Jump to content

Automotive


Kinik

Recommended Posts

Ako radimo računicu isplativosti, onda se lepo uračuna cena goriva za period, cena koštanja automobila, održavanje i vidi se kritična tačka.
Ja više volim benzince jer su aktivniji i lakši.
Svojevremeno je, haha, pre 100 godina zastava 1300 bila jeftinija par hiljada DEM i za razliku si mogao da se voziš bar 2 gdiine.
Ne znam da li sada ganjaju one koji voze na lož ulje, ali ako ne, onda je to još jeDan plus za dizelaša.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Referent said:

Da li je neko koristio carvertical za proveru automobila?

 

Ja sam u martu, prilicno razočaran istim, nisam dobio nijednu vrednu informaciju.

Posle toga otišao u ovlašćeni Opelov servis (jer sam proveravao njihovo vozilo) i  dobio servisnu istoriju, a u car verticalu ni toga nije bilo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Znas kako mrd vi u USA niste za neku usporedbu. Vi vozite uglavnom benzince i benzin nije skup koliko sam ja u toku. Ovdje u Evropi je uglavnom dizel jeftiniji. Ovo ne vazi za zemlju Srbiju(luda zemlja).Ali u ostatku Evrope dizel je jeftiniji od benzina. U dodatku imas cca 2L manju potrosnju na 100 km pa onda ti vidi. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, koca popovic said:

Znas kako mrd vi u USA niste za neku usporedbu. Vi vozite uglavnom benzince i benzin nije skup koliko sam ja u toku. Ovdje u Evropi je uglavnom dizel jeftiniji. Ovo ne vazi za zemlju Srbiju(luda zemlja).Ali u ostatku Evrope dizel je jeftiniji od benzina. U dodatku imas cca 2L manju potrosnju na 100 km pa onda ti vidi. 

To sam i napisao, ali sam bio u nekoj zurbi i zaboravio da napisem da 1300 poredim sa kecom. Dizelasi su skuplji od benzinaca u SR i to je ta racinica koju treba uzeti u obzir.

Danas i dizelasi imaju odlicne performanse, tako da ni ono sto sam pisao za vecu tezinu i manje ubrzanje ne mora da vazi kao pravilo.

Ovde dizel kosta vise od benzina. 🙂

Link to comment
Share on other sites

Moje misljenje za Srbiju je da ono sto je trenutno popularno dobro ide, onda povecaj cijenu. Konkretno sjecam se da je bilo popularno voziti na gas (jos uvijek je) ,cijena trecina od benzina i dizela .Svi navalili da instaliraju gas. Kad ih je bilo dovoljno , gas je otisao na pola od benzina. Prije jedno dvije godine zove me surak i pita za odnos cijene benzina i dizela. Tada je u Srbiji(od prilike) cijena dizela prosla benzin. Jedan od rijetkih trenutaka kada je on bio iznerviran.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, koca popovic said:

Ne razumijem kako se ne isplati. Benzinac trosi vise. Dizelas je jaci. Naravno ako pricamo o istim automobilima.

Vec ti je odgovorio mrd..ovde je cena benzina niza od cene dizela.
Dizelasi su malkice komplikovaniji za odrzavanje iako i turbo benzinci imaju dodatne zackoljice..nesto su skuplji servisi za dizlo ipak..

Stavi se sve na papir i pogleda konacna racunica. Ja vozim benzinca,ne prelazim mnogo km i dizel mi nije bio opcija..plus sto najcesce vozim krace deonice koje nisu bas najbolje za sam dizel motor..

Link to comment
Share on other sites

Malo je to overhajpovano da su benzinci po automatizmu jeftiniji za odrzavanje i da su bolji motori. Ima dosta benzinskih motora sa defektima a odrzavanje svakog novijeg automobila je da kazemo skupo, sve je prepuno elektronike.

 

Nedostatak kvalitetnijih majstora za mladje automobile je veci problem kod nas, narocito elektricara.

Link to comment
Share on other sites

Razlike u cenama odrzavanja se sve vise smanjuje;slazem se,ali kada su u pitanju auti novije proizvodnje. Kad pogledamo prosecnu starost vozila na srpskim drumovima onda je istina drugacija. I dalje je za odrzavanje jeftiniji atmo benzinac od dizela..pa i turbo benzinac takodje...govorim o autima koji su 10+ godina starosti..
Da li su "bolji" motori to je vec tesko dokazivo..licno sam na stanovistu da je uvek jaci motor  > slabiji motor,ali to ima i drugu medalju u vidu potrosnje/cene registracije itd.

Zato i kazem - sve je to relativno jer zavisi od preferencija samog (buduceg) vlasnika.

@djoleako nisi vec resio kupovinu,javi mi se na pm.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ras kass said:

Malo je to overhajpovano da su benzinci po automatizmu jeftiniji za odrzavanje i da su bolji motori. Ima dosta benzinskih motora sa defektima a odrzavanje svakog novijeg automobila je da kazemo skupo, sve je prepuno elektronike.

 

Nedostatak kvalitetnijih majstora za mladje automobile je veci problem kod nas, narocito elektricara.

Imam utisak da je problem sa kvlitetnim majstorima i u drugim zemljama. Konkretno ja vozim mb i imam majstora koji to radi odlicno, vec dugo godina. Samo sto imam jedan mali problem. Dobiti vrijeme kod njega je gore nego ici kod zubara. Covjek toliko ima posla da jednostavno cesto izbjegava da ti se javi na tel.😬

Link to comment
Share on other sites

wo9t4JN.png

Momak trazio od prodavca broj shasije,ukucao na autodna.com,platio 15evra i dobio ovo:
EH1u59V.png
Kompletan izvestaj

Quote


Baja,naravno,nigde u oglasu nije naveo da je auto bio lupan,a prodaje ga po normalnoj ceni.

Zato je moj savet uvek da se,kao prvi korak,trazi od prodavca broj shasije. Jer se preko tog broja dosta toga moze saznati o autu iz sobe..za neke marke je provera odredjenih podataka i besplatna.
Ako prodavac nece da izdiktira broj shasije ili se pravi grbav da ga nema/ne zna,samo se zahvalite i elegantno krenite dalje sa potragom za dobrim polovnjakom.



 

Edited by Crni Bombarder
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Uopste nije lako i jednostavno kupiti polovan auto. Na balkanu nikad ne bih kupio polovnjak. A u Njemackoj je isto skoro kao lutrija kupiti polovnjak. Citao a i cuo da je u Njemackoj na primjer na svakom trecem autu manipulisano sa kilometrima. I jos nesto kod Njemackih autokuca polovnih automobila ogroman broj vlasnika, suvlasnika su ljudi sa balkana ( Turci,Srbi,Bosanci......). Sve nevidjeni muvatori. Ovde kod mene sa cuo od naseg covjeka prije prodaje svog auta da je vratio kilometre. Za skuplje polovne modele obavezno platiti u original servisu uslugu da ti iz njihove baze podataka izdaju potvrdu koliko su oni izdali kljuceva. Bilo primjera covjek kupio auto sa svim papirima, parkirao auto ispred kuce , ujutro auta nema. Niko cuo niko vidio.

Link to comment
Share on other sites

Moja filozofija po pitanju polovnih automobila je:"Da je bio dobar, ne bi ga prodavali." Uvek trazim nacin da kupim novi. Stari Ford je uvek na pitanje koji je auto najbolji odgovarao "NOV".

Sto se tice kriterijuma kod polovnih automobila, ako nema tog zapisa sa servisa koji prate automobile po serijskom broju, onda uvek ici sa mehanicarom koji ce da proveri. Prva lajicka provera je da se pogleda koliko tecnosti ima u rashladnom sistemu, posto je to pokazatelj pregrevanja i uvek se posle 10-15min testiranja manifestuje gubitkom tecnosti. Predjena kilometraza ne mora da bude nekopreterano merilo koliko godiste automobila i gde je vozen. Ako je auto udaran ne gledati vise nista o tom autu, najcesce nisu dobro razvuceni i auto je excentrican. Mnogi to obaraju kao razlog, ali je meni to deal breaker.

🙂 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne bih se slozio s tobom.Donekle drzi vodu nov auto je nov auto. Ali da mozda neces da kazes da je bolja Skoda SuprB kao nov od MB E-220 3 godine star. Primjer. Imao sam kolegu sto je svake godine mjenjao MB. Znaci stari MB od jedne godine ( poneki put dvije godine) aut novi in . Imao sam drugog kolegu svake trece godine je mijenjao. Svi servisi kod original servisa.kako original, pa jednostavno jos je pod garancijom.Covjece poslije 3 godine jos mirise farba i plastika kao u novom jos uvijek. Nemas novca za 45000 eura , ali imas za 25-27000.Potrebno je malo mozga i truda .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pre dve godine mi crkne Bosch akumulator koji je bio star 8 godina. Odem kod prijatelja koji ima prodavnicu auto-delova da vidim šta ima u ponudi i on mi reče da ne nabavlja akumulatore više klase (Bosch, Varta, Exide), jer se to slabo prodaje zato što ljudi nemaju para. Preporuči mi neku marku Optimus i nahvali je kako su to dobri akumulatori. Rekoh sebi : "Ajde da uštedim nekoliko hiljada dinara i da poslušam prijatelja." I tako kupim taj Optimus akumulator od 74 Ah za 7200 dinara.

 

Pre tri nedelje kad sam izašao sa posla, auto neće da upali, a lampice na instrument tabli se ne gase. Član sam AMSS-a i nazovem ih da me odšlepaju do majstora koji utvrdi da je akumulator crkao i da su alternator, regler i ostalo u redu. To se desilo mesec dana pred istek garancije koja je 25 meseci. Pitam majstora da li ima neka radnja u blizini da prodaje Bosch, Varta ili Exide akumulatore i on me uputi na jednu radnju gde sam kupio Vartu od 74 Ah za 10100 dinara. Auto upali kao mina i dođoh kući posle nekoliko sati "cimanja".

 

Dobio sam nov Optimus akumulator koga ću nekom prodati, ili bolje rečeno "uvaliti". Naravoučenije : samo Bosch, Varta ili Exide, pa kud puklo, da puklo.

Link to comment
Share on other sites

Moje iskustvo. Imam MB 14 g. star. Kupio ga sa 3 godine starosti. Racunam isto toliko je stara baterija. Ta ista baterija pali i dalje . Auto je dizelas. Otvarao sam jednom mjesto za bateriju. Na bateriji stoji samo plavi MB znak. Bateriju sigurno ne pravi MB nego neki kooperant.Ono sto je iz fabrike ja mislim da je to ponajbolje. Moje iskustvo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
35 minutes ago, ras kass said:

Juce mi prokliza na kisi na autoputu i udarim vozilo ispred. Srecom mala brzina bila i slab udar, ali njemu sam ostetio branik i malo gepek.

 

Meni samo spao sa zubaca sa jedne strane prednji branik, bez ostecenja.

 

 

Glavno je da ste svi dobro i da nema povredjenih. 

TIP.

cesce menjaj gume. 

Ja kad mi pogon na 2 tocka prkliza na semaforu menjam. Kod awd kad osetim da mi ne drzi krivinu kako ja volim menjam. Kad god sam pokusavao na gumama da ustedim imali smo neki picvajz. 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

....a i kad bi imao lovu ovi nasi pederi ne proizvode 125/12 😄

 

Dobre su gume, duboka sara. Menjacu svakako od aprila za letnje. Skoro sam radio veliki servis, pregledao mi je prijatelj i kocnice, dobre su.

 

Bitno da niko nije povredjen. I on je covek bio jako korektan.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/10/2021 at 12:38 AM, ras kass said:

Od leta treba da se primenjuje novi zakon o registraciji vozila, koji bi izbacio Euro 3 iz upotrebe ovde. Kazu da i dobar deo euro 4 nece vise moci da se registruje. 

Snaci ce se ljudi ovde..mi smo auto-otpad Evrope kad vidim sta se ovde vozi i kakvi sve automobili prolaze tehnicki i nalaze se na drumovima.

Ja nastavljam sa praksom kacenja korisnih sajtova ili snimaka koji olaksavaju kupovinu polovnjaka. Uvek dobro i temeljno proveriti auto,da se posle ne bi kajali.
 

I zbog ovoga uvek kazem:ne uzimati auto bez da se podigne na dizalicu i pogleda odozdo

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2021 at 12:38 AM, ras kass said:

Od leta treba da se primenjuje novi zakon o registraciji vozila, koji bi izbacio Euro 3 iz upotrebe ovde. Kazu da i dobar deo euro 4 nece vise moci da se registruje. 

 

Doći će verovatno do izmena i dopuna tog zakona. U Srbiji vozila sa Euro 3 motorom ili starija čine bar trećinu našeg voznog parka. To je oko 500-600.000 vozila. Ljudi čije vozilo ne prođe tehnički zbog izduvnih gasova će izaći na ulicu da protestuju. Bliže se beogradski izbori, a možda budu i parlamentarni. Vlast neće rizikovati da izazove nezadovoljstvo velikog broja ljudi.

 

Ne voze svi ljudi automobile stare 15-20 godina zato što su im prirasli k srcu ili što su škrtice nego zato što im je standard veoma nizak. Imamo afričke plate i penzije, a vlast hoće da imamo vozni park kao u Nemačkoj. Valjda će se dozvati pameti.

 

Ako hoće da poboljšaju kvalitet vazduha, neka ulože napor da prebace kotlarnice koje koriste mazut, ugalj i drva na čistije energente. Neka uvedu ekološke zone po gradovima. Neka stave pod kontrolu velike zagađivače, npr. kompanije koje dolaze iz najmnogoljudnije države na svetu. Najlakše je udariti po sirotinji. To može svako.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jedno pitanje da mi prokomentarišete.

 

Turbo benzinci. 

Evo npr. Astrina paleta:
Astra J - ne-turbo je bio 

1.4 (100 Hp) ecoFLEX

 

Astra J restyle
1.4 (120 Hp) Turbo Ecotec
1.4 (140 Hp) Turbo Ecotec
1.6 (170 Hp) Turbo Ecotec 
1.6 (180 Hp) Turbo Ecotec

 

Astra K
1.4 EcoTec (125 Hp)
1.4 EcoTec (150 Hp)
1.4 Turbo (125 Hp)
1.4 Turbo (150 Hp)
1.6 BiTurbo (150 Hp)

 

Astra K restyle
1.2 Turbo (110 Hp)
1.2 Turbo (130 Hp)
1.2 Turbo (145 Hp)
1.4 Turbo (145 Hp) CVT

 

 

Kakvo je iskustvo sa turbo benzincima? Nisu bitni Astrini nego generalno. Astru sam izvukao jer već imam Astra H Classic 1.6 115KS, ali i druge palete su slične - sve manje kubikaže sve veće konjaže.

Čuo sam da su s početka bili baš loši - 100.000 km i može u otpad, da je problem za servisiranje itd. I kao da su u poslednje vreme nešto bolji.

 

Ja ću svoj auto voziti još neko vreme, ali me interesuje - kakvi su turbo benzinci kao razumni polovnjaci od par godina starosti i sa kilometražom "oko stotke".

 

Čitao sam da hvalite Ford 1.0, ali trocilindrični motor. Trocilindrični motor je uvek imao epitet "kosilica" recimo 1.0 trocilindrična je nekada bila najlošija Korsa. 

 

Skeptičan sam prema tim mini kubikažama...

Recimo Golf 8 sada ima sa 1.0 motorom, a Golf dvojke su imale 1.3 benzince. Razlika u težini je 300+ kg za osmicu, a toliko manji motor...

Kapiram napredak tehnologije, ali kontam da 1.0 motor ima mnogo veće opterećenje.

 

Prokomentarišite mi malo. Ponajviše me zanima trajnost, kvarovi, longeviti problemi...
Ja sam tip vozača tačka A - tačka B.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Vozio sam skodu rapid 1.2 tsi i vw polo 1.2 tdi, sluzbena su oba bila. Rapid je delovao znatno jaci, bolje je ubrzavao. Sa Polom sam imao dosta problema i to na kilometrazama ispod 100.000. Lampica motora je non stop bila upaljena zbog nekog kvara, crkavao cilindar, dpf filter... a vristao kada stisnes gas kao kad majka zeni sina jedinca. Nikada se nisam mogao navici na taj zvuk, a imali su ga i Polo i Rapid. Rapid sam dosta krace vozio i imao je manje kilometara ali za to vreme nije bilo problema sa motorom, Polo je bio 2010., a Rapid 2014 gp.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...