Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

47 minutes ago, Amigo said:

 

Interesantno, imamo posve drugacije iskustvo .....

..........

 

O tome se radi.

 

Imamo razlicita iskustva, a nismo jednako stari.

 

Ne pamtim prvih 20 godina post-WW2 perioda. Navodno je bila opresija, Goli otok, svasta, diktatura.

Ne pamtim ni krs i lom '80-ih, iselio sam '81. Navodno su bile neke nestasice, inflacija, nevolje raznih vrsta.

Pamtim '60-e i '70-e.

Nije bilo luksuzno i apsolutno dobro, ali je bilo svake godine sve bolje. Izgledalo je da postoji dobra i lepa perspektiva.

 

Bilo je i losih stvari. Odsluzio sam vojsku, po sili zakona, a nisam militantni tip, ne volim nasilje (vojska je nasilna institucija, po samoj svojoj prirodi). Mogao sam to da izbegnem nekom mutljavinom, ali sam ze zaljubio u cerku oficira i nisam znao kako da mu kazem da sam zajebao njegovu firmu i zivotnu orijentaciju a svejedno hocu da zenim njegovu kcerku. Pa podvio rep i odguslao svoje... :classic_biggrin:

 

Jugonostalgicar jesam. Ali ne fali mi socijalizam, milicija i stajaznamsta nego mi fali mir, ljudi, puno stvari koje su '90-ih srusene i razbijene.

Sta mi vredi "nezavisna" drzava x - kad realno nije nezavisna jer sve ovise jedna o drugoj i o celom svetu.

A za tu nazovi-nezavisnost sam izgubio prijatelja koji bi, da je ziv, ziveo preko te neke granice a nekad nije.

 

Drina je, valjda, nekakva granica?

Jedna od zelja, jos od mladosti i pre raspada SFRJ, mi je bila da tokom godisnjeg probam splavarenje Drinom. Zna li neko, ima li toga jos, je li moguce i koliko kosta? U penziji sam, imam vremena, jos uvek bih zeleo da probam.

 

Necu da mi neko zamera jugonostalgiju navodeci politiku i sistem. Te stvari je ocito moguce promeniti i bez krvi - kao Poljska, Baltik, Cehoslovacka itd. I nisam tuzan sto su nestale. Ali nemojte mi popljuvati tugu za pobijenim delom familije i nekim prijateljima (nisam nikoga izgubio u borbi, sve civili!) teorijom da je to bilo neophodno da se promeni sistem i uspostave "pravedne" (???) granice.

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Interesantno, imamo posve drugacije iskustvo, video je prilicno realan. 

 

Video je totalno nerealan, ali kako objasniti to tebi koji uzimas svoj subjektivan osecaj za nesto objektivno.

Ne mozes negirati cinjenice, da je mnogo ljudi bezalo iz te SFRJ kako je moglo, cesto i sa velikim rizikom. Da je dobar deo populacije ziveo bedno, bez osnovne infrastrukture - a dosta njih i bez slobode.

Zamisli neki ljudi su politicki proganjani, ali bitno je da je tebi bilo lepo.

Kako lepo igraju ljudi kolce, a kad zavrse kolce odu u svoje kuce sa zemljanim podovima, nose vodu sa izvora i kupaju se subotom - u koritu. 

Neci ni da pominjem kako se dolazilo do medicinske pomoci.

 

Idila. 

To sto si ti bio mlad, pa te nije interesovalo da pogledas oko sebe, ne znaci da je zivot bio lep.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, zoran59 said:

 

O tome se radi.

 

Imamo razlicita iskustva, a nismo jednako stari.

 

Ne pamtim prvih 20 godina post-WW2 perioda. Navodno je bila opresija, Goli otok, svasta, diktatura.

Ne pamtim ni krs i lom '80-ih, iselio sam '81. Navodno su bile neke nestasice, inflacija, nevolje raznih vrsta.

 

Ja sam bio u JNA 1981/ 1982 valjda su tada i bile te nestasice, pa ja to i ne pamtim, inace osamdeset su bile super. Pazi ovo 1984 Olimpijada u Sarajevo, fantazija. Cijeli grad su renovirali, prosiliri ulice, napravio se veliki Holidey Inn,  prvi licencni hotel. Izgradilo se olimpijsko selo, borilista, nova arena Zetra. Druga polovina osamdesetih, pocinje masovan uvoz tehnicke robe, video rekorderi, moderne muzicke linije, u moje naselje dolazi satelitski program, mozemo da gledamo direktno evropske programe, muziku, filmove, sport.

I cijelo to vrijeme kafane i kafici prepuni, picerije postaju normalna stvar, rok scena nikada jaca, i sada se slusa vise nego ovo sto se sada svira. Ubrzano se priblizavamo Zapadu.

Mislim da si propustio kada je bilo najbolje.🤪

 

5 minutes ago, zoran59 said:

Pamtim '60-e i '70-e.

Nije bilo luksuzno i apsolutno dobro, ali je bilo svake godine sve bolje. Izgledalo je da postoji dobra i lepa perspektiva.

 

Bilo je i losih stvari. Odsluzio sam vojsku, po sili zakona, a nisam militantni tip, ne volim nasilje (vojska je nasilna institucija, po samoj svojoj prirodi). Mogao sam to da izbegnem nekom mutljavinom, ali sam ze zaljubio u cerku oficira i nisam znao kako da mu kazem da sam zajebao njegovu firmu i zivotnu orijentaciju a svejedno hocu da zenim njegovu kcerku. Pa podvio rep i odguslao svoje... :classic_biggrin:

 

Jugonostalgicar jesam. Ali ne fali mi socijalizam, milicija i stajaznamsta nego mi fali mir, ljudi, puno stvari koje su '90-ih srusene i razbijene.

 

Ma ne fali ni meni socijalzam, ali mislim da fali milicija :classic_biggrin:

 

5 minutes ago, zoran59 said:

Sta mi vredi "nezavisna" drzava x - kad realno nije nezavisna jer sve ovise jedna o drugoj i o celom svetu.

A za tu nazovi-nezavisnost sam izgubio prijatelja koji bi, da je ziv, ziveo preko te neke granice a nekad nije.

 

Drina je, valjda, nekakva granica?

Jedna od zelja, jos od mladosti i pre raspada SFRJ, mi je bila da tokom godisnjeg probam splavarenje Drinom. Zna li neko, ima li toga jos, je li moguce i koliko kosta? U penziji sam, imam vremena, jos uvek bih zeleo da probam.

 

Naravno da ima, hoces Drinu, hoces Taru, hoces Neretvu

 

 

 

 

 

2 minutes ago, Angelia said:

Video je totalno nerealan, ali kako objasniti to tebi koji uzimas svoj subjektivan osecaj za nesto objektivno.

Ne mozes negirati cinjenice, da je mnogo ljudi bezalo iz te SFRJ kako je moglo, cesto i sa velikim rizikom.

 

Ja se ne sjecam da je iko bezao, niti kakav je to bio rizik? Nikakav problem nije bilo da se izvadi pasos i da se odputuje gde god zelis.

 

2 minutes ago, Angelia said:

Da je dobar deo populacije ziveo bedno, bez osnovne infrastrukture - a dosta njih i bez slobode.

Zamisli neki ljudi su politicki proganjani, ali bitno je da je tebi bilo lepo.

Kako lepo igraju ljudi kolce, a kad zavrse kolce odu u svoje kuce sa zemljanim podovima, nose vodu sa izvora i kupaju se subotom - u koritu. 

 

Pa postoje ljudi koji zive bedno i u Americi, a da nece u Jugoslaviji, da ne govorim koliko se sada zivi bednije i koliko vise ljudi napusta te nove drzavice.

 

2 minutes ago, Angelia said:

Neci ni da pominjem kako se dolazilo do medicinske pomoci.

Idila. 

To sto si ti bio mlad, pa te nije interesovalo da pogledas oko sebe, ne znaci da je zivot bio lep.

 

Pa meni i ljudima sa kojima sam ziveo bilo je lepo. Jedino sto mogu da se slozim da je bilo tih politickih procesa, uglavnom vezanih za nacionalizam. Ne govorim o 50-tim i 60-tim, nego o vremenu koja ja pamtim, a to su 70-te i 80-te.

 

Zasto je tebi bilo lose?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, zoran59 said:

 

Necu da mi neko zamera jugonostalgiju navodeci politiku i sistem. 

 

 

Quote

Ali nemojte mi popljuvati tugu za pobijenim delom familije i nekim prijateljima teorijom da je to bilo neophodno da se promeni sistem i uspostave "pravedne" (???) granice.

 

Ne znam koliko si u stanju da rasudjujes trezveno, ali ovo je vrlo mucno za citanje i najblaze receno nekorektno.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

 

O tome se radi.

 

Imamo razlicita iskustva, a nismo jednako stari.

 

Ne pamtim prvih 20 godina post-WW2 perioda. Navodno je bila opresija, Goli otok, svasta, diktatura.

Ne pamtim ni krs i lom '80-ih, iselio sam '81. Navodno su bile neke nestasice, inflacija, nevolje raznih vrsta.

Pamtim '60-e i '70-e.

Nije bilo luksuzno i apsolutno dobro, ali je bilo svake godine sve bolje. Izgledalo je da postoji dobra i lepa perspektiva.

 

Bilo je i losih stvari. Odsluzio sam vojsku, po sili zakona, a nisam militantni tip, ne volim nasilje (vojska je nasilna institucija, po samoj svojoj prirodi). Mogao sam to da izbegnem nekom mutljavinom, ali sam ze zaljubio u cerku oficira i nisam znao kako da mu kazem da sam zajebao njegovu firmu i zivotnu orijentaciju a svejedno hocu da zenim njegovu kcerku. Pa podvio rep i odguslao svoje... :classic_biggrin:

 

Jugonostalgicar jesam. Ali ne fali mi socijalizam, milicija i stajaznamsta nego mi fali mir, ljudi, puno stvari koje su '90-ih srusene i razbijene.

Sta mi vredi "nezavisna" drzava x - kad realno nije nezavisna jer sve ovise jedna o drugoj i o celom svetu.

A za tu nazovi-nezavisnost sam izgubio prijatelja koji bi, da je ziv, ziveo preko te neke granice a nekad nije.

 

Drina je, valjda, nekakva granica?

Jedna od zelja, jos od mladosti i pre raspada SFRJ, mi je bila da tokom godisnjeg probam splavarenje Drinom. Zna li neko, ima li toga jos, je li moguce i koliko kosta? U penziji sam, imam vremena, jos uvek bih zeleo da probam.

 

Necu da mi neko zamera jugonostalgiju navodeci politiku i sistem. Te stvari je ocito moguce promeniti i bez krvi - kao Poljska, Baltik, Cehoslovacka itd. I nisam tuzan sto su nestale. Ali nemojte mi popljuvati tugu za pobijenim delom familije i nekim prijateljima (nisam nikoga izgubio u borbi, sve civili!) teorijom da je to bilo neophodno da se promeni sistem i uspostave "pravedne" (???) granice.

 

 

 

 

U nekoj verziji te proslosti na Balkanu, raspad SFRJ nije mogao da prodje bez rata,  a svakako da je bilo moguce promeniti i bez rata, sto je sad istorija.

Promena sistema nije morala ratom da se obavi, to je naravno demagosko opravdanje za otimacinu koja se desavala tokom devedesetih uz rasplasali nacionalizam. Ranije smo pisali dosta o tome, da se ne vracamo u proslost tih diskusija, tranzicija novog sistema nakon raspada lako je tada skrivano siromastvo dovela do svojih ekstremnijih polova. Mrkli "socijalizam" (olako i često nazivan pogrešno komunizmom),nece vise moci nazad ni u kom obliku kao ni oživotvorenje Jugoslavije. "Komunjarska" vlast još uvek je mnogima izgovor za propast i stranputice kojima još bogazamo.

 

Koliko shvatam ovu temu bi ipak trebalo više da čine postovi o reminiscenijama na to vreme, subjektivnim...koje ne treba okarakterisati "jugonostalgijom" par ekselance, već obrisima sećanja o minulom vremenu.

 

Meni se život činio bezbrzižnijim ne samo zbog mladosti koja takva jeste, već i zbog toga što je Jugoslavija bila nekako popularna zemlja. Socijalizam jeste bio sivilo neke uniformnosti i svedenosti, ideologija i partizanština su bili vizure neprikosnovenih "istorijskih istina". Medjutim, trendovi i vetrovi sa zapada su mogli da se dožive i u toj zemlji u kojoj su svi sanjali kolektivni san o boljem životu, za koji su verovali da je "negde na Zapadu".

 

Nisam ni pomišljao na vatre nacionalizma, jugoslovenstvo mi je bilo sasvim normalna opredeljenost a himnu nalik Poljskoj jos i danas rado slusam, ne tako cesto... kao sto se rado secam i svih uspeha jugoslovenskih sportista, u boksu, na Olimpijadama i u kosarci...donekle i u fudbalu. Skijanju a narocito skokovima posebno.

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

 

Interesantno, imamo posve drugacije iskustvo, video je prilicno realan. 

Moj zivotu SFRJ je bio lijep i nisam imao nikakvu zelju da idem bilo gdje u inostranstvo. Ovde sam silom prilika, nije lose, ali da je ostala SFRJ, ne bih se nikada odlucio za imigraciju.

Nije da nisam zelio da imam vise para, para nikad dosta, ali nisam zelio zbog vise novca da se selim.

Imao sam i dobar posao, zavrsio sam masinski fakultet i cijelo vrijeme studija sam primao stipendiju oko 100 maraka sto je bilo sasvim dovoljno za dzeparac.

Mislim da su svi studenti masinstva tada primali stipendiju. Bila je jaka masinska industrija u Sarajevu osamdesetih, a vjerujem i u ostalim centrima.

Sjecam se da si rekla da nisi isla na more, sto je za mene bila sokantna cinjenica, jer ja nisam mogao da zamislim da ne odem na more 15 dana minimum.

Jos da naglasim da nisam bio ni iz kakve imucne porodice, najobicniji prosjek. Politika me nije interesovala, pratio sam muziku i sport, zezanje, bezbrizni dani 100%.

E na ovo (  boldovano) dodje mi grohotom da se smijem! 

Koje bre jaka masinska industrija ? U Sarajevu? U ono doba? 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Zasto je tebi bilo lose?

Zato sto sam znala da mi je stric "prebegao" a drugi probao, neuspesno.

Zato sto sam gledala ljude koji zive jako lose, a i ja sam bila medju njima.

Zato sto sam znala ljude koji nisu dobro prosli politicki. 

Zato sto je odlazak na more bila misaona imenica, a i kada sam uspela da odem, to je bio paradajz turizam.

Zato sto ti je za kupovinu kola, za zaposljavanje i sve sto je bilo bitno, trebala veza. 

Zato sto sam gledala ljude koji stoje u redu za namirnice.

Zato sto sam celo detinjstvo provele imajuci jedne cipele, dok se ne istrose, jer jbga treba hraniti troje dece.

Zato sto su se ljudi ludo radovali sindikalnim polutkama, i radnickim odmaralistima.

Zato sto sam u skoli koristila poljski WC i dvorisnu cesmu.

 

Hoces da nastavim? A tako je zivela vecina ljudi oko mene, tek poneko u "drzavnoj sluzbi" je imao kola, odlazak na more, i skijanje. Mi obicna raja smo imali autobus tri puta dnevno :classic_sad:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angelia said:

Zato sto sam znala da mi je stric "prebegao" a drugi probao, neuspesno.

Zato sto sam gledala ljude koji zive jako lose, a i ja sam bila medju njima.

Zato sto sam znala ljude koji nisu dobro prosli politicki. 

Zato sto je odlazak na more bila misaona imenica, a i kada sam uspela da odem, to je bio paradajz turizam.

Zato sto ti je za kupovinu kola, za zaposljavanje i sve sto je bilo bitno, trebala veza. 

Zato sto sam gledala ljude koji stoje u redu za namirnice.

Zato sto sam celo detinjstvo provele imajuci jedne cipele, dok se ne istrose, jer jbga treba hraniti troje dece.

Zato sto su se ljudi ludo radovali sindikalnim polutkama, i radnickim odmaralistima.

Zato sto sam u skoli koristila poljski WC i dvorisnu cesmu.

 

Hoces da nastavim? A tako je zivela vecina ljudi oko mene, tek poneko u "drzavnoj sluzbi" je imao kola, odlazak na more, i skijanje. Mi obicna raja smo imali autobus tri puta dnevno :classic_sad:

 

Čak i da se neko materijalno izdigne i popravi standard, nesređenost države je ostajala.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Yoyogi said:

 

Čak i da se neko materijalno izdigne i popravi standard, nesređenost države je ostajala.

Potpuno tacno.  Onoliko ljudi otislo u gastarbajtere a on kaze "lepo se zivelo".

Kampovali na plazi ne zato sto se htelo, nego sto nije moglo drugacije, a sad da toj prici zalepimo neku sminku i nazovemo to idilom mladosti.

Mislim ok, kako kome prija, samo da se ne pravimo ludi :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Angelia said:

Zato sto sam znala da mi je stric "prebegao" a drugi probao, neuspesno.

Zato sto sam gledala ljude koji zive jako lose, a i ja sam bila medju njima.

Zato sto sam znala ljude koji nisu dobro prosli politicki. 

Zato sto je odlazak na more bila misaona imenica, a i kada sam uspela da odem, to je bio paradajz turizam.

Zato sto ti je za kupovinu kola, za zaposljavanje i sve sto je bilo bitno, trebala veza. 

Zato sto sam gledala ljude koji stoje u redu za namirnice.

Zato sto sam celo detinjstvo provele imajuci jedne cipele, dok se ne istrose, jer jbga treba hraniti troje dece.

Zato sto su se ljudi ludo radovali sindikalnim polutkama, i radnickim odmaralistima.

Zato sto sam u skoli koristila poljski WC i dvorisnu cesmu.

 

Hoces da nastavim? A tako je zivela vecina ljudi oko mene, tek poneko u "drzavnoj sluzbi" je imao kola, odlazak na more, i skijanje. Mi obicna raja smo imali autobus tri puta dnevno :classic_sad:

One polutke - to je bila jedna od boljih stvari u bivsoj Jugi! One of the highlights! Kada dodje polutka kuci - pa krene gozba! Masna svinjetina na stolu!

Elem, meni su najteze padali oni "cucavci" - to je bila muka ziva! Pogotovo kad smo onako "coporativno" isli na skolske ekskurzije - nisam s orostenjem vrsio veliku nuzdu po nedelju dana - imao sam neku averziju prema tim "cucavcima". 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Darth Bane said:

One polutke - to je bila jedna od boljih stvari u bivsoj Jugi! One of the highlights! Kada dodje polutka kuci - pa krene gozba! Masna svinjetina na stolu!

Elem, meni su najteze padali oni "cucavci" - to je bila muka ziva! Pogotovo kad smo onako "coporativno" isli na skolske ekskurzije - nisam s orostenjem vrsio veliku nuzdu po nedelju dana - imao sam neku averziju prema tim "cucavcima". 

Ja nikada u svom životu "čučavac" nisam koristio. Ni u SFRJ, ni u novonastalim demokratijama. A divim se ljudima koji jesu. Svaki je zaslužio orden narodnog heroja.

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Angelia said:

Zato sto sam znala da mi je stric "prebegao" a drugi probao, neuspesno.

Zato sto sam gledala ljude koji zive jako lose, a i ja sam bila medju njima.

Zato sto sam znala ljude koji nisu dobro prosli politicki. 

Zato sto je odlazak na more bila misaona imenica, a i kada sam uspela da odem, to je bio paradajz turizam.

Zato sto ti je za kupovinu kola, za zaposljavanje i sve sto je bilo bitno, trebala veza. 

Zato sto sam gledala ljude koji stoje u redu za namirnice.

Zato sto sam celo detinjstvo provele imajuci jedne cipele, dok se ne istrose, jer jbga treba hraniti troje dece.

Zato sto su se ljudi ludo radovali sindikalnim polutkama, i radnickim odmaralistima.

Zato sto sam u skoli koristila poljski WC i dvorisnu cesmu.

 

Hoces da nastavim? A tako je zivela vecina ljudi oko mene, tek poneko u "drzavnoj sluzbi" je imao kola, odlazak na more, i skijanje. Mi obicna raja smo imali autobus tri puta dnevno :classic_sad:

 

Ja ne mogu da sporim ničije loše iskustvo. Bilo je siromaštva, teškog života, progona ali počevši od mojih roditelja pa do velikog broja starijih ljudi, velika većina smatra onaj sistem neuporedivo boljim i ono vreme boljim i srećnijim nego ono što je nastalo posle 90-tih i traje i dan danas. E sad, da li je to žal za mladošću ili nešto drugo, ne znam. 

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Zato sto sam znala da mi je stric "prebegao" a drugi probao, neuspesno.

Zato sto sam gledala ljude koji zive jako lose, a i ja sam bila medju njima.

Zato sto sam znala ljude koji nisu dobro prosli politicki. 

Zato sto je odlazak na more bila misaona imenica, a i kada sam uspela da odem, to je bio paradajz turizam.

Zato sto ti je za kupovinu kola, za zaposljavanje i sve sto je bilo bitno, trebala veza. 

Zato sto sam gledala ljude koji stoje u redu za namirnice.

Zato sto sam celo detinjstvo provele imajuci jedne cipele, dok se ne istrose, jer jbga treba hraniti troje dece.

Zato sto su se ljudi ludo radovali sindikalnim polutkama, i radnickim odmaralistima.

Zato sto sam u skoli koristila poljski WC i dvorisnu cesmu.

 

Hoces da nastavim? A tako je zivela vecina ljudi oko mene, tek poneko u "drzavnoj sluzbi" je imao kola, odlazak na more, i skijanje. Mi obicna raja smo imali autobus tri puta dnevno :classic_sad:

 

Angelia, ovo sto ti radis je cista generalizacija, bazirana na tvoj licnoj situaciji. To sto ti pises je bilo daleko od nekog prosjeka.

Ako si ti bila siromasna, a ocigledno je da jesi, tako nisu zivjeli ostali ljudi.

Ja sam zivio u gradu koji je tada imao 400.000 ljudi i niko nije zivio kao ti. Tri autobusa dnevno je neko selo. Poljski cucavac nije bio ni u jednoj skoli u koju sam ja isao.

U mojoj zgradi 90% ljudi je imalo kola i nije ti trebala nikakva veza da kupis auto, to je notorna neistina.

Odlazak na more nije bio misaona imenica, o jednim cipelama kroz detinjstvo je smijesno poturati svima.

Ja mogu da razumijem tvoju ogorcenost, ali to ne mozes da projektujes na cijelu populaciju tadasnje drzave.

Sada je sigurno mnogo gore i mnogo vise ljudi zeli da napusti zemlju.

 

Bas me interesuje da li ima jos forumasa da su ovako tesko zivjeli. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

E na ovo (  boldovano) dodje mi grohotom da se smijem! 

Koje bre jaka masinska industrija ? U Sarajevu? U ono doba? 

 

Koji su tvoji argumenti? Sta ti znas o Sarajevu iz tog predratnog doba?

Da li si tamo dolazio, imao neku rodbinu, obilazio grad i okolinu?

Link to comment
Share on other sites

 
Koji su tvoji argumenti? Sta ti znas o Sarajevu iz tog predratnog doba?
Da li si tamo dolazio, imao neku rodbinu, obilazio grad i okolinu?
Ma zbunio se zaboravio je da su se u Sarajevu šrafili Golfovi! Nema čovek razumevanja za kineski model proizvodnje.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Sindikati su bili majka Jana. Cela proizvodnja stane pošto su majmuni dovukli šleper svinjskih polutki.

Oca im ...!

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

Zivim u Kanadi 25 godina, dijele se curke za thanksgiving, sunke za Bozic.

Svinjske polutke su pokazatelj da se imalo, nista vise.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Jonnhy Clash said:

 

Ja ne mogu da sporim ničije loše iskustvo. Bilo je siromaštva, teškog života, progona ali počevši od mojih roditelja pa do velikog broja starijih ljudi, velika većina smatra onaj sistem neuporedivo boljim i ono vreme boljim i srećnijim nego ono što je nastalo posle 90-tih i traje i dan danas. E sad, da li je to žal za mladošću ili nešto drugo, ne znam. 

Ja zaista ne znam sta je bilo toliko bolje tada - bar u tom materijalnom pogledu?! 

Ako cemo o letovanjima - pa i danas , svaka dzuza ide  na letovanje - i to ne samo na Jadransko more - idu ljudi i u Grcku, Tursku … a poneko cak i u Spaniju .

Ako cemo o automobilima … ista prica, svaka dzudza danas vozi auto i to daleko bolji od onih Fica i Stojadina koje su nasi roditelji - cale i keva vozili.

I tako je i sa svim ostalim aspektima zivota.

Eto, kukaju do neba - da nema vise gde-  na medijski mrak u Srbiji - a sta je bilo u toj bivsoj nam SFRJ? Sta smo imali - neko medijsko prosvetljenje? Imali smo samo dva - i brojkama 2 kanala! A nama u kuci je onaj drugi bio pokvaren godinama - nije se imalo za drugi TV , godinama nismo imali ni taj RTS2! Samo RTS1! ( P.S. kada se samo setim tog nosenja TV aparata kod majstora na popravku ?!??!?🤬)

Kukaju do neba kako nema fer i postenih izbora - a u bivsoj SFRJ nije bilo nikakvih izbora! Kasnije , krajem 80-tih dobili smo tzv. "socijalisticki pluralizam"! 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Amigo said:

 

Angelia, ovo sto ti radis je cista generalizacija, bazirana na tvoj licnoj situaciji. To sto ti pises je bilo daleko od nekog prosjeka.

Ako si ti bila siromasna, a ocigledno je da jesi, tako nisu zivjeli ostali ljudi.

Ja sam zivio u gradu koji je tada imao 400.000 ljudi i niko nije zivio kao ti. Tri autobusa dnevno je neko selo. Poljski cucavac nije bio ni u jednoj skoli u koju sam ja isao.

U mojoj zgradi 90% ljudi je imalo kola i nije ti trebala nikakva veza da kupis auto, to je notorna neistina.

Odlazak na more nije bio misaona imenica, o jednim cipelama kroz detinjstvo je smijesno poturati svima.

Ja mogu da razumijem tvoju ogorcenost, ali to ne mozes da projektujes na cijelu populaciju tadasnje drzave.

Sada je sigurno mnogo gore i mnogo vise ljudi zeli da napusti zemlju.

 

Bas me interesuje da li ima jos forumasa da su ovako tesko zivjeli

Ja! Cak jos grdje od Angelije! 

Nas su nastavnici u skoli tukli. Doduse ja sam kao "dobar i primeran djak" bio retko biven, mozda jednom - dva puta u godinu dana. Ali neki ( losiji djaci) su dobijali batine skoro svakodnevno!. 

Link to comment
Share on other sites

Što ima običaj da kaže jedan doskorašnji kolega Francuz, nismo u stanju ni da održavamo infrastrukturu koji su naši preci izgradili. Pritom lik vozi samo Mercedesove kupee, a pitanje da li mu je otac ikada sjeo u nešto jače od Renaulta 4 (umro je negdje kad i SeFeReJe, nažalost). Toliko je za uspješnost neke države bitno koja kola vozi lokalni average.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darth Bane said:

Ja! Cak jos grdje od Angelije! 

Nas su nastavnici u skoli tukli. Doduse ja sam kao "dobar i primeran djak" bio retko biven, mozda jednom - dva puta u godinu dana. Ali neki ( losiji djaci) su dobijali batine skoro svakodnevno!. 

Ja sam od starijih slusao o tim batinama kao o pozitivnim stvarima tadasnjeg skolstva. I to nije bilo klasicno batinjanje vec cupanje zulufa, malo sa prutom koji se savija po rukama i ponekad klecanje na kukuruzima. Danas vlada demokratija po skolama. Deca dizu revolucije, biju nastavnike, bore se za prava svoja. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Beonegro said:

Što ima običaj da kaže jedan doskorašnji kolega Francuz, nismo u stanju ni da održavamo infrastrukturu koji su naši preci izgradili. Pritom lik vozi samo Mercedesove kupee, a pitanje da li mu je otac ikada sjeo u nešto jače od Renaulta 4 (umro je negdje kad i SeFeReJe, nažalost). Toliko je za uspješnost neke države bitno koja kola vozi lokalni average.

 

Ma nije poanta u kolima, vec se postavlja pianje - u cemu je to bilo  bolje? Jer , u materijalnom smislu - nije, u drustvenom - nije, u pogledu politickih sloboda i prava - nije? Pa sta je onda to sto - JESTE bilo bolje? 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Darth Bane said:

Ja! Cak jos grdje od Angelije! 

 

Moje saucesce. :classic_ohmy:

 

Quote

Nas su nastavnici u skoli tukli. Doduse ja sam kao "dobar i primeran djak" bio retko biven, mozda jednom - dva puta u godinu dana. Ali neki ( losiji djaci) su dobijali batine skoro svakodnevno!. 

 

Sad je bolje, sad ucenici tuku nastavnike :smiley5:

 

 

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Beonegro said:

Što ima običaj da kaže jedan doskorašnji kolega Francuz, nismo u stanju ni da održavamo infrastrukturu koji su naši preci izgradili. Pritom lik vozi samo Mercedesove kupee, a pitanje da li mu je otac ikada sjeo u nešto jače od Renaulta 4 (umro je negdje kad i SeFeReJe, nažalost). Toliko je za uspješnost neke države bitno koja kola vozi lokalni average.

 

NIsam znao da sada prosjecan Francuz vozi mecku :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...