Jump to content

Automotive


Kinik

Recommended Posts

Jel emisija izduvnih gasova direktno proporcionalna zapremini motora?
Ne mora da znači. Ovi koji su branši će ti bolje objasniti. Zavisi od oblika klipa, ugla ubirzgavanja i mase drugih činioca.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, RatzenStadt said:

Jel emisija izduvnih gasova direktno proporcionalna zapremini motora?

U smislu tehnickog pregleda - apsolutno nebitno.

 

U smislu toga koliko utices na prirodu - da. Veca zapremina - veca kolicina goriva - veca potrosnja - vece zagadjenje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, alpiner said:

@mrd 

 

Nikako da te pitam... Kada si menjao sliku na avataru?

Lepo😊

Hvala. Nedavno mi se alipina dopala do bola. 🙂 Reko, kad je nema na mom marketu, da se avatarisem. 🙂 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Downforce said:

U smislu tehnickog pregleda - apsolutno nebitno.

 

U smislu toga koliko utices na prirodu - da. Veca zapremina - veca kolicina goriva - veca potrosnja - vece zagadjenje.

 

Sad rizikujem da ispadnem glup, ali zar te dve stavke nisu medjusobno povezane? Da budem precizniji, zar se na tehnickom pregledu ne meri emisija CO2 po predjenom kilometru?

Link to comment
Share on other sites

Da li prolazis tehnicki zavisice iskljucivo od toga da li je motor vozila ispravan. Koji god problem da postoji na motoru, on se odrazi na potrosnju i emisije gasova. Tako da ti je u tome smislu bitno kupiti auto koji je ispravan.

 

Procedure za test su napravljene tako da sve te razlike u snazi, klasi, masi vozila i sl. ne uticu na rezultate merenja. Babe i zabe svedemo na isto kako bi mogli da ih uporedimo.

 

Postoji nesto sto se zove stehiometrijska smesa - da bi 1 kg benzina u potpunosti sagoreo, potrebno je 14,7kg vazduha – to je optimalni (stehiometrijski) odnos. Lambda sonda proverava ovaj odnos tako sto meri kolicinu kiseonika u izduvnim gasovima. Zasto je ovo bitno? Zato sto kada nemamo potpuno sagorevanje imamo povecano zagadjenje (ugljen monoksid, ugljen dioksid, azotni oksidi). Kompjuter motora konstantno prati i prilagodjava kolicinu ubrizganog goriva kolicini vazduha usisanoj u motor da bi taj odnos bio u optimalnom rezimu.

 

I kod auta koji ima 40 konja i kod auta koji ima 300 konja na tehnickom pregledu proveravas da li u motoru 1 kg benzina sagori uz pomoc 14.7kg vazduha. Kada rezultate merenja u oba slucaja provuces kroz formule/tablice zapravo proveravas da li je taj odnos i dalje isti.

 

Kasnije su se pojavili katalizatori i drugi slicni uredjaji koji dodatno prociscavaju izduvne gasove i smanjuju kolicinu stetnih produkata sagorevanja, ali je sustina ista - tehnicki pregled proverava da li ti sistemi i dalje rade kako treba.

 

 

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@RatzenStadt

Ukoliko nisi isključiv po pitanju marke - ja bih razmotrio Škodu Fabiu i možda Seat Ibizu. Kao potencijalno jeftiniju B klasu, ali po mom osećaju ipak nešto komforniju u kabini od standardnih predstavnika.

 

Vozio sam Corsa C 2003 i Fabia 2002 mi je delovala vidno prostranija u kabini. Doduše moja perspektiva je daleko od 199 :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, CheshireCat said:

@RatzenStadt

Ukoliko nisi isključiv po pitanju marke - ja bih razmotrio Škodu Fabiu i možda Seat Ibizu. Kao potencijalno jeftiniju B klasu, ali po mom osećaju ipak nešto komforniju u kabini od standardnih predstavnika.

 

Vozio sam Corsa C 2003 i Fabia 2002 mi je delovala vidno prostranija u kabini. Doduše moja perspektiva je daleko od 199 :classic_biggrin:


Fiksirao sam se na zabare, i ne vidim dalje od njih 😄
Znam da kod kupovine prvog auta, pogotovo 15+ years polovnjaka, dizajn, estetika, vizuelni ugodjaj, pristrasnost, treba da budu na poslednjem mestu na listi kriterijuma za razmatranje, ali ne mogu si pomoci 😄

Lista zelja ostala ista za sada: Alfa147, Stilo (iako ima nemacki vajb), Alfa 156 pa 10 mesta prazno...mozda Bravo ili Grande Punto, ako naletim na neku no brainer ponudu i ako mi keva i cale ulete nesto na "dodjem ti" 😄

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

Navijam za Bravo sa liste...


 

Nego, po pitanju automobila i klasa - ne znam da li je subjektivni utisak, ali u okviru B klase baš umeju biti razlike.

 

Recimo ova Fiesta 2011+ mi je skučena skroz, kao što je bio i Pežo 206.

A sa druge strane naveo sam ove relativno komfornije automobile iste klase.

 

Ili recimo Opel Corsa D vs Astra H - za vozača ima manje više isto mesta - sva razlika je pozadi.

 

Nedavno sam se vozio u Volvo V 40 2006 - smorio sam se kako je tesan.

 

Ili su to prosto pogrešna očekivanja...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, CheshireCat said:

Navijam za Bravo sa liste...

Ako pojaca budzet,najbolji izbor. Ali bi morao dobrano da ga pojaca..rekao bih da je realnije da onda ide na GP.

Ja juce provozah SEAT Atecu..2018-to godiste,kupljena nova u Austriji,1.4tsi motor. Nije najvisi paket opreme,ali izuzetno bogat..malo je reci da sam se odusevio. Iako se radi o SUV modelu,iznenadio sam se da se ne sedi jako visoko (ili sam ja ocekivao drugacije). Auto vrlo kompaktan,prostran i napred,ali i nazad..mesta na pretek..gepek 510l.. i super se vozi..iznenadjujuce dobro..a provozao sam ga na jednom delu magistralnog puta koji je prilicno zanimljiv i uzbudljiv za voznju sa nekoliko bas lepih krivina i jednom blagom uzbrdicom..lepo dizajniran auto,praktican i sa modernim turbo-benzincem motorom..za pozeleti stvarno.

Ispravak - u pitanju je lokalni put,ali to menja sustinu posta

Link to comment
Share on other sites

^nisam siguran da imam finansijsku moc da hranim TwinSpark benzinom 😄
a kazu mi ljudi da benzinci krenu u naglo propadanje posle 200-250k predjenih km (sto je, u najboljem slucaju, jer cesto je i veca, realna kilometraza svakog auta koji razmatram)

 

i da, bravo 2 mi je samo sanak pusti 😄

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, CheshireCat said:

Navijam za Bravo sa liste...


 

Nego, po pitanju automobila i klasa - ne znam da li je subjektivni utisak, ali u okviru B klase baš umeju biti razlike.

 

Recimo ova Fiesta 2011+ mi je skučena skroz, kao što je bio i Pežo 206.

A sa druge strane naveo sam ove relativno komfornije automobile iste klase.

 

Ili recimo Opel Corsa D vs Astra H - za vozača ima manje više isto mesta - sva razlika je pozadi.

 

Nedavno sam se vozio u Volvo V 40 2006 - smorio sam se kako je tesan.

 

Ili su to prosto pogrešna očekivanja...

 

 

 

E, primetio sam i ja da su ta kola iz B segmenta pocela da idu i do 4 metra u duzinu negde od 2007-e.
Imao sam vise mesta u Fijesti iz 2008, nego u 307-ici npr :ajme:. Doduse, zadnja sedista se pretvore u klupu, jer spustim i odmaknem sediste koliko god je moguce, ali nije da bi mi to bio deal breaker, jer svakako nikada necu doci u priliku da vozim cetvoro ljudi u kolima. No, jednostavno su mi ti modeli finansijski nepriustivi.

 

Brat mi kaze da 147-ica ne odise komforom na vozacevom mestu i da bih se i u njoj zlopatio. To bi mogao da bude faktor koji ce da prevagne tas na vagi na stranu Stila.

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, RatzenStadt said:

 

E, primetio sam i ja da su ta kola iz B segmenta pocela da idu i do 4 metra u duzinu negde od 2007-e.
Imao sam vise mesta u Fijesti iz 2008, nego u 307-ici npr :ajme:. Doduse, zadnja sedista se pretvore u klupu, jer spustim i odmaknem sediste koliko god je moguce, ali nije da bi mi to bio deal breaker, jer svakako nikada necu doci u priliku da vozim cetvoro ljudi u kolima. No, jednostavno su mi ti modeli finansijski nepriustivi.

 

Brat mi kaze da 147-ica ne odise komforom na vozacevom mestu i da bih se i u njoj zlopatio. To bi mogao da bude faktor koji ce da prevagne tas na vagi na stranu Stila.

 

 

Ja sam mnogo više mislio na komfor u kabini jer znam ljude sa 190+ koji voze Fabiju i Ibizu i deluje mi da im je ok. Isto tako ima neka teorija da trovrata vozila imaju duži hod vozačke klupe, ali ne mogu da tvrdim.

 

Poseti autoplac i sedi u vozilo - ne moraš da voziš. Videćeš kako se osećaš.

 

Link to comment
Share on other sites

Planiram. Pitam se da li Najlon pijaca jos uvek radi. Poslednji put sam bio tamo 2002-e, dok su me jos roditelji vodili. Znam, sramota za jednog Novosadjanina da toliko dugo ne poseti to kultno mesto 😄

Nekoc je to bilo glavno svratiste za sve prodavce i kupce automobila. Zna li neko nesto vise o danasnjoj situaciji?

Link to comment
Share on other sites

Можда и прошетам у недељу, ако успем да се пробудим и ако ме пусте оваквог невакцинисаног и без прележане короне.

Једно глупо питање. Колико има смисла купити Алфу 156 у 2021-ој години? 2005-о годиште...

Link to comment
Share on other sites

Alfa 156 je meni prelepa i vozio sam je malo manje od godinu dana. Prešao sam sa njom negde oko 40000 sa dva mala servisa i jednim velikim. Boljke su viljuške, elektronika, troši ulje, srče benzin. Alfa bila na metan, teška budžotina, ne pitaj ništa, ali mi se isplatila. Na kraju vrisnuo motor. 156 je niska, na tvoju građu neće ti prijati.

Vozio astru g 1.7 cdti ili dti, ne sećam se, nema šta nisam vozio u njoj, po celoj Srbiji, zaboravio sam kilometražu. Kupio je od nekog ženinog brata, trška picajzla bio, ali je astra bukvalno posle dva meseca počela da pokazuje staorst.  Prodao je kad je počela da meša ulje i vodu.

Ova dva auta sam vozio od 2017. do 2019. Platio ih ukupno 3700, prodao za 1900. Kredite i dalje vraćam.

Moja ti je preporuka da ako dižeš kredit od 1500, kupiš nešto za 1200-1300 i imaš neki štek za kola jer tu svašta može da se desi. Ne bih kupovao na placu jer to su groblja automobila. Ako znaš nekog iz okruženja da prodaje, mislim da je to bolja priča. Plus varijanta karavan, jeftiniji je za 200-300€, malo izgledaš kao da radiš u pogrebnom, ali jbg, ne možeš sve imati.

Sve modele koje si nabrojao su momačka kola, kako ja to kažem. Klinci dobili za 18. rođendan, malo se učili na njima, kurčili se po selu, gradu. Naročito alfe i stilo.

Najveća preporuka moja ti je da se strpiš dok ne staneš na noge, jer sam se ja tako dva puta zajebao kao što si mogao gore da pročitaš. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ako smem da se umešam, auto za male pare mora da bude mator i zato je najbolje kupiti od poznatog čoveka ili poznat auto (što povlači ono prvo). AutoPlac je na nivou 9. kruga pakla.

Što je auto bio skuplji kao nov, to je održavanje matorog skuplje. Dakle alfa 156 ne može da se održava po istoj ceni kao punto, čak i kad su delovi sad jeftiniji nego pre 10 godina.
Ako imaš vremena za majstora i stalno zezanje sa nekim sitnicama, vozićeš se i naučićeš da neki auto pazis pa kad kupiš nešto novo (ili novije) možeš da iskesiras neke pristojne pare bez da razmišljaš da li će da crkne ovo ili ono zbog sopstvene nepažnje.

Što se konkretne marke tiče, alfu 156 bih kupio uvek ali iz ove perspektive kad mogu da platim održavanje.
Ako ti treba nesto kao prvi auto, koji će više da ti služi za prevoz od A do B a manje kao picolovac, onda nesto skromnije je po meni bolje.
Verovali ili ne, najviše a sa najmanje kvarova sam se vozio u loganu 1.4 benzinac sa plinom. Taj auto sam vozio 200k kilometara i nikada me nije ostavio. Zapravo, jedan jedini kvar zbog kog nisam mogao da vozim desio se sa korpom kvacila ali sam i tad mogao da odem do servisa.
A imao sam svakakve dogodovstine sa golfovima, jugicima, fiatima, što službenim, što privatnim. Reno, psa, Koreja i Japan nisu na mene ostavljali estetski utisak i nisam se družio nešto sa tim autima pa ne mogu da kažem ništa o njima.
Kao ni premium klasa koju nisam (još) dosegao.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Evo i mojih 2c. Kad bih kupovao polovan auto uzeo bih nesto sto ide na kilo i za jako malo para. Kod tih vozila vazi pravilo, dok ide, ide. Posle i kad se pokvare, nema tu mnogo ulaganja, prosto sledi nov auto. Sto se tice nekog sredovecnog vozila od 8-12 godina, ona su tu bas u godistu, kad sve postepeno otkazuje i treba da se menja, znaci, skuplja mera nego maslo. 

Za zakone, nista ne mislim, to exYU podrucje je poznato po staroj i novoj deviznoj stednji. Sto ce reci sutra mogu da ti kazu da se s'oprostenjem j... sa tvojim kolima i gotovo.

 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, mrd said:

Evo i mojih 2c. Kad bih kupovao polovan auto uzeo bih nesto sto ide na kilo i za jako malo para. Kod tih vozila vazi pravilo, dok ide, ide. Posle i kad se pokvare, nema tu mnogo ulaganja, prosto sledi nov auto. Sto se tice nekog sredovecnog vozila od 8-12 godina, ona su tu bas u godistu, kad sve postepeno otkazuje i treba da se menja, znaci, skuplja mera nego maslo. 

 

To su sredovečna vozila po zapadnim standardima, ali po srpskim su to mlada, atraktivna i skupa vozila. Npr. Golf 6 2010. godište je još uvek ekstra auto u Srbiji. Da bih ga kupio, morao bih da prodam moj stari Ford Focus, da dodam ušteđevinu i da podignem kredit. To mi ne pada na pamet, ali mnogi to rade. Potroše i poslednju paru na auto, da bi se kur*ili. To im je statusni simbol. Rade za platu od 400-500 evra, jedu paštete, seckanu tunjevinu, pileću salamu ili viršle, ali zato voze auto od 5.000 evra.

Link to comment
Share on other sites

Eto pogledao sam. Prosečan auto u US je 12 godina star. Polovan auto je mačka u džaku. Moraš da razmisliš, da li hoćeš da te drugi gledaju ili hoćeš ti da uživaš. Može i sa starim autom da se uživa, jedino je važno da to radiš zbog sebe, a ne zbog drugih. Većina odličnih automobila su sleepers, to samo onaj ko zna može da proceni. Ostalo nije važno ti voziš, a ne drugi.
Ja sam svojevremeno vozio juga 45 koji je vredeo 400DEM, a gume su mi koštale 500DEM. Kočnice su bile super, a ostalo je radilo. Ovo što su drugi pisali ima smisla, a ovo što sam ja napisao je neka generalna procena, uložena lova i performance.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5000 eur I nije neka cifra. Kredit za takav iznos se otplaćuje bez problema za npr. 4-5 godina sa platom od 500e (još ako dvoje radi za te pare...).
Inače, sa takvom platom ni ne možeš da se luksuziras kavijarom na trpezi bez auta ili sa.



Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...