Jump to content

Totalna preporuka


dali_man

Recommended Posts

On 6/19/2020 at 11:33 PM, Plavi Golub said:

Little women (2019)
 

https://m.imdb.com/title/tt3281548/

 

Odlican, lepo snimljen, mozda malko vise zenski uslovno receno, mada ja mislim da je sve.

 

Odlican casting

 


@Pletilja: Svideo bi vam se, sigurna sam.

Sinoc gledala....da, dopao mi se, kasting izvrstan, tumacenje podteksta opravdava rimejk, fino izbegnuta patetika prisutna u ranijim ekranizacijama, gluma - vrhunska. Ako mi je ista zasmetalo onda je to montaza, kao da postoji trend da se na sve manje razumljiv nacin preprlice proslost i sadasnjost, da se izbegava naracija a bez nje tesko da ce mladji gledaoci neskloni literarnim klasicima razumeti pricu. Hvala na prerporuci, vredelo je. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Pletilja said:

Sinoc gledala....da, dopao mi se, kasting izvrstan, tumacenje podteksta opravdava rimejk, fino izbegnuta patetika prisutna u ranijim ekranizacijama, gluma - vrhunska. Ako mi je ista zasmetalo onda je to montaza, kao da postoji trend da se na sve manje razumljiv nacin preprlice proslost i sadasnjost, da se izbegava naracija a bez nje tesko da ce mladji gledaoci neskloni literarnim klasicima razumeti pricu. Hvala na prerporuci, vredelo je. 

 

Meni su se izvan same price svidela kamera, boje kako je sniman i kostimi. Posle videh da je dobio Oskara za kostime, stvarno zasluzeno. To sa skakanjem izmedju proslosti i sadasnjosti bez hinta ste dobro primetili. I meni cesto zasmeta.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Plavi Golub said:

 

Meni su se izvan same price svidela kamera, boje kako je sniman i kostimi. Posle videh da je dobio Oskara za kostime, stvarno zasluzeno. To sa skakanjem izmedju proslosti i sadasnjosti bez hinta ste dobro primetili. I meni cesto zasmeta.

Nisam znala za nagradu ali je apsolutno zasluzena, ako pogledate kako su rukavi ukrojeni na kostimu, videcete da su to originalni krojevi epohe. Industrijska revolucija, pronalazak parnog tkalackog "stana" uticao je na modu tog vremena, tekstil je pojeftinio i otud te ogromne krinoline, pelerine, trake, cipke i pre svega - karirani dezeni. Jos nesto mi je privuklo paznju a to je ritam, ne mislim na ritam muzicke podloge vec tempo kamere, kadra, kao da svaka od sestara ima svoj ritam, za Dzo je to - vivace, ne presto, ne allegro vec bas - vivace...malo je zena tog vremena grabilo tako dugim koracima, trcalo ulicom....pristrasna sam, Dzo je tako slicna mojoj cerki, cak i lice....🤗

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam to za Oskara videla posle gledanja. 

 

Bas mi se estetski svidja moda tog vremena, nije mi bila poznata istorijska konotacija iz ugla industrije odece.

 

Inace konacno jedan od filmova o ljudima u poplavi kompjuterizovanih bajki. Ja sam bas svastojed sto se filmova tice, ali mi je ovaj tip filma nedostajao. Nekako ostalo u osamdesetim 🙂.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Upravo ide na cinemania :

 

The Death of Stalin (2017)

 

Ovo je crna komedija koja me je oduševila. Ličnosti su to do te mere izkarikirali da izgledaju kao strip junaci a opet se su donekle držali istorijskih događaja u globalu. Sjajan film. Sjajna glumačka ekipa starih asova koji su doduše poznatiji po sporednim ulogama ali ovde su svi briljirali. Posebno ističem uz mali spoiler prikaz Žukova u stilu Ramba 🙂

 

The_Death_of_Stalin.png

 

 

Edited by Klotzen
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2020 at 10:00 PM, Klotzen said:

Upravo ide na cinemania :

 

The Death of Stalin (2017)

 

Ovo je crna komedija koja me je oduševila. Ličnosti su to do te mere izkarikirali da izgledaju kao strip junaci a opet se su donekle držali istorijskih događaja u globalu. Sjajan film. Sjajna glumačka ekipa starih asova koji su doduše poznatiji po sporednim ulogama ali ovde su svi briljirali. Posebno ističem uz mali spoiler prikaz Žukova u stilu Ramba 🙂

 

The_Death_of_Stalin.png

 

 


👍

 

Mada mi se ne svidja sto ove zlice iz bliske proslosti stavljaju u komedije da ih humanizuju.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Plavi Golub said:

 

Mada mi se ne svidja sto ove zlice iz bliske proslosti stavljaju u komedije da ih humanizuju.

 

 

Definicija komedije se sustinski nije promenila u poslednjih 80 godina. Ali Zeitgeist jeste. Ugnjetava se sustina zarad forme. 

Tu promenu dobro ilustruje nedavna “Don’t mention the war!”-moralna panika (excl. 'racial slurs') i

suprotstavljanje razumu kroz pokusaj da se publika uz ”extra guidance & warnings” ukalupi u trenutno vazecu normu & formu.

Ljudsku inteligenciju ne treba preceniti; ali, ne treba je ni potceniti. 

 

 

Komedija po definiciji ne moze da nekog humanizuje. A ni da dehumanizuje.

To joj jednostavno ne dozvoljava veseli nacin na koji, izmedju ostalog, prikazuje ljudske slabosti.

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa ne znam, mene u tu normu nece uklopiti nikad. A i komedija ima raznih. Kao i publike. To za Fawlty Towers je budalastina. Na kraju ce biti, mnogo buke ni oko cega. A Alo, Alo su se npr smejali i Nemci.

 

Nisam ja sigurna ni sta je to trenutno vazeca norma, ovako nesto preskacem.  
Ono sto primecujem je manje ili vise suptilne pokusaje prepravke istorije kako poslednji svedoci iste zavrsavaju svoje zivote.

 

Inteligentne ljude ukalupiti nece, mogu samo da se sprdaju i dalje sa «extra guidance & warnings», ali inteligencija nije jedino sto odredjuje coveka. Ima nesto i u etici.

 

 

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Kad smo kod komedija na istorijske teme palo mi je na pamet nesto od ranije.

 

Valjda se kod nas zvao: Smesna strana istorije.

 

Mel Brooks svakako nije politicki korektan.

 

History of the World: Part I (1981)

 

https://m.imdb.com/title/tt0082517/

 

 

 


I jos jedan, parodija na Ratove zvezda
 

Spaceballs (1987)

 

https://m.imdb.com/title/tt0094012/

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inače na jednom rusofilskom forumu "The death of Stalin" je ocenjen kao ekstrmna antiruska propaganda od strane zapada. Tako da zavisi sa koje tačke ga posmatraš. Niko od njih nije predstavljen u pozitivnom ili negativnom svetlu nego su predstavljeni onako kako su opisani u istoriji, čak i od strane samih Sovjeta, osim možda Maljenkova koji je predstavljen kao polu-budala :) . Jedino su ih izkarakirali do zla boga jer drugačije od toga ne bi mogla da se napravi komedija nego samo tragedija. Dijalozi koji su po meni maestralno urađeni i koji su najbolji deo filma su pod velikim upitnikom ali krajnji rezultat i događaji su svi istorijski potkovani.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

The Cabinet of Dr. Caligari (1920)

 

The_Cabinet_of_Dr._Caligari_poster.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt0010323/

 

Ne zna se sta je bolje u filmu, da li muzika, da li stilizirana scenografija koja daje jos bolji uzitak filmu da se priblizi gledaocima taj 'poremeceni' um... da li osvetljenje koje je korisceno tada 1919/20. da bi se opet dao bas taj pravi prikaz opet kazem 'poremecenog' uma !
Gledam na internetu da postoji cak i remake ovog remek dela - taj remake ne bih preporucio...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U nedostatku novih ostvarenja pokusavam da pogledam filmove koje sam iz razlicitih razloga propustio,a neretko se tu nadju i naslovi za koje se zna(lo) da su uspesni.
Jedan od takvih je definitivno i film iz 1995. - Heat (Vrelina)

Na lomacu sa mnom,ali tek ga sinoc pogledah..prvi put. Vidim da su film zaobisli i Oscari i nagrade po filmskim festivalima,ali po meni je ovo jedan od najboljih americkih filmova devedeserih godina..zaista sam uzivao gledajuci ga. Iako ova kriminalisticka drama traje blizu puna tri sata,sve vreme mi je drzala paznju.
Reditelj i scenarista Michael Mann u centar paznje stavlja odnos dvojice glavnih likova - cutljivog i inteligentnog vodje bande Neila McCauleya (R.De Niro) i policijskog porucnika Vincenta Hanna-e (Al Pacino) koji je potpuno predan poslu zbog cega mu trpi privatni zivot i zbog cega je treci put pred razvodom braka. Njih dvojica su medjusobno suprotstavljeni,usamljeni profesionalci,koji jedan prema drugom osecaju postovanje,ali ne odustaju od svojih zadataka. Kroz njihove likove reditelj problematizuje pitanja ljudske egzistencije, usamljenosti,ali i junastva.

Film poseduje mnogo kvaliteta..tesko ih je sve i nabrojati:virtuozna rediteljska tehnika,sjajna atmosfera koja cini da bukvalno osetite vrelinu sa asfalta,impozantna ostvarenja De Nira i Pacina (koji su ovde jos uvek u svojim top-izdanjima - glumackim,pa i fizickim) kojima sjajno sekundiraju brojni karakterni glumci medju kojima su Val Kilmer,John Voight i tada vrlo mlada Natalie Portman...

Ako ima jos nekoga ko ga nije pogledao - trk da ispravite gresku.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Crni Bombarder said:

U nedostatku novih ostvarenja pokusavam da pogledam filmove koje sam iz razlicitih razloga propustio,a neretko se tu nadju i naslovi za koje se zna(lo) da su uspesni.
Jedan od takvih je definitivno i film iz 1995. - Heat (Vrelina)

Na lomacu sa mnom,ali tek ga sinoc pogledah..prvi put. Vidim da su film zaobisli i Oscari i nagrade po filmskim festivalima,ali po meni je ovo jedan od najboljih americkih filmova devedeserih godina..zaista sam uzivao gledajuci ga.

 

Nije mu ni trebao Oskar. Zaista odlican film i bez Oskara i itd solidno i zaradio.

 

2 hours ago, Crni Bombarder said:

Ako ima jos nekoga ko ga nije pogledao - trk da ispravite gresku.

 

Jedan od onih koji mogu da se gledaju vise puta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Crni Bombarder said:

U nedostatku novih ostvarenja pokusavam da pogledam filmove koje sam iz razlicitih razloga propustio,a neretko se tu nadju i naslovi za koje se zna(lo) da su uspesni.
Jedan od takvih je definitivno i film iz 1995. - Heat (Vrelina)
 

 

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Vinsent Hana koga igra Al Pacino je u stvari po scenariju kokainski zavisnik, a gornja scena je poluimprovizacija Pacinova kad urla GREAT ASS... za cuvenu restoransku scenu Pacino i De Niro nisu hteli da probaju tekst da bi sto vise izgledalo kao da se vide po prvi put.

 

Ta scena je snimana sa dve kamere da se slucajno ne bi zagubio neki delic mimike, i nije tacna legenda da je snimljena iz prve. Tu montaza dolazi do izrazaja i osecaj za to. 

Link to comment
Share on other sites

Adam's Apples aka Adams æbler (2005)

 

https://www.imdb.com/title/tt0418455/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

Sjajan film sa izuzetno ozbiljnom temom i jakom porukom. Uz to sam se na momente valjao od smeha. Priča o neonacisti (Ulrcich Thomsen) koji nakon izlaska iz zatvora, odlazi u zabačenu parohiju u danskoj zabiti, gde treba da obavlja društveno koristan rad kao vid rehabilitacije. Na čelu parohije, nalazi se ekscentrični sveštenik (Mads Mikkelsen) koji na momente deluje luđe od samih "rekonvalescenata" koji iz sličnih razloga borave u istoj. Film obiluje živopisnim likovima sa krajnje nepredvidim ponašanjem, što mu da daje posebnu draž.

 

 

 

Edited by drgnk
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...