Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

1 hour ago, Constantin said:

:87: Dajte grafikone oću lom, dajte cigane za sto, nek sviraju, nek me razbole.... :whistling:

hihi. najživahniji društveni i privredni rast u svetu 1960-1980, a u to vreme milion ljudi otišlo u zapadnu Evropu da radi. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ObiW said:

hihi. najživahniji društveni i privredni rast u svetu 1960-1980, a u to vreme milion ljudi otišlo u zapadnu Evropu da radi. 

Uzimam ovaj post kao slagvort, nije da diretno odgovaram.

Obi, ni jednu jedinu rec nisi napisao sa kojom se ne bih slozio. Sve 5.

 

Nakon svih ovih godina, zakljucio sam da problem nije politicki sistem ili granice nego nacionalizam i grozni lopovluk. Mentalitet (vecinski).

U tome je jos pre Kraljevine pisao Domanovic, a u njoj Nusic i drugi. A danas pisu svi, evo ti gore nekoliko tema na Politici.

 

Najverovatnije sam promasio temu, a moje pisanje neki tumace kao "jugokomunjarenje", ne razumevajuci.

Ne zalim ni za standardom (koji je uvek bolji nego nekoliko godina ranije, bilo gde).

I tehnologija (auti, elektronika, internet, telefonija) je neuporedivo bolja nego pre X godina.

 

No, sve to bi se razvilo i bez stvari zbog kojih zalim.

 

Nikako ne opravdavam, ali donekle razumem pljackase. Nece da rade, pa otmu vec nesto i tako si (valjda?) poboljsaju kvalitet zivota lakse i brze. To je valjda nekakva korist, njima.

Vandale ne razumem nikako.

Za koji qrtz su Arkanovci traktorom preorali groblje u rodnom selu mojeg dede, gde sam nekada mogao naci pretke nekoliko generacija unazad? Kakva je korist, i kome? I posledicno, zasto se moram opravdavati i tumaciti nekim rodjacima da necu da se razvedem, mada mi je zena Srpkinja? I to su idioti iste kategorije.

 

Iz primitivnih zemalja, napredni i ambiciozni ljudi odlaze. Na Balkanu, najpoznatiji je Tesla. Traje vec vekovima.

A sta smo mi dobili raspadom Yu, sem unistenja?

Zamislimo, teoretski, bilo koju od dve varijante. Da su ostvarene Seseljeve granice Velike Srbije ili da je Tudjman prikljucio Hercegovinu Hrvatskoj.

Kome bi, i u kojem gradu, i za koliko njih, objektivni kvalitet zivota bio veci (ne racunajuci pljackase)?

 

Miroljubiv sam tip, pa zalim zbog propustenih prilika i unistenih zivota. Ako neko hoce da me zato proglasi "jugokomunjarom" - samo napred im to donosi zadovoljstvo.

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

Pa dobro bila je "pljacka".

Sta ces, takvo je bilo stanje 🙂 

Mada bi ja i sada vise voleo da postoji drzavna svojina, a ne privatna. Ali to nije tema ove teme, pa necu pisati o tome. 

Drzavna svojina, sto ce reci - nicije.

Interesatno mi je da kad se pomene nesto lose, onda je "tako je bilo stanje" a kad se pomene nesto dobro "bila nam je super Juga"

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, zoran59 said:

Uzimam ovaj post kao slagvort, nije da diretno odgovaram.

Obi, ni jednu jedinu rec nisi napisao sa kojom se ne bih slozio. Sve 5.

 

Nakon svih ovih godina, zakljucio sam da problem nije politicki sistem ili granice nego nacionalizam i grozni lopovluk. Mentalitet (vecinski).

U tome je jos pre Kraljevine pisao Domanovic, a u njoj Nusic i drugi. A danas pisu svi, evo ti gore nekoliko tema na Politici.

 

Mislim da bi se mentalitet mogao svesti na “u se, na se, i poda se”. Iz priče na ovom topiku se vidi da je to lepo funkcionisalo sedamdesetih, ali su kola krenula nizbrdo osamdesetih onda su “složna braća” počela da upiru prstom jedni u drugog tražeći krivca. 

 

Zašto se to završilo krvoprolićem? Boris Dežulović je pisao o ljudima koji su marta 1945 prelazili na stranu gubitnika, kaže takvih je bilo u svakom ratu. Ali nikad se do 1990 godine nije dogodilo da nekoliko decenija po završetku rata cela jedna država predje na gubitničku stranu. To se dogodilo nama... 45 godina posle rata prešli smo u četnike i domobrane.

 

 

Edited by ObiW
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

Uzimam ovaj post kao slagvort, nije da diretno odgovaram.

Obi, ni jednu jedinu rec nisi napisao sa kojom se ne bih slozio. Sve 5.

 

Nakon svih ovih godina, zakljucio sam da problem nije politicki sistem ili granice nego nacionalizam i grozni lopovluk. Mentalitet (vecinski).

U tome je jos pre Kraljevine pisao Domanovic, a u njoj Nusic i drugi. A danas pisu svi, evo ti gore nekoliko tema na Politici.

 

Najverovatnije sam promasio temu, a moje pisanje neki tumace kao "jugokomunjarenje", ne razumevajuci.

Ne zalim ni za standardom (koji je uvek bolji nego nekoliko godina ranije, bilo gde).

I tehnologija (auti, elektronika, internet, telefonija) je neuporedivo bolja nego pre X godina.

 

No, sve to bi se razvilo i bez stvari zbog kojih zalim.

 

Nikako ne opravdavam, ali donekle razumem pljackase. Nece da rade, pa otmu vec nesto i tako si (valjda?) poboljsaju kvalitet zivota lakse i brze. To je valjda nekakva korist, njima.

Vandale ne razumem nikako.

Za koji qrtz su Arkanovci traktorom preorali groblje u rodnom selu mojeg dede, gde sam nekada mogao naci pretke nekoliko generacija unazad? Kakva je korist, i kome? I posledicno, zasto se moram opravdavati i tumaciti nekim rodjacima da necu da se razvedem, mada mi je zena Srpkinja? I to su idioti iste kategorije.

 

Iz primitivnih zemalja, napredni i ambiciozni ljudi odlaze. Na Balkanu, najpoznatiji je Tesla. Traje vec vekovima.

A sta smo mi dobili raspadom Yu, sem unistenja?

Zamislimo, teoretski, bilo koju od dve varijante. Da su ostvarene Seseljeve granice Velike Srbije ili da je Tudjman prikljucio Hercegovinu Hrvatskoj.

Kome bi, i u kojem gradu, i za koliko njih, objektivni kvalitet zivota bio veci (ne racunajuci pljackase)?

 

Miroljubiv sam tip, pa zalim zbog propustenih prilika i unistenih zivota. Ako neko hoce da me zato proglasi "jugokomunjarom" - samo napred im to donosi zadovoljstvo.

 

 

 

 

To se desilo i nakon II sv rata - na tim temeljima je stvorena Titina Jugoslavija! Na zlocinima - u redu je bilo kazniti "domace izdajnike" ali stradalo je  I mnogo nevinog naroda! Samo zato sto je neko bio u  poziciji da ti uperi pistol u celo i kaze - " sve ono sto je tvoje, od sada vise nije tvoje nego je moje !" …. 

I ti onda kazes da politicki sistem nije problem. :ajme:

1 hour ago, Yoyogi said:

 

Pa tako se to radi. Kada se u Americi desi (rutinsko) masovno pucanje sa poginulima, onda "Nisi znao da i u Americi ima kriminala"?

Ovde se ne diskutuje o Americi! Trolujes.

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Drzavna svojina, sto ce reci - nicije.

Interesatno mi je da kad se pomene nesto lose, onda je "tako je bilo stanje" a kad se pomene nesto dobro "bila nam je super Juga"

 

Drzavna svojina drzavno, sta tu nije jasno? 

 

Pa i u Francuskoj kad je bila revolucija pa su odsecali glave kraljevima, onda je bilo tako  stanje, ili kad su u Parizu na Jelisejskim poljima sadili krompir i praziluk, takvo je bilo stanje. Pored toga isto imas kad se prica o sadasnjoj politici i standardu, eee bilo je bolje kad je bio Franc ( novac) i dok nije bila ovakva EU. Sad je sve skuplje, dadzbine,dadzbine, kradu nas sa svih strana, samo uzimaju pare,.....

Da im je sve tako sad lepo i bolje, i standard odlican, ne bi bilo ni zutih prsluka, ne bih bilo ni nacionalnog strajka ,... a ne bi ni razmisljali o 60-80im pa i 90im nostalgicno. 

 

Link to comment
Share on other sites

Morate shvatiti nesto, lepi moji, mora se raditi! Moraju se zasuci rukavi i raditi - i po 10-12 , ponekad i do 15 sati dnevno! Eto ja giljam po ceo dan - i ne zalim se, meni je dobro u kapitalizmu! Ali nece to vise - sa 3-4 sati raduckanja da se zivi dobro - ne moze to tako vise! 

 

Link to comment
Share on other sites

@Darth Bane Celo vreme masis poentu. 

Ovo o cemu mi pisemo ovde, to imas svuda u svetu, nije to samo EX-YU izmisljotina. Verujem da tako ne misle jedino oni koji su bili bas pod teskom Ruskom sapom, svi ostali da. Pisao sam ranije da i Istocni Nemci tako misle. 

 

Mala opaska:

Juce citam na b92 ( znam da nije neki izvor informisanja), i bila tema kako jedna devojka koja se preselila iz ...... u Nemacku vidi Nemce.

Pa je jedna od njenih vidjenja i bilo to da kod njih nista ne radi nedeljom, a trebalo bi jer ona radi mnogo svim ostalim danima i ne moze sve da zavrsi , tj ne moze sve da postigne za te dane od posla, pa bi bilo lepo da se u Nemackoj radi i nedeljom da bi ona to mogla postici, tj nedeljom kad je ona slobodna. 

Edited by I, Ja Sam Laki
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, mladenvzz said:

...Div,i moja je priča slična.Diplomirao sam na onaj znanemiti dan kad je

Mladen Delić vikao ono "ma ljudi jeli to moguće".Da,bila je fešta,ali ono poslije

neda se niti opisati,niti se toga sječam.Ono kasnije,imao sam sreću u životu,

da sam se zaljubio u jednu prekrasnu djevojku,ili,da se ona zaljubila u mene.

Pa kad smo i krenuli u zajednički život puno me toga naučila o stvarnom životu.

Ja sam imao relativno bezbrižno djetinjstvo i mladost za razliku od nje.Da ne duljim

naučila me,po mojem mišljenju,osnovnom pravilo u našem zajedničkom životu da

se štedi kad se ima(a imalo se) a tako sam se i ponašao kad je nažalost stradala.

I danas,već skoro tridesetak godina kasnije neki naši tada postavljeni postulati ne blijede.

 

Kod mene je bilo malo drugačije. Nismo iz nekih imućnih porodic ni ja ni žena, imali smo sreće da imamo solidna primanja, ali u početku bez stana, veliki su i izdaci. Ja sam  ženu naučio da se troši i kad se nema, a opet smo uspešno hendlovali, nismo zapadali u dugove koje ne možemo vratiti. -imao sam dobar osećaj, ili zdrav račun, kada se valja zadužiti, uzeti kredit, kada kupovati devize, kada preći u dinare. Ne srljati u dugove, ali ni ne bežati. Govorio sam, možda nisam baš vešt u zarađivanju, ali jesam u trošenju, a nije ni to beznačajno, nije jedan dinar uvek isti, nekad se kupi više za dinar, nekad manje.

Kada se dogodila masovna pljačka preko piramidalnih štedionica, zaključio sam da sam bio veoma mudar, svoje pare sam sam spičkao, nisam ih da prevarantima da ih troškare. Nijednog momenta nisam bio u iskušenju da ulažem u te prevare, iako sam znao, naizgled razumne ljude, koji su pukli velike iznose.

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

To je uvek bio problem u Nemačkoj, šta si kupio u subotu, kupio si. Bilo tako pre 25 godina, tako i sad. Da je to generalno problem za većinu da  mora bas u nedelju da kupuje, resili bi.
Namerno sam izbrisao, tj editovao post i izostavio naziv drzave odakle doticna dolazi.

Sent from my Redmi K20 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ObiW said:

hihi. najživahniji društveni i privredni rast u svetu 1960-1980, a u to vreme milion ljudi otišlo u zapadnu Evropu da radi. 

To je najveći dobitak...to su bili neradnici i nesposobni da ovde daju ikakav doprinos i samo kvarili statistiku......

Spoiler

Naraavno,malo se zezam..

Što se "pokazatelja" standarda tiče...uvek je bilo,   neko je jeo kupus, neko meso, a grafikon pokazuje da smo u proseku jeli sarmu.

2 hours ago, ObiW said:

To je uvek bio problem u Nemačkoj, šta si kupio u subotu, kupio si. Bilo tako pre 25 godina, tako i sad. Da je to generalno problem za većinu da  mora bas u nedelju da kupuje, resili bi.

Evo i kod nas se uskoro uvodi ista priča. Nisam razrađivao poentu, šta je najveći dobitak u celoj priči.

 

6 hours ago, Darth Bane said:

 

Uuuu jbt...hvala ti Bane što su nam "otvorio oči" i sad si me bacio na teško razmišljanje. Pitam se, da li bi to moglo i kod nas ?

6 hours ago, Darth Bane said:

 

Ovde se ne diskutuje o Americi! Trolujes.

Bugarska ?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Darth Bane said:

Morate shvatiti nesto, lepi moji, mora se raditi! Moraju se zasuci rukavi i raditi - i po 10-12 , ponekad i do 15 sati dnevno! Eto ja giljam po ceo dan - i ne zalim se, meni je dobro u kapitalizmu! Ali nece to vise - sa 3-4 sati raduckanja da se zivi dobro - ne moze to tako vise! 

 

Daj, bre ,nesto iz svog iskustvtva iz tih vremena - ako si bio rodjen tada. :smiley50:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Yoyogi said:

Godina 1964. Promotivni spot PanAm, 27 minuta.

.....

 

Zgodan filmic, mada ocito reklamni.

Primetio sam mali detaljcic. Nigde se ne pominje WW2, "slavne bitke" itd.

 

Podsetilo me to na detinjstvo ('60-ih). Rastao sam, delom, i uz dedine partizanske price. I, mozda bas te godine kad je film snimljen, na moru vidim puno Nemaca pa pitam dedu kako to, zar nisu oni pucali po njemu? A deda kaze: "To nisu oni Nemci protiv kojih sam ratovao, a ako se i nadje koji - ma, rat je vec davno zavrsen."

Za razliku od danasnjih Balkanaca koji ni skoro 25 godina nakon kraja rata ne prihvataju da je gotov, pa i dalje ratuju, makar verbalno.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Drzavna svojina drzavno, sta tu nije jasno? 

 

Pa i u Francuskoj kad je bila revolucija pa su odsecali glave kraljevima, onda je bilo tako  stanje, ili kad su u Parizu na Jelisejskim poljima sadili krompir i praziluk, takvo je bilo stanje. Pored toga isto imas kad se prica o sadasnjoj politici i standardu, eee bilo je bolje kad je bio Franc ( novac) i dok nije bila ovakva EU. Sad je sve skuplje, dadzbine,dadzbine, kradu nas sa svih strana, samo uzimaju pare,.....

Da im je sve tako sad lepo i bolje, i standard odlican, ne bi bilo ni zutih prsluka, ne bih bilo ni nacionalnog strajka ,... a ne bi ni razmisljali o 60-80im pa i 90im nostalgicno. 

 

Savrseno je jasno, ono sto nije jasno je zasto bi se neko uopste zalagao za drzavnu svojinu kad je to ocigledno propao koncept koji ne funkcionise?

 

Potpuno je besmisleno objasnjavati negativne drustvene pojave, izjavom "takvo je bilo stanje". Stanje je kakvim ga napravimo, a lose "stanje" treba kritikovati a ne opravdavati kao da se desilo nekom visom silom.

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Angelia said:

Savrseno je jasno, ono sto nije jasno je zasto bi se neko uopste zalagao za drzavnu svojinu kad je to ocigledno propao koncept koji ne funkcionise?

 

Potpuno je besmisleno objasnjavati negativne drustvene pojave, izjavom "takvo je bilo stanje". Stanje je kakvim ga napravimo, a lose "stanje" treba kritikovati a ne opravdavati kao da se desilo nekom visom silom.

 

 

Sve je jasno. 🙂 Svet se menja 🙂

 

Lose stanje treba kritikovati, ali u sistemima koje jos postoji. EX YU sistem ne postoji i ne vidim svrhu da se nesto posebno kritikuje danas, zato i kazem da je takvo bilo stanje. 

Link to comment
Share on other sites

 

Sve je jasno. [emoji846] Svet se menja [emoji846]

 

Lose stanje treba kritikovati, ali u sistemima koje jos postoji. EX YU sistem ne postoji i ne vidim svrhu da se nesto posebno kritikuje danas, zato i kazem da je takvo bilo stanje. 

Bilo je neponovilo se! Zbog toga lošeg treba jasno izreći gađenje prema komunističhom(grupnom) mobbingu!

Možemo da kažemo da je bilo, ali ono što se desilo nije dobro. Meni se učinilo da se razumemo, ali me je ovaj tvoj poslednji post zbunio.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Bilo je neponovilo se! Zbog toga lošeg treba jasno izreći gađenje prema komunističhom(grupnom) mobbingu!
Možemo da kažemo da je bilo, ali ono što se desilo nije dobro. Meni učinilo da se raeumemo, ali me je ovaj tvoj poslednji post zbonio.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Znači, nismo ni trebali da je pravimo ?  Msm ne ja i ti, već ko je... ? ...ili smo trebali da je sačuvamo i pokušati da je prilagodimo evropskim i svetskim trendovima, a pre svega da demokratizujemo Jugoslaviju ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Znači, nismo ni trebali da je pravimo ?  Msm ne ja i ti, već ko je... ? ...ili smo trebali da je sačuvamo i pokušati da je prilagodimo evropskim i svetskim trendovima, a pre svega da demokratizujemo Jugoslaviju ?
Čekaj malo, ko je napravio Jugoslaviju? Ja pišem o onome što se radilo ljudima koji nisu bilo ono. Pišem o neradničkoj kulturi koja je promovisana i beneficijama koje su pojedini d@peglavci imali. Gde si našao bilo šta protiv Juge. Sad se vrćem u pre wwii, ali onda se promovisao rad i veština.
Kako sa ti i ja često ne razumemo?

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mrd said:

Čekaj malo, ko je napravio Jugoslaviju? Ja pišem o onome što se radilo ljudima koji nisu bilo ono. Pišem o neradničkoj kulturi koja je promovisana i beneficijama koje su pojedini d@peglavci imali. Gde si našao bilo šta protiv Juge. Sad se vrćem u pre wwii, ali onda se promovisao rad i veština.
Kako sa ti i ja često ne razumemo?

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Zato što je razgovor u 2D.... :classic_biggrin:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Postujem ljude koji su otisli za vrijeme SFRJ i sada to besomucno kritikuju, sa punim pravom.

Ovi sto su cekali da se SFRJ raspadne pa da onda razgule i da kritikuju socijalizam koji nisu htjeli da napuste u vrijeme kada je postojao, koristeci uglavnom neke suplje fraze, bez iz jednog konkretnog primjera iz zivota, su mi smijesni.

 

Npr @mladenvzzje rekao neke konkretne stvari, stvorio porodicu i sve teskoce koje su uz to isle, koje ja nisam iskusio, jer sam se ozenio tek krajem 1991, je odlican konstruktivan prilog tematici, za razliku od npr @Darth Bane koji se ubi nekom statistikom, jos nikako da shvati da statistika istocnog bloka nije validna jer je njihov zvanicni kurs bio najmanje duplo manji od realnog, o tome smo i konkretno pisali, ili  neki drugi koji kao papagaji ponavljaju, lopovski sistem i slicno, sto u sustini ne znaci nista, pogotovu sto je presao u jedan neuporedivo veci lopovski sistem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Constantin said:

Znači, nismo ni trebali da je pravimo ?  Msm ne ja i ti, već ko je... ? ...ili smo trebali da je sačuvamo i pokušati da je prilagodimo evropskim i svetskim trendovima, a pre svega da demokratizujemo Jugoslaviju ?

 

Trebali smo da je pravimo, sacuvamo , prilagodima evrepskim i svetskim trendovima, tj svi mi da bi bila bolja.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Postujem ljude koji su otisli za vrijeme SFRJ i sada to besomucno kritikuju, sa punim pravom.

Ti nešto poštuješ. Ti ne znaš šta je poštovanje, ako nije iz tvog haustora, ti ne razumeš i to je dobro. Zamisli da je sve iz tvog haustora, ti onda ne bi ništa osećao. 

Uspešan ti je post. Ako ti nije jasno pitaj. Ti i tvoja ganeracija ste rasturili YU, a ovde sada poštuješ nešto.

Tupo ko tocilo!

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...