Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

4 minutes ago, djole said:

A zašto nema exit polls za UK a ima za Nizozemsku?

 

U UK su zabranjeni exit polovi, u Holandiji nisu. Glupost, ali tako je. 

 

Mislim da u ostalim drzavama nisu zabranjeni pa bi veceras mogli da imamo rezultate za Irsku. Cesi glasaju dva dana, tako da kod njih nece biti rezultati danas. 

Edited by A sad
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, A sad said:

U UK su zabranjeni exit polovi, u Holandiji nisu. Glupost, ali tako je. 

 

Nisam ni znao za ovo. Sacekacemo izgleda dok se ne objave rezultati.

 

Koliko sam razabrao preko twitera, izlaznost je bila nesto veca nego ranijih godina ali ne dovoljno da se osujeti Faraz. Mozda po broju glasova (Brexit vs Remain) stranki rezultat bude pola-pola ali ce pro-Brexit biti koncentrisani kod Faraza dok su Remain rastrkani po L/D, CUK, Green i dr. 

 

Imamo i izbor za novog lidera Konzervativne partije i jedva cekam da vidim ko je sretni dobitnik. Ko god da bude, ceka ga isto sto i nesposobnu Terezu i nece se maknuti sa mrtve tacke u ovom parlamentu i morace zvati nove izbore da dobije legitimitet za bilo sta sto namjerava napraviti. Sumnjam da ce Konzervativci sami od sebe uspjeti ista, pa ce morati u koaliciju sa Farazom sto se mnogima nece svidjeti i bogtepito na sta to moze izaci. Pola Konzervativne partije u tom slucaju moze preci u CUK ili L/Ds. 

 

Postaje sve interesantnije, a jedva cekam da politika ponovo postane dosadna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Honey Badger said:

Imamo i izbor za novog lidera Konzervativne partije i jedva cekam da vidim ko je sretni dobitnik. Ko god da bude, ceka ga isto sto i nesposobnu Terezu i nece se maknuti sa mrtve tacke u ovom parlamentu i morace zvati nove izbore da dobije legitimitet za bilo sta sto namjerava napraviti

 

OK, ona se pokazala nesposobnom. Ko je bio jos u igri da nasledi Kamerona posle ostavke? Nesto se ne secam da su se "tukli" za ovo sto je ona prihvatila, znajuci da sta god uradis zavrsio si karijeru. Vise mi deluje da su namerno cekali da se slomi.

 

Realno ona je glupa sto posle prvih sabotaza nije dala ostavku odmah i ostavila nekog drugog da se time mlati. Mozda gresim, ali ona je pokusala da napravi Brexit sa sto manje brexit elemenata i eskivira eventualni novi referendum.

 

15 minutes ago, Honey Badger said:

Postaje sve interesantnije, a jedva cekam da politika ponovo postane dosadna

 

Vala bas.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Plavi Golub said:

OK, ona se pokazala nesposobnom. Ko je bio jos u igri da nasledi Kamerona posle ostavke? Nesto se ne secam da su se "tukli" za ovo sto je ona prihvatila, znajuci da sta god uradis zavrsio si karijeru. Vise mi deluje da su namerno cekali da se slomi.

 

Realno ona je glupa sto posle prvih sabotaza nije dala ostavku odmah i ostavila nekog drugog da se time mlati. Mozda gresim, ali ona je pokusala da napravi Brexit sa sto manje brexit elemenata i eskivira eventualni novi referendum.

 

Bila je jos gluplja Andrea Leasdom, koja mozda opet proba ali ne vjerujem da ima sanse. Bio je i Michael Gove, koji je tada zabio proverbijalni noz u ledja svom prijatelju i Brexit kolezi Borisu Johnsonu, koji je tada odustao. A ni Johnson se nije proslavio kao fer igrac jer je zabio isti proverbijalni noz u ledja skolskom prijatelju iz dana Eton koledza Davidu Cameronu kada je odlucio da podrzi Brexit... I moglo bi se do sutra nabrajati.

 

Svi su oni (Brexitovci) mislili da ce se EU presaviti na pola da im ugodi, da ce iskoristiti sto je na EU strani 26 glava koje se mogu svadjati, medjutim, EU ih je docekala ujedinjena i evo tri godine, da se ne izrazim vulgarno, vodi ljubav i njezno i grubo, sve ih raspamecuje od ljubavi. Koliko je ministara za Brexit podnijelo ostavke? Je li 4 ili 5, sve expert do experta, moj do moga.

 

Terezin Brexit nije bio mekani Brexit sa sto manje elemenata, bio je prilicno tvrd (-single market, -custom union, -freedom of movement, svbe ono sto cini EU odlicnom) i to samo zato sto je ona zahtijevala na tome. Prema tome joj je EU i ponudila deal koji je dobila i koji moze dobiti i njen nasljednik ali za bolji ce morati da ponudi vise.

 

Tereza da nije bila glupa, mogla je u pocetku da pokusa ujediniti zemlju nekom meksom oblikom Brexita jer ni rezultat referenduma nije bio toliko na strani Brexitovaca da bi opravdao tvrdji oblik. Posebno su glupe bile izjave tipa: "Brexit means Brexit", "Red, white and blue Brexit", a specijalno glupe, u stvari sampionski podle izjave su bile u vezi gradjana EU zemalja koji zive ovdje nazivajuci ih queue jumpers, a sve Remainers - citizens of nowhere. Osim sto je svaki potez odigrala pogresno i pokazala se totalno nesposobnom i nedoraslom zadatka i pozicije, ostace upamcena i po tome sto je i generalno supak od covjeka, jedna zla i podla osoba. 

 

Ako ova Konzervativna stranka ne prezivi ovaj fijasko =za koji su sami krivi, meni nece biti ni malo krivo. Izgleda da je vrijeme za jedan dobar re-set i reform i parlamenta i sistema, samo se nadam da ce proci mirno i bez krvoprolica. 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovoru. Po tome sto pises oni su svi bili vise opsednut da ocuvaju stranku i potencijalno biracko telo da ne ode Farazu, a ne da urade ono sto je optimalno za celokupno drustvo. Sve pokazuje da za drasticne promene ipak treba da bude 2/3 vecina i to na neku vecu izlaznost. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Plavi Golub said:

Hvala na odgovoru. Po tome sto pises oni su svi bili vise opsednut da ocuvaju stranku i potencijalno biracko telo da ne ode Farazu, a ne da urade ono sto je optimalno za celokupno drustvo. Sve pokazuje da za drasticne promene ipak treba da bude 2/3 vecina i to na neku vecu izlaznost. 

 

 

Sve sto je Tereza uradila je prvenstveno da ocuva jedinstvo stranke koje se ozbiljno narusilo Brexitom. Gradjani i drzava uopste nisu ulazili u jednacinu. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tereza je glumila top menadzera  tehnokratu. Neverovatno je u koliko turbulentnom vremenu zivimo, Konzervativna stranka je "leglo pred gasenjem". Izgubili su kredibilitet  ali tako je to kad je platforma sami smo sebi cilj. Mene interesuje sta je u glavi obicnog glasaca tradicionalnog Konzervativaca kada vidi ovako stanje u  toj partiji. Kako obican konzervativac promislja i cemu li se nada. Verovatno gleda i razmislja o nekoj opciji za koju ce da glasa ili razmislja o apstinenciji...

Link to comment
Share on other sites

Gledala sam neku BBC panel diskusiju pre par meseci. Najveci broj ljudi kako god su glasali su trazili neku izvesnost. Sta god da radili imali neki biznis, morali da donesu licnu odluku bili su blokirani. Secam se da je covek koji je glasao za ostanak, a ima svoj biznis rekao daj i da izadju, ali da se definisu konacno ekonomski uslovi pod kojima ce da rade.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, A sad said:

 

U UK su zabranjeni exit polovi, u Holandiji nisu. Glupost, ali tako je. 

 

Mislim da u ostalim drzavama nisu zabranjeni pa bi veceras mogli da imamo rezultate za Irsku. Cesi glasaju dva dana, tako da kod njih nece biti rezultati danas. 

 

U Svedskoj se glasa 19 dana :classic_biggrin:. Tacnije, postoji mogucnost "prevremenog glasanja", koje je ove godine pocelo 8.maja, a zavrsava se 26.maja, ukljucujuci i taj dan. Prevremeno na sam dan izbora znaci da mozes da glasas bilo gde, ne samo na svom izbornom mestu. Kod prevremenog glasanja je uvek obavezno imati "röstkort", papir koji svi dobijaju na kucnu adresu i neki dokument za identifikaciju (licna karta, pasos, vozacka dozvola ili sluzbena legitimacija). Na dan izbora i na svom izbornom mestu, dovoljno je identifikovati se. 

 

Prema poslednjim podacima na koje sam naisla, do sada je glasalo nesto preko 10%. Exit polovi nisu zabranjeni, kao ni kampanja na dan izbora, ali je verovatno jos uvek premali uzorak da bi se neko time bavio. Ipak, dosadasnja izlaznost i neke ranije ankete ukazuju na to da bi ovo mogla biti rekordna godina po izlaznosti na EU izbore. 2014 je bila 51%, a za ovu se predvidja izmedju 53 i 55. Po tome je Svedska u evropskom vrhu, ako se izuzmu one zemlje u kojima je glasanje obavezno.

 

Ove godine su se opstine prosto utrkivale koja ce glasanje uciniti dostupnijim gradjanima. Moglo se, i jos uvek se moze, glasati na svakom cosku, ukljucujuci i subotu i nedelju. Ja cu sutra, ali jos uvek se premisljam da li da rizikujem da mi glas propadne i tako mozda doda na tezini ekstremnim desnicarima, jer meni najbliza opcija nema velike sanse da prodje. Ili da idem na siguricu i glasam kao sto glasam na nacionalnim izborima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, vilhelmina said:

 

U Svedskoj se glasa 19 dana :classic_biggrin:. Tacnije, postoji mogucnost "prevremenog glasanja", koje je ove godine pocelo 8.maja, a zavrsava se 26.maja, ukljucujuci i taj dan. Prevremeno na sam dan izbora znaci da mozes da glasas bilo gde, ne samo na svom izbornom mestu. Kod prevremenog glasanja je uvek obavezno imati "röstkort", papir koji svi dobijaju na kucnu adresu i neki dokument za identifikaciju (licna karta, pasos, vozacka dozvola ili sluzbena legitimacija). Na dan izbora i na svom izbornom mestu, dovoljno je identifikovati se. 

 

Prema poslednjim podacima na koje sam naisla, do sada je glasalo nesto preko 10%. Exit polovi nisu zabranjeni, kao ni kampanja na dan izbora, ali je verovatno jos uvek premali uzorak da bi se neko time bavio. Ipak, dosadasnja izlaznost i neke ranije ankete ukazuju na to da bi ovo mogla biti rekordna godina po izlaznosti na EU izbore. 2014 je bila 51%, a za ovu se predvidja izmedju 53 i 55. Po tome je Svedska u evropskom vrhu, ako se izuzmu one zemlje u kojima je glasanje obavezno.

 

Ove godine su se opstine prosto utrkivale koja ce glasanje uciniti dostupnijim gradjanima. Moglo se, i jos uvek se moze, glasati na svakom cosku, ukljucujuci i subotu i nedelju. Ja cu sutra, ali jos uvek se premisljam da li da rizikujem da mi glas propadne i tako mozda doda na tezini ekstremnim desnicarima, jer meni najbliza opcija nema velike sanse da prodje. Ili da idem na siguricu i glasam kao sto glasam na nacionalnim izborima.

 

Da, ali to nije isto. To sto ti pises je tzv rano glasanje i ono postoji u skoro svim drzavama EU i razvijenim demokratijama, naravno razlicito je organizovano od drzave do drzave. U Ceskoj redovno glasanje traje dva dana, i na svim izborima je tako

U nekoliko drzava se pored EU izbora odrzavaju jos neki (parlamentarni, regionalni, lokalni) izbori i to bi u tim drzavama moglo da poveca izlaznost. Generalno se predvidja da bi na ovim izborima izlaznost trebala da bude veca nego na proslim, ne sad nesto preterano veca, ali ipak veca. U Holandiji i UK je bila veca izlaznost, dok za Irsku nisu objavljeni precizni podaci, sem da je na nivou proslih. Sto se tice ranog glasanja, svuda je veca izlaznost u odnosu na prosle izbore sem u Litvaniji, ali tamo se odrzava drugi krug predsednickih izbora pa bi to moglo da podigne izlaznost.

Ne bih da se mesam u tvoj izbor, ali ako hoces da glasas za ove sa tvog avatara (komuniste), mozes slobodno jer oni sigurno prolaze i nece ti propasti glas, mislim da ce imati bolji rezultat nego na proslim. Ako mozda hoces za FI, oni ovog puta sigurno ne prolaze i bacas glas u tom slucaju. Sa druge strane ne vidim kako to moze da koristi desnici. Najvise glasova ce osvojiti socijaldemokrate, tako da oni imaju najvise koristi od tih rasutih glasova. 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, suptil said:

Tereza je glumila top menadzera  tehnokratu. Neverovatno je u koliko turbulentnom vremenu zivimo, Konzervativna stranka je "leglo pred gasenjem". Izgubili su kredibilitet  ali tako je to kad je platforma sami smo sebi cilj. Mene interesuje sta je u glavi obicnog glasaca tradicionalnog Konzervativaca kada vidi ovako stanje u  toj partiji. Kako obican konzervativac promislja i cemu li se nada. Verovatno gleda i razmislja o nekoj opciji za koju ce da glasa ili razmislja o apstinenciji...

 

Sa ovim se apsolutno ne slazem. Sa dolaskom Borisa Dzonsona na celo stranke promenice se i stranacka politika. Vrlo brzo bi mogli da vrate svoje birace koji su se na ovim izborima (za Britance to nikad nisu bili bitni izbori, iako su ovi ipak imali neki znacaj) okrenuli Farazu. Sa druge strane luda Korbinova politika ubija laburiste i dok im je on na celu oni nemaju izgleda za pobedu na parlamentarnim izborima. Ukoliko remain stranke ostanu razjedinjene, Dzonsonu se uz malo politicke mudrosti otvara prostor da ubedljivo pobedi na parlamentarnim izborima, cak i sa dosta manjim procentom od Tereze Mej. 

Link to comment
Share on other sites

Zanimljiv poll u Irskoj, prilicno iznenadjujuc.

 

Fine Gael, vladajuca partija, navodno desni centar, ja bih rekao klasicni centar, clanica EPP, je ostvarila ubedljivu pobedu znatno povecavsi procente od proslog puta.

Najvece iznenadjenje su Zeleni koji imaju skoro pet puta bolji rezultat i drugo mesto.  

Fiana Fail, navodno centar, po meni desni centar, cak i desnica, konzervativci, clanica ALDE, treca uz znatan pad procenata.

Sinn Fein, dobro poznati iz Severne Irske, levi nacionalisti, su doziveli tezak poraz i veliki gubitak glasova zauzevsi tek cetvrto mesto. 

 

Primeticete da je clanica Evropske narodne partije (EPP) FG u stvari vise liberalna partija, dok je FF clanica evropske liberalne partije (ALDE) klasicna konzervativna partija.

 

 

Moram da napomenem da su mi ovi pollovi sumnjivi, cini mi se da je uzorak mali i skoncentrisan na gradove. Na ovim izborima jeste mala izlaznost i rezultati mogu biti znatno drugaciji nego na drzavnom nivou, ali ima mi tu nekih nelogicnosti. Npr u Irskoj gde se zelenima predvidja drugo mesto, oni u Dablinu (Irska ima tri izborne jedinice) stoje odlicno, ali u druge dve izborne jedinice stoje jako lose, prakticno i ne postoje. Ako su u polovima vise zastupljena mesta iz Dablina onda rezultat polova moze da da dosta pogresnu sliku, sa druge strane ako je izlaznost u Dablinu bila veca nego u drugim delovima zemlje onda su i ovi polovi tacni. 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, A sad said:

 

Sa ovim se apsolutno ne slazem. Sa dolaskom Borisa Dzonsona na celo stranke promenice se i stranacka politika. Vrlo brzo bi mogli da vrate svoje birace koji su se na ovim izborima (za Britance to nikad nisu bili bitni izbori, iako su ovi ipak imali neki znacaj) okrenuli Farazu. Sa druge strane luda Korbinova politika ubija laburiste i dok im je on na celu oni nemaju izgleda za pobedu na parlamentarnim izborima. Ukoliko remain stranke ostanu razjedinjene, Dzonsonu se uz malo politicke mudrosti otvara prostor da ubedljivo pobedi na parlamentarnim izborima, cak i sa dosta manjim procentom od Tereze Mej. 

 

Dolazak BJ na celo stranke nije garantovan i ne bi bilo prvi puta da vodja stranke postane neko manje poznat od trenutnog favorita. Sa Johnsonom, Konzervativna stranka postaje de-facto Brexit stranka i kako bi to proslo kod umjerenih, remain glasaca medju konzervativcima, ostaje da see vidi. Ako BJ ipak postane vodja stranke i PM, pa i dobije iduce izbore, ceka ga isti Brexit deal sto mu je ostavila Tereza u amanet ili No Deal koji ce dovesti do ozbiljnih ekonomskih posljedica, a sta se moze izroditi iz tog haosa mozemo samo da nagadjamo.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Danas zavrsava Ceska, a idu i Malta, Letonija i Slovacka. 

 

Na Malti ce izbori biti prilicno izvesni. Pobedice vladajuca Laburisticka Partija, clanica evropskih socijalista. Mandate ce jos osvojiti i Nacionalna partija, clanica EPP.

 

U Slovackoj imamo vaznu proveru rejtinga vladajuce partije Smer pred parlamentarne izbore sledece godine, a posle poraza njihovog kandidata na predsednickim izborima. Njihova popularnost je uzdrmana brojnim skandalima, a posebno ubistvom novinara i njegove devojke. Ocekuje se dobar rezultat dve partije koje su deo evropske grupacije ECR (konzervativci, umereni evroskeptici), ali i novoosnovane Napredne partije koja je deo ALDE. U Slovackoj su jake i stranke desnicarske orijentacije. Ipak najveca paznja se posvecuje partiji LSNS i njenom lideru Marjanu Kotlebi. Radi se o otvoreno neonacistickoj organizaciji. Ocekuju dobar rezultat, preko 10% i sasvim sigurno u EU parlamentu imacemo i neonaciste.

 

U Ceskoj je ovo vazan test za Babisa i njegovu manjinsku vladu. Bitna provera popularnosti za njih. Inace njegova partija ANO je deo grupacije ALDE.

 

U Letoniji standardna prica, koliko ce mandata osvojiti partija ruske nacionalne manjine LKS i proruski socijalisti Harmoni, a koliko ostali. Tamo vazi nepisano pravilo da bez obzira na ideolosku pripadnost sve stranke medjusobno koaliraju samo da dve pomenute ne dobiju priliku da formiraju vladu (mada ova ruska stranka retko kad i predje cenzus, vecu sansu imaju na evropskim izborima zbog male izlaznosti).

Link to comment
Share on other sites

...svojevremeno sam pročitao da je učešče u proračunu EU svake zemlje

članice 1,2% BDP.Povlačenje sredstava iz EU proračuna ovisi o zemlji članici

i njezinim prioritetima.Znam  da u Hrvatskoj skoro pa i nebi bilo javnih investicija bez sredstava

iz EU.I ono,što je bitno,kontrola trošenja je jako,jako kontrolirana.Manje više sve nove nove

članice EU su neto primatelji.

Npr,razlika između danih sredstava u EU proračun,i mogućih povlačenja  iz EU proračuna za 

UK je 10 milijardi eura,u negativnom smislu.Puno sredstava iz EU fondova predviđenih za

UK odlazila je u Škotsku i Wels 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, A sad said:

 

Da, ali to nije isto. To sto ti pises je tzv rano glasanje i ono postoji u skoro svim drzavama EU i razvijenim demokratijama, naravno razlicito je organizovano od drzave do drzave. U Ceskoj redovno glasanje traje dva dana, i na svim izborima je tako

U nekoliko drzava se pored EU izbora odrzavaju jos neki (parlamentarni, regionalni, lokalni) izbori i to bi u tim drzavama moglo da poveca izlaznost. Generalno se predvidja da bi na ovim izborima izlaznost trebala da bude veca nego na proslim, ne sad nesto preterano veca, ali ipak veca. U Holandiji i UK je bila veca izlaznost, dok za Irsku nisu objavljeni precizni podaci, sem da je na nivou proslih. Sto se tice ranog glasanja, svuda je veca izlaznost u odnosu na prosle izbore sem u Litvaniji, ali tamo se odrzava drugi krug predsednickih izbora pa bi to moglo da podigne izlaznost.

Ne bih da se mesam u tvoj izbor, ali ako hoces da glasas za ove sa tvog avatara (komuniste), mozes slobodno jer oni sigurno prolaze i nece ti propasti glas, mislim da ce imati bolji rezultat nego na proslim. Ako mozda hoces za FI, oni ovog puta sigurno ne prolaze i bacas glas u tom slucaju. Sa druge strane ne vidim kako to moze da koristi desnici. Najvise glasova ce osvojiti socijaldemokrate, tako da oni imaju najvise koristi od tih rasutih glasova. 

 

Napomenula sam to o prevremenom glasanju, jer u Svedskoj zaista postoji takav trend, a i opstine ulazu jako mnogo u to. Znaci, nije samo omogucavanje onima koji ce na dan izbora biti odsutni ili imaju problem da se dobace do izbornog mesta, nego je nacin da se poveca izlaznost. Pretpostavljam da uzasno mnogo kosta, jer gomila ljudi vec danima sedi na improvizovanim izbornim mestima svuda po gradu, ali su i rezultati impozantni. Glasanje jos nije ni pocelo (pocinje za 32 minuta), a vec je glasalo verovatno preko 20%. Do jucer oko podne, glasalo je 1,4 miliona od ukupno 7,3.

Ja glasala juce prepodne i bila je solidna guzva, cekalo se u redu. U poslednji cas se odlucila za FI, polazeci od tvoje preporuke. Ionako su u prethodnom mandatu bili u grupi sa socijaldemokratama, pa nemam protiv da tamo ode i moj ovogodisnji glas. Avatar mi je i dalje opcija za nacionalne izbore, ali ne za lokalne, i ne za EU.

Danas kisurina i vlo hladno, pretpostavljam da ce uticati na konacnu izlaznost. Videcemo veceras.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Honey Badger said:

 

Dolazak BJ na celo stranke nije garantovan i ne bi bilo prvi puta da vodja stranke postane neko manje poznat od trenutnog favorita. Sa Johnsonom, Konzervativna stranka postaje de-facto Brexit stranka i kako bi to proslo kod umjerenih, remain glasaca medju konzervativcima, ostaje da see vidi. Ako BJ ipak postane vodja stranke i PM, pa i dobije iduce izbore, ceka ga isti Brexit deal sto mu je ostavila Tereza u amanet ili No Deal koji ce dovesti do ozbiljnih ekonomskih posljedica, a sta se moze izroditi iz tog haosa mozemo samo da nagadjamo.

 

 

Naravno da nista nije garantovano, bice vise kandidata i Brexitovaca i Remainera, ali on definitivno ima najvece sanse u ovom trenutku. Bez obzira sto je on dosta omrazen lik medju protivnicima, pa cak i medju neutralnima, on je popularan medju clanstvom i simpatizerima konzervativaca, ali i brexitasima generalno. Dolazak na celo konzervativaca nekog ko je remainer ili za soft brexit bi znacio kraj stranke. Dzonson ili neko njegovog profila bi brzo oporavio stranku ( ne treba gledati na ove izbore, po anketama za potencijalne parlamentarne izbore oni su oko 25% sto jeste lose, ali ne i katastrofalno) i preuzeo Brexit party glasace. Ne treba zaboraviti da je Brexit party vec ponudila kooperaciju i da nece imati kandidate u okruzima gde su pristalice hard brexita. Sa nekih 35% i uz kooperaciju sa Brexit party koja je izvesna lako bi imali ubedljivu vecinu u parlamentu.

 

Kljuc je naravno u remain opciji, ali dok je Korbin na celu laburista od svega toga nema nista. Cak i da ga promene tesko ce naci sve te partije zajednicki intres. LibDemsima nikako nije u intresu zajednicka lista sa Laburistima, ne treba zaboraviti da su oni deo biraca preuzeli i od konzervativaca. A kako u to sve uklopiti jos i zelene i CHUK. Mnogo teza situacija nego sa druge strane, plus PC u Velsu koji takodje ima jaku Brexit bazu. Ako bi se to sve sklopilo zarad viseg intresa to bi bila jako lepa prica koja bi imala velike sanse za pobedu. 

 

Ps.

 

Da li je moguce da konzerve nisu uzeli nijedan mandat? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neoficiálne výsledky eurovolieb 2019 (počty mandátov za názvom strany sú odhadom Denníka N)

  • PS/Spolu (4)   20.1%  (koalicija Napredne Slovacke (ALDE, levi liberali, novoosnovana stranka predsednice) i Gradjanske demokratske partije (desni centar, proEU, liberalna ekonomija, konzervativni drustveni odnosi, EPP))
  • Smer (3)        15.7% ( vladajuca Socijaldemokratska partija, clanica evropskih socijalista)
  • ĽSNS (2)       12.1%  (ekstremna desnica, prorusi, neonacisti)
  • KDH (1)         9.7%    (demohriscani, EPP), (u slucaju brexita dobijaju jos jedan mandat)
  • SaS (2)           9.6%   (euroskeptici, konzervativci, ERC)
  • OĽaNO (1)     5.3%    (ima i proEU i euroskepticnih pogleda nisu bas definisani po tom pitanju, konzervativci, ERC)
  • SMK              4.96%    (partija madjarske nacionalne manjine, EPP)
  • SNS                4.1%    (clanica vladajuce koalicije, desnicari, nacionalisti, euroskeptici, panslavisti)
  • KÚ                   3.9%    (ne znam)
  • Sme rodina   3.2%    (slovacka verzija Dveri)
  • Most-Híd      2.6        (stranka madjarske nacionalne manjine ali pokusava da pridobije i slovacke glasace, jako los rezultat za njih, clanica vladajuce koalicije, EPP)

U zagradi je broj osvojenih mandata. Nezvanicni rezultati za Slovacku. Cenzus je 5% tako da su pomeranja moguca. 

Edited by A sad
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

ali on definitivno ima najvece sanse u ovom trenutku.

 

Pa on je favorit, a ne bi bilo prvi puta da favorit izgubi trku za vodjstvo konzervativne partije, mada su ovo nenormalna vremena i najbolje sacekati, nece to dugo trajati. Izbor vodje Tory stranke je na slabasnim plecima oko stotinjak hiljada clanova, koji su velikom vecinom stariji ljudi, penzioneri, muski i bijelci. Oni ce nam izabrati novog premijera. Citam juce (ili prekjuce) shadow chancellora, drtinu McDonella, kako ce pokrenuti No Confidence vote koga god da izaberu da bi okinuli generalne izbore. Vidjecemo sta ce od svega toga biti. Oni su (Corbyn, McDonnel, Gardiner i drugi trockisti) krivi sto je Brexit izasao na ovako sranje, totalno su zakazali da budu opozicija i potrosili su tri godine na hocu kaki-necu kaki i ganjajuci glasove malobrojnih fasista koji su presli kod Faraza. Najgore od svega je sto Corbyn, Gardiner, McDonnell etc govore jednu stvar, odnosno podrzavaju Brexit (odnosno neku njihovu varijantu sa carinskom u nijom i jobs firs, sta god da to bilo) dok Watson, Starmer, Thornbury zagovaraju da je Labour stranka Remain i da podrzavaju drugi referendum. Time salju konfuzne poruke biracima i clanovima koji masovno napustaju stranku i glasace za L/D, Greens, CUKs i sl. Kako se rijesiti Corbyna i ostalih putinista, je pitanje na koje ce Labour remainers morati naci odgovor i to sto prije ako misle maknuti bilo kojeg od ovih sa liste koji ce zamijeniti Terezu. 

 

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Danas se zavrsavaju izbori za EP, rezultate mozemo ocekivato od 23h, jbg takva su pravila, nema zvanicnih rezultata dok se ne zatvori i poslednje biracko mesto (bas me zanima koje je to, mozda Azorska ostrva, ili Madeira, ili neko od francuskih karipskih ostrva). Tako da ce u to vreme biti odma objavljeni konacni rezultati za nekoliko drzava koje su glasanje obavile prethodnih dana,  medju njima je i UK, koje nas na ovom forumu najvise i zanima.

 

Od izbora koji se danas odrzavaju kao zanimljive bih mogao da apostrofiram pre svega izbore u Poljskoj, tamo sa jedne strane imamo vladajuci konzervativni PiS koji ima odlicne rezultate, a suprotstavlja mu se jedna ogromna koalicija u koju su usle skoro sve stranke od levice do krajnje desnice, a predvodi iz Gradjanska Platforma, clanica EPP. Imamo jos jednu koaliciju na krajnjoj levici, jednu koaliciju na krajnjoj desnici, jednu novoosnovanu liberalnu partiju i pank muzicara Kukiza koji predvodi jedan desnicarski antiestablismentski pokret. Ovo bi trebalo da budu mozda i najneizvesniji izbori. 

Zati u Francuskoj borba za prvo mesto izmedju Makrona i Le Penovke. Le Pen ima pradnost u svim anketama od2-3%, da vidimo da li Makron moze da preokrene, izlaznost je znacajno veca nego na proslim evropskim izborima.

U Estoniji su pre par meseci bili parlamentarni izbori. Napravljena je neprirodna koalicija partije koja izmedjuostalog zastupa intrese ruske nacionalne manjine(partija Centra) i izrazito rusofobne Konzervativne partije. Intresantno ce biti da vidimo kako ce biraci obe partije da reaguju na to. 

U Austriji se desio veliki skandal sa Straheom. To ce sigurno uticati na rezultate izbora, videcemo koliko. Tu vec postoje neki exit pollovi koji pokazuju da je Kurc razbio konkurenciju, a da je FPO pao.

U Grckoj je generalna proba pred parlamentarne izbore sudar Sirize i Nove Demokratije posle sporazuma sa Makedonijom oko imena.

Za nas je uvek intresantno sta se desava u susedstvu, kako ce proci Pupovac i njegov SDSS, a ima forumasa i iz Slovenije pa ce se sigurno pratiti i rezultati odatle.

U Madjarskoj da vidimo da li Orban moze da bude najubedljiviji pobednik i preskoci malteske Laburiste koji su po exit pollovima osvojili 56%, ali i da vidimo kako su transformaciju i raskol u Jobiku odrazila prihvatili glasaci te partije.

 

To bih ja izdvojio kao najintresantnije. Naravno izbori su u celoj EU, za svakog ima po nesto, pa mozemo celu noc pratiti i komentarisati.

 

Pristizu i exit polovi iz Belgije, gde se odrzavaju i parlamentarni izbori, i sa Kipra...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...