Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

1 hour ago, Jonnhy Clash said:

 

Ja ne mogu da sporim ničije loše iskustvo. Bilo je siromaštva, teškog života, progona ali počevši od mojih roditelja pa do velikog broja starijih ljudi, velika većina smatra onaj sistem neuporedivo boljim i ono vreme boljim i srećnijim nego ono što je nastalo posle 90-tih i traje i dan danas. E sad, da li je to žal za mladošću ili nešto drugo, ne znam. 

Ja ne sporim da je situacija na Balkanu postala i gora u mnogo cemu.

Ali to i dalje ne menja cinjenicu da je dobar deo populacije u SFRJ ziveo - bedno, po svim standardima.

 

 

1 hour ago, Amigo said:

 

Angelia, ovo sto ti radis je cista generalizacija, bazirana na tvoj licnoj situaciji. To sto ti pises je bilo daleko od nekog prosjeka.

 

Kako je to generalizacija, ja nisam jedina koja je tako zivela. Izadji malo iz haustora pa se raspitaj kako je zivela vecina.

A vecina u SFRJ nije zivela u krugu dvojke, ili u Sarajevu. SFRJ je bila ruralna zemlja.

Zato i danas imas ljude tvoje generacije koji se nesto iscudjavaju zasto su ljudi na Kosovu imali problem, a oni ziveli ko teska beda, ali se oni odrasli na asfaltu proglasavaju - prosekom.

Malo sutra je to bio prosek.

I ja uopste nisam ogorcena, ta zemlja vise ne postoji, ja sam verovatno vise "jugonostalgicar" nego ti, iako je to kod mene u drugom smislu. Ali to me ne sprecava da objektivno sagledavam situaciju i kako se zivelo.

Edited by Angelia
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kako je to generalizacija, ja nisam jedina koja je tako zivela. Izadji malo iz haistora pa se raspitaj kako je zivela vecina.
A vecina u SFRJ nije zivela u krugu dvojke, ili u Sarajevu. SFRJ je bila ruralna zemlja.
Zato i danas imas ljude tvoje generacije koji se nesto uscudjavaju zasto su ljudi na Kosovu imali problem, a oni ziveli ko teska beda, ali se oni odrasli na asfaltu proglasavaju - prosekom.
Malo sutra je to bio prosek.
I ja uopste nisam ogorcena, ta zemlja vise ne postoji, ja sam verovatno vise "jugonostalgicar" nego ti, iako je to kod mene u drugom smislu. Ali to me ne sprecava da objektivno sagledavam situaciju i kako se zivelo.
Prosek nije polovnog fiću mogao da kupi! Nove šangajke su bile povod za slavlje. Novi Poni bicikl je bio događaj, gde se svi klinci u ulici skupe da vide čudo. Svi su bili ravnopravni, ali su neki bili ravnopravniji.
Dosadilo mi da krstim prdeže više!

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Ja! Cak jos grdje od Angelije! 

Nas su nastavnici u skoli tukli. Doduse ja sam kao "dobar i primeran djak" bio retko biven, mozda jednom - dva puta u godinu dana. Ali neki ( losiji djaci) su dobijali batine skoro svakodnevno!. 

Stani Bane :classic_biggrin: ja nisam ni delic opisala kako se to zivelo u mom kraju, a ako cemo realno nije bas ni neka vukojebina - 50 ili 60 km do Terazija.

 

Znam klince, koji su za vreme moje osnovne skole, a ja sam kasni proizvod SFRJ, dolazili u skolu u opancima, za njih sam ja bila dobrostojeca jer sam nosila cipele :classic_smile: Ono imali prvi TV u kraju, i zamrzivac. Da ovde Amigo ne zivi u iluziji da sam ja nesto bila posebna beda.

Ma jok, samo bila prosecna beda u SFRJ.

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Angelia said:

Stani Bane :classic_biggrin: ja nisam ni delic opisala kako se to zivelo u mom kraju, a ako cemo realno nije bas ni neka vukojebina - 50 ili 60 km do Terazija.

 

Znam klince, koji su za vreme moje osnovne skole, a ja sam kasni proizvod SFRJ, dolazili u skolu u opancima, za njih sam ja bila dobrostojeca jer sam nosila cipele :classic_smile: Ono imali prvi TV u kraju, i zamrzivac. Da ovde Amigo ne zivi u iluziji da sam ja nesto bila posebna beda.

Ma jok, samo bila prosecna beda u SFRJ.

 

Po tvom opisu bi reko da je to bilo negde u II polovini 60-tih? Ili pocetkom 70-tih?

Link to comment
Share on other sites

Nekih 6 meseci pred odlazak u Australiju, čujem se sa bivšim šefom koji je tamo već bio. Jas sam nastavio da radim neke tezge koje smo zajedno radili, pita me kako ide. Kada mu rekoh (tada se sve govorilo u DM) reče mi da toliko para u Australiji ne bih mogo da zaradim mesečno, bar ne prvih 2-3 godine.

Ne zbog para nego zbog nesređene države sam predao za iseljeničku vizu na osnovu struke, trajalo je godinu dana i otišao sam nekoliko meseci pre nego što je buknuo pravi rat. Namera i postupci su bili mnogo pre rata  i bez obzira na zarade, putovanja, znao sam da ću da odem.

 

Sećam se kada mi je kvrcnulo: na TV je bio ekspoze Branka Mikulića koji je proglašen predsednikom Saveznog izvršnog veća (maj 1986). Rekoh, u tvom mandatu ću da zbrišem. Iz tehničkih razloga (neprekidnih 3 godine zaposlenja koje mi je JNA prekinula) je uzelo 2 ekstra godine ali se desilo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Prosek nije polovnog fiću mogao da kupi! Nove šangajke su bile povod za slavlje. Novi Poni bicikl je bio događaj, gde se svi klinci u ulici skupe da vide čudo. Svi su bili ravnopravni, ali su neki bili ravnopravniji.
Dosadilo mi da krstim prdeže više!

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Potpisujem! Ovo je ziva istina! Iako otkrivam neke detalje iz realnog zivota ali : moji cale i keva su oboje radili, imali samo mene - jedinca da izdrzavaju, bili oboje inzenjeri sa primanjima nesto iznad proseka (statistickog) - i opet je to bilo "krpi dupe"! Eto bas ovako kako je gore mrd opisao. A tamo gde je samo jedan radio, sa dvoje - troje dece ….mogu samo da zamislim koja je to beda bila! 

Ko je ziveo malo bolje ( osim oniih "delegiranih")? Neko ko je imao nesto na selu, pa je imao hranu za sebe a nesto i da proda na crno ispod zita. I neko ko je znao nesto da radi privatno - recimo automehanicar ili ko se razumeo malo oko elektrike - pa je isao po domacinstvima da popravlja ljudima razne uredjaje ( a mojstori su bili veoma cenjeni jer je kvalitet tih uredjaja bio takav da - malo malo pa su se kvarili!!!) opet na crno,  i zaradio jos neki dinar mimo plate, ti su malo bolje prolazili. Ali i to je bila beda. A ko je ziveo samo od plate ili penzije taj je jedva sastavljao kraj s krajem! 

11 minutes ago, Yoyogi said:

Nekih 6 meseci pred odlazak u Australiju, čujem se sa bivšim šefom koji je tamo već bio. Jas sam nastavio da radim neke tezge koje smo zajedno radili, pita me kako ide. Kada mu rekoh (tada se sve govorilo u DM) reče mi da toliko para u Australiji ne bih mogo da zaradim mesečno, bar ne prvih 2-3 godine.

Ne zbog para nego zbog nesređene države sam predao za iseljeničku vizu na osnovu struke, trajalo je godinu dana i otišao sam nekoliko meseci pre nego što je buknuo pravi rat. Namera i postupci su bili mnogo pre rata  i bez obzira na zarade, putovanja, znao sam da ću da odem.

 

Sećam se kada mi je kvrcnulo: na TV je bio ekspoze Branka Mikulića koji je proglašen predsednikom Saveznog izvršnog veća (maj 1986). Rekoh, u tvom mandatu ću da zbrišem. Iz tehničkih razloga (neprekidnih 3 godine zaposlenja koje mi je JNA prekinula) je uzelo 2 ekstra godine ali se desilo.

E, hebi ga sad! 

Dobro, ali ti si bio izuzetak - izuzetak koji potvrdjuje pravilo! 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Darth Bane said:

Po tvom opisu bi reko da je to bilo negde u II polovini 60-tih? Ili pocetkom 70-tih?

Kamo srece, to ti pricas o mojim roditeljima :classic_sad: nazalost, rekoh da sam kasni proizvod SFRJ.

Nemoj ni da ulazim u iskustvo roditelja. Mi smo jos i bili srecni, imala se basta - pa barem hrane nije nedostajalo.

 

A za vikend podolaze "gradjani" iz Beograda da pokupe luk, jaja, krompir, pilice ili u jesen svinjetinu i cvarke....jebiga bilo skupo na asfaltu, pa kazu jao sto vi lepo zivite, znate koliko su jaja na pijaci?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Nemam stvarno pojma o cemu se radi. Samo kazem da nisam nikada ni cuo, ni video.

 

Nije mi cak jasno zasto bi ti sindikat davao curku? Pa nije sindikat socijalna sluzba. 

 

Ne daje sindikat nego kompanija. Sta je cudno tu? 

Prica je bila o polutkama, kao to je bilo nesto  lose, drugi pricaju kako su gladovali, nidje veze. Ja nisam znao nikoga da je gladovao, al eto...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ni ja nikada čuo ni video. Najbliže tome je bilo da restoran u ćerkinoj školi oglasi da kod njih može da se naruči ćurka. Neki su to i radili pa je podele, nemaju gde da je drže celu.

Ono što preko firme ima (nije sindikat nego social club) su ulaznice za Disneyland, Universal Studios i neke sportske događaje sa 10% popusta, dokolica i nešto što nije neophodno.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Amigo said:

 

Ne daje sindikat nego kompanija. Sta je cudno tu? 

Prica je bila o polutkama, kao to je bilo nesto  lose, drugi pricaju kako su gladovali, nidje veze. Ja nisam znao nikoga da je gladovao, al eto...

 

Kompanija ti dala curku? Kakva je to kompanija? Da nije neki naš ili Rus gazda???

 

I sta radis sa curkom? Stavis u gepek ili na suvozacevo sediste?

 

Mislim ....... okay, nisam ni to cuo i video, ali 'ajde ........ sve je moguce.

 

Radi se o ...... poklonu znaci.

 

Mi pricamo o takozvanom "upisivanju" socijalistickog pasulja, krompira, jabuka i svinjskih polutki preko sindikata po nizoj ceni od maloprodajne kako bi se radnicka klasa prehranila i nastavila da izgradjuje socijalizam.

 

Evo zamisljam subway u Torontu pun ljudi koji nose curke sa posla i ne mogu da se nakrstim i levom i desnom :roflmao:

 

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Kompanija ti dala curku? Kakva je to kompanija? Da nije neki naš ili Rus gazda???

 

I sta radis sa curkom? Stavis u gepek ili na suvozacevo sediste?

 

:roflmao: pa jesi li ikada kupio curku u supermarketu, nisi je valjda stavio na suvozacevo sediste :s_w:

 

57 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Mislim ....... okay, nisam ni to cuo i video, ali 'ajde ........ sve je moguce.

 

Radi se o ...... poklonu znaci.

 

Mi pricamo o takozvanom "upisivanju" socijalistickog pasulja, krompira, jabuka i svinjskih polutki preko sindikata po nizoj ceni od maloprodajne kako bi se radnicka klasa prehranila i nastavila da izgradjuje socijalizam.

 

Evo zamisljam subway u Torontu pun ljudi koji nose curke sa posla i ne mogu da se nakrstim i levom i desnom :roflmao:

 

Pa za thanksgiving bi trebalo da je tako :lol_2: 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Amigo said:

 

:roflmao: pa jesi li ikada kupio curku u supermarketu, nisi je valjda stavio na suvozacevo sediste :s_w:

 

 

Pa za thanksgiving bi trebalo da je tako :lol_2: 

 

 

 

 

Iz ove tvoje pametne diskusije se da zakljuciti, da ne daju kompanije curke, nego ljudi kupuju u prodavnicama, ne u industriju.

Mozda Ford to radi, ali Ford je uvek bio veoma napredna firma.

Ti @Amigo nemas pojma o ziviotu, ali to nije problem, vazno je da znas kako je bilo u haustoru!

:lol_2:

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Denis Jasharevic said:

Ne znam koliko si u stanju da rasudjujes trezveno, ali ovo je vrlo mucno za citanje i najblaze receno nekorektno.

Molim te, pojasni. Sta sam rekao nekorektno?

Ponovicu, i dalje tvrdim, da te nove granice ne vrede ubijenih ljudi, pa cak ni rasturenog/razbijenog zivota prezivelih - u obe grupe imam i previse familije i prijatelja.

 

 

6 hours ago, Angelia said:

Zato sto ....

......

 A tako je zivela vecina ljudi oko mene ...

Lepo je Amigo rekao, iskustva nam se razlikuju.

Od svega sta si navela, ja nista nisam nikada video - a malo sam stariji od tebe.

O tome cu malo vise u "opstem" delu, ne ovde u odgovoru na individualni post.

 

 

5 hours ago, mrd said:

Ko bre deli ćurane?

Poslodavci. Ja sam za Thanksgiving dobio curane od sledecih:

- Southwest Medical Center (Liberal, KS)

- Spohn Medical System (San Antonio, TX)

- Radiology and Imaging of South Texas, LLC (Corpus christi, TX)

 

 

4 hours ago, Angelia said:

Ja ne sporim da je situacija na Balkanu postala i gora u mnogo cemu.

Ali to i dalje ne menja cinjenicu da je dobar deo populacije u SFRJ ziveo - bedno, po svim standardima.

.......

Je li za to zasluzna/kriva SFRJ ili mentalitet i zaostalost?

 

 

3 hours ago, mrd said:

Prosek nije polovnog fiću mogao da kupi! Nove šangajke su bile povod za slavlje. Novi Poni bicikl je bio događaj, gde se svi klinci u ulici skupe da vide čudo. Svi su bili ravnopravni, ali su neki bili ravnopravniji.

Sta je prosek? Tvog okruzenja ili cele drzave? Kako sam ja, nakon mature, od dzeparca kupio polovnog ficu, a nisam bio "nadprosecan"?

 

 

Pokusacu da odgovorim svima, i bez pojedinacnih odgovora bice mi post podugacak.

 

Opet bih ponovio Amigove reci - iskustva nam se razlikuju. Onda bih dodao: iskustva NISU prosek. I za razlicitost nisu "krive" granice, pa cak ni sistem.

Na severnoj hemisferi, vecina drzava ima bogatiji sever i siromasniji jug - recimo, Italija ili Nemacka. I sve drzave imaju bolje stojece urbane centre i siromasnije ruralno stanovnistvo.

Ne osecam se krivim (a nisam ni zasluzan) sto sam odrastao na pola sata hoda od fakulteta i spavao u roditeljskoj kuci, a razumem da su nekim kolegama roditelji placali podstanarske sobe i hranu i svasta. Ali, nije to posebnost YU.

 

Zivim u USA vec skoro 40 godina, u vise drzava, nagledao sam se svega. Ima i ovde bede.

Samo, posto je ovo individualisticko a ne kolektivisticko drustvo, za sopstvenu bedu niko ne optuzuje drzavu, a ni sistem. Deca sa farmi u Kansasu psuju roditelje sto su ih rodili usred nicega pa muku muce da odu na koledz. I snalaze se, kao i mi Balkanci.

 

Tako je bilo i u Yu, samo sad neki zakljucuju da im je drzava kriva, i Tito.

Na starom forumu me je Denis ismejao/opljunuo zbog sudelovanja na ORA (omladinskim radnim akcijama) i napisao, priblizno, da su to kod njega radili samo ideoloski fanatici ili neki pod politickom prisilom. A jebiga, u mojem okruzenju je to bila zajebancija i rekreacija i druzenje. More sam video svakog leta otkad pamtim, a pre mature sam vec imao treci pasos jer u prethodnima vise nije bilo mesta za sve te pecate prilikom prelaska granice. Sta cu, ziveo sam na par sati voznje od austrijske i talijanske granice, svercovao sam sitnice od jos pre puberteta. Dosadno, bre, pa je ORA bila osvezenje.

 

Andja je pisala o nekom rodjaku koji je "prebegao". Ja takvih nemam. Moja tetka je legalno, sa pasosem, otisla u Nemacku pa se udala za Amerikanca koji je tamo bio u vojnoj bazi. Moja majka je legalno iselila u USA, sa pasosem i vizom.

 

Napredak koji se vidi u ex-Yu drzavama je samo materijalan/tehnoloski. Ceo svet ide napred, vec i u Etiopiji postoji internet. I tehnologija je sve jeftinija i pristupacnija. Moj deda je imao prvi televizor i jedan od dva-tri telefona u ulici . Danas, svi se tome smeju jer imaju i to i sve ostalo.

 

Napredak je nemoguce izbeci. I nema veze sa drzavom.

Jugoslavija nije bila dobra zbog nevidjene tehnologije ili idealne politike. Tehnologija napreduje bez obzira na sistem a politika se menja sa vremenima.

Yu je bila dobra samo zato sto je suzbijala nacionalisticko zlo.

Sve ostale promene na bolje - tehnoloske, ekonomsko-politickog sistema itd. - mogle su se odviti i bez nasilja. Dokaz? Evo, vecina drzava bivseg istocnog bloka.

 

Mi Balkanci smo, kao gomila, primitivne budale. Bez ozira da li u zajednickoj drzavi ili u manjim "nezavisnim" prcijama.

 

edit: i dalje se posao dobije (a ne zasluzi) po partijskoj vezi, za poset lekaru se "preko reda" trazi veza... Sta je postignuto razbijanjem drzave?

 

 

Edited by zoran59
  • Like 4
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

 

Kompanija ti dala curku? Kakva je to kompanija? Da nije neki naš ili Rus gazda???

 

I sta radis sa curkom? Stavis u gepek ili na suvozacevo sediste?

 

Mislim ....... okay, nisam ni to cuo i video, ali 'ajde ........ sve je moguce.

 

Radi se o ...... poklonu znaci.

 

Mi pricamo o takozvanom "upisivanju" socijalistickog pasulja, krompira, jabuka i svinjskih polutki preko sindikata po nizoj ceni od maloprodajne kako bi se radnicka klasa prehranila i nastavila da izgradjuje socijalizam.

 

Evo zamisljam subway u Torontu pun ljudi koji nose curke sa posla i ne mogu da se nakrstim i levom i desnom :roflmao:

 

 

Grohotom se smejem na "curke u Toronto subway-u"! Jeste smesno  sto yes-yes!

Ovo ozbiljnije: otkud taj fenomen deljenja hrane preko sindikata? Zasto, cemu? U cemu je tu bio fazon, ne mogu da provalim?

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, zoran59 said:

Tvog okruzenja ili cele drzave? Kako sam ja, nakon mature, od dzeparca kupio polovnog ficu, a nisam bio "nadprosecan"?

:lol_2:

Idi bre zoko, ja sebe nikada nisam ubrajao u prosek, posto to nekako nisam bio nikada nigde, niti sam sada, ali moje okruzenje koje nije bilo sirotinja, je zivelo na ovaj nacin. To nisam video nigde drugde do u Mexico i Grand Bahama Island. Tamo se ljudi i deca odusevljavaju tim sitnicama. Moguce da su oni srecni, posto ih sitnice obraduju, ali ja to pripisujem siromastvu. :)

Ja sam i pre mature kupio svoj prvi krs, ali nisam bio prosek, a tvrdim da sam i ja bio sirotinja. :)

Link to comment
Share on other sites

Nije hrana bila deljena nego kupovana po nižim cenama. Možda upola cene. Polutka se kod kuće iseče pa komadi u zamrzivač. Jednom sam posmatrao kod nekog korisnika kako je kamion došao u krug a radnici jedan po jedan polutku na leđa. Ne verujem da su svi imali kola, sigurno je bilo polutki po gradskom prevozu. Bile su omotane najlonom. Neko iz te firme mi reče da prethodni put nije bilo omota pa je bilo krvavih bluza.

Posle, već sam bio otišao, pričali su mi kada se čujemo da su polutke bile umesto bezvrednih para, kao plata.

Link to comment
Share on other sites

Nije hrana bila deljena nego kupovana po nižim cenama. Možda upola cene. Polutka se kod kuće iseče pa komadi u zamrzivač. Jednom sam posmatrao kod nekog korisnika kako je kamion došao u krug a radnici jedan po jedan polutku na leđa. Ne verujem da su svi imali kola, sigurno je bilo polutki po gradskom prevozu. Bile su omotane najlonom. Neko iz te firme mi reče da prethodni put nije bilo omota pa je bilo krvavih bluza.
Posle, već sam bio otišao, pričali su mi kada se čujemo da su polutke bile umesto bezvrednih para, kao plata.
Tako je jednom si posmatrao! Ja nisam nikada čuo, nit video da se nešto tako nabavlja u krugu firme. Jesam video taco trugks da ulaze u krug firme, ali to je to. Ne pih rekao da mogu da se porede ikada S&RJ i zapad, ali eto iskusni 4umaši sa zapada smatraju suprotno. Mogu samo da skinem kapu i zazviždim.
Samo napred. [emoji14]

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mrd said:

Tako je jednom si posmatrao! Ja nisam nikada čuo, nit video da se nešto tako nabavlja u krugu firme. Jesam video taco trugks da ulaze u krug firme, ali to je to. Ne pih rekao da mogu da se porede ikada S&RJ i zapad, ali eto iskusni 4umaši sa zapada smatraju suprotno. Mogu samo da skinem kapu i zazviždim.
Samo napred.

 

To je bilo u Beogradu, mislim da je bilo u BIP na mostarskoj petlji. Kako izlaze iz smene, polutku na leđa ili u putnu torbu pa na kapiju.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Amigo said:

 

........ pa jesi li ikada kupio curku u supermarketu, nisi je valjda stavio na suvozacevo sediste :s_w:

 

 

 

Na sediste normalno. Curke su u potpuno vakumiranom pakovanju ....... Kakve ti kupujes ..... izgleda sveze zaklane :roflmao: Pa jel ti daju bar u nekoj kesi? :roflmao:

 

Nema pojma da ti zivis u Kanadi ..... ko zna gde si ti ....... ja to nista nisam video ovde.

 

Quote

spacer.pngspacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

 
To je bilo u Beogradu, mislim da je bilo u BIP na mostarskoj petlji. Kako izlaze iz smene, polutku na leđa ili u putnu torbu pa na kapiju.
Znači na zapadu i down-under nikada! To i ja govorim!

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...