Jump to content

O serijama


dali_man

Recommended Posts

Ovo je za mene bilo veliko i veoma prijatno iznenađenje - Messiah. Odgledao sam svih 10 epizoda u vrijeme Novogodišnjih praznika i baš sam zadovoljan. Nije to na prvi pogled vrhunska serija, produkcija i gluma su korektni, ali ne više od toga. Ali ideja je nešto novo, nešto osvježavajuće, iako nam je sve poznato i više puta odgledano u drugim filmovima i serijama, ne znam da je iko prije smislio ovakvu kombinaciju. Moja topla preporuka. Meni lično veliki kandidat za najbolju seriju godine - odmah na samom startu godine.

Link to comment
Share on other sites

Serija "Watchmen" me pridobila odmah,od same prve epizode i zaista sam uzivao prateci je. Toliko da sam celu prvu sezonu razvlacio koliko sam mogao,ne bih li sto je vise moguce prolongirao zavrsetak.
Kao sto sam vec ranije napisao, ja se pre ovog uradka Damona Lindelofa nikada pre nisam susreo sa fenomenom "Watchmena",ni kroz strip ni kroz bilo kakvu ekranizaciju. U tom pogledu i smislu bio sam tabula rasa u odnosu na seriju. Mozda je ta cinjenica determinisala i gledaoca u meni,a mozda nije. Potpuno je svejedno za krajnji sud.

Serija pocinje prikazom masakra na tzv.Black Wall Street-u 1921.u kome su pripadnici Ku Klux Klana i drugi belci u Tulsi,Oklahoma,ubili desetine bogatih crnackih stanovnika,a pritom ranili jos stotine. Ovaj dogadjaj se zaista desio u americkoj istoriji iako je bio gurnut pod tepih decenijama.
Pocetne epizode su,najblaze receno,natrpane svime i svacim. Nakon prve epizode,seriji je trebalo nekoliko ulazaka likova da pronadje svoj hod i uhvati pravac. To je podrazumevalo i nekoliko obrta i zapleta za koje sam stekao utisak da nije bilo potrebe za njima tako brzo,a gotovo svi su se odvijali oko glavnog lika serije,Ejndzele Ejbar (Regina King). No,nakon sto sam zavrsio seriju mogu reci da sam oprostio takvu letargicnost sa pocetka. 
Seriji je definitivno trebalo vremena da odluci gde ide,ali onog momenta kad je odredila kurs,usledila je serija od cetiri epizode (E05,06,07,08) koje su nesto ponajbolje sto sam gledao od tv produkcije u poslednjih desetak godina..Poslednja,deveta epizoda sigurno nije tako dobra,ali zavrsetak cesto i ne moze da opravda svacija ocekivanja.

Gluma Regine King naprosto nosi seriju. Njen lik nosi zapravo dve maske:jednu predstavlja maska Sestre Noci,detektivke koja, kao i ostatak policije u Tulsi, nosi masku super-heroja (mada ona to nije zaista),a druga je maska Ejndzele Ejbar,supruge,majke i unuke. To je njena emocionalna maska. Njen lik je okruzen misterijama,ali najprimamljiviji momenti njenog lika su oni kada ta emotivna maska pada i kada Ejndzela postaje ranjiva.
Ejndzela nije jedini pripadnik policije sa kostimom. Njega nose i neki drugi detektivi,boreci se tako protiv belackog suprematistickog kulta - Sedme konjice.

Jedan od tih detektiva je Ogledalo (Tim Blake Nelson) cija mu reflektirajuca maska pomaze u ispitivanju osumnjicenika u velikoj komori i sa metodama na ivici dozvoljenih zakonom. U ovoj alternativnoj verziji Amerike,u kojoj je Robert Redford predsednik vise decenija,fasizam i super-heroji se cesto sukobljavaju. Lori Blejk (Jean Smart) za FBI otkriva i hapsi odmetnike sa maskama - a u Tulsi,gde je vecina radnje smestena,odmetnistvo i autoritarizam su toliko isprepleteni da je zaista tesko reci ko je na cijoj strani. U moralno mutnom svetu "Nadziraca" to nije losa stvar.
Agentica Lori i Ogledalo imaju i "svoje" epizode (E03,E05) koje se bave ne samo trenutnom politickom situacijom u svetu - intrigantnom,ali i onom koja je zbrkana i u neredu - vec i poledicama koje su ostale iza dogadjaja od pre tri decenije kada je Adrien Veidt.....

Spoiler

...ubio milione ljudi i psihicki zarazio kosmarima jos vise ljudi u pokusaju da covecanstvo spasi od nuklearnog holokausta


Ove epizode dokazuju da je Damon Lindelof bio savrseni izbor za seriju. One se fokusiraju na slomljene,usamljene individue koje zive sa posledicama traume koje su prezivele. 

I ostale epizodne uloge su vrlo dinamicne. Tu je misteriozna bilijarderka Lady Trieu koja gradi ogromni sat na kuli i igra se boga u slobodno vreme. Zatim Will,drski,stariji covek koji je povezan sa istorijom i "Nadziraca" i Tulse. Jeremy Irons igra "Gospodara imanja",ciji se pravi identitet polako otkriva kroz epizode. 

Za mene je nedvojbeni vrhunac serije epizoda 8. 
Mehanika scena u kojima se urusavaju proslost i sadasnjost,najbolje reflektuje genijalnost ovog poglavlja u kome Dr.Manhattan istovremeno dozivljava vise tacaka u vremenu. Fantasticne tehnike rezije i montaze stavljaju nas,gledaoce,direktno u njegovu perspektivu raznih vremenskih tacaka. Ovo je odradjeno majstorski.

Lindelofov pristup je intiman. On,vezuci proslost i sadasnjost kroz nekoliko epizoda,ne zeli samo da otkrije skrivenu istoriju,vec i ljudske ranjivosti koje svako od nas zeli da prikrije. Atmosferu dodatno pojacava uzbudljiva i pomalo jeziva,sintisajzerski obojena muzika.

Serija je neobicna,cudna. Njen svet deluje istovremeno i ukleto odbojan i privlacan da vas mami da kroz ekran udjete u njega i iskusite ga sami. Mozda hoce,a mozda i nece biti druge sezone,sto je dobro jer sa ovih devet epizoda prica deluje zaokruzena.
"Watchmen" definitivno hvata nas trenutni politicki momenat u formi neke obrnute super-heroj price. Beli suprematisti,populisti na visokim politickim funkcijama,rasna politika koja opet izranja iz mracnih delova istorije Amerike..sve to obradjuje ova serija. Kada lik kojeg igra Jeremy Irons u poslednjoj epizodi kaze "Onaj ko izigrava bozanstvo,mora biti zaustavljen po svaku cenu"..hej..jebote,pa to mora da dobaci i do naseg gledaoca, u drustvu u kojem se jedan sovinisticki demagog odlucio igrati spasitelja nacije. 

Autor je seriju pretvorio u zapanjujuci kinematografski pogled na "belacku nadmoc",politiku i rasna pitanja u savremenoj Americi. "Nadziraci" su misticna,zabvna,ali i duboko zabrinjavajuca serija.
Bravo za Lindelofa!

Od mene ocena 8.5 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Crni Bombarder said:

Po vasim postovima rekao bih da trebam dati sansu seriji "Dark".
Ima li neko kontra-argument?

Meni se baš svidela prva sezona, drugu nikako da stignem da odgledam, nadam se da ću za nekih mesec dana uspeti da je uglavim u jedan vikend 😄 

Edited by Green23
Link to comment
Share on other sites

Ako nemas problema sa sporim dramama izguraces bez problema do kraja i uzivaces u seriji.

 

Gadja odredjenu publiku i nisam cuo nekog da je pogledao celu seriju a da mu nije vrh.

 

Ili ti nece odgovarati od pocetka i prekinuces sa njom u nekom trenutku ili ce da ti bude na vrhu liste tvojih najomiljenijih serija.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Ta'veren said:

Ako nemas problema sa sporim dramama izguraces bez problema do kraja i uzivaces u seriji.

 

Gadja odredjenu publiku i nisam cuo nekog da je pogledao celu seriju a da mu nije vrh.

 

Ili ti nece odgovarati od pocetka i prekinuces sa njom u nekom trenutku ili ce da ti bude na vrhu liste tvojih najomiljenijih serija.

 

Odgledao sam trejlere, rekao bih da ce mi se svideti...

Krecem sa gledanjem veceras, pa cemo videti vec. 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Laki Six said:

Planiram da gledam "Mad Man", jel gledao neko? 

Zanima me misljenje o seriji

Jedna od retkih serija, i filmskih ostvarenja uopste, koja me je kupila odmah, posle prvih par kadrova. Al opet, kao sto je receno, treba da imas malo specifican ukus da bi ti ona legla.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Laki Six said:

Planiram da gledam "Mad Man", jel gledao neko? 

Zanima me misljenje o seriji

Moja draga ju je gledala i oduševila se. Po njoj odlično prikazuje kretanje celog društva u tom periodu.

 

Ja sam pogledao par epizoda i nije me privukla ali ima šmek tog vremena.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, 21Barkley said:

Moja draga ju je gledala i oduševila se. Po njoj odlično prikazuje kretanje celog društva u tom periodu.

 

Ja sam pogledao par epizoda i nije me privukla ali ima šmek tog vremena.

 

Ja odgledao sinoc 2 epizode, sad ceo dan razmisljam sta cu da jedem uz seriju kada dodjem kuci 😁

Meni se svidela serija, ima dosta fora i scena vezane za marketing sto je dodatni plus jer me ta oblast generalno interesuje 

Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2020 at 11:13 PM, Krava kaze mu said:

 

Po meni nista posebno, ali posto sam sucka za ovim 'Omnious music plays in the background' serijama ispraticu do kraja

Poseban wtf je uvodjenje ove 'special' crnkinje koju unajmljuju detektivi da uradi pogodite sta, detektivski posao:classic_wacko:

Meni je so far so good, ali tek 2 epizode pogledao. Moram Raya da dovrsim prvo, a dosta tenisa i basketa, a i posla....😫

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...