Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

Nato uopste nije bila tema u kampanji, a ni pre toga. Ima vaznijih, skupa struja, kriminal itd. 
Inace, moje predvidjanje o reprizi prethodnih izbora se mozda nece ostvariti. Trenutno 175 mandata crveno-zeleni, 174 oni drugi. Jos ne znam ni kako bi se ti drugi zvali jer to nesto nema veze s gradjanskom alijansom koja je ranije bila konkurent crveno-zelenoj. Ne znam ni kako bi taj neki frankenstajn funkcionisao, jer su Moderati pali ispod 20%, dok su Sverigedemokraterna otisli preko toga i sad su po snazi druga partija u zemlji, odmah nakon socialdemokrata. Nadam se necu morati da saznam kako izgleda svedska vlada u kojoj vecinu cini SD. Ali ko zna.

 

Edit: Ovi drugi, kako god se zvali, sada u prednosti. Nema spavanja nocas, a sutra se radi, uhhh…

Edited by vilhelmina
Link to comment
Share on other sites

Pa ti drugi su desno - konzervativni blok okupljen oko M kao neke sredine.

 

Vladu ce verovatno ciniti M i KD, uz podrsku L i SD sa strane, to odgovara svima. Sa druge strane, crveno zeleni ukljucuju i C i V, pa je i to jedna prilicna mesavina svega i svacega.

 

@Klotzen mislim da je samo V anti - NATO, trenutno su na 6,7%.

 

Dodajem u post rezultate:

 

S 30,5% odnosno 108 mandata

SD 20,7% odnosno 73 mandata

M 19,0% odnosno 68 mandata

C 6,6% odnosno 24 mandata

V 6,6% odnosno 23 mandata

KD 5,4% odnosno 19 mandata

MP 5,0% odnosno 18 mandata

L 4,6% odnosno 16 mandata

 

Moguce vecine (treba minimum 175 poslanika): SD+M+KD+L = 176 mandata, S+C+MP+L = 166 + V = 189 mandata. 

 

Ko sa kim ne moze (bar do sada):

 

S sa M, SD i KD

SD sa MP, V, C i S

M sa V, MP i S

C sa SD i V

V sa C, L, SD, KD i M

KD sa MP, S i V]

MP sa SD i M

L sa SD, V, S, MP i C 

 

 

Edited by goldberg
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, goldberg said:

Pa ti drugi su desno - konzervativni blok okupljen oko M kao neke sredine.

 

Neka se zovu desni ili konzervativni, nije bitno. Vise je stvar u tome sto je, za razliku od crveno-zelenog taj blok sasvim nov, u smislu politike koja je bitno drugacija od one koju je vodila nekadasnja gradjanska alijansa. Ona koju je predvodio M i koja je bila sastavljena od istih stranaka, plus C i minus SD.

 

7 hours ago, goldberg said:

Vladu ce verovatno ciniti M i KD, uz podrsku L i SD sa strane, to odgovara svima. Sa druge strane, crveno zeleni ukljucuju i C i V, pa je i to jedna prilicna mesavina svega i svacega.

 

@Klotzen mislim da je samo V anti - NATO, trenutno su na 6,7%.

 

Dodajem u post rezultate:

 

S 30,5% odnosno 108 mandata

SD 20,7% odnosno 73 mandata

M 19,0% odnosno 68 mandata

C 6,6% odnosno 24 mandata

V 6,6% odnosno 23 mandata

KD 5,4% odnosno 19 mandata

MP 5,0% odnosno 18 mandata

L 4,6% odnosno 16 mandata

 

Moguce vecine (treba minimum 175 poslanika): SD+M+KD+L = 176 mandata, S+C+MP+L = 166 + V = 189 mandata. 

 

Ko sa kim ne moze (bar do sada):

 

S sa M, SD i KD

SD sa MP, V, C i S

M sa V, MP i S

C sa SD i V

V sa C, L, SD, KD i M

KD sa MP, S i V]

MP sa SD i M

L sa SD, V, S, MP i C 

 

 


Vlada sastavljena od M i KD bi bila moguca da SD nije onako maestralno pretekao M u broju glasova, pa sad izvesno nece pristati da bude samo podrska vladi, vec ce traziti i da u njoj, kao ubedljivo najjaca stranka, aktivno participira. Ali to se i moglo ocekivati jer su M i KD vodili kampanju SD. Sam SD nije morao ni prstom da mrdne, niti je njihov lider morao da izgovori jednu jedinu ostru rec; ovi im sve odradili. Konacni rezultat te kampanje je dobro opisao jedan novinar. Rekao je zasto bi ljudi glasali za kopiju, kad imaju original?

 

Na kraju, cini mi se bitnim konstatovati i to da su na ovim izborima svi dobili manje glasova nego na prethodnim, osim S i SD, koji su jedini popravili svoj raniji rezultat. Ako na kraju balade M ispadne pobednik i dobije priliku za sastavljanje vlade, bice to s manje glasova i mandata od onog s kojim je izgubio prethodne izbore. Koliko ce u tom slucaju sacuvati mogucnost da sprovodi svoju politiku, posebno u ekonomskom delu? Zvuci van pameti, ali sva je prilika da cemo imati vladu koju vodi jedna partija, ali pri tome ne vodi svoju, vec politiku neke sasvim druge partije. Ne znam da li je u EU nekad bilo bizarnije situacije.

Edited by vilhelmina
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Constantin said:

Liderka Mehrnoosh "Nooshi" Dadgostar, tipična Švedjanka.....:s_d:


U Svedskoj trecina stanovnika ima nesvedsko poreklo, u velikim gradovima je taj procenat i veci. Tako da je Nooshi prilicno tipicna. 
Sto se tice stava prema NATO, V jeste uvek bio i bice otvoreno protiv, ali to je i 25% stanovnistva Svedske, plus isto toliko neodlucnih (u stilu ako bas mora, i ako Finska udje). 
Ali kao sto rekoh, ta prica je zavrsena i u ovoj kampanji nije ni pomenuta. 

I ako je vec V sa svojih 6,7% toliko zanimljiv, da objasnim svoj stav prema toj partiji. Ja smatram da leve ideje treba da postoje i budu jake u svim evropskim drustvima. To je korektivni faktor i podsecanje svakoj vlasti da ne sklizne previse u desnicarenje, na svim poljima. Posebno mislim da S treba stalno podsecala ko su i zasto su to sto jesu. Zato ja redovno dajem svoj glas V na parlamentarnim izborima. Na lokalnom i regionalnom nivou ne verujem hipsteraju rodjenom sa zlatnom kasikom u ustima, koji u mom gradu cini vecinu aktivnih clanova V, tj ne verujem u njihovu sposobnost da razumeju i rese teske probleme ovako velikog i kompleksnog grada. Zato se na tim nizim nivoima opredeljujem za S.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Don Juan said:

Poraz social-demokrata u Švedskoj. Jeste da je blizu, ali iskreno iznenađenje bar za mene. Ono što me još miše iznenađuje je činjenica da su mladi glasači više okrenuti desnici i konzervativnim partijama. Makar su tako pokazala istraživanja. 

Auuuuu..... odose i oni putem orbana, vuclera, erdogana, putlera i njihovih feuda.  😞 

 

A sa njima mozda odu i ostatak Skandinavije kao i Evrope u celini (one Evrope koja jos uvek nema autokrate).

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Itekako je bitno da se zlocinci odjebu od Europe i unisti im se potrncijal za buduce specijalne operacije, a po mogucnosti i lokalni fanovi Putina se bace na intenzivnu njegu da im ne bi palo na pamet da denacifikuju po komsiluku.

Veca opasnost po Evropu su ultradesnicari, klerofasisti i nacionalisti koji su izmizali ispod kamenja i usli u mesta gde se odlucuje i gde ce se njihov glas slusati i ceniti.

Vracamo se u doba Vajmarske Nemacke i svega sto su frustracije tog doba donele, a mislilo se da su zavrsetkom WWII porazene.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kronostime said:

Veca opasnost po Evropu su ultradesnicari, klerofasisti i nacionalisti koji su izmizali ispod kamenja i usli u mesta gde se odlucuje i gde ce se njihov glas slusati i ceniti.

 

I koji su u velikom broju slucajeva prosto odusevljeni Putinom, a dobar dio njih je i finansiran od strane Rusije. 

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, alpaka Bereta Sida said:

 

I koji su u velikom broju slucajeva prosto odusevljeni Putinom, a dobar dio njih je i finansiran od strane Rusije. 

Orban, salvini, vox u Spaniji, ovi sad sto su dosli na vlast u Svedskoj, le penova i njen cale, korbin, strahe... 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

I koji su u velikom broju slucajeva prosto odusevljeni Putinom, a dobar dio njih je i finansiran od strane Rusije. 

Ne mora njih niko da finansira - plebs trazi umisljene tradicionalne vrednosti, pa je normalno da se izbeglice sa Bliskog Istoka polivaju zimi vodom na granici, da se smatraju opasnoscu za identitet, da se jacaju nacionalizmi kako kriza sa energentima i opsti porast cena ugrozavaju dotadasnje navike.....

Takvi sami izgmizu ispod kamenja gde su saterani `45 - sad im je prilika.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Don Juan said:

Poraz social-demokrata u Švedskoj. Jeste da je blizu, ali iskreno iznenađenje bar za mene. Ono što me još miše iznenađuje je činjenica da su mladi glasači više okrenuti desnici i konzervativnim partijama. Makar su tako pokazala istraživanja. 

 

Meni je bilo ocekivano jer kad-tad leftisticki PC narativ postane besmislen - tada se okreces kao u slucaju Svedske, npr. anti-imigracionistima.

 

Nikada nije zasluga desnicara zbog njihove `fantasticnosti` ili zbog svedske `ljubavi prema nacistima`vec zbog manjkavosti levicara i resenosti da se to promeni.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Mama_mia said:

 

Meni je bilo ocekivano jer kad-tad leftisticki PC narativ postane besmislen - tada se okreces kao u slucaju Svedske, npr. anti-imigracionistima.

 

Nikada nije zasluga desnicara zbog njihove `fantasticnosti` ili zbog svedske `ljubavi prema nacistima`vec zbog manjkavosti levicara i resenosti da se to promeni.

 

 

 

 

Ne znam samo po čemu se zaključuje da je levica izvorno zlo, samo po sebi, te je opravdano i razumljivo da i nacisti dobiju izbore samo da maknu to zlo, a kada pobedi levica to nije reakcija na desne i nacionalističke, klerikalne ideje nego, jesu pobedili ali to je demagogija i neosvešćeni glasači.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Div said:

 

Ne znam samo po čemu se zaključuje da je levica izvorno zlo, samo po sebi, te je opravdano i razumljivo da i nacisti dobiju izbore samo da maknu to zlo, a kada pobedi levica to nije reakcija na desne i nacionalističke, klerikalne ideje nego, jesu pobedili ali to je demagogija i neosvešćeni glasači.

 

 

 

 

Niko i ne kaze da je levica iskonsko `zlo samo po sebi` ...pa i levica kad pobedi to moze znaciti da im se desnicarenje smucilo. ne vidim problem.

 Po glasovima koje dobije konkurencija i suprotna politika znas da im se ono prethodno smucilo. Glasove je dobila antiimig.politika.

Ili mislis da su tamo neki nacisti glasali za svoje? Ma kakvi, samo su rekli stop levicarima ...

 ali to sam vec napisala.

 

I nije to slucaj samo u svedskoj. I naravno nije to glasanje zbog nacista i za naciste vec zbog nekih faktora koji nisu zadovoljavali apetit glasaca.

Zaista ne verujem u strahote koje ce se desiti Svedskoj zbog ovog izbora. Ne znam ni sta kaze blisko istocna emigracija....

Link to comment
Share on other sites

Cini mi se da ovde postoji izvesna zabluda o tome da se u Svedskoj desio neki silan preokret. Nije i nece. Desilo se ono sto se vec desilo u ostalim skandinavskim i drugim evropskim zemljama, Svedska je ustvari poslednja u tom nizu.

 

Da dodatno ne komplikujem i ne unosim zabunu, za mojih 18 godina ovde ispratila sam dva mandata konzervativaca i dva i po mandata socijaldemokrata. Znaci, prilicno izjednaceno. Svedska je iz drugih razloga prepoznatljiva po socijaldemokratiji, ali to ne znaci i da su oni konstantno na vlasti. Samim tim ni ovo nije nikakav istorijski preokret.

 

Paradoks ovih izbora je u tome sto su socijaldemokrati dobili vise glasova nago na prethodnim izborima. Vlast su izgubili zato sto su podbacili njihovi koalicioni partneri. Kod Moderata je obrnuta situacija. Oni su dobili manje glasova nego na prethodnim izborima, a pobedili su zato sto su usli u koaliciju s krajnjom desnicom, Sverigedemokraterna. Ovi potonji izvesno nece participirati u vlasti, ali ce joj davati podrsku i to skupo naplatiti. 
 

Sto se fame o tome kako socijaldemokrate treba kriviti za dolazak desnicara na vlast, to stvarno ne stoji. Premijer koji je 2014 usred velikog izbeglickog talasa izgovorio ono cuveno ”otvorite svoja srca” nije bio socijaldemokrat vec moderat! To je partija koja je za osam godina od ”otvorite svoja srca” (izbeglicama) dosla do koalicije s krajnjom desnicom. Sada ce uz njihovu podrsku formirati manjinsku vladu, a ja se pitam koju i ciju politiku ce oni sada uopste voditi. Ako ce voditi svoju sopstvenu, nista se nece promeniti, kao sto nije ni u periodu 2006-2014 kad su bili na vlasti. Ali tada ih je bilo dovoljno i nije im trebala podrska Sverigedemokraterna. Onda im je u narednih dva mandata trebala, ali je nisu hteli, ni po cenu vlasti. Tacnije, s prezirom i gadjenjem su je odbacivali. Sad su to isto oberucke prihvatili, pa da vidimo na sta ce to izaci.

 

Kako god, bice turbulentno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, vilhelmina said:

Cini mi se da ovde postoji izvesna zabluda o tome da se u Svedskoj desio neki silan preokret. Nije i nece.

 

Kako god, bice turbulentno.

 

Iako su tvoja prva i poslednja recenica koje sam ostavila iznad, potpuno kontradiktorne, slazem se sa obe (recenice)

 

inace nisam procitala da je neko napisao da je ovo u swe kakav istorijski preokret, ali mozda nisam dobro citala....strahote, rekoh vec, zbog izbora se nece desiti jer to (izbor) je prirodan politicki tok....

 

Ali anti-imi agenda je odigrala ulogu. Ne u smislu istorijskog preokreta vec tek aktuelnog trenutka.

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Mama_mia said:

 

Iako su tvoja prva i poslednja recenica koje sam ostavila iznad, potpuno kontradiktorne, slazem se sa obe (recenice)

 

inace nisam procitala da je neko napisao da je ovo u swe kakav istorijski preokret, ali mozda nisam dobro citala....strahote, rekoh vec, zbog izbora se nece desiti jer to (izbor) je prirodan politicki tok....

 

Ali anti-imi agenda je odigrala ulogu. Ne u smislu istorijskog preokreta vec tek aktuelnog trenutka.

 


Nisu kontradiktorne, samo mi se nije upustalo u razradu ove druge, jer nema mnogo ljudi koje ova tema zanima ako ne zive u Svedskoj. Turbulentno ce biti zbog nemogucnosti da se formira stabilna vlada. To zato sto mnogi moderati, a posebno njihovi drugi koalicioni partneri, nisu odusevljeni ovom saradnjom sa Sverigedemokratama. Zato se ocekuje da, kad ovi pocnu da traze protuusluge za svoju podrsku, za mnoga vazna pitanja ne bude parlamentarne vecine (i ovako je tesna). Stranacka disciplina ovde ima granice.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Na kraju ipak plavi blok (to samo u USA konzervativci mogu biti crveni) na 176 mandata, crveni na 173.

 

Znalo se da ce pravljenje vecine biti tezak posao u oba slucaja - prosto postoje velika neslaganja izmedju C i V u crvenom bloku (mada nijedna od ovih stranaka tehnicki nije clan tog bloka) i SD i L u plavom bloku (opet, L je napustila taj blok, a SD nikada nije bila clan).

 

Sto se tice refleksije u odnosu na druge zemlje, po mom misljenju su ove konzervativne stranke budale - umesto da uzmu medije pa juce imaju izjave bliske krajnjoj desnici, danas levici, a sutra ko zna sta, ne bi bilo ovih ekstremno desnicarskih stranaka, ali bi zato razne partije desnog centra imale 50%+ na svakim izborima.

 

Ovo je, naravno, sarkazam - ali, to je posledica demokratije i nedostatka resenja za neke goruce probleme kada govorimo o partijama desnog centra (svuda - PP u Spaniji, CDU u Nemackoj, LR u Francuskoj, M u Svedskoj, FI u Italiji...).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
34 minutes ago, deez nuts. said:

I cuvena njena izjava da Tiletu surovom treba oduzeti orden Italije jer je bacao fasiste u jame. Slicne izjave su i od ovdasnjih bradatih gibanicara.

Neka mu brije goli. :classic_biggrin:

10 hours ago, Drug Crni said:

Sta je ovo..u Italiji pobedio zenski Bosko Obradovic :krstipd4::lol_2:

Ti to tek sada vidis? 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...