Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Po ovome drug Kucan se malo ukurvio u onoj emisiji jer je on taj predlog odbacio, zbog vec obavljenog referenduma u Sloveniji ......... a sam predlog je zapravo zakasneli odgovor na zahtev SFRJ (Budimir Loncar) da se YU kandiduje za pridruzivanje EZ iz 1989. 

 

Quote

 

Potom je, krajem 1989., SFRJ predala zahtjev za asocijaciju s EZ. Skeptičnih je bilo i unutar Savjeta ministara. Najskeptičniji bio je Španjolac Abel Matutes, a najveći zagovornik francuski ministar Claude Cheysson. Prijedlog saveznog sekretara Lončara da se odnosi SFRJ i EZ podignu na razinu asocijacije izazvao je iznenađenje, ali je ruku “za”, u skladu s ranijim dogovorom, digao talijanski ministar Gianni De Michelis, rekavši da drži kako je to dobro, da su odnosi otišli jako daleko, da je ionako 70% ekonomskih veza Jugoslavije upravo sa EZ, da sve traži političko potkrepljenje.

 

Potom se javio Hans Dietrich Genscher, njemački ministar, i rekao samo jednu rečenicu: “Ja podržavam”. Tijekom večere, Matutes je ponovio da kriza u Jugoslaviji onemogućuje da se zemlja primi. Bi li Španjolska prošla proces brzog kretanja ka demokraciji da nije bilo smionog poteza ulaska unutar europskih integracija, a sve dok se Madrid nije demokratizirao do kraja, postavio je protupitanje Lončar.

 

Matutes se dijelom složio, ali i rekao da SFRJ nije u NATO-u. Replicirao je Genscher, podvukavši da je Jugoslavija nesvrstana, a EZ i želi širi kredibilitet, izvan Europe. Mnogima je, mnogo toga i dok je glavni grad zemlje bio Beograd, puno toga bilo jasno, osjećalo se kamo Europa ide i koji je mogući spas za male države. Proces stvaranja asocijacije SFRJ i EEZ nije zaustavljen, ali nije ni postao služben.

 

Doduše, u svibnju 1991., 17 mjeseci nakon kandidature, predsjedavatelji EZ Jacques Delors i premijer Luksemburga Jacques Santer nudili su da se potpiše asocijacija i pomoć od 4,5 milijardi za strukturalne probleme SFRJ, ali je sada bilo prekasno. Prijedlog su podržali Makedonci, ali nisu, primjerice, Slovenci.

 

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Malo bih "zasolio" raspravu nebitnom i sasvim licnom pricom.

 

"Slucajno" sam dete, roditelji su bili tinejdzeri. Razveli su se i u drugim brakovima imali jos dece, pa su moja (polu)braca znatno mladji od mene.

 

Iselio sam, iz privatnih razloga, 1981.  Jasno, iz SFRJ. Danas sam u USA.

Moj najmladji brat je pre nekoliko godina iselio iz Hrvatske u Irsku. Veterinar je, deficitarna struka, za lokalne prilike je dobro zaradjivao i u domaji. Samo je rekao da mu je, njegovim recima, "dopizdilo stanje u Hrvatskoj".

 

Kakva je razlika izmedju njega i mene?

Jebiga, ja sam iselio pre nekoliko stotina hiljada ubijenih, ukljucujuci i neke nase rodjake, a on posle.

 

Jebite se, nacionalisti. Niste ostvarili srecu nego samo zlocin. Unuci ce vam i tako biti Argentinci ili Australci ili Nemci, nece obilaziti nekakve kosovske manastire ili Tudjmanov grob.

To je najvece "dostignuce" razbijanja Jugoslavije.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Ja jesam inteligentniji od tebe jedno 200 puta minimum, to znam i tu nema dileme :classic_biggrin:, ali me mnogo visoko drzis ....... ne razumem se u visoku diplomatiju.

 

Pazi, to je specijalna izaslanicka grupa EU koja dolazi sa razlicitim predlozima pred krvozedne domoroce i nemaju nikakvu obavezu da izlaze sa detaljima razgovora pred kamere, posebno sto su domoroci lazljivi i ne moze im se verovati. Zna se kako to vec ide "multilateralni razgovori su protekli uz razumevanje za nase predloge kojih je bilo vise ............. na clanovima predsednistva SFRJ je da odluce o daljim ........

 

Ali vidis, Kiro je i sa pola mozga opet bio 200 puta inteligentniji od Karadzica i Milosevica sa onolikim glavama - ali bez mozga.

 

Pravis se pametan, a ne mozes da objasnis zasto se nije znalo samo za taj prijedlog, a za sve druge se znalo, tako da ti je to objasnjenje glupo da ne moze biti gluplje, a jos je gluplje vjerovati u nesto sto se nikada nije ni dogodilo.

Niko nikada nije nudio 5 milijardi, niti neki ekspres ulazak u EU 1990/1991. Ne postoji nikakav dokument o tome. Da postoji on bi davno bio dat u javnost, ako nista da se prikaze kako su bili dobre volje. Nema nikakvog razloga da se to krije, tako da bi ti tako pametan trebao da to shvatis, ali ocigledno je da nisi.

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Amigo said:

 

Pravis se pametan, a ne mozes da objasnis zasto se nije znalo samo za taj prijedlog, a za sve druge se znalo, tako da ti je to objasnjenje glupo da ne moze biti gluplje, a jos je gluplje vjerovati u nesto sto se nikada nije ni dogodilo.

Niko nikada nije nudio 5 milijardi, niti neki ekspres ulazak u EU 1990/1991. Ne postoji nikakav dokument o tome. Da postoji on bi davno bio dat u javnost, ako nista da se prikaze kako su bili dobre volje. Nema nikakvog razloga da se to krije, tako da bi ti tako pametan trebao da to shvatis, ali ocigledno je da nisi.

 

 

Ima toga koliko hoces, ali mene stvarno mrzi da trazim, pominje se na hiljadu mesta, samo nije pisalo u Dnevnom Avazu, mozes i ti da nadjes, pismen si  ......... Dusan Janjic, Matjaz Klemencic, Confronting the Yugoslav Controversies .......

 

At their 9 April 1991 meeting, presidents and prime ministers of EC member states again demanded that the territorial integrity of Yugoslavia be preserved. This was the EC position for the next few months. In addition to promises about associate membership once Yugoslavia had solved its internal problems, the EC also tried to preserve Yugoslav territorial integrity by offering credits. In May 1991, on the occasion of his visit to Belgrade, EC Commission President Jacques Delors promised to request $4.5 billion in aid from the EC in support of the Yugoslav commitment to political reform. A day before Slovenia and Croatia declared independence, on 24 June 1991, a third financial protocol was approved with which the EC gave Yugoslavia 1.5 billion German marks in loans. At the same time the European Investment Bank also assured Yugoslavia that it would provide another loan of 1.5 billion German marks. Twelve EC foreign ministers declared that they did not support Slovenian and Croatian independence endeavors. The West tried to resolve the Yugoslav crisis with economic and political pressure, whereas the Soviet Union only provided Marković’s government with oil and weapons. The West did not oppose the decision of the Soviet Union to sell arms to the JNA, which included twenty MiG-29 airplanes, rocket weapons, radar equipment, and other equipment. The Soviet Union’s Mikhail Gorbachev and the Soviet generals were also determined to keep Yugoslavia united.

Link to comment
Share on other sites

Kakva je to rupa bez dna bila, dajte nam pare, dajte nam pare, inace cemo se poklati  ........ oni im daju pare, ovi kupe odmah video-rekordere i idu na more :roflmao: Sto bi rek'o gospodin Puzigaca "takvi su oni"!

 

Nema vise ....... sad Pampers pa motaj kablove. Ili za Nemacku, bauštela. Pa ja ....... neka tamo izgradjuju samoupravni socijalizam. Ko im brani.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Amigo said:

 

Pravis se pametan, a ne mozes da objasnis zasto se nije znalo samo za taj prijedlog, a za sve druge se znalo, tako da ti je to objasnjenje glupo da ne moze biti gluplje, a jos je gluplje vjerovati u nesto sto se nikada nije ni dogodilo.

......

 

Dragi Amigo, samo zato sto javnost ne zna, ne znaci da nije istina.

 

Ja sam, potpuno slucajno i nikako svojom zaslugom, "povezan". O mnogim stvarima se ne usudjujem pisati, da ne ugrozim jos zive ljude.

Ipak, sada cu ti reci nesto jer vise nije moguce nastetiti sudionicima dogaja.

 

Odsluzio sam vojni rok u JNA iako sam imao medicinski izgovor da se izvucem i nije me to privlacilo. Jebiga, zaljubio sam se i jos sam, vec 35+ godina u braku, u kcer oficira JNA i nisam znao kako da kazem da sam zajeb'o njegovu firmu i zivotnu orijentaciju, ali hocu njegovo jedino dijete.

 

Moj tast, danas senilni 88-godisnji starac na samrti (zato se konacno usudjujem nesto reci) je bio pukovnik KOS-a i partijski sekretar komande 5. armijske oblasti. Posljednjih nekoliko godina prije penzije, bio je ne u sluzbi nego  "savjetnik Predsjednistva SRH za vojna pitanja". Bio je u posljednjem sastavu socijalistickog Predsjednistva koje je predalo duznost novoizabranoj ekipi HDZ-a.

 

Imam i druge izvore informacija koji su  mladji i zivi, pa ih necu spominjati.

 

Napisati "nije istina, jer nije bilo u novinama" je glupost. Moj deda je bio kapetan OZN-e par godina nakon rata, otac je nekoliko godina radio u UDB-i. Pojma nemas koliko stvari se desilo, a javnost ne zna.

 

A ja se usudjujem da lajem samo zato sto su svi ti ljudi mrtvi. I na starom forumu sam ulazio u rasprave i bio vrijedjan, a nisam mogao odgovoriti iskreno jer su ljudi jos bili zivi, pa i aktivni, i nisam se usudio ugroziti ih bilo kako. A ja sam penzioner u USA, lajem kako hocu i nitko mi nista ne moze. Susjedi nemaju pojma ni o cemu, posao na Balkanu ne trazim, bas sam slobodan.

 

Sve sto je Denis napisao/okacio je manje-vise istina, koliko god se ja inace ne slagao s njim drugdje.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

 

Sve sto je Denis napisao/okacio je manje-vise istina, koliko god se ja inace ne slagao s njim drugdje.

 

 

Amigo kaze ajde da koristimo statistiku iz 91ve da objasnimo SFRJ, a ja kazem tad je vec pocela masovna emigracija.

 

Mislim kako da mu kazem kad su ti ljudi zivi da su vec 90te i 91, brojne porodice JNA i oni koji su bili bliski, izmestili se iz svojih lokacija i presli tamo gde su mislili da ce biti bezbedni? Ja znam one koji su zavrsili u BG.

 

One koje je interesovalo, znaju da je SFRJ imala opciju da opstane, ali nije izabrala tu opciju, ili to "rukovodstvo" nije.

 

ja sam 80tih onako drcno tvrdila da onim 8 budaletinama treba baciti bombu, danas bi me proglasili za teroristu :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Angelia said:

 

Mislim kako da mu kazem kad su ti ljudi zivi da su vec 90te i 91, brojne porodice JNA i oni koji su bili bliski, izmestili se iz svojih lokacija i presli tamo gde su mislili da ce biti bezbedni? Ja znam one koji su zavrsili u BG.

 

One koje je interesovalo, znaju da je SFRJ imala opciju da opstane, ali nije izabrala tu opciju, ili to "rukovodstvo" nije.

 


U kontekstu ove diskusije o navodno obecanim milijardama za opstanak Jugoslavije, ovo zvuci kao da su te porodice za sve to znale, kao i za odluku da se predlog odbije i zapocne rat,  pa se zato ”izmestile” na bezbednije lokacije. Istina je da su vec tada svi mediji u Hrvatskoj bljuvali nacionalizam i pozive na linc, tako da je zivot onima na koje su ti pozivi bili usmereni, postao nemoguc. Te porodice nisu ”mislile” da su nebezbedne, nego su to stvarno bile. Niko im to nije prisapnuo, nego su to svakog trena osecali na svojoj kozi, u godinama koje pominjes.
Ako je neko tu i nudio neke milijarde, to se nije moglo cuti, niti je bilo takvog interesovanja medju ljudima koji su zaista verovali medijima da su te porodice o kojima pricas do zuba naoruzane i samo cekaju znak da krenu i poubijaju svoje komsije. Pogledaj malo iz njihove perspektive - sta ce ti milijarde ako ce te komsija Srbin i vojno lice, a mozda i njegova zena i deca, ionako ubiti? U toj atmosferi vise nikakve ponude ne prolaze. Znaci, ako je ponuda i bilo, debelo su zakasnile.

Edited by vilhelmina
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, vilhelmina said:


U kontekstu ove diskusije o navodno obecanim milijardama za opstanak Jugoslavije, ovo zvuci kao da su te porodice za sve to znale, kao i za odluku da se predlog odbije zapocne rat,  pa se zato ”izmestile” na bezbednije lokacije. Istina je da su vec tada svi mediji u Hrvatskoj bljuvali nacionalizam i pozive na linc, tako da je zivot onima na koje su ti pozivi bili usmereni, zivot postao nemoguc. 
.

Ne tvrdim da su znali, nego su sumnjali, uglavnom masovna migracija je pocela. Kao sto si rekla, mediji su bljuvali nacionalizam, i ljudi su krenuli u migraciju gde su smatrali da su bezbedni. Ja ne dovodim u pitanje razlog, samo da se masovna migracija vec desava 90te-91ve

 

Edit: slovne greske u padezima :classic_smile:

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

Ne tvrdim da su znale, nego su sumnjale, uglavnom masovna migracija je pocela. Kao sto si rekla, mediji su bljuvali nacionalizam, i ljudi su krenuli u migraciju gde su smatrali da su bezbedni. Ja ne dovodim u pitanje razlog, samo da se masovna migracija vec desava 90te-91ve


U tom slucaju se to ne zove migracija, vec nekako drugacije. U tu ”migraciju” se islo nocu, s malom rucnom torbom ili s plasticnom kesom, da te niko ne provali. Ako te ipak vide, da misle da ides u kupovinu. Pre toga se danima nije izlazilo iz stana, a ako jeste, dozivljavale su se svakakve neprijatnosti. Nisi tu imao sta da znas ili sumnjas, vec si ziveo to sto vecina jos nije kapirala.
U hrvatskom drustvu je tih godina vec stvorena takva atmosfera da bi ostanak tih porodica u mestima gde su do tada ziveli bio nemoguc sve i da je u nekom trenutku odluceno da se prihvate milijarde i Jugoslavija u nekom obliku opstane. 


Migracija pretpostavlja kakvu-takvu dobrovoljnost i planiranje. Ovo je bilo nesto sasvim drugo.
 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vilhelmina said:


U tom slucaju se to ne zove migracija, vec nekako drugacije. U tu ”migraciju” se islo nocu, s malom rucnom torbom ili s plasticnom kesom, da te niko ne provali. Ako te ipak vide, da misle da ides u kupovinu. Pre toga se danima nije izlazilo iz stana, a ako jeste, dozivljavale su se svakakve neprijatnosti. Nisi tu imao sta da znas ili sumnjas, vec si ziveo to sto vecina jos nije kapirala.
U hrvatskom drustvu je tih godina vec stvorena takva atmosfera da bi ostanak tih porodica u mestima gde su do tada ziveli bio nemoguc sve i da je u nekom trenutku odluceno da se prihvate milijarde i Jugoslavija u nekom obliku opstane. 


Migracija pretpostavlja kakvu-takvu dobrovoljnost i planiranje. Ovo je bilo nesto sasvim drugo.
 

Izvini, ali ti ljudi su se preselili sa svim njihovim posedima. Nisu nesto radili nocu. Jednostavno su prebacili sve svoje stvari - bili su frustrirani da se sele, ali nisu ostavljali stvari za sobom. To je ono sto ja znam, ali mozda gresim.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

Izvini, ali ti ljudi su se preselili sa svim njihovim posedima. Nisu nesto radili nocu. Jednostavno su prebacili sve svoje stvari - bili su frustrirani da se sele, ali nisu ostavljali stvari za sobom. To je ono sto ja znam, ali mozda gresim.


U svakom ratu neko uspe da spasi kompletnu imovinu, neki cak uspeju i da je uvecaju. Ali vecina izgubi sve i jos je srecna ako sacuva glavu na ramenima. Ljudi o kojima pricas su manjina. Vecina ce ti ispricati nesto sasvim drugo, od otkaza na poslu, pretnji i sikaniranja na svakom koraku, do zala za onim sad vec legendarnim albumima s fotografijama. Ali na kraju, ti sama biras sta ces da cujes i cemu ces da verujes. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Beonegro said:

...

Ma sve super, samo nemojmo da se lažemo da Slovenci već tada nisu bili odlučili da njihova budućnost nije u Jugoslaviji. Ja im zbog toga ni ne prigovaram, samo kažem da nisu istovremeno mogli da budu i za Jugoslaviji i da se od iste otcjepljuju.

 
Nismo se razumeli. Ovde se slažemo. 


Ono o čemu sam ja pisao je nespremnost republičkih moćnika da se pronađe solucija kako bi se ta država izmestila iz post WWII klanice nakon propasti ideološke/vojne matrice na kojoj je počivala. SLO je pomenuta kao najprogresivnija i iskrenija u želji da se od Jugoslavije ide ka EU. To što je ona bila mali igrač joj ne bih uzimao za zgoreg, a taktiku da se ispoštuje glavati egomanijak i iskoristi za ostvarivanje njene strategije bih pohvalio. 

 

Lepo g.Gligorov raskrinkava i definitivno stavlja točku na te priče (iako se pokajaše što ga pozvaše): izabrali su rat. 


Ono što je meni zanimljivo je što je ključ za razumevanje rešenja te krize potpuno paradoksalan i kontra intuitivan: SMrad se vodio principom etničke zajednice, odnosno naroda umesto da je radio ono što mu je bilo u opisu posla - vodi brigu u administrativnoj jedinici, republici, odnosno državi. On je “izdao” prvo Srbiju, pa onda i Jugoslaviju, kako je to marljivo ovekovečio pokojni g.Popović ovde.

 

I opet se vraćamo na slobodu & liberalnu demokratiju, personifikovanu u jednom Anti Markoviću. Znači nema nekog determinizma. Sve je stvar izbora. Neko je pre tridesetak godina izabrao u Evropu Odmah!, a neko Kosovo Polje. Tu su i danas...

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, zoran59 said:

 

Dragi Amigo, samo zato sto javnost ne zna, ne znaci da nije istina.

 

Ja sam, potpuno slucajno i nikako svojom zaslugom, "povezan". O mnogim stvarima se ne usudjujem pisati, da ne ugrozim jos zive ljude.

Ipak, sada cu ti reci nesto jer vise nije moguce nastetiti sudionicima dogaja.

 

Odsluzio sam vojni rok u JNA iako sam imao medicinski izgovor da se izvucem i nije me to privlacilo. Jebiga, zaljubio sam se i jos sam, vec 35+ godina u braku, u kcer oficira JNA i nisam znao kako da kazem da sam zajeb'o njegovu firmu i zivotnu orijentaciju, ali hocu njegovo jedino dijete.

 

Moj tast, danas senilni 88-godisnji starac na samrti (zato se konacno usudjujem nesto reci) je bio pukovnik KOS-a i partijski sekretar komande 5. armijske oblasti. Posljednjih nekoliko godina prije penzije, bio je ne u sluzbi nego  "savjetnik Predsjednistva SRH za vojna pitanja". Bio je u posljednjem sastavu socijalistickog Predsjednistva koje je predalo duznost novoizabranoj ekipi HDZ-a.

 

Imam i druge izvore informacija koji su  mladji i zivi, pa ih necu spominjati.

 

Napisati "nije istina, jer nije bilo u novinama" je glupost. Moj deda je bio kapetan OZN-e par godina nakon rata, otac je nekoliko godina radio u UDB-i. Pojma nemas koliko stvari se desilo, a javnost ne zna.

 

A ja se usudjujem da lajem samo zato sto su svi ti ljudi mrtvi. I na starom forumu sam ulazio u rasprave i bio vrijedjan, a nisam mogao odgovoriti iskreno jer su ljudi jos bili zivi, pa i aktivni, i nisam se usudio ugroziti ih bilo kako. A ja sam penzioner u USA, lajem kako hocu i nitko mi nista ne moze. Susjedi nemaju pojma ni o cemu, posao na Balkanu ne trazim, bas sam slobodan.

 

Sve sto je Denis napisao/okacio je manje-vise istina, koliko god se ja inace ne slagao s njim drugdje.

 

Dobri moj Zorane, ja bih volio vise nego ti da je tako nesto postojalo, jer sam tu zivio i nisam imao nikakve zelje da se trajno preselim u neku drugu drzavu. Meni nije smetalo ako vozaci tramvaja imaju dobre plate i slicno. Imao sam divno drustvo, djevojku, rodbinu, vec sam radio nekoliko godina i imao i solidnu platu, meni tada sasvim dovoljnu za jedan sretan zivot.

Tog vremena se sjecam sasvim dobro, pred sami kraj odvijali su se ti maratonski pregovori oko buducih odnosa praceni nevjerovatnom medijskom propagandom. Cak je negdje tamo krajem osamdesetih, pa cak mozda i 1990, nedeljom bio jedinistveni tv dnevnik za s-h podrucje koji bi se naizmjenicno emitovao iz Beograda, Zagreba  ili Sarajeva i na kraju se to pokusalo iskoristiti za vlastite propagandne razloge. Naravno to nije islo i bilo je prakticno kontraproduktivno, sto je samo produbilo antagonizme.

Mejdunarodna zajednica je ispocetka deklarativno bila za ocuvanje Jugoslavije, a kako bi drugacije i postupala, kad su svi glavni akteri stvorili Helsinsku povelju o nepovredivosti granica, doduse to nije bilo nikakvog pravnog karaktera, nego nesto sto se moglo pogaziti bez problema, sto se i ucinilo i dogodilo se ekspresno priznavanje bovih drzava, Slovenije, Hrvatske, a vrlo kratko poslije toga i Bosne. Da ne pricam o Sloveniji i Hrvatskoj, ali u Bosni je bilo totalno nenormalno stanje, daleko od bilo kakve demokratije.

Ipak da je zaista bila ponuda o tim silnim parama, sa odgovarajucom medijskom podrskom, mozda bi mogla da utice na neke dogadjaje, jer je to zasta primamljivo zvuci.

To apsolutno niko tada nije pominjao i potpuno je nelogicno da neko ko prvo zeli da spasi tu zemlju i ne stedi na tom i u isto vrijeme ne zeli da to promovise toj javnosti kojoj je to namijenjeno.

Zasto je ta prica plasirana poslije 15 godina je nesto o cemu se moze raspravljati, medjutim i ako je neko neformalno negdje spomenuo tako nesto, nista zvanicno nikada nije postojalo.

 

 

8 hours ago, Angelia said:

Amigo kaze ajde da koristimo statistiku iz 91ve da objasnimo SFRJ, a ja kazem tad je vec pocela masovna emigracija.

 

Mislim kako da mu kazem kad su ti ljudi zivi da su vec 90te i 91, brojne porodice JNA i oni koji su bili bliski, izmestili se iz svojih lokacija i presli tamo gde su mislili da ce biti bezbedni? Ja znam one koji su zavrsili u BG.

 

One koje je interesovalo, znaju da je SFRJ imala opciju da opstane, ali nije izabrala tu opciju, ili to "rukovodstvo" nije.

 

ja sam 80tih onako drcno tvrdila da onim 8 budaletinama treba baciti bombu, danas bi me proglasili za teroristu :classic_smile:

 

Emigracija je valjda odlazak u neku drugu drzavu. Tvoj primjer selidbe iskljucivo vojnih lica unutar jos uvijek iste drzave ne predstavlja emigraciju, pogotovu ne iz ekonomskih razloga.

 

7 hours ago, vilhelmina said:


U kontekstu ove diskusije o navodno obecanim milijardama za opstanak Jugoslavije, ovo zvuci kao da su te porodice za sve to znale, kao i za odluku da se predlog odbije i zapocne rat,  pa se zato ”izmestile” na bezbednije lokacije. Istina je da su vec tada svi mediji u Hrvatskoj bljuvali nacionalizam i pozive na linc, tako da je zivot onima na koje su ti pozivi bili usmereni, postao nemoguc. Te porodice nisu ”mislile” da su nebezbedne, nego su to stvarno bile. Niko im to nije prisapnuo, nego su to svakog trena osecali na svojoj kozi, u godinama koje pominjes.
Ako je neko tu i nudio neke milijarde, to se nije moglo cuti, niti je bilo takvog interesovanja medju ljudima koji su zaista verovali medijima da su te porodice o kojima pricas do zuba naoruzane i samo cekaju znak da krenu i poubijaju svoje komsije. Pogledaj malo iz njihove perspektive - sta ce ti milijarde ako ce te komsija Srbin i vojno lice, a mozda i njegova zena i deca, ionako ubiti? U toj atmosferi vise nikakve ponude ne prolaze. Znaci, ako je ponuda i bilo, debelo su zakasnile.

 

Vilhelmina izgleda da je ovde najteze bilo Beogradjanima. Eto meni rekose sreca pa si zivio u Bosni. 

 

7 hours ago, Angelia said:

Izvini, ali ti ljudi su se preselili sa svim njihovim posedima. Nisu nesto radili nocu. Jednostavno su prebacili sve svoje stvari - bili su frustrirani da se sele, ali nisu ostavljali stvari za sobom. To je ono sto ja znam, ali mozda gresim.

 

Gresis, vjeruj mi. Nije da nesto sada kukam, bilo pa proslo,  tj americki Gone with the wind, ali ja sam izgubio svu svoju imovinu, i cak 90% licnih fotografija, sto mi je najzalije od svega, imovina se moze nadoknaditi, ali to ne. Sreca pa postoji Facebook te sam dobio neke skolske, zajednicke fotke koje mi mnogo znace, a i neke druge koje su posjedovali moji prijatelji, ali porodicne slike, kojih je bilo jako mnogo su nestale.

 

3 hours ago, GlennGould said:

  Sve je stvar izbora. Neko je pre tridesetak godina izabrao u Evropu Odmah!, a neko Kosovo Polje. Tu su i danas...

 

Kod tebe je sve nekako crno-bijelo. Masa ljudi nije birala nista, niti je mogla da bira. Sa druge strane nisu svi bili ni u istom polozaju. Onaj ko je zivio na Kosovu polju i onaj ko je zivio u Mariboru.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Constantin said:

Tab1_BR1.png

 

Ovo uopste nije bilo lose, bilo koja varijanta, meni je svaka prihvatljiva. Najveci problem u svemu tome je odsustvo strpljenja, jer sa jedne strane si imao ljude koji su zeljeli da odu u istoriju kao licnosti koje su stvorile nezavisne drzave, a sa druge strane blok Slobodana Milosevica koji nije mogao da shvati da dolaze promjene i tako pokazao svoju nesposobnost kao politicara.

I jedni i drugi su se u isto vrijeme tajno odlucili na rjesavanje silom, naoruzavanju, stvaranju paravojnih jedinica itd itd

Sto Brega filozof rece jednom prilikom falilo nam je 100 godina mira.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Amigo said:

...............

Ipak da je zaista bila ponuda o tim silnim parama, sa odgovarajucom medijskom podrskom, mozda bi mogla da utice na neke dogadjaje, jer je to zasta primamljivo zvuci.

 ..............

 

Nista nije moglo utjecati na tvrdoglave nacionaliste ili lopove.

Nema sistema ili para koje Balkanci nece upropastiti. Nije im valjao socijalizam, pa sad vec 30 godina upropastavaju demokraciju. Razbucali su zajednicku drzavu, pa sada upropastavaju svaki svoju.

I kradu.

Evo, tri godina nakon silnih poplava i apela za pomoc, nitko ne zna (tj. nece objaviti) koliko je novcane pomoci skupljeno i kako je novac potrosen.

 

Zato mi je bzvz kad netko naglasava da se Yu odrzavala samo zahvaljajuci stranim kreditima - a nove samostalne drzavice su vec digle vise kredita i duzne su vise svaka posebno nego je citava Yu bila. I opet su nezadovoljni.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Ovo uopste nije bilo lose, bilo koja varijanta, meni je svaka prihvatljiva. Najveci problem u svemu tome je odsustvo strpljenja, jer sa jedne strane si imao ljude koji su zeljeli da odu u istoriju kao licnosti koje su stvorile nezavisne drzave, a sa druge strane blok Slobodana Milosevica koji nije mogao da shvati da dolaze promjene i tako pokazao svoju nesposobnost kao politicara.

I jedni i drugi su se u isto vrijeme tajno odlucili na rjesavanje silom, naoruzavanju, stvaranju paravojnih jedinica itd itd

Sto Brega filozof rece jednom prilikom falilo nam je 100 godina mira.

Ukratko rečeno, trebalo je menjati društveno uređenje još brže. Priliku su dobili ljudi, da vode ove "države", koji su imali komunizam u kori velikog mozga. Jugoslavija, kao federacija, nikad u suštini nije ni bila federacija...nešto više od konfederacije i bezbroj jalovih dogovora. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

 

Dobri moj Zorane, ja bih volio vise nego ti da je tako nesto postojalo, jer sam tu zivio i nisam imao nikakve zelje da se trajno preselim u neku drugu drzavu. Meni nije smetalo ako vozaci tramvaja imaju dobre plate i slicno. Imao sam divno drustvo, djevojku, rodbinu, vec sam radio nekoliko godina i imao i solidnu platu, meni tada sasvim dovoljnu za jedan sretan zivot.

 

 

 

“Tebi nije smetalo”. Ovi može da se tumači na dva načina, a oba su loša:

 

1. Ne smeta mi što je plata društvenog sektora nerealna. Jeste da to dolazi iz budzeta, i da za tako nešto realno nema para, ali neću da o tome razmišljam.

 

2. Nisam zavidan što je vozačima tramvaja dobro. Meni je svejedno dobro, njima je dobro, dobro je kad je svima dobro. Što bi razmišljao otkud pare, ima ko o tome misli.

 

Dragi Amigo, ovo je taj politički idiotizam o kome piše V. Arsenijević.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
“Tebi nije smetalo”. Ovi može da se tumači na dva načina, a oba su loša:
 
1. Ne smeta mi što je plata društvenog sektora nerealna. Jeste da to dolazi iz budzeta, i da za tako nešto realno nema para, ali neću da o tome razmišljam.
 
2. Nisam zavidan što je vozačima tramvaja dobro. Meni je svejedno dobro, njima je dobro, dobro je kad je svima dobro. Što bi razmišljao otkud pare, ima ko o tome misli.
 
Dragi Amigo, ovo je taj politički idiotizam o kome piše V. Arsenijević.


Imaš gomilu primera nerealno visokih zarada i u kapitalizmu, posebno u finansijskom i sektoru usluga. Ne kažem da toga nije bilo u Jugoslaviji ali mogli smo da se izvučemo i budemo svi zajedno razvijena zemlja, makar kao Češka ili, što nam je bliže Slovenija.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Eh ...... ali eto, oni nikako da propadnu ...... samo mi roflmao.gif

 

Propali su 2008. a bilo jedno propadanje i početkom XX veka samo što se tada umešala država. Zbog jednog takvog propadanja je i Hitler došao na vlast pa započeo WWII.

 

Vidi, pa ko u komunizmu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako se dobro sećam, prvi su nekim štrajkom izvukli 1000 maraka u Sloveniji. Mašinovođe?

Pa, nisu propali.

Ja sam znao, krajem osamdesetih, početkom devedesetih, da imam nerealno visoku platu, nije iz budžeta, naravno nisam je se odrekao, samo sam bio svestan da ču morati kad tad da vratim. Da sam odbio tada visoku platu, svejedno bih kasnije na ovaj ili onaj način vraćao.

Ne radi se uvek o nerazumevanju, nego, i u apsurdnim okolnostima se treba ponašati racionalno. Uzmi što ti se pruža.

 

 

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...