Jump to content

Totalna preporuka


dali_man

Recommended Posts

2 hours ago, Chaos Is Me said:

Another Round (2020)

 

Iako ishajpovan, ispostavilo se sasvim opravdano - zaista još jedan sjajan film T.Vinterberga. Sve je ovde odlično, gluma na nivou, zanimljiv scenario, film je i ozbiljan i jako zabavan, dinamički besprekoran, likovi su odlično profilisani (ne samo Matsova uloga), ne mogu naći nikakve ozbiljnije zamerke, možda mi se zapravo najmanje svideo kraj koji se opet drugima dosta dopao. E da, smeta mi i kad gledam ovu skandinavsku srednju klasu sve mi deluje kao first world problems kod njih, imaju lepe velike kuće, lepu prirodu, lepa naselja, lepe žene i decu, jebem ih napredne. 🙂 Možda se suština filma krije u jednoj jedinoj rečenici, al da ne spojlujem sad. U svakom slučaju, totalna preporuka. 9/10

 


Tnx. Just in time. Gledace se za vikend.

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Tuzna prica vezana za snimanje filma Another round, cime po meni isti posebno dobija na tezini.

 

https://www.indiewire.com/2020/12/thomas-vinterberg-another-round-greatest-tragedy-1234603452/

 

Starija cerka Tomasa Vinterberga je trebalo da glumi cerku Madsa Mikelsena u filmu. Nazalost, poginula je u saobracajnoj nesreci neposredno pred pocetak snimanja. 
 

Veliki emotivni napor je potreban da se snimi bilo kakav film posle takvog gubitka. Mislim da ga je i snimao kao posvetu njoj.

Edited by Plavi Golub
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ne sam Safete said:

Kad neko spomene Kirsten, prvo što mi pada na pamet je Trirova 'Melancholia' ... kakav masterpiece :Hail:

 

edit: taman je za ovaj topik, ako neko nije gledao

Filmčina. Ja ga slučajno pogledao. Jedan od onih filmova za koje znaš i ko ih je napravio, i ko glumi, sve, ali te ne zanimaju. Izbjegavao sam ga jer mi je Antichrist bio sranje. Mrzim takve filmove. Di redatelj namjerno ubacuje odvratne scene samo da bi šokirao. Ali Melancholia je remek djelo. Misliš da ti se neće svidjeti, a ono... Nymphomaniac isto nisam gledao jer mislim da je i on sličan. The Kingdom mi je odlična mini-serija recimo, Manderlay mi ne valja. S Von Trierom (tj njegovim filmovima) baš imam love-hate odnos.

There Will Be Blood je još jedan primjer odličnog fima koji sam izbjegavao. I to  jedno 3 godine prije nego sam se prisilio ga pogledati. Meni osobno možda najbolja DDL uloga. Makar je i Paul Dano rasturio. To isto ako netko slučajno nije gledao, velika preporuka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Big Bad Wolves

Izraelski triler/horor o policajcu, ocu ubijene djevojčice, i osumnjičenom za ubojstva i silovanja djevojčica. Odlična priča, glumačke izvedbe, šokantne scene i twist na kraju. Twist sam dijelom očekivao od samog početka, ali dijelom me baš iznenadio. Iako je tema mračna da mračnija ne može biti, kroz cijeli film se non stop proteže humor i to je ono što me možda i najviše oduševilo. Ne sjećam se da sam gledao nešto slično. Naravno da postoje triler-komedije, horor-komedije i sl. Ali ovaj film nije komedija, a prepun je humora. Ne postoji promil šanse da bi ovako nešto prošlo u Hollywoodu. Mala zamjerka je na mrvicu zbrzani kraj. 

Svakako preporuka 7.5/10

Edited by Bugl Khan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bugl Khan said:

Filmčina. Ja ga slučajno pogledao. Jedan od onih filmova za koje znaš i ko ih je napravio, i ko glumi, sve, ali te ne zanimaju. Izbjegavao sam ga jer mi je Antichrist bio sranje. Mrzim takve filmove. Di redatelj namjerno ubacuje odvratne scene samo da bi šokirao. Ali Melancholia je remek djelo. Misliš da ti se neće svidjeti, a ono... Nymphomaniac isto nisam gledao jer mislim da je i on sličan. The Kingdom mi je odlična mini-serija recimo, Manderlay mi ne valja. S Von Trierom (tj njegovim filmovima) baš imam love-hate odnos.

There Will Be Blood je još jedan primjer odličnog fima koji sam izbjegavao. I to  jedno 3 godine prije nego sam se prisilio ga pogledati. Meni osobno možda najbolja DDL uloga. Makar je i Paul Dano rasturio. To isto ako netko slučajno nije gledao, velika preporuka.

Potpuno ista priča i kod mene.

Samo bih dodao da mi je There Will Be Blood, sigurno medju 5 najboljih/najdražih filmova koje sam odgledao. I drago mi je da si se sjetio odličnog Dano-a. Ljudi ga, ne znam zašto, preskoče kad spominju ovaj film.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tae Guk Gi: Brotherhood Of War (2004)

 

https://www.imdb.com/title/tt0386064/?ref_=fn_al_tt_1

 

 

  Odličan ali težak i mučan film koji reflektuje sve užase i strahote Korejskog rata. U centru priče nalaze se dva brata koji su se spletom nesrećnih okolnosti obreli u istoj jedinici južnokorejske vojske. Njih dvojica se međusobno slažu kao rogovi u vreći zbog različitih stavova koje imaju o tom ratu. Jedini motiv starijeg brata da se bori u pomenutom sukobu, je da održi mlađeg u životu tokom ratnog vihora. Naime, klinac je najveća nada porodice pošto je veoma inteligentan i budući student fakulteta. No, stvari vrlo često ne idu po planu...

 

  Film obiluje teškim i mučnim ali i vrlo emotivnim scenama koje odslikavaju bratsku ljubav u najtežim trenucima njihovih života. Treba reći da se film uopšte ne svrstava na neku od zaraćenih strana (obe su prikazane u odvratnom, zločinačkom svetlu). Sa tehničke strane, besprekorno urađen ratni film sa efektnim scenama sudara armija, juriša, borbi prsa u prsa, uz masovnu upotrebu statista. Treba takođe istaći i fantastičnu režiju Je-gyu Kanga. 👍

 

Edited by drgnk
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nedavno pisah o utiscima filma "Chinatown" pa ga uporedih sa filmom "Poverljivo iz L.A.",ali budimo realni..ta dva filma se zapravo ne mogu porediti. Ovaj potonji,naime,shije "Kinesku cetvrt" sa prilicnom razlikom..

Nisam bio lenj,pa pogledah ponovo "L.A.Confidential". 
Sve sam mislio da ce najveci fan ovog fantasticnog ostvarenja,sa foruma, @Plavi Golubnapisati nesto vise,ali dok cekamo njeno vidjenje filma,ja cu uzeti slobodu da napisem nesto vise o najboljem neo-noire filmu svih vremenatm (nadam se da mi Plavi Golub nece zameriti)

"Poverljivo iz L.A." kriminalisticka drama,1997.
unnamed.jpg

Los Angeles,50-ih godina 20.veka.Tamosnji policajci cesto se po svojim metodama ne razlikuju od kriminalaca. Grubom i ne preterano inteligentnom Budu Whiteu (R.Crowe) omiljena su meta nasilnici koji maltretiraju zene. Sharmantni Jack Vincennes (K.Spacey) stalno je na naslovnim stranama,jer hapsenja izvodi u dogovoru sa vlasnikom tabloida "Hush" Sidom Hudgeonsom (D.DeVito). Mladi i ambiciozni Ed Exley (G.Pearce) nastoji se pridrzavati pravila,no kako svoje kolege tuzaka sefovima,ubrzo stekne reputaciju mlakonje i strebera,a posebno ga mrzi White. Njihov je komandir stari lisac Dudley Smith (J.Cronwell). Istrazujuci lanac prostitucije kojim upravlja tajanstveni bogatas Pierce Patchett (D.Strathairn),detektivi otkrivaju opasnu urotu,a White se usput zaljubi u elitnu prostitutku Lynn Bracken (K.Basinger)

Ova krimi-drama je po misljenju brojnih kriticara jedan od najboljih americkih filmova snimljenih '90-ih godina. Rec je o ekranizaciji istoimenog romana Jamesa Ellroya,jednog od najuglednijih savremenih autora krimica koji se proslavio mracnim romanima u kojima granica izmedju zakona i kriminala gotovo da i ne postoji. Scenarist Brian Helgeland i reditelj (sada vec pokojni) Curtis Hanson sjajno su adaptirali njegov slojeviti roman i za svoj su trud nagradjeni Oscarom,a zlatni je kipic osvojila i izvrsna Kim Basinger. Film je za Oscara nominovan u jos 7 kategorija,a ne bi bilo nepravedno da je svih devet i dobio. Izvanredne uloge ostvarili su svi clanovi glumacke ekipe,narocito K.Spacey, G.Pearce i R.Crowe.

Tesko mi je izdvojiti omiljene scene jer je film fantastican kao celina,ali izabrah dve-tri.

Jack i Dudley u "Rollo Tomasi" sceni..


Bud i Lynn u razgovoru tokom kojeg raste seksualna tenzija 
"You said 'fuck' a lot"
-You fuck for money!


I za kraj,mozda ne najbolja,ali najduhovitija scena u filmu. Porucnik Exley ulazi u bar i pocinje da vredja zanosnu plavusu, misleci da je ona samo kurva koja je sredjena da lici na glumicu Lanu Turner,a ne shvatajuci da to zaista i jeste Lana Turner. Za to vreme njegov kolega Jack se sheretski smeska pustajuci Eda da se momacki izblamira.
"Kako sam mogao znati? :lol_2:
 

 

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Ja sam taj film gledala X puta pocevsi onda kad je bila premijera tu kod nas. Imam ga na disku i jedan je od onih koje mogu cesto da provrtim.

 

4 hours ago, Crni Bombarder said:

Grubom i ne preterano inteligentnom Budu Whiteu (R.Crowe) omiljena su meta nasilnici koji maltretiraju zene.

 

On nije streberski tip, ali nije neinteligentan. Ceo lik je onako kao pod kontrolom, kao pod rucnom. "Specijalnost" su mu ti nasilnici u kuci, kojim pokusava da vrati svoje traume jer je on zrtva nasilja. Ide kroz zivot sa detinjom grizom savesti jer nije uspeo da spreci oca da ubije majku. Prethodno se uvek podmetao da sam dobije batine. Taj zadnji put bio je vezan, lisicama cini mi se za radijator u svojoj sobi.

 

4 hours ago, Crni Bombarder said:

Mladi i ambiciozni Ed Exley (G.Pearce) nastoji se pridrzavati pravila,no kako svoje kolege tuzaka sefovima,ubrzo stekne reputaciju mlakonje i strebera,a posebno ga mrzi White.

 

On je sin poginulog policajca koji je bio u sluzbi sa sefom Dadlijem.

 

Nezavisno od uloge u LA Confidential,  meni nikad nije bilo jasno zasto ovaj australijski glumac kasnije nije imao bolju karijeru. Izgleda da nekad bas treba imati srece. Koju godinu kasnije napravio je sjajnu ulogu u Mementu, Kristofera Nolana Isto sam ga gledala tu kad je bila srpska premijera. Secam se vau utiska iz bioskopa

 

 

 

Nazad na LA Confidential i ulogu Gaja Pirsa, on igra ulogu Eda, tipicnog, pomalo nadobudnog, strebera, koji u pricu ulazi sa motivom da pronadje ko je kriv za smrt njegovog oca. U filmu je ocigledno to stalno trenje njegovog karaktera sa Badom koga igra Krou, delimicno prirodno,  gde Pierce,  igara lukavijeg i manipulativnijeg tipa koji bi da odmeri "snagu" s  Vajtom. Dodatan razlog je svedocenje Eda protiv  Badovog partnera koji mu je bio neka vrsta mentora i ocinske figure.

 

Na kraju filma obojica prepozanju zajednickog protivnika, posredno odajuci priznanje jacoj strani onog drugog sto ih spaja  u akciji otklanjanja korumpiranog sefa koga Ed prepoznaje po kodnom imenu i koji je kriv za smrt njegovog oca . Ono sto  je meni upalo u oci da su likovi koje igraju Bada i Lin (sjajna i zasluzeno Oskarom nagradjena Bejsindzer) na slican nacin kontrolisano uzdrzani, svako iz svog razloga, i da se i na tom nivou podsvesno povezuju uz uzajamnu fizicku privlacnost.

 

Glumacka ekipa izuzetna. Deni De Vito rodjen za ulogu tabloidnog novinara. Nigde slabog mesta, bar mojoj pameti. Steta sto nema vise ovakvih filmova.

Edited by Plavi Golub
  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne bih imao sta da dodam tvom postu,samo da prokomentarisem par stvari.

 

25 minutes ago, Plavi Golub said:

On nije streberski tip, ali nije neinteligentan.

Ja nisam rekao ni da je glup,ni neinteligentan. Napisao sam "ne preterano inteligentan",a to nije isto kao napred pomenuto. Uostalom - tu je scena kada nakon seksa Lynn upravo daje do znanja Budu da nije glup.

 

 

28 minutes ago, Plavi Golub said:

Nezavisno od uloge u LA Confidential,  meni nikad nije bilo jasno zasto ovaj australijski glumac kasnije nije imao bolju karijeru. Izgleda da nekad bas treba imati srece. Koju godinu kasnije napravio je sjajnu ulogu u Mementu, Kristofera Nolana Isto sam ga gledala tu kad je bila srpska premijera. Secam se vau utiska iz bioskopa

 

Ovo je maltene od reci do reci moje misljenje i utisak.
Neverovatno da mu se karijera skoro ugasila nakon ova dva filma i dve jako dobre uloge. Prava mala misterija sta se tu dogodilo. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Crni Bombarder said:
50 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Ja nisam rekao ni da je glup,ni neinteligentan. Napisao sam "ne preterano inteligentan",a to nije isto kao napred pomenuto. Uostalom - tu je scena kada nakon seksa Lynn upravo daje do znanja Budu da nije glup.


OK, neprecizno napisano od mene. Sorry ako je zvucalo drugacije.

Zapravo je inteligentniji nego sto odaje na prvu loptu, jer se skriva iza tog non stop napetog moda.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Nekoliko prica ide sve vreme preplicuci se. Amerika u pedesetim nakon II svetskog rata, izmesanost krupnog kriminala (droga, high class prostitucija), sa policijom, politikom i sudstvom. Tabloidna stampa koja se na dojavu pojavljuje na mestu zlocina.(Policajac koga igra Kevin Spejsi)

 

Svaka slicnost sa danasnjicom nije namerna.

 

Ima nekoliko prica, uglavnom policajaca. Dva pomenuta, jedan u potrazi za odgovorom ko je kriv za smrt njegovog oca policajca, drugi u borbi sa demonima detinjstva.

 

Stvarno je film za preporuku. Dobro snimljen, kostimi i ambijent odlicni. Gluma i glumci vec pomenuti.

 

Nepravedno nedovoljno pomenut Dzejms Kromvel kao sef Dadli. Covek je igrao farmera u komediji Bejb o prasetu koje govori.

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Ima izuzetnu i zamrsenu pricu,ispricanu na veoma kvalitetan nacin.

Slika grada palih anđela ispričana iz vizure policajaca.

Korupcija , novac , prostitucija , borba za vlast , sprega policije novinara .

To smo gledali više puta u drugim filmovima.

Pa ja pitam šta je izuzetno u baš ovoj verziji što nije viđeno u drugim filmovima?

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, sasa965 said:

Korupcija , novac , prostitucija , borba za vlast , sprega policije novinara .

To smo gledali više puta u drugim filmovima.

Pa ja pitam šta je izuzetno u baš ovoj verziji što nije viđeno u drugim filmovima?

Prica nije epohalna;ona je cak i izlizana,moglo bi se reci. U tom delu jesi u pravu.

Ono sto odvaja "Poverljivo iz L.A." od mnostva drugih i slicnih filmova jeste tempo. 
Nijednog momenta ti film ne dopusta da odahnes. Dogadjaji se redjaju jedan za drugim,kao na traci. Cak i kada bi prica imala rupa i nelogicnosti (a naravno da nema) - mi to ne bismo stigli da primetimo. Film prodje kao za sekund.

Takodje,obicno u filmovima koji imaju neku misteriju,gledaocu se u jednom momentu "servira" nekakav pogresan trag kojeg onda pratimo. Nesto sto treba da okrene sumnju na nekog drugog ili samu radnju pokusa da odvede na neku drugu stranu. Ovde toga nema ni u tragovima! Naprotiv - film nas nijednog trenutka ne vuce na pogresan trag. Umesto toga on konstantno daje delove slagalice,uklapa dogadjaje,dijaloge i likove da nam svakog trenutka sve postaje jasnije. 

I konacno.
Mada nijedan lik u filmu nije protracen,mi u sustinu pratimo sudbine trojice policajaca,koji su medjusobno veoma razliciti. Zasto trojice? Zasto ovde fakticki imamo tri glavna lika? Pa,zato sto je prica prevelika samo za jednog od njih! U "Kineskoj cetvrti" jedan je glavni glumac,lik kojeg tumaci Jack Nicholson treba sam da resi misteriju/slucaj. Ovde je to nemoguce,jer je prica mnogo slozenija i slojevitija. Iscekivanje gledaoca da se ta tri razlicita lika na kraju ipak sloze i pocnu da saradjuju gotovo je jednaka nekakvoj ljubavnoj tenziji.

Sve su to razlozi koji vrlo jasno odvajaju "Poverljivo iz L.A." od drugih,ali samo slicnih filmova. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...