Jump to content

Kada kazem Beograd


Yoyogi

Recommended Posts

9 minutes ago, James Delaney said:

Uz Skoplje,Pristinu i Sarajevo ( od zadnjih 10-tak godina ) jedan od najruznijih glavnih gradova u Evropi .

 

Aj' sad ...drvlje i kamenje :default_2guns:

Znas gresis i ti i yoyo. Beograd pre 30 godina nije bio grad, on je bio nacin zivota, onda su dosle ove sisice koje nose pistolje i pretvorile ga u stalu. :)

U pravu si jedan od ruznijih gradova, koje sam skorije obisao.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, James Delaney said:

Aha,znaci oni koji su 1944/45 pljackali i ubijali " originalne " Beogradjane i njihovi potomci su napravili " nacin zivota ",dok nisu dosli neki drugi sa pistoljima i napravili stalu ....kontam .

 

Malo ironicno .

Komunjare su nam uzele pare, ali nisu mogli draz grada. Oni su bili neki fini seljani, ovi drugi to nisu. :)

Ovako zelis da diskutujes?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kada kažem Beograd, mislim na delove grada na koje sam menjao pogled u zavisnosti od iskustava koja sam tu sticao.
Karaburma, Dorćol, Zemun, Novi Beograd, Banjica, Borča, Voždovac, Zvezdara... svaki od tih i još mnogo nepomenutih delova grada izazivaju u meni prijatnosti kada ih se setim ili vidim nešto meni karakteristično za njih.
Duh grada? Promenljiva kategorija, nažalost ili na sreću. Istina je i da se naš najveći i meni najdraži grad menja previše brzo da bi mi mogli da se u skladu sa tim prilagodimo. To kaskanje će nas pratiti sve dok živimo i njemu. Znam samo da volim moj grad i to se neće promeniti do kraja mog postojanja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/27/2019 at 9:00 PM, James Delaney said:

... aha,znaci oni koji su 1944/45 pljackali i ubijali " originalne " Beogradjane i njihovi potomci su napravili " nacin zivota ",dok nisu dosli neki drugi sa pistoljima i napravili stalu ....kontam .

... malo ironicno ... 

 

 

Ima jos 'ironicnije'.

Znas, posle 1918. su mnogi 'pobednici' navrli u 'bijograd', otimali 'dedinjske vinograde', pa izgradili nesto.

A onda dosla '44 / 45.

Pa 'burne '90-e', pa burne '2000-e'.

 

Uopste, imali smo srece da zivimo u vrlo burna vremena.

:classic_huh:

 

A oko 'bijograda' i raznoraznih kritika - to su mahom likovi koji su ga videli / doziveli vozeci se u autobusu na aerodrom i sa njega.

I tako nekoliko puta.

:classic_cool:

 

...

Link to comment
Share on other sites

Neverovatno, sa svime raspolozivim na Internetu, nema podatka kada je Knez Mihailova zatvorena za saobracaj. Pa ovde ima jos zivih pa i ne tako starih ljudi.

 

Na sajtu Beobuild.com se kunu da je to bilo 1987. Nije, bilo je bar 10 godina ranije. Jedan clan sajta Beobuild.com rece saobracaj je obustavljen  1976. To bi moglo da bude tacno.

 

Ono sto mislim da znam se desilo 1987. je da su poprecne ulice, kao 7. Jula,  bile presecene i nije vise bilo prelaza kola preko Knez Mihailove.

 

Link to comment
Share on other sites

Pa, reče već neko, zatvaranje za saobraćaj Knez Mihajlove je išlo postepeno, prvo je ograničavano, te, može samo noću, te samo za snabdevanje, te nema vožnje Knez Mihajlovom ali su otvorene 2-3 poprečne, pa je Knez Mihajlova bila kao neki pešački prelaz preko 7. jula ili Zmaj Jovine.

Vrlo je moguće da je definitivno zatvaranje došlo krajem osamdesetih kada je uklonjen kolovoz, popločana za pešački promet.

Pogledah na Wiki, kaže za A. Bakočevića

Quote

Од 1986. до 1990. године био је председник Скупштине града Београда, када је главни град добио савременији изглед (реконструисана је и Кнез Михаилова улица и обновљено Народно позориште). 

 

Ja jesam od tih živih i ne tako starih😉, ali,  ne sećam se tačnih godina, kada se šta radilo, znam da sam vozio Knez Mihajlovom, a vozač sam od '74.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2019 at 9:20 AM, Div said:

Pa, reče već neko, zatvaranje za saobraćaj Knez Mihajlove je išlo postepeno, prvo je ograničavano, te, može samo noću, te samo za snabdevanje, te nema vožnje Knez Mihajlovom ali su otvorene 2-3 poprečne, pa je Knez Mihajlova bila kao neki pešački prelaz preko 7. jula ili Zmaj Jovine.

Vrlo je moguće da je definitivno zatvaranje došlo krajem osamdesetih kada je uklonjen kolovoz, popločana za pešački promet.

Pogledah na Wiki, kaže za A. Bakočevića

 

Ja jesam od tih živih i ne tako starih😉, ali,  ne sećam se tačnih godina, kada se šta radilo, znam da sam vozio Knez Mihajlovom, a vozač sam od '74.

 

To pocetkom 80-ih se secam, da je posle 10 uvece isao saobracaj, samo za snabdevanje, a tokom dana je bila pesacka zona, sa poprecnim saobracajem. Kad je sama Knez MIhajlova zatvorena za saobracaj, ne mogu tacno da se setim, ali se secam da smo krajem 70-ih isli Knezom tokom dana. Koliko covek toga zaboravi, to je stvarno smesno. Ja se secam dnevnog saobracaja krajem 60-ih, mozda i pocetkom 70-ih, ali kao sto rekoh secam se da su nas starci setali trotoarom. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kada kazem Beograd pomislim na:

1. Zemunski kej

2. Usce Save u Dunav

3. Brdovite i uske ulice po centru i po celom gradu

4. Hotel Moskvu i hram

5. Beogradjanku

6. Albaniju

7. Zelenog tipa sa golubom i macem sto gleda na Novi Beograd

8. Studentski zivot od pre 15 godina

9. Dragana Nikolica

10. Sasu Djordjevica

11. Halu Sportova i Partizan u Hali sportova iz 1987. 

12. Tasmajdan

13. Bulevar Kralja Aleksandra i tramvaje koji prolaze sa sve drvecem koje je poseceno od strane jednog ridjeg coveka. 

14. Raznovrsnost i sarolikost

15. Lep i zapusten mada se i ovo drugo popravlja.

16. Najomrazeniji grad provincije i dijaspore

17. Kineski turisti

18. Razlicit u u odnosu na vecinu evropskih gradova, neobican, ne robuje sredjenosti i jasnim pravilima

19. Deficitaran Beogradjanima

20. Suficitaran ljudima koji ga ne vole i cine da bude gori nego sto jeste. 

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...
On 4/5/2020 at 5:37 AM, mrd said:

Nema ga više onako kako je bilo sve se zatvori a tu se može.

 

cbfefe8bf859c53ab7e61df5be9408fb.jpg

 

 

Odeš na sajt 

 

www.beograd.com

 

I tamo imaš live cam, 24x7.  Ima tab "Beograd uživo". Ja ga često držim u drugom ekranu, nekad me izbaci.

 

Vlasnici sajta su ekipa srpskih Amerikanaca, imali su dobru prođu (od donacija kupili nove servere) za vreme bombardovanja a sada je ovako. Opet, mogu da privirim u moj rodni grad.

Malo me je začudilo, sa ove distance, koliko je Avala u stvari blizu grada.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...