Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

Za sve one koji bi hteli da shvate bar delić birokratskih drama, sa kojima se forumaš Ironside svakodnevno sreće.

 

Belgija, zemlja čuda... (i desetina centara politčke vlasti, koji se bore za glavnu reč)

 

 

 

Edited by yossarian
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Nova grupa u evropskom parlamentu ce se zvati ID (Identity & democracy), a ne EAPN (European Alliance of Peoples and Nations). U pitanju je grupa koja okuplja desne do ekstremno desne partije. Trenutno imaju 73 poslanika i to:

 

Lega Nord - 28

RN (bivsi Front National) - 22

AfD - 11

FPO i Vlaams Belang po 3

Okamurin SPD i finski PS po 2

EKRE i DPP jednog poslanika

 

Takodje ce ALDE (Alliance of Liberals and Democrats for Europe) da promeni ime u RE (Renew Europe), pridruzuje im se Macronov REM. Ova grupa ce biti treca po snazi u parlamentu sa 110 poslanika.

 

Spanski VOX je otisao u ECR grupu, Zivi zid ide u EFDD koji tako dobija trecu zemlju od potrebnih sedam. Koalicija separatista iz Spanije (Eh Bildu, ERC,...) ce sedeti sa zelenima u parlamentu. Grcka ekstremno desna partija LE je novi clan ECR, kao i FvD.

 

Izgleda da EFDD nece oformiti grupu, Farage ce preci u NI (osim ako udruzi snage sa Le Pen i Salvinijem), ECR ce i dalje biti buckuris svega i svacega. Ostaje da se vidi da li ce Orban da promeni grupu, gde ce Puigdemontova partija, gde Kolakusic, gde Jobbik. U NI ostaju samo L'SNS, Die Partei, Golden Dawn, DUP i KKE.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, goldberg said:

Nova grupa u evropskom parlamentu ce se zvati ID (Identity & democracy), a ne EAPN (European Alliance of Peoples and Nations). U pitanju je grupa koja okuplja desne do ekstremno desne partije. Trenutno imaju 73 poslanika i to:

 

Lega Nord - 28

RN (bivsi Front National) - 22

AfD - 11

FPO i Vlaams Belang po 3

Okamurin SPD i finski PS po 2

EKRE i DPP jednog poslanika

 

Takodje ce ALDE (Alliance of Liberals and Democrats for Europe) da promeni ime u RE (Renew Europe), pridruzuje im se Macronov REM. Ova grupa ce biti treca po snazi u parlamentu sa 110 poslanika.

 

Spanski VOX je otisao u ECR grupu, Zivi zid ide u EFDD koji tako dobija trecu zemlju od potrebnih sedam. Koalicija separatista iz Spanije (Eh Bildu, ERC,...) ce sedeti sa zelenima u parlamentu. Grcka ekstremno desna partija LE je novi clan ECR, kao i FvD.

 

Izgleda da EFDD nece oformiti grupu, Farage ce preci u NI (osim ako udruzi snage sa Le Pen i Salvinijem), ECR ce i dalje biti buckuris svega i svacega. Ostaje da se vidi da li ce Orban da promeni grupu, gde ce Puigdemontova partija, gde Kolakusic, gde Jobbik. U NI ostaju samo L'SNS, Die Partei, Golden Dawn, DUP i KKE.

 

 

 

Mislim da Die Partei idu u Zelene, a Kolakusic u ID.

 

Pudjemon je ideoloski najblizi ALDE, ali sumnjam da ce Cs to dozvoliti. Mozda i on u Zelene?

Jobiku je ideoloski sad najblizi ECR, ali to zavisi i od toga sta ce biti sa Orbanom, mda ja mislim da Orban ostaje u EPP.

Postoji velika mogucnost da rumunska SDP predje iz socijalista u ALDE. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jedan poslanik ce im otici u zelene, a Sonneborn ostaje u NI. Kolakusic u ID? Otkud to?

 

N-VA (flamanski separatisti, umerena desnica) su pred napustanjem ECR jer je u tu grupu primljen VOX. Iz N-VA su stizale simpatije na racun katalonskog separatizma. Sad je moguce da se mozda oformi neka nova verzija EFDD sa:

 

Brexit Party, Zivim zidom, M5*, N-VA, JuntsxCat, SGP iz Holandije i Jobbikom.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, goldberg said:

Jedan poslanik ce im otici u zelene, a Sonneborn ostaje u NI. Kolakusic u ID? Otkud to?

 

N-VA (flamanski separatisti, umerena desnica) su pred napustanjem ECR jer je u tu grupu primljen VOX. Iz N-VA su stizale simpatije na racun katalonskog separatizma. Sad je moguce da se mozda oformi neka nova verzija EFDD sa:

 

Brexit Party, Zivim zidom, M5*, N-VA, JuntsxCat, SGP iz Holandije i Jobbikom.

 

Za Kolakusica sam cita nesto da je izjavio da bi on u EAPN, uh sad ni ja nisam siguran, ili je to mozda bio EFDD, ali pre bih rekao ono prvo, znam da me je bas zacudilo.

 

Katalonci mi se nikako ne uklapaju u antiEU grupaciju, oni su bas proEU opcija. Za SGP nisam pratio, ali oni su religiozna desnica, za njih je idealno okruzenje ECR. Za N-VA mi je realnije resenje da su videli sansu da izvuku vise love na drugoj strani, a i ECR je dosta pod kontrolom istocnoevropljana. Sa Jobikom je sve moguce, u tu grupaciju mogu samo zbog finansija, mada su njihove finansije stabilne i imaju jakog sponzora koji je i inicirao promene u ideologiji. 

Link to comment
Share on other sites

Upravo je zavrseno glasanje za top 2 kontendera za premijera UK. Prvi je najvjerovatnije Boris Johnson, koji je do sada izbjegavao svaki kontakt sa medijima, a za drugog cemo saznati kad se prebroje glasovi. Clanovi parlamenta iz Konzervativne partije su glasali za zadnju dvojicu, a finalni izbor je u rukama clanova Konzervativne stranke, njih oko 100K, uglavnom bijelaca starosti malo ispod 60g. Oni ce izabrati premijera. 

 

Boris Johnson je strogi favorit. Bivsi gradonacelnik Londona i foreign secretary, jedan od vodja LeaveEU kampanje. Ko ce izmedju ostalih kandidata isplivati do Johnsona uskoro cemo vidjeti. 

 

 

p.s. Ispravka - ova runda glasanja je da se izbace kandidati koji dobiju manje od 33 glasa svojih kolega parlamentaraca iz stranke. Moze ih ostati vise od dva.

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

jel to nesto lose ili dobro?

 

Ni jedno ni drugo. Demografski podaci clanova stranke koji ce odluciti ko ce biti iduci premijer UK. Losije je na primjer sto ih je samo oko 100K i sto su stari, a biraju premijera u drzavi od 65M ljudi od kojih je velika vecina maladja od 60 godina. To je mozda vise na losem kantaru ali nije nezakonito i takva su pravila.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Honey Badger said:

 

Ni jedno ni drugo. Demografski podaci clanova stranke koji ce odluciti ko ce biti iduci premijer UK. Losije je na primjer sto ih je samo oko 100K i sto su stari, a biraju premijera u drzavi od 65M ljudi od kojih je velika vecina maladja od 60 godina. To je mozda vise na losem kantaru ali nije nezakonito i takva su pravila.

 

Pa dobro, cudno mi bilo to naglasavanje "belosti" u beloj zemlji. U Evropi i nema bas puno "obojenih" politicara, nije to USA, to u Evropi dosta teze ide. Pogledaj EU institucije, beli se ko sneg. Nije nista lose, prezentuje vecinu.

 

Mislim da Engleskoj nije nista falilo sto je Churchill postao premijer u 66-oj godini zivota posebno u odnosu na kancelara Adolfa sa 44 godine ….. mlad covek, perspektivan :classic_ninja:

 

Samo u neozbiljnim drzavama kao Crna Gora, Srbija i Kanada mozes naci premijere kojima je to prvi posao :classic_biggrin: Kanadjani su doduse shvatili kako su se zajebali, ovi drugi jos nisu.

 

 

Meni se to bas i ne svidja.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Pa dobro, cudno mi bilo to naglasavanje "belosti" u beloj zemlji. U Evropi i nema bas puno "obojenih" politicara, nije to USA, to u Evropi dosta teze ide. Pogledaj EU institucije, beli se ko sneg. Nije nista lose, prezentuje vecinu.

 

Mislim da Engleskoj nije nista falilo sto je Churchill postao premijer u 66-oj godini zivota posebno u odnosu na kancelara Adolfa sa 44 godine ….. mlad covek, perspektivan :classic_ninja:

 

Samo u neozbiljnim drzavama kao Crna Gora, Srbija i Kanada mozes naci premijere kojima je to prvi posao :classic_biggrin: Kanadjani su doduse shvatili kako su se zajebali, ovi drugi jos nisu.

 

 

Meni se to bas i ne svidja.

 

Mislim da nisi razumio.

 

Petorica koji su se kandidovali da zamijene Terezu Mej su relativno mladji ljudi. Johnson je 53, ostali su tu negdje, 5 godina +-. Za sad glasaju samo clanovi parlamenta iz Konzervativne partije i Boris Johnson je u ubjedljivom vodstvu sa 126 glasova. Za njim je Jeremy Cunt sa 44, pa jos trojica sa nesto preko 33 glasa. Kada otpadnu jos trojica u sljedecih nekoliko dana i ostanu samo dva kandidata, onda za njih glasaju clanovi Konzervativne partije koji nisu clanovi parlamenta, nego obicni gradjani koji placaju neku sitninu za clanarinu i njih oko 100K imaju privilegiju da odluce premijera u ovoj situaciji. Na njih sam mislio.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Honey Badger said:

 

…... i ostanu samo dva kandidata, onda za njih glasaju clanovi Konzervativne partije koji nisu clanovi parlamenta, nego obicni gradjani koji placaju neku sitninu za clanarinu i njih oko 100K imaju privilegiju da odluce premijera u ovoj situaciji. 

 

To je upravo kockica koja mi je nedostala.

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro HB to je nesto sto je sasvim normalno u celom svetu gde postoji parlamentarna demokratija. Ni ja te nisam razumeo do sada sta zelis da kazes. 

 

Peterborough by election od pre par dana su demantovali neke stvari o kojima smo pisali, pa i slozili se. Nikako da stignem da prokomentarisem... 

Link to comment
Share on other sites

Pa naveo sam da je sve po pravilima, legit. Nisam se ja nista ni bunio, samo sam naveo sta se dogadja. Cinjenica da svega 100K ljudi odlucuje koga ce izabrati da deliver Brexit je vrijedno da se pomene. Njih petorica imaju razlicite poglede na to, dok ovih 100K, po zadnjim anketama nisu zainteresovani ni za opstanak unije, ni za ekonomiju, ne interesuje ih nista osim Brexita, a 40% njih bi najradije da je Farage lider stranke i PM. 

 

Ovo za sad jos nije nista, tek na jesen ce klupko poceti da se odmotava, pa ocekujem generalne izbore do oktobra, a mozda i referendum.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

 

Mislim da nisi razumio.

 

Petorica koji su se kandidovali da zamijene Terezu Mej su relativno mladji ljudi. Johnson je 53, ostali su tu negdje, 5 godina +-. Za sad glasaju samo clanovi parlamenta iz Konzervativne partije i Boris Johnson je u ubjedljivom vodstvu sa 126 glasova. Za njim je Jeremy Cunt sa 44, pa jos trojica sa nesto preko 33 glasa. Kada otpadnu jos trojica u sljedecih nekoliko dana i ostanu samo dva kandidata, onda za njih glasaju clanovi Konzervativne partije koji nisu clanovi parlamenta, nego obicni gradjani koji placaju neku sitninu za clanarinu i njih oko 100K imaju privilegiju da odluce premijera u ovoj situaciji. Na njih sam mislio.

 

 

 

 

 

Bisere im prosipas, a niko da ih pokupi...

Brate, kod vas je full Monty Python.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, GlennGould said:

 

Bisere im prosipas, a niko da ih pokupi...

Brate, kod vas je full Monty Python.

 

Upravo kao Monty Python. Totalno je nadrealno jer kad gledas ozbiljan politicki program, vijesti npr, ocekujes da cujes nesto smisleno i logicno od strane narodnih poslanika, bilo iz vlasti ili opozicije ali jok. Samo neke bajke i izmisljotine i tako evo tri godine. 

 

A jos se nista nije ni desilo. I dalje smo punopravna clanica EU pa nema nestasica i krize ali polako pocinje da ujeda neizvjesnost. Auto industrija se gasi, industrija celika takodje. Ocekujem da ce nakon Brexita rasprodati sve sto vrijedi i za 5 godina cemo biti u rangu Srbije ili Moldavije ali sa nuklearkama.

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

More voters want Britain to quit the EU now than at the time of Brexit referendum, a fresh poll has revealed.

57 per cent said they thought we should still leave the EU in some way, three years after Brits originally voted for Brexit in 2016.

 

43 per cent want Britain to Remain, and 16 per cent wanted a softer Brexit, the YouGov research for The Times showed.

 

Just 13 per cent wanted us to quit the bloc with Theresa May's dead deal, compared to 28 per cent who stressed Britain should leave with no deal at all.

The polling comes as Boris hardened his Brexit position yesterday, vowing to take us out of the EU by October 31 "do or die".

 

He insisted that the Conservative party will be heavily punished if we don't come out, and only he was the person to restore Brits' trust in politicians.

Boris' first plan will be to renegotiate the backstop with the EU, and if they refuse then try to persuade them to have a standstill transition period while we leave without an agreement

 

Then he will negotiate a trade deal, with everything staying as it is now until we can do that.

 

But Brussels has already slapped down his plans and insisted the deal can't be re-opened.

 

One official even called the ideas "bulls**t" before he's got anywhere near No10.

 

Boris and his leadership rival Jeremy Hunt will face another three weeks of gruelling hustings and campaigning, before members cast their ballots.

The new PM will be announced on July 23. But Theresa May will take her final PMQs on July 24 before officially going to the Queen to resign.

And the new leader could face a vote of no confidence in their first days too, with Labour vowing to try and topple the Government.

Tories have hinted they could join the Opposition in such a crunch vote - if the next PM decides to push for No Deal.

 

 

GL-PIE-CHART-brexit-v2.jpg?w=620

Edited by McCarthy
Link to comment
Share on other sites

Iz moje perspektive, ovo iznad tesko da odgovara situaciji na terenu. UK je sada vecinski Remain, a da ovaj plakat iznad sadrzi i trunku istine, novi referendum bi bio raspisan u roku od 7 dana da zacementira onaj od prije 3 godine.

 

Ja smatram da ce UK ostati clanica i nakon 31. oktobra i stavio sam neke pare na to.

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

On 6/18/2019 at 1:58 PM, goldberg said:

PP, C's i VOX su postigli sporazum u Madridu i drugim opstinama i gradovima gde imaju vecinu. Ovo znaci i da od koalicije PSOE - Ciudadanos najverovatnije nece biti nista.

 

Ali zato u Barseloni "neprincipijelna" koalicija. 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Laki je malo nervozan …...


 

Quote

 

Makron: Nas 28 ne možemo da se dogovorimo, odbijam svako proširenje

U tom smilu skeptičan sam u vezi s pričama o tome da je budućnost EU u novom proširenju, a u situaciji kada vidimo da nas 28 ne možemo da se dogovorimo.

Nemogućnost dogovora između EU 28 dovodi u pitanje kredibilitet Unije i  daje sliku Evrope kao neozbiljne. .

 

 

Tako je moj Emanuele, pa ja to pricam vec godinama, a ti tek sad shvatio !

 

Nego sta je nego neozbiljna, kako ne bi bila neozbiljna kada je tebi pored svih sranja u Francuskoj i sirom tvoje Europe …… glavni problem Trump. Ni slucajno da propustis da ga opljunes. A kad si s njim manji si od makovog zrna, cim ledja okrene, tebi pljuvacne zlezde prorade.

 

Nemas ti nista sa Trumpom, on radi svoj pos'o, a ti bi trebalo da radis svoj …… ali kako kada ne znas ….. nisi kadar da ga odradis, nisi sposoban, nego ti je lakse da prebacujes krivicu 5000 kilometara preko bare. A koleginica Andjelka ti se isto uplela u neo-neoliberalne gluposti, pa sad ne znate sta cete, ni kud cete. Jel tako?

 

A sa crnim djavolom biste pre nego sa Amerikom? Ko vas je to naucio? :roflmao:Da nije onaj sto je bio pre Trumpa? Lici mi na njega. :classic_biggrin:

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...