Jump to content

MAKROEKONOMIJA: Novosti, projekcije, diskusija


McCarthy

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
36 minutes ago, Constantin said:

Generalno....da.

Desna strana je hvatala korak od 2008 , napredovala . Leva srana slike pokazuje pravo stanje ekonomije a naročito Mediteran.

 

I da udarimo na Bugare , preventivno.

Edited by sasa965
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Amigo said:

@Constantin

Srbija je u vrhu :classic_rolleyes: Doduse Bugari nas deru, ali ti si svakako tamo cesto :s_d:

 

7 minutes ago, sasa965 said:

Desna strana je hvatala korak od 2008 , napredovala . Leva srana slike pokazuje pravo stanje ekonomije a naročito Mediteran.

 

I da udarimo na Bugare , preventivno.

AL ste mi pomoooooogli...:smiley18:

 

P.S. Kad sam, samo što sam se oženio, otišao sa suprugom u pozorište, predstava "Kraj vikenda"....radnja = muž i žena, nedelja uveče i cela predstava svadjanje...po završetku predstave, izlazimo lagano, kako dolikuje, jel...lik iza mene, kaže ženi, "pa za ovo li sam davao pare, ovo si imam kući fraj svaki dan"......e tako i vi meni, vidim ja šta ne valja, nego malo detaljnije...

1 minute ago, sasa965 said:

Bitna je Nemačka . 

 

I pošto smo se lepo naoružali , na Bugare.

Ma Bugari samo da čuju da se spremamo, ima se podave u Crno more....ti znaš da osim "blagodarja" za havala kažu i "Mersi"...?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nemacka vlada odradila ozbiljno snizenje akciza za gorivo, ali cene na pumpama ostale iste, na rekordno visokom nivou, jer jelte, ljudi kupuju, ljudima treba, ljudi nemaju izbora.
Kako da se izborimo sa pohlepom velikih energetskih korporacija? Bojkotom? Ajde organizujte nesto 😞

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Bugarska se priključila na azerski gasovod i počinje uvoz gasa od njih. Da je ovaj naš pametan možda je mogao i on da kapariše neku količinu iz tog gasovoda.

 

Gasovod će se inače proširivati sa 10 na 30 milijardi kubika protoka pa još nije kasno da makar ugovorimo nešto za buducnost. Za par godina će gasovod biti proširen na 20 a do 2027. na 30.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sta ocekujete od cene nafte u narednih 12 meseci? Vidim da je barel ispod 100 dolara, a kod nas dizel 218. Drzava uspesno ogranicava da cene ne padnu. 😄

Da imamo kladionicu, sta biste stavili kao najvisu za dizel i benzin kod nas da ce se postici? 

Zbog sankcija na RU naftu od oktobra i katastrofu u EPSu, ja ocekujem 260 dinara za dizel u nekom momentu. 

Link to comment
Share on other sites

Nafta će u globalu da pada, jer koga nema (čitaj Rusije) bez njega se mora pa će druge države polako da dižu proizvodnju da popune tržišta ovih koji uvode sankcije Rusiji. E sad po meni tu postoji još jedan period kada će nafta moći opet da skoči a to je ukoliko dođe do prekida izvoza ruskog gasa. Tada će pritisak na naftu i naftne proizovde porasti pa će cena opet skočiti ali na duže staze opet će doći do "nove realnosti" (hvala Koroni na ovoj doskočici 🙂 ) pa će u toku sledećih godinu-dve opet cena da se vrati u neku normalu.

 

Naravno tu postoje i druge varijable kao što su ratovi na nekim drugim mestima u svetu, nagli porast potrošnje ali za sada su te stvari malo verovatne. "Normalna cena" nafte je negde od 60-80$ jer to odgovara arapima a dovoljno je niska da sprečava masovnu proizvodnju iz škriljaca. Dok je nafta bila 120$ praktično sve tehnologije obrade škriljaca su bile isplative dok sa nižom cenom to nije moguće.

 

Videćemo šta će biti sa Hidrogenom. Kanađani valjda počinju sa nekom probnom pumpom pa ćemo videti kako će se to pokazati. To bi mogla biti revolucija u svetu, i noćna mora za zemlje opeka.

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, AgroLaki said:

Sta ocekujete od cene nafte u narednih 12 meseci? Vidim da je barel ispod 100 dolara, a kod nas dizel 218. Drzava uspesno ogranicava da cene ne padnu. 😄

Da imamo kladionicu, sta biste stavili kao najvisu za dizel i benzin kod nas da ce se postici? 

Zbog sankcija na RU naftu od oktobra i katastrofu u EPSu, ja ocekujem 260 dinara za dizel u nekom momentu. 

Nije to nas ekskluzivitet, svuda su cene goriva i dalje visoke iako je cene sirove nafte malko opala. Vec sam komentarisao to, cene sirove nafte su bile i vise u nekim prethodnim periodima, ali naftni proizvodi nisu bili ovoliko skupi. Ocigledno da imamo i problem sa proizvodnim kapacitetima - visegodisnje unistavanje naftne industrije bez da se napravio ikakav dugorocan plan ne moze da dodje bez posledica. I sad mentolska Bajdenova administracija demonizuje naftnu industriju i krivi ih za visoke cene goriva, trazi da povecaju proizvodne kapacitete i uloze novac, a govore im da za 10 godina nece postojati. Oce to. 

 

Bajden ide u KSA da moli za njihovu naftu (mada koliko sam ispratio ni od toga nista), posto je njihova nafta cistija od americke, sta? U isto vreme KSA moze lepo da otkupi rusku naftu ispod cene za svoje potrebe, a svoju prodaje. I ko koga tu jebe onda?

To sta se desava trenutno sa cenom nafte je mozda prediktor nekih drugih stvari, pre svega straha od recesije i unistenja potraznje, a ne bih se bas previse radovao tome. 

 

Ne bih se bavio nikakvim dugorocnim predvidjanjima, posto je to ono sto se zove fool's errand. A za hidrogen uopste nisam optimistan posto je to neverovatno skupo. 
 

Fizika i prirodni svet su neumoljivi i nikakvo prdenje o zelenoj tranziciji i o tome kako je putin zlo tu ne pomaze.

Edited by djole
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Verovatno je berza znala i za ovaj dogovor sa Saudijskom Arabijom da se poveća proizvodnja nafte sa 9 na 13 miliona barela dnevno pa je i to uticalo na pad cene. Videćemo sada dalje kako će teći pregovori sa ostalim izvoznicima nafte da povećaju proizvodnju.

 

Međutim SA neće odma povećati proizvodnju nego će ubrzati investicije. Oni su ciljali tu proizovdnju za 2027. godinu a dogovor sa Bajdenom je da se to maksimalno ubrza. No to ne treba očekivati da će dostići do sledeće godine. Procene su da su trenutno dostigli proizovdnju od 10,2 miliona barela videćemo kojom brzinom će ići podizanje proizvodnje dalje.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 months later...
  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...