Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

1 minute ago, Janne240 said:

Znao sam napamet sastav Francuske sa SP 82 Espana....Naranjito... Zan Zak Etori, Zengini, Zanvion, Bosis, Batiston, Trezor, Zires, Tigana, Roseto, Platini, Didije Six, recimo...

1982_naranjito.jpg

"Majstorica" 13.02.1974. YUgoslavija - Španija...Marić, Buljan, E.Hadžiabdić, Oblak, Katalinski, Bogićević, Petković, Karasić, Šurijak, Aćimović, Džajić. Strelac Škijo Katalinski u 13. minutu, nakon prekida koji je izveo Buljan, sa desne strane, skok Katalinskog-šut glavom, Iribar kratko odbija, a Škiju u padu zakucava loptu pod prečku. Pre toga smo izborili "majstoricu" pogotkom Karasija u Grčkoj, kada smo pobedili Grke 4:2 (morali smo dva gola razlike da ostvarimo pobedu). U grupi smo bili sa Brazilom (0:0 na otvaranju Petković pogodio stativu, a inače razbili smo aktuelne svetske prvake) iz straha pobedili Zair 9:0 i na kraju igrali nerešeno sa Škotima 1:1. Kasnije smo izgubili sve utakmice u drugoj fazi. Igrači su bili nezadovoljni jer im nisu isplatili obećane premije. Lično Josip Broz odneo pare u Nemačku, i kad su se igrači oparili, krenula je da se baca karta i od fudbala nije bilo ništa....a mogli smo mnogo tada.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

 

EDIT: taj voz ćira je od Sarajeva preko Hercegovine išao i sve do Nikšića, pričao mi je otac da je isao tako brzo da si mogao da iskočiš sa prvog vagona, ubereš nekoliko voćki i stigneš da uskočiš nazad u zadnji vagon 😄

 

Taj voz je u CG iz Hrvatske ulazio po strani brda kod Debelog Brijega i nastavljao tako (a ne ravnicom kroz Sutorinu) do usca one male reke u more na kraju Igala. Tu je skretao levo, ulazio u sadasnju ulicu Sava Ilica, pa do stanice koja je bila kod Titove vile. Ta stanica je bila imala dva koloseka , sluzila je da se dodaju (ili otkace) vagoni. Odatle je nastavljao istom ulicom do drugog kraja Igala, pa onda desno pored mora, to je danas setaliste Pet Danica. Tim setalistem je isao do Zelenike, sto je bila krajnja stanica. Putnicki voz je ukinut 1968, a teretni 1969. Skinuli su sine 1970.

 

Tu prugu je napravila AU kada su anektirali Bosnu. Nisu mogli ranije, jer je to parce od Sutorine pa do pola Igala tada bila Bosna, pa iako su je okupirali 1878 nisu mogli da grade do aneksije 1908. Pruga je u startu bila nerentabilna, ali je AU nije pravila da bude rentabilna... pravila ju je da moze da snabdeva vojsku uz more. Zato je gradjena da ide uz stranu brda, sakriveno od mora, da ne mogu Italijani da gadjaju. Posledica te nerentabilne pruge je da su sela u zaljedjini primorja mogla lepo da trguju koristeci taj voz. Kada je on nestao, ta sela su pocela da odumiru.

5 minutes ago, Constantin said:

"Majstorica" 13.02.1974. YUgoslavija - Španija...Marić, Buljan, E.Hadžiabdić, Oblak, Katalinski, Bogićević, Petković, Karasić, Šurijak, Aćimović, Džajić. 

 

Sedi, jedan. 

Edited by ObiW
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ObiW said:

Sedi, jedan. 

:puke: Kad kucaš sa svih deset prstiju.

Inače...Stane je moj dugogodišnji poznanik i često se viđamo u Nišu, jer je povremeno delegat na superligaškim utakmicama u Nišu....oprostio bi mi, a ti za jednu grešku i to u kucanju....keca iz mesta....tja kakav si...:smiley59::classic_biggrin:

10 minutes ago, Constantin said:

"Majstorica" 13.02.1974. YUgoslavija - Španija...Marić, Buljan, E.Hadžiabdić, Oblak, Katalinski, Bogićević, Petković, Karasić, Šurijak, Aćimović, Džajić. Strelac Škijo Katalinski u 13. minutu, nakon prekida koji je izveo Buljan, sa desne strane, skok Katalinskog-šut glavom, Iribar kratko odbija, a Škiju u padu zakucava loptu pod prečku. Pre toga smo izborili "majstoricu" pogotkom Karasija u Grčkoj, kada smo pobedili Grke 4:2 (morali smo dva gola razlike da ostvarimo pobedu). U grupi smo bili sa Brazilom (0:0 na otvaranju Petković pogodio stativu, a inače razbili smo aktuelne svetske prvake) iz straha pobedili Zair 9:0 i na kraju igrali nerešeno sa Škotima 1:1. Kasnije smo izgubili sve utakmice u drugoj fazi. Igrači su bili nezadovoljni jer im nisu isplatili obećane premije. Lično Josip Broz odneo pare u Nemačku, i kad su se igrači oparili, krenula je da se baca karta i od fudbala nije bilo ništa....a mogli smo mnogo tada.

Evo nešto što može da me "povadi"... :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Constantin said:

:puke: Kad kucaš sa svih deset prstiju.

Inače...Stane je moj dugogodišnji poznanik i često se viđamo u Nišu, jer je povremeno delegat na superligaškim utakmicama u Nišu....oprostio bi mi, a ti za jednu grešku i to u kucanju....keca iz mesta....tja kakav si...:smiley59::classic_biggrin:

Evo nešto što može da me "povadi"... :classic_biggrin:

Prva utakmica reprezantacije SFRJ  koju sam pratio bila je ona u kvalifikacijama  za SP u Argentini,  sa Ivanom Katalinicem na golu, koju smo izgubili sa 0-1, a poznata je po onom incidentu sa Huantiom...Bilo je to 1977, secam se Katalinicevih odbrana u crnom dresu. Najlepsa golmanska oprema je potpuno crna (poput Lava Jasina), ili kombinacija zuto-crna.

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Janne240 said:

Prva utakmica reprezantacije SFRJ  koju sam pratio bila je ona u kvalifikacijama  za SP u Argentini,  sa Ivanom Katalinicem na golu, koju smo izgubili sa 0-1, a poznata je po onom incidentu sa Huantiom...

Imali su Španci tada jednog fudbalera kojeg sam obožavao ...Ruben Kano. I tad smo bili bolji, a Huanito je tražio nešto...i dobio :79:

 

Jugoslavija: Katalinić, Hatunić, Boljat, Stojković, Trifunović, Mužinić, Popivoda (Vukotić od 62'), Safet Sušić, Šurjak, Sead Sušić (Halilhodžić od 62'), Kustudić

Španija: Miguel Anhel, Marselino, Miguelito, San Hose, Kamaćo, Leal, Piri (Olmo od 15'), Asensi, Kardenoza, Huanito (Dani od 75'), Ruben Kano.

 

 

 

Edited by Constantin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Janne240 said:

Nista, njega pamtim od imena s te utakmice onako iz glave...znam da je posle bio selektor, a pominju se njegova napasanja po terenu sa Dzajom.

Aha...iz t selekcije, osim Huanita i Kamača bili su veliki majstori i Piri (Hose Maunel Sančez Perez mu je puno ime) golman Migel Anhel, čuveni Asensi i pomenuti Ruben Kano koji je tada igrao u Atletiku iz Madrida.

 

Mi smo reprezentaciju pravili po "ključu" i iz svake republike je morao određeni broj igrača da nastupa za selekciju. Šteta, bilo je puno talenata koji su izvisili na po tom ključu.

I još jedan zanimljiv detalj vezan za hitac u Huanitovu glavu:

Quote

Legenda kaže da je devet godina kasnije, prilikom gostovanja Reala na meču sa Zvezdom (4:2 za crveno-bele) došlo do pokušaja 'pomirenja' čoveka koji je bacio flašu i Huanita, za šta će ovaj dobiti ulaznicu za meč. Međutim, navodno, kompletna ideja je propala jer se za 'poziciju' optuženog javilo nekoliko hiljada ljudi...

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Janne240 said:

čokanjče :s_d:...inače ja pamtim uglavnom Luisa Arkonadu, kasnije Zubizaretu...naravno i Butrahenja ili Butragenja, od napadaca.

 

Al sad ovo je bas nevezano za temu, pa nek moderatori prebace ovo tamo gde mu je mesto.

 

 

Pa dobro...igrali su protiv "nas"...a to znači...da je na temi. :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

 

1. Levi Srauss je proizvodio Varteks iz Varaždina

2. Lee Cooper – Beko

3. Wrangler se proizvodio u Makedoniji

4. Patike Puma u Borovu

5. Adidas – Planika (Slovenija), …"Nike" nije ni postojao, pojavio se tek krajem sedamdesetih

6. Boss se radio u Diorku, Kragujevac

7. Javor iz Ivanjice proizvodio 20.000 košulja mesečno za izvoz

8. 22.decembar proizvodio uniforme za vojsku i policiju

9. Elan proizvodio skije na kojima je vozio svetski prvak Stenmark

10.Tomy majonez, PEZ i Wrigley, današnji Orbit dolazili su iz Kolinske u Sloveniji

11. Podravka iz Koprivnice sa Vegetom pokrivala 20% svetskog tržišta začina, a njihov goveđi gulaš bio je i u prehrani nekih stranih armija

12. Naša, “roland“ klasa maline bila je najskuplja na tržištu, a mi smo bili najveći izvoznici

13. “Zastava“ je proizvodila cca 200.000 automobila godišnje koji su bili 90% od domaćih kooperanata. Danas Zastava proizvodi s “Fiatom“ model Fiat 600L, ali je odnos ugrađenih delova obrnut – 90% je iz uvoza

14. Sarajevski TAS proizvodio je godišnje 40.000 Wolksvagena (Golf)

15. IMV Novo Mesto izbacivalo je godišnje 30.000 Renaulta, danas proizvodi isključivo tvingo model.

16. Cimos je proizvodio Citroena

17. U Prištini se radio Pegueot

18. IDA iz Kikinde proizvodila je godišnje 10.000 Opela … u njenoj livnici radili su se blokovi za Mercedes, BMW…

19. FAP iz Priboja i TAM iz Maribora proizvodili su teške kamione i šlepere, a kragujevačka Zastava lake transportere..

20. Ikarbus je proizvodio autobuse, a TAM mini buseve

21. Tomos iz Kopra proizvodio je mopede i vanbrodske motore …njihova “penta“ bila je u ono vreme najbolji motor na svetu

22. Tvornice Lada u Rusiji i -125 pz- u Poljskoj pustili su u pogon, u saradnji s Fiatom, Zastavini stručnjaci

23. Farovi slovenske tvornice Saturnus su se osim u Zastavine modele ugrađivali i u Wolksvagen, Opel, Fiat..

24. FRAD u Aleksincu proizvodio je vazdušne filtere za za Mercedes, Moris, Fiat…

25. HTD iz Ohrida proizvodio je brave, kvake… za auto industriju (između ostalog za celu sovjetsku proizvodnju)

26. Priština je proizvodila amortizere za Zastavu, Fiat i Opel

27. Beogradski „21.maj“ (sada ugašen) proizvodio je motore

28. Postojalo je nekoliko fabrika autoguma i akumulatora

29. Jugoplastika iz Splita 40% svoje proizvodnje izvozila je na Evropsko tržište

31. Prvomajska Zagreb proizvodila je strugove, bušilice i opremala čitave pogone po svetu

32. IMT je izvezao 20.000 traktora u Egipat

33. Brodogradilišta u Hrvatskoj, Uljanik u Puli i 3. maj u Rijeci, bila su na svetskom nivou i proizvodila su za strane naručioce najveće prekookeanske brodove, ali su s njihovih navoza sišli i svi brodovi Jadrolinije

34. Uljanik – generatore za te brodove

35. Fabrike Obod, Cer, Gorenje, Iskra, Rudi Čajavec, proizvodile su elektro uređaje, televizore, radio aparate, gramofone, kasetofone i belu tehniku, a Borac- Beograd čak i aparate za espreso

36. Iskra u Sloveniji i Digitron u Istri (u Bujama), još krajem sedamdesetih počeli su sklapati računare

37. EI Niš bio jedan od najboljih svetskih proizvođača lampi za radio i TV prijemnike (ugrađivao ih je i Philips), a proizvodnju TV prijemnika u boji počeo je pre Sony-a

38. Insa iz Zemuna proizvodila je satove

39. Radile su 3 fabrike telefona. Jedan model iz “Iskre“ proglašen je najboljim na svetu i izložen je u Njujorškom Muzeju suvremene umetnosti

40. Postojale su 2 fabrike sijalica – Tesla Pančevo i TIZ Zagreb, sada nema ni jedne

41. Radile su 3 fabrike šibica, od kojih je ona u Rijeci proizvodila čak i parafinske šibice – sve za izvoz, danas nema ni jedne

42. Jugodent iz Vojvodine proizvodio je i izvozio u Afriku i Indiju zubarske stolice

43. Soko, Mostar proizvodio je u Jugoslaviji projektovane borbene avione (Galeb, Jastreb, Orao, G 4) i helikopter Gazelu (po francuskoj licenci)

44. Zastavin pištolj koristila je američka policija, a lovačka puška bila je najprodavaniji model puške u SAD

45. Tenkovi (po sovjetkoj licenci) su u potpunosti proizvođeni kooperacijom fabrika u Slavonskom Brodu, Kruševcu, Beogradu… samo Kuvajt kupio je više od 1.000 tenkova. Teleoptik je proizvodio žiroskope za celi svet

47. Pored JAT-a postojao je još jedan avioprievoznik – Inex adria koji je u floti imao 9 Boinga, kupljenih u kompenzaciji za prašku šunku Crvene Zvezde iz Kragujevca i rezni alat FRA iz Čačka

48. Farmaceutska industrija snabdevala je 30% tržišta SSSR, gotovo pola Afrike i Indije …Lek, Krka, Pliva, Galenika, Zdravlje, Alkaloid

49. Velik broj impozantnih građevinskih objekata širom svijeta projektovali su i izvodili Energoprojekt i bosanski Energoinvest – od Asuanske brane, mostova po Africi i čitavih naselja u SSSR, preko bolnica u Libiji, pa do Paname, Zimbabvea..

50. Šipad Sarajevo opremao je namještajem sve hotele, bolnice i druge objekte u svetu, a bilo ih je na stotine

51. Slovenjiales, Lesnina i Meblo gotovo cijelu proizvodnju izvozili su na zapadno tržište, zahvaljujući kvaliteti i dizajnu

52. Jelovica i Šipad izvozili su stolariju u Austriju i Italiju

53. Imali smo željezare u Skoplju, Nikšiću, Smederevu, Sisku, Zenici i Sloveniji, aluminijumske kombinate u Titogradu i Skoplju, tvornicu pocinkovanog lima na Kosovu

54. Sevojno je dobilo prvu liniju za plastifikaciju lima u Evropi

56. Litostroj je proizvodio turbine koje su bile ugrađivane u sve velike hidrocentrale

57. Podgorička industrija "Radoje Dakić" proizvodila je teške mašine i izvozila Afriku

38. Insa iz Zemuna proizvodila je satove

39. Radile su 3 fabrike telefona. Jedan model iz “Iskre“ proglašen je najboljim na svetu i izložen je u Njujorškom Muzeju suvremene umetnosti

40. Postojale su 2 fabrike sijalica – Tesla Pančevo i TIZ Zagreb, sada nema ni jedne

41. Radile su 3 fabrike šibica, od kojih je ona u Rijeci proizvodila čak i parafinske šibice – sve za izvoz, danas nema ni jedne

42. Jugodent iz Vojvodine proizvodio je i izvozio u Afriku i Indiju zubarske stolice

43. Soko, Mostar proizvodio je u Jugoslaviji projektovane borbene avione (Galeb, Jastreb, Orao, G 4) i helikopter Gazelu (po francuskoj licenci)

44. Zastavin pištolj koristila je američka policija, a lovačka puška bila je najprodavaniji model puške u SAD

45. Tenkovi (po sovjetkoj licenci) su u potpunosti proizvođeni kooperacijom fabrika u Slavonskom Brodu, Kruševcu, Beogradu… samo Kuvajt kupio je više od 1.000 tenkova. Teleoptik je proizvodio žiroskope za celi svet

47. Pored JAT-a postojao je još jedan avioprievoznik – Inex adria koji je u floti imao 9 Boinga, kupljenih u kompenzaciji za prašku šunku Crvene Zvezde iz Kragujevca i rezni alat FRA iz Čačka

48. Farmaceutska industrija snabdevala je 30% tržišta SSSR, gotovo pola Afrike i Indije …Lek, Krka, Pliva, Galenika, Zdravlje, Alkaloid

49. Velik broj impozantnih građevinskih objekata širom svijeta projektovali su i izvodili Energoprojekt i bosanski Energoinvest – od Asuanske brane, mostova po Africi i čitavih naselja u SSSR, preko bolnica u Libiji, pa do Paname, Zimbabvea..

50. Šipad Sarajevo opremao je namještajem sve hotele, bolnice i druge objekte u svetu, a bilo ih je na stotine

51. Slovenjiales, Lesnina i Meblo gotovo cijelu proizvodnju izvozili su na zapadno tržište, zahvaljujući kvaliteti i dizajnu

52. Jelovica i Šipad izvozili su stolariju u Austriju i Italiju

53. Imali smo željezare u Skoplju, Nikšiću, Smederevu, Sisku, Zenici i Sloveniji, aluminijumske kombinate u Titogradu i Skoplju, tvornicu pocinkovanog lima na Kosovu

54. Sevojno je dobilo prvu liniju za plastifikaciju lima u Evropi

56. Litostroj je proizvodio turbine koje su bile ugrađivane u sve velike hidrocentrale

57. Podgorička industrija "Radoje Dakić" proizvodila je teške mašine i izvozila Afriku

58. "Trumanova jaja" smo dobijali džabe....:smiley2:

 

 

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Mnoge ulice su izgledale, otprilike vako:
maxresdefault.jpg
[emoji14] zini da ti ka`em...  (ispod zida otvorenog letnjeg bioskopa).
Ja stvarno ne znam u kojem si ti Sutivanu bio?
Ne da mi nismo živeli u istoj zemlji već nam ni planete nisu iste.
Muzika ispred kina Sutivan. B'e to je neki svemir.
[emoji14]

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Constantin said:

 

 

Predugo za kvotovanje, mislim da lista nije ni trećina onoga što se proizvodilo. Prvo, PKB (Poljoprivredni Kombinat Beograd) a svi su imali (republike) svoje prehrambene šampione.

Pa i lokalno je bilo tih firmi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, ObiW said:

 

Taj voz je u CG iz Hrvatske ulazio po strani brda kod Debelog Brijega i nastavljao tako (a ne ravnicom kroz Sutorinu) do usca one male reke u more na kraju Igala. Tu je skretao levo, ulazio u sadasnju ulicu Sava Ilica, pa do stanice koja je bila kod Titove vile. Ta stanica je bila imala dva koloseka , sluzila je da se dodaju (ili otkace) vagoni. Odatle je nastavljao istom ulicom do drugog kraja Igala, pa onda desno pored mora, to je danas setaliste Pet Danica. Tim setalistem je isao do Zelenike, sto je bila krajnja stanica. Putnicki voz je ukinut 1968, a teretni 1969. Skinuli su sine 1970.

 

Tu prugu je napravila AU kada su anektirali Bosnu. Nisu mogli ranije, jer je to parce od Sutorine pa do pola Igala tada bila Bosna, pa iako su je okupirali 1878 nisu mogli da grade do aneksije 1908. Pruga je u startu bila nerentabilna, ali je AU nije pravila da bude rentabilna... pravila ju je da moze da snabdeva vojsku uz more. Zato je gradjena da ide uz stranu brda, sakriveno od mora, da ne mogu Italijani da gadjaju. Posledica te nerentabilne pruge je da su sela u zaljedjini primorja mogla lepo da trguju koristeci taj voz. Kada je on nestao, ta sela su pocela da odumiru.

  
Ovo je zanimljivo. Odakle je onda dolazila ta pruga iz Hrvatske. Moj deda je bio masinovodja i vozio je izmedju ostalog i deonicom Sarajevo - Ploce, dakle do mora. Mislim da je do pocetka sezdesetih bila uskog koloseka, posle renovirana da bude sirokog koloseka. Trebalo bi onda da su i nju napravili Austrijanci?

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, mrd said:

Ja stvarno ne znam u kojem si ti Sutivanu bio?
Ne da mi nismo živeli u istoj zemlji već nam ni planete nisu iste.
Muzika ispred kina Sutivan. B'e to je neki svemir.
emoji14.png

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Aman covece o cemu ti, ko mirodjija u supi, kako koji Sutivan, postoji samo jedan Sutivan na celom svetu taj se nalazi na Bracu u Hrvatskoj. Koji si ti lik, stvano si mi cudan?

Kolko se secam a poslednji put sam bio 1989. a uvek je izgledao kako je izgledao. Evo slike, tu gde su palme je Zid tu je bila svirka, iznad malo u ulicama je taj letnji otvoreni kino.Sutivan.jpg

Msm jeste ovo forum svako ima svoje misljenje, ima i svakakvih komentara ....ja obicno nikad ne pisem laz o necemu pa tako ni o svom zivotu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Janne240 said:

Aman covece o cemu ti, ko mirodjija u supi, kako koji Sutivan, postoji samo jedan Sutivan na celom svetu taj se nalazi na Bracu u Hrvatskoj. Koji si ti lik, stvano si mi cudan?

Kolko se secam a poslednji put sam bio 1989. a uvek je izgledao kako je izgledao. Evo slike, tu gde su palme je Zid tu je bila svirka, iznad malo u ulicama je taj letnji otvoreni kino.Sutivan.jpg

Msm jeste ovo forum svako ima svoje misljenje, ima i svakakvih komentara ....ja obicno nikad ne pisem laz o necemu pa tako ni o svom zivotu.

Vazno je da ti verujes u ono sto pises i da te to cini sretnim. Svirka je bila u Karlovim Dvorima a ne ispred kina Sutivan i nikada nije bila neka rock muzika, vec pop. 

No lepo te je citati. 

Koji si tek ti lik.

Link to comment
Share on other sites

Pa ocigledno nije bila ista svirka niti su bili Karlovi Dvori. 🙂 Grupa Iz sve snage, za koju pretpostavljam nisi cuo nikada  jer i nije dozivela vecu afirmaciju bila za ono vreme predstavnik klasicne rock svirke sasvim zavidnog kvaliteta idolazila je iz mesta odakle i moji sugradjani na letovanje u Sutivan.

 

Verujem u ono sto sam video svojim ocima i doziveo, a o svirci u Karlovim Dvorima-Varima, za koju ja nikad nisam cuo nit znam o kome se radi...nemam sta ni da napisem. 😄

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2019 at 4:08 PM, Constantin said:

Moj prvi album koji sam skupljao i sakupio...i znao napamet sve sastave, svih reprezentacija. Kasnije sam sakupljao i "Minhen 74 u karikatiri" ali bez uspeha....

 

Резултат слика за minhen 1974"

 

Da, dovoljno imam godina da se sjecam tih slikica, kao i sve ostale, Flora i fauna, kosarkasi, olimpijade, svasta nesta. To je ono kad kazem da je to bilo slicno kao bilo gdje drugo u Evropi.

To je bilo bitno u nasem djecijem zivotu. Tu je bilo i prvo kockanje, igranje pola/cijelo, slika/bijelo, tapke sa slicicama. Prvi znaci kapitalizma :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...