Jump to content

Automotive


Kinik

Recommended Posts

53 minutes ago, Yoyogi said:

 

Na duzim putovanjima, najbolje uzeti Rolls Royce

 

2019rrmrd01.jpg

Da li si ti ikada seo u RR, a da to nije neki eksponat u muzeju? RR napravljen sesdesetih je space-shuttle za danasnje japanske automobile. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, mrd said:

Da li si ti ikada seo u RR, a da to nije neki eksponat u muzeju? RR napravljen sesdesetih je space-shuttle za danasnje japanske automobile. 

Ne, ova slika RR motora je  od ovog jutra,17. avgust 2019.

 

Imaju Japanci svoj odgovor na RR limuzine. Toyota Century

 

2018toyotacentury01.jpg

 

2018toyotacentury02.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kronostime said:

Ovo je vecno!

 

 

 

1.6, EZ motor, ugradis plin, menjas samo ulje i antifriz, pali i leti i zimi k`o mina.

+ nema suvisne elektronike da zajebava.

:s_d:

Golf 2 , pod uslovom da je TASov i dizel, je mnogo vise od automobila. Eventualno moze da ide u istu kategoriju sa  Sv. Savom. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Golf 2 , pod uslovom da je TASov i dizel, je mnogo vise od automobila. Eventualno moze da ide u istu kategoriju sa  Sv. Savom. 

 

TNG mozes da ugradis samo u benzinca, a ovaj moj je punokrvni Nemac, uvezen jos 1995. godine.

Prolazi sve tehnicke bez problema.

:s_d:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJORDJE said:

... Golf 2 , pod uslovom da je TASov i dizel, je mnogo vise od automobila. Eventualno moze da ide u istu kategoriju sa  Sv. Savom ... 

 

Nemoj tako!

Znam likove za koje je 'tristac' bio 'jugoslovenska limuzina', a sa 'kecom' su posle 'виће' progledali na oba oka!

:classic_laugh:

 

...

Edited by Kinik
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Da su ova kola ikada postojala, ćerka je morada da ode u Toyota Automobile  Museum. Nikada ih nije videla na ulici a sva su legendarna

 

2019toyotamuseum01.jpg

 

2019toyotamuseum02.jpg

 

2019toyotamuseum03.jpg

 

Spaček (jednom u 5 godina)  i Mini (skoro svakog vikenda)  još i može, ima ih trofejnih

 

2019toyotamuseum04.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Automobil na kojem sam naucio da vozim je bio ili bila, zuta Diana 6 koju je ima moj pokojni otac. Diana je bila prilicno udobna, cuveni francuski amortizeri, male potrosnje i masine male snage od 600 kubika tako da nije mogla da se vozi brze od 90 km/h. Tu je bila i kurbla, tako da guranje nije bilo potrebno ako postoji problem sa akumulatorom.

Osim limarije ne sjecam se da je bilo nekih vecih problema, mjenjac popularno zvan kisobran, je bio svojevrsna atrakcija.

 

Diana-6.jpg

 

Diana 6 j 1984 godine zamijenjena sa slicnim automobilom, takodje francuskim Renault 6 GTL, sto je bila nesto bolja verzija od TL. Ako se dobro sjecam GTL je imao malo jaci motor. Auto je kupljen nov, u vrijeme Olimpijade je bila neka mutljavina ako se kupi za devize preko Ljubljanske banke, banka isplati dinarsku vrijednost kojom bi se platio porez. Cini mi se da je cijena bila 6000 maraka. Slicno je bilo tada nesto i sa Zastavom 101. Mali div kako se popularno zvao je bio slican tip automobila kao i Diana, mjenjac takodje kisobran, francuski amortizeri i mnogo jaci i brzi motor. Kada kazem mali div, moram da napomenem da je u njemu prevezen zamrzivac ladicar, tj onaj uspravni. Nekako smo polozili zadnja sjedista i natovarili ga. Izgledao je upravo ovako. Ista boja, karirana sjedista. Prodat je negdje 2001 i zamijenjen sa polovnim Golfom dvicom.

 

Renault-4.jpg

 

Do pocetka rata nisam imao svoj automobil, zamalo da kupim neku Zastavu Skala 1300 kubika, medjutim srecom ne kupih je.

 

Dolaskom u Kanadu sam promijenio mnogo automobila, najvise Nisana, zatim VW, Dzeta, Pasat, te jedan Saab 9-5 i nekoliko Tojota. Ne pisem ovo da nekog impresioniram, jer je ovde automobil nasusna potreba i uvijek smo imali po dva, a sada i vise, jer bi strasno gubljenje vremena bilo da se razvozimo na posao sa jendim automobilom, nego da kazem svoju impresiju Tojotama. Tojote su daleko najpouzdniji automobili koje sam imao. Neki drugi ljudi se kunu i u Honde, ali ja nisam imao priliku da to potvrdim.

Sa Tojotama sam presao nekih 300.000 km i bukvalno nikakav kvar nisam imao. Odrzavanje se svodi na kocnice, gume, akumulator, redovno mijenjanje ulja.

Trenutno vozim crnu Toyotu Camry XSE, koju sam kupio prosle godine sa 75.000 km. Crna nije bas moja boja, ali tako ispalo.

2017-toyota-camry-xse-sedan-angular-fron

Medjutim, imam jedan mali problem, koji me dosta iritira🤪 Naime centralan konzola je dosta siroka i kako se vidi ima metalnu lajsnu, koja je nekako postavljena pod uglom da me zulja kada naslonim desnu nogu, a to moram jer sam krakat. Ja kada sam probao auto vidio sam da nesto nije tu 100%, ali nisam mogao da odmah skontam, ai zurilo mi se. Imao sam i prije Camry 2012, slicna konzola, ali nema lajsne i mnogo je udobnije za nogu. Za ljude koji nisu visoki to naravno nije problem.

 

2017_toyota_camry_dashboard.jpg

 

Na slijedecem modelu su to malo drugacije uradili, tako da je to za mene mnogo bolje, ali trenutno nedostupno, dok se ovaj ne odplati, tek je prosla jedna godina.

 

1071503.jpg

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Amigo said:

takodje francuskim Renault 6 GTL, sto je bila nesto bolja verzija od TL.

 

Ovo. na slici ti je Renault 4, a ne 6. Ja sam imao istog, '77 godište, motor od 1100 kubika, standardno su se radili od 900 tako da sam imao pravog malog diva. Rekao bih da je i boja ista, tamno zelena metalik. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Div said:

 

Ovo. na slici ti je Renault 4, a ne 6. Ja sam imao istog, '77 godište, motor od 1100 kubika, standardno su se radili od 900 tako da sam imao pravog malog diva. Rekao bih da je i boja ista, tamno zelena metalik. 

 

 

U pravu si,  Reno 4, malo sam pobrkao brojeve izgleda Diana 6, Reno 4.

Ovaj nas je bio bezh boje. Inace ja nisam bas najbolji sa bojama 🤪

Malo je zezao karburator od samog pocetka i ovi francuzi su imali i skuplje dijelove, mislim za ono vrijeme nije bio los, mada je tadasnji stojadin ipak bio moderniji automobil.

 

Ja sam bio zaljubljen u opel kadeta suzu.

 

OPEL-Kadett-5-Doors-1012_3.jpg

 

i u Reno 11

 

renault-11_3638_4.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Meni se od tih starijih automobila mnogo sviđa Citroen XM. Imao sam priliku da se jednom vozim u njemu i izuzetno je udoban. Osećaj je kao da sediš u luksuznoj fotelji. Iako je pomenuti primerak bio dizelaš od 2.100 kubika sa 110 KS, bio je poprilično startan. Kada bih imao više para, sigurno bih ga kupio kao drugi auto. Naravno, neki restilizovani model koji ima više opreme, uključujući i vazdušne jastuke.

 

 

citroen-xm.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Potreba za prostorom me tera da menjam Citroena kojeg trenutno imam, i koji je zaista odličan, te se troumim oko novog automobila. Opcija nije novi automobil, tako da moram da ganjam polovne. Budžet 15-16k eura, a opcije su mi:

1. Passat 8 2015 god

2. Peugeot 508 2015-2016 godi

3. Oktavija 2015-2016 god

 

Naravno Pasat je tu najbolje auto, ali je baš na gornjoj granici budžeta, a ja bih voleo da mi pretekne malo za nove gume, registraciju i kasko, tako da razmišljam o druge dve opcije. Interesuje me da li je neko od vas imao iskustva sa navedenim modelima, da li dolazi u obzir Passat sa 1.6 dizel motorom ili je previše slab za tako glomazno auto? Isto pitanje i za Oktaviju.

 

Hvala unapred 😄

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Sta mislite o novim japancima, tj. relativno novim, od 2015. na ovamo?

 

Bio sam zagrijan za Mazdu 6 (iz 2015. cini mi se) dok nisam sjeo u jednu od kolege... limuzina s premalo prostora za čoe'ka od 195 cm & 100+ kg.

 

Najnoviji Civic izgleda dosta atraktivno, čak i odzada 😁 iako bi bila pozeljnija promjena jer Civica vozim već neko vrijeme.

 

Možda 2025. dok cijena padne. 😂

 

Nemam pojma šta se dešava kod Toyote, nekad sam imao Corollu coupe iz 2002. ali Yaris i Auris su me potpuno odbili od tog proizvođača...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nešto slabo ide rasprava na ovom topiku, obično se u automobile, kao i u fudbal i politiku, svi razumemo, svi znamo šta i kako treba, naročito kako treba za drugog, za sebe nismo baš sigurni. 

 

@Bushman Iznenađujem me tvoja konstatacija za Mazdu, nisam se doduše vozio u šestici novije proizvodnje, imao sam desetak godina Mazdu 323, mislim da je po kvalitetu malo iznad svoje klase, nekako imam isto mišljenje i za današnje šestice, moguće je da grešim. Jesi li odlučio šta?

 

Ono što čujem od mnogih, vlasnika, potencijalnih vlasnika, majstora, to su već poznate stvari, svode se na par stvari. Japanci i Korejci su dobri novi, kvalitetni, duga garancija, ekonomična eksploatacija, već po izlasku iz garancije postaje problem sa kvalitetnim servisima i delovima, preskupi i teško dostupni.
Upravo iz tog razloga ispada da su VW, Škode, Ford, najbolji izbor polovnjaka, jesu VW u startu skuplji, ali se i posle X godina dobro prodaju.
I ja birkam par meseci, predomišljam se, gledam oglase, svakoj ponudi nađem manu, čak, ponekad mi se učini isuviše povoljna, samim tim sumnjiva da postoji neki problem.
Dosad sam dva puta kupovao polovnjake, jednom na pijaci, jednom na oglas od privatnog lica, dobro sam prošao ali mislim da sam imao sreće, ne da sam nešto znao, na tome sam i ostao, i dalje ne znam kako da budem siguran u ono što vidim.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Stric je imao Mazdu 626 negdje sredinom nultih godina, uzeo novu, mislim da je to bila jedna od zadnjih serija - vrhunska kola, dosta prostora, dovoljno snage, pouzdana, udobna.

 

Ne znam, ova nova Mazda mi se učinila nekako 'skučena', možda je i pogrešan prvi dojam jer sam se samo nakratko provozao i to kao suvozač.

 

Moj Civic je iz 2008. godine, drugi sam vlasnik i vozim ga već dugo vremena, predugo 😂 

Auto je prešlo 220 000 km, uglavnom gradske vožnje, nedavno sam imao prvi veći kvar/ulaganje, promjena seta kvačila - nekih 250 eura s rukama.

 

Kaže mehaničar da je komplet podvožje tvorničko osim prednje lijeve krajnice koju sam ja promijenio pri kupnji.

Prije toga, samo izmjena ulja svakih 10 000 km, castrol 5w30, 40 eura s rukama uz standarnda sitna ulaganja pri održavanju.

 

Ako bi povukli paralelu sa spomenutim golfom, golf pete serije bi bio generacijski sa ovim Civicom, mislim da je dosta 'kvarljiviji' uz puno više skupih troškova koje nosi dizelski motor.

 

Istina da je dijelove malo teže nabaviti, ja sam set kvacila cekao dva dana, naruceni iz Njemacke, na preporuku mehanicara sam narucio i cilindar kvacila, iz Engleske, jer ga dobavljač iz Njemačke nije imao na stanju.

 

S Corollom sam prešao 100 000 km, bez iti jednog većeg kvara s tim da je ona imala neku manu na motoru, trošila je malo više ulja pa je trebalo tu i tamo doliti između uobičajene promjene kod mehaničara.

 

Što se tiče japanaca, mislim da je benzinski motor dosta bolja opcija od dizela.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Drugari, Ford je bio praktično kupio Mazdu i uveo svoju upravu, zaustavio dalji lokalni razvoj, nametnuo svoja rešenja i dizajn  i skoro je uništio. To je prekinuto 2015. godine. Od tada Mazda pravi odlična kola, po mom mišljenju i najlepša od svih japanskih.

Kola koja ste vi iskusili su bila u tom Ford periodu, opet su lepo išla ali to nije bilo parnjak Toyota, Nissan, Honda.

 

Mazda je moj IT korisnik, bio sam nekoliko puta u Hiroshimi, u "Mazda City". Japanci ime "Mazda" izgovaraju "Macda". Ime firme je od osnivača, koji se prezivao Matsuda, brzo izgovoreno to je "Macda".

 

Ime znači pirinčana njiva ispod bora. "Matsu" = bor, "da" = pirinčeva njiva. kao ovo:

 

2020mazdalogo01.jpg

 

Ova čaplja, heron, je bitna. Omiljena ptica, vekovima,  koja iz pirinčanih njiva trebi štetočine. Kada poleti (pobegla je od mene, možda misleći da joj moja kamera sprema nešto nažao)

 

2020mazdalogo02.jpg

 

Je logo Mazde.

 

2020mazdalogo03.jpg

 

Ona je i na repu Japan Airlines, svi znaju šta je i koliko je omiljena

 

2020mazdalogo04.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Japanci. Imao Hondu Accord prije 20 godina. Stvarno sam volio taj auto, ali doslo vrijeme za zamjenu. Cijene Honde su tako skocile u NL da sam za pare novog Accorda mogao kupiti neki jak BMW. Tad nije bilo love za tako nesto. I dan danas su im cijene nabudzene dok se dizajn srozava iz godine u godinu. O kvalitetu msm nema rasprave, ali ruzni su mi.

Zajebali ih KoreJanci u dizajnu. 

 

Ako bi danas bas morao da biram nekog japanca to bi bio Lexus IS300h. Skoro sam isao na jednu test voznju. Dizajn za razliku od drugih japanaca mi je ok. Instrument tabla bas i nije anno 2020, ali moze da prodje. Navigacija mu je na cudnom mjestu, a joystick za multimedia nije precizan. Zavrsna obrada enterijera mu je jako dobra. U rangu njemacke trojke. Tih je i imas osjecaj da vozis klasu. Hibrid motor radi fenomenalno. Mana mu je sto je tezak i spor, cvt automaat sa 7 brzina se ne moze porediti sa ZF i nema tu dinamiku pri voznji kao njemacka trojka. I za kraj gepek. Nosaci gepeka su kao u moje stare Honde. Pri pakovanju stvari bi samo smetali.

 

Da li bih ja dao +40K evra za novog ili nekih 27k evra za polovnog iz 2017 godine? Odgovor je ne. 

 

2017-lexus-is-300h-experience-hero-exter

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Doorn said:

...

Ako bi danas bas morao da biram nekog japanca to bi bio Lexus IS300h.

 

2017-lexus-is-300h-experience-hero-exter

 

 

 

 

 

Lexus se ručno sklapa i lepi, bez robota. Kao Rolls Royce. Jednom me vozio kolega (prodavac za Toyota) jedino što sam primetio je da se kola kreću, nikakav šum ili zvuk. Taman posla trenje točkova ili da nadglašava muziku sa CD. Osim da se vidno krećeš, kao da si na livadi  u planini negde daleko od svega.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam upućen u vlasničke strukture ali Mazda se estetski počela 'dizati' od čini mi se 2011. 

280px-Mazda_SkyActiv_Logo.jpg

Istina, ovi modeli od 2015. su još atraktivniji.

 

 

Najveća prednost Honde je benzinski motor,

za Civica je standardni 1.8 140 konja sa i-vtec sustavom umjesto turbine. 

 

Ne postoji 'veliki servis', lanac izdrži i 500 000 km bez mjenjanja, i-vtec sustav se ne kvari za razliku od turbine na dizelima.

 

Nudi širok spektar mogućnosti, za svoju klasu vrhunsko ubrzanje i potrošnju od više nego prihvatljivih 6.5 litara ako ste vozač koji voli mirnu vožnju, 7-7.5 ako volite nagaziti.

 

Tu pričam o modelima starim 5 i više godina, danas je standard 1.5 ili 1.0 motor s tri cilindra.

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2020 at 5:28 PM, Bushman said:

Sta mislite o novim japancima, tj. relativno novim, od 2015. na ovamo?

 

Bio sam zagrijan za Mazdu 6 (iz 2015. cini mi se) dok nisam sjeo u jednu od kolege... limuzina s premalo prostora za čoe'ka od 195 cm & 100+ kg.

 

Najnoviji Civic izgleda dosta atraktivno, čak i odzada 😁 iako bi bila pozeljnija promjena jer Civica vozim već neko vrijeme.

 

Možda 2025. dok cijena padne. 😂

 

Nemam pojma šta se dešava kod Toyote, nekad sam imao Corollu coupe iz 2002. ali Yaris i Auris su me potpuno odbili od tog proizvođača...

 

 

I ja sam probao Mazdu 6 i nasao da nema dovoljno prostora za tu klasu, koja je iznad Civica i Korole. Nekako je krov nizak. Drugi problem sa prostorm i to ne samo kod Mazde, je da novi automobili sa ugradjenim ekranima, sto je trend, imaju dosta siroku konzolu izmedju prednja dva sjedista, tako da se malo krupniji vozac osjeca skuceno.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...