Jump to content

Opšte diskusije


Borko

Recommended Posts

  

 

Novakova KZS

izmedju ostalog pominje onaj suludi podatak da je prosek godina ljudi koji prate tenis 61 godina (sto je neki podatak, kako citam, izvucen iz konteksta, a odnosi se na USA i to na tv gledaliste koje gleda bese kablovsku - gde je tu mladji narastaj koji prati preko interneta, strimove itd.?).

Nesto kasnije u srpskom delu KZS pominje kako je tenis 3. ili 4. sport na svetu prema broju ljudi koji ga prate, pa pominje  1,3 - 1,4 milijardi stanovnika koji ga prate. Malo cudna racunica. Ne mogu da verujem da se na planeti Zemlji moze nakupiti grupa od 1,3-1,4 milijarde ljudi kojima je prosek godina 61, a da su svi ljubitelji tenisa!

 

Ovde

https://www.statista.com/statistics/265759/world-population-by-age-and-region/

kaze da je 26% stanovnistva Zemlje je mladje od 15 godina - iliti oko 2 milijarde

a 9% je starije od 65 godina - sto je 0,7 milijardi.

 

ovih 0,7 milijardi bi svi morali da budu ljubitelji tenisa, pa da zajedno sa dodatnih 0,7 milijardi mladjih od 65 godina nekako napabircimo prosek godina od 61! (grubo racunato)

 

Inace je pominjao Moratoguov izum od letos (igranje na vreme). :classic_rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

u Nemackoj je i tesko nekom "slucajnom prolazniku" da naleti na tv prenos tenisa, dok je fudbal na svakom bogovetnom kanalu.

 

Bese prosle godine je Nemacka igrala DC mec u Spaniji, u Valensiji cini mi se, na onom stadionu za borbe bikova. Imali su Zvereva, druge Nemce u usponu, s druge strane Nadala, Ferera... I to nije moglo nigde da se vidi na normalnoj tv (samo je moglo preko streama da se gleda, ne ni preko pay tv).

 

Prakticno jedino GS-ove moze obican nemacki tv gledalac da odgleda - na ES, ali je to takodje u opasnosti kad konkurise biciklizam, pa cak i snuker. A i kad prikazuju tenis prednost imaju nemacki teniseri (dok ne poispadaju), kriterijum uopste nije zanimljivost meca. Pored toga, imaju suludi obicaj da u sred zivog tenisa ubace emisiju s Bekerom ili Ritner (po programu im, valjda :classic_rolleyes: ), a onda se vrlo cesto desi da imamo bez veze pauzu (prazan hod) dok se ceka "nocna sesija" :ajme: . Ako hoces da gledas tenis moras da "kupis" ES player. Apsolutno ne cine tenis atraktivnim za slucajne gledaoce (mene licno ne privlaci Bekerovo trabunjanje o lepoti teniserki, kao i povremeni prilozi o tome "kako je sve bilo mnogo bolje u Bekerovo vreme" :classic_rolleyes: )

 

A cujem da se i ljudi iz drugih zemalja (USA prvenstveno) zale na slicno, da komentatori blebecu bez prestanka o cemu god im padne na pamet tokom meceva. Izgleda da u UK rade najprofesionalnije (ali je i tamo sve prebaceno na amazon, cini mi se).

 

 

  • Like 4
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Sećam se bila sam pre dve godine u Francuskoj za vreme Vimbldona i očekivala sam prenos na francuskom ES, kad cvrc, bilo samo na Beinsports kanalima koji se naravno plaćaju...

Kako ćeš doći do povremene publike ako joj tražiš da plati za nešto što ionako obično ne gleda?

Edited by alcesta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, tamo je prebaceno na Amazon Prime i bilo je problema, cesto je padala platforma i nije moglo da se gleda, ali verujem da se ti tehnicki problemi relativno lako resavaju.

 

Ali cinjenica je da to tenisu nedostaje, da prosecan gledalac moze da naleti na neki mec kad prebacuje kanale. A realno, da Djokovic nije postigao to sto je postigao ni mi ovde ne bi imali silne teniske prenose, bukvalno je ovde raj za teniskog navijaca.

Edited by Boxy
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Žalosno.

 

Mene brine šta će biti s tenisom na ovim prostorima jednom kad Novak ode u penziju, hoće li biti nekoga tko će ga moći barem koliko-toliko zamijeniti. Jer, ako neće, bojim se da je i nama pa-pa sa vrhunskim tenisom na TV-u :(.

 

Edit: @Boxy brža :)

Edited by Abudžaba Dabila
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Boxy said:

Ali cinjenica je da to tenisu nedostaje, da prosecan gledalac moze da naleti na neki mec kad prebacuje kanale. A realno, da Djokovic nije postigao to sto je postigao ni mi ovde ne bi imali silne teniske prenose, bukvalno je ovde raj za teniskog navijaca.

Za SK radi to slucajno "naletanje" na tenis, pricao je Srdjan Radojevic da ima meceva bez Djokovica koji su gledaniji od EL (kad su mu kukali kosarkaski fenovi sto je neki random tenis ispred basketa :classic_biggrin:)

Edited by zoe Bg
  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Boxy said:

Da, sto se tice SK, ja znam da je bio podatak da je i neki WTA random turnir ekstremno gledan, iako vecina nas kuka na zenski tenis (posebno tokom zajednickih turnira). :classic_biggrin:

 

 

Mislim da je to zbog kladionice najviše, nažalost. Na vrh mozga su mi se popele one (oglavnom srpske mada ima i naših) reklame istih na SK.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Abudžaba Dabila said:

 

Mislim da je to zbog kladionice najviše, nažalost. Na vrh mozga su mi se popele one (oglavnom srpske mada ima i naših) reklame istih na SK.

 

Ili je kladionica ili je problem sa potencijom :lol_2:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Boxy said:

Da, sto se tice SK, ja znam da je bio podatak da je i neki WTA random turnir ekstremno gledan, iako vecina nas kuka na zenski tenis (posebno tokom zajednickih turnira). :classic_biggrin:

 

Moja majka obožava ženski tenis i pre će gledati bilo koji WTA meč nego Novaka i ostatak ATP-a, bez obzira ko igra. Misterija :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

GS-ovi neće smanjivati broj setova, uvek će se naći 128 tenisera zainteresovanih da ga igraju.

Ja sam protiv čak i tajbrejkova (u svim setovima, ne samo u petom), kamoli smanjenja broja setova.

E sad, iz ugla tenisera, sigurno im je lakše da igraju BO3. Verovatno i iz ugla prosečnog gledaoca, lakše je da se odgleda kompletan BO3 meč.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iz ugla gledaoca na stadionu: zamisli platis neke silne pare da uzivas u nekom spektaklu i onda neko smandrlja svog protivnika za sat vremena u 2 seta (npr. Fed u Haleu na travi ima taj obicaj - i onda das silne pare da vidis Feda, a dobijes 40min "skraceni snimak" verziju).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bjorn Borg najveci super star open ere je skoro trecinu mejdzora odigrao sa Bye-vima ili na 2 dobijena u prvim rundama (RG, USO)

pre njega je i Lejver imao interensantna putesestvija do svojih kalendarskih slemova... ali koga to danas briga

 

koliko znam neko je predlozio da se prva 2 ili 3 kola na GS igraju na dva dobijena, sto zbog prenatrpanog rasporeda,sto zbog instant pratilaca...

Izvesno da od toga nema nista ali eto .... pitaju ljude za misljenje

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, wwww said:

Iz ugla gledaoca na stadionu: zamisli platis neke silne pare da uzivas u nekom spektaklu i onda neko smandrlja svog protivnika za sat vremena u 2 seta (npr. Fed u Haleu na travi ima taj obicaj - i onda das silne pare da vidis Feda, a dobijes 40min "skraceni snimak" verziju)

 

BTW, čini mi se da Noksa sve više i više diže ruke od PR izjava i priča ono što misli, šta god da misli, što pozdravljam.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stray_cat said:

Ja sam protiv čak i tajbrejkova (u svim setovima, ne samo u petom), kamoli smanjenja broja setova.

Ipak da ne preterujemo, ne mora baš svaki meč na slemu da se pretvara u test izdržljivosti, dovoljno traju i ovako.

 

2 hours ago, stray_cat said:

 

BTW, čini mi se da Noksa sve više i više diže ruke od PR izjava i priča ono što misli, šta god da misli, što pozdravljam.

 

Ovo je više za njegovu temu, ali ima on tu tendenciju već duže vreme, da mu je baš toliko bitno šta drugi misle odavno bi odustao i od deljenja srca na kraju meča. Nije da sam uvek presrećna, ali uglavnom mi je OK, dok se u toj iskrenosti drži tenisa i ne petlja se u ono što ne razume.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

45 minutes ago, alcesta said:

Ipak da ne preterujemo, ne mora baš svaki meč na slemu da se pretvara u test izdržljivosti, dovoljno traju i ovako.

 

Da otkucam, možda i grešim:

Ko ne brejkne protivnika za gem više, nije ga nadigrao (u tom setu).

Ako se gem dobija na dva poena razlike, onda bi trebalo i set (na dva gema razlike).

Ako postoji tajbrejk (pa se set može dobiti i za jedan gem), onda ne bi trebalo da postoji prednost u gemu, već da se igra do 40-40, pa ko dobije sledeći poen, taj je osvojio gem.

Ko igra tenis tako da često stiže do rezultata 6-6, ne bi trebalo da se žali na dužinu seta - nek' promeni stil, nek' igra agresivnije, nek' poboljša ritern ili defanzivu kada prima servis - setovi mu neće trajati dugo.

Bila je jedna statistika, da l' ovde, da l' na nekom stranom forumu, ne sećam se: većinu predugih mečeva na Vimbldonu je odigralo 2 ili tri tenisera od kojih je jedan bio Izner - i zbog toga su oni skratili peti set obaveznim tajbrejkom ako bude 12 - 12, pa se to i desilo odmah sledeće godine.

 

Ali, OK, recimo da preterujem za prva četiri seta: zašto se odlučujući set na 3 slema odlučuje tajbrejkom (RG ispade još i najtradicionalniji, što izuzetno poštujem), koji je konkretan razlog? Ako je argument da predugo traje meč, onda je to isti argument po kome treba skratiti mečeve na BO3, kraće će da traju, teniseri će ostajati sveži za sledeće mečeve, neće biti testova izdržljivosti itd etc.

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, stray_cat said:

Ako postoji tajbrejk (pa se set može dobiti i za jedan gem), onda ne bi trebalo da postoji prednost u gemu, već da se igra do 40-40, pa ko dobije sledeći poen, taj je osvojio gem.

To su već uradili u dublu, ne bi me čudilo da i u singlu to ispadne neko kompromisno rešenje. Meni je to i u dublu grozno, ali ako bi se biralo između toga i seta do 4 gema, valjda bih ipak izabrala ovo prvo, ono kao da mi stave pištolj uz glavu pa moram da biram :classic_biggrin:

 

24 minutes ago, stray_cat said:

Ko ne brejkne protivnika za gem više, nije ga nadigrao (u tom setu).

Mislim da je pojednostavljivanje svoditi sve na TB. Koliko imamo mečeva koji se završe bez ijednog TB-a, gde teniser pobedi "samo" zato što je odigrao bolje ključne poene u setu, a u ostatku meča bio "nadigran". Zato je tu ovo "osiguranje" od gemova na prednost, mislim da je to sasvim dovoljno da se smanje mogućnosti lutrije u tom smislu.

 

30 minutes ago, stray_cat said:

Ko igra tenis tako da često stiže do rezultata 6-6, ne bi trebalo da se žali na dužinu seta - nek' promeni stil, nek' igra agresivnije, nek' poboljša ritern ili defanzivu kada prima servis - setovi mu neće trajati dugo.

Ajde da kažemo taj je kriv što mu je takav stil igre pa nek igra u nedogled, a za šta su krivi njegovi protivnici koji igraju drugačije a kažnjavalo bi ih isto pravilo? I za šta su krivi ostali igrači koji sa svim tim nemaju veze a morali bi da noće u svlačionici ako im meč počinje na terenu posle Iznera ili Andersona?

 

34 minutes ago, stray_cat said:

Ali, OK, recimo da preterujem za prva četiri seta: zašto se odlučujući set na 3 slema odlučuje tajbrejkom (RG ispade još i najtradicionalniji, što izuzetno poštujem), koji je konkretan razlog? Ako je argument da predugo traje meč, onda je to isti argument po kome treba skratiti mečeve na BO3, kraće će da traju, teniseri će ostajati sveži za sledeće mečeve, neće biti testova izdržljivosti itd etc.

Pa ne verujem da se oni koji misle da slemovi treba da se igraju u 5 setova baš većinski slažu sa TB-om u petom. Meni je sasvim OK bilo i dosad bez toga. Još najmanje ima i smisla da se baš na RG od svih turnira ne uvede TB u petom setu. Mada lično mislim da je sasvim dovoljno onih 12 gemova što su uveli na W kao neko srednje rešenje. Ono što mi najviše tu smeta je što svaki slem sad uvodi svoja pravila za 5. set i svi hoće da su posebni. Tenis treba da ima ista pravila za sve turnire iste kategorije.

 

Vidi se da me čeka gomila posla kad sam zaglavila ovde da raspravljam u sitna crevca... :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, alcesta said:

Još najmanje ima i smisla da se baš na RG od svih turnira ne uvede TB u petom setu.

...

Ono što mi najviše tu smeta je što svaki slem sad uvodi svoja pravila za 5. set i svi hoće da su posebni. Tenis treba da ima ista pravila za sve turnire iste kategorije.

slazem se. trebalo bi da svi imaju ista pravila, a moj "predlog" (kao da mene neko pita) :classic_biggrin: je da se i u 5. setu igra standardni TB na 6:6, pa ko pre do 7 ili posle tog na 2 razlike (bese to vazi na USO).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...