Jump to content

O serijama


dali_man

Recommended Posts

Završio danas "Narcos" 4. sezonu. Ovo je stvarno fantastična serija, posebna pohvala ide za to što je na španskom. To je diglo atmosferu bar 2 do 3 puta. Pesma koja ide na početku u početku deluje čudno ali posle par epizoda sam shvatio da ja intro gledam baš zbog pesme koja je ekstra zarazna. Onaj osećaj kada vam se pesma sviđa a pojma nemate o čemu je.

 

Što se tiče radnja tu imamo 2 serijala o Pablu Eskobaru i Medeljinskom kartelu, pa jedna sezona o kartelu iz Kalija a četvrta i peta sezona nas vraćaju na početak 80-ih i sele priču u Meksiko gde prati Galjarda i njegovu ekipu. Tu realno ima  materijala da štancuju sve do današnjih dana jer karteli i danas postoje u Meksiku.

 

Priča o Pablu Eskobaru je remek delo, te prve dve sezone ocenjujem kao master peace. Ali da ne preteramo u hvaljenju scenarista ipak je glavni razlog toga život Eskobara koji je da čovek ne poveruje kroz koje je faze on prolazio. Neko je ranio rekao da mu se ne sviđa što je preskočen taj deo o usponu Eskobara ali to je zato što je njegov uspon bio prilično dosadan. Kolumbija je bila korupcionaška država i on je samo ušetao na vrh podmitivši sve od portira do vrha vlasti. Nikakvih spektakularnih obrta nije bilo kao recimo u Meksiku ili SAD 30-ih. Glumci odlično odabrani, ako izuzmemo par sporednih ličnosti (kao na primer Wayne Elliot Knight ) ni za jednog nisam čuo a svi su odlično "legli" seriji.

 

Priča o kartelu iz Kalija je nešto manje interesantna ali pošto je taj klan bio povezan sa radnjom priče o Eskobaru takođe drži pažnju. Manje više isti glumci mada ovde mi neke uloge već nisu legle kao na primer Matias Varela u ulozi Salceda. No zato su tu neki drugi likovi verovatno udarili osnove za uspon u Holivudu. Na primer ova dvojica :

 

new-york-usa-21st-aug-2017-pepe-rapazote

Priča o Meskiku je tek počela pa je nezahvalno pričati o njoj. Ali sudeći po prvoj sezoni ako ste mislili da je Kolumbija 80-ih najkorumpiranija država na svetu pogrešili ste, ovi su šampioni čak i ako je makar 10% od ovoga u seriji tačno. Da čovek ne poveruje da je narko biznis toliko povezan sa državom da policija i vojska ubijaju za račun kartela. Priča nije loša ali ostaje u senci Eskobarove. Mislim da su trebali da naprave pauzu od 5 godina i da idu sa potpuno novim imenom. Glumačka ekipa je potpuno nova u odnosu na Kolumbijski deo Narkosa. Glavne dve uloge su fenomenalni glumci i odlično su dočarali te dve ličnosti :

 

narcos-mexico.jpg

 

No ova dvojica su i renomirani glumci Diego Luna i Michael Peña. Priča takođe ima neke spektakularne momente ali je istraga više političke prirode nego krimi pa ume da smori one koji vole akciju. Ono što je interesantno je da 2. sezone Narkosa Meksiko još uvek nema na narodnim sajtovima za gledanje serija tako da ću morati da palim torente da i to pogledam. Tako da imajte na umu da je utisak nepotpun dok to ne pogledam ali na osnovu iskustva prilično sam siguran da se utisak neće promeniti.

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Završio danas "Narcos" 4. sezonu. Ovo je stvarno fantastična serija, posebna pohvala ide za to što je na španskom. To je diglo atmosferu bar 2 do 3 puta. Pesma koja ide na početku u početku deluje čudno ali posle par epizoda sam shvatio da ja intro gledam baš zbog pesme koja je ekstra zarazna. Onaj osećaj kada vam se pesma sviđa a pojma nemate o čemu je.
 
Što se tiče radnja tu imamo 2 serijala o Pablu Eskobaru i Medeljinskom kartelu, pa jedna sezona o kartelu iz Kalija a četvrta i peta sezona nas vraćaju na početak 80-ih i sele priču u Meksiko gde prati Galjarda i njegovu ekipu. Tu realno ima  materijala da štancuju sve do današnjih dana jer karteli i danas postoje u Meksiku.
 
Priča o Pablu Eskobaru je remek delo, te prve dve sezone ocenjujem kao master peace. Ali da ne preteramo u hvaljenju scenarista ipak je glavni razlog toga život Eskobara koji je da čovek ne poveruje kroz koje je faze on prolazio. Neko je ranio rekao da mu se ne sviđa što je preskočen taj deo o usponu Eskobara ali to je zato što je njegov uspon bio prilično dosadan. Kolumbija je bila korupcionaška država i on je samo ušetao na vrh podmitivši sve od portira do vrha vlasti. Nikakvih spektakularnih obrta nije bilo kao recimo u Meksiku ili SAD 30-ih. Glumci odlično odabrani, ako izuzmemo par sporednih ličnosti (kao na primer Wayne Elliot Knight ) ni za jednog nisam čuo a svi su odlično "legli" seriji.
 
Priča o kartelu iz Kalija je nešto manje interesantna ali pošto je taj klan bio povezan sa radnjom priče o Eskobaru takođe drži pažnju. Manje više isti glumci mada ovde mi neke uloge već nisu legle kao na primer Matias Varela u ulozi Salceda. No zato su tu neki drugi likovi verovatno udarili osnove za uspon u Holivudu. Na primer ova dvojica :
 
new-york-usa-21st-aug-2017-pepe-rapazote-alberto-ammann-attend-netflix-K06EBR.jpg
Priča o Meskiku je tek počela pa je nezahvalno pričati o njoj. Ali sudeći po prvoj sezoni ako ste mislili da je Kolumbija 80-ih najkorumpiranija država na svetu pogrešili ste, ovi su šampioni čak i ako je makar 10% od ovoga u seriji tačno. Da čovek ne poveruje da je narko biznis toliko povezan sa državom da policija i vojska ubijaju za račun kartela. Priča nije loša ali ostaje u senci Eskobarove. Mislim da su trebali da naprave pauzu od 5 godina i da idu sa potpuno novim imenom. Glumačka ekipa je potpuno nova u odnosu na Kolumbijski deo Narkosa. Glavne dve uloge su fenomenalni glumci i odlično su dočarali te dve ličnosti :
 
narcos-mexico.jpg
 
No ova dvojica su i renomirani glumci Diego Luna i Michael Peña. Priča takođe ima neke spektakularne momente ali je istraga više političke prirode nego krimi pa ume da smori one koji vole akciju. Ono što je interesantno je da 2. sezone Narkosa Meksiko još uvek nema na narodnim sajtovima za gledanje serija tako da ću morati da palim torente da i to pogledam. Tako da imajte na umu da je utisak nepotpun dok to ne pogledam ali na osnovu iskustva prilično sam siguran da se utisak neće promeniti.
 
Ne bi da ti spamujem previse, deo ekipe koja te nervira ces povremeno videti i u Narvos Mexico....to su povezane price, pa se i likovi mesaju ;).

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, christofer said:

Ne bi da ti spamujem previse, deo ekipe koja te nervira ces povremeno videti i u Narvos Mexico....to su povezane price, pa se i likovi mesaju ;).

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

 

Odgledao sam 12 epizoda i za sada jedini koji me nervira a da se pojavio je Navagante. Bosovi su mi svi ok, odlično odabrani likovi. Kad smo već kod bosova ovaj što je glumio rodrigeza se ne pojavljuje u Meksiku jer nije mogao da napusti projekat na kom je tada radio.

 

Malo sam guglao o pesmi i izgleda da je pisana baš za seriju :

 

I am the fire that burns your skin
I am the water that kills your thirst
The castle, the tower I am
The sword that guards the treasure

You’re the air that I breathe
And the moon’s light on the sea
The throat I yearn to wet
That I fear to drown with love

And which desires will you give me?
You say: “My treasure you just need to admire and yours it will be, and yours it will be.”


Spanish lyrics, courtesy of Genius:

Soy el fuego que arde tu piel
Soy el agua que mata tu sed
El castillo, la torre yo soy
La espada que guarda el caudal

Tú, el aire que respiro yo
Y la luz de la luna en el mar
La garganta que ansío mojar
Que temo ahogar de amor

¿Y cuáles deseos me vas a dar? (oooh)
Dices tú: "Mi tesoro, basta con mirarlo y tuyo será, y tuyo será."

 

Pesma je iz perspektive Pablove majke koja peva o njemu. Detaljnije :

 

https://www.oprahmag.com/entertainment/tv-movies/a30680352/narcos-theme-song-translation/#:~:text=According%20to%20NPR%2C%20Amarante%20specifically,songs%20of%20Escobar's%20mother's%20era.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Luchifer89 said:

S01e01
 

 

To je izmenjeno zarad radnje serije. Inače ova scena se povezuje sa jednom prilikom kada je Pablo sa svojom ekipom terao pevača Lavoe-a da peva non stop ovu pesmu :

 

 

 

No nema zapisa ni da mu je to bila omiljena pesma, možda je samo zezao ovog lika. Na kraju kad je Lavoe odbio da peva zaključali su ga u podrumu i tu ostavili 🙂

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

Ogledah Condor 1.sezonu....

 

Dosta loše, više sam očekivo.

 

Glumce pojela priča. Skoro svi su prosečno glumili iako imaju neki pedigre, kilometre.

 

Glavni glumac, sin Jeremya Ironsa, Max Irons je baš slab. 

 

ocena: 6,8

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam još uvek nakon odgledanog Narcosa pod utiskom, posebno posle poslednje epizode Meksika i efektnog govora Felixa Gallarda. Na stranu što me specijalno interesuje Reganov & Tačerkin istorijski period pa sam pažljivo ispratio. Istraživao sam mape i geografiju plaza koje su držali karteli i u jednom trenutku sam strukturu njihovih odnosa posmatrao kroz teoriju realizma, jer ne postoji vrhovni autoritet (što je pokušao Felix da uspostavi) već samo anarhija. Thomas Hobbes - Rat svih protiv svih. Svi akteri želeli su da steknu moć na uštrb moći ostalih. Struktura sistema je multipolarna i na ovom primeru se može pokazati kako je egzistiranje više od dve velike sile u sistemu štetno po sve postojeće aktere, zbog male količine moći koja se nalazi na raspolaganju i koja je dostupna. Nabavio sam literaturu (postoji naučna literatura vezana konkretno za narko-kartele i njihovo delovanje) i za sada imam skicu zašto je, recimo, Sinaloa kartel bio osuđen na neuspeh ukoliko nije sarađivao sa drugim organizacijama, odn. pristao da postane deo Felixovog saveza. Čitav odnos između meksičkih kartela međusobno i odvojeno prema kolumbijskim kartelima može da se strukturira kroz geopolitiku ukoliko se oni definišu kao regionalni akteri, ne u sklopu matičnih država. Za sada imam hipotezu da je Pablo Escobar unapred bio osuđen na propast posmatrano dugoročno zbog njegove loše startne geopolitičke pozicije u odnosu na braću Rodriguez, kao i na Guadalajara kartel, bez obzira na kakav model poslovanja se odlučio - sistem saveza ili unilateralni pristup. Nepromenjiva konstanta je naravno krajnje tržište SAD i geografsko određenje i proximity narko grupacija ka tržištima na Floridi i New Yorku. Dodatno mora da se uradi research američke strategije bezbednosti i Reganove strategije Rata protiv droge, s obzirom da je dominantna pažnja bila usmerena na program Star Wars i izgradnje nuklearnog štita.

 

Počeo sam da gledam dokumentarac The Vietnam War, prva epizoda me je oduvala pošto se konačno neko setio da baš ozbiljno pristupi istoriji Indokine, a serija spominje i prisustvo Ho Ši Mina na Pariskoj mirovnoj konferenciji, što pored odsustva američke propagande, obećava nepristrasan pristup temi.

https://www.imdb.com/title/tt1877514/

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Vietnam_War_(TV_series)

Edited by Ryu
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@Ryu Svaka sezona Narcosa je dobra na svoj nacin. Npr. meni je treca GOAT, malo mi vuce na sapunicu ali fino legne posle druge, dosta mracne sezone sa Eskobarom. Inace najjaci likovi u seriji generalno: 3. Pablo Acosta; 2. Judy Moncada; 1. Navegante.

 

Imaju oni materijala ihaj, samo ne znam sta ce sa El Chapom da rade posto Netflix vec ims celu seriju o njemu, pa da ne duplirsju pricu. Neka dobra ideja za buducnost je mozda Narcos: Miami.

 

Evo moje omiljene numere iz serije, cesto je slusam u poslednje vreme:

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Imaju oni materijala ihaj, samo ne znam sta ce sa El Chapom da rade posto Netflix vec ims celu seriju o njemu, pa da ne duplirsju pricu.

Iskreno se nadam da će ista ekipa obraditi i deo sa El Chapom jer serija koju su izbacili pod nazivom El Chapo ne može da prismrdi Narcosu. Jeste da je Narcos vrhuski odrađena serija ali El Chapo je upola lošijeg kvaliteta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Knipex said:

Iskreno se nadam da će ista ekipa obraditi i deo sa El Chapom jer serija koju su izbacili pod nazivom El Chapo ne može da prismrdi Narcosu. Jeste da je Narcos vrhuski odrađena serija ali El Chapo je upola lošijeg kvaliteta.

 

Nisam gledao, uhvatio sam povremeno neke sekvence na RTS i rekao bih da si u pravu, prosto se vidi da produkcijski nije taj nivo. Pretpostavljam da ce obraditi dogadjaje pre ili posle te serije, nisam upoznat sa njenim sadrzajem, ali ne verujem da ce duplirati. Kraj druge sezone daje naznake da ce se prica jednim delom vrteti oko Gospodara neba, a to znaci da eto nama ponovo Paca Erere.

Link to comment
Share on other sites

Samo da se oglasim da sam i ja konacno odgledao Breaking Bad (znam da kasnim par godina, ali nisam sklon tome da cesto gledam serije 😄 ) pa da nam neko svoje misljenje i glediste jel da.

 

Elem, mogu priznati da sam jako odusevljen serijom, definitivno jedna od boljih koje sam gledao, sa fenomenalnom pricom, ali ajd pricom, nego sto su fenomenalno uradjeni likovi, bas ono sto seriji treba - dakle kreiranje likova na osnovu nekih arhetipova, ali tako da su ti likovi specificni sami po sebi, imaju svoju licnost, zatim ta pozadinska simbolika i detalji i citava background filozofija. Naravno, dijalozi isto fenomenalni, bez nekih klisea i gluposti, vec sve na svom mestu.

 

Onda muzika je odlicno uradjena. Sad ce neko reci koja muzika, pa nikakve muzike i nije bilo, sve neki jednostavni zvuci koji traju par sekundi do minut, ali upravo u tome i jeste caka kod ove serije, sto muzike skoro pa nema i tako je suptilna sa jedistvenim tonovima koji jasno uoblicuju neku scenu ili lika. Recimo ona jeziva muzika koja se javlja kada Hector Salamanca krene da davi jednog od blizanaca hitmena u vodi sa ledom ili kada ubiju Gustavovog prijatelja Maxa, a koja vrlo dobro prikazuje zlo koje taj kartel oblikuju, zlo koje je ikonicno prikazano kroz onu Santa Muerte pred kojom svi puze. Isto tako uvodna i tematska muzika je odlicno uradjena.

 

E sad manje o muzici, vise o likovima. Dakle, razvoj likova bas onakakv kakav treba. Niti su jednolicni i tupavi (kao kod recimo poslednje sezone GoT-a), vec kompleksni, zamrseni, evoluiraju vremenom sa cestim fokusom na njihove izraze lica na kojima se jasno vidi njihovo emotivno stanje (poslednja epizoda kada Jesse bezi vrlo dobro prikazuje njegovu srecu sto je konacno slobodan kao da je izvrsio transcedenciju posle duge patnje, ali isto tako njegovo lice prikazuje svu tu bol i patnju kroz koju je mucenicki prosao, bas kao i izraz Voltera kada obilazi laboratoriju dodirujuci opremu sa zarom kog mozemo videti samo kod coveka koji je strastven u onome sto radi ili kod nekog deteta, kao sto je lepo priznao Skyler na kraju da je sve sto je radio radio zbog sebe, zbog dobrog osecaja kojeg je imao dok je to radio i zbog toga sto mu je to jako dobro islo i zbog elan vitala i tog nekog oblika Erosa koji se tako zestoko probudio pred pretnjom Thanatosa (Santa Muerte manifestovana kroz Volterov kancer).

 

Od svih likova u seriji mozete pogoditi koji mi se najvise dopao 😄 Od samog pocetka jos od onog trenutka kada je Saul rekao ''znam lika koji zna lika koji zna lika koji ce da kupi tvoj proizvod, ali je batica jako oprezan i ne sklapa posao sa svakim". Dakle, ta opreznost, smirenost, skromnost i strpljivost kod Gustava je nesto cime je uspeo da stvori svoje narko carstvo marljivim radom uz dugi niz godina, polako i sigurnim koracima. Naravno, napravio je zaheb sa Voltom i zbog svoje mrznje prema Salamancama i ima tu svoju uzasno jezivu mracnu stranu koju smo jasno videli u epizodi Face off (primetiti kako ta njegova strana lice opet manifestuje onu Santa Muerte), ali bez toga moze se reci lik kojem Volt nikada nije dorastao, a koji je svakako inspiracija tom mladjanom mutljivom hemicaru kako je to rekao kreator ove serije.

 

Drugi po redu je naravno Saul, kriminalni carobnjak koji za sve ima resenje i savet, a koji je isto tako oprezan i pazljiv kao Gus, samo glasniji. Stoga je sledeca na listi serija Better call Saul.

 

Eto toliko od mene, malo duzi post, izvinite na tome.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nekako nije odglumio to kako treba. Deluje kao da ga je sramota u većini kadrova, čak i u ovom u "Meksiku" pojavljivanju. Čak sam proveravao da vidim jel on uopšte glumac i zaprepastih se kad sam video da je čak i nagrađivan za neku mafijašku seriju gde je bio glavna uloga. Otac i Majka su mu takođe bili glumci. Recimo ako ga uporediš sa Poison-om taj lik je profi odglumio za klasu bolje od Navagantea. Možda je i do moje percepcije jednog takvog ubice.

 

S druge strane na prvi pogled kada sam video

 

69.jpg

 

Palomarija zamislih se gde ovog nađoše za ovu ulogu ali kada sam skontao kasnije šta je taj lik radio mislim da je odličan izbor, možda malo isuviše stereotipan ali ipak odličan izbor. Gospodin desno je izazvao opšte oduševljenje i prava je šteta što nije dobio veću ulogu.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Klotzen said:

S druge strane na prvi pogled kada sam video

69.jpg

 

Palomarija zamislih se gde ovog nađoše za ovu ulogu ali kada sam skontao kasnije šta je taj lik radio mislim da je odličan izbor, možda malo isuviše stereotipan ali ipak odličan izbor. Gospodin desno je izazvao opšte oduševljenje i prava je šteta što nije dobio veću ulogu.

 

Ali kad sam  video Njumana iz Sajnfelda odusevio sam se 🙂

 

Poison je pravi sicario, nema sta™, ali Navegante je klasa za sebe. Ima neku auru, ne znam. Jedini koji mi je isao na zivac je onaj Pablov celavi iz Katedrale. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/27/2020 at 8:36 PM, Klotzen said:

 

Odgledao sam 12 epizoda i za sada jedini koji me nervira a da se pojavio je Navagante. Bosovi su mi svi ok, odlično odabrani likovi. Kad smo već kod bosova ovaj što je glumio rodrigeza se ne pojavljuje u Meksiku jer nije mogao da napusti projekat na kom je tada radio.

 

Malo sam guglao o pesmi i izgleda da je pisana baš za seriju :

 

I am the fire that burns your skin
I am the water that kills your thirst
The castle, the tower I am
The sword that guards the treasure

You’re the air that I breathe
And the moon’s light on the sea
The throat I yearn to wet
That I fear to drown with love

And which desires will you give me?
You say: “My treasure you just need to admire and yours it will be, and yours it will be.”


Spanish lyrics, courtesy of Genius:

Soy el fuego que arde tu piel
Soy el agua que mata tu sed
El castillo, la torre yo soy
La espada que guarda el caudal

Tú, el aire que respiro yo
Y la luz de la luna en el mar
La garganta que ansío mojar
Que temo ahogar de amor

¿Y cuáles deseos me vas a dar? (oooh)
Dices tú: "Mi tesoro, basta con mirarlo y tuyo será, y tuyo será."

 

Pesma je iz perspektive Pablove majke koja peva o njemu. Detaljnije :

 

https://www.oprahmag.com/entertainment/tv-movies/a30680352/narcos-theme-song-translation/#:~:text=According%20to%20NPR%2C%20Amarante%20specifically,songs%20of%20Escobar's%20mother's%20era.

 

 

'I played this to a bag of flour, now it’s cocaine'

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Eskobarov sin o propustima u seriji :

 

Spoiler

1. Karlos Henao (nek počiva u miru), bio je moj ujak i nije bio diler droge, kako su ga predstavili u seriji. Bio je divan čovek, vredan radnik, iskren, pošten i dobar otac svojoj porodici. Bio je i dobar prijatelj moje majke. Henao je bio arhitekta i pomogao je da se izgrade neke kuće, putevi i mostovi na hacijendi mog oca, ali nikad nije učestvovao u ilegalnim aktivnostima.

Nikad nije bio osuđivan, ni u Kolumbiji, ni u drugim državama. Bio je prodavac Biblija. Uvek je govorio o tome kako treba negovati mir, a ne ratovati. Uvek je govorio o uzmicanju i nenapadanju. Nije bio diler droge, kako ga je predstavila serija na Netfliksu.

Karlos Henao nije bio diler droge i nije živeo u Majamiju. Kidnapovan je i mučen zajedno sa Franciskom Torom, još jednim nedužnim čovekom. Tužno je što je Netfliks prikazao tako mnogo leševa sa posterima obešenih ljudi, da je zaboravio da prikaže slike mog mučenog ujaka Karlosa. U tom smislu, bile su identične i takođe javne. Ali oni nisu bili zadovoljni time, nego su ga smestili u drugo vreme i na drugo mesto u istoriji mog oca i učinili da njegova smrt izgleda kao posledica legitimnog sukoba između policije i narkosa, kad je u stvarnosti bila posledica nepravde. Time se narušava njegova čast, čast čoveka koji je bio dobar i poštovan u Medelinu, nedužnog od početka do kraja.

 

2. Moj otac nije podržavao Atletiko nacional, nego Independijente Medellin. Ako pisci ne znaju koji je omiljeni Pablov tim, kako se usuđuju da nama ostalima pričaju neku priču i prodaju je kao istinitu?

 

3. La Kvika je uhapšen u Njujorku 24. septembra 1991. u vreme dok je moj otac bio u bekstvu iz zatvora Katedral. Uhapšen je u SAD zbog lažnih dokumenata. Kasnije je nepravedno optužen i osuđen za bombardovanje aviona iz Avijanke u kom je ubijeno više od 100 putnika i članova posade, a za koji se mislilo da prevozi naslednika Luisa Karlosa Galana, Cezara Gaviriju.

Čak je i tužilac De Greif poslao pismo u SAD u korist La Kvike, pošto čovek, kao što je tvrdio i moj otac, uopšte nije učestvovao u tome. Bombardovanje je izveo Karlos Kastanjo prema naređenjima mog oca.

 

4. Kad je reč o bekstvu iz zatvora Katedral: sukob uopšte nije bio veliki, poginuo je samo čuvar zatvora. Nije bilo velikog sukoba. Moj otac nije imao kontakte, niti mu je neko iz zakona pomogao da pobegne. Bekstvo je planirano još u vreme kad je zatvor izgrađen: moj otac im je naredio da nekoliko cigala ostave neomalterisanim i pobegao je kada je obavešten da dogovor o neprebacivanju u drugi zatvor više ne važi.

 

5. Limon je bio radnik Roberta Osita, starijeg brata mog oca. Radio je s njim kao vozač 20 godina. Nije se pojavljivao, niti ga je angažovala porodica mnogo godina. U seriji je prikazano da “radnik” Roberto Osito sarađuje sa Odeljenjem za narkotike i kako su izvlačili informacije. Limon ga je upoznao kao vozača kamiona koji je dolazio u Katedral. Naposletku, Osito jeste pomogao Odeljenju za narkotike i otkazao lojalnost mojoj porodici.

 

6. Nije tačno da će Medelin i Kali ostati zajedno sa Njujorkom i Majamijem kao mesta sa reputacijom dilovanja droge. Istina je da će uvek biti premalo dilera droge i previše mušterija među svima onima koji dolaze u te gradove. Mušterija ima na milione i plaćaju koliko je potrebno da budu zadovoljni.

 

7. CIA nije osnovala Los Pepes. Osnovao ih je Fidel Kastanjo uz pomoć kartela Kali, a lokalne i strane vlasti zažmurile su na hiljade njihovih zločina.

 

8. Moja majka nikad nije kupila niti koristila oružje. Sve o tome je laž. Nikad nije ispalila nijedan metak.

 

9. Moj otac nije ubio nikoga po imenu “pukovnik Kariljo”, kako u seriji nazivaju šefa Bloka potrage. Moj otac je napadao mnoge policajce u Kolumbiji i više od 500 njih je poginulo u Medelinu s kraja osamdesetih. Nisam ponosan na nasilje kom je pribegavao moj otac i moram da priznam da je naneo mnogo štete policiji i da su mu dali mnogo novca.

 

10. Oni koji znaju pozadinu priče, znaju da je moj otac pogrešio što je naručio smrt onih koji su zaista bili njegovi prijatelji i partneri – Monkade i Galeana. U poslednjem trenutku se predomislio i hteo da mu spase život, ali dok je izvršilac dobio obaveštenje o promeni plana, Monkada je već bio mrtav. To je bio jedan od presudnih zločina za pad i kraj mog oca.

 

11. Moj otac je poslednje dane proveo sam, a ne u velikom društvu bandita kako to u seriji prikazuju. Pa, gotovo svi njegovi banditi, s izuzetkom takozvanog “Malog anđela” i “Flopa” predali su se ili bili ubijeni.

 

12. Nije bilo komfora nakon što je on pobegao iz zatvora Katedral. Živeli smo u straćarama, a ne u vilama.

 

13. Predstavljanje “Leona” iz Majamija je potpuno pogrešno. Nije živeo u SAD i čovek je bio potpuno odan mom ocu. Poginuo je nakon što je kidnapovan i mučen pored kestena u Medelinu. Pao je boreći se u ratu u ime mog oca i nikad ga nije prodao, kako je to u seriji prikazano.

 

14. Moj otac nikad nije pretio Kaliju kao gradu. Njegova žena i deo njegove porodice takođe su bili iz te oblasti, tako da nije imao ništa protiv tog grada.

 

15. Rikardo Priskus već je bio mrtav u vreme koje prikazuje serija. On jeste bio pod stigmom postupaka njegovog brata, ali sam nije bio bandit. Rikardo je umro mnogo ranije u stvarnom životu.

 

16. Moj otac nikad nije napao ćerku Gilberta Rodrigeza, ni na venčanju, ni u životu. Ni bilo kog člana njegove porodice. To je bio njihov zavet – da ne diraju porodice. Moj otac je to poštovao.

 

17. Moj otac nas nikad nije primoravao da ostanemo s njim u podzemlju. Smatrao je, kao i moja majka, da je najbolje da imamo drugačiju sudbinu od njihove.

 

18. Bili smo samo u jednoj pucnjavi s ocem i nije bila onakva kakvom je serija prikazuje. U mojoj knjizi postoje stvarni opisi.

 

19. Smestili su bombaške napade mog oca u 1993. godinu, a desili su se između 1988. i 1989. Zar to nije veliki promašaj?

 

20. Moja baka s očeve strane izdala je mog oca i udružila se sa najstarijim sinom Robertom. Pregovarala je sa grupom Le Pepe i sarađivala toliko aktivno da im je dozvolila da i dalje mirno žive u Kolumbiji, dok svi koji su sarađivali s mojim ocem, kao i ja i dalje živimo u egzilu. Voleo bih da sam imao tako dragu baku kako su je predstavili u seriji.

 

21. Putovanje u Nemačku nije tako izgledalo. Baka nije putovala nigde s nama.

 

22. Tužilaštvo u Kolumbiji bilo je pod uticajem Kali kartela, kao i kompletan tim zaštite svedoka. Bili smo taoci. Nas dvoje smo bili maloletni i zajedno sa dve žene bili smo zaključani u maloj hotelskoj sobi.

 

23. Virdžinija Valeho je bila toliko zaljubljena da je odbila da uzme novac od mog oca? To su velike laži. Moja mama nikad nije razgovalara s njom nakon bekstva iz Katedrala. Prošla je gotovo decenija, a moj otac nije imao kontakt sa Virdžinijom, koja je u to vreme bila ljubavnica čelnih ljudi kartela Kali.

 

24. Svaki put kad me je otac zvao, spuštao sam slušalicu, ali je on bio uporan i ostajao na vezi duže nego što je trebalo, znajući da će ga pratiti. “Telefon je smrt”, govorio mi je celog života. Zato nisam hteo da se čujem s njim. Onda je u jednom razgovoru imenom i prezimenom oslovio moju majku i sestru, što je bio jasan znak da želi da se oprosti, da što je moguće duže prolongira taj poslednji poziv s jasnom namerom da ga pronađu. Moj otac se ubio i to sam ponovio mnogo puta. Nije ga ubila policija. Karlos Kastanjo vodio je poslednju operaciju, a ne neki stranci.

 

25. Nijedan novinar nije ubijen ispred hotela Tekvendama.

 

26. Moj otac nikad nije zlostavljao svoje roditelje, za razliku od Abela. Nikad nije razgovarao s njima u tom tonu i smislu.

 

27. Nakon smrti mog oca, majku su pozvali na sastanak sa kartelom Kali u gradu zajedno sa 40 najvećih šefova mafije u Kolumbiji tog vremena. Život joj je spasao Migel Rodrigez, a ne Gilberto. Tada su nam oduzeli imovinu koju smo nasledili i podelili su je među sobom kao ratni plen.

 

28. Moja baka u seriji kaže da je moja majka izdala mog oca? U stvarnom životu baka s očeve strane i njena deca imali su kontakte s kartelom Kali!

 

Jedino što je bitno za seriju je pod devet sve ostalo deluje kao da je produkt "umivanja" porodične istorije. No sigurno serija ima propusta jer moraju da nabiju sve bitne događaje tako da serija nema "mrtvih epizoda". Na kraju krajeva na početku svake epizode piše da su neki likovi i događaji izmenjeni zarad dramatizacije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Počeo da gledam Romanzo Criminale - prilično dobro urađeno  i meni barem osveženje da gledam nešto italijansko i kvalitetno. Sticajem okolnosti mi je jako bliska i problematika i lokacija, tako da ostavljam mogućnost da sam malo biased, ali u svakom slučaju prijatno iznenađenje od generalno posrnule italijanske produkcije. Film nisam gledao, kažu da je serija dosta bolja.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...