Jump to content

O serijama


dali_man

Recommended Posts

2 hours ago, Drakaris said:

The Pacific je jedna od najboljih ratnih serija. Fenomenalna. Drugi put sam odgledao ovu mini seriju od desetak epizoda. 

Ja je nikad nisam završio. Odgledao 7 i nisam mogao više. Baš mi bila dosadna. Band of brothers je neuporedivo bolja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/21/2019 at 4:01 PM, Nicklord said:

Vodila se na više mesta i to tokom više nedelja i manje više svi su pali na dupe 😄 Što se tebi nije svidelo?

 

Prvo ukratko o onome sto mi se svidelo. Kadrovi sa vrha zgrade gde ti reditelj pokazuje uzasne betonske zgrade prazninu izmedju njih u kombinaciji sa zvucnim efektima u potpunosti ostvaruju nameru reditelja da vam prenese sumornu atmosferu prosecnog SSSR grada 80-ih. Kostimi su im sjajni kao i scenografija. Ormani od punog drveta, kuvane orahovine, tako tipicni za istocni blok, bespotrebno velike kancelarije, i staklene pepeljare sa arabeskama po meni su sjajni detalji koji podsvesno uticu, doduse vise na one kojima su te stvari poznate i vezuju ih za to vreme. 

Pomenuh vec zvucne efekte, mnogo bolje i efektnije resenje za ovu pricu od neke komponovane muzike. 

Takodje mi ne smeta ni istorijska netacnost nekih podataka i izmisljene licnosti, ko hoce precizno ima lepo internet.

 

 

Sad ono sto mi se nije svidelo. Engleski.  2019-e godine mozes vrlo lako da nadjes i kvalitetne glumce koji znaju ruski da odigraju te uloge. Ovako se taman naviknem na Rade Serbedyija engleski, kad uleti u pricu strogi general ruske vojske sa engleskim kao da ga je brusio na Kembridzu poremeti mi koncepciju. Smeta usima previse. Ako u Holivudu mogu da se prave filmovi o WWII gde se prica na nemackom, pa moze i HBO da nadje glumce da pricaju na ruskom. 

Klisei. 

Scena gde se prikazuje gradonacelnik?? grada, bivsi obucar, koji loce votku i jednoj vrhunskoj naucnici objasnjava da je on vlast a ona niko i nista, je napravljena za priglupu publiku kojoj moras da crtas. Mnogo sofisticiranija resenja su mogla da budu izabrana. 

Svaka scena sa rudarima je blagi uzas. Od toga da su predstavljeni kao pokretni poligrafi koji citaju ljude kao da su psihologiju zavrsili, preko toga da od njih drhte svi u mocnom SSSR-u od ministra energetike do generala vojske, do zavrsne scene gde kopaju tunel potpuno goli jer im je previse vruce. Ako nista drugo gace bi nosili da im ne landaraju mosnice. Moraju se ubaciti neki sajd pozitivci u pricu, voli publika te sporedne likove sa jakim karakterom. 

Sama prica u sredisnjim epizodama koja je...pa nedovoljno dramaticna, barem meni. Nisam imao osecaj neizvesnosti mada je skoro 90% serije trka sa vremenom.  

Samo prva i peta epizoda po meni opravdavaju utisak odlicne serije, posle onih izmedju njih nisam imao nestrpljivu zelju da odgledam sledecu epizodu, vise sam reda radi pogledao jer ima 5 komada. Da ima vise sumnjam da bih je zavrsio.

 

Potpuno iznenadjenje i misteriju za mene predstavlja ocena od 9,5 na IMDB iskreno. 

Link to comment
Share on other sites

The Man in the High Castle, sezona 4.

 

Ostaje zal zbog toga sto su zbrzali kraj serije, a imala je solidnu premisu. Price vecine likova su zatvorene na manje-vise zadovoljavajuc nacin, a sam kraj je jedan wtf momenat. Mogli su mnogo vise da izvuku iz serije, ali ne mogu da kazem da nisam uzivao u njoj. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Tamburinjo said:

 

Prvo ukratko o onome sto mi se svidelo. Kadrovi sa vrha zgrade gde ti reditelj pokazuje uzasne betonske zgrade prazninu izmedju njih u kombinaciji sa zvucnim efektima u potpunosti ostvaruju nameru reditelja da vam prenese sumornu atmosferu prosecnog SSSR grada 80-ih. Kostimi su im sjajni kao i scenografija. Ormani od punog drveta, kuvane orahovine, tako tipicni za istocni blok, bespotrebno velike kancelarije, i staklene pepeljare sa arabeskama po meni su sjajni detalji koji podsvesno uticu, doduse vise na one kojima su te stvari poznate i vezuju ih za to vreme. 

Pomenuh vec zvucne efekte, mnogo bolje i efektnije resenje za ovu pricu od neke komponovane muzike. 

Takodje mi ne smeta ni istorijska netacnost nekih podataka i izmisljene licnosti, ko hoce precizno ima lepo internet.

 

 

Sad ono sto mi se nije svidelo. Engleski.  2019-e godine mozes vrlo lako da nadjes i kvalitetne glumce koji znaju ruski da odigraju te uloge. Ovako se taman naviknem na Rade Serbedyija engleski, kad uleti u pricu strogi general ruske vojske sa engleskim kao da ga je brusio na Kembridzu poremeti mi koncepciju. Smeta usima previse. Ako u Holivudu mogu da se prave filmovi o WWII gde se prica na nemackom, pa moze i HBO da nadje glumce da pricaju na ruskom. 

Klisei. 

Scena gde se prikazuje gradonacelnik?? grada, bivsi obucar, koji loce votku i jednoj vrhunskoj naucnici objasnjava da je on vlast a ona niko i nista, je napravljena za priglupu publiku kojoj moras da crtas. Mnogo sofisticiranija resenja su mogla da budu izabrana. 

Svaka scena sa rudarima je blagi uzas. Od toga da su predstavljeni kao pokretni poligrafi koji citaju ljude kao da su psihologiju zavrsili, preko toga da od njih drhte svi u mocnom SSSR-u od ministra energetike do generala vojske, do zavrsne scene gde kopaju tunel potpuno goli jer im je previse vruce. Ako nista drugo gace bi nosili da im ne landaraju mosnice. Moraju se ubaciti neki sajd pozitivci u pricu, voli publika te sporedne likove sa jakim karakterom. 

Sama prica u sredisnjim epizodama koja je...pa nedovoljno dramaticna, barem meni. Nisam imao osecaj neizvesnosti mada je skoro 90% serije trka sa vremenom.  

Samo prva i peta epizoda po meni opravdavaju utisak odlicne serije, posle onih izmedju njih nisam imao nestrpljivu zelju da odgledam sledecu epizodu, vise sam reda radi pogledao jer ima 5 komada. Da ima vise sumnjam da bih je zavrsio.

 

Potpuno iznenadjenje i misteriju za mene predstavlja ocena od 9,5 na IMDB iskreno. 

 

Ovo je i meni manje vise utisak. Ne bih je nazvao losom, ali eto od kada sam je pogledao do ovog momenta nisam je se setio nijednom. Sto se tice ocene, mislim da veliki uticaj ima GoT i neko opste razocarenje krajem na nacin na koji je uradjen. Secam se i naslova: batalite GoT, ovo je serija vredna vremena. Solidno - da, remek delo - ne. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Laki21 koji lebdi said:

The Man in the High Castle, sezona 4.

 

Ostaje zal zbog toga sto su zbrzali kraj serije, a imala je solidnu premisu. Price vecine likova su zatvorene na manje-vise zadovoljavajuc nacin, a sam kraj je jedan wtf momenat. Mogli su mnogo vise da izvuku iz serije, ali ne mogu da kazem da nisam uzivao u njoj. 


Knjiga je odlicna, procitaj ako nisi. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2019 at 10:16 AM, Tamburinjo said:

Za one koji su gledali drugu sezonu Senki

 

  Reveal hidden contents

Nisam skapirao kakva je veza grofa Rajackog sa Solunskim procesom? Njega ubije isti ubica odsece mu ruke i ostavi pacova, ali nigde se ne kaze

zasto. Barjaktarevica ubije zato sto je on pucao, sudiju zato sto je presudio, Vidoja zato sto je lazno svedocio al zasto Rajackog?

Druga stvar je kako se Tanasijevic izvuce sa ubistvom Mirica? 

 

Sinoć sam završio drugu sezonu

 

Spoiler

Pomenuto je da je on bio veza sa Austrijancima tokom rata. Pošto je jedna od teorija oko razloga za Solunski proces vezana za zaključenje separatnog mira sa KundK, iz toga je verovatno izvučena i njegova uloga u istom.

 

Što se tiče izvlačenja za ubistvo Mirića, to je jedna u nizu rupa u scenariju. Postoji baš tanka mogućnost da se zataškalo sve jer je ovaj ionako svima išao na nerve i hteli su da ga se reše, a Crnogorci su preuzeli njegovo mesto i svima dobro... osim njemu. :classic_biggrin:

 

Kad pomenuh rupe, recimo ludo je da se dešavaju napadi na štampariju, pucnjava ispred kluba, Tane ubija onu dvojicu kad oslobađa sina bivšeg načelnika, napad na Jatagan-malu... i niko na to niti reaguje niti istražuje. Kao da žive u paralelnom svetu gde je sve to dozvoljeno. Zatim, nemoguće je da u ondašnjem Beogradu niko ne primeti odnos između Taneta i Maje, koja čak i spava u kolima ispred njegove gajbe, pa sklapanje dogovora o otmici Savkovića usred restorana, a skupila se čudna ekipa koju bi svako primetio. Policija je imala doušnike svuda, a kamoli zaverenici.

 

Osim toga, sezona mi je baš legla, dobar je nastavak na prvu. NIsam neki poznavalac filmova i serija, dovoljno mi je da me ''vozi'' i da iščekujem nastavak, pa mirne duše pređem preko nekih propusta, dok nisu preveliki. Možda najbolja stvar kod Bjelinih dela za mene je građenje atmosfere, posebno kad je u pitanju napetost i iščekivanje, deluje dosta uverljivo. Kao u Montevideu dva kada treba da igraju na SP, naložio sam se kao da su prave utakmice u pitanju. Mislim da je veoma realno prikazana međuzavisnost i složenost odnosa politike, biznisa, kriminala i policije. Zatim, pokazano je koliko su svi ti likovi višeslojni i rastrzani između različitih motiva koji ih vode - svako svakom može biti neprijatelj i brat u zavisnosti od situacije u kojoj su se našli, kao što skoro svako može biti pozitivac i negativac, u zavisnosti od okolnosti. Sviđa mi se i kako je osmišljen kraj sezone.

 

Pored odličnih Strugara i Bogdana, za mene je i Kičić u obe sezone solidan psiho. Đolović je stvarno parodija.

 

Smetaju mi pomenute nelogičnosti, a takođe uvek imam osećaj nedovršenosti i neispoliranosti u većini Stojiljkovićević knjiga i Bjelinih radova. Ok, svestan sam da Bjela praktično probija put za neke bolje serije koje će doći u budućnosti i da je ograničen time da pravi seriju ipak za lokalno tržište, pa da bi proširio gledanost mora da u nekim stvarima spusti nivo,m ubaci lokalnu patetiku i pravi kompromise zbog para i drugih uslova. Zanima me kakav bi mu bio rezultat kada bi iza nega stala jača produkcija, koja bi mu sve obezbedila i omogućila da napravi seriju na lokalne teme ali da unapred zna da može da bude plasirana i preko, kao i da dobije pomoć majstora raznih zanata.

 

U vezi ''krađe'' od PB, pročitao sam da su prve sezone Senki i PB rađene u isto vreme pa nije došlo do prepisivanja. Moja draga je gledala Babilon i kaže da ima sličnih motiva, ali rekao bih da je to bila univerzalna situacija u tom međuratnom periodu, tako da su mnogi pojedinici i okolnosti mogle da bukvalno nađu svoje kopije u drugim zemljama.

 

Link to comment
Share on other sites

The OA, 2. Sezona... :ajme:

Koji sam ja mazohista...4 i 5 epizoda su novi low kad su serije en general u pitanju.
Mistery House... [emoji918]
Old Night... [emoji223]
Nina fucking Azarova na drvetu...
"Pokreti" za oživljavanje na plaži...
Pa da li su oni jebeno normalni [emoji33]
Ovo ne mogu da izvuku ni "dečja radost" bradavice one MILFare iz bazena.

Sent from my SM-N950F using...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, 21Barkley said:

U vezi ''krađe'' od PB, pročitao sam da su prve sezone Senki i PB rađene u isto vreme pa nije došlo do prepisivanja.

Prva sezona Peaky Blinders je snimana tokom 2012-13 i premijera je bila 2013. Druga sezona je emitovana već 2014. Da ne idem dalje, zaključak se sam nameće.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Amigo said:

 

Da li je Rambo stil ili nesto kao Black hawk down?

Daleko od Ramba, a ne bih je poredio ni sa black hawk down 🙂

Serija je napravljena na osnovu svedocanstava marinaca od kojih su mnogi jos uvek u sluzbi. Jedan od njih cak glumi sam sebe (lik kojeg svi zajebavaju da je peder).

Bez ulepsavanja, bez heroizama, banalnost celog tog rata i dosta dobrog humora.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Odgledah napokon The Dark.

Vrhunska serija. Produkcija svetska, gluma odlična, muzika dobra, ambijent zaista onako zloslutan kako i treba, priča - kao i svaka priča o putovanju kroz vreme ima rupa, ali je generalno koherentna, ozbiljna, pomalo i prekomplikovana, ali drži pažnju sve vreme.

Svaka čast Nemcima, napraviše jednu od ozbiljnijih i boljih serija u svetu, može na crtu Stranger Things-u u svakom pogledu... Možda i bolja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Stranger things je stvarno dobra serija, mada je u trećoj sezoni više jahala na komercijalnom talasu, ali mi je Dark za klasu bolja. Nadam se da će i treća, odnosno završna sezona biti istog kvaliteta tako da se na pravi način zaokruži priča.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...