Jump to content

Totalna preporuka


dali_man

Recommended Posts

Cobra Kai (2018 - )

IMDb

 

 

Video sam davno da su izbacili ovu seriju seriju kao direktan nastavak na "Karate Kid" serijal filmova i prvo što sam pomislio je "opet rade glupe nastavke ne bi li zgrnuli još malo para".

 

Pre mesec dana slučajno vidim da na IMDb ima ocenu čak 8.8. i odlučim da bacim pogled (u fazonu "nema šanse da je toliko dobro"), a ne mogu da kažem, voleo sam filmove kao klinac. Navukao sam se momentalno...

 

Zanimljivi likovi i radnja, gomila komičnih elemenata i referenci na 80te, ne mare o političkoj korektnosti... Jedini minus je što ima malo tinejdž drame, čega lično nisam ljubitelj, ali nije strašno.

 

Ako tražite opuštenu, zabavnu seriju, sve preporuke.

Link to comment
Share on other sites

tuntematon_sotilas_viisiosainen_tv_sarja

 

Unknown Soldier (2017)

 

Posle Estonskog "1944" prošetah do Finaca i odgledah ovaj njihov film. Fantastičan posao su odradili, ovo je finski "Band of Brothers" ali sa dosta mračnijom atmosferom. Čistokrvni ratni film sa elementima drame. Iako je reč o najskupljem filmu u istoriji Finske ipak se oseti da 7 miliona nije bilo dovoljno za sve troškove, pre svega oko efekata koji nisu loši ali nisu ni na nivou AAA produkcije. Atmosfera i brzina radnje su fantastični, praktično nema dela filma kada zevate.

 

Radnja filma prati finsku četu od početka rata sa SSSR 1941. godine pa do kraja 1944. godine. Ovde se takođe oseti da je budžet ipak mali za ovako nešto jer koliko su 41. i 42. detaljno odrađeni toliko su 43. i 44. nekako zbrzani, ali za to postoji i drugo opravdanje a to je da film traje 3 sata. Scenario je rađen na osnovu dva romana koji imaju legendarni status u Finskoj. Interesantno je da je ovo već treća ekranizacija tih romana tako da oni koji su gledali film iz 1985. će neke scene prepoznati jer su ponovljene.

 

Gluma je odlična, posebno ističem Eero Aho-a (desno na slici) koji je odardio odličan posao uz napomenu i da je uloga napisana kraljevski. Film nema pravu glavnu ulogu nego se detaljno prati nekih 15-tak vojnika mada dominira njih par jer su interesantniji od drugih. Apsolutna preporuka za sve, samo imajte na umu trajanje filma, ja sam ga iz tri puta pogledao jer ovih dana nemam baš puno vremena za ležanje.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

imaš naše sajtove sa filmovima/serjam sa prevodom, ja retko išta skidam zadnjih 5 godina. Ovaj imaš na filmovi.me

 

jedino se naoružaj strpljenjem jer ima gomila pop upova da ti iskače dok ne pokreneš film. Ali kad krene film onda gledaš na miru.

Link to comment
Share on other sites

Sećam se da ga je neko spominjao i da sam ga zacrtao ali vremenom mi se izgubio iz vida sve dok sasvim slučajno nisam naleteo na njega na YT :

 

The_Captain_(2017_film).jpg

 

The Captain (2017)

 

Film prati glavnog junaka koji krajem rata pronalazi uniformu nemačkog kapetana i lažno se pretstavlja. Ono što će se desiti je prosto neverovatno a pogotovo na kraju filma kada u odjavnoj špici shvatite da je rađen po istinitom događaju. Teško je išta reći a da nije spoiler tako da ću samo reći da me je film šokirao, a da nisam baš laganini publika za šok. Toliko sam ostao bez teksta da sam i odjavnu špicu od par minuta gledao razmišljajući šta sam upravo gledao. Ekstremno mračan film koji ne preporučujem osetljivim osobama.

 

Na YT ga imate sa prevodom pa dok ga ne izbrišu ko želi neka pogleda :

 

 

 

 

Edited by Klotzen
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Dva filma poljskog rezisera Vojceha Smarzovskog, oba zabranjena, jedan u Rusiji, drugi u Ukrajini.

 

Film Roza prati cudnu ljubavnu pricu izmedju veterana AK koji je u ratu izgubio svoju porodicu i udovice nemackog oficira smestenu u Mazuriji odmah po zavrsetku drugog svetskog rata, za vreme etnickog ciscenja Mazuraca. Film je pun scena brutalnog nasilja i veoma dobro prikazuje zivot obicnih ljudi u tom haosu nakon "oslobodjenja" Poljske.  https://www.imdb.com/title/tt2043979/

 

Drugi fim je Volin, prati sudbinu mlade zene u siromasnom regionu Voliniji u turbulentnom vremenu pre i za vreme drugog svetskog rata. Kulminacija radnje je za vreme tzv volinskog genocida. Mozda film i nije bas za svakoga jer ima zaista mnogo eksplicitnih snimaka zaista brutalnog nasilja, znatno vise i eksplicitnije nego u prethodnom filmu. Na samom startu filma je na zaista lep nacin obradjena tema svadbenih obicaja Poljaka u Voliniji, ali taj uvod ne treba da zavara jer prica filma je nesto drugo.  https://www.imdb.com/title/tt6068960/

 

Da ne bude zabune ovo nisu ratni filmovi, vec drame. Zaista odlicno obradjene istorijske teme koje kod nas nisu dovoljno poznate kroz zivot obicnih ljudi. Smarzovski ima jos dobrih filmova, ali sa drugacijom tematikom, takodje direktni i obradjuju skakljiva drustvena pitanja, ali o njima nekom drugom prilikom. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Angst(1983)

https://m.imdb.com/title/tt0165623/

 

Jedan od najkontroverznijih filmova koji su snimljeni 80-ih godina. Cenzurisan u vecem dijelu Evrope, reditelju ovog filma je donio velike probleme. Dovoljno je reci da vise nikada nije snimio nijedan dugometrazni film. Ovaj film je dozivio finansijski krah, a kritika ga je razapela bukvalno. Na neki nacin je uspio da zazivi nakon pocetnog neuspjeha, danas ima izuzetno dobru reputaciju u nekim filmskim underground krugovima. 

 

Radnja price se centrira oko zarobljenika koji je odsluzio 10 godina zatvorske kazne zbog ubistva jedne starice. Radi se o liku sa ozbiljnim psihickim problemima, njegov nagon prema ubijanju ljudi je ogroman, gotovo nemoguc za kontrolisanje. Bukvalno prvog dana nakon izlaska iz zatvora on krece ponovo da masta o novim potencijalnim zrtvama. Reklo bi se mozda da je ovo banalna prica, ali zapravo nije. Kvalitet filma lezi u odlicnoj psiholskoj karakterizaciji ovog lika. Rezija je odlicna, rad kamere je posebno impresivan. Citavim tokom filma kamera samo prati glavnog lika, njegovo kretanje, emocije, nagon. Reditelj nam omugucava da potpuno udjemo u glavu psihopate, osjecamo se kao da gledamo direktan prenos iz njegovog mozga. U filmu skoro da nema dijaloga. Samo cujemo jedan monolog unutar psihopate, u njemu se cuje klasicna geneza jednog nesretnog odrastanja i zivota.

Glavni glumac je nevjerovatno upecatljiv u ulozi psihopate. Njegov izgled u velikoj mjeri olaksava posao, ali i emocije koje izkazuje su prilicno uvjerljive. Scene nasilja su dosta brutalne i morbidne, nije ovaj film bas za svakoga. Film je snimljen prije skoro 40 godina, ali cini mi se da nije toliko poznat i gledan. Zato ga predlazem svim ljubiteljima psiho-horora, koji vole nekonzervativne filmove i koji nijesu previse gadljivi na scene nasilja. Razumijem i ljude kojima se nece uopste dopasti, ali vrijedi ga pogledati.

 

Edited by Shunsuke Nakamura
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Novi film Agnieszke Holland, snimljen po istinitim dogadjajima - o velskom novinaru Garethu Jonesu i njegovom otkricu/izvestavanju zapadnog sveta/ o Holodomoru, jednom od najvecih masovnih zlocina u istorija covecanstva, ali i o zapadnim novinarima u Moskvi (a posebno o Walteru Durantiju, novinaru New York Times-a) koji su svesno zalegli (i lagali) za komunisticke zlocince i time uzeli aktivno ucesce u proizvodnji nepreglednih galona ljudske patnje, slikovito prikazanih u ovom filmu:

 

 

U filmu figurise i Dzordz Orvel, dok pise Farmu zivotinja, inspirisan ovim zlom...

Edited by bohumilo
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima, 

Ovaj film je otvorio Festival autorskog filma i osvojio je skoro sve glavne nagrade na Berlinskom festivalu. Film se bavi ljudima koju izvrsavaju smrtne kazne u Iranu i status onih koji to odbiju da urade.  Sastoji se od nekoliko razlicitih prica sa razlicitim glumcima.  Odlicna rezija, prelepi kadrovi Irana, jako dobra gluma i najvaznije, tema obradjena na jako kvalitetan nacin. 

https://www.imdb.com/title/tt11697844/

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

"Film posvecujemo mladima u srcu.."

Pa,kad je vec tako,a posto sam ja taj,pre nekih nedelju dana (po-ko-zna-koji-put) pogledah:
Carobnjak iz Oza (The Wizard of Oz) 1939 - fantasticni avanturisticki mjuzikl (sa podzanrom - vanvremenski klasik)

Devojcica Dorothy Gale (J.Garland) odrasta bez roditelja na farmi svog strica Henryja i strine Em u Kanzasu. Iako provodi sretno detinjstvo uz ljude koji je vole najvise na svetu, Dorothy muce i problemi. Naime,njezin se verni psic Toto nadje na meti gospodjici Gulch koja poseduje pola okruga. Kada odluci oduzeti joj Tota,jer ju je ugrizao, Dorothy pobegne sa svojim ljubimcem,ali se nadje usred tornada i izgubi svest... Probudi se u nepoznatoj zemlji i shvati da se bez carolije nece moci vratiti kuci. Dorothina je kuca, podignuta u tornadu,ubila Zlu vesticu Istoka koja je zlostavljala narod Zhvakace te joj se njezina sestra Zla vestica Zapada zeli osvetiti. Kako bi joj pomogla, Dobra vestica Severa Glinda uputi je prema zagonetnom carobnjaku koji zivi u Smaragdnom gradu. Na putu prema carobnjaku Dorothy upozna Strasilo koji od maga pozeli dobiti pamet, Limenka koji zarko zeli srce te Strasljivog Lava koji se nada hrabrosti. Medjutim,raspolozeno drustvo budno prati Zla vestica Zapada sa svojom vojskom letecih majmuna. Dorothina su jedina zastita cudesne crvene cipelice Zle vestice Istoka koje joj je dala Glinda...

"Negde visoko iznad duge postoji zemlja o kojoj cula sam jednom u uspavanci...",stihovi su iz jedne od najpopularnijih filmskih pesama svih vremena. Rec je o pesmi "Over the Rainbow" koju su napisali H.Arlen i E.Y.Harburg i dobili Oskara,dok je "Carobnjak iz Oza" do danas ostao primer trijumfa filmske umetnosti i kreativnosti. Iako su na filmu radili i King Vidor, Richard Thorpe i Mervyn LeRoy,Viktor Fleming je jedini potpisan kao reditelj. Film ne pleni pozornost samo tehnickom bravurama,specijalnim efektima i majstorijama snimatelja,kostimografa,sminkera i scenografa,nego i sjajnom profilacijom likova. Glumacku ekipu predvodi Judy Garland koja je ostvarila jednu od najboljih uloga u zlatnom dobu Hollywooda. Osim Oskara za najbolju pesmu i muziku,film je nominovan u jos cetiri kategorije ukljucujuci i kategoriju najboljeg filma u kojoj je te godine,bas kao i za reziju, trijumfovao jedan drugi klasik - "Prohujalo sa vihorom".

01_WIZARD_OF_OZ_01.jpg.688x388_q85_crop_
05_WIZARD_OF_OZ.jpg.688x388_q85_crop_ups
04_WIZARD_OF_OZ.jpg.688x388_q85_crop_ups
02_WIZARD_OF_OZ_1_.jpg.688x388_q85_crop_

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Americka lepota (American Beauty) 1999.
Drama.

Lester Burnham (K.Spacey) je sredovecni sluzbenik koji pocinje da oseca krizu srednjih godina i nezadovoljstvo svojim idilicnim zivotom dobrostojecog coveka iz predgradja. Njegova supruga,neuroticno ambiciozna Carolyn (A.Bening),drzi njegovu muskost u potpunoj defanzivi cinjenicom da ona zaradjuje vise novca. Lester svaki dan pocinje malim ritualom pod tusem - masturbacijom uz napomenu: This is the high point of my day. It is all downhill from here. Njihova cerka,Jane (T.Birch),je tipicna tinejdzerka koja prolazi kroz pubertet i mrzi svoje roditelje. U ovoj porodici komunikacija je zamenjena tisinom,a podrska zanemarivanjem.
Kada Lester upozna cerkinu drugaricu Angelu (M.Suvari) kojom postane opsednut i izdejstvuje otpremninu od bivseg poslodavca,odluci da se posveti sebi i aktivira svoj zivot. Pocinje da vezba na bench-klupi i ponasa se kao neodgovorni dvadesetogodisnjak. Takvo njegovo ponasanje pocinje da se reflektuje da celu porodicu.
Stvari se dodatno komplikuju doseljenjem novih komsija,porodice Fitts,koju cine otac i vojno lice (C.Cooper),psihicki ugnjetena majka Barbara (A.Janney) te cutljivi sin Ricky (W.Bentley) koji je u nemilosti svoga oca,a u kojeg se zaljubljuje tinejdzerka Jane.

American-Beauty-2-1024x439.png

K.Spacey je maestralan u ulozi Lestera,antipaticnog egocentrika,koji ne pridobija nase simpatije,ali saosecamo sa njegovim likom iako znamo kakva je osoba. Zasluzeno je pokupio Oskara. Oskara nije dobila Annete Bening iako ne bi bilo greska da jeste. Zadovoljstvo je gledati izlive njene neuroze i seksualne frustracije. I sporedne uloge odlicno odigrane. Posebno bih izdvojio Chris Coopera kao strogog komsiju te Menu Suvari cije se uloga ovde dijametralno razlikuje od one u "Americkoj piti". 

Film nije bez nedostataka.
Moze se govoriti o odredjenim kliseima koji su prisutni u smislu situacija ili likova koji su vidjeni toliko puta,sto se mora priznati. To se posebno odnosi na muskarca koji prolazi kroz krizu srednjih godina,kupuje skupocena kola i udvara se devojkama kojima moze biti otac,zatim na control freak suprugu ili komsiju koji krije mracnu tajnu. No,ovo je sjajno ispeglano odlicnim dijalozima koji maestralno menjaju komicni i tragicni pravac,te scenario u kojem se prozima crni humor koji se pazljivo koristi bas tamo gde sme i treba da se koristi. 

427ff0cdf80587f43d0f99d7d935129e.jpg

"Americka lepota" je sjajna kritika americke malogradjanstine i zivota u predgradjima u kojima vazi zlatna deviza "Biti srecan znaci delovati srecno". Reziser Sam Mendes ne ostavlja utisak da mu je ovo debitantski rad u svetu filma (pre toga se iskazao kao pozorisni reditelj),naprotiv,dok su specijalni efekti u vidu latica ruza zaista impresivni.

923961_american-beauty-movie-wallpapers_

Ovo je film u cijem ponovnom gledanju cete traziti nova pitanja i odgovore na stara. Ako ga pak niste gledali,znate sta vam je ciniti.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Odlucih se da napisem koju o filmu gde mu je i mesto.

Klub boraca (Fight Club) 1999,psiholoski triler/drama

Jack (E.Norton) je donedavno bio zaposlenik u automobilskoj kompaniji i ziveo komformisticki. Boreci se protiv neuroza i nesanice,odlucio je poslusati doktorski savet i posetiti grupnu terapiju pacijenata koji su tesko bolesni. Susret sa stvarnim ljudskim nevoljama isprva mu je izuzetno pomogao,pa je poceo obilaziti razlicite grupne seanse i tako je upoznao ekscentricnu Marlu Singer (H.Bonham Carter). A onda je slediilo poznanstvo sa Tylerom Durdenom,neobicnim prodavacem sapuna,koji mu je ponudio smestaj nakon sto je Jacku izgoreo stan. Njihovo se intenzivno druzenje polako pocelo pretvarati u prijateljstvo sve dok jedne veceri Tyler nije zatrazio od Jacka da ga snazno udari. Dozivljena bol i prepustanje zivotinjskim nagonima obojici su se izuzetno svideli,te su zaredjale tuce. Postepeno su se oko njih poceli skupljati znatizeljnici koji su se s vremenom i sami stali tuci. Stoga su Tyler i Jack odlucili osnovati Klub boraca

fightclub_mainmenu_ka_3840x2160_98330c30

Izvrsna ekranizacija istoimenog romana preko noci je,kao i roman,dobila kultni status. I reci cu - sasvim zasluzeno,jer je cetvrti film D.Finchera teskobno,vizuelno fascinantno, intelektualno izazovno,precizno rezirano i besprekorno odglumljeno remek-delo. Fincher je film pretvorio i u svojevrsnu politicku alegoriju. Isprva ostra i beskompromisna kritika otudjenog i dehumanizovanog savremenog drustva okrenutog povrsnoj zabavi i konzumerizmu,"Klub boraca" postepeno postaje kompleksan portret samozivog i nezrelog pojednica koji izlaz iz depresije i vlastiti odusak pronalazi u predavanju zivotinjskim nagonima i atavistickim porivima. Glavne uloge dojmljivo tumace dvojica mozda najboljih glumaca svoje generacije Edward Norton i Brad Pitt. 

  • Like 9
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Silenced (2011)

 

https://www.imdb.com/title/tt2070649/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

Iako nisam ljubitelj korejskih drama (preferiram njihove trilere i istorijske filmove), ovaj film me je baš uzdrmao. Teška, mučna priča zasnovana na istinitom događaju seksualnog zlostavljanja štićenika škole za gluvonemu decu koja je na kraju dobila i sudski epilog. Film sadrži duboku i jaku poruku da ne možemo uvek staviti znak jednakosti između prava i pravde kao i da uređena društva poput južnokorejskog, nisu imuna na sistemsku korupciju. Iako nije baš za svačiji želudac, toplo ga preporučujem svima.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@Crni Bombarder svaka čast za izbor  -Američke lepote- za preporuku...

Jedan od retkih filmova koje imam na originalnom disku, za ne daj Bože .

Imaju dve scene koje obožavam - ona sa kesom na vetru- i pred sam kraj kada Lester odbija devojčicu a u pozadini piči Eni...

 

 

 

 

Ah da - na disku mendez komentariše film sa piscem drame po kojoj je i snimljen film a koja je pre toga izvođena kao pozorišna predstava.

Edited by Andrei
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Andreita scena sa devojcicom je ona u kojoj Lester prodobija nase simpatije jer upravo u njoj pokazuje najvise ljudskosti i moralnosti u celom filmu. U jednoj sekundi,Lester prestaje da vidi u njoj predmet svoje pozude i pocne da je gleda roditeljski - kao dete kojoj zaista moze biti otac. U istom trenutku,on dozivljava svojevrsnu katarzu kao roditelj jer je ocinski grli i tesi i tako kroz nju uspostavlja davno naruseni odnos sa cerkom. Ta licna katarza dostize vrhunac vec u sledecoj sceni,u kuhinji,kada uzima u ruke porodicnu fotografiju, ali prekasno..

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Crni Bombarder said:

@Andreita scena sa devojcicom je ona u kojoj Lester prodobija nase simpatije jer upravo u njoj pokazuje najvise ljudskosti i moralnosti u celom filmu. U jednoj sekundi,Lester prestaje da vidi u njoj predmet svoje pozude i pocne da je gleda roditeljski - kao dete kojoj zaista moze biti otac. U istom trenutku,on dozivljava svojevrsnu katarzu kao roditelj jer je ocinski grli i tesi i tako kroz nju uspostavlja davno naruseni odnos sa cerkom. Ta licna katarza dostize vrhunac vec u sledecoj sceni,u kuhinji,kada uzima u ruke porodicnu fotografiju, ali prekasno..

 

 

Pa da, ali on ponovo postaje čovek, krug se zatvara - kada ga devojčica pita kako je, on kaže -dobro-. I sam kraj je indikativan -njemu kroz glavu prolaze slike srećnih trenutaka u životu- opet se sklapa celina. On je jednostavno srećan.

Ne znam da li si čitao Hemingvejevu priču - Kratki srećni život Frensisa Makombera- ,ako nisi probaj da je nađeš.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Another Round (2020)

 

Iako ishajpovan, ispostavilo se sasvim opravdano - zaista još jedan sjajan film T.Vinterberga. Sve je ovde odlično, gluma na nivou, zanimljiv scenario, film je i ozbiljan i jako zabavan, dinamički besprekoran, likovi su odlično profilisani (ne samo Matsova uloga), ne mogu naći nikakve ozbiljnije zamerke, možda mi se zapravo najmanje svideo kraj koji se opet drugima dosta dopao. E da, smeta mi i kad gledam ovu skandinavsku srednju klasu sve mi deluje kao first world problems kod njih, imaju lepe velike kuće, lepu prirodu, lepa naselja, lepe žene i decu, jebem ih napredne. 🙂 Možda se suština filma krije u jednoj jedinoj rečenici, al da ne spojlujem sad. U svakom slučaju, totalna preporuka. 9/10

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...