Jump to content

O serijama


dali_man

Recommended Posts

7 minutes ago, gggggggg said:

 

pa moze serija biti dobro uradjena, meni je onda bezveze sto se iz serije izbace biti detalji iz knjige ili likovi kao iz npr. ubistvo rodgera ackroyda.

Samo bez spojlera :classic_biggrin:

A to je već nešto sasvim drugo. Sa zanatske i glumačke strane serija je urađena fantastično, posebno klasične epizode po 45 minuta. Najviše slobode sa pričom su uzimali u filmovima, tu se ni meni često ne sviđa na šta ispadne na kraju, ali Poaro kao lik ostaje Poaro iz knjige i taj njegov deo ne gubi na kvalitetu. (S druge strane nekom to može biti plus, ako gledaš ekranizaciju knjige koju si već čitao pa se na kraju ipak iznenadiš jer ubica nije onaj ko treba da bude po knjizi nego neko deseti :smiley5:).

Kad smo kod glumaca treba pomenuti i Hejstingsa, takođe po meni odličan izbor, samo ne mogu da se odlučim da li me nervira koliko glup ispada na ekranu ili baš tako i treba da izgleda, za razliku od knjiga gde možda izgleda manje glup samo zato što je sve iz njegove perspektive :reading:

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Pletilja said:

Omasila pocetk nove serije na HBO - Devs, sinoc pogledala jednu od poslednjih epizoda, serija se zavrsava 16 maja, deluje sveze, high teck, gledao neko?

 

Ova serija "Devs" je možda baš sve što prezirem u serijama danas, sci-fi mambo džambo koji vizuelno lepo izgleda i nešto intelektualno drkucka taman toliko da se zapitaš da nisi možda glup pa ne razumeš dok zevaš boreći se za vazduh svakog dosadnog minuta.
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, alcesta said:

 

Kad smo kod glumaca treba pomenuti i Hejstingsa, takođe po meni odličan izbor, samo ne mogu da se odlučim da li me nervira koliko glup ispada na ekranu ili baš tako i treba da izgleda, za razliku od knjiga gde možda izgleda manje glup samo zato što je sve iz njegove perspektive :reading:

Meni je Japp (Phillip Jackson) genijalan isto... odlicno glumi priprostog engleskog inspektora... i extra prikaze kako mu smeta ta neka Poirotova sitnicavist i ekcentricnost 🤣

 

Nedavno sma ga upratio u ulozi kucepazitelja u The best offer....bas mi ga nekako bilo drago opet vidjeti...

Edited by Nenson
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gggggggg said:

procitaj knjigu, dobra  je. po nekima najbolja knjiga agathe christie. 

Ma imam sve njene romane, nego ja to zbog drugih, šteta da se nekom pokvari ako eventualno nije čitao, a i meni je omiljena :classic_cool:

 

Kad smo kod Agate, šta mislite o ovim novim ekranizacijama? Ja jedino što sam skoro gledala da valja je mini-serija po Deset malih crnaca, mada imam i tu dosta zamerki.

Ali u poređenju sa novim serijama Partners in crime, ABC Murders ili Witness for the Prosecution ono je odlično. Da ne pominjem najnovije Ubistvo u Orijent ekspresu :twak:

3 minutes ago, Nenson said:

Meni je Japp (Phillip Jackson) genijalan isto... odlicno glumi priprostog engleskog inspektora... i extra prikaze kako mu smeta ta neka Poirotova sitnicavist i ekcentricnost 🤣

 

Nedavno sma ga upratio u ulozi kucepazitelja u The best offer....bas mi ga nekako bilo drago opet vidjeti...

Da, i on je dobro ispao, jedina koja mi kvari kasting je gđica Lemon, koja apsolutno nema veze s likom iz knjige, mada razumem zašto su je takvu napravili.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Klotzen said:

Kakav je ovaj moderni Šerlok sa Cumberbatch-om, jel to neko gledao ?

 

Nisam gledao redovno, ali sam gledao epizodu u kojoj Moriarty pravi cuda samo da bi naveo Holmesa da skoci sa vrha zgrade.

 

Moze li mi neko pojasniti - zasto se Moriarty ubio? I kako je Sharlok preziveo?

Link to comment
Share on other sites

Zato sto tako pise u scenariu..Jedino to ima smisla za oba pitanja, cak ismejavaju teorije na startu sledece sezone iako aktivno baituju iste.
Ali ni tu laznu smrt nisu mogli kao ljudi da urade, da drze tenziju i neizvesnost da li se ubio do recimo sledece sezone nego su u istoj toj epizodi prikazali da je ziv.
Sto se tice Moriartya  brzo su shvatili da nemaju drugog negativca koji vredi 2 centa pa svaku sledecu sezonu najavljuju njegov  povratak.
Isto kao sto su shvatili da su se zajebali za Watsonovu zenu pa su i kraj 4 sezone uradili kako su uradili.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, alcesta said:

 

 

Kad smo kod Agate, šta mislite o ovim novim ekranizacijama? Ja jedino što sam skoro gledala da valja je mini-serija po Deset malih crnaca, mada imam i tu dosta zamerki.

Ali u poređenju sa novim serijama Partners in crime, ABC Murders ili Witness for the Prosecution ono je odlično. Da ne pominjem najnovije Ubistvo u Orijent ekspresu :twak:

 

A pogledao sam sve ove novije BBC-eve ekranizacije vecina ih izadje oko bozica, nove godine... Iako je produkcijski to sjajno uradjeno a i iskupe vecinom najbolje Engleske glumce (cak u pojedinim ekranizacijama privuku i koje holywoodsko ime) nekako mi nije to to... ne legnu mi nikako.... Ova zadnja The pale horse mi je cak najlosija...

Zivim u nadi da ce snimiti Sitafordsku misteriju.... To mi je jedna od njenih najdrazih knjiga.... iako sada guglajuci vidim da je snimljena u nekoj cudnoj verziji sa Mrs Marple... hmm odo bas vidit ima li gdje skinuti...pa da vidimo i to skrnavljanje....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Ali ni tu laznu smrt nisu mogli kao ljudi da urade, da drze tenziju i neizvesnost da li se ubio do recimo sledece sezone nego su u istoj toj epizodi prikazali da je ziv.

Pa sad, ne znam da li bi ikome ko je čitao/gledao nešto vezano za ŠH dosad bio spojler ili potreban klifhenger to da Holms koji skoči s visine u borbi s Morijartijem zapravo nije mrtav, gle čuda. Očito se i vas dvojica slažete čim se niko ne trudi ni na ovoj temi da stavlja u spojler :classic_tongue:

Za ostalo se slažem, odatle je krenuo sunovrat serije.

 

11 minutes ago, Nenson said:

iskupe vecinom najbolje Engleske glumce (cak u pojedinim ekranizacijama privuku i koje holywoodsko ime)

Džon Malkovič kao propali Poaro kome se svi sprdaju  :ajme: :ajme: :ajme:

Edited by alcesta
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, goldberg said:

 

Nisam gledao redovno, ali sam gledao epizodu u kojoj Moriarty pravi cuda samo da bi naveo Holmesa da skoci sa vrha zgrade.

 

Moze li mi neko pojasniti - zasto se Moriarty ubio? I kako je Sharlok preziveo?

Ne propustam nista sto snimi Cumberbatch, osim SH, to jednostvano nije njegova cup od tee, odustala....

Link to comment
Share on other sites

Kakav je to cliffhanger ako traje celih 5 minuta koliko je trebalo da se dodje do kraja te sezone.
Ali verovatno nisu ni imali cohonesa niti vere u svoju publiku, da ce da cekaju godinu dana da dobiju odgovor na to pitanje.
U Gotu si imao slican  cliffhanger pa nisu odmah u toj istoj epizodi prosuli pasulj nego su pustili to da se cedi godinu dana iako je ishod bio manje vise ocigledan.

Link to comment
Share on other sites

Ako sam dobro procitao, serijal sa Dzeremijem Bretom je uniikatan i po tome sto je ekranizovana svaka knjiga Artura Konana Dojla. Ako je to istina, stvarno je podatak za postovanje.

Inace misljenja sam da je Bret rodjen da tumaci tu ulogu. Ne postoji, niti ce postojati bolji Holms od njega.

 

I jos jedna mala (ne)zanimljivost vezana za njega, bio je blizak rodjak sa Martinom Clunesom, glumcem koji tumaci Gerija u seriji Men behaving badlay

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Kakav je to cliffhanger ako traje celih 5 minuta koliko je trebalo da se dodje do kraja te sezone.
Ali verovatno nisu ni imali cohonesa niti vere u svoju publiku, da ce da cekaju godinu dana da dobiju odgovor na to pitanje.
U Gotu si imao slican  cliffhanger pa nisu odmah u toj istoj epizodi prosuli pasulj nego su pustili to da se cedi godinu dana iako je ishod bio manje vise ocigledan.

Pa nije klifhenger kad se odmah razreši, upravo i govorim da ga nije bilo, verovatno su računali da svako zna o čemu se radi :classic_biggrin:

A to da se očigledan ishod cedi godinu dana meni nije nikakva pohvala, naprotiv, u tom smislu ovo mi je plus za Šerloka.

Drugo je kako su ga i zašto posle onoliko zakomplikovali s objašnjenjem koga nije bilo. U obe iduće sezone ima epizoda gde za neke zaplete nemam drugo objašnjenje nego da je trebalo nečim ispuniti vreme. Žali Bože sjajnih glumaca koji su dali sve od sebe.

Zato par prvih epizoda uvek mogu opet da pogledam, mada kvalitet i tu varira.

7 minutes ago, Kastel said:

Ako sam dobro procitao, serijal sa Dzeremijem Bretom je uniikatan i po tome sto je ekranizovana svaka knjiga Artura Konana Dojla. Ako je to istina, stvarno je podatak za postovanje.

Inace misljenja sam da je Bret rodjen da tumaci tu ulogu. Ne postoji, niti ce postojati bolji Holms od njega.

 

I jos jedna mala (ne)zanimljivost vezana za njega, bio je blizak rodjak sa Martinom Clunesom, glumcem koji tumaci Gerija u seriji Men behaving badlay

Duže forme jesu, a nisam sigurna da li je i baš svaka priča, pošto je umro dosta rano :classic_sad: ko zna, da je poživeo, imali bismo možda još epizoda...

 

Btw, odvalila sam se od smeha kad sam ga kasnije gledala u My Fair Lady kako peva serenadu ispod prozora Odri Hepbern :79: morala sam da proverim, nisam mogla da verujem da je to on a pre toga gledala film ko zna koliko puta :classic_biggrin:

Edited by alcesta
Link to comment
Share on other sites

Brett je bas sinonim za Holmesa.... iako sam ja kao djete volio jos jednu ekranizaciju ...zvala se Young Sherlock... mozda bi iz danasnjeg ugla to bilo naivno i djecije al tada mi je to bila vrhunska misterija... 

Link to comment
Share on other sites

Da, sad sam proverio, Konan Dojl je uradio 56 kratkih prica i 4 romana, a Bret je odradio 47 prica (osim ako nisu spojili nekako dogadjaje u seriji). Ali ubedjen sam da sam cuo to u ovom dokumentarcu. Mada stvarno nisam siguran. Nije ni bitno uostalom. Fantasticna serija i fantastican glumac.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Negde sam davno citao da je Brett bio i hospitalizovan zbog mentalnih problema na pola snimanja, da se posle vratio i pod lekovima radio, u ne bas sjajnom stanju fizickom i psihickom ali da je sve vise nego perfektno odradio. Covek ocigledno rodjen za ovu ulogu, sa mentalnim sklopom specificnim tacno da se to verovatno ulilo u sam lik koji je tumacio, koji je isto bio "specifican".

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Po meni, ubedljivo najbolja serija je Holmes sa Brettom. Mada je i Poirot sa David Suchetom fenomenalna.
Sećam se kako sam svake nedelje željno iščekivao svaku epizodu.
Nekada to nije bilo kao danas sa Netflixom da ti grunu 10 epizoda odjednom nego čekaš lepo jednu epizodu nedeljno pa kriziraš tokom letnje pauze a onda na jesen opet, sve nadajući se da nije poslednja sezona.
Eh, bila su to lepa vremena...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 4/25/2020 at 3:43 AM, Markoss said:

Zavrsih Person of interest. Fenomenalna serija stvarno, iako nije odavala takav utisak tokom prve sezone. Mislim bila je gledjiva i onako laganija, detektivska serijica na neki originalniji nacin, ali sve ono sto je usledilo posle toga je bilo bum. 

 

Bukvalno serija eksponencijalno raste do trece sezone koja je prema mom misljenju jedna od najboljih sezona neke serije koje sam odgledao. Nema praznog hoda, nema filer epizoda, nema neinspirisanih scenarista koje glumci treba da vade i slicno. Samo prica, akcija, fenomenalno. 

 

Isto vazi i za cetvrtu sezonu. Vrhunska, dinamicna, zanimljiva, sve u prici, nema skretanja s teme, prezadovoljan. Peta mi je bila malo slabija od drugih sezona, ali kakva zavrsnica haos. Poslednje dve epizode su strasne bile, mislim imam zamerke za to kako su neke likove zavrsili, ali sitnice i bas bi cepidlacenje bilo nesto kenjati puno oko toga. 

 

Prezadovoljan i sve preporuke, saziveo sam se sa likovima i saziveo sam se sa masinom kao da je covek. 

 

Mislim da mi je Sarah Shahi najlepsa zena na svetu. 

Upravo zavrsio seriju posto vidim da su je mnogi hvalili

Slazem se sa tobom da je prva sezona bila bas mlaka nekako ne volim kada se sve zavrsi u jednoj epizodi sto se tice hvatanja likova.Bio sam i blizu da odustanem posle 7 epizode zato sto je sve bilo manje vise isto.Ima nekih Rambo momenata sto mi ne lezi.Meni licno treca sezona je bila najbolja mislim da je Root bas izvadila seriju i sjajno izostavila nedostatak Det.Carter.Bas je bila puna inteziteta i svaka epizoda je bila na visokom nivou sa nekom pricom.Sto se tice poslednje sezone ocekivao sam da ce da pogine dosta ljudi od Fincove ekipe ali svakako nisam ockeivao da ce Fasko ostati na kraju.

 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, alcesta said:

Aman ljudi, stavljajte u spojlere makar te sitnice kao ko je izginuo i ko je ostao živ  :classic_tongue:

 

Jedna od jačih strana u PoI su mi ženski likovi, ne zna se koja je bolje ispala  :thumbup:

my bad

gif-17-root-and-shaw.gif

Edited by Mile1
Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2020 at 9:44 PM, alcesta said:

Pa sad, ne znam da li bi ikome ko je čitao/gledao nešto vezano za ŠH dosad bio spojler ili potreban klifhenger to da Holms koji skoči s visine u borbi s Morijartijem zapravo nije mrtav, gle čuda. Očito se i vas dvojica slažete čim se niko ne trudi ni na ovoj temi da stavlja u spojler :classic_tongue:

Za ostalo se slažem, odatle je krenuo sunovrat serije.

 

On 5/6/2020 at 9:34 PM, LayupFromTheMidget said:

Sto se tice Moriartya  brzo su shvatili da nemaju drugog negativca koji vredi 2 centa pa svaku sledecu sezonu najavljuju njegov  povratak.

 

Po meni je sama koncepcija postojanja velikog "negativca", tj. uvezivanje dogadjaja iz epizode u epizodu u veliki narativ borbe heroja i anti-heroja, upravo pragreh te serije. Snaga prica o Dojlovom detektivu je bas u tome sto one NISU povezane u monolitan podtekst (mislim da se Morijarti javlja samo u jednoj noveli), cime je svakoj pojedinacnoj prici ostavljen prostor da dise, da u potpnosti istrazuje jednu, nezavisnu, zaokruzenu misteriju, pruzajuci time citaocima mogucnost da se potpuno usredsrede na ono sto njih tu najvise uveseljava - uzivanje u neobicnoj zagonetci (bila ona neka od onih benignih sa pocetka, koje Holms resava iz dosade, bila centralna tema u vidu nekog teskog ubistva pod okriljem noci) i nacinu na koji je neobican detektiv (ali ipak "human, all too human") rasvetljava. Koju god od pricu o Holmsu da zgrabite, nema potrebe da znate sta je bilo u prethodnim pricama - ako ste ljubitelj tog stiva leptirici (ili bolje reci slepi misevi, u ovom slucaju) u stomaku zbog te vikotrijanske misterije ce vam uredno i jednako biti isporuceni. (U ovom smislu je serija Doktor Haus mnogo bolja i vernija ekranizacija Serloka Holmsa - barem njegovog duha...)

 

O poslednjem Adventu sam proveo nekoliko dana u Zagrebu, i jedno jutro u 11h udarila kisa, nema se kud, odemo na matine u omladinsko pozoriste - predstava Serlok Holms: umesto da su uzeli bilo koju JEDNU misteriju oni tamo zadrobili sta im je god palo na pamet od serlokovskih motiva i napravili akcionu predstavu o borbi njegove "grupe" (Votson, Irena Adler, mozda jos neko...) da zaustave pakleni plan Morijartija i NJEGOVE grupe da otruju sve vode na svetu, jurcanje po bini, skakanje, odlucujuca borba njih dvojice na kraju na nekim merdevinama (Serlok ni jednom nije koristio mozak tokom cele predstave)...elem, nisam mogao da se otmem utisku da je za to direktno odgovorna serija Serlok ("OPTUZUJEM", sto bi rekao naslov one knjige govora Slobodana Milosevica), koja preti da unisti ovaj kanon zapadne umetnosti...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, bohumilo said:

 

 

Po meni je sama koncepcija postojanja velikog "negativca", tj. uvezivanje dogadjaja iz epizode u epizodu u veliki narativ borbe heroja i anti-heroja, upravo pragreh te serije. Snaga prica o Dojlovom detektivu je bas u tome sto one NISU povezane u monolitan podtekst (mislim da se Morijarti javlja samo u jednoj noveli), cime je svakoj pojedinacnoj prici ostavljen prostor da dise, da u potpnosti istrazuje jednu, nezavisnu, zaokruzenu misteriju, pruzajuci time citaocima mogucnost da se potpuno usredsrede na ono sto njih tu najvise uveseljava - uzivanje u neobicnoj zagonetci (bila ona neka od onih benignih sa pocetka, koje Holms resava iz dosade, bila centralna tema u vidu nekog teskog ubistva pod okriljem noci) i nacinu na koji je neobican detektiv (ali ipak "human, all too human") rasvetljava. Koju god od pricu o Holmsu da zgrabite, nema potrebe da znate sta je bilo u prethodnim pricama - ako ste ljubitelj tog stiva leptirici (ili bolje reci slepi misevi, u ovom slucaju) u stomaku zbog te vikotrijanske misterije ce vam uredno i jednako biti isporuceni. (U ovom smislu je serija Doktor Haus mnogo bolja i vernija ekranizacija Serloka Holmsa - barem njegovog duha...)

 

O poslednjem Adventu sam proveo nekoliko dana u Zagrebu, i jedno jutro u 11h udarila kisa, nema se kud, odemo na matine u omladinsko pozoriste - predstava Serlok Holms: umesto da su uzeli bilo koju JEDNU misteriju oni tamo zadrobili sta im je god palo na pamet od serlokovskih motiva i napravili akcionu predstavu o borbi njegove "grupe" (Votson, Irena Adler, mozda jos neko...) da zaustave pakleni plan Morijartija i NJEGOVE grupe da otruju sve vode na svetu, jurcanje po bini, skakanje, odlucujuca borba njih dvojice na kraju na nekim merdevinama (Serlok ni jednom nije koristio mozak tokom cele predstave)...elem, nisam mogao da se otmem utisku da je za to direktno odgovorna serija Serlok ("OPTUZUJEM", sto bi rekao naslov one knjige govora Slobodana Milosevica), koja preti da unisti ovaj kanon zapadne umetnosti...

Iskreno rečeno, meni za dobru seriju nije potreban ni veliki negativac a ni zajednička priča u pozadini. Dosta serija ne pogledam baš zbog dužine i što prosto nemam ni vremena ni živaca da ispratim baš svaku epizodu. Tako da moj prigovor nije na to što su se otarasili Morijartija, uostalom to je i u originalu tako, nego što su zapleti počeli da gube smisao sami po sebi. Najbolje su mi od Šerloka one epizode gde se jasno prepoznaje okvir originalne priče (s izuzetkom one o Magnusonu, ali to je već pred kraj kad su sasvim pogubili konce). 

 

S druge strane, velika prednost originalnog predloška je i sam jezik i stil. To je teško prebaciti u seriju čak i kad se drži istorijskog perioda, a izgubiće se sasvim u modernizaciji. Naravno da su morali da nađu drugi način da "začine", samo da nisu otišli toliko u krajnost.

Inače meni je baš razočaranje bila Ričijeva verzija. Mislim samo na prvi film, drugi nisam ni gledala.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...