Jump to content

MAKROEKONOMIJA: Novosti, projekcije, diskusija


McCarthy

Recommended Posts

Pričam sa stolarom koji treba da nam uradi kuhinju kaže da su u velikom problemu jer preko 80% celokupnog uvoza repromaterijala za nameštaj u Evropi dolazi iz Ukrajine, a neki deo iz Rusije. 
On u proizvodnji ima nekoliko započetih poslova koje ne može da završi, em je cena mnogo skočila em ne može uopšte da se nabavi trenutno materijal

Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2022 at 12:16 PM, Kooineeperk said:

Razmisljao sam o nekim investicijama bas pred pocetak rata u Ukrajini, da li u nekretninu ili u nesto drugo, nesto prakticno imao i dogovoreno, ali sada ni sam nisam pametan sta je dobro raditi. Pratim, slusam, citam. 


Upravo tako. 
Ono što sam preduzeo jeste da sam većinski prevremeno otplatio kredit za auto, a ukoliko mi ne ispadnu neke nepredvidjenje situacije mislim da ga skroz likvidiram krajem iduće nedelje. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ridji said:


Upravo tako. 
Ono što sam preduzeo jeste da sam većinski prevremeno otplatio kredit za auto, a ukoliko mi ne ispadnu neke nepredvidjenje situacije mislim da ga skroz likvidiram krajem iduće nedelje. 

 

Otplatio si auto koji ce biti njukovan? E bas si shashav 😄 nije kao da ce pare da ti vrede nesto mnogo vise... 😕 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Otplatio si auto koji ce biti njukovan? E bas si shashav 😄 nije kao da ce pare da ti vrede nesto mnogo vise... 😕 


Pa stvar je u tome što sam imao odredjenu količinu dinara, više mi se isplatilo da uplatim za kredit po srednjem kursu (pošto mi je kredit u EUR) nego na primer da kupujem euro po menjačnicama ili online bankama

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Ridji said:


Upravo tako. 
Ono što sam preduzeo jeste da sam većinski prevremeno otplatio kredit za auto, a ukoliko mi ne ispadnu neke nepredvidjenje situacije mislim da ga skroz likvidiram krajem iduće nedelje. 

 

Kakve su kamate na kupovinu automobila?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Amigo said:

 

Kakve su kamate na kupovinu automobila?


Kako ispregovaraš i iscenkaš se. Ja dobio 4,5% a recimo tast 3% ali u drugoj banci, s tim što sam ja dobio neke druge sitne pogodnosti. I nisu mi naplatili famoznu obradu kredita i neke druge izmišljene troškove. 
 

Link to comment
Share on other sites

Evo par ekonomskih zanimljivosti u vezi Ukrajine i Rusije.

 

Ukrajina izvozi 15 odsto svetskih potreba za zitaricama, po cemu nadmasuje celokupnu EU!

Mozete sada zamisliti sta ce biti u svetu ako rat potraje. I ovako moze imati posledice na prinos ako izostane djubrenje (znam da nesto ide u par navrata ali ne znam u kojim terminima - svakako ono pred setvu je odradjeno, a ovo sledece ocigledno ce izostati). A moze da se desi da neko i ne moze da obavi zetvu ako rat potraje do jula. 

Ukrajina najvise izvozi upravo zitarice - cak 19% je udeo u njenom ukupnom izvozu (na drugom mestu su gvozdje i celik sa 16% ukupno, a treca kategorija su jestiva ulja sa 12%).  

 

Oko 70 odsto ukrajinske spoljnotrgovinske razmene obavlja se morskim putem, i to velikom vecinom preko Odese. Otud i njena velika strateska vaznost u aktuelnom ratu.

Vec sada postoje problemi u supply chain-u, nebo je zatvoreno, a morski put nije siguran. OK, kad se ovo zavrsi, otvorice se nebo ali prevoz robe aviosaobracajem je neuporedivo skuplji od brodskog. A za brodski, nece im biti jednostavno i ako bude primirja sa Rusijom. Pitanje je sta ce ostati od priobalja pod kontrolom Rusije.

 

Vrednost ukrajinske spoljne trgovine dosegla je vrhunac 2012. godine, sa 153 milijarde dolara. Od tada je regresirala na danasnjih 102,9 milijardi dolara, a razlog tolikog pada pociva u ruskoj aneksiji Krima.

Ako je toliko pala samo od aneksije Krima, zamislite sada koliko ce tek pasti. Sa Rusijom imaju spoljno trgovinsku razmenu u vrednosti od 7.2 milijardi (2020.god, i to mahom uvoz), sa Kinom 15.3 milijarde (sa njom najvecu), Belorusijom 4.2 milijarde - sve ce to biti umanjeno kako zbog politickih razloga tako i zbog objektivnih (nema se sta izvesti, nema se para da se nesto uveze - treba izgraditi poruseno). Okrenuce se oni ka EU, sa Poljskom i Nemackom imaju po 7.4 milijarde (veci deo ovoga je uvoz), Turskom 4.8 milijarde, Italijom 4.1 itd... 

 

 

Sve ovo, ali kroz sankcije, pogadja i Rusiju, pa kad na onih 15% zitarica koje dolaze iz Ukrajine dodamo i one koje bi trebalo da dodju iz Rusije - ocekuju nas gladne godine u regionima koji od toga zavise (uglavnom Afrika). Mislim da Ukrajina i Rusija zajedno imaju 25% svetskog izvoza psenice i sada je ona dostigla najvecu cenu od 2008. godine! 

 

Inace, EU polovinu svog kukuruza uvozi iz Ukrajine, a trecinu djubriva iz Rusije!

 

Da se tu osvrnem ovde i na nas, iliti naseg "pametnog" predsednika - on je resio (iako mu to nije nadleznost) da mi sada, kad je psenica najskuplja, ne izvozimo to (iako je i mi kao i Ukrajina i Rusija vise proizvedemo nego sto je pojedemo, zajedno sa stokom). Ne, on je zabranio izvoz, valjda da se sve zavrsi i da cena padne, pa ce onda da je prodaje. Ne treba da stekamo ono sto je sada na ceni, a mozemo da ga proizvedemo i vise nego sto to sada cinimo. 

 

Kazu da je vise od 400 kompanija vec smanjilo svoje poslovanje ili se totalno povuklo iz Rusije. Neki i sa po nekoliko hiljada radnika, dok su drugi rekli da to nije tako lako kao i da imaju odgovornost prema tim obicnim ljudima, zaposlenim kod njih kao i dobavljacima. McDonalds je recimo zatvorio svojih 850 restorana ali je obecao da ce davati plate radnicima (62000 radnika!). Kompanije koje bi namerno zaustavile svoje poslovanje rizikuju da budu potkacene novim propisima o "laznom bankrotu" a Putin je izjavio da ce naci resenje da imovinu takvih kompanija prenesu na one koje hoce da posluju (citaj: otece strancima i dati lokalcima/drzavi/podobnim strancima).  

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Evropa dobija preko 40% svog ukupnog uvoza prirodnog gasa iz Rusije, pošto je 2021. kupila oko 155 milijardi kubnih metara gasa. U međuvremenu, američki izvoz LNG-a u EU je prošle godine bio nešto više od 22 milijarde kubnih metara. Prema izvorima, američki predsednik Džo Bajden je u četvrtak rekao da će njegova zemlja ove godine povećati isporuku LNG-a za 15 milijardi kubnih metara, ali analitičari kažu da SAD već proizvode tu robu punim kapacitetom i da bi svaki dodatni gas mogao da ide u Evropu. moralo bi se uzeti iz izvoza koji je prvobitno bio namenjen drugim kupcima.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Amigo said:

Evropa dobija preko 40% svog ukupnog uvoza prirodnog gasa iz Rusije, pošto je 2021. kupila oko 155 milijardi kubnih metara gasa. U međuvremenu, američki izvoz LNG-a u EU je prošle godine bio nešto više od 22 milijarde kubnih metara. Prema izvorima, američki predsednik Džo Bajden je u četvrtak rekao da će njegova zemlja ove godine povećati isporuku LNG-a za 15 milijardi kubnih metara, ali analitičari kažu da SAD već proizvode tu robu punim kapacitetom i da bi svaki dodatni gas mogao da ide u Evropu. moralo bi se uzeti iz izvoza koji je prvobitno bio namenjen drugim kupcima.

Neka bude i da povecaju izvoz u Evropu - koliko ima terminala koji mogu da prime brodove sa LNG i koliko brzo se mogu izgraditi novi terminali i povezati gasovodima u sistem?

Link to comment
Share on other sites

Pa niko i ne kaže da će to od sutra da bude. Rekoše u narednih 5 godina. Takođe pored SAD i Katar je pristao da poveća proizvodnju tečnog gasa tako da se polako pronalaze novi dobavljači. Zapadna evropa odavno ima luke za tečni gas, problem je Nemačka i ove zemlje što nemaju more i uvoze 100% gas od Rusije. To mora Nemačka da reši jer su oni svi povezani sa Nemačkom pa će moći preko njihovog gasovoda da dobiju gas. Nemačka će do kraja godine izgraditi dve luke kapaciteta 5 milijardi kubika. 6. marta su potpisali ugovor za gradnju jednog terminala od 8 miliona kubika koji će početi da radi 2024. godine. Šolc je spominjao još neka dva stara projekta da će ih ponovo aktivirati ali o njima nisam našao nikakve detalje.

 

Zapadna evropa već ima terminale i koriste ih otprilike 40% tako da za ne daj bože mogu i oni da posluže za centralnu evropu. Ključna stvar će biti gradnja tankova da bi se leti kada je potrošnja mnogo manja mogli puniti isti i da se luke koriste i tada u punom kapacitetu. Brodovi nisu problem, onog trenutka kada ovo zaživi kompanije će se utrkivati koja će pre da izgradi tankere da zarađuju na transportu.

 

Sada kada je muka udarila više nije skup ni gasovod preko sredozemnog mora, kad muka natera gradiće oni jedan i preko Atlantika. Sve se može kad se mora, problem do sada je što je zapadnom javnom mnjenju bilo nemoguće objasniti da se tolike pare troše na to kada je mnogo jeftinije uvesti iz Rusije za šta već postoji instalacija. Sada ne moraju ništa da objašnjavaju javnom mnjenju jer većina podržava ovo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Klotzen said:

Sada kada je muka udarila više nije skup ni gasovod preko sredozemnog mora, kad muka natera gradiće oni jedan i preko Atlantika. Sve se može kad se mora, problem do sada je što je zapadnom javnom mnjenju bilo nemoguće objasniti da se tolike pare troše na to kada je mnogo jeftinije uvesti iz Rusije za šta već postoji instalacija. Sada ne moraju ništa da objašnjavaju javnom mnjenju jer većina podržava ovo.

Sve je to u redu.Nego koliko će Nemačka industrija da bude konkurentna sa višim cenama energenata.Kina i Indija će kupovati jeftiniju naftu i gas pa će i njihovi proizvodi biti konkurentniji.

Kako će se ponašati Južna Koreja , hoće li i ona iskoristiti priliku da kupi jeftinije i otme deo Nemačkog kolača?

 

Link to comment
Share on other sites

Krajnji zapad evrope odavno koristi LNG i kao što vidiš i te kako su konkurentni. Cena gasa nije bitna za industriju jer cena istog ne utiče mnogo na cenu proizvoda. Bitna je kod proizvodnje struje i grejanja. No kod struje postoji altternativa, na primer trenutno se utiče na Nemačku da odlože gašenje nuklearki, Francuzi takođe razmišljaju o tome. Ako zapne može i ugalj ponovo da se aktivira .... Kod grejanja ima manje alternativa tako da bi tu morali najviše gasa da preusmere i da tu najmanje štede. U principu većina gasnih postorojenja za grejanje može da ide na mazut ili naftu ali to bi onda diglo cenu tih pa nije preporučljivo, no svakako postoji opcija za neki najgori sceanrio ako bi recimo Putin njima uveo sankcije sada što bi bio najgori sceanrio za evropu.

 

LNG je nešto više od tri puta skuplji od običnog gasa ali vrlo malo sajtova napiše da LNG ima 3 puta više kalorija nego običan gas. Realna razlika u ceni je, po Rusima, od 10% do 40% u zavisnosti od razno raznih uticaja. Oni su poredili cenu LNG sa cenom njihovog gasa iz gosovoda koji dolazi do evropljana. Verovatno su malo i preterali pa recimo da je skuplji od 0-30% . Rusi u tom tekstu nisu opisivali koji je slučaj 10% a koji 40% tako da mogu samo da pretpostavljam o tome.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Klotzen said:

LNG ima 3 puta više kalorija nego običan gas.

Kako ?

 

9 hours ago, Klotzen said:

Realna razlika u ceni je, po Rusima, od 10% do 40% u zavisnosti od razno raznih uticaja.

Ako razlika nije toliko velika zašto su onda gradili severni tok?

Link to comment
Share on other sites

Gradili su ga jer je gas iz gasovoda najjeftiniji. No ruski gas + izvoz nestabilnosti u evropu je mnogo veća cena nego što je cena LNG-a i zato je sada sazrelo vreme da napuste Rusiju po tom pitanju. Ne mogu da nađem sada tekstove o tome ali nađoh da J.Koreja i Japan većinu gasa koji koriste je LNG i kao što vidiš ne da nemaju problema sa konkurentnošću nego su verovatno među najefikasnijim u svetu.

Link to comment
Share on other sites

Niste odgovorili o razlici u energetskoj vrednosti gasa.

21 minutes ago, Klotzen said:

Gradili su ga jer je gas iz gasovoda najjeftiniji.

Da , i nisu imali nikakvih problema . Rusi isporuče gas kupac plati i svi srećni i zadovoljni.

Kada se javio problem i ko ima koristi?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...