Jump to content

O serijama


dali_man

Recommended Posts

Nakon epizode koja je pucala (i doslovce i figurativno) od uzbuđenja, šesta epizoda Poroka Tokija očekivano spustila tempo..ali ne i kvalitet. Priča se dodatno komplikuje na sve strane, neizvesnost raste..niti može niti stalno treba da bude žestoko..
 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2024 at 9:01 AM, Klotzen said:

120523_Masters_of_the_Air_Trailer_Post_B

 

"Masters of the Air" (2024)

 

Spiritualni naslednik Band of Brothers i Pacific serijala. Rađena je na osnovu knjige i prati sudbinu 100. bombarderske grupe tokom ww2 u Evropi. Stariji će se setiti gomile filmova na temu vazdušnog rata u ww2 ali ta tema je prilično zamrla unazad nekoliko decenija. Ova serija se bavi tom temom ali na prilično dobar način. Dosta ljudi je nezadovoljno jer je serija nije kopija BoB u vazduhu. To bi bila greška da su je tako uradili jer je priroda ovog rata i života posada bila drugačija. Serija opisuje odnose među posadama što su imali i BoB i Pacifik ali ovde imamo prikazane i pripreme i borbe u vazduhu na jedan vrlo detaljan način. Ide se čak toliko detaljno da ćete naučiti koje pozicije su jako opasne za jednu grupu među par stotina aviona koji idu u misiju. Odnosi među ljudima su naravno drugačiji jer većinu vremena provode u dalekoj pozadini fronta ali su odlično prikazane promene na ljudima kako se vraćaju iz svake misije.

 

Scene borbi su odrađene odlično, ono što me je posebno obradovalo je da su u seriji prikazane neke od misija gde su amerikanci imali katastrofalne gubitke i posle toga gledamo kako se sa time nose. Dosta teška situacija jer za razliku od pešadije koju smo gledali u druge dve serije vi nikad niste sigurni da li je vaš prijatelj iz posade drugog aviona preživeo ili je poginuo tokom obaranja.

 

Gluma je vrlo dobra, kostimi takođe, dosta detalja. Izdvojio bih Callum Robilliard Turner (treći s leva na slici gore) koji me je nervirao u prvoj epizodi ali kada sam se navikao na njegovu ulogu onda sam video koliko je ovo u stvari dobar glumac. Mislim da ćemo o njemu tek da čujemo. Pored njega glavna zvezda serije je Austin Butler (drugi s leva, američki Biković 🙂 ) koji je znatno poznatiji ali mi je on bio nekako standardan, niti je podbacio niti je oduševio. U BoB je manju ulogu imao sin Henksa dok je ovde dobio šansu sin Spilberga ali ništa specijalno.

 

Serija ima 9 epizoda, još uvek nije gotova, sutra je pretposlednja a sledeći petak poslednja epizoda pa ćemo videti kranje utiske ali pošto slutim šta ćemo gledati u te dve epizode mislim da mi se bitinije neće menjati opšti utisak.

 

Dakle ovde akcija nije u prvom planu iako su borbe u vazduhu odrađene na odličan način. Čisto da se spremite na taj detalj jer mislim da ovi što pljuju seriju imaju to kao glavnu zamerku. Naravno serija u globalu ima vrlo dobre ocene tako da većina neće ni znati za kritike o kojima pričam.

U petak se završila. Malo mi se na kraju čini da je pretrpano radnjama. Verovatno su hteli brz tempo da bi se svidela što širem krugu gledalaca ali nisam siguran da će se svideti klasičnim ljubiteljima akcije.

 

Muzika je fenomenalna ko god da je radio.

Link to comment
Share on other sites

Dopesick,  (2021) 

8,6/10 rate

 

Uloge: Michael Keaton, Kaitlyn Dever, Peter Sarsgaard, Rosario Dawson, Michael Stuhlbarg, Will Poulter, and Mare Winningham, 

Rezija: Barry Levinson

 

2022 Won 2 Primetime Emmy's

Outstanding Limited or Anthology Series

 

Mini-serija od osam delova predstavlja porodicu Sackler i njenu Purdue Pharmaceuticals sa zaradom milijarde dolara manipulativnim oglašavanjem i brendiranjem leka-opioida Oxicontin.

Prodaja je naglo porasla kako su krađe, zavisnost i smrt kod korisnika progresivno rasli. U međuvremenu, Sacklerovi su nastavili da lažu o bezbednosti leka, gurajući svoj prodajni tim da prodaje lokalnim doktorima opste prakse (poceli su sa pokusnim kunicima u drzavama Kentaki, Virdzinija, Pensilvanija, Mejn koji imaju rudarsku i drvnu industriju gde su povrede na radu svakodnevne) lažnim tvrdnjama da su sanse za zavisnost od medikacije manje od 1% posto.

Učesnici su bili naterani da učestvuju u uvodnom prodajnom videu "I Got Mi Life Back", koji je zatim poslat na adrese prvih 15.000 lekara opste prakse, osnovali su i redovne seminare kako bi privukli sto vise lekara.

 

Glumačka ekipa je sjajna:

 

Michael Keaton (nikad bolji) igra posvecenog doktora Appalachia koga Billy, revnosni prodajni predstavnik (Will Poulter), na prevaru uvlači u igru' sa preporukom Oxicontina pacijentima. Šefa istražnog tima Rick Mountcast, igra odlicni Peter Sarsgaard. 

Kaitlyn Dever  je mlada rudarka koja biva povredjena u rudniku u kome radi kao prva zena u 4 generacije rudara u svojoj porodici, a zatim joj biva prepisan pejnkiler Oxicotin od slokalnog GP-ja i postaje zavisna od leka. Rosario Dawson glumi agenta DEA. Michael Stulhbarg je jeziv kao Richard Sackler - izdanak milijarderske porodice megaloman sa mesijanskim sindromom koji je Oxicontin patentirao i plasirao.

 

Based on the non-fiction book Dopesick: Dealers, Doctors, and the Drug Company that Addicted America by Beth Macy

 

https://www.npr.org/2021/11/08/1051475843/dopesick-hulu-true-story-opioid-addiction

 

dope_106_gp-2479rt_wide-31e5544cfa39d6a8

 

dope_103_gp-0177rt_wide-1587b422e5831487

 

Velika preporuka za ovu seriju. 

Edited by Jezebel
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kao ljubitelju sci-fi meni se jako svidela ova serija i preporučujem za gledanje. Rađena po serijalu knjiga.

Naročito bih pohvalio efekte koji su fenomenalni, ništa preterano, baš onako kako bi realno izgledalo, najbolje što sam do sada odgledao (samo bih zbog toga gledao seriju). Osim standardnih eksplozija koje ne bi trebalo da se čuju u vakumu, lol... ali i to je diskretno...

Da ne dužim pročitajte sami reviews i radnju...

https://www.imdb.com/title/tt3230854/

 

 

 

Ima i jednu priličnu manu ali to ide u spojler...

Spoiler

Serija nije ispratila radnju do kraja napisanih knjiga (poslednja knjiga još nije ni napisana), tako da nije zaokružena priča 😞

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Pangea said:

Kao ljubitelju sci-fi meni se jako svidela ova serija i preporučujem za gledanje. Rađena po serijalu knjiga.

Naročito bih pohvalio efekte koji su fenomenalni, ništa preterano, baš onako kako bi realno izgledalo, najbolje što sam do sada odgledao (samo bih zbog toga gledao seriju). Osim standardnih eksplozija koje ne bi trebalo da se čuju u vakumu, lol... ali i to je diskretno...

Da ne dužim pročitajte sami reviews i radnju...

https://www.imdb.com/title/tt3230854/

 

 

 

Ima i jednu priličnu manu ali to ide u spojler...

  Hide contents

Serija nije ispratila radnju do kraja napisanih knjiga (poslednja knjiga još nije ni napisana), tako da nije zaokružena priča 😞

 

Samo jedna primedba, koliko znam serijal knjiga je zaokružen sa 9. knjigom koja je izašla 2022.

 

Tačno je da serija nije pratila radnju, ali treba ih gledati kao dve zasebne celine jer nikada serija ili film ne mogu u potpunosti preneti knjigu. Odlična je serija i jedina bitna stvar koja mi se nije svidela je što je zadnja sezona ubrzana i skraćena.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Knipex said:

Samo jedna primedba, koliko znam serijal knjiga je zaokružen sa 9. knjigom koja je izašla 2022.

 

Tačno je da serija nije pratila radnju, ali treba ih gledati kao dve zasebne celine jer nikada serija ili film ne mogu u potpunosti preneti knjigu. Odlična je serija i jedina bitna stvar koja mi se nije svidela je što je zadnja sezona ubrzana i skraćena.

Hvala na ispravci, ne znam odakle mi to za poslednju knjigu, možda sam video da je nema još uvek kod nas (a možda i ima, nisam sad proveravao).

 

Uzeo sam sada da gledam Westworld, dve epizode do sada i sviđa mi se. Jako aktuelna tema iako je sci-fi... za sada, lol.

Uvek pogledam ratings po epizodama i vidim da poslednja epizoda ima lošu ocenu, što mrzim. Ipak, gledam za sada 🙂

https://www.imdb.com/title/tt0475784/?ref_=fn_al_tt_1

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pangea said:

Hvala na ispravci, ne znam odakle mi to za poslednju knjigu, možda sam video da je nema još uvek kod nas (a možda i ima, nisam sad proveravao).

Laguna je objavila svih 9 knjiga (uzeo, trenutno na četvrtoj). Postoji i zbirka kratkih priča, ne znam da li je objavljena kod nas.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...