Jump to content

Opšte diskusije


Borko

Recommended Posts

Vrlo je teško odrediti kriterijume i pogotovo važnost pojedinih kriterijuma prilikom procenjivanja ko je G.O.A.T. Koliko je teško porediti dostignuća u tenisu u različitim vremenskim periodima, to je posebna priča. Ipak, u eri "velike trojke" koju većina teniskih stručnjaka i bivših velikana svrstava među 5 najboljih igrača u istoriji, teško je odoleti poređenjima i predviđanjima o konačnom ishodu te pomalo isforsirane trke (ako je konačan ishod uopšte merljiv i moguć).

 

Uvažavajući sve moguće kriterijume, kao i navijačka opredeljenja, izdvojiću par svojih razmišljanja i prognoza na zadatu temu:

- RF je najveći teniser u istoriji (zbog ukupnog doprinosa i značaja za tenis kao sport generalno)

- RN će na kraju njihovih karijera imati najveći broj osvojenih GS turnira

- NĐ je najbolji teniser u istoriji gledajući isključivo nivo igre koji je pokazivao (i u kontinuitetu, i u svom piku) što će verovatno rezultirati rekordom u broju nedelja provedenih na prvom mestu ATP liste

Edited by harmonajzer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, harmonajzer said:

NĐ je najbolji teniser u istoriji gledajući isključivo nivo igre koji je pokazivao (i u kontinuitetu, i u svom piku) 

Ovo je verovatno i teze odrediti od toga ko je goat.

 

Sta se tacno racuna u peak, da li jedna sezona, mesec dana, jedan turnir, ili mozda cak jedan mec? Da li racunamo peak na svakoj podlozi posebno, ili na svim ukupno, jer je tesko doci do zakljucka da je iko bio manje pobediv od Nadala na sljaci, pa kako onda mozemo da racunamo da je neko imao veci peak od njega?

 

Cak i ako bismo razvrstali po podlogama, ponovo bismo morali da utvrdimo koliko dug vremenski period se racuna kao peak.

Link to comment
Share on other sites

1. GS titule,

2. Nedelje na prvom mestu,

3. Mastersi

4. Ukupan broj titula

5. H2H

6. Olimpijske igre, Dejvis kup.

To bi otprilike trebali biti kriterijumi.

Trenutno vodi RF u trci, ali sa najmanjim izgledima da tu i zavrsi od svo troje.

 

Edited by Cavani
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Ovo je verovatno i teze odrediti od toga ko je goat.

 

Sta se tacno racuna u peak, da li jedna sezona, mesec dana, jedan turnir, ili mozda cak jedan mec? Da li racunamo peak na svakoj podlozi posebno, ili na svim ukupno, jer je tesko doci do zakljucka da je iko bio manje pobediv od Nadala na sljaci, pa kako onda mozemo da racunamo da je neko imao veci peak od njega?

 

Cak i ako bismo razvrstali po podlogama, ponovo bismo morali da utvrdimo koliko dug vremenski period se racuna kao peak.

 

Nivo igre koji je pokazivao na pojedinim turnirima i u pojedinim mečevima (recimo prošlogodišnje finale AO, neki mečevi iz 2011. i 2015/16) je najkvalitetniji tenis ikada. Nisam usamljen u tom mišljenju (vidi pod Vilander, Muratoglu, Bolitieri...). Pretpostavljam da se njihovo mišljenje, kao i moje, odnosi na podlogu koja je danas najzastupljenija i na kojoj se igraju 2 GS turnira (mada lično mislim da Novak nije rekao poslednju reč recimo na Vimbldonu, naprotiv!).

Naravno, o Nadalovoj dominaciji na šljaci izlišno je pričati i slažem se sa tobom da je G.O.A.T diskusija jedna vrlo komplikovana stvar. 😀

Link to comment
Share on other sites

Svidja mi se kako si ovo raspodelio na ravne casti [emoji106]

 

Novak je definitivno sa ona 4 u nizu i onom 2011-om zaslužio da ga svrstas kao najboljeg u istoriji.

 

Rafa će gotovo izvesno biti najtrofejniji.

 

Fed će biti ikona zbog doprinosa i estetike.

 

Pošteno i najpribliznije nekoj objektivnoj istini.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Svidja mi se kako si ovo raspodelio na ravne casti [emoji106]
 
Novak je definitivno sa ona 4 u nizu i onom 2011-om zaslužio da ga svrstas kao najboljeg u istoriji.
 
Rafa će gotovo izvesno biti najtrofejniji.
 
Fed će biti ikona zbog doprinosa i estetike.
 
Pošteno i najpribliznije nekoj objektivnoj istini.
 
 
Predstojeci RG je kljuc za broj Rafinih trofeja. Bude li Thiem konacno uzeo RG, tesko ce Rafa do najveceg broja slemova.

Neka Thiem uzme RG a Novak Wimb&USO i svima lepo :)
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, berti said:

Hm, ne znam zasto Rafa slovi kao neko ko ce imati najvise slemova. Sem RG, nije najveci favorit na ostalim slemovima. Novak jeste na 3 slema prvi favorit.

Kladionice kazu ovako a i ja se sa njima slazem,Rafa ubjedljivo prvi favorit na RG sa 1,90koef dok su sledeca dva sa podjednakim sansama Novak i Tim sa koef 4,00 pa bi lijepo bilo da ove godine Tim ode u Rafin dio zrijeba.Na W prvi favorit Novak sa koef 2,50 pa zatim Rodzer sa 5,00 a sledeci je Rafa sa 6,00,ostali svi preko deset.Na USO slicno,prvi Novak sa 2,50 zatim drugi Rafa sa 4,50 a treci Rodzer sa 7,00,na USO bi jos dodao Medvedeva sa 10 i Tima sa 11.

 

Jos da dodam da je zapanjujuca stvar da najmladji aktivni GS osvajac ulazi u 32. godinu zivota.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, berti said:

Hm, ne znam zasto Rafa slovi kao neko ko ce imati najvise slemova. Sem RG, nije najveci favorit na ostalim slemovima. Novak jeste na 3 slema prvi favorit.

 

Uzeo je više US Opena od Novaka (4:3) i 2:1 je međusobni za Nadala.

Ne bih ja Đokovića opisao kao većeg favorita na USO.

Nisu oni mladi. Neko od ovih mlađih snaga samo što ih nije probio.

 

Uprkos euforiji, 3 grend slema do 20 nisu mala razlika.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Djokovic je najveci favorit samo na Vimbldonu, jer tamo moze da ga dobije maltene samo Federer. Ni na AO ni na USO nije ubedljivo najveci favorit, ma kako to izgledalo, u poslednje dve godine ga je sreca na zrebu pogledala zestoko.


Sto vise klinaca ima u zrebu na betonu, to gore po njega.


Rolan Garos moze da osvoji ako izbegne Tima, Medvedeva, Cicipasa, Nadala, Vavrinku ili odigra maksimalno sa jednim od njih (pozeljno Nadal, paradoksalno), plus tu neki sleeper moze najpre da ga izbambusa, ne mogu da zamislim da bas toliko srece ima.

Link to comment
Share on other sites

Ako je Novak vrhunski igrac jedno 50tak slemova unazad, onda je cinjenica da je osvojio

trecinu slemova na kojima se pojavio.

Takav procenat bi mogao da zadrzi jos 3-4 godine, konzervativno.

 

Dobar plan bi bio odigrati jako IW-M zbog poena koje je mudro odmah stekovati,

zatim neki blazi pristup u sezoni sljake, jer W-OI-USO mora da doceka u najboljoj formi.

 

Bice i nekih iznenadjenja ove godine, ali Zverev, Cicipas vec dolaze a Tim je vec tu u mnogo vecoj meri

nego prethodne generacije.

Ako neko od ovih koji dolaze gleda da klepi Novaka na slemu, mislim da je bolje da se nada nekoj 

ranijoj rundi nego da igra protiv njega finale ili ne daj boze prvo finale.

 

Ipak napad novajlija na slemove bice ogranicen, jer cak i jedan osvojen slem

nekoga od njih ne garantuje odmah konstantan visok nivo, cak predvidjam

privremeni pad nakon tog dogadjaja. Bice prostora i vremena da big 3 napadnu

mnogo titula.

 

Ali, vise ne postoji na turu nekoliko prstenova zastite oko najboljih na slemu, koji garantuju da ce 'Berdih i Ferer' biti u QF,

ne postoje odredi igraca na zadatku da zaustave novajlije,

tako da neki igrac u formi moze da ispliva gore i bude privremena mina.

 

 

Edited by Kido from Junkovac
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da su za ovu diskusiju ubedljivo najbitnije tri stvari:

 

1. BROJ GS TITULA , ove titule su bitne zbog pritiska koji nose ti turniri,a narocito finala, to odrazava metalnu stabilnost igraca i kvalitet same igre kroz ceo turnir gde na tebe sa svih strana nasrcu protivnici iz sve snage.

 

2.BROJ NEDELJA NA PRVOM MESTU ATP LISTE,  ovo pokazuje konstantnost i nivo igre kroz karijeru, ako neko toliko godina moze da drzi prvo mesto i drzi neverovatan nivo igre tokom cele sezone, jasan je pokazatelj da taj nije osvajao ni te GS titule na srecu ili zreb vec da je i na manjim turnirima bio podjednako uspesan. 

 

3. MEDJUSOBNI ODNOS POBEDA I PORAZA SA OSTALA DVA RIVALA, NAROCITO NA GS TURNIRIMA I FINALIMA ISTIH,

Ovo je bitno, narocito ako na kraju bude razlika od 1-2 GS trofeja, kao neki pokazatelj kako su se stvari odvijale u medjusobnim okrsajima sa akcentom na meceve sa najvecim pritiskom, a to su GS finala. AKo se napravi ovakav presek i ako na kraju neki od tenisera bude najbolji barem u dve od tri navedene kategorije, za mene ce taj biti GOAT. MIslim da je ovo fer nacin da se odredi najbolji teniser u dosadasnjoj istoriji tenisa.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Kada za dvadeset godina neko pomene Federera naravno da će pomenuti i Novaka i Rafu. Tako isto u svim mogućim kombinacijama. Obeležili su ne samo ovo vreme nego i ovaj sport. Zato uopšte nije bitno ko među njima ima neki slem više ili neku nedelju više kao prvi itd. Mislim, meni nije bitno.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Najveci favorit od ove trojice za osvajanje nekog slema u narednom peiodu je Rafa na RG. Posle toga Novak na W, ali ipak mnogo manji. Ostalo je sve otvoreno. 

Srevom sva trojica imaju sve GS, ali sta bi bilo da neko od njih nema. Da li bi uopste mogao da bude najveci. Da im je ovo kraj karijere, a da npr Fed nema RG, a ima recimo 1W vise... Ja mislim da ipak ne. Zato bi mozda u nekom scenariju istog broja slemova bilo bitno uzeti u obzir i eve masterse, racunajuci i zavrsni.

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da ce Novak osvojiti jos jedan AO, Rafa jos jedan RG, i da ce krajnji saldo biti 20,20,18, s tim da ce Novak zavrsiti sa boljim H2H, najvecim brojem nedelja, svim mastersima i najvecim brojem mastersa. Nadal ce imati bolji skor od Federera, isti broj GS ali manji broj nedelja i losiji skor od Novaka. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Svaki GS je ogroman uspeh, ali ogroman. To što su nas sad njih trojica naterali da mislimo da nije tako, ne znači da to nije tačno. Tako da, 20 i 17 nije tu negde. 3 GS-a su čitava karijera Endija Mareja.

 

Đoković i Marej=Federer u ovom trenutku.

 

Kada Đoka dođe do 20-20 ili 21-21, 22-22...onda ćemo pričati.

Link to comment
Share on other sites

Ovo arbitrarno postavljanje uslova ko moze a ko ne moze da bude GOAT nema nikakvog smisla.

 

Bez seta kriterijuma diskusija ne ide nigde. Do tada mozemo da navodimo razloge zbog kojih ovaj ili onaj ne moze da bude goat.

 

Ne mozes da budes goat ako si igrao u slabijoj konkurenciji, ili ako imas negativan h2h protiv najboljih rivala, ili ako te je Vavrinka dobio nekoliko puta na GS, ili ako 60+% titula imas na sljaci...

 

Na kraju samo dolazimo do toga da niko ne moze da bude goat.

Link to comment
Share on other sites

  • zoe Bg locked this topic
  • zoe Bg unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...