Jump to content

80s


Amigo

Recommended Posts

1 hour ago, jedibojan said:

Ovo mi je islo na repeat kad sam se spremao da dam prvi otkaz

 

 

 

Tehnicki ovo je stvar iz sedamdesetih, mada i meni zvuci kao da je iz osamdesetih. Generalno po mom misljenju engleska scena je uvek bila nosioc inovacija rokenrola. Amerikanci su postavili neke standarde pedesetih, ali poslije toga najveci doprinos stvaranju moderne pop muzike su dali Englezi i potpuno je fascinirajuci taj njihov doprinos. Od Bitlsa, pa nadalje.

Osamdesete tu imaju neki poseban smek zahvaljujuci upravo svezini engleskog zvuka, dok se Amerikanci i dalje nisu mogli osloboditi balasta grandioznosti, virtuoznosti sviraca ili dostugnutih visina pevaca, da je muzika tu padala u drugi plan.

Kao jedan od primera su lista izvodjaci koji su nastupali 1984 na Live Aid koncert za gladne Afrike koji je odrzan na dva mesta, London i Filadelfija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Amigo said:

Tehnicki ovo je stvar iz sedamdesetih, mada i meni zvuci kao da je iz osamdesetih. Generalno po mom misljenju engleska scena je uvek bila nosioc inovacija rokenrola. Amerikanci su postavili neke standarde pedesetih, ali poslije toga najveci doprinos stvaranju moderne pop muzike su dali Englezi i potpuno je fascinirajuci taj njihov doprinos. Od Bitlsa, pa nadalje.

Osamdesete tu imaju neki poseban smek zahvaljujuci upravo svezini engleskog zvuka, dok se Amerikanci i dalje nisu mogli osloboditi balasta grandioznosti, virtuoznosti sviraca ili dostugnutih visina pevaca, da je muzika tu padala u drugi plan.

Kao jedan od primera su lista izvodjaci koji su nastupali 1984 na Live Aid koncert za gladne Afrike koji je odrzan na dva mesta, London i Filadelfija.

Tako je, pesma je izasla cini mi se 79te, ali generalno slusala se osamdesetih i ima taj smek, pa sam odlucio da je stavim ovde.

Sto se tice Engleza, sve pet! Punk je otvorio prostor za inventivnost i kreativnost.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma bilo je sjajne muzike i u Americi tog vremena, problem je u tome sto je niko nije slusao. Gomila bendova iz razlicitih perioda koje sada retroaktivno smatramo za neke od vrhunaca svog vremena, avangardu, pionire, megagiga znacajne i uticajne, ustvari su u svoje vreme bili skoro potpuno neprimeceni jer je publika slusala samo Bitlse i Led Zepp. A ni danas nije puno drugacije.

Britanci su uvek bili nekako manje okostali po ukusima, kod njih je jos moglo sto sta van mejnstrima i da dopre do publike pa i da ostavi trag, ali to ne znaci da u Americi nije bilo muzike koja je kreativnoscu i inovativnoscu iskakala iz sablona i donosila svezinu. Jedini problem je sto je publika potpuno ignorisala, da bi tek mnogo kasnije dobili zasluzene pohvale.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Radoye said:

Ma bilo je sjajne muzike i u Americi tog vremena, problem je u tome sto je niko nije slusao. Gomila bendova iz razlicitih perioda koje sada retroaktivno smatramo za neke od vrhunaca svog vremena, avangardu, pionire, megagiga znacajne i uticajne, ustvari su u svoje vreme bili skoro potpuno neprimeceni jer je publika slusala samo Bitlse i Led Zepp. A ni danas nije puno drugacije.

Britanci su uvek bili nekako manje okostali po ukusima, kod njih je jos moglo sto sta van mejnstrima i da dopre do publike pa i da ostavi trag, ali to ne znaci da u Americi nije bilo muzike koja je kreativnoscu i inovativnoscu iskakala iz sablona i donosila svezinu. Jedini problem je sto je publika potpuno ignorisala, da bi tek mnogo kasnije dobili zasluzene pohvale.

Ma bez pogovora. Pixies, Talking Heads, Violent Femmes, Sonic Youth, Television, Swans, Zappa... lista ide u beskraj. Samo su mi Englezi uvek imali heavy hitere - Zepp, Stonsi, Deep Purple, Sabati, pa prog rock sa Floydima, Genesis... pa punk, post punk, new wave, madchester era. Sto kaze Amigo, fascinantno je kakvu su dubinu imali.

 

Sve je jako povezano sa socijalnom situacijom u zemlji. Nedavno sam proveo neko vreme u Mancesteru i koliko sam se isprimao da cu da slusam njihove underground bendove u istorijskim lokalima, toliko sam se i razocarao. Gomila hipstera koji pevaju tugaljive ljubavne pesme... Vidi se da se zivi kvalitetno i da nemaju previse problema 🙂 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Radoyeslazem se potpuno. Mislim da su americki mediji mnogo konzervativniji u odnosu na engleske, tako da je to dosta doprinelo teskoci probijanja novih ideja na amerckoj sceni.

Cini mi se da je posle CBGB kluba koji je promovisao grupe kao Talking Heads, Blondie, itd nesto sasvim drugacije od klasicne postavke tipa Boston, Styx, Toto, Aerosmith, ili kasnije Bon Jovi, Guns'n'Roses (sve 5 grupe tog zanra, da se pogresno ne shvati), tek pojavom Grunge scene, Soundgarden, Pearl Jam, Nirvana, Alice in chains .... doslo je do nekih tektonskih poremecaja u americkoj rok sceni.

 

Amerikanci su sa druge strane vodili svetsku rep scenu, ali ja nisam nikada bio nesto poseban ljubitelj te muzike, a ni u stanju da razumem o cemu sve pricaju :whistling:a da ne pricam o onome sto se sda pusta na radiju, rnb, Maroon 5 i slicno.

O sadasnjoj engleskoj sceni ne znam skoro nista, jer se ovde skoro nista ni ne pusta osim Adele i tako to.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, jedibojan said:

Sve je jako povezano sa socijalnom situacijom u zemlji. Nedavno sam proveo neko vreme u Mancesteru i koliko sam se isprimao da cu da slusam njihove underground bendove u istorijskim lokalima, toliko sam se i razocarao. Gomila hipstera koji pevaju tugaljive ljubavne pesme... Vidi se da se zivi kvalitetno i da nemaju previse problema 🙂 

 

Kad spomenu Manchester, meni je i Oasis neko bio bez veze :classic_blush:

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, jedibojan said:

 

 

Nista to manje duboko nije islo ni u Amerikama - sta ce ti jaci heavy hitters od recimo Velvet Underground ili The Stooges. Ono, samo ta dva imena ti definisu 90% muzike koja je isplivala od polovine 80-tih naovamo.

 

1 minute ago, Amigo said:

 

 

Ja sam pre utiska da su tektonski poremecaji nastajali u Americi, da su tamo bili pioniri, ali da su kod kuce uglavnom ostajali neshvaceni i da su odjek dobijali u Britaniji i drugde.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Radoye said:

 

Nista to manje duboko nije islo ni u Amerikama - sta ce ti jaci heavy hitters od recimo Velvet Underground ili The Stooges. Ono, samo ta dva imena ti definisu 90% muzike koja je isplivala od polovine 80-tih naovamo.

Stoji. Pa imao si Hendrixa, Doorse, Jannis pre toga. Jednostavno nema svrhe deliti. Samo uzivati u dobroj muzici

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


 
Nista to manje duboko nije islo ni u Amerikama - sta ce ti jaci heavy hitters od recimo Velvet Underground ili The Stooges. Ono, samo ta dva imena ti definisu 90% muzike koja je isplivala od polovine 8070-tih naovamo.


+ The Doors. [emoji6]

(+ 8 -> 7)

Sent from my SM-N950F using...

Link to comment
Share on other sites

Prva liga americke rock scene + Majkl, po nekom mom ukusu, '50-te preskacem

'60

Hendrix, Janis, Doors, Dylan, Simon & Garfunkel, The Band (objektivno tu je i Beach Boys, ali nisu po mom ukusu)

'70

The Eagles, Ramones, ZZ Top, Santana, Boston, Steve MIller, Kiss (takodje kao BB), Blondie, Iggy Pop & Lou Reed, Alman Brothers Band

'80 

Talking Heads, Bruce Springsteen, Bon Jovi, Gun's'Roses, Prince, Steve Ray Vaughn, Van Halen, i naravno Michael Jackson

'90 i poslije

Grunge grupe, Mettalica, Tool, Green Day, Blink 182, System of Down, Kingsof Leon, Arcade Fire i meni omiljeni Black Keys

 

Dodao bih jos dvojicu Kanadjana, Leonard Cohen i Neil Young u '70. (ove godine su onako ofrlje, svi djelovali u vise dekada)

 

Vjerovatno mnogima fali ovaj ili onaj, ali i ovako sam neke nagurao malo na silu, tako da tu nesto fali u smislu kreativnosti i inovacija, uglavnom standardne blues korjena bazirane formacije, sto je dovedeno do savrsenstva.

Osim Talkong Heads, jedan od rijetkih koji je isao van ustaljenih formi je bio Prince, mada je i kod njega bilo dosta gnjavaza, ali imao je razlicit i originalan zvuk, a to je ono sto ja volim. Kao npr Doorsi, cujes dva takta i znas ko svira.

Postoje mnogi umjetnici koji imaju sve to sto ovde fali, ali ne mogu da se probiju sire, jer okolina i industrija to ili ne zele, tako da sve ostaje na klupskim svirkama, pogotovu sada u doba totalne komercijalizacija. Npr St Vincent, sjajna autorka, bio sam na njenom koncertu, je jedan od primjera.

U nekom umjetnickom smislu, originalnosti i planetarnom uspjehu cini mi se da su najdalje otisli Arcade Fire iz Montreala.

 

Eto malo kuckanja u petak popodne :05:

 

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

Pa ono imas na spisku izlistane uglavnom one medijski najispracenije, ali bilo je tu i mnogo dubljeg dubljeg korenja. Npr kompletna hair metal scena sa sve Bon Dzovijem i Gansima duguje puno jednom skoro pa zaboravljenom bendu 70-tih New York Dolls, koji su u isto vreme u neku ruku i preteca punk scene (a koji su sustinski agresivnija verzija Stonsa, ali su patentirali imidz i stav koji su metalci 80-tih obilato kopirali). Igi i Lu Rid su svoje najznacajnije odsvirali jos u 60-tima, inspirisali Bouvija i ekipu, da bi 70-te proveli kopirajuci Bouvija a drugu popularnost doziveli nakon punk ekspolzije koju su svojim delovanjem 60-tih najavili. Tokom 80-tih imao si hardcore i thrash metal scenu plus jos i bendove poput REM ili Husker Du izmedju ostalih iz cega svega je proizaslo sve ono 90-tih sto je postalo belosvetski popularno - "alternativa", grunge, punk revival, nu-metal i ostalo. A pre svega toga si imao psihodelicne garaziste 60-tih, likove poput Rokija Eriksona i slicnih ludaka koji su uticali na sve ove gore nabrojane a za koje je danas malo ko cuo. Svaka od velikih "revolucija" koja je medijski ispravena i komercijalno nagradjena imala je svoje pretece dekadu ranije koje su ostale uglavnom potpuno ignorisane i tek su naknadno dozivele priznanje (ako su potrajale toliko).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...