Jump to content

O serijama


dali_man

Recommended Posts

HBO reprizira seriju "Moja genijalna prijateljica", ekranizacija sage E. Ferante. 

Pre citanja knjiga, u nekom zimskom down u, nisam htela da je pratim, prva epizoda mi je bila mracna, teska , ne mogu vise takvim temama da se bavim, mnogo je.

Proletos sam procitala sva 4 toma i kupila me je Feranteova za sve pare. 

I sad pretim seriju, vec 11 epizoda.

 

Ja sam jedva 5 ili 6 godina mladja od Lenu i Lili, pamtim svoje detinjstvo, svedocim tom vremenu i ono je zaista izuzetno verno ekranizovano.

U pocetku sam brinula da ce ispovedna forma romana biti teska za ekranizaciju, mozda su devojke prvih 5, 6 epizoda bile nemuste ali i to ima svoju funkciju u socioloskom smislu, zene su se za malo sta pitale u to doba. Za sada prica ide dobro, prati literaturu, mlade glumice su amateri i na tom izboru je insistirala sama Ferante, mislim da se nije prevarila izborom ove dve devojke, dok sam citala knjige, bas tako sam ih zamisljala.

Ne znam kako serija prolazi kod onih koji nisu citali knjige, da li ekranizacija moze da ih na pravi nacin dotakne kao one koji su uzivali u remek delu Feranteove tek, ja uzivam, izuzetna ekranizacija literature. 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Hoćete dobru seriju??

 

Na Dust, Sci-Fi kanalu, na YT izašlo je pravo remek delo, ATROPA.

7 10-minutnih epizoda (!) snimljena sa budžetom od 10,000 USD (!!!) a izgleda kao milionska holivudska produkcija tipa... Expanse, Dark Matter i sl. 

 

Nadam se da će ovo jednom zaigrati u Premijer Ligi serija. Sve u svemu bolje je od bilo čega novog što npr. Netflix trenutno ima da ponudi :thumbsup:

 

Inače, ko još nije, a voli SciFi, nek se "pretplati" na Dust, ima stvarno lepog niskobudžetnog SciFi-ja.

Edited by fancy
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, fancy said:

Hoćete dobru seriju??

 

Na Dust, Sci-Fi kanalu, na YT izašlo je pravo remek delo, ATROPA.

7 10-minutnih epizoda (!) snimljena sa budžetom od 10,000 USD (!!!) a izgleda kao milionska holivudska produkcija tipa... Expanse, Dark Matter i sl. 

 

Nadam se da će ovo jednom zaigrati u Premijer Ligi serija. Sve u svemu bolje je od bilo čega novog što npr. Netflix trenutno ima da ponudi :thumbsup:

 

Inače, ko još nije, a voli SciFi, nek se "pretplati" na Dusk, ima stvarno lepog niskobudžetnog SciFi-ja.

Dusk.tv ima drugaciji sadrzaj. :whistling:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Nenson said:

https://www.imdb.com/title/tt10919420/ 

spacer.png

 

Ko moze da svari azijsku kinematografiju i titlove... nesto najbolje uz Alice in bordeland sto je izaslo u zadnje vrijeme... zabavno napeto brutalno puno iznenadjenja....

Meni ostala poslednja epizoda. Pridruzujem se preporuci. Ko ima Netflix moze da gleda i sa nasim (hrvatskim) titlom.

Link to comment
Share on other sites

On 9/21/2021 at 12:39 PM, fancy said:

Hoćete dobru seriju??

 

Na Dust, Sci-Fi kanalu, na YT izašlo je pravo remek delo, ATROPA.

7 10-minutnih epizoda (!) snimljena sa budžetom od 10,000 USD (!!!) a izgleda kao milionska holivudska produkcija tipa... Expanse, Dark Matter i sl. 

 

Nadam se da će ovo jednom zaigrati u Premijer Ligi serija. Sve u svemu bolje je od bilo čega novog što npr. Netflix trenutno ima da ponudi :thumbsup:

 

Inače, ko još nije, a voli SciFi, nek se "pretplati" na Dust, ima stvarno lepog niskobudžetnog SciFi-ja.

 

Da sasvim je kul, uspeli su da budu inovativni iako je tema obradjena milion puta. Bas fin uradak.

Edited by Krava kaze mu
Link to comment
Share on other sites

Pustio Ted Lasso kad sam video da su uzeli Emije za komediju. Zaljubio sam se bukvalno.

 

https://m.imdb.com/title/tt10986410/

 

Nisam gledao tako lepu i feel good seriju jako dugo, a bas sam osecao da mi se gleda. Sad su sve drame, sa depresivnim likovima i antiherojima. Npr Succession je vrh serija, ali svi likovi su govna.

 

Sada se sve serije prave na taj nacin, pa ovo iako je klise i izlizano je zapravo bas osvezenje i bukvalno skapiras i zavolis likove posle prve epizode.

 

Odgledao sam zasad tri, a izbindzovao bih sve odjednom bez problema.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Odgledah The Stranger. Solidna mini-serija, zanimljiva prica u startu, posle malo bacili u sapunicu da su svi zivi konektovani i povezani, ali sve u svemu zanimljivo pogledati za vikend. 

 

Jel gledao ko Line of duty? Na koji je fazon, dal je svaka epizoda zaseban slucaj il se jedan slucaj proteze kroz celu sezonu?

Edited by Markoss
Link to comment
Share on other sites

On 9/15/2021 at 5:06 PM, Pletilja said:

HBO reprizira seriju "Moja genijalna prijateljica", ekranizacija sage E. Ferante. 

Pre citanja knjiga, u nekom zimskom down u, nisam htela da je pratim, prva epizoda mi je bila mracna, teska , ne mogu vise takvim temama da se bavim, mnogo je.

Proletos sam procitala sva 4 toma i kupila me je Feranteova za sve pare. 

I sad pretim seriju, vec 11 epizoda.

 

Ja sam jedva 5 ili 6 godina mladja od Lenu i Lili, pamtim svoje detinjstvo, svedocim tom vremenu i ono je zaista izuzetno verno ekranizovano.

U pocetku sam brinula da ce ispovedna forma romana biti teska za ekranizaciju, mozda su devojke prvih 5, 6 epizoda bile nemuste ali i to ima svoju funkciju u socioloskom smislu, zene su se za malo sta pitale u to doba. Za sada prica ide dobro, prati literaturu, mlade glumice su amateri i na tom izboru je insistirala sama Ferante, mislim da se nije prevarila izborom ove dve devojke, dok sam citala knjige, bas tako sam ih zamisljala.

Ne znam kako serija prolazi kod onih koji nisu citali knjige, da li ekranizacija moze da ih na pravi nacin dotakne kao one koji su uzivali u remek delu Feranteove tek, ja uzivam, izuzetna ekranizacija literature. 

 

 

 

Ko nema HBO, HRT2 je u petak počeo da daje prvu sezonu, po dve epizode, verovatno će petkom uveče tako ići do kraja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

B-Z-Nation-3-1809.jpg

 

Z Nation (2014-2018)

 

Zombi apokalipsa. Crna Komedija koja ne shvata sebe isuviše ozbiljno. Kontam da je ovo trebalo da bude parodija ali da su odustali i probali da je urade kao crnu komediju. Pe serijalima postoji napredak ali u globalu ovo je loša serija. Počinje katastrofalno u prve dve sezone zatim se polako diže pa bi za 5. sezonu mogao da kažem da je prosečna. Radnja i nije toliko loša, trka za lekom sa par zanimljivih detalja. Glavni likovi prilično loše urađeni pa na kraju dvojica koja na početku žešće iritiraju postanu još i najzanimljiviji (Marfi i Dok).

 

Serija ima više glavnih radnji, prve dve sezone imaju jednu radnju, treća ima svoju radnju i u zadnje dve takođe imamo posebnu radnju što nam govori da su scenaristi ovo sklepali na brzinu. Ono što nije loše je da većina epizoda ima i neku svoju radnju koja se uglavnom završava u toj epizodi. To nije loša stvar jer ako zaspite u sred neke epizode (gledao pre spavanja uglavnom) ako na početku sledeće epizode ne fali ni jedan od glavnih likova ne morate da se vraćate na ono što ste prespavali u prethodnoj.

 

Pomenuh dve uloge koje su kod mene odskočile, to je Marfi koji vremenom postaje parodija Nigana, čak i liči na njega i zbog njegovih specijalnih sposobnosti je dosta zanimljiva ličnost oko koje se vrte sve sezone. Sa druge strane je Dok, bivši narkoman koji je samouki doktor, koji ima otrcane fazone ali posle sezone-dve kada spustite standarde postanu vam ok ti fazoni pa se i nasmejete. Odnosi između likova su ekstra tanki, neki su poredili ovu seriju sa 2. i 3. sezonom Fear TWD ali FTWD je ipak mnogo ozbiljnije pisan.

 

Preporuka za ljude koji nemaju šta da gledaju a vole ovaj žanr i smučilo im se što su se TWD već X sezona zabrakadirali u Aleksandriji i ne mrdaju. Ova je serija dinamčna, skoro svaka epizoda u drugom mestu (osim 3. i 5. sezone koje imaju malo "stacionarniju" radnju).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2021 at 5:28 PM, Plavi Golub said:

 

Mare of Easttown (2021)

 

https://www.imdb.com/title/tt10155688/

 

Odgledala celu sezonu. Vredi svakog trenutka potrosenog vremena. Kejt Vinslet :23: :23: :23:  Gaj Pirs ponovo u prici, samo sa malom ulogom.

 

Vidjenje iz City Magazina

 

https://citymagazine.danas.rs/kultura/film-tv/dame-i-gospodo-dileme-nema-mer-iz-istauna-je-serija-godine/

 

 

Slazem se,serija je odlična.Kejt dominira Baš je vrhunski iznela ulogu.

 

Topla preporuka.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Klotzen said:

Dok, bivši narkoman koji je samouki doktor, koji ima otrcane fazone

 

Doc ima najjače fazone, ali za to je potrebna širina opšteg obrazovanja i malo veća kilometraža u knjigama i muzici.  

 

10K je apsolutno najcool lik u seriji, a Murphy je lud ko struja s tim što ne vidim veze sa Neganom.  Blesav je i povremeno pompezan, ail nije psiho ubica (kao Negan nekad) odnosno racionalan i staložen (kao Negan sad). 

 

Još nešto... Za vreme ZN nisam nikad zaspao :s_d: što mi se X puta desilo za vreme TWD i kasnijih sezona FTWD i TWD-WB (od samog početka).  Baš je action-packed i nafilovana humorom što je bitno jer... kako uopšte ozbiljno shvatiti ideju zombija. :whistling:  Zato mi se i ZN sviđa (a ne zbog zombi tematike per se).

 

Bilo je boljih i lošijih epizoda, pa čak boljih i lošijih sezona, ali en general, uvek je bilo zabavno.  Crnog humora nikad dosta.

 

A raznih referenci (na filmove, literaturu, muziku, politiku...), za one sa dovoljnim backgroundom iz opšte kulture, ima na sve strane i zato mi je još posebno draga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...