Jump to content

Kada kazem Beograd


Yoyogi

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • 1 month later...
On 8/25/2020 at 5:12 PM, Yoyogi said:

Majko mila...ovo je "Sava centar" danas?

 

 A sta ocekujes od zgrade koju niko nije ozbiljno renovirao zadnjih 40 godina? Povrh toga gradili su je "udarnicki" pa su temelji popucali jos pre 30 godina.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Beograd - jedno ogromno razocarenje za mene, od grada koji mi je uz rodno Sarajevo bio najdrazi na svijetu jer je bio moj, i koji sam volio onako bezuslovno, kao sto se voli mnogo stariji brat kojeg idealizujes i kojem pripisujes sve najbolje osobine i sve mu oprastas cak i onda kada nema bas previse vremena za tebe... Da bi se onda ispostavilo da je taj stariji brat samo probisvijet i alkoholcar koji ce radi novca za kocku potkradati i svopstvenu majku a mladjoj braci opaliti i sljagu i priprijetiti nozem, a bogami i povuci jos kojeg brata u svoje mutne poslove. Nisam previse vremena provodio u Beogradu tog vremena, mada mi je otac rodjen u Beogradu  prije drugog svjetskog rata - svega koju sedmicu kod tetke svake druge godine, i mozda sam ga zbog toga tako nekriticno prihvatao.

 

Nekada mi je sve vazno dolazilo iz Beograda,  ili barem prolazilo kroz Beograd na putu do nas kojima se tako otvarao svijet... Sve najbolje iz citave zemlje je islo u Beograd da se dokaze i pokaze ili propadne. Sarajevo je direktnu vezu sa svijetom uspostavilo tek za Olimpijadu ali je i tada to ipak bio tek sekundarni kanal - jer smo imali Beograd. A onda se sve promijenilo, i od druge polovine osadesetih iz Beograda je pokuljalo sve najgore - ideologija, kvazikultura, nacionalizam, polusvijet i sve to se nepgresivo spojilo sa svim najgorim u nasim, provnicijskim svjetovima i natjeralo nas da trazimo neke druge gradove u kojima cemo zivjeti i koje cemo voljeti na jedan racionalan nacin. Sada se volim sjetiti kako sam volio i Beograd i Sarajevo - pomalo je slatko sjetiti se te djecje naivnosti sa kojima sam ih obozavao, pomalo je bolno gledati sta je od njih postalo, ali u najvecoj mjeri je otreznjujuce shvatanje da su te moje  "rodbinske" veze sa oba grada bile sasvim slucajne.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...