Jump to content

Recommended Posts

Kapiram da vecina nas koji veslamo u potpalublju korporativne galije koristi svakodnevno excel.. Ja npr najveci deo radnog dana provedem tako.

Elem, ne bi bilo lose da podelimo ovde neka resenja za probleme koji nas more.

"De popi malo, pa da pocnemo:"

Zavrsavah neki dashborad i kako bih popunio isti reshih da dodam top 5 salesmana. Ubacim to linkujem sa slicerima i npr kada izaberem samo Jun dobijem da 2je njih ima isti broj prodaja u junu. Kako fja LARGE izbacuje vrednosti koje nisu unique tu naidjoh na problem. Kada hocu da izbacim njihova imena sa INDEX/MATCH excel prepoznaje samo prvu vrednost i za sve ubacuje 1. osobu u nizu.


=LARGE($B$82:$B$148,J19)

 

rez je 12

 

Setim se da mora da ima neko prejebavanje... 

Da bih odradio ovo morao sam prvo da zaokruzim vrednosti, a onda da dodam ROW f-ju kako bih "dodao" malenu vrednost u decimalama da napravim unique vrednosti...

Posle modifikacije dobijem:
=LARGE((ROUND($B$82:$B$148,2)+ROW($B$82:$B$148)/10000),J19)

rez je 12.0115

 

Da bih zavrsio celu stvar morao sam da u INDEX/MATCH za lookup array ubachim istu stvar tako da =>
=INDEX($A$82:$A$148,MATCH($M19,(ROUND($B$82:$B$148,2)+ROW($B$82:$B$148)/10000),0))

 

Eto malena zjbancija za pocetak, bilo bi vrh da ima jos neko ko se mlati sa ovim..

Zivi bili!
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sta ti je data source? Mislim da je uvijek bolje da se to rijesi u back end, nego u front end.

Mogao bi da se doda npr redni broj itd i onda poreda po tome.

Ako je SQL server onda npr RANK() OVER(PARTITION BY salesman ORDER BY sales DESC) ili nesto slicno.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Amigo said:

Sta ti je data source? Mislim da je uvijek bolje da se to rijesi u back end, nego u front end.

Mogao bi da se doda npr redni broj itd i onda poreda po tome.

Ako je SQL server onda npr RANK() OVER(PARTITION BY salesman ORDER BY sales DESC) ili nesto slicno.

 

Rece mi Amigo jednom da ne ponizavam Excel developere. To nisam zaboravio.

Zaista, neke stvari koje mi trebaju svaki dan  iz Corp Data Base, izvuku se, pa me pita da li ih hocu u Excel.

Sigurno da hocu i to radim svaki dan na kraju radnog vremena, report koji ide gore sve do Execs & VPs.

 

Povlacim svoju rec i odajem priznanje onima koji iz Corp DB mogu tako lepo da izvuku i lepo i jasno prikazu u Excel sta se desava.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Sta ti je data source? Mislim da je uvijek bolje da se to rijesi u back end, nego u front end.

Mogao bi da se doda npr redni broj itd i onda poreda po tome.

Ako je SQL server onda npr RANK() OVER(PARTITION BY salesman ORDER BY sales DESC) ili nesto slicno.

 

Uh tek sam poceo da radim nisu mi jos nista dali da vidim, cenim da je obicna DB kojoj cu da pristupim ili sa MS Access ili SQ server-om 🙂
Kolega poslao macro-enabled excel file koji "vuce" iz DB. Ovo je nestandardizovano nesto sto sam radio za interne potrebe vlasnika i CFO-a. Totalno meni dato da se igram i predlozim sta ja mislim. Za par sati sam ga napravio da samo kliknem rfrsh, excel povuce podatke iz DB, sve je dinamicki, vezano sa pivotima, napravljeni chartovi, ubaceni sliceri. Ovo je bila moja popuna da bi dashboard izgledao lepse i simetricno.

 

 

1 hour ago, Yoyogi said:

 

Rece mi Amigo jednom da ne ponizavam Excel developere. To nisam zaboravio.

Zaista, neke stvari koje mi trebaju svaki dan  iz Corp Data Base, izvuku se, pa me pita da li ih hocu u Excel.

Sigurno da hocu i to radim svaki dan na kraju radnog vremena, report koji ide gore sve do Execs & VPs.

 

Povlacim svoju rec i odajem priznanje onima koji iz Corp DB mogu tako lepo da izvuku i lepo i jasno prikazu u Excel sta se desava.

 

 

Uh ma moze svasta... Secam se u Srbiji kad sam radio u real estate.
Ja sam pravio BP za 33 objekta, svaki objekat ima svoj OpEx, CapEx, i CF..
Sve ukupno bilo 250+ sheet-ova i oko 70Mb. Al' radilo kao sat. 1 assumption page gde se menjaju inputi sve ostalo "radi samo" 🙂

Polaqko gazi vreme excel, ali uz npr Alteryx dosta toga brzo moze da se odradi.. Samo da je strktura konstantna 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ma znam. Ja sam vecinom sa DB radio u accessu, sad imam na kompu i 1 i 2gi. 


Meni je navise legao Alteryx..

to je nesto ovako.
Koristi neki malo modifikovan SQL i bas je predobar software 

 

Screenshot-6-1024x548.png

 

large?v=1.0&px=999

Edited by Squabbit
Link to comment
Share on other sites

ima integrisan AI koji krene da "uchi".. 
Ali to sam bukvalno zagrebao povrsinu.. Nisam se uspeo toliko snaci sa tim pa sam i pobegao od patikara gde sam radio sa Alteryx..

Sad opet dobri stari access ili ovaj sql server (ili report) ne znam sta im je preferencija.. Skup Alteryx mnogo...

Link to comment
Share on other sites

Ne bih da pametujem, i ja sam cesto u Excel-u, doduse manje nego ranije ali zar se za ozbiljne stvari i dalje koristi Excel? Tableau, PowerBI i ostala druzina... (zapravo to je razlog zasto nisam vise toliko u Excel-u). 

 

Mislim, ok je Excel za ad-hoc reporte i kad hoces da zvaces neku ogranicenu kolicinu offline/downloadovanih podataka. Ali su prohtevi daleko porasli 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja radih u top 4 patikarskoj kompaniji nesto jece od 2 godine..
Uz sve Alteryx-e, MicroStrategy, Tableau-e, 80% stvari se radilo u excelu.

U novoj firmi takodje. 

Evo sada npr, vecina fajlova/analiza je napraljena da uz VBA kod "vuche" podatke iz DB i uz linkovanje i data manipulation izvestaj je tu  na 1 klik daleko.

Naravno uz inicijalno podesavanje, linkovanje podataka..

Nece excel jos nidje..

Edited by Squabbit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Squabbit said:

Ja radih u top 4 patikarskoj kompaniji nesto jece od 2 godine..
Uz sve Alteryx-e, MicroStrategy, Tableau-e, 80% stvari se radilo u excelu.

U novoj firmi takodje. 

Evo sada npr, vecina fajlova/analiza je napraljena da uz VBA kod "vuche" podatke iz DB i uz linkovanje i data manipulation izvestaj je tu  na 1 klik daleko.

Naravno uz inicijalno podesavanje, linkovanje podataka..

Nece excel jos nidje..

 

Slazem se, jer je Excel fleksibilan, tako da korisnici mogu da dodaju razne kolone, formule, filtere, sve je pregledno i kompatibilno.

Cak ni ne mora u vecini slucajeva ni da se koristi VBA, ako se podaci dobro pripreme na DB strani. Npr kreiras neki view ili stored procedure i onda ga dodas kroz Data -> Connection na neku Pivot table i fantisticni rezultati se mogu napraviti, a da cak korisnik ni ne vidi strukturu iza toga.

Takodje Excel se moze vezati za multidimenzionalne i tabularne modele,  sto moze da radi jako brzo dok je velicina fajla minimalna, uz ako treba i grafikone, slajsere itd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I sve to isto, a i vise moze, i Tableau, PowerBI... i ne treba ti nista osim browser-a 🙂

Bez ljutih masina. 

 

Ja gledam to vise sa strane nekog ko konzumira podatke - dok se otvori Excel, dok povuce i osvezi podatke, da li ima dovoljno memorije i CPU-a (ako jos nesto radis osim Excel-a)... to nekada traje citavu vecnost, dok cloud resenje to isto servisa za par sekundi. 

 

Naravno, sve ima svoje prednosti i mane - neko jednostavno ne zeli da drzi podatke "tamo negde". 

Link to comment
Share on other sites

@MetalHeadako se Excel kaci na multidimenzionalne modele MDX ili tabularne sa DAX, onda se sve odvija na serveru, Excel je samo front end i radi brzo koliko je brz server.

PowerBI koristi DAX, isto kao i tabularni modeli. Tableau  je slican PowerBI i problem je da je to sve jako skupo i nisam siguran da li ce da opravda troskove.

Medjutim reporting sistem mora da postoji zbog nekih drugih stvari, kao sto je automatska distribucija izvjestaja i slicno. Moja kompanije je nekada koristila Crystal reports, pa je onda presla na Microsoft Reporting Services gdje je bio jedan sjajan alat u verziji 2005, Report builder gdje korisnici mogu da kreiraju svoje izvjestaje skoro bez ikakvog IT znanja. 

Biraju polja, filtere, grupisanja itd medjutim slijedeca verzija iz 2008 je sve iskomplikovala do mjere da je neupotrebljiv.

 

Problem sa Excelom je da je to single user aplikacija, dok jer PowerBI ili Tableau predvidjen za siru upotebu, kao sistem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Upravo to. 

 

Kod nas je kontroling došao do nekih neverovatnih tabela po 300-400mb, bez ijedne grafike. I tu najviše dođe do izražaja taj "single user" aspekt. Ok, odavno su fajlovi na šerovima da su dostupni svima kojima treba da budu, ali je problem što neko uđe, odradi nešto, onda excel kalkuliše 5-6 minuta. Samo otvaranje tih fajlova je nekoliko minuta.

 

Donekle smo im pomogli sa instalacijom virt. mašina na kojima se to radi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, realno *w said:

Upravo to. 

 

Kod nas je kontroling došao do nekih neverovatnih tabela po 300-400mb, bez ijedne grafike. I tu najviše dođe do izražaja taj "single user" aspekt. Ok, odavno su fajlovi na šerovima da su dostupni svima kojima treba da budu, ali je problem što neko uđe, odradi nešto, onda excel kalkuliše 5-6 minuta. Samo otvaranje tih fajlova je nekoliko minuta.

 

Donekle smo im pomogli sa instalacijom virt. mašina na kojima se to radi.

 

 

Been there, done that 🙂

Link to comment
Share on other sites

meni je excel ovih dana na teskoj shit-listi, ali ne zbog reportinga

 

radim za veliku americku korporaciju, fortune 500, istorijski vrlo konzervativnu, i sa mnooooogo interne politike

nase pravno lice u srbiji hostuje vise razlicitih business unita, koji za svoje operacije u srbiji koriste nekoliko razlicitih ERP-ova

radim na projektu konsolidacije pravnog lica, kako bi na kraju statutarno/PDV izvestavanje islo sa jednog izvora

imam gotov alat u primarnom finance ERP-u, koji moze da importuje manje vise bilo koji format sa bilo kog izvora. nemam nikakav dodatni razvoj, samo konfiguracija postojeceg alata

izabrali smo xml kao opste prihvacen standard, i vec uradili integraciju sa dva BU

3. BU trenutno implementira SAP za svoje operacije, i na jednoj od prezentacija projekta, CIO celokupne korporacije pita "a zasto koristite xml a ne xls(xlsx) za integraciju"....i niko jebeno nije znao da mu odgovori(ja nisam bio deo tog call-a)

 

sledeci dan dobijam mail od nekog nizeg IT direktora kako treba integraciju da radim preko excela i jos mi kao objasnjava prednosti xls u odnosu na xml

hteo sam sve da ih oduvam i kazem nema sanse da to radimo tako...ali sam se srecom uzdrzao od slanja maila isti dan

naredna 2 dana sam morao da iskoristim sve svoje politicke vestine i kontakte, ne bi li nekako ubedio CIO-a kompanije od 5 milijardi da XLS kao tehnologija za integraciju u 2020. nema mnogo smisla...i uz to naravno da on moze da sacuva obraz u celoj prici kada promeni odluku

radosti korporativnog zivota

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Swift Pancakez said:

naredna 2 dana sam morao da iskoristim sve svoje politicke vestine i kontakte, ne bi li nekako ubedio CIO-a kompanije od 5 milijardi da XLS kao tehnologija za integraciju u 2020. nema mnogo smisla

Koliko su te puta banovali dok si objasnio 😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, pepe sancez said:

Koliko su te puta banovali dok si objasnio 😉

pazi, kad sam pustio prvi mail, ovaj jedan stariji kolega englez rece "idemo posle na pivo...ako stigne od IT-a ti placas posto si verovatno pobedio...ako stigne od HR-a ja placam posto si verovatno nezaposlen"

 

elem, moderacija u firmi ispade stroga, ali pravicna...iako ne previse pametna

nakon krace rasprave i par mailova konsenzus je bio da imam poentu i da nastavim as planned

 

vidis, sve se moze kad se hoce(i kad slusas pametnijeg od sebe:))

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Swift Pancakez said:

CIO celokupne korporacije pita "a zasto koristite xml a ne xls(xlsx) za integraciju"....i niko jebeno nije znao da mu odgovori(ja nisam bio deo tog call-a)

 

Ovo mi je totalno nelogicno, Excel za integraciju:smiley33: ko je sve CIO :ajme:

 

Mozes li ukratko da objasnis kako ste na kraju to izveli i sta je finalni proizvod?

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Amigo said:

 

Ovo mi je totalno nelogicno, Excel za integraciju:smiley33: ko je sve CIO :ajme:

 

Mozes li ukratko da objasnis kako ste na kraju to izveli i sta je finalni proizvod?

Moguce da je, kad je prvi put kliknuo na xml file, otvorio isti pomocu Excella,  pa mu je Windows to zapamtio kao aplikaciju - open with... set as default aplication.

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2019 at 3:56 PM, Amigo said:

Ovo mi je totalno nelogicno, Excel za integraciju:smiley33: ko je sve CIO :ajme:

Mozes li ukratko da objasnis kako ste na kraju to izveli i sta je finalni proizvod?

u odbranu naseg vrlog CIO, dve su ideje bile iza excela:

1. u pitanju je light integracija, jednom mesecno, u jednom smeru, gde se iz SAP-a salju GL Net Change za dati mesec, i detaljan VAT Entry(kako bi mogli da dobijemo konsolidovan srbijanski POPDV obrazac). s obzirom na tu ucestalost, neke od ociglednih prednosti xml-a i nisu toliki faktor

2. excel je human-readable, dok xml i nije bas. kad kazem human mislim human-human, ne IT-human. ideja je da FiCo moze da pogleda fajl pre import i vidi da li mu se sve slaze

 

naravno, uradili smo na kraju kako sam ja rekao:)

sto se tice finalnog proizvoda, on jos ne postoji za ovaj deo price, tek smo se dogovorili koja tehnologija ce da ide za interfejs sa SAP-om. timeline za celu pricu zavisi od implementacije SAP-a koja je trenutno u toku

ono sto trenutno imam je postojecu NAV instancu sa vise odvojenih BU kompanija, koje salju podatke u kompaniju za statutory izvestavanje

ideja je da na kraju, statutory  izvestavanje na nivou pravnog lica ide iz istoimene kompanije u NAV-u

kako sam razumeo, nije daleko dan kada ce poreska zahtevati da im se na sajtu uploaduje xml fajl za POPDV

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Bila bi mi potrebna mala pomoc oko Excela - tacnije - Google Sheets-a.

 

Treba da kreiram malo napredniju verziju dokumenta koja bi sluzila da developeri ubacuju svoje radno vreme, info o dnevnom radu, projektima i sl. a da menadzment istovremeno moze lako da izvuce te podatke i kreira par jednostavnih izvestaja.

 

Uglavnom, da ne davim bez veze topic, i ne pisem puno oko necega u sta se ne razumem previse - ko ima par minuta viska i dobre volje posaljite mi PM. Placam u pivu prvom prilikom kad dodjete u Novi Sad.

 

ljubim ruke, hvala lepo

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Za one koji čekaju XVLOOKUP (a načekaće se) napravio sam funkciju MyVLOOKUP koja pretražuje I LEVO I DESNO od LookupValue..

sudeći po diskursu koji zatičem na ovom forumu (prvi prvcijati put sam ovde) neće vam biti potrebno objašnjenje kako uneti,koristiti i integrisati funkciju u recimo: MOJE FUNKCIJE (ili nešto maštovotije)..

 

MyVLOOKUP.JPG

MyVLOOKUP2.JPG

MyVLOOKUP3.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Squabbit said:

Index/Match najbolji za lookup podataka, mada i ovo fercera 🙂

Stručna primedba.Upućuje da niste u stanju da prepoznate da je funkcija MyVLOOKUP ustvari pretvorena dvofunkcija Index/Match u jednu jedinu.Razlika ,za one koji znaju nešto više od vas je u tome što baš onda kada vam treba Index/Match vi to morate da napišete  uz rizik da to ne uradite kako valja a pozivanjem funcije MyLOOKUP vi ste već u postupku.Osim toga oni koji 'znaju stvari' svaku novu funkciju (svojeručno napravljenu) u relativno laganom postupku integrišu u spisak funkcija (za neupućene kroz sopstvenu knjigu funkcija ..ekstenzija .xla).Dakle,pre nego što se upustite u stvari koje poznajete na amatersko/korisničkom nivou malkice promislite kako to izgleda onima čiji je nivo znanja nešto ili više od toga veći od vašeg.Da zaključim: Index/Match i MyVLOOKUP 'rade' POTPUNO ISTO samo je upotreba funkcije za korisnika ozbiljno olaksanje.Pozdrav ..i nastavite sa pesmuljcima

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...