Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

20 minutes ago, vilhelmina said:

 

Jedno leto negde pocetkom sedamdesetih sam s mojima bila dve nedelje u Bugarskoj, Zlatni pjasci i Solncev breg. Boravili smo u najboljim hotelima koji su u to vreme tamo mogli da se nadju, i bili su daleko od losih. Evo ti slika iz 1974:

190914014.jpg

 

Za iste novce kojima je moja porodica u to vreme raspolagala, u Jugoslaviji smo mogli samo da kampujemo, pa smo to i radili. U hotel samo ako se fica, a posle tristac, pokvario negde na sred puta :classic_biggrin:. Tako da mi je krajnje nejasno odakle ti podatak da je u Bugarskoj bio bolji standard. Oni su bili bas, bas siromasni u odnosu na nas, i to je notorna cinjenica, poznata i danas s obe strane granice.

 

Edit: Da ne bude zabune, u hotelima kao na slici prosecni Bugari nisu boravili, osim kao zaposleni. Za kutiju zvaka ili cokoladu, dobijao si extra ciscenje i osmeh od uva do uva. Toliko o bugarskom standardu u vreme SFRJ.

 

Bila je  ispod Bugarske po GDP per capita! 

Evo podataka: https://www.theodora.com/wfb/1992/rankings/per_capita_gdp_gnp_1.html

Jugoslavija oko 5040 $ po glavi, Bugarska 5300 $ po glavi!!!! To je bilo 1991 godine. A gde je tada bila Poljska? Daleko iza obe zemlje sa oko 4000 $ po glavi stanovnika!!! A vidi gde su Poljaci danas!!!

Da budem iskren, podatak da je Bugarska imala veci GDP od bivse SFRJ je cak i mene iznenadio. Recimo jedna Ceska je imala daleko veci GDP od nas - a zaista je dugo vladao taj mit ( I ja sam  to verovao …) da smo bili "mala Amerika " za njih!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Bila je  ispod Bugarske po GDP per capita! 

Evo podataka: https://www.theodora.com/wfb/1992/rankings/per_capita_gdp_gnp_1.html

Jugoslavija oko 5040 $ po glavi, Bugarska 5300 $ po glavi!!!! To je bilo 1991 godine. A gde je tada bila Poljska? Daleko iza obe zemlje sa oko 4000 $ po glavi stanovnika!!! A vidi gde su Poljaci danas!!!

Da budem iskren, podatak da je Bugarska imala veci GDP od bivse SFRJ je cak i mene iznenadio. Recimo jedna Ceska je imala daleko veci GDP od nas - a zaista je dugo vladao taj mit ( I ja sam  to verovao …) da smo bili "mala Amerika " za njih!

Mnogo si mi ti nešto vickast, ko te ne zna, avion bi ti kupio...:64: Prvo kažeš 1991.g. a podmećeš podatke od 1992.g.

Našao si da upoređuješ podatke iz 1992.g. u vreme hiperinflacije od skoro 20 000 % i zamisli Jugoslavija je u tim uslovima imala manji GDP za 260 $..... da bi uporedio, a vidim da si za razliku od mene vičniji, daj uporedne podatke za SFRJ (ovo si dao za SRJ) i Bugarsku za 1970. 1975. 1980. 1985. ne moraš više.

Ne znam šta kaže ova "tvoja" Theodora, ali meni je Sofija na sat ipo vožnje od Niša i znam šta sam viđao tih godina u Bugarskoj, Rumuniji, ali i u Grčkoj. (uzeo sam za primer najbliže susede).

 

Edited by Constantin
Link to comment
Share on other sites

Neki napisi o lošem životu na ovoj temi totalno podsjećaju na žute prsluke po Parizu prošlog proljeća, intervjuiše novinar jednog od njih i pita ga zašto ruše, a ovaj kaže zašto da ne rušimo, znaš ti kako ja loše živim, evo tri godine kako nisam bio na moru 🤪

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Darth Bane said:

3-Medium.png

 

Evo imas gornje grafikone koji uporedjuju GDP Jugoslavije I drugih zemalja. 

 

 

Npr. 1991.g. SFRJ je imala 10 puta veći GDP, tada je inače Bugarska bila na istorijskom minimumu.

Proveri, da ne lupam bez veze, a ako je tačno, da ne lupate vi, koji tvrdite tako nešto i da ne podmećete "lažne tabele"...:smiley59:

Ne priznajem ti ovde tabe, gde su Norveška, Švedska......tvrdnja je bila i to si dokumentovao da je Bugarska bila ekonomski jača od SFRJ.

 

P.S. Da ne pominjem bugarsku inflaciju od 500%....mi smo to kao dobre komšije to nadmašili.

Link to comment
Share on other sites

Vidi se da Jugoslavija nije bila "flagship" cak ni medju socijalistickim zemljama, o Zapadu da i ne govorimo. 

A to sto ste vi videli u Bugarskoj da oni nisu imali zvake …. 

Cinjenica je da su oni bili jos zatvoreniji prema Zapadu u odnosu na bivsu SFRJ. Vladala je neka 

vrsta ekonomske autarhije - izuzev saradnje sa drugim socijalistickim zemljama.

Ali brojke vas demantuju. 

Osim toga - ovo je Bugarska vs Jugoslavija! Ako bi ih uporedili sa tadasnjim Srbijom ,Makedonijom i BiH 

situacija bi bila jos grdja! 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darth Bane said:

Vidi se da Jugoslavija nije bila "flagship" cak ni medju socijalistickim zemljama, o Zapadu da i ne govorimo. 

A to sto ste vi videli u Bugarskoj da oni nisu imali zvake …. 

Cinjenica je da su oni bili jos zatvoreniji prema Zapadu u odnosu na bivsu SFRJ. Vladala je neka 

vrsta ekonomske autarhije - izuzev saradnje sa drugim socijalistickim zemljama.

Ali brojke vas demantuju. 

Osim toga - ovo je Bugarska vs Jugoslavija! Ako bi ih uporedili sa tadasnjim Srbijom ,Makedonijom i BiH 

situacija bi bila jos grdja! 

Apsolutno nema veze sa istinom. Da preskočimo ovo jer niti si bio u Bugarskoj niti znaš kako je tamo bilo, a i pokušavaš da manipulišeš nespretno. Pa onda nije ovako nego onako. Pitah te, ako si voljan, da mi kažeš kakbi bilo bez unutrašnjih granica, šta misliš, kakvu tu viziju imaš ?

Link to comment
Share on other sites

Brojke o Bugarskoj koja ima autarhicno trziste i izvozi gde? u odnosu na SFRJ, nije realno, cak i kad je statistika postoji neki ozbiljan parametarski propust.

 

I u tom smislu bas sve socijalisticke klasicne etatisticke ekonomije bolje, ajde? Nategnuto je cak i da je tacno a bilo bi zaista impresivno da i Albanija ima takav BDP u doba socijalizma .😄

 

 

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Constantin said:

Npr. 1991.g. SFRJ je imala 10 puta veći GDP, tada je inače Bugarska bila na istorijskom minimumu.

Proveri, da ne lupam bez veze, a ako je tačno, da ne lupate vi, koji tvrdite tako nešto i da ne podmećete "lažne tabele"...:smiley59:

Ne priznajem ti ovde tabe, gde su Norveška, Švedska......tvrdnja je bila i to si dokumentovao da je Bugarska bila ekonomski jača od SFRJ.

 

P.S. Da ne pominjem bugarsku inflaciju od 500%....mi smo to kao dobre komšije to nadmašili.

Bugarska je krajem 80-tih imala oko 5000 $ po glavi, pa ako je Jugoslavija imala 10x vise onda bi trebala da ima 50 000 $ - a to nema toliko cak ni Sloveniija danas!

Drugo, eto pitao si me za 1975 godinu: izvinjavam se , po procenama UN , tadasnja Jugoslavija je zaista imala veci GDP po glavi stanovnika od Bugarske!!! 

Evo, priznajem greku - zahebao am se gadno!!! 

dakle, po proceni UN : Jugoslavija je imala golemih 1579 dolara po glavi stanovnika!!! Bugarska mizernih 1364! E sada, ako je to tolika razlika da smo za njih bili "mala Amerika" onda …

ali zato je jedna Cehoslovacka ipak bila bolja od nas sa 1844 dolara. A govorimo o "zlatnim 70-tim" !

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Bugarska je krajem 80-tih imala oko 5000 $ po glavi, pa ako je Jugoslavija imala 10x vise onda bi trebala da ima 50 000 $ - a to nema toliko cak ni Sloveniija danas!

Drugo, eto pitao si me za 1975 godinu: izvinjavam se , po procenama UN , tadasnja Jugoslavija je zaista imala veci GDP po glavi stanovnika od Bugarske!!! 

Evo, priznajem greku - zahebao am se gadno!!! 

dakle, po proceni UN : Jugoslavija je imala golemih 1579 dolara po glavi stanovnika!!! Bugarska mizernih 1364! E sada, ako je to tolika razlika da smo za njih bili "mala Amerika" onda …

ali zato je jedna Cehoslovacka ipak bila bolja od nas sa 1844 dolara. A govorimo o "zlatnim 70-tim" !

Hajde da ne natežem ovo, pokupićeš se pa nemam posle s kim da se raspravljam :classic_biggrin:

https://www.google.rs/search?client=opera&hs=NfE&ei=7rHyXbrLMdS71fAP1s6qqAU&q=bulgaria+gdp+1991&oq=bulgaria+gdp+1991&gs_l=psy-ab.3..33i160.1539109.1542949..1543318...0.2..0.130.554.1j4......0....1..gws-wiz.......0i71j0i22i30.rbDsj1o84xM&ved=0ahUKEwi6-qjch7HmAhXUXRUIHVanClUQ4dUDCAo&uact=5

1 minute ago, Janne240 said:

Pa bili smo, sto je to problem?Sada nismo.

Nismo i dok ne uđemo u EU razlika će biti još veća....

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Ne bih uopste navijao za EU u tom smislu, prelivanja tesko da ce biti 😄 ...odliva ce bit, jer je politika prethodnica ekonomije.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Janne240 said:

Brojke o Bugarskoj koja ima autarhicno trziste i izvozi gde? u odnosu na SFRJ, nije realno, cak i kad je statistika postoji neki ozbiljan parametarski propust.

 

I u tom smislu bas sve socijalisticke klasicne etatisticke ekonomije bolje, ajde? Nategnuto je cak i da je tacno a bilo bi zaista impresivno da i Albanija ima takav BDP u doba socijalizma.😄

Albanija je bila daleko ispod …. ona je u to vreme bila ispod 1000$.

Ali, statistika i brojke , kao i egzaktni podaci - upravo zato i sluze: one su neki reper, pokazatelj sta se zaista dogadja , bar sto se ekonomje tice, a i u drugim oblastima. Jer u suprotnom, "dokazi" se svode na neciju individualnu percepciju - pa neko kaze - bilo je dobro, a neko - bilo je lose! Onda oni koji su bili u Bugarsku i videli kako oni nisu imali najlon carape i zvake - njihova percepcija je bila o velikoj bedi koja tamo vlada! Ali zato su Bugari tada , mozda uzivali u nekim drugim proizvodima , boljim i kvalitetnijim od nashi?! 

Link to comment
Share on other sites

Pitaj Bugare za to...tesko da su uzivali u boljem, to sto pises veci je utopizam nego sto smo mi skloni u prici o SFRJ.

2 minutes ago, Constantin said:

Nisam te razumeo baš :59:

Ok, prosto je ko pasulj, EU ne zeli da joj se prikljucimo, bolje je da izdaje vize i uvozi nasu radnu snagu nego da liberalizuje svoje trziste ka nama.

 

Jel ok Const?

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Albanija je bila daleko ispod …. ona je u to vreme bila ispod 1000$.

Ali, statistika i brojke , kao i egzaktni podaci - upravo zato i sluze: one su neki reper, pokazatelj sta se zaista dogadja , bar sto se ekonomje tice, a i u drugim oblastima. Jer u suprotnom, "dokazi" se svode na neciju individualnu percepciju - pa neko kaze - bilo je dobro, a neko - bilo je lose! Onda oni koji su bili u Bugarsku i videli kako oni nisu imali najlon carape i zvake - njihova percepcija je bila o velikoj bedi koja tamo vlada! Ali zato su Bugari tada , mozda uzivali u nekim drugim proizvodima , boljim i kvalitetnijim od nashi?! 

Osim ćeten alve i kačkavalja ništa. Prodavnice prazne dok nisu počeli da naviru devedestih Kinezi i kada je napravljena čuvena pijaca Ilinci (Iljanci bug)....međutim i to je bilo u sivoj zoni. Od Bugara su samo gori bili Rumuni...doduše bio sam samo u Turn Severinu i Temišvaru, Čaušeskovu palatu nisam imao prilike da obiđem.

2 minutes ago, Janne240 said:

Pitaj Bugare za to...tesko da su uzivali u boljem, to sto pises veci je utopizam nego sto smo mi skloni u prici o SFRJ.

Ok, prosto je ko pasulj, EU ne zeli da joj se prikljucimo, bolje je da izdaje vize i uvozi nasu radnu snagu nego da liberalizuje svoje trziste ka nama.

 

Jel ok Const?

Aha....pa, evo od marta, koliko znam, Nemačka nam više ne traži EU papire za rad, biće slobodno, a to će biti dovoljno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Constantin said:

Evo ti link : imas GDP Bugarske od 1980 naovamo …. jeste da je Wikipedia, ali su podaci o GDP-u uzeti od IMF-a.

Kvrcni na "economic statistics".

https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Bulgaria#cite_note-56

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

 

Ali Angelia, to su ti isti ljudi, nisu valjda pali s Marsa. Drug lords ne idu preko granice, ne samo kokain, to ide najbolje, nego i sve druge vrste opijata su igri.

Drug lords i organizovani kriminal nije postojao, to nesto valjda govori

 

Kako mislis isti ljudi? Hoces da kazes da je svako ko je prosvercovao farmerke iz Trsta poceo da svercuje kokain?

 

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Tako da mi je krajnje nejasno odakle ti podatak da je u Bugarskoj bio bolji standard. Oni su bili bas, bas siromasni u odnosu na nas, i to je notorna cinjenica, poznata i danas s obe strane granice.

 

Ali to je samo tvoje licno iskustvo. :classic_biggrin:

 

Ja gledala podatke:

YUG Former Yugoslavia 1970 3945
YUG Former Yugoslavia 1971 4222
YUG Former Yugoslavia 1972 4359
YUG Former Yugoslavia 1973 4533
YUG Former Yugoslavia 1974 4873
YUG Former Yugoslavia 1975 5004
YUG Former Yugoslavia 1976 5149
YUG Former Yugoslavia 1977 5508
YUG Former Yugoslavia 1978 5824
YUG Former Yugoslavia 1979 6194
YUG Former Yugoslavia 1980 6297
YUG Former Yugoslavia 1981 6340
YUG Former Yugoslavia 1982 6324
YUG Former Yugoslavia 1983 6215
YUG Former Yugoslavia 1984 6292
YUG Former Yugoslavia 1985 6279
YUG Former Yugoslavia 1986 6461
YUG Former Yugoslavia 1987 6348
YUG Former Yugoslavia 1988 6201
YUG Former Yugoslavia 1989

6203

 

 

 

 

BGR Bulgaria 1970 4773
BGR Bulgaria 1971 4902
BGR Bulgaria 1972 5110
BGR Bulgaria 1973 5284
BGR Bulgaria 1974 5414
BGR Bulgaria 1975 5831
BGR Bulgaria 1976 5982
BGR Bulgaria 1977 5896
BGR Bulgaria 1978 6019
BGR Bulgaria 1979 6245
BGR Bulgaria 1980 6044
BGR Bulgaria 1981 6186
BGR Bulgaria 1982 6370
BGR Bulgaria 1983 6237
BGR Bulgaria 1984 6430
BGR Bulgaria 1985 6226
BGR Bulgaria 1986 6380
BGR Bulgaria 1987 6382
BGR Bulgaria 1988 6335
BGR Bulgaria 1989 6216
1 hour ago, Constantin said:

 

A ovo ti je najbolji biser. Neznanje ipak preovladava, ali te vadi elokventost. Cenim ovu tvoju drugu osobinu.

Biser - kako?

 

Link to comment
Share on other sites

Syo se tice poredjenja sa Njemackom, Svedskom, Italijom, Francuskom, Engleskom, mislim da nema potrebe, svi se tu slazemo da su to bile bogatije zemlje i to ne samo da su bile bogatije od nas, nego su to najbogatije drzav sveta, bivse kolonijalne sile, tako da je to poredjenje besmisleno.

 

Mi mozemo da se poredimo samo sa samim sobom, znaci zivot pre i posle, tj zivot u SFRJ i zivot u ovim novim republikama u odnosu na vreme u kome se zivjelo, tj zivi.

 

Moj utisak da je osnovna razlika da je tada postojala buducnost, ljudi su vjerovali da ce da zive bolje, cini mi se da toga sada nema.

Edited by Amigo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...