Jump to content

5 omiljenih knjiga


MilošVB

Recommended Posts

On 8/1/2019 at 9:56 AM, stefan81888 said:

1. Hazarski rečnik, Milorad Pavić. Moja omiljena.

.

.

.

Ne nužno ovaj redosled:

2. Majstor i Margarita, Mihail Bulgakov.

3. Proces, Kafka.

4. Životinjska farma, Orvel.

5. Senka vetra, Karlos Safon.

 

 

Umro Safon. 😞

 

Počivaj u miru. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

1. Patandjali - Izreke o Jogi

Savrseno nutarnje znanstveno opisane tehnike duhovnog puta.

 

2. Herman Hesse - Sidarta

Duhovni smisao covekovog zivota. Kratko, ali sadrzajno.

 

3. Dobrilo Nenadić - Dorotej

Prica o monahu vidjenog ocima drugih. Nestvarna dobrota.

 

4. Frank Herbert - Dune

Komplena serija.

 

5. Aba Aziz Makaja : Komaja (nemacka verzija je dopunjena)

Osnove filozofije i duhovnih tehnika komaje.

Napisano od najimpresivnijeg bica koje sam sreo u svom dosadasnjem zivotu.

Link to comment
Share on other sites

Kao sto je svima jasno tesko je izabrati samo 5 knjiga koje su ostavile dubok utisak na nas. Nadam se da mi necete zameriti sto cu malo odstupiti od zadate teme kao i potrebu da napisem objasnjenje zasto ovaj izbor.

 

 

 

1. Danilo Kiš (celokupni knjizevni opus, izdvajam jednu, odnosno, stavljam je na vrh liste)

Enciklopedija mrtvih.

 

2. Ruska fantastična pripovetka dvanaest pisaca koliko ih ima u antologiji.

Puškin - Pikova dama , Gogolj - Portret , Turgenjev - Pesma pobedničke ljubavi, Dostojevski - Bobok, A. Pogoreljski - Lafertovska kolačarka, Leonid N. Andrejev - On, Aleksandr S. Grin - Moć nedokučivog...

 

3. Umberto Eko (ceo knjizevni opus, izdvajam jednu za vrh liste) 

Fukoovo klatno.

 

 

 

--Enciklopedija mrtvih - U pogovoru zbirke pisac je naveo da su sve priče manje ili više u znaku jedne teme, a to je metafizička tema. 

Sastoji se od devet novela, odnosno devet poglavlja istorije smrti.

A poglavlja (price) su: Simon Čudotvorac, Posmrtne počasti, Enciklopedija mrtvih, Legenda o spavačima, Ogledalo nepoznatog, Priča o majstoru i učeniku, Slavno je za otadžbinu mreti, Knjiga kraljeva i budala, Crvene maske s likom Lenjina.

Zajednicka tema ovih devet pripovedaka je istorija smrti i ljubavi (tanatos i eros) koja je u ovoj knjizi prikazana u razlicitim istorijskim, kulturnim i ideoloskim dimenzijama i obradjena u razlicitim okolnostima - od biblijskih vremena do danasnjeg dana. 

 

 

--Ruska fantasticna pripovetka, zbirka. Ruska književnost 19 i 20 veka nije raspolagala velikom slobodom. Govorila je svojim, umetničkim sredstvima. A jedno od najmocnijih bila je fantastika. Ruska je književnost stoga s područja fantastike rado uzimala bajke, legende, utopijske ideje, alkoholna buncanja, religiozni zanos, naucne spoznaje ili jednostavno snove, i u njima tražila rešenja za sve ono sto nije smela otvoreno da kaze. Pomoću nestvarnog govorila je o stvarnom. 

 

Ideja nema danas, i onda se za fenomene uhvatiše...

Još su do te mere sve zapetljali, da glupaka od pametnog ne možeš razlikovati. Namerno to učiniše...

Pođoh ja da se razonodim, i na sahranu pogodih. 

(Dostojevski)

 

Maša požuri dole u istoj onoj haljini u kojoj je i ušla u svoju sobu. Otvorila je vrata i zapanjila se! Na klupi pored Onufriča sedeo je čovek srednjeg rasta u zelenom koporanu – ono isto lice, one iste oči koje je nekad videla u crnog mačora. Stala je u vratima i nije mogla da mrdne s mesta. 

(A. Pogoreljski)

 

Herman se strese: odista, umesto keca, pred njim je ležala pikova dama. Ne mogade da poveruje svojim očima. U tom trenutku mu se učini da mu je pikova dama namignula i osmehnula mu se.

Herman je poludeo. Smešten je u Obuhovsku bolnicu, u sobu br. 17, ne odgovara ni na jedno pitanje i stalno mrmlja: Trojka, sedmica, kec! Trojka, sedmica, dama! 

(Puškin)

 

Tamne oči naslikanog starca gledale su tako živo a ujedno tako mrtvački, da čovek nije mogao da se ne uplaši. Izgledalo je da je u njima neobjašnjivo čudnom silom bio očuvan deo života. To nisu bile naslikane, to su bile žive, to su bile ljudske oči. Bile su nepomične, ali svakako ne bi bile tako jezive da su se micale. Nekakvo neobično osećanje, ne strah, nego neobjašnjivo osećanje kakvo nam se javlja pri pojavi neobičnosti koja predstavlja nered prirode, ili tačnije rečeno, nekakvo ludilo prirode – to isto čuvstvo nateralo je na krik skoro se okupljene. 

(Gogolj)

 

Čitajući ovaj izbor, možemo prepoznati mnoge motive u daljem toku ruske proze, recimo mačak u Majstoru i Margariti Bulgakova

 

 

--Fukoovo Klatno - avantura koja izvrgava ruglu opštu zanesenost okultizmom, ali i upozorava na opasnosti koje prete kada vrag odnese šalu...
U moru rukopisa o srednjovekovnim teorijama zavere trojica urednika jedne italijanske izdavačke kuće pronalaze samo dosadne stereotipe i predvidive ishode. Željni da unesu dah svežine u svoj posao, oni dolaze na ideju da osmisle sopstvenu teoriju – intelektualnu igru koju ambiciozno nazivaju „Plan“.

 

Samo za vas, sinovi nauke i znanja, napisali smo ovo delo. Proučite knjigu, objedinite njen smisao koji smo raspršili i razasuli na više mesta; ono što smo na jednom mestu prikrili, na drugom smo pokazali, da bi vaša mudrost mogla da ga pojmi.

(Heinrich Cornelius Agrippa von Nettesheim, De occulta philosophia)

 

 

 

Edited by Jezebel
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ovo je nemoguća rabota.

 

Da krenemo od ruske književnosti:

1. Jevgenij Zamjatin "Mi"

2. Dostojevski "Braća Karamazovi "

3. Braća Strugacki " Piknik kraj puta"

4. Gluhovski " Metro "

5. Gogolj " Mrtve duše "

6. Turgenjev " Očevi i deca "

7. Ljermontov " Junak našeg doba "

8. Andrej Beli " Petrograd "

9. Pasternak " Dr Živago "

10. Tolstoj " Smrt Ivana Iljiča "

Link to comment
Share on other sites

Da nastavimo sa americkom:

 

1. Buka i bes ( Fokner)

2.Uljez u prasinu ( Fokner)

3.Pogledaj dom svoj andjele ( T.Vulf)

4.Glavna ulica ( Sinkler Luis)

5. Babit ( Sinkler Luis)

6. Plodovi zla ( Stajnbek)

7. Porodica Mushkat ( Singer)

8. Njujorska trilogija ( Pol Oster)

9. Americka pastorala (Rot)

10, Hercog ( Sol Belou)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/19/2023 at 6:11 PM, Selina said:

Da nastavimo sa americkom:

 

1. Buka i bes ( Fokner)

2.Uljez u prasinu ( Fokner)

3.Pogledaj dom svoj andjele ( T.Vulf)

4.Glavna ulica ( Sinkler Luis)

5. Babit ( Sinkler Luis)

6. Plodovi zla ( Stajnbek)

7. Porodica Mushkat ( Singer)

8. Njujorska trilogija ( Pol Oster)

9. Americka pastorala (Rot)

10, Hercog ( Sol Belou)

 

au, sad kad te pletilja isproziva što imaš blaziranog pola ostera u top 10.

 

dobra lista, inače. ja bih tu svakako našao mesta i za selindžera, hemingveja, a od stajnbeka pre svega istočno od raja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stoudemire said:

 

au, sad kad te pletilja isproziva što imaš blaziranog pola ostera u top 10.

 

dobra lista, inače. ja bih tu svakako našao mesta i za selindžera, hemingveja, a od stajnbeka pre svega istočno od raja.

Nece mi Pletilja nista radi jer je Oster najbolji prijatelj njoj milog i dragog KuciTa nego sam ja uopste i pocela da pisem ovu listu

zbog Korekcije i Slobode od Dz.Frenzena i na kraju ode lista bez njega.

Hemingveja i Henri Milera nekako ne volim.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/19/2023 at 6:11 PM, Selina said:

Da nastavimo sa americkom:

 

1. Buka i bes ( Fokner)

2.Uljez u prasinu ( Fokner)

3.Pogledaj dom svoj andjele ( T.Vulf)

4.Glavna ulica ( Sinkler Luis)

5. Babit ( Sinkler Luis)

6. Plodovi zla ( Stajnbek)

7. Porodica Mushkat ( Singer)

8. Njujorska trilogija ( Pol Oster)

9. Americka pastorala (Rot)

10, Hercog ( Sol Belou)

 

3 hours ago, Selina said:

Nece mi Pletilja nista radi jer je Oster najbolji prijatelj njoj milog i dragog KuciTa nego sam ja uopste i pocela da pisem ovu listu

zbog Korekcije i Slobode od Dz.Frenzena i na kraju ode lista bez njega.

Hemingveja i Henri Milera nekako ne volim.

 

Ove podebljane bih i ja stavio (Fokner je najveći američki pisac dvadesetog vijeka, možda ne samo američki).

Što se ostalog tiče, prije deset godina Ostera bih sigurno stavio, sada više nisam siguran. Nekako, njegove knjige ne stare dobro.

Stajnbeka ne bih uključio. Meni je on precijenjen pisac, posebno mislim da dva najpoznatija romana nisu toliko dobra. Čak mu je bolja kraća proza, kao Of Mice and Men, Tortilla Flat...

Hemingveja bih stavio (Sunce se ponovo rađa). Iako mu knjige nisu bez mane, jednostavno ga volim.

Obavezno bih stavio Kormaka Makartija. Mislim da je Blood Meridian veliki roman.

Imam još neke lične favorite među Amerikancima, tipa Šervuda Andersona (Winesburg, Ohio) i Vilijama Volmana (Europe Central).

Frenzena veoma volim, ali još nekako ne znam da li je Sloboda, koja mi je omiljena, zrela da bude među deset.

Selindžera takođe volim, bar Lovca i Odličan dan za banana ribe, ali on mi je apartna pojava u književnosti.

Ima još par pisaca koji plešu po nekom rubu ove selekcije, Karver, Pinčon, Delilo, čak Apdajk... 

 

 

Edited by quentin
Link to comment
Share on other sites

Meni su Krvavi meridijan i Duga gravitacije dva daleko najbolja američka post-WWII romana, ali jasno je da to nije štivo koje će privući širu čitalačku publiku, uostalom kao i Henri Miler, pa i Vilijam Barouz, koga niste spomenuli, ali svakako spada u taj krug subverzivnih autora. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/21/2023 at 7:24 PM, quentin said:

 

 

Ove podebljane bih i ja stavio (Fokner je najveći američki pisac dvadesetog vijeka, možda ne samo američki).

Što se ostalog tiče, prije deset godina Ostera bih sigurno stavio, sada više nisam siguran. Nekako, njegove knjige ne stare dobro.

Stajnbeka ne bih uključio. Meni je on precijenjen pisac, posebno mislim da dva najpoznatija romana nisu toliko dobra. Čak mu je bolja kraća proza, kao Of Mice and Men, Tortilla Flat...

Hemingveja bih stavio (Sunce se ponovo rađa). Iako mu knjige nisu bez mane, jednostavno ga volim.

Obavezno bih stavio Kormaka Makartija. Mislim da je Blood Meridian veliki roman.

Imam još neke lične favorite među Amerikancima, tipa Šervuda Andersona (Winesburg, Ohio) i Vilijama Volmana (Europe Central).

Frenzena veoma volim, ali još nekako ne znam da li je Sloboda, koja mi je omiljena, zrela da bude među deset.

Selindžera takođe volim, bar Lovca i Odličan dan za banana ribe, ali on mi je apartna pojava u književnosti.

Ima još par pisaca koji plešu po nekom rubu ove selekcije, Karver, Pinčon, Delilo, čak Apdajk... 

 

 

Fokner jhe najveci americki pisac zauvek, kao sto su Tolstoj i Dostojevski za rusku ili Tomas Man za nemacku knjizevnost,

ali opet svi oni bili su i jesu dan danas uzor knjizevnicima celog sveta.

Europe Central je remek delo svetske knjizevnosti , ja ga nisam navela jer je to na neki nacin u sirim citalickim krugovima nepoznato.

Volman knjigu posvecuje Danilu Kishu i u predgovoru kaze da  je Grobnica za Borisa Davidovica bila sve vreme uz njega dok je pisao

knjigu.

 

Za Pol Ostera jesi u pravu kad kazes da si ga nekada mnogo voleo, tako je i kod mene. Ostao mi je tako u secanju, ali

njegove knjige po drugi put nikada ne bih citala. Frenzena sam ponovo citala ( i Korekcije i Slobodu) i misljenja sam da su mui Korekcije

odlicna knjiga, a kod Slobode vec zalazi u vode NGO ( klima aktivisti), a ja to ne mogu da smislim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kada smo već kod savremenih pisaca i tog dela sveta voleo bih da spomenem i Margaret Atvud ...

Mada je da kažemo kod šire čitalačke publike postala aktuelna najviše zbog Sluškinjine priče (i serije nastale po motivima romana) je bih preporučio jedno drugo njeno delo ...

Radi se o trilogiji MaddAddam , koja se sastoji iz tri romana :

 

1.Gazela i kosac

2.Godina potopa

3.MaddAddam

 

Mada nijedan od njenih romana ne mogu svrstati u pet omiljenih,svakako ih vredi pročitati, gorenavedene romane naročito bih preporučio ljubiteljima distropije

(kojima ne smeta povremeno levičarenje :s_d: autorke) ...

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mare80 said:

Kada smo već kod savremenih pisaca i tog dela sveta voleo bih da spomenem i Margaret Atvud ...

Mada je da kažemo kod šire čitalačke publike postala aktuelna najviše zbog Sluškinjine priče (i serije nastale po motivima romana) je bih preporučio jedno drugo njeno delo ...

Radi se o trilogiji MaddAddam , koja se sastoji iz tri romana :

 

1.Gazela i kosac

2.Godina potopa

3.MaddAddam

 

Mada nijedan od njenih romana ne mogu svrstati u pet omiljenih,svakako ih vredi pročitati, gorenavedene romane naročito bih preporučio ljubiteljima distropije

(kojima ne smeta povremeno levičarenje :s_d: autorke) ...

Ja sam htela da je "uturim" u americke, ali nisam iako je ona za moj citalacki ukus genijalna knjizevnica.

Distopija oko Slusknje nije me bas fascinirala. ali zato neki drugi njeni romani.

Cudila sam se pre nekoliko godina da nije Atvud dobila Nobela nego neka druga Kanadjanka cije ni ime ne znam.

Link to comment
Share on other sites

Od Pola Ostera sam citala samo Njujorsku trilogiju i gledala Smoke i Blue in the face, sva tri mi je bilo zadovoljstvo citati i gledati.

 

Od Margaret Atvud - Cat's Eye, Blind Assassin i gledala ekranizaciju Handmaids Tale (prve tri serije, dalje nisam, prve dve serije odlicne treca onako)

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Jezebel said:

Od Pola Ostera sam citala samo Njujorsku trilogiju i gledala Smoke i Blue in the face, sva tri mi je bilo zadovoljstvo citati i gledati.

 

❤️

❤️ za Blind Assassin, a

❤️❤️ za Cat`s Eye, a

❤️❤️❤️ za tebe

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...