Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

3 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

 

  Reveal hidden contents

Mentalno-muzička istorija pokojne SFRJ prepuna je strašnih primera neizlečivih bolesti u svom finalnom stadijumu uoči tragičnog završetka; grupa Jugosloveni, recimo, sa svega tri objavljena albuma (Došlo mi je da se napijem - 1986; Vruće i osvežavajuće  - 1987; Krici i šaputanja -1988) uspela je da ostvari ono što ni Galiji svih ovih vekova nije pošlo za rukom - da, bez konkurencije, ubedljivo, niko kao Jugosloveni, bravo majstori, ostanu upamćeni kao Najgori Bend Socijalističke Federativne Kraljevine Srba, Hrvata, Slovenaca, Bošnjaka, Crnogoraca, Makedonaca, uopšte svih naroda & narodnosti od 1918. do danas.

 

U čemu je tajna njihovog uspeha? Jugosloveni su, za početak, sebi nadenuli ime kakvo nigde i nikad nijedan bend u svetu nije smislio: da li ste, uostalom, ikad čuli za grupe koje se zovu Rusi, Amerikanci, Finci, Italijani, Hrvati ili Slovenci? S takvom unitarnom šifrom, Jugosloveni su sebi odmah obezbedili prolaz u onim medijima koji su se ložili na jednu državu, jedan narod i jednog vođu; povrh svega, njihov najveći hit zvao se - pogodite! - Jugosloveni i posedovao takvu količinu patriotskog derta koji bi i sad impresionirao Jugoslovensku levicu ("Ko to voli da popije/ ko ne može bez rakije/ Jugosloveni/ Ko ne može bez kafane/ ko je u njoj čim osvane/Jugosloveni/ ...Ko ne moze bez pasulja/ i bez ljute šljivovice/ bez kupusa kiseloga/ belog luka, slaninice/Jugosloveni... Ko je krvlju steko sve/ '48. reko ne/ politiku svoju tera/ bez Rusa i Amera/ Jugosloveni"). Kad smo već kod tekstova - Jugosloveni su baš kao svi Jugosloveni opsednuti rakijom, kafanom, večito ostavljeni, tužni, s časom u ruci i suzom u oku, alkoholno sentimentalni i povremeno u mačo-raspoloženju.

 

Na ovoj kolekciji najvećih hitova (!) nalazi se 12 pesama koje treba slušati sledećim redom jer ćete jedino tako otkriti doslednu filozofsku šemu tekstopisca Zorana Paunovića: prvo ide pesma Došlo mi je da se napijem, iza nje, bend prelazi s reči na delo - Pijem, onda dobijamo epilog - Sad me stvarno za sve boli dupe, što je novo psihološko stanje opisano naslovima Žvaka za ludaka i Šubi dubi. A uzrok svemu tome je trilogija tragičnog ljubavnog povoda: A ja ću tebe voleti do smrti, A ti se ne vraćaš i Nama nije suđeno. Što se muzike tiče, Jugosloveni su uspeli u onom što se činilo nemoguće: kao beogradski bend, pokupili su ono najgore od bosanskog kvazirock sevdaha, spojili Merlin i Bijelo dugme, s naglaskom na Merlin koje su uvek smatrali za svoje najveće intelektualne idole, sve posolili kafanskim patosom Bore Đorđevića - i doživeli da im iz čista mira Komuna objavi Greatest Hits album koji izmiče svakom racionalnom objašnjenju.

 

Ali kako Jugosloveni (narod, ne grupa) ne mogu bez kafane, Jugosloveni (grupa, ne narod) još imaju šansu da svoju karijeru nastave u nekoj od periferijskih birtija u kojima bi se priče o pasulju, ljutoj šljivovici i slaninici savršeno uklopile u politiku bez Amera, ali s Rusima i Kinezima kojima ne umemo da kažemo "ne". Došlo mi je da se napijem jeste album čiji naslov precizno sumira osećanje ovog recenzenta nakon višesatnog druženja s Jugoslovenima (narodom i grupom). Iz takve alkoholne vizure, jedino što preostaje jeste kolektivno samoubistvo (Petar Luković, Januar 1998, magazin XZ)


 

 

https://www.xxzmagazin.com/bez-kupusa-kiseloga-belog-luka-slaninice

Ovaj PL (može šta 'oćeš za 100 maraka) se bavio i ovom grupom ?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Constantin said:

Kao i Vučićević, nije gadljiv ni na jednog gazdu...tu su negde, osim što ga ljigavi DJV šije za celo koplje. Prvih par godina u Džuboksu i po nešto je vredelo, kasnije...bljak.

 
U kom smislu ga sije?
 

Nisu oni za poredjenje ni u kom smislu. Onaj je tupavi gremlin

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mrd said:

Ljudi tema je o tome kako je SFRJ bila super. Ja sam naveo neograničeno bolovanje. Dajte još pozitivnih primera. Nemojmo sada o raspadu.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Pa super je bilo i uzeti kredit (dinarski) koji ti kasnije "pojede" inflacija! Sad, sto to za drzavu nije bilo dobro - to je druga prica, ali za neke pojedince je to bilo super. Da sam ja imao tu mogucnost - i meni bi bilo super!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darth Bane said:

Pa super je bilo i uzeti kredit (dinarski) koji ti kasnije "pojede" inflacija! Sad, sto to za drzavu nije bilo dobro - to je druga prica, ali za neke pojedince je to bilo super. Da sam ja imao tu mogucnost - i meni bi bilo super!

 

Dobro, ajde da je država davala te kredite, ali, otkud državi pare? Uzela od mene, onda, pošto ja nisam otplatio realno kredit, uzme još više, da nadoknadi štetu, ispada da sam ja sam sebe opljačkao?

Mada, ovde se provlačila teza da je SFRJ bila loša država, da je pljačkala svoj narod.

Sve manje je jasno, ko je koga.

Link to comment
Share on other sites

Nisu ni meni omiljeni. Od tvojih sugradjana mi je u nekom periodu drazi bio Kerber.  Ono kraj osnovne i pocetak srednje skole.  Ne secam se kako je on stajao kod Pere. Bolje da ne pitam. 😂

 

Galija ponesto. Nije moja solja caja, ali mi ne smeta. Slusala sam drugu muziku.

 

A zanimljivo, gledam ovaj link, da su oni kasnije postali popularni obzirom da su svirali i krajem sedamdesetih.

 

Btw. Imas li neki link do te recenzije koju je Lukovic pisao za njih. Bas me je zaintrigiralo da procitam.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Plavi Golub said:

Nisu ni meni omiljeni. Od tvojih sugradjana mi je u nekom periodu drazi bio Kerber.  Ono kraj osnovne i pocetak srednje skole. Ne secam se kako je on stajao kod Pere. Bolje da ne pitam. 😂

 

Galija ponesto. Nije moja solja caja, ali mi ne smeta.

Generalno...PL mrzi nas "južnjake", no nebitno...kako kažemo mi Nišlije "sam će se izuje"...

Ja sam takođe bio poprilično vezan za Kerber i onda, kroz razne oblike, a i danas kroz prijateljske odnose sa jednim bivšim članom grupe i trojicom sadašnjih. Nije da se ono družimo, nemamo kad, ali se poštujemo i kao stari znaci nađemo vremena za "čašicu razgovora" i završavanja poslova, odnosno pripomaganju jedni drugima.....

 

Galija....pojedinačno, dobri su muzičari....svojevremeno Lokner na klavijaturama, sada Stenli na basu, nekad Čupa sada pokojni i dobio je ulicu u Nišu, Kenedi na bubnjevima...prodefilovalo je za nekoliko decenija dosta dobrih muzičara.

 

Meni su bili OK, nisam bio preterano "zaljubljen" u njih, ali su pravili prelepe svirke u MAkarskoj krajem 70-tih, početkom 80-tih....

Link to comment
Share on other sites

Galija pre Kerbera, autorski Nesa Koker pre Galeta koji je vrsniji vokal ali su pesme na bla bla bla ...jedni su rokerski bend drugi neki laksi hevi metal. Galija ima vecu spec. tezinu od Kerbera.

 

Kremer je kremirao mnoge svojim kritikama...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Janne240 said:

 

Kremer je kremirao mnoge svojim kritikama...

 

Jeste, ali niko nije bio brutalan kao Pera :roflmao:....... on nije kritikovao, on je unistavao "karijere". Ja bih kada kupim Dzuboks prvo otvarao stranu sa njegovim recenzijama i trazio onu najgoru ocenu ...... mislim da je isao sa po 3 recenzije, jedna pozitivna i dve sahrane :s_d:

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Constantin said:

Generalno...PL mrzi nas "južnjake", no nebitno...kako kažemo mi Nišlije "sam će se izuje"...

Ja sam takođe bio poprilično vezan za Kerber i onda, kroz razne oblike, a i danas kroz prijateljske odnose sa jednim bivšim članom grupe i trojicom sadašnjih. Nije da se ono družimo, nemamo kad, ali se poštujemo i kao stari znaci nađemo vremena za "čašicu razgovora" i završavanja poslova, odnosno pripomaganju jedni drugima.....

 

Galija....pojedinačno, dobri su muzičari....svojevremeno Lokner na klavijaturama, sada Stenli na basu, nekad Čupa sada pokojni i dobio je ulicu u Nišu, Kenedi na bubnjevima...prodefilovalo je za nekoliko decenija dosta dobrih muzičara.

 

Meni su bili OK, nisam bio preterano "zaljubljen" u njih, ali su pravili prelepe svirke u MAkarskoj krajem 70-tih, početkom 80-tih....

 

Tih godina sam kampovao u Makarskoj i dobro se sjecam Galije u Ferijalnom kampu, svako vece je bila besplatna svirka. Pre njih je tu svirala i Riblja Corba, ljeto prije nego sto ce da izda prvi album. Vec je sa njima bio Bajaga sa kosom do pola ledja. Tu sam se "druzio" sa jednom Beogradjankom L..., koja je voljela moj akcent i sve ostalo. Kada sam je vidio kako izlazi iz vode u zutom bikinju, mislio sam da li je to andjeo ili djavo u ljudskom obliku. :smiley5: Kao Ursula Anders iz najboljih dana.

images?q=tbn:ANd9GcQo11TjDiLTzOtd26FKEXl

 

Slijedecih nekoliko godina je svirala Galija, redovno je bila ne repertoaru Don't let me be missunderstood i Gospi. Bilo je mnogo raje iz Srbije, cini mi se vise nego Bosanaca, i ako je to nama Makarska rivijera bila najbliza, kao i potez od Splita do Dubrovnika.

Gospo veceras samo vama pevam, djevojke su bile opijene poslije te pjesme.

ili ja je ne bih, a sama je htela da da...

 

Galija je izdala prvi album u doba novog talasa, Lukovic je totalno fulio, album je bio odlican, nadzivio je sve te kritike. Prakticno sa tom fulom se proslavio. Ko ce ga znati kakvi su to kompleksi sa tolikom zeljom za pljuvanjem drugih ljudi, no nebitno je to sada vise, SFRJ vise nema, a bilo je dobro, bas tu i tada.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Amigo said:

 

Tu sam se "druzio" sa jednom Beogradjankom L..., koja je voljela moj akcent i sve ostalo. 

images?q=tbn:ANd9GcQo11TjDiLTzOtd26FKEXl

 

 

 

Svalercino ....... :classic_biggrin: .... napisi ime slobodno ....... na slovo L ....... Leposava??? :s_w:

 

Quote

 

Galija je izdala prvi album u doba novog talasa, Lukovic je totalno fulio, album je bio odlican, nadzivio je sve te kritike. Prakticno sa tom fulom se proslavio. Ko ce ga znati kakvi su to kompleksi sa tolikom zeljom za pljuvanjem drugih ljudi, no nebitno je to sada vise, SFRJ vise nema, a bilo je dobro, bas tu i tada.

 

Ovaj .... pa kako da ti objasnim ...... posao KRITICARA je da pljuje ....... isto koliko i da hvali, zapravo i vise. :roflmao: Kriticar nikako ne bi smeo biti bolid koji sve hvali. To se zove eng. moron. :s_d: A i na bosanskom je cini mi se isto. Pomesao si. Opet.

 

Petar Lukovic je bio kako vec rekoh ispred svog, komunistickog vremena, pa je slusao sta se u to vreme slusalo u Londonu i New Yorku, a ne sta je Galija drndala, nesto se sviralo 15-20 godina pre toga u razvijenom svetu. Tako da ga ta kritika nije "proslavila", niti je on tu bilo sta "fulio", vec ga je proslavio jedinstven stil i nejebavajuci stav koji je mnogo kasnije proslavio recimo Gordon Ramseya ili Simon Cowella ...... tako da je Pera na neki nacin "pionir tog stila" :classic_biggrin: sto ti naravno nikada neces shvatiti.

 

Inace gospodin Petar Lukovic je nazalost ozbiljno narusenog zdravlja. Zelim mu da ozdravi i da ponovo jase ..... tj. mamuza :s_d:

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Denis Jasharevic said:

Ovaj .... pa kako da ti objasnim ...... posao KRITICARA je da pljuje ....... isto koliko i da hvali, zapravo i vise. :roflmao: Kriticar nikako ne bi smeo biti bolid koji sve hvali. To se zove eng. moron. :s_d: A i na bosanskom je cini mi se isto. Pomesao si. Opet.

 

Kritikovanje ne znaci pljuvanje, mada mi je jasno da tebe posebno uzbudjuje pljuvanje po drugim ljudima. Sta ces 100 ljudi, 100 cudi. :cigar:

 

10 hours ago, Denis Jasharevic said:

Petar Lukovic je bio kako vec rekoh ispred svog, komunistickog vremena, pa je slusao sta se u to vreme slusalo u Londonu i New Yorku, a ne sta je Galija drndala, nesto se sviralo 15-20 godina pre toga u razvijenom svetu. Tako da ga ta kritika nije "proslavila", niti je on tu bilo sta "fulio", vec ga je proslavio jedinstven stil i nejebavajuci stav koji je mnogo kasnije proslavio recimo Gordon Ramseya ili Simon Cowella ...... tako da je Pera na neki nacin "pionir tog stila" :classic_biggrin: sto ti naravno nikada neces shvatiti.

 

Lukovic jeste fulio, jer je to pokazalo vrijeme, Galija traje vec preko 40 godina i po svim aspektima je uspjesan bend.

Vrijednost nekog benda nije prije svega biti u trendu, sto ti neces nikada shvatiti, nego u kvalitetu pjesama, kada se one odvoje od vremena i sto je slucaj kod Galije koja traje decenijama i usla je zauvijek u sve anale muzike sa prostora bivse Jugoslavije.

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Amigo said:

 

Kritikovanje ne znaci pljuvanje, mada mi je jasno da tebe posebno uzbudjuje pljuvanje po drugim ljudima. Sta ces 100 ljudi, 100 cudi. 

 

 

Postoje razni kriticari. Petar Lukovic je jedan od najFINIJIH. :classic_biggrin: On je dosadni posao kriticara originalnoscu redovno dovodio na nivo umetnosti - mnogo vrednije od predmeta kritike potpuno zasluzenog pljuvanja.

 

Da. Bilo je to umetnicko pljuvanje! I da je bilo vise takvih imali bismo i drustvene koristi. :s_d:

 

Quote

Lukovic jeste fulio, jer je to pokazalo vrijeme, Galija traje vec preko 40 godina i po svim aspektima je uspjesan bend.

Vrijednost nekog benda nije prije svega biti u trendu, sto ti neces nikada shvatiti, nego u kvalitetu pjesama, kada se one odvoje od vremena i sto je slucaj kod Galije koja traje decenijama i usla je zauvijek u sve anale muzike sa prostora bivse Jugoslavije.

 

Ne, ja necu shvatiti, nego ces mi ti objasniti :roflmao:.

 

Verovao ili ne ........... svetlana velickovic CECA traje vec 32 godine. Od "Cvetka Zanovetka" pa do danas i trajace jos milenijumima ........ :s_w:

 

Sto nikakve veze nema sa kvalitetom, vec sa sisama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2020 at 11:52 PM, Denis Jasharevic said:

Petar Lukovic je legenda i bio je ispred svog vremena

 

On 1/4/2020 at 8:29 PM, Plavi Golub said:

Dobar je Pera 

 

On 1/4/2020 at 11:52 PM, Denis Jasharevic said:

Petar Lukovic je legenda i bio je ispred svog vremena, u to vreme dzuboksa. 

 

23 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

.....ali niko nije bio brutalan kao Pera :roflmao:....... on nije kritikovao, on je unistavao "karijere"

 

19 hours ago, Denis Jasharevic said:

Petar Lukovic je bio kako vec rekoh ispred svog, komunistickog vremena

 

7 hours ago, Denis Jasharevic said:

Postoje razni kriticari. Petar Lukovic je jedan od najFINIJIH.

 

Kažu da se kritičar postaje neostvarivanjem u struci. Onda onako frustriran, kreneš da pljuješ po svom esnafu. Naš Perica mora da je rođen sa ušima zalepljenim za dupe i tako sa naglašenim odsustvom sluha, postao rok kritičar. I dostigao zenit, ta muzička gromada, ismevajući niškog Kvazimoda, sirotog Nešu Galiju.


A onda su došle devedesete, i Perica se samoproklamovao u društvenog analitičara. Od tada je naš Perica izasrao sijaset anti-srpskih tekstova, prvo naručenih od svojih prijatelja, a kasnije samo za svoj ćeif. Navadio se.

 

Nikad mejnstrim, uvek andergraund alternativne opozicije, oprečnog anti-stava kvazi-intelektualcima. Valjda samo on zna gde tera i u šta sve ne veruje.

 

I tako se naš Perica jednog jutra probudio sav podbuo od abnormalne količine Skenderbega ispijenog sa sekretarom tiranskog kulturnog centra, deprimiran od tuceta džointa popušenih sa bivšim kolegama iz Ferala, povišenog krvnog pritiska od silnih tufahija izjednih sa naprednijim predstavnicima pokreta mladih sarajevskih vehabija i u ogledalu spazio svoje , od filozofskih razmišljanja i progresivne misli, u bradu zaraslo lice, te mu se obratio dobro poznatim tonom:
''Šta tražiš u mom stanu, mater ti jebem klero-fašističko-pravoslavno-četničku? Marš iz moje avlije!'', i žustrim korakom preskočio ogradu terase na trećem spratu svoga, od zamonašene tetke, nasleđenog stana i završio na pločniku, tik pored travnjaka parka posvećenog kraljevačkim žrtvama komunizma. Na radiju je, gle apsurda, išla ona Cecina:
...na tom mestu gde sam pala, ostala je mrlja mala...

 

 

Ovo rek'o neki Vukajlija, nisam ja majke mi....

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Constantin said:

A onda su došle devedesete, i Perica se samoproklamovao u društvenog analitičara. Od tada je naš Perica izasrao sijaset anti-srpskih tekstova...

 

Evo ga jos jedan. Pa kazi bre lepo, sto se stidis, ne svrbe nikoga od vas Perina pisanija o nekim tamo grupama iz 70tih i 80tih nego sto vam je dirnuo u srbstvo. Ako, ako, samo tako. Samo, zakasnili ste, ima jos tih antisrba, broja im se ne zna:

 

https://www.xxzmagazin.com/nismo-toliko-nisko-pali-da-budemo-srbi

Edited by Milenko Puzigaca
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...