Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

4 minutes ago, Constantin said:

Ovaj moj link sa uporednim podacima nije dobar ?

Ako se obracas meni, vidim da taj link poredi Srbiju, tako da nema poredjenja sa SFRJ.

Osim ako ja nesto nisam pogresno razumela u tvom linku

Just now, Amigo said:

 

 

Mi mozemo da se poredimo samo sa samim sobom, znaci zivot pre i posle, tj zivot u SFRJ i zivot u ovim novim republikama u odnosu na vreme u kome se zivjelo, tj zivi.

Pa tu se ne slazemo, mozes ti i da kazes da se bolje zivelo u SFRJ nego u Gani, sto i dalje ne cini zivot u SFRJ dobrim, samo boljim od Gane....

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Amigo said:

Syo se tice poredjenja sa Njemackom, Svedskom, Italijom, Francuskom, Engleskom, mislim da nema potrebe, svi se tu slazemo da su to bile bogatije zemlje i to ne samo da su bile bogatije od nas, nego su to najbogatije drzav sveta, bivse kolonijalne sile, tako da je to poredjenje besmisleno.

 

Mi mozemo da se poredimo samo sa samim sobom, znaci zivot pre i posle, tj zivot u SFRJ i zivot u ovim novim republikama u odnosu na vreme u kome se zivjelo, tj zivi.

 

Moj utisak da je osnovna razlika da je tada postojala buducnost, ljudi su vjerovali da ce da zive bolje, cini mi se da toga sada nema.

Ali smo krenuli sa istih startnih pozicija sa Japanom npr.!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

Syo se tice poredjenja sa Njemackom, Svedskom, Italijom, Francuskom, Engleskom, mislim da nema potrebe, svi se tu slazemo da su to bile bogatije zemlje i to ne samo da su bile bogatije od nas, nego su to najbogatije drzav sveta, bivse kolonijalne sile, tako da je to poredjenje besmisleno.

 

Mi mozemo da se poredimo samo sa samim sobom, znaci zivot pre i posle, tj zivot u SFRJ i zivot u ovim novim republikama u odnosu na vreme u kome se zivjelo, tj zivi.

 

Moj utisak da je osnovna razlika da je tada postojala buducnost, ljudi su vjerovali da ce da zive bolje, cini mi se da toga sada nema.

Apsolutno, smisao tog sistema je bio upravo u tome za generacije koje su ga podizale. Verovalo se u tu zabludu, bezrezervno i to je davalo zamajac drustvenim procesima koji su na volseban nacin bili uspesni, ali ne naravno za sva vremena.

Just now, Amigo said:

MIslim da smarate sa tim grafikonima :05:

Pusti ih pogubice se... to je kao i oni sto gledaju fudbal kroz statistiku. 😛

Link to comment
Share on other sites

Just now, Darth Bane said:

Ali smo krenuli sa istih startnih pozicija sa Japanom npr.!

 

Pa Japan je carevina, imperijalna sila kroz cijelu istoriju, plus imaju samuraje :classic_biggrin: i Toyotu 😎

Pa njima ne moze nista ni atomska bomba :classic_ohmy:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

 

Pa Japan je carevina, imperijalna sila kroz cijelu istoriju, plus imaju samuraje :classic_biggrin: i Toyotu 😎

Pa njima ne moze nista ni atomska bomba :classic_ohmy:

Japan je civilizacija, aman oni su u Drugi svetski rat usli kao sila, a bivsa stara Jugoslavija kao agrarna trgovacka poluindustrijska drzava.

SFRJ je tvorevina u jednom veku/cak samo pola toga.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

MIslim da smarate sa tim grafikonima :05:

Da ti ne uznemiravamo koncept cinjenicama :lol_2: nego da se gadjamo opstim subjektivnim kvalifikacijama

Just now, Constantin said:

Bane je rekao da je situacija u poređenju još gora nego SFRJ - BUL...zato sam ga postavio. 

Sorry nisam ispratila vasu raspravu kompletno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Amigo said:

 

Pa Japan je carevina, imperijalna sila kroz cijelu istoriju, plus imaju samuraje :classic_biggrin: i Toyotu 😎

Pa njima ne moze nista ni atomska bomba :classic_ohmy:

A Juzna Koreja?

Just now, Angelia said:

Da ti ne uznemiravamo koncept cinjenicama :lol_2: nego da se gadjamo opstim subjektivnim kvalifikacijama

Sorry nisam ispratila vasu raspravu kompletno.

Ne. PO njegovom grafikonu ispada da je Bugarska '90 imala oko 1000 $ po glavi stanovnika. Nasi podaci pokazuju cifru od oko 5-6 000 Dolara. 

Ne znam odakle tolika razlika?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Janne240 said:

 

Pusti ih pogubice se... to je kao i oni sto gledaju fudbal kroz statistiku. 😛

Neću da se "zagubim" jer znam o čemu pričam. Bio sam, video sam, znači iz prve ruke i kad potražim neki link da mi podupre priču, ne može drugačiji da bude.

Kako su krenuli pojedinci, ubediće nas pomoću linkova da smo uvozili automobile iz Bugarske. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Div said:

 

Čini mi se da po drugi put pominješ nestašicu lekova kao neki permanentni problem, ja se ne sećam nestašice lekova, možda sam imao sreću da mi nisu trebali, ništa osim uobičajenih, najčešće prepisivanih. Znam da je bilo i šverca lekova, antibiotika i aspirina za Rumuniju. Tek devedesetih su lekovi povremeno, može se reći i često, nestajali, pacijenti su morali sami da donose lekove u bolnicu. Ali, to već nije SFRJ.

Može li neki bliži podatak?

 

Pišem iz ličnog sećanja. To se ipak odnosi na ograničen uzorak i nimalo reprezentativan, pošto su svi, bili stara građanska klasa ili crveni patricijat, i pored povremenih izleta u lošije situacije, ipak, uslovno rečeno, dobro živeli i bili i poprilično razmaženi. Nama su stalno naručivali neke lekove, maltene jednaka količina kao Milka čokolade. Koliko ih je u domaji bilo ili nije, a koliko je to iživljavanje domaćih kojima se može da nas maltretiraju da im svašta dovlačimo, ne znam. Često nam čak ni recepte nisu slali (a u Nemačkoj, da malo karikiram, ti sem za kapi za nos i Coldrex treba recept za maltene sve živo), što nam je izazivalo probleme čim to potražimo u apoteci. Recepte iz SFRJ su nemačke apoteke, btw, priznavale. Jedan bliski rođak je u tome prednjačio i naručivao lekove i za prijatelje prijatelja prijatelja poznanika daljih poznanika. Mislim da je sebi time kupovao protivusluge tih ljudi za koje je "nabavljao" lekove. I raznu drugu robu je ne samo za sebe naručivao. Taj je, uzgred, bio jedan od dvojice komunjara u bliskoj i najširoj inače najstriktnije antikomunistički orijentisanoj rodbini pošto maltene bez izuzetka vodimo poreklo od predratne stare građanske klase. Pretpostavljam da je sebi slične na položaju zaduživao. Međutim, nije bio jedini, za ostale nemam neke indicije zašto. Zvaničan razlog prema nama je uvek bio zato što toga ovde nema.

 

Mala anegdota na tu temu: pored svakojakih budalaština neko naruči i liniju kozmetičkih proizvoda Cleopatra (gluposti tipa šamponi, sapuni, mleka za telo i slično, nešto slično današnjim Dove proizvodima, samo sa dizajnom da budalama izgleda kao nešto). Elem, ćale na to potpuno izgubi živce i ne kupi to u Nemačkoj nego kupi ovde na pijaci i odnese dotičnoj osobi uz naglašenu napomenu da je to našao na Kalenić pijaci i po kojoj ceni (bila otprilike ista cena kao u Nemačkoj, valjda "uvezeno" iz Grčke, ako se dobro sećam). Prvo nehotično vađenje tipa "nismo znali" i slično (naravno bez ideje da se plate te pare) a posle muk i na kraju dotični više meseci nisu razgovarali sa nama. Moguće da je tako nešto bilo u pitanju i sa lekovima, ne znam.

  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Neću da se "zagubim" jer znam o čemu pričam. Bio sam, video sam, znači iz prve ruke i kad potražim neki link da mi podupre priču, ne može drugačiji da bude.

Kako su krenuli pojedinci, ubediće nas pomoću linkova da smo uvozili automobile iz Bugarske. 

Vec su koristili to plakatiranje postova ranije... 😉

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Constantin said:

Neću da se "zagubim" jer znam o čemu pričam. Bio sam, video sam, znači iz prve ruke i kad potražim neki link da mi podupre priču, ne može drugačiji da bude.

Kako su krenuli pojedinci, ubediće nas pomoću linkova da smo uvozili automobile iz Bugarske. 

Znaci: ne priznajete da je bugarska ekonomija bila, ako ne jaca ono bar u rangu "tu negde" sa ekonomijom bivse SFRJ ?

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Darth Bane said:

 

Ne znam odakle tolika razlika?

Nemam pojma, uzimam bazu podataka koju sam videla da koriste ekonomisti.

Development economist Branko Milanović (writing for the World Bank),[3] development economist Morten Jerven,[5][6] and billionaire philanthropist Bill Gates[7] have identified the Maddison Project, the Penn World Tables, and World Bank/IMF data (the World Development Indicators), as the three main sources of worldwide economic statistics such as GDP data, with the focus of the Maddison Project being on historical data. Economist Paul Krugman has suggested the Maddison Project as a data source for historical debt, growth, and labor output and productivity data.

 

Nisam ekonomista.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...