Jump to content

Recommended Posts

47 minutes ago, misapet said:

Stručna primedba.Upućuje da niste u stanju da prepoznate da je funkcija MyVLOOKUP ustvari pretvorena dvofunkcija Index/Match u jednu jedinu.Razlika ,za one koji znaju nešto više od vas je u tome što baš onda kada vam treba Index/Match vi to morate da napišete  uz rizik da to ne uradite kako valja a pozivanjem funcije MyLOOKUP vi ste već u postupku.Osim toga oni koji 'znaju stvari' svaku novu funkciju (svojeručno napravljenu) u relativno laganom postupku integrišu u spisak funkcija (za neupućene kroz sopstvenu knjigu funkcija ..ekstenzija .xla).Dakle,pre nego što se upustite u stvari koje poznajete na amatersko/korisničkom nivou malkice promislite kako to izgleda onima čiji je nivo znanja nešto ili više od toga veći od vašeg.Da zaključim: Index/Match i MyVLOOKUP 'rade' POTPUNO ISTO samo je upotreba funkcije za korisnika ozbiljno olaksanje.Pozdrav ..i nastavite sa pesmuljcima

Misko sto ima sve 5ice pisite cesce super vam je ton. 🙂
Vidi se da nista dugo ovde, a niste vala ni citali dovoljno.


Cemu praviljenje fje kad radi ono sto postojeca (do duse kobin) vec radi i pritom ima dosta jednostavnu  sintaxu?
amatersko korisnicki nivo?
Moram priznati da sam se malKo uvredio ovde, mada ondaK sam bolje razmislio pa me u stvari zabole za vase misljenje. 🙂

Hajde da ga merimo (misleci na nivo znanja) - odzvanjalo mi u vujglici

Pesmuljicu nisam ja smislio isuvishe je genijalna.

 

Kako ste neko ko ima skyhigh nivo znanja morali biste znati da neko sa amterskim nece biti u stanju, bez obzira na vasu slikovnicu gore, da napravi custom fju.
lakse mu da koristi index match.

moze da se ubaci i OFFSET sa COLUMN itd..
Znate ovo pardon sto vam krvare ochi.


Jos jedared, pisi cesce 🙂🙂 

 

 

Edit:

Profesore eve vam ga jos 1 vlookup

=SUMPRODUCT(--($B$57:$B$58=K55),--($C$57:$C$58=L55),$D$57:$D$58)

 

treba li vam vlookup koji trazi ulevo ne udesno??

Kako ste strucnjak, valjalo bi podeliti expertizu u nadi da ce nas biti vise sa nivoom znanja poput vaseg.

 

Edited by Squabbit
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Squabbit said:

Misko sto ima sve 5ice pisite cesce super vam je ton. 🙂
Vidi se da nista dugo ovde, a niste vala ni citali dovoljno.


Cemu praviljenje fje kad radi ono sto postojeca (do duse kobin) vec radi i pritom ima dosta jednostavnu  sintaxu?
amatersko korisnicki nivo?
Moram priznati da sam se malKo uvredio ovde, mada ondaK sam bolje razmislio pa me u stvari zabole za vase misljenje. 🙂

Hajde da ga merimo (misleci na nivo znanja) - odzvanjalo mi u vujglici

Pesmuljicu nisam ja smislio isuvishe je genijalna.

 

Kako ste neko ko ima skyhigh nivo znanja morali biste znati da neko sa amterskim nece biti u stanju, bez obzira na vasu slikovnicu gore, da napravi custom fju.
lakse mu da koristi index match.

moze da se ubaci i OFFSET sa COLUMN itd..
Znate ovo pardon sto vam krvare ochi.


Jos jedared, pisi cesce 🙂🙂 

 

 

Edit:

Profesore eve vam ga jos 1 vlookup

=SUMPRODUCT(--($B$57:$B$58=K55),--($C$57:$C$58=L55),$D$57:$D$58)

 

treba li vam vlookup koji trazi ulevo ne udesno?
 

Rasprava o tome da li je brže ukucavanje u polju: =INDEX(RangeB;MATCH(*;RangeA;0) ili  pozivanje funkcije koja od vas traži da unesete tri podatka (=MyVLOOKUP(*;RangeA;RangeB)) nepotrebna.Rade potpuno istu stvar.Funkcija(koja menja dve funkcije) je prosto,jednostavnija za unos i samo je to neka prednost (probajte u dobroj volji da u desetak polja razbacanih na stranici  ukucate INDEX/MATCH pa onda MyVLOOKUP i uverite se...pre toga u listu funkcije morate dodati i ovu 'moju').Pričamo isključivo o pretraživanju LEVO Što se potreba pojavljuje češće prednost je vidljivija.Kada radite sa površinom kruga,obimom kruga,površinom valjka..(koristim jednostavne primere) onda je,ukoliko umete da napravite funkciju kojom ubrzavate rad logično da to u jednom momentu i uradite.

Ovaj primer (=SUMPRODUCT(--($B$57:$B$58=K55),--($C$57:$C$58=L55),$D$57:$D$58)) nema sumnje, u konretnom prostoru (adresiranje je absolutno) radi perfektno ali ne dodiruje ovu diskusiju.

Kada provodite dobar deo dana radeći u excelu umorite se od dosadnih ponavljanja pa napravite makro i olakšate sebi rad.U tom smislu je pravljenje 'lične funcije' ubrzanje u situaciji kada je broj ponavljanja kritičan.

Ponovnim čitanjem mog prvog odgovora uverio sam se da ima podosta nadmenosti (koja nikada i nikome nije neka pomoć) pa se u tom saznanju izvinjavam.Naravno,niste mi ostali dužni,verovatno sa pravom pa ću odgovoriti samo na primedbu da nisam čitao dovoljno.Jesam poslednjih pedesetak godina a ni danas ne posustajem.Pozdrav

 

1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, misapet said:

Rasprava o tome da li je brže ukucavanje u polju: =INDEX(RangeB;MATCH(*;RangeA;0) ili  pozivanje funkcije koja od vas traži da unesete tri podatka (=MyVLOOKUP(*;RangeA;RangeB)) nepotrebna.Rade potpuno istu stvar.Funkcija(koja menja dve funkcije) je prosto,jednostavnija za unos i samo je to neka prednost (probajte u dobroj volji da u desetak polja razbacanih na stranici  ukucate INDEX/MATCH pa onda MyVLOOKUP i uverite se...pre toga u listu funkcije morate dodati i ovu 'moju').Pričamo isključivo o pretraživanju LEVO Što se potreba pojavljuje češće prednost je vidljivija.Kada radite sa površinom kruga,obimom kruga,površinom valjka..(koristim jednostavne primere) onda je,ukoliko umete da napravite funkciju kojom ubrzavate rad logično da to u jednom momentu i uradite.

Ovaj primer (=SUMPRODUCT(--($B$57:$B$58=K55),--($C$57:$C$58=L55),$D$57:$D$58)) nema sumnje, u konretnom prostoru (adresiranje je absolutno) radi perfektno ali ne dodiruje ovu diskusiju.

Kada provodite dobar deo dana radeći u excelu umorite se od dosadnih ponavljanja pa napravite makro i olakšate sebi rad.U tom smislu je pravljenje 'lične funcije' ubrzanje u situaciji kada je broj ponavljanja kritičan.

Ponovnim čitanjem mog prvog odgovora uverio sam se da ima podosta nadmenosti (koja nikada i nikome nije neka pomoć) pa se u tom saznanju izvinjavam.Naravno,niste mi ostali dužni,verovatno sa pravom pa ću odgovoriti samo na primedbu da nisam čitao dovoljno.Jesam poslednjih pedesetak godina a ni danas ne posustajem.Pozdrav

 

1.jpg

 

Mislih da niste citali forum.

Vecina konverzacija ovde je u mnogo prizemnijem tonu od vaseg. U tom zecu grmi lez.

 

Apsolutno je lakse kucati 1 formulu nego kombin 2. Samo moj licni utisak je da je lakse navika index/match. No kao sto rekoh licni utisak, tj lakse je meni.

Eto i ja nemam problem da kazem da sam odg sa malo vishe soli odozgore.  Pardon maj french ez vel. 🙂

 

Ja sam ogranicen na koriscenje excela u finansijama pa se trudim da nemam fajlove, sheetove gde treba/mora da ukucam u 10 rastrkanih polja formulu.
 

Cilj je vazda napraviti samo 1 formulu koju cu do "kraja" samo prekopirati...

 

za levi lookup imao sam na umu sledece:
        
     Amt     Month
       50       Jan

       70        Feb

       80        Mar

 

trazimo iznos a lookup vrednost nam je mesec. 🙂 
offset match offset i rows daje "levi" lookup 🙂 

 

Link to comment
Share on other sites

U mom prvom mudrovanju na ovom topiću ponudio sam Funkciju MyVLOOKUP. U nameri da izgladin nejasnoće i da nikoga ne uvredim (što inače uspešno radim) prikazujem se po drugi put.Ovoga puta atačujem jedan PDF-ič koji pomaže da malkice pojasnim kako stvar funkcioniše..sada po rednim brojevima (tu su još i tri 'sličice' ,zlu ne trebalo)

DrugiKorak.JPG

PrviKorak.JPG

MyVLOOKUP.JPG

MyVLOOKUP.pdf

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Squabbit said:

 

Mislih da niste citali forum.

Vecina konverzacija ovde je u mnogo prizemnijem tonu od vaseg. U tom zecu grmi lez.

 

Apsolutno je lakse kucati 1 formulu nego kombin 2. Samo moj licni utisak je da je lakse navika index/match. No kao sto rekoh licni utisak, tj lakse je meni.

Eto i ja nemam problem da kazem da sam odg sa malo vishe soli odozgore.  Pardon maj french ez vel. 🙂

 

Ja sam ogranicen na koriscenje excela u finansijama pa se trudim da nemam fajlove, sheetove gde treba/mora da ukucam u 10 rastrkanih polja formulu.
 

Cilj je vazda napraviti samo 1 formulu koju cu do "kraja" samo prekopirati...

 

za levi lookup imao sam na umu sledece:
        
     Amt     Month
       50       Jan

       70        Feb

       80        Mar

 

trazimo iznos a lookup vrednost nam je mesec. 🙂 
offset match offset i rows daje "levi" lookup 🙂 

 

Praksa da koristite OFFSET je OK mada ja iskreno više volim INDEX/MATCH a od kada sam porodio ovo moje čudo od tri reda onda sam mu naklonjen očinski (možda otuda potiče i 'ona' žestoka odbrana)..Asocijacija (očinski) me dovodi do priznanja da sam se od sina ogrebao za Excel 365 i apsolutni savet.Da.Dodatna korist je što više nisam pirat

Diskusija-Forma.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja imao na umu nesto vise dinamicki..

 

XSj1wwD.png

 

 

Ja npr koristim dosta index/offset/match

Bas skoro pravio sam neke budget template gde imamo 2018 jan, 2019 jan act podatke i 2020 jan budget. Kako je poenta celog templatea da dobijemo output za budzetirane vrednosti za 2020 u tacno odredj formatu za unos u bazu podataka, koristio sam offset da izvlacim podatke koji mi trebaju jer su mi trazeni podacu u svakoj 3oj koloni.

 

umesto da za cols argument u offsetu pisem 3,6,9,12 itd sa fjom COLUMNS sam odradio isto to samo, dinamicki. 1 formula i gotovo.


Sent from my SM-G965U using Tapatalk

Edited by Squabbit
Link to comment
Share on other sites

Excel je u stvari Unisys proizvod, tada zvan Multiplan. Sa Microsoft su razmenili Multiplan za MS Basic (programski jezik) 1986. i onda je na uspešnosti Microsofta taj proizvod dobio popularnost.

Pa nije ni nešto loš. Osim što sekretarice znaju to bolje od mene pa kada nešto pošalju da popunim ima da se rvem sa time.

 

Ceo taj MS Office Suite pravi MS više para nego nacionalni dohodak Srbije. Kažu, 50 milijardi dolara.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Yoyogi said:

Ceo taj MS Office Suite pravi MS više para nego nacionalni dohodak Srbije. Kažu, 50 milijardi dolara.

 

Netacno. 

 

Microsoft Productivity & Business Processes doneo je 41milijardu USD u prethodnoj fiskalnoj godini (to je kod MS-a od 1. jula do 31. juna naredne kalendardske godine). I imao  je rast od 5.3 milijarde USD u odnosu na prethodnu fiskalnu. 

 

A Office je samo jedan od niza proizvoda u ovom segmentu. Tu su jos i svo ono licenciranje za Exchange, Sharepoint, Teams, Skype, kao i Dynamics 365 (CRM i ERP) - sve to u consumer, business, cloud ili on-prem varijanti... + svi prihodi koje im LinkedIn donosi. 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, MetalHead said:

 

Netacno. 

 

Microsoft Productivity & Business Processes doneo je 41milijardu USD u prethodnoj fiskalnoj godini (to je kod MS-a od 1. jula do 31. juna naredne kalendardske godine). I imao  je rast od 5.3 milijarde USD u odnosu na prethodnu fiskalnu. 

 

 

Kume, koliko jun ima dana :smiley33:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Yoyogi said:

Šta je onda netačno? "Productivity" su Excel. PowerPoint, MS Word, Outlook za većinu korisnika. Za te druge mnogi nisu ni čuli a kamoli koristili.

 

Auuuu sine opet pokazujes koliko si ogranicen u razmisljanju - pa to sto ti nikada nisi cuo za nesto apsolutno ne mora da znaci da je to manje znacajno. Ne bih da te edukujem vise. Najgore je uciti necemu onoga koji ne zeli nista da nauci. 

 

3 hours ago, Romantik said:

Kume, koliko jun ima dana :smiley33:

 

Kad se nategne ima i vise 😄 ne znas ti kako u prodaji izgleda poslednji dan ciklusa. Ponvalja se jos par dana posle 😄 Antidatumira 😄 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...