Jump to content

Kako se danas osecate.


mrd

Recommended Posts

On 9/5/2021 at 4:08 PM, Kronostime said:

I sta? Spala ti kruna sa glave, izrasli rogovi...?

Ako je volis pomirite se, ako vam nije sudjeno, razidjite se k`o ljudi i trazi novu ljubav.

Sa onom pravom ces se razumeti pogledom, a ne recima.

Ja bih to rekla na drugačiji način, pomognuto ličnim i iskustvom partnera. Pošto je on muškarac kao i ti, evo kako je postupio. Osećao je da nešto nije u redu bar godinu dana, 16 godina braka i dvoje dece od 14 i 12. Upitao ju je direktno, na šta je ona negirala aferu. Eventualno, došlo je do saznanja i šoka. Kaže da je prvo bio obuzet nevericom, ljutnjom, da bi stigao do predloga za savetovanje. I to je trajalo neko duže vreme, ali ona je ipak odlučila da je zaljubljena u drugog i napustila njega i decu. Ja sam takodje prošla slično, moja deca su ostala sa mnom, ali ono što sada retrospektivno razmišljam je da bi mi savetovanje bilo od velike pomoći. Iz neznanja, ponosa, tvrdoglavosti, stisla sam zube, patila u sebi (to je ono što mislimo jer smatramo da dobro krijemo).

Mogu ti samo dati mogućnosti koje imaš i kojih si već svestan. Slušaj sebe, budi čvrst u veru u sebe, govorim u smislu osećanja poniznosti. Lično sam se osećala ne dovoljno dobrom osobom u početku, pitala sebe šta mi nedostaje. U stvarnosti, druga osoba vas je već napustila, emotivno, možda i duže vremena nego što ste znali. Kada sebe pogledate u dušu i znate da ste postupili kako ste najbolje mogli, pružali ljubav, negu, brigu sve sa najboljom namerom i željom, onda vidite da je to sve. Ako to drugoj osobi nije bilo dosta, onda ih pustite da odu i nadju svoju (ne)sreću…svejedno vam je. Okrenete se sebi, dozvolite da vas to iskustvo ojača i obogati.

Možda će vam delovati čudno, ali samo zbog toga ja ne bih promenila ništa, ali bol za to što su naša deca morala da prodju kroz to, to znamo on i ja kada ponekad u privatnosti svog doma, u nekim trenucima otplačemo.

 

Biće ti teško, moraćeš naći svoj put za izlazak koji će te odvesti na bolje mesto.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Jamesdin Slažem se sa tobom.

 

Poštenje, iskrenost, dobronamernost, empatija su nestali. Nema ih više. Nestali su jer se danas, nažalost, više cene laž, neiskrenost, život u svom tzv "mikrokosmosu" iz koga ljudi ne izlaze, jer ih drugi ljudi uopšte ne zanimaju.

 

Mora da prođe neko vreme, da odboluješ tu izdaju...i onda da nastaviš dalje..Dalje, ali sa nekom osobom koja će imati ove osobine koje se danas ne cene.poštenje i iskrenost.

 

Ja verujem, tj želim da verujem da takve osobe još postoje..   

Link to comment
Share on other sites

Strašno sam se naljutila danas!

Otišli sa rodjakom u Galeriju…seli da ručamo, neko fino mesto, vidim neku lepo salaticu, naručim. Ne znam zašto nisam sve unapred predvidela i predložila da on sedne sam da pojede ručak dok se mi šetamo. Kad je pristigla hrana, ustajem, diskretno i zamolim kelnera da račun da meni da platim. Kada smo završili, ovaj neotesanko ustane i pravac do tamo s kelnerom iako sam ga podsetila da sam ja to već zamolila da uradim. Već raste frustracija zbog učinjenog pred mojim očima kada dolazi jedan od kelnera i na moju ponovnu molbu da sam izrazila svoju nameru prva, unapred, on meni kaže “znate kako, po bontonu, on je muško, ima prednost “…..Umalo da eksplodiram, iz mojih usta izadje, gospodine, to je vrlo seksistički od vas. On ponovi opet nešto o bontonu, muškarcima, gde ja promumljam da je to neki balkanski bonton. Shvatim da sam nemoćna da nijednom od njih promenim svest u roku od sad….

Ovom mom rodjaku sam samo rekla da je to poslednji put da ću sesti u restoran s njim.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

To je tradicionalni sport u Srbiji, svađa ko će da plati. Nema veze sa nepoštovanjem žene kao žene, isto bi bilo i da si bila muško. Mislim, isto od strane rođaka.

 

A konobar, jbg... Verujem da on zaista misli da je učinio džentlmenski gest.

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Eddard said:

To je tradicionalni sport u Srbiji, svađa ko će da plati. Nema veze sa nepoštovanjem žene kao žene, isto bi bilo i da si bila muško. Mislim, isto od strane rođaka.

 

A konobar, jbg... Verujem da on zaista misli da je učinio džentlmenski gest.

 

 

Ma znam da je mladić tako mislio, ali mi je strašno zasmetalo da moj zahtev nije ispoštovan i da se moj novac koji sam zaradila vrednuje isto kao i od ovog mog rodjaka galamdzije. Pretpostavljam i da ih je malo isprepadao, te sam se i sama osećala nelagodno i zbog njegovog ponašanja i konobara koji ga je pokušao opravdati…al’ brzo se ja odljutim, život je kratak. 
 

Biću iskrena, po cenu da budem pogrešno shvaćena, volim da poštujem svoju familiju i mesto gde sam, ali često se osećam strancem, kao da ne pripadam, retko nadjem zajednički jezik i strašno mi smeta nekulturno ponašanje, kao npr. uzvišen ton, kad me neko ne sasluša, nego prekida, kad neko priča dok jede, kad mi ulazi u lični prostor dok hodam ili uskoči preko reda. To mi se juče desilo dok sam predavala neki zahtev za roditelje. Lepo čekam iza neke mladje žene, dva metra iza, kad uskoči jedna bakica i kaže gospodji da je tu pre mene, ja onako zgranuta za minut i odmahnem administratorki, kažem, u redu je. Mislim, baka, šta ću sad…imam ja više vremena od nje….I tako, eto. Samo uzdahnuti, nasmešiti, nastaviti svojim putem…

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Možda si tog rođaka toliko zadužila da se on osećao da je dužan da to plati pa je insistirao kod konobara. Ja imam obrnuti problem, kada se ljudi za stolom otimaju ko će da plati ja im prepustim pa mi posle prebacuju "pa mogao si se bar ponuditi...." 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Možda si tog rođaka toliko zadužila da se on osećao da je dužan da to plati pa je insistirao kod konobara. Ja imam obrnuti problem, kada se ljudi za stolom otimaju ko će da plati ja im prepustim pa mi posle prebacuju "pa mogao si se bar ponuditi...." 🙂

 

Čudno kako si zapravo ti doneo tačan zaključak. Pošto je video da me je to pogodilo, kad smo došli natrag u roditeljsku kuću, insistirao je da me ponovo pita zašto sam se naljutila, pa dreknuo 😁 na mene kako ne moźe da nam se oduži do kraja života za nešto što smo učinili prošlog proleća. U tom momentu sam ga razumelа jer je to onako iskreno, mada vrlo grubo izletelo iz njegovih usta, iako mi nije ni palo napamet da očekujem zahvalu za to nešto. Ali, opet me posle nešto iznervirao jer je doneo rakiju i sipao mom ocu koji je dosta star iako je ovaj rekao nemoj toliko….ne znam kako da se borim s takvim članovima familije.

Zato imam vas ovde da me tešite ili izgrdite, slobodno, na vas se neću naljutiti. 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ControlFreak said:

Čudno kako si zapravo ti doneo tačan zaključak. Pošto je video da me je to pogodilo, kad smo došli natrag u roditeljsku kuću, insistirao je da me ponovo pita zašto sam se naljutila, pa dreknuo 😁 na mene kako ne moźe da nam se oduži do kraja života za nešto što smo učinili prošlog proleća. U tom momentu sam ga razumelа jer je to onako iskreno, mada vrlo grubo izletelo iz njegovih usta, iako mi nije ni palo napamet da očekujem zahvalu za to nešto. Ali, opet me posle nešto iznervirao jer je doneo rakiju i sipao mom ocu koji je dosta star iako je ovaj rekao nemoj toliko….ne znam kako da se borim s takvim članovima familije.

Zato imam vas ovde da me tešite ili izgrdite, slobodno, na vas se neću naljutiti. 🙂

To je veoma uobicajeno tamo, mislim na vecinu ponasanja koje pominjes. Znas ono kad kazes nisi gladan, a oni jesi jesi, tetka spremila za tebe specijalno....samo se tetka nije setila da ja celog zivota ne jedem papriku 😀  

Zato je meni obicno par dana dosta, nije da ovde nema nekulture, nego je nekako za nas to zgusnuto u vremenu kad smo tamo.

Juce svratila ovde u prodavnicu, stojim u redu za kasu kad mi neko s ledja pravo dise za vrat. Ja se pomerim malo, on zamnom. Pomeri se red ja na kasi a on samo sto mi nije na ledjima, spustam stvari na kasu a on nesto mumla. Pravo u moje uvo, ne preterujem. Meni uzasno neprijatno, pitam se dal cilja torbu ili sta...okrenem se da barem bacim pogled sta pokusava, I da barem pogledom dam signal da se malo odmakne...kad vidim covek crnac, reko aj nista - ako odreagujem neko ce reci da sam rasista 😊   

Tako I u SR, cutim. Zato sto mi odma kazu da sam snob, ili amerikanizovana.

Link to comment
Share on other sites

Da, nisam nikako mislila da ciljam samo na ovu sredinu, nekulturnog ponašanja vidim i u svojoj sredini, ali je ipak mnogo primetljivije kada sam svesna broja populacije. Plus što bi bilo obratno ako uzimamo u obzir različitosti kultura, uvek svež priliv novih tamo. Zašto ovde u evropskoj zemlji gde znam da mnogi putuju i bili su izloženi drugim kulturama ne bi prihvatili bar neka od boljih ponašanja. 
Da ponovim što sam i suprugu juče tokom večernje šetnje. Ono što mi je najviše zasmetalo je što je neko odlučio da da prednost nekome na osnovu pola jer je to, jelte praksa, uobičajeno, čak bi i morala biti zahvalna. U mom svetu, da sam u toj situaciji, možda bih rekla jednom, molim te, ovog puta želim da  vas častim…onda bih odgovorila sa hvala. Ne bih ustala naglo sa stola, na pravila scenu, nego se trudim da budem svesna zbog ponašanja i kako je vidjeno sa strane. 
Kad otvorim nekome vrata, a to su vrlo često muškarci ili mladji od mene, očekujem samo hvala i da to izazove dobar efekat da čine isto. Jednostavno,  ne?

Ono što u svom postu nisam pomenula je da je rodjak neko ko tri dekade živi u US, tako da me je naknadno iritiralo njegovo ponašanje, ali mu poznajem karakter i zaista sam mislila da će ovog puta popustiti jer nam tokom prošla tri izlaska nije dozvolio da platimo, a to je zasmetalo mom suprugu. Tako da od nečega što je mala stavka in the scheme of life nastade drama.

 

Ali, eto danas ustajem rano da rodjaku uradim check in za povratak, pa da mu vratim - hahaha.

Link to comment
Share on other sites

@ControlFreaktotalno te razumem, slicna iskustva. i mene ti balkanski obicaji izludjuju komplet. Pogotovo kad mi kazu ti si zena, mislim hello, ja sam zena a drugi dan je "jel imas 100 evra na zajam". Izvini sto sam ubacila ovu pricu iz prodavnice, bas me unervozilo...

 

Kao sto rekoh ja u SR cutim, pre sam reagovala na te price, I dobijala reakciju "sta si ti sada, amerikanka" a da ljudi ne kontaju, meni je to uvek smetalo, zato sam otisla sa balkana.

Link to comment
Share on other sites

Debeljku sam rezervisala super sedišta,

6-ti red za prvi i 18-ti za prekookeanski.

Ako mu bude lepo, čeka me naknadno čašćenje na silu 😂

 

Kaže, bio kod svojih u kraju i nije jadan mogao da odbije iće i piće da ih ne uvredi, ali bio je tako fino smršao pre toga….uvek ista priča sa ovakvima.

I eto, vidiš, Andjo, ako se ne suprotstavimo navaljivanju, ima da se zdebelimo 😁. Nikako da “pobedimo”!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ControlFreak said:

 

😂

 

 

I eto, vidiš, Andjo, ako se ne suprotstavimo navaljivanju, ima da se zdebelimo 😁. Nikako da “pobedimo”!

Jedna tetka = punjene paprike, druga tetka =boranija.

Ocajnicki mrzim obe stvari, ali tetke misle da je to moje omiljeno jelo...secaju se da ima nesto oko paprika I boranije...  ali mora da ja volim balkanska jela...

 

Bukvalno hocu da povracam na oba.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Jedna tetka = punjene paprike, druga tetka =boranija.

Ocajnicki mrzim obe stvari, ali tetke misle da je to moje omiljeno jelo...secaju se da ima nesto oko paprika I boranije...  ali mora da ja volim balkanska jela...

 

Bukvalno hocu da povracam na oba.

A janje s` raznja - vruce? :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

On 9/17/2021 at 5:48 AM, ControlFreak said:

Ono što u svom postu nisam pomenula je da je rodjak neko ko tri dekade živi u US

 

Kako se ponaša u US?  Da li se ponaša isto kao ovde ili je drugačiji?  Ako ne menja ponašanje, onda je to stvar karaktera.

 

Do pre ove kovid pandemije, jednom u dve, tri godine su nam dolazili rođaci iz Australije, Rusije, Nemačke, a pre toga i stariji bliski rođaci iz Kanade.

 

Uglavnom ih je moj zet čekao na aerodromu, pa bi prvo došli kod nas, a kasnije bi išli dalje, kod drugih rođaka i van Beograda.

 

Ovde ih je uvek čekao bogat ručak ( znamo ko šta voli da jede i koje kolače i torte voli a koje ne voli ).  Dan, dva kasnije, pre odlaska iz Beograda išli bismo na ručak, i oni nisu dozvoljavali da mi plaćamo, uz rečenicu "Moramo da se odužimo za lep doček i besplatan prevoz  " ( zet koji je taksista nikada rođacima ne naplaćuje vožnju ).

 

I to je neki balans, ravnoteža i niko se ne nađe uvređeno, mada smo mama i ja pokušale dva puta da platimo u nekom restoranu..i platile smo 🙂 ali su zato ujak i ujna iz Australije kada su odlazili dali nešto novca jer znaju kakav je život ovde..Meni je bilo neprijatno, ali su insistirali da uzmemo.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pa sad, ti obicaji zavise od drzave do drzave. Npr ovde u Francuskoj ako te neko pozove na rucak, bez obzira sta je skuvano tj da li volis ili ne volis, moras jesti. Nekulturno je reci da neces, ne volis, uvredit ces domacina. Uglavnom se sve mora pojesti, sto je na trpezi. Jede se od 12h do nekih 15-16h ( ako je nedeljni rucak). Barem je tako ovde kod mene, kod ovih starijih Francuza. 

Meni se to nije svidjalo u pocetku jer sam bio bas izbirljiv sto se tice jela, ali vremenom sam prihvatio i pronasao mnogo dobrih jela koje pre nisam zamislio da pojedem. 

I sad kad se vratim u Srbiju pa kad pokusam da spremim nesto bratu, sestri, i suprugama i muzevima, pa kad mi kaze e ja to ne volim, a znam da nisu ni probali onda bih ih odmah odalamio po sred cela. Ne znam kako kod nas imaju svi tako istancane ukuse, a ustvari sve zato sto su navikli na jednu vrstu hrane i sve sto je spremljeno drugacje to njihovo culo oznacava kao drugacije i oni donose odluku da to nije dobro. Ja im kazem, ok ne volis sada, ali probaj jos jednom, dva puta i promenit ces misljenje. 

Uglavnom mislim da su nasi ljudi jako cudni, bez obzira da li su otisli u neku drugu zapadnu drzavu ili ne. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Kako se ponaša u US?  Da li se ponaša isto kao ovde ili je drugačiji?  Ako ne menja ponašanje, onda je to stvar karaktera.

 

Slažem se. Nisam ga dugo videla, ne živimo u istoj drźavi, pa sam zaboravila, a i pomislila da se bar malo izmenio, što kažu tamo, mellowed out sa godinama. Ipak izgleda da nije. Ne volim svadje ni konfrontacije, uvek mi je nelagodno zbog toga. Tako da u nameri da ga preduhitrim i platim račun, zapravo sam doprinela naknadnoj eskalaciji. Nakon toga sam se istrenirala da “go with the flow” kad je on u pitanju i pustim da plaća. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

Pa sad, ti obicaji zavise od drzave do drzave. Npr ovde u Francuskoj ako te neko pozove na rucak, bez obzira sta je skuvano tj da li volis ili ne volis, moras jesti. Nekulturno je reci da neces, ne volis, uvredit ces domacina. Uglavnom se sve mora pojesti, sto je na trpezi. Jede se od 12h do nekih 15-16h ( ako je nedeljni rucak). Barem je tako ovde kod mene, kod ovih starijih Francuza. 

Meni se to nije svidjalo u pocetku jer sam bio bas izbirljiv sto se tice jela, ali vremenom sam prihvatio i pronasao mnogo dobrih jela koje pre nisam zamislio da pojedem. 

I sad kad se vratim u Srbiju pa kad pokusam da spremim nesto bratu, sestri, i suprugama i muzevima, pa kad mi kaze e ja to ne volim, a znam da nisu ni probali onda bih ih odmah odalamio po sred cela. Ne znam kako kod nas imaju svi tako istancane ukuse, a ustvari sve zato sto su navikli na jednu vrstu hrane i sve sto je spremljeno drugacje to njihovo culo oznacava kao drugacije i oni donose odluku da to nije dobro. Ja im kazem, ok ne volis sada, ali probaj jos jednom, dva puta i promenit ces misljenje. 

Uglavnom mislim da su nasi ljudi jako cudni, bez obzira da li su otisli u neku drugu zapadnu drzavu ili ne. 

 

Eto ja ne bi mogla tako da jedem. Sa jedne strane jesam izbirljiva, ima stvari koje prosto ne podnosim, ima stvari koje ne zelim da jedem, jer ne vidim poentu da jedem nesto sto mi bas nije uzivanje (pomenuta jagnjetina), a ima stvari koje ne smem da jedem.

To ne znaci da ne probam nove stvari.

Ja na to obracam paznju I u restoranu.  

Recimo boranija, ili pizza, meni se na miris povraca. I sto bi ja sebe dovodila u neprijatnu situaciju da se neko ne uvredi?

Moj klinac je redovno dobijao pizzu, da ne bi bio pod mojim uticajem ali ja sam morala da budem sto dalje kad on jede.

Link to comment
Share on other sites

On 9/16/2021 at 4:06 PM, ControlFreak said:

Čudno kako si zapravo ti doneo tačan zaključak. Pošto je video da me je to pogodilo, kad smo došli natrag u roditeljsku kuću, insistirao je da me ponovo pita zašto sam se naljutila, pa dreknuo 😁 na mene kako ne moźe da nam se oduži do kraja života za nešto što smo učinili prošlog proleća. U tom momentu sam ga razumelа jer je to onako iskreno, mada vrlo grubo izletelo iz njegovih usta, iako mi nije ni palo napamet da očekujem zahvalu za to nešto. Ali, opet me posle nešto iznervirao jer je doneo rakiju i sipao mom ocu koji je dosta star iako je ovaj rekao nemoj toliko….ne znam kako da se borim s takvim članovima familije.

Zato imam vas ovde da me tešite ili izgrdite, slobodno, na vas se neću naljutiti. 🙂

 

Nije lako biti Control Freak 😉

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

Eto ja ne bi mogla tako da jedem. Sa jedne strane jesam izbirljiva, ima stvari koje prosto ne podnosim, ima stvari koje ne zelim da jedem, jer ne vidim poentu da jedem nesto sto mi bas nije uzivanje (pomenuta jagnjetina), a ima stvari koje ne smem da jedem.

To ne znaci da ne probam nove stvari.

Ja na to obracam paznju I u restoranu.  

Recimo boranija, ili pizza, meni se na miris povraca. I sto bi ja sebe dovodila u neprijatnu situaciju da se neko ne uvredi?

Moj klinac je redovno dobijao pizzu, da ne bi bio pod mojim uticajem ali ja sam morala da budem sto dalje kad on jede.

Razumem ja tebe upotpunosti.

Obicaji su obicaji, ne znam kako bi bilo kad bi rucala kod nekoga u Francuskoj, verovatno ti ne bi nista rekli direktno, ali te mozda vise ne bi zvali :classic_biggrin:Drugo je kad si u restoranu, tamo imas meni i onda biras sta zelis da jedes. 

Secam se kad su ovi prijatelji bili kod mene u Tavankutu prvi put. Mama spremila rucak, ispekla pile, karadjordjeve snicle, pa neko meso u saftu, pa ne znam sta jos ne, pa priloge,pa ovo pa ono,... ( naravno kod nas jedes sta zelis, ne sve ), a oni siroti jedu pa jedu, pa vec sve se znoje, dok nisam ja primetio i rekao da ne moraju sve pojesti sto je na stolu :classic_biggrin: da kod nas nije obicaj kao kod njih.

Link to comment
Share on other sites

OK, ali kakvo mišljenje imate prema tome da se neko uvredi ukoliko ne pojedete sve što su ponudili i ako vas više od put, dva nude? To je ono što meni lično prelazi granicu. Smatram da je dovoljno ponuditi jednom, eventualno dva puta iz ljubaznosti, a onda pustiti goste da pojedu šta i koliko žele. Ostalo bi moralo biti samo prijatan razgovor bez ponovnih nutkanja. Često ne mogu da pojedem sve što mi je stavljeno u tanjir, pa ne razumem zašto bi me neko primoravao da to učinim, pa da bude meni neprijatno, naknadno boli stomak. 
I kakav je to komentar o društvu, sredini u kojoj mi neko zamera što nisam mnogo jela, pa prvom prilikom kad me vidi idući put ukaže na to kako sam se ugojila? Hoću reći, mnogo nepotrebnih, nekonstruktivnih komentara, samo da poželiš da si dalje.
 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...