Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

8 hours ago, RAMZES said:

 

Pri nas v Sloveniji imamo podobne težave. Meni je najbolj všeč stranka Levica. Na njenem seznamu je na prvem mestu dramska in filmska igralka Violeta Tomić (gotovo jo poznate iz znane televizijske serije Kursadžije). Ona je celo na evropski ravni "Spitzenkandidat" za sorodne evropske stranke. Pred kratkim so jo povabili na intervju nekje v Evropi, toda odmevi tega intervjuja v Sloveniji niso bili ravno optimistični. Ali naj volim zanjo in tvegam, da bo moj glas šel v prazno, ali pa naj izberem neko drugo stranko; toda katero? Ali mi kdo lahko pomaga z nasvetom?

 

Levica su komunisti i euroskeptici. Njihova grupacija GUE/NGL je antiEU blok. 

Link to comment
Share on other sites

Sasvim je jasno sta oni zele i sa njihove pozicije je legitimno da se tako postave. Moj post se odnosio na:

 

7 hours ago, Honey Badger said:

i izgledi su da ce oni uspjeti okupiti Remain i na EU parlamentarnim. 

 

(odlicno funkcionise quote opcija, ako smem da primetim).

 

Pre bi moglo da se kaze da Brexit Party ima monopol na Leave birace, nego sto bi LibDemsi imali monopol na Remain bazu.

 

Znas i sam da se na izborima za evropski parlament uvek glasalo drugacije i tu jednostavno Laburisti nemaju sta da traze. Ne pisem ovo samo zbog anketa, UKIP je dobio prosle izbore u mnogo relaksiranijoj atmosferi, jednostavno ne vidim zasto bi neko ko je proRemain glasao za Laburiste, a ne zelene ili LibDemse. Odnosno, razlozi su dosta poznati, tradicija i sve to, ali zar upravo ta tradicija, taj FPTP sistem i dve partije koje imaju pretenziju na celo biracko telo u zemlji nisu i doveli do ovakvog stanja u parlamentu?

 

Mnogo bi bolje bilo da jednostavno predju na propocionalni sistem ili na neku vrstu mesovitog sistema (kao u Spaniji, zbog SNP i Skotske), da imamo jednu klasicnu stranku levog centra, stranku desnog centra, stranku centra i uz njih neke konzervativce (desni deo konzervi i Farage) i ekstremnu desnicu (UKIP + BNP + ostali) na jednoj i levicu koja je za leave iz drugih razloga.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, goldberg said:

 

Nisu samo LibDems ta Remain opcija (iako se oni verovatno trude da ubede birace da je to tako), postoje i zeleni i ChangeUK, SNP u Skotskoj i Plaid Cymru iz Velsa.  Sa plakata porucuju kako je UKIP sa 4% podrske jedna od tih pro - BREXIT partija, a izostavljaju da ima i anti - BREXIT partija sa vise od tih 4%.

Na ovim izborima ce Brexit Party ionako da uzme najvise glasova i daleko najveci broj MEPova, pitanje za UK je sta dalje posle tih izbora.

 

Oh, meni su sve anti-Brexit opcije poznate, sigurno bolje nego tebi (gledam ih svaki ubogi dan), nema potreba da mi ih redas ovdje. 

 

Brexit Party Nigela Faraza nema sanse ovdje gdje sam ja i mogu da glasam za bilo koga od anti-brexit opcija i svejedno je. Biljezice se jedan glas za remain i to je to. Izabrao sam Lib/Dems jer su rasturili na lokalnim, pa je mozda momentum uz njih i ne zelim da razvodnjavam. Ne sada.

 

Takticko glasanje je bitno tamo gdje ce Faraz da mobilizuje brown shirts i krezave Brexitovce, a tu bi anti-brexit stranke mogle da pokazu malo razuma i oforme neku alijansu ili se barem podijele da ne jedu glasove jedni drugima. SNP, Plaid i stranke iz NI ce da dobiju MEPs, pa je o njima nepotrebno i raspravljati.

 

Ja takodje rekoh da cemo vise znati sta i kako nakon izbora, pa da sacekamo, a?

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Honey Badger said:

 

Nadam se da to necemo nikada vidjeti. Brexit Party kotira visoko u anketama ali izlaznost ce ovoga puta biti velika i za anti-Brexit stranke. Brexit je u osnovi sranje ideja i nadam se da ce propasti sto prije. Moj glas ide LibDems koji su povukli najvise glasaca na lokalnim i izgledi su da ce oni uspjeti okupiti Remain i na EU parlamentarnim. 

 

Dosta toga ce biti jasnije 24.05.

 

Dobar izbor da glasas za LibDemse. Samo mi nije jasno ovo da su povukli najvise glasaca na lokalnim izborima. Oni su imali najveci rast u broju glasova, dok su Konzerve i Laburisti imali veliki pad, ali su ipak uzeli dosta vise glasova od LibDemsa. Dobra stvar je i da su na lokalnim izborima u Severnoj Irskoj sve proBrexit stranke imale pad, dok antiBrexit stranke rastu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Napisao sam vec u postu iznad, imate takvo takticko glasanje upravo zbog tog FPTP sistema. Zato UKIP sa 12% glasova ima 2 poslanika (ili jednog), a SNP sa 4% ima nekih 40-50. Zato sad neko mora da se skloni u stranu, moraju da se smisljaju takticke varijante sto, priznaces ne pali ako jedna stranka otvoreno napise da su jedina Anti-Brexit opcija jer tako neces druge opcije da privolis na saradnju.

 

Tebi kome zivis tamo ne treba da objasnjavam ko su zeleni i da oni itekako imaju tradiciju na izborima i da su drugacija opcija od LibDemsa. A ovi iz ChangeUK su, koliko vidim, Brexit Party u ogledalu, single issue party.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, goldberg said:

 

Nisu samo LibDems ta Remain opcija (iako se oni verovatno trude da ubede birace da je to tako), postoje i zeleni i ChangeUK, SNP u Skotskoj i Plaid Cymru iz Velsa.  Sa plakata porucuju kako je UKIP sa 4% podrske jedna od tih pro - BREXIT partija, a izostavljaju da ima i anti - BREXIT partija sa vise od tih 4%.

Na ovim izborima ce Brexit Party ionako da uzme najvise glasova i daleko najveci broj MEPova, pitanje za UK je sta dalje posle tih izbora.

 

Ja sam polagao velike nade u ChangeUK jos dok su bili TIGs, a onda se ispostavilo da ne znaju jesu li dosli ili posli, jesu li ChangeUK ili TIGs i hoce li promjenu i kako ako zele da sve ostane isto. Oni su totalno konfuzni sami sebi i mislim da ce se izgubiti nakon iduce GE.

 

LibDems su meni OK, nisam gadljiv na njih nikad bio, naprotiv, to je moja prirodna opcija. Sve do zadnjih izbora kad sam glas dao Laburistima jer sam mislio da ce Theresa da pomete u snap election, ja sam glasao za Lib Dems. Paddy Ashdown i Charles Kennedy su bili politicari visokog kalibra i nije mi bio problem dati im glas. Nije meni bio mrzak ni Nick Clegg, bez obzira na sve.

 

Mozda ova kriza dovede do promijena i umjesto FPTP sistema i mi uvedemo PR pa da onda rahat glasamo kao ljudi, za opcije koje su nam bliske, a ne uvijek za manje zlo. Ja zivim u sigurnom Labour mjestu, kako god da glasam, dzaba mi je.

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, A sad said:

 

Dobar izbor da glasas za LibDemse. Samo mi nije jasno ovo da su povukli najvise glasaca na lokalnim izborima. Oni su imali najveci rast u broju glasova, dok su Konzerve i Laburisti imali veliki pad, ali su ipak uzeli dosta vise glasova od LibDemsa. Dobra stvar je i da su na lokalnim izborima u Severnoj Irskoj sve proBrexit stranke imale pad, dok antiBrexit stranke rastu. 

 

Glasao bih za Slobodana Milosevica, da se digne iz "pod lipom" da znam da ce zaustaviti Brexit. Moj glas za L/D je sada vezan samo za njihov anti - brexit poziciju. Vince Cable je suvise star i bilo bi dobro da se makne i da sansu nekom mladjem. Jedini problem je sto od mladjeg svijeta, izgleda sve je, kako bi to Jashar rekao, libtardirano i strah me da taj neko novi ne ukenja dobru stvar.

 

Ja koliko pratim (a moram priznati da prilicno jednostrano pratim, jer mi se povraca na Brexit propagandu), vidim da podrska Brexitu opada svaki dan i da ce ostati uz Faraza samo najgori olos, koji ce pokusati praviti sranja jedno vrijeme dok se ostatak zemlje ne konsoliduje i razbije ih. Svasta se jos moze desiti do tad i buducnost je prilicno neizvjesna. 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, goldberg said:

Napisao sam vec u postu iznad, imate takvo takticko glasanje upravo zbog tog FPTP sistema. Zato UKIP sa 12% glasova ima 2 poslanika (ili jednog), a SNP sa 4% ima nekih 40-50. Zato sad neko mora da se skloni u stranu, moraju da se smisljaju takticke varijante sto, priznaces ne pali ako jedna stranka otvoreno napise da su jedina Anti-Brexit opcija jer tako neces druge opcije da privolis na saradnju.

 

Tebi kome zivis tamo ne treba da objasnjavam ko su zeleni i da oni itekako imaju tradiciju na izborima i da su drugacija opcija od LibDemsa. A ovi iz ChangeUK su, koliko vidim, Brexit Party u ogledalu, single issue party.

 

Jeste, sve je tako zbog FPTP, napisah i ja u postu iznad ovog tvog. Razumijemo se.

 

Cameron se usrao zbog rasta UKIP-a, zato je i zvao referendum ali ne bih se na tu pricu vracao. Nije u redu da partija sa 12% glasova nema ni jednog poslanika. Taj jedan sto su imali je Douglas Carswell, koji je bio Tory MP, pa je prebjegao u UKIP i jedino tako su UKIP imali poslanika u parlamentu. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, goldberg said:

Sasvim je jasno sta oni zele i sa njihove pozicije je legitimno da se tako postave. Moj post se odnosio na:

 

 

(odlicno funkcionise quote opcija, ako smem da primetim).

 

Pre bi moglo da se kaze da Brexit Party ima monopol na Leave birace, nego sto bi LibDemsi imali monopol na Remain bazu.

 

Znas i sam da se na izborima za evropski parlament uvek glasalo drugacije i tu jednostavno Laburisti nemaju sta da traze. Ne pisem ovo samo zbog anketa, UKIP je dobio prosle izbore u mnogo relaksiranijoj atmosferi, jednostavno ne vidim zasto bi neko ko je proRemain glasao za Laburiste, a ne zelene ili LibDemse. Odnosno, razlozi su dosta poznati, tradicija i sve to, ali zar upravo ta tradicija, taj FPTP sistem i dve partije koje imaju pretenziju na celo biracko telo u zemlji nisu i doveli do ovakvog stanja u parlamentu?

 

Mnogo bi bolje bilo da jednostavno predju na propocionalni sistem ili na neku vrstu mesovitog sistema (kao u Spaniji, zbog SNP i Skotske), da imamo jednu klasicnu stranku levog centra, stranku desnog centra, stranku centra i uz njih neke konzervativce (desni deo konzervi i Farage) i ekstremnu desnicu (UKIP + BNP + ostali) na jednoj i levicu koja je za leave iz drugih razloga.

 

Da ne ulazimo sad u raspravu oko izbornog sistema, o je dosta komplikovano pitanje. Svaki sistem ima svoje prednosti i mane, pa tako i ovaj. 

 

Na EU izborima je uvek bila mala izlaznost, sad se ocekuje znatno veca izlaznost i svi tu vide svoju sansu. Laburisti su doziveli znacajan pad, ali sad su na stabilnih 25%. Ni meni nije jasno kako bilo ko ko je za remain opciju moze da glasa za Korbina, ali ocigledno je da moze. Ja sam siguran da je vecina laburistickih glasova proEU i ako ne zele da ih izgube moraju se dozvati pameti. 

 

Jedini izlaz iz ovog stanja je novi referendum i novi izbori. Svako resenje koje donese ovaj parlament ce biti lose.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, A sad said:

 

Da ne ulazimo sad u raspravu oko izbornog sistema, o je dosta komplikovano pitanje. Svaki sistem ima svoje prednosti i mane, pa tako i ovaj. 

 

Na EU izborima je uvek bila mala izlaznost, sad se ocekuje znatno veca izlaznost i svi tu vide svoju sansu. Laburisti su doziveli znacajan pad, ali sad su na stabilnih 25%. Ni meni nije jasno kako bilo ko ko je za remain opciju moze da glasa za Korbina, ali ocigledno je da moze. Ja sam siguran da je vecina laburistickih glasova proEU i ako ne zele da ih izgube moraju se dozvati pameti. 

 

Jedini izlaz iz ovog stanja je novi referendum i novi izbori. Svako resenje koje donese ovaj parlament ce biti lose.

 

Bio bi to vjerovatno kraj Konzervativne stranke, raspali bi se kao kula od karata. Zato se to i nece desiti dok Tories ne budu primorani. Corbyn je supcina, lazov i beskicmenjak i izgubio bi izbore i od ovakve Therese May, kamo li od nekog Torija viseg kalibra.

 

Labour su podijeljeni kao i Tories, kao i Westmisnser, kao i cijela UK po Brexit liniji i trebace generacje da se nekakav ekvilibrijum vrati. Ja se bojim da jos nismo vidjeli najgore.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, GlennGould said:

Kada biraš kome dati mandat u EU parlamentu, najbolje je prvo odlučiti kojoj evropskoj parlamentarnoj grupaciji želiš (do)dati municiju. 

Kao i u nacionalnom okviru i tu postoje predstavnici vladajućih i opozicionih. 

Politički, možemo ih svrstati u tri grupacije: one za status quo - one za federalizam i jaču integraciju (voljnih i u mogućnosti) - one što su za “Evropu nacija”. 

Konkretno, ovaj glas je glas za ALDE. 

 

U idealnom svetu, bilo bi dobro direktno glasati za partije prisutne u EU parlamentu i njihove političke programe. 

 

Ko je ALDE u FR? UDI? 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GlennGould said:

Da, oni i LREM (MoDem) 

 

Ne ide LREM sa ALDE.  Makron pravi svoj blok, ALDE ce verovatno biti deo tog bloka, sa jos nekim partijama sa leva i desna. MoDem je na proslim izborima bio ALDE, sada idu sa Makronom. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, A sad said:

 

Levica su komunisti i euroskeptici. Njihova grupacija GUE/NGL je antiEU blok. 

Oprostite, ne razumem te angleške kratice. Kaj to pomeni GUE/NGL? Kolikor vem, je v Nemčiji sorodna stranka Levici "Linke". Ali so oni res proti Evropski Uniji?

 

Vnaprej se zahvaljujem za pojasnilo.

Link to comment
Share on other sites

GUE-NGL ili 'Europska ujedinjena ljevica - Nordijska zelena ljevica' je konglomerat sastavljen od antikapitalista, antiglobalista, krajnje ljevice, komunista, histeričnih feministkinja i radikalnih ekologa. Protive se ovakvoj EU i striktno su anti - NATO.

Podjednako su odvratni kao UKIP-ovci (Europa slobode i direktne demokracije), tako da mi se čak i Le Pen čini kao ovčica kraj ovih manijaka.

Da, Die Linke i banda iz Syrize su također u GUE-NGL

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ironside said:

GUE-NGL ili 'Europska ujedinjena ljevica - Nordijska zelena ljevica' je konglomerat sastavljen od antikapitalista, antiglobalista, krajnje ljevice, komunista, histeričnih feministkinja i radikalnih ekologa. Protive se ovakvoj EU i striktno su anti - NATO.

Podjednako su odvratni kao UKIP-ovci (Europa slobode i direktne demokracije), tako da mi se čak i Le Pen čini kao ovčica kraj ovih manijaka.

Da, Die Linke i banda iz Syrize su također u GUE-NGL

Hvala za izčrpno pojasnilo. Zdi se, da se nisem dovolj poglobil v stališča naše Levice.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, GlennGould said:

Same difference. 

 

Macron želi da razbije postojeću, tradicionalnu, strukturu oslanjajući se na ALDE. 

 

Ne gledam na to tako, ali moze i tako da se gleda. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2019 at 8:00 PM, goldberg said:

 

Nema problema, za duze postove je potrebna i veca koncetracija, znam po sebi. Pisemo se kad stignemo.

 

 

Razumem sta si hteo da da kazes sa ovim, podela odgovornosti, nesto poput DS-DSS vlade u Srbiji, samo sa vise ideologije. Problem je taj, ako se PSOE optuze za izdaju i ako gradjani ucestvuju u tome, lako ce se ti glasovi preliti PP i VOXu, a tek ako ostane status quo imali bi jacanje i separatista i konzervativne desnice. Mozda bi mogli da pokusaju da u taj sastav vlade uvuku i ERC ili neku drugu regionalnu stranku, bez katalonaca i baskijaca u vladi to ne bi trajalo bas dugo. Sama koalicija gradjana i socijalista bi morala da balansira jer bi Podemos mogao da ih nacne sa leva, a PP i Vox sa desna.

 

 

Pogledaj izbore u Baskiji za parlament i za spanski parlament. Uvek EH Bildu i PNV zajedno dobijaju vise na reginalnim nego na generalnim izborima. Tako je i sada bilo, PNV + EH Bildu 58% 2016., PNV + EH Bildu 48% 2019. Na izborima sada je ucestvovala samo jedna koalicija koja je dobila ispod 3% glasova.

 

Ukratko, posmatranjem kretanja procenata koje dobijaju stranke koje su za vecu autonomiju ili nezavisnost dolazimo do velikih oscilacija od godine do godine sto ja pripisujem delu tvrdog krila koje izbore u Spaniji ne zanimaju i delom mekseg krila separatista koji takticki glasaju protiv desnice.

 

Podemos sa politikom nedeljive Spanije moze samo da racuna na dalji gubitak glasova. Tacno je da su oni deo izbacili, ali je tacno i da je njihova politika da referendum treba organizovati i ne treba zaboraviti da je Podemos veliki deo glasova crpeo iz tih krajeva gde je regionalni identitet izrazen. Oni su ionako u velikom padu i buducnos im je neizvesna.

 

Stranka Puigdemonta je sad sigurno 100% za odvajanje. Tesko da posle hapsenja njihovih clanova, posle svega sto se desilo, posle toliko izbora na kojima oni nastupaju insistirajuci samo na pitanju Katalonije oni imaju drugaciju politiku od ERC. Mozda privatno misle drugacije, ali oni sad i moraju to da guraju, to je partija sa velikim korupcionaskim aferama i ovo im je dobro doslo kao poruceno u borbi za glasove.

 

 

 

Tako nekako. S tim da bi napad sa desna bilo mnogo lakse amortizovati ako je u koaliciji sa Cs. PP je otisla previse udesno sa Kasidom, ako se ne vrate na klasicne pozicije njihov i VOXov napad sa desna bi mogao lako da se amortizuje. Cak bi u takvom scenariju PP verovatno dodatno oslabila na racun VOXa. Za socijaliste je opasan napad sa desna od strane Cs, a ulaskom u koaliciju sa njima bi izbegli tako nesto. Jednostavno PP i VOX su previse desno da bi ozbiljno nastetili ovoj koalicijiCs ako ublazi nacionalisticku retoriku je stranka sa najvise potencijala u Spaniji i mislim da nece ponoviti gresku sa ovih izbora, naravno uslovno receno gresku jer su ostvarili ogroman napredak u odnosu na prosle izbore, ali da su imali umereniju kampanju mogli su da ostvare mnogo bolji rezultat mozda cak i da pobede. Kompromisno resenje oko Katalonije na nivou prethodnog statuta ili mozda po ugledu na resenje pitanja Baskije (sto je manje verovatno) bi znacajno oslabilo potencijal opcije za nezavisnost u Kataloniji, naravno u bilo kakvom kompromisnom resenju ostala bi grupa, ne ni tako mala, koja bi i dalje bila za nezavisnost, ali bi bila izolovana, videti pod Euskal Heria Bildu.

Mozda sam propustio, naravno da bi tu koaliciju trebalo ojacati i sa regionalnim partijama, ali ne sa svim. I medju regionalnim partijama je potpuna ideoloska zbrka, ali i ogromne razlike u pogledu statusa, separatizam, autonomizam, pa cak i izrazito pro spanska opcija postoji. Za pocetak u koaliciju bi morala da udje baskijska PNV (primer dobrog resenja pitanja koje je bilo mnogo komplikovanije od Katalonskog), sa druge strane EH Bildu ne bi mogla nikako da udje. Od ostalih treba videti i takodje da udju neke stranke. Za Cs bi bilo jako dobro da privuku Sum Navare na svoju stranu (to je prakticno PP filijala u Navari). Katalonske stranke ne treba da udju u vladu do postizanja kompromisa oko statusa Katalonije, u zavisnosti od resenja tog pitanja treba gledati i na njihovo ucesce u vladi.

Napad sa leva od strane Podemosa mislim da vise nije moguc. Ta stranka je u slobodnom padu i on se nece zaustaviti dok ne dodju do svog prirodnog birackog tela. Iglesias nije iskoristio svoju sansu. Za njega mislim da je prilicno los politicar i da nije imao znanje za veci iskorak, a bilo je potencijala (to isto moze da se desi i Riveri, ali mislim da ce on biti pametniji, u svakom slucaju ima dobrog savetnika). Ipak on ima tu levicarsku harizmu koja uvek moze da okupi odredjen broj biraca. Tu su i neki regionalni lideri koji imaju podrsku u svojim oblastima, npr Ada Kalu u Kataloniji... Tako da mislim da su oni bezopasni za bilo kakav napad na socijaliste. Dok Iglesijas bude bio tu oni ce moci da obitavaju oko 10% sa konstantnim padom, kad on ode vratice se na nivi nekadasnje Leve liste, tako nesto se zvala ta komunisticka stranka. Stvaranje koalicije sa Podemosom bi bio vetar u ledja opstanku te stranke. Za socijaliste bi bilo bolje da oni ostanu van vlade i da im ako budu imali rezultate preuzmu jos nekolikom procenata birackog tela.

 

Naravno, sve su to spekulacije. Za par dana su evropski izbori, ali i regionalni, pa cemo nastaviti... 🙂 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, goldberg said:

https://ichef.bbci.co.uk/news/624/cpsprodpb/A090/production/_106940114_eu_poll_tracker_2019-05-13-nc.png

Evo kretanja popularnosti partija. Ocigledno je da glasaci konzervativne partije glasaju za Brexit Party. Maltene se poklapa opadanje konzervi i uspon Faragea.

 

Da, prelivanje 1 na 1 iako je Brexit partija radikalnija jer se otvoreno zalaze za no deal dok su Torijevci po tome ukupno umereniji. 

Ovo prakticno znaci da u UK ima nekih 40% stanovnistva koji su totalne budale - da nije ovih drugih, bilo bi sasvim fer da ovaj deo populacije i posteno pogodi izbor koji prave. 

Pre 2 godine se moglo jos i reci da su ljudi mogli pogresiti. Sada vise ne - njima je Brexit vazniji od ekonomije i normalnog zivota - so be it!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nikad se nisam ozbiljnije bavio političkim temama, te ću dozvoliti sebi da grešim a vi me ispravite ako je tako. V. Britanija mi danas izgleda kao baba koja je dala dinar da uđe u kolo a dva da izađe. Više nije jednostavno reći "dosta je bilo, izlazimo" jer bi se to uveliko desilo. Zbog čega nije jednostavno i zašto već nisu izašli?

 

edit: Anyway, ako nešto znači, nisam za Brexit.

Edited by Barracuda
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Barracuda said:

Nikad se nisam ozbiljnije bavio političkim temama, te ću dozvoliti sebi da grešim a vi me ispravite ako je tako. V. Britanija mi danas izgleda kao baba koja je dala dinar da uđe u kolo a dva da izađe. Više nije jednostavno reći "dosta je bilo, izlazimo" jer bi se to uveliko desilo. Zbog čega nije jednostavno i zašto već nisu izašli?

 

edit: Anyway, ako nešto znači, nisam za Brexit.

 

Nije jednostavno zato sto nije jednostavno ponistiti ugovore i saradnju gradjenu 40 godina. Brexit se jednostavno nije trebao desiti. Niko nije racunao da ce rezultat referenduma biti kakav je bio, pa ni Faraz jer je citav njegov razlog postojanja borba protiv zle EU i nastojanja da iz nje izadje. Ako se to desi, protiv cega ce Faraz biti? 

 

Izlazak iz EU je los i za EU ali je za UK katastrofalan. Realna mogucnost da se razbije 300-ogodisnja unija jer Skotska i NI su velikom vecinom remain i ubrzo ce traziti da se gradjani u referendumu izjasne da li su da ostanu u uniji gdje im buducnost kroji parlament koji je vec dugo vremena zagledan samo u svoje dupe. Fizicka granica sa Republikom Irskom je najveca prepreka, jer dovodi u pitanje mir u tom dijelu zemlje. Ekonomija bi takodje dozivjela prilican pad, doslo bi do recesije i dovelo bi do prilicne deregulizacije svega i svacega (od privatizacije NHS, EU regulacija o zivotnoj sredini, ziveznih namirnica, do prava radnika i sl), sto bi izazvalo prilican potres kako u UK, tako u EU pa i u ostatku svijeta, jer u globalizovanom svijetu sve je povezano. Niko ne moze ni predvidjeti na sta bi to moglo izaci, a i ako moze, to nije nista nego predvidjanje, odnosto gatanje pa ne bih ulazio u to ali cu reci da su moja predvidjanja prilicno crna.

 

Theresa May, vodjena samo time da odrzi Konzervativnu stranku u vlasti i da se ne raspadne, od svih mogucih varijanti sta je mogla da uradi, gotovo u 100% slucajeva izabrala najgoru i to ama bas svaki put. Svaki potez koji je napravila se ispostavio kao pogresan, izgubila sav kredibilitet i njena vlada je sastavljena od idiota, kriminalaca i razmazenih supaka, kao sto je i sav parlament i to je ova kriza fenomenalno ogolila.

 

I ovo iznad nije sve, postoje i drugi razlozi zasto jos nismo izasli ali ovo iznad su mislim najbitniji. 

 

Ja se nadam da ce se naci nacina da se ova kriza zavrsi i da nekako ostanemo u EU, jer iako ima puno mana i reforme su ocigledno prijeko potrebne, EU predstavlja organizaciju koja je zasluzna za najduzi period mira i prosperiteta u istoriji zapadne civilizacije i to ne treba nikada zanemariti.

 

Nadam se da sam ti barem malo docarao ljepotu situacije u kojoj se nalazimo. 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Honey Badger

Ne postoji ni teoretska sansa da referendum o nezavisnosti u Severnoj Irskoj prodje. Nije pitanje clanstva u EU kljucno za opredeljivanje tamosnjeg birackog tela. UPP je bila za EU i zato je tamo pobedila remain opcija. To je severnoirski partner konzervativaca. Iako je to umereno evroskepticna stranka podrzali su ostanak u EU upravo da bi izbegli potencijalnu radikalizaciju situacije u NI. To im se osvetilo na sledecim izborima i beleze konstantni pad od tada. 

Dokle god su ljudi sa protestantskim bekgraundom vecina u NI opasnost od otcepljenja te oblasti ne postoji. Demografsko stanje u NI u korist katolika se menja, ali sporo i u doglednoj buducnosti nece znacajno uticati na politicko stanje u tom delu UK. 

 

Skotska je vec druga prica. Gibraltar iako skoro 100% proEU ni u kom slucaju nece istupiti iz UK. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, A sad said:

@Honey Badger

Ne postoji ni teoretska sansa da referendum o nezavisnosti u Severnoj Irskoj prodje. Nije pitanje clanstva u EU kljucno za opredeljivanje tamosnjeg birackog tela. UPP je bila za EU i zato je tamo pobedila remain opcija. To je severnoirski partner konzervativaca. Iako je to umereno evroskepticna stranka podrzali su ostanak u EU upravo da bi izbegli potencijalnu radikalizaciju situacije u NI. To im se osvetilo na sledecim izborima i beleze konstantni pad od tada. 

Dokle god su ljudi sa protestantskim bekgraundom vecina u NI opasnost od otcepljenja te oblasti ne postoji. Demografsko stanje u NI u korist katolika se menja, ali sporo i u doglednoj buducnosti nece znacajno uticati na politicko stanje u tom delu UK. 

 

Skotska je vec druga prica. Gibraltar iako skoro 100% proEU ni u kom slucaju nece istupiti iz UK. 

 

Ne bih ja ni za sta danas tvrdio da ne postoji ni teoretska sansa. Sve sto kazes je tako ali se isto tako moze i promijeniti. Ovo Brexit klupko jos nije ni pocelo da se odmotava. UK je i dalje puna clanica EU i snage koje vuku van i snage koje zele da zadrze stanje rade isto sto se radilo i zadnje 3 godine. Kad jedna od strana konacno pretegne i povuce na svoju stranu, tad ce vjerovatno i poceti da se odmotava, pa cemo moci donositi i nesto realnije pretpostavke.

 

Zamisli da Skotska izglasa nezavisnost, pa sutra katolici u NI zatraze isto, pa ne dobiju, onda krenu eksplozije po Belfastu, Londonu, Manchesteru...  Neki dan ubijena novinarka tamo i nesto ranije neko podmetnuo bombu u auto, jesi li cuo za to?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...