Jump to content

Kako se danas osecate.


mrd

Recommended Posts

Od nekog ko je bio najveci fan toplote, sunca, dodjoh do nekog ko izdise i gleda u radare i vremenske prognoze.... ovo u Srbiji nije ni nalik onim (normalnim) floridskim vrucinama. Ovo ovde je rerna s fenom!!

 

Dan - u kuci, uz klimu

Vece/noc - po "kaficima" na obali Save

 

Kad ce zahladjenje??

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Od nekog ko je bio najveci fan toplote, sunca, dodjoh do nekog ko izdise i gleda u radare i vremenske prognoze.... ovo u Srbiji nije ni nalik onim (normalnim) floridskim vrucinama. Ovo ovde je rerna s fenom!!
 
Dan - u kuci, uz klimu
Vece/noc - po "kaficima" na obali Save
 
Kad ce zahladjenje??
Katastrofa! Dođoh u Bg da malo prošetam, vidim grad, vidim se sa ljudima... Na kraju, od 11-18h ostadoh ili u stanu pod klimom ili po klimatizovanim tržnim centrima... Sjeba mi planove ova rerna, ali skroz.

Izgleda da sam se odvikao od ovakvog vremena, a i ostario... Iako ga u principu volim, ali mi ne prija.
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

@Eddard Niko od nas nije navikao na ovaj pakao..Ne sećam se da je poslednjih godina leto bilo ovako toplo.

 

Ali, nije ova nenormalna vrućina samo kod nas. Pre desetak dana sam se čula sa bratom iz Moskve. Tog dana je u Moskvi izmereno +35 stepeni i po merenjima ruskih hidrometeorologa takva temperatura +35 izmerena je tamo pre 150 godina!

 

A u Nemačkoj, u Hagenu je ovih dana +21, +23 stepena i već danima pada kiša. 

 

To zahlađenje, po rečima meterologa sa N1 stiže kod nas sutra uveče i trajaće do ponedeljka..Još nisu saopštili kakvo nas vreme očekuje sledeće nedelje.

 

OT.

 

Ja sam današnji vreo dan bukvalno prespavala. Jako, jako mi smeta ova vrućina. Jedva čekam da padne kiša..

 

Nemam klimu jer mami smeta klima. U starom stanu je non stop gasila..ja je upalim, ona ugasi..i tako..:( 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Danas će verovatno biti još neki mini "pakao" i onda ćete imati nedelju dana idealnog letnjeg vremena sa maksimalnim temperaturama od oko 30 stepeni. Kad vam sledeći put neko kaže da je globalno zagrevanje laž samo mu ponudite da letuje kod nas u Srbiji da vidi šta je pakao.

 

Budite srećni da niste sa Arabljanskog poluostrva. Tamo je normalna temperatura 45 stepeni 🙂

 

Juče je neki tip merio temperaturu na nekoj gradskoj stanici u BG i izmerio 52 stepena.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam danas srecan i neispavan.

 

Nestala mi macka, trazio sam je svuda ceo dan, ulazio tri puta kod komsije u dvoriste, nisam spavao do 2 ujutru...kad eto nje, volsebno dolazi do kapije i kao doziva me u fazonu "Honey, I'm home!", ja onako poluraspamecen, u gacama izlazim napolje da joj otkljucam, kao keva kad ceka tinejdzera iz grada.

 

E sad, gde li se ugurala ceo dan da me kulira, jebes ga ako znam.

 

Ali srecan sam. Spavacu kad odem u penziju.

 

Sto se vrucine tice, ovo jeste ekstremno topao talas, ali setite se prosle godine. Konstantna kisa. 

Edited by Hugo Punch
  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Hugo Punch said:

Ja sam danas srecan i neispavan.

 

Nestala mi macka, trazio sam je svuda ceo dan, ulazio tri puta kod komsije u dvoriste, nisam spavao do 2 ujutru...kad eto nje, volsebno dolazi do kapije i kao doziva me u fazonu "Honey, I'm home!", ja onako poluraspamecen, u gacama izlazim napolje da joj otkljucam, kao keva kad ceka tinejdzera iz grada.

 

E sad, gde li se ugurala ceo dan da me kulira, jebes ga ako znam.

 

Ali srecan sam. Spavacu kad odem u penziju.

 

Sto se vrucine tice, ovo jeste ekstremno topao talas, ali setite se prosle godine. Konstantna kisa. 

Sve vas razumem, to sto maceca banda zna da zaprzi corbu, niko ne zna. Ova moja otkrila komsiju macka sa sprata ispod nas, videla sam je na simsu terase, premrla sam od straha da ce da padne,  visina je 3 sprata i dole je beton...vec sutradan sam kupila 5 metara pocinkovane zice i ogradila terasu. Matora macka, punih 9 godina, sterilisana a ponasa se kao siparica. Nije proslo nekoliko dana, eto nje na simsu druge terase a macak ispod nje, razgovaraju sve u 16... opet kupovina mreze, ovaj put 6 metara i ceo jedan dan da je postavim kako znam i umem. I taman sinoc odahnem kad jutros oko 5 h, evo komsije na ulaznim vratima, on mjauce sa spoljne strane a ova moja sa unutrasnje....ori se zgrada od njih. I tako, pustim komsiju unutra, Aja se malo neckala i rogusila ali su posle 5 minuta legli u pretsoblje i mahali repovima sledeca 2 sata. Komsija se najeo, napio vode i otisao. Sad sredjujemm ovo malo noktiju sto mi je preteklo nakon montiranja onih 11 meteri pocinkovane zice.

Edited by Pletilja
  • Like 2
  • Love 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pa bilo je vrucine i ranijih godina, samo se zaboravlja. A i stari se pa se teze podnosi. Bez pretjerivanja 35-38 stepeni i nije neka velika vrucina. Dobro se sjecam 1980 u Mostaru 10-12 dana zvanicna temperatura 38 stepeni koja se mjerila na Bijelom brijegu na livadi sa borovima naokolo. Mozes zamisliti koliko je bilo u gradu na asfaltu. Ako si imao cipele (rijetko ko nosi cipele u ljeto Mostaru) ostajali bi otisci djonova na pojedinim mjestima. Prije desetak godina sam se vracao sa odmora nazad kuci . Ispred Beograda oko 11 je bilo 41 stepen. Do Slovenije je bilo 40 a u Austriji oko 20 je bilo 35. I jos jedan primjer. Ne sjecam se tacno koje godine, ali bilo je negdje 1987-89 u aprilu je bilooko32 stepena negdje u Srbiji. Kako su se mnogi cudili velikoj vrucini u Srbiji u to doba godine, bilo u novinama da je rekord za april u Srbiji 34-35 stepeni(mislim da se radi o Kraljevu) negdje od ranije. 

Link to comment
Share on other sites

Hahaha…vruće…42C…ok. Dodjite kod mene da vas uplašim za sva vremena.
Koga god poznajem i ćaskamo u poslednjih mesec dana planira bežaniju odavde. Horor! Onda pogledam gde da bežimo, kad ono visoke temperature gde ne očekuješ. Nenormalno! Sin išao pre par nedelja u Seattle, ja ga odvela pa vidim nosi jaknu, kažem dobro, tamo uvek neka kiša, hladno….kad ono oni rekordne temperature, a drug kod koga je bio u poseti nema klimu u kući. Pridružio im se drug iz Idaho, dečko bukirao hotel kad je saznao ovaj nema A/C. Tako mi ih bilo žao, oni kao da pobegnu od ovdašnjih 46-48, došli tamo na maltene isto. Rekao bi čovek, navikli se, nije, opet hoćeš da poludiš nekim danima, dojadi, smara, umara. U pojedinim momentima izdržim samo zato što maštam o zimi…Šta mislite o ovome, često sam zabrinuta pomisli da će da bude gore od ovoga. I ovako je jako teško za izdržati. Koleginica iz Finske nam se čak žalila na vrućine…pokušavam da predvidim gde bi bilo dobro se preseliti, a da su temperature stabilnije i umerene….

😁

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Danas sam učinila nešto dobro za nekoga, pa sam raspoložena. Prijateljica iz drugog gradu nas je upitala da pomognemo njenoj drugarici da popuni formular za državljanstvo. Dogovorili još pre par nedelja,  rodom je iz Indonezije, pa je htela da nam zahvali tako što će nam pripremiti večeru. Online proces nije komplikovan, stranicu po stranicu popunili. Malo se iskomplikovalo jer je on bio oženjen par puta pre nje, pa su morali da traže dokumentaciju. Srećom našli, pa smo uspešno kompletirali. Bila je jako srećna, zahvalna, insistirali su da nas dobro nahrane, on ispade mnogo pričljiv, jedva se izvukosmo odatle. 🙂 

podsetilo me na dane kada sam pomagala familiji s ovakvim formularima, zahtevima, nadam se da će do kraja godine položiti i postati nova državljanka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ControlFreak said:

Danas sam učinila nešto dobro za nekoga, pa sam raspoložena. Prijateljica iz drugog gradu nas je upitala da pomognemo njenoj drugarici da popuni formular za državljanstvo. Dogovorili još pre par nedelja,  rodom je iz Indonezije, pa je htela da nam zahvali tako što će nam pripremiti večeru. Online proces nije komplikovan, stranicu po stranicu popunili. Malo se iskomplikovalo jer je on bio oženjen par puta pre nje, pa su morali da traže dokumentaciju. Srećom našli, pa smo uspešno kompletirali. Bila je jako srećna, zahvalna, insistirali su da nas dobro nahrane, on ispade mnogo pričljiv, jedva se izvukosmo odatle. 🙂 

podsetilo me na dane kada sam pomagala familiji s ovakvim formularima, zahtevima, nadam se da će do kraja godine položiti i postati nova državljanka.

Podsetila si me - ove nedelje zavrsavala da trazim istoriju vakcinacije za klinca. Seli se na koledz pa mu trazili, ja nazovem prethodne lekare, potrefilo se da smo bas prosle godine promenili kliniku, i oni kazu - nemamo u sistemu. Pazi mene totalna panika, gde sad da nadjem istoriju vakcinacije za 3 zemlje i zadnjih 20 godina....Kopala po starim kutijama dokumentacije, izvukla Sr i UK, kazem klincu nekad je prednost da ti je mama hrcak i cuva svaki papir...Ali to su UK i SR dokumenti, nista US

Kad otisli u ponedeljak do klinike, bili u kraju, kazem im problem, a oni, pa da mi smo promenili software mora da je u starom sistemu, i 2 minuta kasnije izvukli sve.

Ali bilo je walk down the memory lane :classic_smile:

 

Da pripremam se emotivno, za njegovo seljenje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

 

Da pripremam se emotivno, za njegovo seljenje.

Znam kako ti je, ali ovaj momenat je jako važan za njega samog. Uz tu strepnju, budi svesna da je došlo vreme i raduj se za njega. Nek mu je sa srećom i želim mu puno uspeha u budućnosti, ponajviše dobrog zdravlja. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ControlFreak said:

Znam kako ti je, ali ovaj momenat je jako važan za njega samog. Uz tu strepnju, budi svesna da je došlo vreme i raduj se za njega. Nek mu je sa srećom i želim mu puno uspeha u budućnosti, ponajviše dobrog zdravlja. 

Sve mi je jasno, i ja sam jako racionalna osoba, samo je emotivno tesko. Pogledam ga ponekad a ono odrasla osoba, 6ft tall, i zapitam se kad se to desilo. 

Cini mi se juce je bio klinac od 6 koji trci po kuci. Nekako se sve brzo desilo

 

  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

Danas me put odveo u kraj grada gde sam ranije živela. Nešto sam osetila, sećanje, izmešano radosno i žalno. Mnogo promena, više nego što prepoznajem, nove zgrade, restorani, mesta koja su bila prazna, niknuli mali centri….nekad su tu bili kaktusi, sada popunjeno…pa ne znam…previše je to uzimanja zemlje, prirode, naseljavanja, gužve…gušenje…ponovo razmišljam kako bih rado pobegla u prirodu, šumu, planine…napolju sparina, teško se diše…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, ControlFreak said:

Mnogo promena, više nego što prepoznajem, nove zgrade, restorani, mesta koja su bila prazna, niknuli mali centri….nekad su tu bili kaktusi, sada popunjeno…pa ne znam…previše je to uzimanja zemlje, prirode, naseljavanja, gužve…gušenje…ponovo razmišljam kako bih rado pobegla u prirodu, šumu, planine…napolju sparina, teško se diše…

 

Citam pre neki dan nemacki Zeit online, neki text o ovoj vodenoj katastrofi u Nemackoj, pa posle preletim preko komentara citalaca i jedan mi zapao za oko. Pise covek ovo sto pominjes, kako smo se osilili pa gradimo gde stignemo, (za)uzimamo prostor se vise, sirimo se na racun prirode, gusto naseljavamo, pravimo guzve, gushimo prirodu i njen tok, pa tako i tok/put vode. A voda se ne moze ugushiti, ona uvek nadje svoj put. Voda je prvo i poslednje slovo azbuke, voda daje – voda uzima. Voda je praelement, bez nje nema zivota. Kad pogledas koliko ljudi napusta svoja stanista kad voda presusi i migrira tamo gde ima vode. Klimatske izbeglice. Koliko africkih zena hoda sve duze svaki dan, jer se izvorista sve vise udaljuju, da za porodicu nabave tako elementarnu stvar kao sto je voda. A na drugoj strani sveta vodena kataklizma. Generalno, poplave cesto nastaju zato sto smo negde zabetonirali vodu u ime ”napretka”.

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Danas je 22. juli. Nisam jedina koja se neizbrisivo seca gde sam bila i sta sam radila 22. jula pre tacno deset godina. Tog letnjeg dana, bili smo usidreni u marini koja je poslednja svedska luka ka Norveskoj, tj. prva svedska luka u kojoj Norvezani obicno zastanu kad zaplove juzno; usidre se da bi nakupovali neophodan provijant za dalju plovidbu (jeftinije nego u Norveskoj). Osim toga, tu je odlican marisnki servis. Ta luka je uvek prepuna norveskih privatnih plovila, oni dominiraju. Taj dan je bio prelep letnji dan, bolji ne moze biti na tim koordinatama. Tipicno je da svi koji plove redovno slusaju radio, prvenstveno zbog vremenske prognoze. I tako, usred te marinske idile puče vest na radiju – prvo detonacija u Oslu, u zgradi vlade. Ne moze gore biti. Cela marina prilepljena za tv i radio. Mi usidreni izmedju dve norveske barke, svi smo u nekom shoku, razmenjujemo nevericu i strah. Nedugo nakon toga pocinju da pristizu vesti da neko puca na obliznjem ostrvcu kod Osla gde tradicionalno kampuju clanovi omladinske socdemokratske organizacije, ali u pravi mah se ne zna tacno sta se desava.

Spoiler

Svaka politicka partija ima svoje omladinske organizacije, tu se ”skoluju” i formiraju buduci politicari. Najmladji na ostrvu su imali tek 14 godina. 

 

A onda svako malo, vesti se apdejtuju i klupko se odmotava polako kao filmski slow motion – i svaka naredna vest je gora od prethodne, i to traje i traje i svi prate shokirani i u neverici. I sada mogu da osetim taj kolektivni tajac u marini, vodu i vazduh koji su stali – sve je stalo. Epilog te teroristicke grozote je poznat celom svetu: 69 mladih zrtava na ostrvcu Utøya i 8 zrtava u Oslu. O tome sve znate, nacionalna tragedija.

 

Da se vratim na luku prepunu norveskih barki koje su krenule na godisnji odmor. Sta desava kad su sve vesti pristigle i slika dogadjaja postala jasna? Norvezani koji su taman krenuli na godisnji odmor pocinju masovno da isplovljavaju iz luke i vracaju se nazad kuci, da budu – sto rece jedan – tamo gde treba da budu u tom trenutku. Ta scena kad jedan po jedan isplovljavaju kao u nekom precutnom sporazumu  - cela luka sa njima place - i sad mogu da je ponovo dozivim. Ta spontano odrzana lekcija iz solidarnosti (na delu) bi mnogima trebala da se desi. Tu im vecno skidam kapu!

 

Ko je video prenos iz Osla tih dana, video je sa kojim dostojanstvom su Norvezani izasli na ulice i sa civilizovanom sabornoscu, bez dramaticnih gestova izjavili zajednicko saucesce i nemo demonstrirali jedno veliko no passaran terorizmu. Humanizam na delu.

 

Da nikada ne skidamo prst sa čela!

 

P.S. Mladi i njihove aktivnosti su se vratili na ostrvo. Duh nije klonuo. To je najbolji lek. 

Edited by Cyber
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pa dobro, gde je tema ili pdf umetnost? Stavila u search i dobila lude sugestije…ajd, javite gde mogu da dodam novu temu na ovom board-u.

pričam o likovnoj umetnosti, skulpturi, itd.

Zbog ovog se ne osećam dobro, pa zato tu postavljam pitanje.

 

Spoiler

Šalim se, ni gore na moderaciji nisam znala gde, koga da pitam. Zahvaljujem.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...