Jump to content

Automotive


Kinik

Recommended Posts

Subaru motori su jako nepouzdani i poznati po tome sto imaju uzasno zaptivanje i redovno im rikne dihtung glave motora, trose ulje, motor se pregrijava itd. sto je jako skupo da se opravi, tako da i ako sam bio licno zainteresovan za taj automobil, jer je dobar na snijegu, odustao sam kada sam malo vise saznao o svim tim problemima, tako da sam kupio Toyotu, cije odrzavanje se svodi uglavnom na mijenjanje ulja, kocnice i slicne potrosne dijelove, akumulator, gume i slicno.

Link to comment
Share on other sites

Subaru motori su jako nepouzdani i poznati po tome sto imaju uzasno zaptivanje i redovno im rikne dihtung glave motora, trose ulje, motor se pregrijava itd. sto je jako skupo da se opravi, tako da i ako sam bio licno zainteresovan za taj automobil, jer je dobar na snijegu, odustao sam kada sam malo vise saznao o svim tim problemima, tako da sam kupio Toyotu, cije odrzavanje se svodi uglavnom na mijenjanje ulja, kocnice i slicne potrosne dijelove, akumulator, gume i slicno.
Možda si u pravu, nisam vozio polovne subaru, od 11 koliko ih je prošlo kroz moje ruke, samo 1 troši ulje "outback 2013", jedan je zaribao kao recall "brz 2013" i ovaj "sti 2015". Što će da bude, od 3 turbo motora 1 stradao i od 8 prirodno napajanih 1 stradao, a 1 trošio ulje. Što se tiče turbo motora drugih co, drugar je imao audi s4, dva puta je radio motor na 15k i 45k milja, onda ga je tapnuo. Drugi drugar je ubio BMW M5, na 35k, popravio i prodao, uzeo je STI kao moj, ali noviji i ubio 70k, bez problema. Znači nije da je baš do marke. Za Toyotu, se ja ne primam tako lako, od 3 koje sam vozio, corolla, camry i avalon, ni jedna nije kočila kako treba! Međutim, ako subaru ne izbaci novi sti, verovatno ću da kupim Supru. Taj mi se auto dopadao i pre 20 godina, ali mi tada nije bio interesna sfera. Ako se to desi onda ću moći da pišem i o Toyoti.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Imam drugara mehanicara bas u Subaru dilershipu, motori sa 4 cilindra kada predju 100.000 km pocinju da pustaju ulje na dihtunzima i onda je opravka oko dvice.

Kaze odprilike sad im dolaze modeli od 2010 do 2014, kako se kome zalomi, to je stari problem koji izgleda jos nije rjesen.

Motori sa 6 cilindara su ok, ali nisu ekonomicni.

Posto ja ne kupujem nove automobile, samo sam jednom lizirao neku Korolu koje sam se otarasio poslije dvije godine, odustao sam od Subaru, mada mi se onako bas svidja Outback, medutim posto sam vec imao jedan nepouzdan automobil Saab 9-5, koji je bio dobar jedno vrijeme i onda kada su poceli problemi, takodje sa dihtungom, a i ostale stvari, da bi na kraju riknuo i turbo, odlucio sam da kupujem pouzdani mainstream kao sto je Toyota, Nissan, Honda, a i mehanicari kroz cije ruke su prosle na hiljade automobila to mi isto kazu.

Sa poslednjom Camry sam presao nekih 120.000 km apsolutno bez ikakvog kvara, a kupio sam je sa 65.000. Nikakve probleme sa kocnicama.

Nissan je malo losijeg kvaliteta, tu zna da ode lezaj, ball joint, ali opet nista strasno, motori suvi ko barut. Nissan volim jer ima Bose stereo.

Link to comment
Share on other sites

Amigo, ta su Subaru kola odlicna. Oni imaju sledbenike u Japanu  kao oni koji nece Windows nego hoce Apple racunare.

Maltene kao verska sekta sa znacajnom prodajom pri cemu su ta kola odlicna. Odlicna.

 

Nije samo Subaru, sva su japanska kola svetske klase.

 

Ja se bas i ne razumem u otvaranje haube ali se razumem u biznis pravljenja kola. Subaru je top. Nije jedini ali jeste na vrhu.

Link to comment
Share on other sites

Dobra strana Subaru-a je sto je duplo jeftiniji od slicnih modela drugih proizvodjaca. Recimo STI je jedini koji jos dolazi sa manuelnim menjacem, Audi RS5, ili RS3 su samo sa automatskim menjacem. Japanci su jos uvek konkurentni i uzimaju dobar deo marketa, posebno sto su konfekcija i jeftinije ih je voziti nove nego polovne, ako covek nece da se zeza sa opravkama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, mrd said:

Dobra strana Subaru-a je sto je duplo jeftiniji od slicnih modela drugih proizvodjaca. Recimo STI je jedini koji jos dolazi sa manuelnim menjacem, Audi RS5, ili RS3 su samo sa automatskim menjacem. Japanci su jos uvek konkurentni i uzimaju dobar deo marketa, posebno sto su konfekcija i jeftinije ih je voziti nove nego polovne, ako covek nece da se zeza sa opravkama.

 

Nikada u Japanu nisam  cuo za popravku kola. Ona se , jednostavno, ne kvare. Postoje servisi, predvidljivi i zakazani sa promenom ulja ali nista kao popravke.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Yoyogi said:

 

Nikada u Japanu nisam  cuo za popravku kola. Ona se , jednostavno, ne kvare. Postoje servisi, predvidljivi i zakazani sa promenom ulja ali nista kao popravke.

Nisi cuo, vidi sta web nadje:

https://www.yelp.com/search?cflt=autorepair&find_loc=Tokyo%2C+東京都

Kvare se sva kola, ili ih radis u dealership-u, ili ih radis kod nekog privatno. Nisam ni ja imao problema, posto kad god nesto treba, samo ih odvezem kod dealera, dobijem loaner i odem svojim putem. To tako funkcionise u svim sredjenim zemljama. :)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Yoyogi said:

Amigo, ta su Subaru kola odlicna. Oni imaju sledbenike u Japanu  kao oni koji nece Windows nego hoce Apple racunare.

Maltene kao verska sekta sa znacajnom prodajom pri cemu su ta kola odlicna. Odlicna.

 

Nije samo Subaru, sva su japanska kola svetske klase.

 

Ja se bas i ne razumem u otvaranje haube ali se razumem u biznis pravljenja kola. Subaru je top. Nije jedini ali jeste na vrhu.

 

Mozda da preformulisemo, Subar je dobar automobili, ali nije dugotrajan bez velikog ulaganja, za razliku od Toyote koja moze dugo da traje sa minimalnim ulaganjem.

Japan je relativno mala zemlja, sa fantasticnim javnim prevozom, tako da se ne vozi koliko se vozi u Sjevernoj Americi gdje je sve daleko i javni prevoz je katastrofa, moze se reci da ga skoro nema. Vozovi su starinski, sve je lose povezano, i jako skupo. Brzi vozovi su samo pusta zelja, ako je i zelja, jer ljudi nisu na to navikli i to vecina uopste ne zeli.

Znaci kao prevozno sredstvo ostaje samo automobil, koji treba da je pouzdan i dugotrajan, tako da tu Subaru nije bas najbolji izbor.

 

1 hour ago, mrd said:

Nisi cuo, vidi sta web nadje:

https://www.yelp.com/search?cflt=autorepair&find_loc=Tokyo%2C+東京都

Kvare se sva kola, ili ih radis u dealership-u, ili ih radis kod nekog privatno. Nisam ni ja imao problema, posto kad god nesto treba, samo ih odvezem kod dealera, dobijem loaner i odem svojim putem. To tako funkcionise u svim sredjenim zemljama. 🙂

 

To je sve tako dok je auto pod garancijom sto je prosjecno recimo 3 godine. Poslije toga sve placas iz svog dzepa.

Ja nemam toliko para da svake 3 godine kupujem novo vozilo, tako da obicno kupujem ono sto ljudi vrate sa lizinga, 3-4 godine staro. Za nove automobile srednje klase kao sto je npr Subaru Outback, mjesecna rata kredita na 5 godina je negdje izmedju 700 i 800 dolara zavisno od opcija, sto je za mene mnogo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

za razliku od Toyote koja moze dugo da traje sa minimalnim ulaganjem.

Japan je relativno mala zemlja

Eh, ako uzmes Supru koja se vratila 2020, videces koliko ce se to kvariti. Kad je auto high-performance, to znaci da je masina, a i sve na kolima proracunato na granici. Mora onda da se kvari.

 

Edit:

$800*60=$48000 to je malo mnogo za Outbacka, mozda STI. 

Edited by mrd
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, mrd said:

Nisi cuo, vidi sta web nadje:

https://www.yelp.com/search?cflt=autorepair&find_loc=Tokyo%2C+東京都

Kvare se sva kola, ili ih radis u dealership-u, ili ih radis kod nekog privatno. Nisam ni ja imao problema, posto kad god nesto treba, samo ih odvezem kod dealera, dobijem loaner i odem svojim putem. To tako funkcionise u svim sredjenim zemljama. 🙂

Kakav Web? Imam japanska kola od 1992.  (7 vozila) i nikada im se nista nije desilo. Ne znam ni sta znaci "pokvarila se kola".

 

Ili, da se razgooglam po Webu pa da se pretvaram da sam bolestan?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Yoyogi said:

Kakav Web? Imam japanska kola od 1992.  (7 vozila) i nikada im se nista nije desilo. Ne znam ni sta znaci "pokvarila se kola".

 

Ili, da se razgooglam po Webu pa da se pretvaram da sam bolestan?

Vidi 7 je vise nego 2 puta manje od 15 koliko sam ja sahranio od 1997. Svaki auto je presao u proseku 70000 milja, sto ce da se sumira u 1,050,000 milja. Moj uzorak je veci 11 japanskih, 2 koreanska i 2 americka. Reci da se japanska, ili bilo koja kola ne kvare je u najmanju ruku noodgovorno. 

Ne shvatam, zbog cega ti je vazno da samo ti budes u pravu, kad obicno nisi?

U stvari u pravu si tvoja japanska kola se nisu kvarila, bas si sreckovic

Edited by mrd
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mrd said:

Vidi 7 je vise nego 2 puta manje od 15 koliko sam ja sahranio od 1997. Svaki auto je presao u proseku 70000 milja, sto ce da se sumira u 1,050,000 milja. Moj uzorak je veci 11 japanskih, 2 koreanska i 2 americka. Reci da se japanska, ili bilo koja kola ne kvare je u najmanju ruku noodgovorno. 

Ne shvatam, zbog cega ti je vazno da samo ti budes u pravu, kad obicno nisi?

U stvari u pravu si tvoja japanska kola se nisu kvarila, bas si sreckovic

Dva puta vise (15) kola za 5 godina manje, pa svaki presao u proseku 70,000 milja? Ti to ili ne izlazis iz kola i vozis se u krug ili si imao krschine koje su bile ionako "lemon" sa Bubanj Potoka.

 

Sta ima da se ne bude u pravu kada kola menjas na 3 godine ili manje? Pa nova Zastava 101 koju sam imao tacno 3 godine pre napustanja Srbije nijednom se nije pokvarila.

Link to comment
Share on other sites

On 8/14/2019 at 12:53 PM, mrd said:

...

U stvari u pravu si tvoja japanska kola se nisu kvarila, bas si sreckovic

Sto sam sreckovic? Mozes li ti u Americi da nadjes kola ravna novoj Zastavi 101 koja se nece pokvariti 3 godine? Sigurno da mozes.

 

Ako volis i znas da radis oko kola, da ih modifikujes i tjuniras, to verovatno ne radis sa novim kolima pa onda cega si se uhvatio, sigurno pre ili kasnije te uhvati sa nekim kvarom.

 

Premda sam inzenjer, uzmi za primer nekog pravnika koji kupuje nova kola, menja ih za isto nova kola svake 3 godine i nikada ne zna da se kola mogu pokvariti.

 

U Japanu, kola ne podlezu tehnickom pregledu prve 3 godine. Cetvrte, rigorozan pregled koji kosta 1,000 dolara i onda na svake dve godine. Zato se Japanci otarase kola starijih od 3 godine (ta kola prodaju dileri na aukcijama, angro, idu u Rusiju, Mongoliju, Novi Zeland, Juznu Ameriku).

 

Prosecna starost kola u Japanu je 4 godine, u Australiji 12 godina. Pa ko onda vidi kvarove?

 

Kakav bre "sreckovic".

Link to comment
Share on other sites

Od pomenutih automobila imao sam priliku da vozim Outback vise puta kao rental i daleko od toga da sam odusevljen istim. Puno prostora i mala potrosnja, sve ostalo daleko ispod proseka. Neudobno sediste, a CVT menjac u seriji 2013-15 je ocaj.  Limarija je loseg kvaliteta, a svaki kamencic koji te pogodi na putu oguli farbu. Cetvorocilindricni motor je suvise anemican za auto te velicine. Slicna iskustva i sa Mitsubishi Outlanderom.

Link to comment
Share on other sites

Od pomenutih automobila imao sam priliku da vozim Outback vise puta kao rental i daleko od toga da sam odusevljen istim. Puno prostora i mala potrosnja, sve ostalo daleko ispod proseka. Neudobno sediste, a CVT menjac u seriji 2013-15 je ocaj.  Limarija je loseg kvaliteta, a svaki kamencic koji te pogodi na putu oguli farbu. Cetvorocilindricni motor je suvise anemican za auto te velicine. Slicna iskustva i sa Mitsubishi Outlanderom.

Cvt‚ kod outback-a, jeste problem, iako su prve serije, po mom mišljenju bile bolje, jer nisu imale software kontrolu kod promene brzina. Mušterije su se zalile, da nema trzaja kod promene brzina. Ja samo manuelne vozim, i sledeći neće biti outback, jer na US marketu više to ne nude. 2.5l je fin, iako nema zavidne performanse, ipak je mazga, povuče bez problema 1.2tone, na usponu od 8-10%. Ne može se od toga očekivati više. Viši je 4 inča od legasija. Na 100mph pliva ko da je brod. Unutra spartanski opremljen, ali fin jeftin za održavanje. Ne umeju japanci da naprave luksuzan auto. Međutim pazi prvi u klasi evropskog porekla je $20k više. Pogledaj one fancy lexuse, kad BMW, ili Mečka stanu pored njih, oni samo belu zastavicu istaknu.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Meni je taj CVT najvise smetao na autoputu kod recimo preticanja. Zgazis do patosa i nista. Za gradsku voznju je OK, mada je znao da se gusi brzinama ispod 25. Napravili su pouzdan auto za $25K, koji kod konkurencije kosta $35K, pa su negde morali i da ustinu.

Kod luksuznih automobila Nemci su i dalje bez premca.

Link to comment
Share on other sites

Meni je taj CVT najvise smetao na autoputu kod recimo preticanja. Zgazis do patosa i nista. Za gradsku voznju je OK, mada je znao da se gusi brzinama ispod 25. Napravili su pouzdan auto za $25K, koji kod konkurencije kosta $35K, pa su negde morali i da ustinu.
Kod luksuznih automobila Nemci su i dalje bez premca.
I britanci su dobri, ali ne trajue

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...