Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

5 hours ago, ObiW said:

Aj Amigo pričaj nam kako si bio kul kad si bio mlad i kako ti je raja bila kul. Duga kosa, gitara, cure, kampovanje u Trpnju, ploče Deep Purple, koncerti Azre, nisi mnogo učio al si imao dobre ocene jer si bio pametan, daj još.

Pa to nije samo Amigo radio, ima nas jos..tih osamdesetih omiljeno mesto za skakanje bila je stena Dracevac, isli smo posle na rivu i kupovali jeftin prosek, ponapijali se ko mecici i isli u bioskop, bili s nekim curama iz Goražda,..a onda nazad u kamp. Kupovali smo pola litra mleka i plazme svakog dana, nakon smo bismo ujutro trcali stepenicama do jedne crkvice i nazad. Sećam se da je tog leta preminuo Zoran Radmilović.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Janne240 said:

Pa to nije samo Amigo radio, ima nas jos..tih osamdesetih omiljeno mesto za skakanje bila je stena Dracevac, isli smo posle na rivu i kupovali jeftin prosek, ponapijali se ko mecici i isli u bioskop, bili s nekim curama iz Goražda,..a onda nazad u kamp. Kupovali smo pola litra mleka i plazme svakog dana, nakon smo bismo ujutro trcali stepenicama do jedne crkvice i nazad. Sećam se da je tog leta preminuo Zoran Radmilović.

Mene zajeb'o s ovim Trpnjem...mi smo kampovali u Makarskoj...inače, kosa, band, motori, cure....a Deep Purple i danas.

Edited by Constantin
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

 

Angelia ja nisam ni rekao da su bile mikrovalne, jasno sam rekao da smo bili siromasniji, nego ironicno o znacaju imanja/nemanja mikrovalne ili mikrotalasne u zivotu jednog tinejdzera. 

Pitanje je koliko je domacinstava posjedovalo mikrovalnu u jednoj Italiji ili Engleskoj tih godina, pa i u Americi.

Tada sam to samo gledao u americkim filmovima, prvu smo dobili kao poklon od rodbine iz Australije tek 2004.

3 minutes ago, Constantin said:

Mene zajeb'o s ovim Trpnjem...mi smo kampovali u Makarskoj...inače, kosa, band, motori, cure....a Deep Purple i danas.

Sutivan je bio nase omiljeno izletiste na Trpanj sam otisao onog leta kad je bio Live Aid, bila je sjajna ekipa, a Cepelini uvek pre Parpla.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Janne240 said:

 

Sutivan je bio nase omiljeno izletiste na Trpanj sam otisao onog leta kad je bio Live Aid, bila je sjajna ekipa, a Cepelini uvek pre Parpla.

Ja sam tri godine letovao u Sumpetaru, pa smo u tom periodu obilazili i Supetar...e posle se moj ćale naljutio na "gazdaricu" gde smo letovali, bilo je nekih za nas u to vreme šovinističih ispada, a povod je bio nekakvo takmičenje pevača iz Juge, no nevažno, sledeće godine sam upoznao lepote Montenegra.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Constantin said:

Mene zajeb'o s ovim Trpnjem...mi smo kampovali u Makarskoj...inače, kosa, band, motori, cure....a Deep Purple i danas.

 

U Trpnju sam bio jako davno bas kao mali i sjecam se da sam tu naucio da plivam, poslije vise nisam nikada bio u Trpnju, ali u Makarskoj u kampu vise puta kao srednjoskolac. U ferijalnom je svirala Riblja Corba, a sledecih nekoliko godina Galija koja je svirala malo svojih stvari, a ostatak klasike kao Don't le me be misunderstood, Stand by me itd. BIlo je dosta raje iz Srbije, zapamtio sam nadimak jednog, jer je bio upecatljiv, Chep, mozda je bio iz Nisha, a mozda i iz Kragujevca :smiley33:

Volio sam Makarsku, bas sto je guzva,  a i bilo je blizu, stizalo se za nekoliko sati. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Constantin said:

Ja sam tri godine letovao u Sumpetaru, pa smo u tom periodu obilazili i Supetar...e posle se moj ćale naljutio na "gazdaricu" gde smo letovali, bilo je nekih za nas u to vreme šovinističih ispada, a povod je bio nekakvo takmičenje pevača iz Juge, no nevažno, sledeće godine sam upoznao lepote Montenegra.

Supetar, Bol, Milna...sve na Bracu, do Supetra smo dolazili trajektom iz Splita... Letovali smo u radnickom odmaralistu a jedne godine u kuci koja je bila vlasnistvo Zvonka Lepetica, tako da sam tada prvi put kao klinac video svog filmskog idola, Borisa Dvornika u dvoristu iste kuce, bio sam odusevljen kada sam ga video.

 

U Sutivanu je svirala nasa lokalna grupa Iz sve snage, tamo 78/9....

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Janne240 said:

Pa to nije samo Amigo radio, ima nas jos..tih osamdesetih omiljeno mesto za skakanje bila je stena Dracevac, isli smo posle na rivu i kupovali jeftin prosek, ponapijali se ko mecici i isli u bioskop, bili s nekim curama iz Goražda,..a onda nazad u kamp. Kupovali smo pola litra mleka i plazme svakog dana, 

 

I gotova jela 29 novembar, stavis ih na sunce da se podgriju :classic_biggrin:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Amigo said:

 

I gotova jela 29 novembar, stavis ih na sunce da se podgriju :classic_biggrin:

Eva sardine (one sto su se otvarale sa stapicem koji se uvrce), i suva veceras za povratak kuci, glavica luka i narezak.

Edited by Janne240
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

 

Angelia ja nisam ni rekao da su bile mikrovalne, jasno sam rekao da smo bili siromasniji, nego ironicno o znacaju imanja/nemanja mikrovalne ili mikrotalasne u zivotu jednog tinejdzera. 

Pitanje je koliko je domacinstava posjedovalo mikrovalnu u jednoj Italiji ili Engleskoj tih godina, pa i u Americi.

Rekao si da si verovatno odrastao kao i tinejdzeri na zapadu, a oni 70tih imali mikrotalasne, ja prilozila video 70te u americi.

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Supetar, Bol, Milna...sve na Bracu, do Supetra smo dolazili trajektom iz Splita... Letovali smo u radnickom odmaralistu a jedne godine u kuci koja je bila vlasnistvo Zvonka Lepetica, tako da sam tada prvi put kao klinac video svog filmskog idola, Borisa Dvornika u dvoristu iste kuce, bio sam odusevljen kada sam ga video.
 
U Sutivanu je svirala nasa lokalna grupa Iz sve snage, tamo 78/9....
Gde je to lokalna grupa svirala u Sutivanu?

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

...mogao bih i ja pisati o godišnjim odmorima kao i većina forumaša.Tu prije

svega mislim na razdoblja u životu negdje blizu punoljetnosti.Ono ranije je bilo odlazak 

u Crikvenicu ili Rab gdje je Varteks imao svoja odmarališta.Tu mi je ostalo u sječanju jedno

ljetovanje u Crikvenici,kad se desio onaj zemljotres u Skopljui.Sječam se,plaža puna ljudi a svi se okupljaju oko nekoliko kreštavih

radija da čuju najnovije vijesti.Tada smo putovalivlakom do Rijeke a do Crikvenice ili Raba parobrodom.

Ja sam se relativno rano pobunio,i nisam više želio ići u taradnička odmarališta.Moj stari je bio tvrdoglav,ja recimo

tvrdoglaviji a moj sin još tvrdoglaviji.Želio sam ići sa ferijalcima,svojim društvom.Stari mi je rekao,ok,idi,ali si sam zaradi lovu za to.

I radio sam,svašta.Ipak iz tog razdoblja ostalo mi je u sječanju jedno ljetovanje u Kotoru.

Stari je trebao otići u Perast kao predstavnik Varteksa jer je Varteks bio u nekim dobrim odnosima sa 

konfekcijom u Perastu.Uzeo je sa sobom mene i mamu.I tako krenuli mi vlakom do Sarajeva,tu se zadržali dva dana.Naime

moj stari je nekoliko godina nakon rata proživio u Sarajevu,i koliko je uvijek o tome pričao,čini mi se da su mu bile

najljepše godina.Proveo nas on Baš Čaršijom,otišli žičarom na Trebević,bili na vralu Bosne itd.Ali,ono što

je mene klinca posebno fasciniralo bio je put Ćirom od Sarajeva do Dubrovnika.Mislim da sam bio čitavo

vrijeme na prozoru i divio se krajoliku.Od Dubrovnika do Kotora išli smo parobrodom.Nekoliko godina kasnije,kad smo

sa školom išli na Tjentište,ponovno smo od Sarajeva išli do Foće ili Ustipraće(ne sječam se više)Ćirom.Ali tada,bio 

sam nešto striji i u drugačijem društvu.Sječam se da smo povremeno izlazili,i hodali uz Ćiru.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

...ObiW,koliko je meni kao klincu ostalo u sječanju,Varteks je u tim godinama pomagao 

svojim znanjem.Ono u Perastu,neka stara zgrada u kojoj se nešto šivalo.Slično je bilo i na Rabu

Neki pogon dosta daleko od mora,iz Varaždina su odlazili na ispomoć i električari,i finomehaničari itd.

Kao protuusluga,Varteks je dobio dvije vile na glavnoj rivi za svoje odmaralište.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ObiW said:

Kakva “konfekcija u Perastu”? Zar je tamo ikad bilo industrije?

Jadran Perast, imali hiljadu zaposlenih u tom periodu o kom priča Mladen. Doduše, ni ja nisam znao za to do prije neku godinu, kad su se jedno vrijeme dosta pominjali po crnogorskim portalima zato što je neki bizmismen u privatizaciji sve polopisao.

 

EDIT: taj voz ćira je od Sarajeva preko Hercegovine išao i sve do Nikšića, pričao mi je otac da je isao tako brzo da si mogao da iskočiš sa prvog vagona, ubereš nekoliko voćki i stigneš da uskočiš nazad u zadnji vagon 😄

Edited by Beonegro
Link to comment
Share on other sites

...tačkice. Posebna vrsta papirnatih tiketa, različitih boja za različitu klasnu pripadnost, i različit stupanj neimanja u općem siromaštvu. Svakodnevna roba dobijala se “na tačkice”. Trideset metara trotoara uvrh ulice, po cio bogovetni dan, potkišom, pod zvizdanom, na mrazu, zauzimali ljudski redovi. Ljudi, sve dvoje po dvoje, u redovima, stajali, čekali da im se, na tačkice, dadne ulje, brašno, safun. Stajalo se i čekalo dugo, pa smo i mi, djeca, stajali i čekali – ne da preuzmemo robu, nego da olakšamo starijima, odmjenivši ih u čuvanju reda. I kazivalo se tako: Čuvaj mi red! Konzerve, sa žutim prahom, nježnim kao puder za djecu: Trumanova jaja. (Abdulah Sidran)

 

redovi-za-kupovinu-hrane.jpg?w=1024&h=
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...