Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

15 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Verovatno zato sto si me kvotovao, kao i za one papuce :). Ali nema veze, malo se srbski pravimo ludi, a nevini.

 

Nema nikakve kalkulacije sa tvojim zivotom. Ti si vise puta napisao da si prodavac na pijaci, ja da sam inspektor. To je sada za dalju upotrebu ..... ako si poljoprivredni proizvodjac i prodajes svoj paradajz, papriku, sir, kajmak ..... onda moje iskreno izvinjenje. 

Nisam nikada takvo nešto napisao. Znači - lažeš. :smiley59:

Edited by Constantin
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GlennGould said:

Da smirimo malo. 
 

Ne vidim razlog da se pozivamo da detalje iz RL (pa još i pogrešne) u svrhu prepucavanja. 

 

Iskulirajte i idemo dalje. 

 

I neka se Konstantim izvini što je Denis pokušao na najniži mogući način da ga omalovaži...

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Cini mi se da je sada gastarbajterima mnogo lakse nego prije kada su morali da dodju u rodni kraj sa polovnom meckom, opel rekordom, ford taunus, dal se ko sjeca, pa da pokazu svoj karirani sako i zlatne zube, sada samo stave sliku na Fejs, Instagram ili se hvale po forumu drugarima iz starog kraja.

 

46 minutes ago, Constantin said:

Nisam nikada takvo nešto napisao. Znači - lažeš. :smiley59:

 

Ma sta te briga sta prica inspektor Ekrem :roflmao:

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

Cini mi se da je sada gastarbajterima mnogo lakse nego prije kada su morali da dodju u rodni kraj sa polovnom meckom, opel rekordom, ford taunus, dal se ko sjeca, pa da pokazu svoj karirani sako i zlatne zube, sada samo stave sliku na Fejs, Instagram ili se hvale po forumu drugarima iz starog kraja.

 

 

Ma sta te briga sta prica inspektor Ekrem [emoji23]

Čini se da sada ima mnogo manje gastarbajtera! Možda ti ne znaš šta znači gastarbajter. To je neko ko radi u inostranstvu, a sanja da se vrati, odakle je došao.

[emoji14]

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aj Amigo pričaj nam kako si bio kul kad si bio mlad i kako ti je raja bila kul. Duga kosa, gitara, cure, kampovanje u Trpnju, ploče Deep Purple, koncerti Azre, nisi mnogo učio al si imao dobre ocene jer si bio pametan, daj još.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ObiW said:

Aj Amigo pričaj nam kako si bio kul kad si bio mlad i kako ti je raja bila kul. Duga kosa, gitara, cure, kampovanje u Trpnju, ploče Deep Purple, koncerti Azre, nisi mnogo učio al si imao dobre ocene jer si bio pametan, daj još.

 

Cemu ovakve provokacije? Jesam li ja tebe nesto uvrijedio?

Edited by Amigo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Moram priznati da je uloga mikrovalne bila kljucna u zivotu jednog tinejdzera tih godina.

Konacno je mogao da podgrije peceno pile

:smiley33: ozbiljno? Pa ja mikrotalasnu nisam ni u BG videla do 90tih i to kod onih imucnih, a vi u SA podgrejavali piletinu 70tih?

Onako prosecno?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inspektor Ekrem, Nagib, Jasar ...... ma nema problema, ne uzbudjujem se uopste. Slobodno se posluzite. Cak sam i arbajter, samo nisam gast, ali ako vas to veseli imate moju dozvolu da me tako zovete.

 

Ja od vas pobegoh, umakoh u zadnjem momentu :roflmao: i to jeste najbolja stvar koju sam u zivotu uradio. To je jedino sto mi je vazno, to mi ne dirajte, ostajte TAMO DALEKO.

 

E sad, ovaj jaran je ovde greskom, dovelo ga ..... on ne moze da se vrati jer mu promenili populacionu strukturu u njegovoj kotlini pa bi se osecao kao ..... ima neka izreka zaboravio sam, ali pominju Teheran. 😁 

 

Njega mi je stvarno zao.  Nije za ovde definitivno, muci se jadan, a ne moze kuci. 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

Inspektor Ekrem, Nagib, Jasar ...... ma nema problema, ne uzbudjujem se uopste. Slobodno se posluzite. Cak sam i arbajter, samo nisam gast, ali ako vas to veseli imate moju dozvolu da me tako zovete.

 

Ne Nagib, ne Jasar, samo inspektor Ekrem:roflmao:

 

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

 

Ja od vas pobegoh, umakoh u zadnjem momentu :roflmao: i to jeste najbolja stvar koju sam u zivotu uradio. To je jedino sto mi je vazno, to mi ne dirajte, ostajte TAMO DALEKO.

 

E sad, ovaj jaran je ovde greskom ..... on ne moze da se vrati jer mu promenili populacionu strukturu u njegovoj kotlini pa bi se osecao kao ..... ima neka izreka zaboravio sam, ali pominju Teheran. 😁 

 

Njega mi je stvarno zao.  Nije za ovde definitivno, muci se jadan, a ne moze kuci. 

 

Vjeruj mi da je meni vise zao tebe, da ne idemo u detalje :cigar:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

I neka se Konstantim izvini što je Denis pokušao na najniži mogući način da ga omalovaži...

 


Denis je dobio upozorenje, no smatram da možemo da prevaziđemo ovakav stil komunikacije. Ako se sa istim nastavi biće hlađenja, no navijanje za ban je bezveze. 
 

Eto sad neko drugi njega omalovažava i koristi za prepucavanje. Da li moramo da se delimo u tabore? Može zajebancija i peckanje, do neke granice dobrog ukusa & pristojnosti  - kada se ista pređe i krene ad hominem & bahaćenje ide opomena. Ako ne urodi plodom hlađenje pa ban. 

 

Nekome je SFRJ bio najlepši spomenar, nekome ne. Naučimo poštovati ta različita iskustva. Ok?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ma to bi ja i Denis rešili za dva tri posta najdalje...dogovorimo se šta da pobrišemo i kraj priče. Nema potrebe da se opominje jer i onako nema efekta :classic_biggrin:

I sad...da DIV poziva na nečiji ban....meni je to malo neverovatno, Mislim da si pogrešno razumeo ovaj njegov komentar.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

:smiley33: ozbiljno? Pa ja mikrotalasnu nisam ni u BG videla do 90tih i to kod onih imucnih, a vi u SA podgrejavali piletinu 70tih?

Onako prosecno?

 

Mikrotalasna, to neki statusni simbol? 

Ako jeste idem donet moju iz supe, valjda cu je dohvatit ispod onog smeca sto sam nabacao na nju.

Ko jos koristi mikrotalasnu, najveca glupost koja je ikad izmisljena

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Malo bih se vratio na onu pricu o tome kako je Yu opstajala samo zahvaljujuci stranim kreditima i pomoci.

Kao prvo, to je istina, to ne bi trebalo dovoditi u pitanje.

Samo bih nesto naveo u prilog mojoj tezi da razaranjem drzave nista nije postignuto, osim razaranja.

Vojkovic je napisao odlican clanak pre 5 godina, sacuvao sam ga, u drugom kontekstu ali ovaj deo lepo objasnjava zasto razbijanje drzave nije napredak:

 

..... dati kredit državi je najsigurniji kredit uopće. Taj kredit ne samo da nadživi političke promjene, već nadživi i državu samu. Malo se reprogramira, malo se otpišu kamate, ali općenito što imate više problema s vraćanjem – u konačnici više platite. Tako smo nema puno godina, ako se ne varam, tek u ovom stoljeću, vratili zadnji dug Kraljevine Jugoslavije. One iz doba druga Tita još vraćamo. Čak i ako imate tektonske promjene društvenog sustava pa i promjene granica, Međunarodni monetarni fond i Banka za međunarodna poravnanja će vam uredno izračunati vašu ratu. Kao što su uredno to napravili nakon što se Jugoslavija raspala – svaka nasljednica je uredno dobila svoj dio duga i uputu kako i kada ga vratiti. Dakle, dug države se veže za teritorij i ljude koji žive na teritoriju onih koji su kredit uzeli. Pa će netko, možda oko 2100. i neke godine vratiti koji današnji kredit. S kamatama, u trostrukom iznosu.



....

citav clanak: https://www.index.hr/vijesti/clanak/Goran-Vojkovic-Evo-sto-bi-znacio-bankrot-Hrvatske/768665.aspx

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

 

Cemu ovakve provokacije? Jesam li ja tebe nesto uvrijedio?

 

Pa jesi. Ovde si rekao da meni smeta kada postoji drustveni standard, a ja to nisam nigde rekao:

 

On 12/3/2019 at 7:45 AM, Amigo said:

 

Javni prevoz predstavlja drustveni standard, a meni je to bitno.

Tebi su smetale takve stvari, napustio si zemlju, otisao u Ameriku,

 

To sto na ovo podmetanje nisam odmah reagovao ne znaci da ga nisam primetio. Zacudio sam se cemu to kada se ne poznajemo, a a onda si okrenuo pricu o tome kako ti fali da sedis na stepenicama i pijes pivu, i setio sam se ko si... i da ovo nisi slucajno rekao jer ti i ja imamo istoriju sa FB92.

 

E a onda si krenuo pricu o gastarbajterima koji se kurce po rodnom kraju... a to naravno ne vazi za tebe, jer si ti kul, ali vazi za sve ostale... i eto slucajno bas inspektora Ekrema u toj prici:

 

3 hours ago, Amigo said:

Cini mi se da je sada gastarbajterima mnogo lakse nego prije kada su morali da dodju u rodni kraj sa polovnom meckom, opel rekordom, ford taunus, dal se ko sjeca, pa da pokazu svoj karirani sako i zlatne zube, sada samo stave sliku na Fejs, Instagram ili se hvale po forumu drugarima iz starog kraja.

 

 

Ma sta te briga sta prica inspektor Ekrem :roflmao:

 

Jesam pogresio nesto?

Edited by ObiW
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Don Laki Juan said:

Pa baš i nije.

 

Ti sada u Srbiji, teško možeš da nađeš "tipične kuće". Ogromna je razlika u stilu gradnje recimo u Vojvodini u odnosu na centralnu Srbiju, a opet centralna Srbija se značajno razlikuje od juga. A kada to proširimo malo šire na celu SFRJ, onda ćeš dobiti veliko šarenilo, pa teško da može da se zavede pod "tipičnim".

Svaki kraj ima svoje tipicne gradnje. U mom mestu prosecna stambena kuca izgledala je onako kako su je Nemci sazidali tokom Drugog svetskog rata, posto se radilo o manjoj urbanoj celini, u sklopu rudnika.

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Mikrotalasna, to neki statusni simbol? 

Ako jeste idem donet moju iz supe, valjda cu je dohvatit ispod onog smeca sto sam nabacao na nju.

Ko jos koristi mikrotalasnu, najveca glupost koja je ikad izmisljena

Kod tebe u samoposluzi kad nemaju sitno daju ti mikrotalasnu i zvake. Reci im, Laki!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ObiW said:

 

Pa jesi. Ovde si rekao da meni smeta kada postoji drustveni standard, a ja to nisam nigde rekao:

 

 

To sto na ovo podmetanje nisam odmah reagovao ne znaci da ga nisam primetio. Zacudio sam se cemu to kada se ne poznajemo, a a onda si okrenuo pricu o tome kako ti fali da sedis na stepenicama i pijes pivu, i setio sam se ko si... i da ovo nisi slucajno rekao jer ti i ja imamo istoriju sa FB92.

 

E a onda si krenuo pricu o gastarbajterima koji se kurce po rodnom kraju... a to naravno ne vazi za tebe, jer si ti kul, ali vazi za sve ostale... i eto slucajno basi inspektora Ekrema u toj prici:

 

 

Jesam pogresio nesto?

 

Najobicnije podmetanje i ne razumijem sta hoces od mene.

Ja pisem kako sam ja zivio, ti ne vjerujes i podmeces kako sam je negdje rekao da sam imao dobre ocjene, radi ovo/ono sa jedinim ciljem da pokazes kako ja to sve izmisljam.

Pisi burazeru sta god hoces o SFRJ, ja te nigdje nisam do sada pomenuo, niti me vise ne interesuje istorija sa FB92 gdje si me uvrijedio onako kako ne bi trebao, bilo pa proslo, ne zelim sa tobom nikakve rasprave o tome, ako nesto napisem sto nije tacno, reci to i to nije tacno, nema problema, a podmetanje i hinjsko podjebavanje ne znamo sto ti treba.

Takodje ne znam sto tebi ili bilo kome smeta sto se ja imam pozitivna sjecanja na SFRJ, sto volim da da sjedim na stepenicama i pijem mlako pivo, sto mi znace neke stvari koje tebi ne znace nista. Tebi ni iz dzepa, ni u dzep.

Ako se ne slazemo, mozemo makar da komuniciramo kao ljudi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

:smiley33: ozbiljno? Pa ja mikrotalasnu nisam ni u BG videla do 90tih i to kod onih imucnih, a vi u SA podgrejavali piletinu 70tih?

Onako prosecno?

 

Angelia ja nisam ni rekao da su bile mikrovalne, jasno sam rekao da smo bili siromasniji, nego ironicno o znacaju imanja/nemanja mikrovalne ili mikrotalasne u zivotu jednog tinejdzera. 

Pitanje je koliko je domacinstava posjedovalo mikrovalnu u jednoj Italiji ili Engleskoj tih godina, pa i u Americi.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, zoran59 said:

 

Samo bih nesto naveo u prilog mojoj tezi da razaranjem drzave nista nije postignuto, osim razaranja. Razbijanje drzave nije napredak!

 

 

Zorane potpuno si u pravu, svi se slazemo i podrzavamo tvoju tezu. Nema ovde takvih koji veruju da su razbijanje i razaranje - napredak. Niko od nas ovde to nije zeleo. Oni koji jesu su na nekim drugim forumima.

 

Svi smo uz tebe, drzi se.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Darth Bane said:

Ovo je bila tipicna seoska kuca u bivsoj SFRJ!

.....

 

7 hours ago, Don Laki Juan said:

Pa baš i nije.

Ti sada u Srbiji, teško možeš da nađeš "tipične kuće". Ogromna je razlika u stilu gradnje recimo u Vojvodini u odnosu na centralnu Srbiju, a opet centralna Srbija se značajno razlikuje od juga. A kada to proširimo malo šire na celu SFRJ, onda ćeš dobiti veliko šarenilo, pa teško da može da se zavede pod "tipičnim".

 

Mislim da nema "tipicnog". Uostalom, ako teramo mak na konac, i ovde u USA postoje slumovi i poluraspadnute kuce. Film Deliverance je odlican klasik, ali niko to ne bi nazvao "tipicnim" za USA. Istina je, postoji i razlika u % stanovnistva koje tako zivi.

 

Doziveo sam "cultural shock" kad smo preselili iz Zagreba u selo pored Celja, u Sloveniji. Imao sam vec iskustva sa ruralnim , redovno smo posecivali dedino rodno selo na Baniji, provodio sam deo leta tamo.

Cale je bio lekar, dobio je posao u seoskoj ambulanti, a u to vreme su jos lekari isli u "kucne posete". Isao bih s njim jer, kad bi sisli sa glavnog puta, cale bi mi dao da vozim - san snova za 13-godisnjaka.

U cemu je shock?

U dedinom selu, kad bi neko dosao do para (zaradio ili poslao sin gastarbajter u Nemackoj), sagradio bi lepu betonsku ogradu, da se vidi kako je gazdi dobro.

A u Sloveniji, gazda bi stavio betonske ploce u dvoriste, da ne hoda po blatu. Ograda je dobra i stara drvena.

Slovenacki seljaci bi pre posla u stali stavili plavu radnicku kecelju, da ne uprljaju odecu, a u dedinom selu niko nije cuo za to.

 

Tako i mi ovde piskaramo o Yu iskustvima i ne razumemo se, a to je kao i da raspravljaju neko iz New York City i iz Lousiana swamps.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Najobicnije podmetanje i ne razumijem sta hoces od mene.

Ja pisem kako sam ja zivio, ti ne vjerujes i podmeces kako sam je negdje rekao da sam imao dobre ocjene, radi ovo/ono sa jedinim ciljem da pokazes kako ja to sve izmisljam.

Pisi burazeru sta god hoces o SFRJ, ja te nigdje nisam do sada pomenuo, niti me vise ne interesuje istorija sa FB92 gdje si me uvrijedio onako kako ne bi trebao, bilo pa proslo, ne zelim sa tobom nikakve rasprave o tome, ako nesto napisem sto nije tacno, reci to i to nije tacno, nema problema, a podmetanje i hinjsko podjebavanje ne znamo sto ti treba.

Takodje ne znam sto tebi ili bilo kome smeta sto se ja imam pozitivna sjecanja na SFRJ, sto volim da da sjedim na stepenicama i pijem mlako pivo, sto mi znace neke stvari koje tebi ne znace nista. Tebi ni iz dzepa, ni u dzep.

Ako se ne slazemo, mozemo makar da komuniciramo kao ljudi.

 

OK... evo ja cu da odgovaram samo na napisano, a ti isto odgovaraj samo na napisano a ne na tvoju interpretaciju sta je pisac hteo da kaze i citanje izmedju redova napisanog ... bocnuo sam te jer si ti prvi u prethodnom postu zakljucio sta sam ja hteo da kazem, pa sam ti samo uzvratio istom merom. Sad smo kvit, i to bi bilo to sto se mene tice.

 

Evo da kazem i ja nesto pozitivno o ex-SFRJ. Pop muzika osamdesetih, dakle bas pop a ne Bijelo Dugme, Zabranjeno Pusenje, Dino Merlin i slicno je, osim Britanske pop scene, bila najbolja pop scena u Evropi u to vreme. Znaci Zana, Magazin, Tajci i to. Ja tu muziku ne slusam ni danas a nisam ni tada, ali objektivno je, za tu vrstu muzike, to bilo jako dobro. Danas kada u Beogradu odes na karaoke vece u kafic, 80% muzike koja se pusta je bas to... jugoslovenska pop muzika osamdesetih. I to zahtevaju omladinci... 20-30 godina i mozda malo stariji... nisu ziveli u to doba. To je bio kvalitet, ma koliko se meni ta vrsta muzike nije svidjala. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...