Jump to content

Automotive


Kinik

Recommended Posts

9 hours ago, Amigo said:

Ispravka, prva je lijevo pa sebi. Desno pa sebi je rikverc.

 

 

 

Kod Renoa, čini mi se, prva - levo pa napred, rikverc - desno pa nazad.

Prvi pt sam vozio R4 od jednog kolege, trebalo da odbacim neku devojku do Studentskog grada, krenem lepo, ukapiram kako idu brzine, stignem na odredište, uparkiram, devojka ode, e, sad treba izaći sa parkinga, nema nigde rikverca, ona kugla od menjača na kojoj je iscrtan raspored brzina, izlizana od upotrebe, ne znam gde je rikverc, definitivno. Nije bilo druge nego izađem napolje, izguram auto par metara, uđem pa metar-dva napred, tako nekoliko puta, iščupam se, sve u starhu da me neko ne gleda, neko ko me poznaje. Srećom, nije.
Kasnije, negde devedeset druge-treće, ulazim u neku uličicu, zimsko vreme, sneg, vidim mesto na parkingu, uvučem se, vidim pored Opel Kadet, sede momak i devojka unutra, mislim, vidiš šta je ljubav, minus 5, njima nije hladno. Kad, momak izlazi, priđe mi, pita, izvinite, jel znate možda gde je rikverc kod Kadeta. Slučajno sam znao, opeli imaju onaj prsten, povuče se na gore, tek onda menjač može u rikverc. Vidim, momku neprijatno, bruka i pred nepoznatim čovekom i pred devojkom, ipak, srean što može da ide, naučio je jednu lekciju.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Doorn said:

Jeli istina da je reklama za R4 tamo negdje 70ih ili 80ih bila da je testiran na Jugosovenskim putevima? U fazonu, ako je tamo prosao test znaci da je neunistiv. 

 

Sećam se da je za neki auto bila takva reklama, nisam siguran da je za R4, za njega je bilo ono, Mali Div, veći unutra nego spolja.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Vince Carter said:

 

Ima ga moj ujak. Auto je '75. godište, ima trocilindrični motor zapremine 600 kubika, snaga je 32 KS. Maksimalna brzina je 130 km/h, ali nema tolike pravine gde može da razvije toliku brzinu. Može da upali i na kurblu. Ujak je morao da ugradi pojaseve da bi prošao na tehničkom pregledu, jer u spaček tada nisu bili ugrađivani. Ne znam da li ujak dodaje aditive za benzin.

 

Posle restauracije su mu nudili 5.000 evra za auto, ali ujak neće da ih proda zbog sentimentalnosti. Vozi ih samo u lokalu, a na duži put ne sme da se otisne jer ga je 2-3 puta ostavio na putu.

 

Slike su pre restauracije.

 

Spacek 30032016(002).jpg

 

 

U Japanu bi takav koštao bar 15,000 EUR pa ide na više kako godine prolaze.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Div said:

 

Kod Renoa, čini mi se, prva - levo pa napred, rikverc - desno pa nazad.

Prvi pt sam vozio R4 od jednog kolege, trebalo da odbacim neku devojku do Studentskog grada, krenem lepo, ukapiram kako idu brzine, stignem na odredište, uparkiram, devojka ode, e, sad treba izaći sa parkinga, nema nigde rikverca, ona kugla od menjača na kojoj je iscrtan raspored brzina, izlizana od upotrebe, ne znam gde je rikverc, definitivno.

 

Ni ja se vise ne sjecam, pomijesao sam DIjanu i Cetvorku, rikverc je mislim desno pa povuces sebi ili desno pa gurnes naprijed, uglavno rucica se okrene desno sigurno :smiley33:

 

7 hours ago, Div said:

 

Nije bilo druge nego izađem napolje, izguram auto par metara, uđem pa metar-dva napred, tako nekoliko puta, iščupam se, sve u starhu da me neko ne gleda, neko ko me poznaje. Srećom, nije.
Kasnije, negde devedeset druge-treće, ulazim u neku uličicu, zimsko vreme, sneg, vidim mesto na parkingu, uvučem se, vidim pored Opel Kadet, sede momak i devojka unutra, mislim, vidiš šta je ljubav, minus 5, njima nije hladno. Kad, momak izlazi, priđe mi, pita, izvinite, jel znate možda gde je rikverc kod Kadeta. Slučajno sam znao, opeli imaju onaj prsten, povuče se na gore, tek onda menjač može u rikverc. Vidim, momku neprijatno, bruka i pred nepoznatim čovekom i pred devojkom, ipak, srean što može da ide, naučio je jednu lekciju.

 

 

Saab, je isto tako imao prsten koji se povuce gore za rikverc. Kod Saab-a je bio trik i da se ne zakljuca volan, nego se zakljuca mjenjac. Jednom tako nesto sam drndo i mjenjac se zakljucao da nisam ni znao, elem slijedece jutro, ne mogu da ubacim ni u jednu brzinu, nemam pojma sta se desava, mislio sam nesto se pokvarilo, na posao odem autobusom i zamalo ga nisam odslepao u servis, ne znam kako vise tacno sta sam uradio, ali samo treba da stavis kljuci i da mrdnes malo mjenjac i on se otkljuca, slicno volanu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, mrd said:

Iternet je majka Jana za nas zakrecavele.

vitesses.jpg

😛

 

To je valjda zasto sto to potpada pod muscle memory, vjerovatno da sada sjednem u cetvorku, ruka bi sama nepogresivo odabrala odgovarajucu brzinu.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Amigo said:

 

To je valjda zasto sto to potpada pod muscle memory, vjerovatno da sada sjednem u cetvorku, ruka bi sama nepogresivo odabrala odgovarajucu brzinu.

 

To sam i hteo da vam, tebi i divu, sto pokusavate da se setite necega od pre 30+ godina, kad su to neke mehanicke memorije. Mozes slobodno da kazes, "instinkt". Udjes i vozis. 🙂

Link to comment
Share on other sites

Mislim da su svi Opeli proizvedeni 70' i 80' godina imali mjenjač s prstenom za rikverc, Kadet, Ascona i Rekord jesu sigurno...

 

Nisam nikad imao Opela ali po sjećanju je isto ostalo kod Corse, Astre i Vectre u nultim godinama... kasnije ne znam, a i ne zanima me, nije mi Opel nešto napeto auto.

 

...

 

Nije mjenjač ali jest 'ručna'... Prije nekih godinu dana odem na neku kavu u restoran u sklopu jednog većeg hotela, parkiram auto u podzemnu garažu, popijem 'kavu'...

Vraćam se do auta, čuje se cika guma, cijela garaža zadimljena... 

Bagažist(bellboy) došao po auto od gosta da ga doveze do ispred recepcije i nije znao naći 'ručnu' :lol_2:

 

Link to comment
Share on other sites

Kad smo već kod oldtajmera, pokojni brat moje babe je 1970. godine kupio nov Opel Kadet B sa dvoja vrata, motor od 1100 kubika, 45 KS. Retko ga je vozio i kada je 2012. umro, Kadet je imao pređenih samo 75 000 km. Redovno je održavan i uvek je prolazio tehnički pregled i bio registrovan. Auto je nasledio jedan rođak koji nije bio previše sentimentalan prema njemu i posle nekoliko godina ga je prodao za samo 800 evra. Limarija nije bila u odličnom stanju, ali nije bila trula i da je rođak uložio nešto para u istu, mogao je da ga proda znatno skuplje. Sve je bilo originalno na njemu sem karburatora koji je bio od Zastave 101.

 

 

IMG_0621.jpg

IMG_0623.jpg

IMG_0622.jpg

Edited by Vince Carter
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A, sa ovakvim Fiatom sam, sa društvom išao u neki provod pa nam otpao točak, bili smo podaleko od kuće, pa smo prespavali na nekoj ž. stanici, uhvatili ujutro prvi voz, pa došli kući kao da idemo iz treće smene.

 

autowp-fiat-615.jpg

 

Inače, taj Fiat je bio neka vrsta sportskog kamiona, brz, okretan.

Vidi se poneki primerak još uvek u Beogradu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U HR se s B dozvolom mogu voziti vozila s dopuštenom masom(masa vozila + deklarirana nosivost) do 3,5 t & do 8+1 sjedećih mjesta.

 

U firmi u kojoj ja radim serviseri(kad imaju velike montaže na udaljenim relacijama) koriste ovakav kamion 1314_1601979253619.jpg

koji je težak cca 2 t i ima nosivost od cca 1,5 t. Može s B kategorijom.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...