Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

15 minutes ago, MeanMachine said:

 

Oni vec jesu najvece trziste ako gledas kupovnu moc, zato i silne svetske kompanije tamo imaju proizvodnju, nije kvaka u dobroj jeftinijom radnoj snazi, vec ogromno trziste koje samo raste a koje je gladno svega.

 

Npr uzmimo kao primer Japan, treca ekonomija sveta, koliko je bitna npr za stranu auto industriju? Potpuno nebitna. Kina pak je najvece trziste automobila na svetu, i vecinom se prodaju strani automobili, i tako ce biti sve dok eletro automobili ne postanu glavni.

 

Daleke 2002. godine Kinezi su kupili oko dva miliona novih automobila, u 2016. godini do novih vlasnika stiglo je čak 28 miliona vozila.....

 

Vrlo interesantan članak iz 2018. Subvencije za elektro automobile u Kini mogu da dostignu i 10000 $...

 

https://vesti.mojauto.rs/Aktuelne-vesti/610808/Kineska-automobilska-industrija--div-koji-se-budi

 

 

Link to comment
Share on other sites

E jbg mrd...dva smeća. Nekorektno s tvoje strane. Verovatno nikad nisi vozio Toyotu i nemaš pojma (razumem te, ne treba ti) kako funkcioniše WeChat, ali znaš da su smeće. Čemu dalje...
Nije nekorektno, nekorektna jeetvoja patkometrija i umišljenost da sve znaš.
Što se tiče toyota, vozio sam i corolu, i camry, i avalon, i on smeće celicu, supru (obe i staru i novu). Jedino su supre bile u stanju da prate krivine. Sve ostalo je moralo da se popravlja, da bi čovek mogao da kaže da su auto.
Subaru je negde do 2011 bio firma, ali čim ga je toyota uzela, to se drastično vidi na kvalitetu i ponašanju aotomobila.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, mrd said:

Nije nekorektno, nekorektna jeetvoja patkometrija i umišljenost da sve znaš.

Daleko od toga da sve znam i svestan sam toga, kao i to da se razlikujemo. Ti npr. ne misliš da sve znaš, nego da svi osim tebe ništa ne znaju. To nam određuje karakter.

 

Pošto je patkometrija forumskim pravilom zabranjena...ništa dalje.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, mrd said:

Nije nekorektno, nekorektna jeetvoja patkometrija i umišljenost da sve znaš.
Što se tiče toyota, vozio sam i corolu, i camry, i avalon, i on smeće celicu, supru (obe i staru i novu). Jedino su supre bile u stanju da prate krivine. Sve ostalo je moralo da se popravlja, da bi čovek mogao da kaže da su auto.
Subaru je negde do 2011 bio firma, ali čim ga je toyota uzela, to se drastično vidi na kvalitetu i ponašanju aotomobila.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

 

moj Micubishi lancer 91 ulazi u krivine bez greske i odstupanja..  imam i Reso megana karavana 2002..  sa njim u krivinama ne smem sto smem sa lancerom.. iako 10-11 godina mladji reno je reso naspram lancera 91  u mnogim stvarima  ... 

tehnicki sa lancerom starim 30 godina prolazim na dobar dan

Link to comment
Share on other sites

 
moj Micubishi lancer 91 ulazi u krivine bez greske i odstupanja..  imam i Reso megana karavana 2002..  sa njim u krivinama ne smem sto smem sa lancerom.. iako 10-11 godina mladji reno je reso naspram lancera 91  u mnogim stvarima  ... 
tehnicki sa lancerom starim 30 godina prolazim na dobar dan
Mitsubishi da, ali ni jedna od ovih manjih toyota ne vredi pišljivog boba. Nissan maxima koja je slični performans kao avalon je 5x bolja.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Vracamo se na temu, jutros slusam da bi Apple mogao da izgubi velike pare ako se zabrani americkim kompanijama da koriste kineske aplikacije, jer bi se moglo desiti da prodaja ajfona osjetno padne u Kini, trzistu od milijardu i po.

Kako je glupa ta politika ekonomskih ratova u 21. vijeku. Lako je nas gaziti i ostale male drzavice, ali Kinu najmnogoljudniju drzavu svijeta ili Rusiju najprostraniju i vjerovatno najbogatiju po prirodnim bogatstvima drzavu, je jednostavno sumanuto.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

 

Kako je glupa ta politika ekonomskih ratova u 21. vijeku. Lako je nas gaziti i ostale male drzavice, ali Kinu najmnogoljudniju drzavu svijeta ili Rusiju najprostraniju i vjerovatno najbogatiju po prirodnim bogatstvima drzavu, je jednostavno sumanuto.

 

 

znaci gaze i male i velike bez respekta?

ni mnogoljudnost kine ni bogatstvo i prostranstvo rusije ih ne fascinira...

 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Mama_mia said:

znaci gaze i male i velike bez respekta?

ni mnogoljudnost kine ni bogatstvo i prostranstvo rusije ih ne fascinira...

 

Nisi razumjela najvaznije, kada gaze male, onda ne osjete posljedice, kada pokusaju da gaze velike, onda to moze da ide na njihovu stetu i stetu njihovih kompanija.

Ne znam uopste sto ovo moram da objasnjavam :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Amigo said:

 

Nisi razumjela najvaznije, kada gaze male, onda ne osjete posljedice, kada pokusaju da gaze velike, onda to moze da ide na njihovu stetu i stetu njihovih kompanija.

Ne znam uopste sto ovo moram da objasnjavam :default_coffee:

 

Ima tu nešto da se doda.

 

Od uspona Kine, najveći strah ima Rusija. U ruskom delu velikog graničnog pojasa sa Kinom, ne živi skoro niko. A bogato rudama i mineralima. Karikatura, Vladivostok, Rusija zna da je to slepo crevo u koje Kina može da se ušeta. Zato tamo i nema nikakvih investicija (ruskih), grad, 200 hiljada ljudi živi od preprodaje polovnih japanskih kola.

Još jedna karikatura ali istinita: japanska vozila imaju volan na desnoj strani dok je Rusija na levoj strani. Sva signalizacija i propisi su za to. 

Putin je pre 10 godina uveo nove tarife na polovna japanska vozila, pobun au Vladivostoku, demonstracije. Lokalna policija (i sama uključena u taj biznis ili njihove familije) nije htela da bije i rasteruje demonstrante, Putin je transportnim avionima poslao komandose , na stotine njih, da te proteste razbiju.

 

Ovo što Kina investira po banana republikama, malim ili nemoćnim državama, ona to radi ne pitajući kakve su tamo vlasti, kako ljudi žive, ne meša se ni u šta tim vlastima interno.

Jednostavno, dok je to zakonito, Kina to radi. Tako kupuje i poljoprivredno obradivu zemlju, fabrike, ne radi li to i po Srbiji pa je tamo dočekaše sa pompom i proslaviše je kao važnog partnera i investitora.?

 

Klintonka je u svojoj kampanji za Predsendnika USA, na temu Kine, rekla: "Mi ne razgovaramo samo sa elitama (vlastima)". Kao da USA razgovara sa narodom zemlje gde ima neke interese.

Edited by Yoyogi
Rusija, ne Rusina. Typo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Amigo said:

 

Nisi razumjela najvaznije, kada gaze male, onda ne osjete posljedice, kada pokusaju da gaze velike, onda to moze da ide na njihovu stetu i stetu njihovih kompanija.

Ne znam uopste sto ovo moram da objasnjavam :default_coffee:

 

e pa morao si da objasnis jer si pisao o gazenju malih i velikih i o ruskim prirodnim bogatstvima

i prostranstvima, meni se ucinilo kao da je rec o nekoj poemi

 

a trebalo je samo umesto toga da kazes da je jedno trziste malo drugo veliko,

ta kljucna rec - trziste - bi objasnila sve bez dodatnog pojasnjenja

 

da ne pricam da ovo sto kazes implicira da su ovi koji gaze velike i male

povrh svega sto rade (gazenje) jos i glupi jer rade na svoju stetu...nisam upoznata zbog cega to rade

jedino ostaje da bi im trebalo objasniti i poduciti ih poslovanju ...

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

 Japan povukao nogu... sad i Juzna Koreja hoce da prepravi svoj nosac helikoptera da moze primiti F35 B.  Verziju sa vertikalnim sletanjem koju koriste americki marinci.

A SAD razmislja da odobri i Tajvanu kupovinu kopnene verzije F35...

 

Fina lukavost Amera...   F35 ce nadmasiti po prodaji F16 uskoro...    Jos kad bi i Indijci povukli nogu pa da ga i oni smeste na njihove nosace...

  Mislim da Ameri vrlo brzo reaguju na Kinesku pretnju u regionu.. uspesno organizuju sve okolne zemlje...

Link to comment
Share on other sites

On 8/14/2020 at 7:24 PM, Doc Holiday said:

 

 Japan povukao nogu... sad i Juzna Koreja hoce da prepravi svoj nosac helikoptera da moze primiti F35 B.  Verziju sa vertikalnim sletanjem koju koriste americki marinci.

A SAD razmislja da odobri i Tajvanu kupovinu kopnene verzije F35...

 

Fina lukavost Amera...   F35 ce nadmasiti po prodaji F16 uskoro...    Jos kad bi i Indijci povukli nogu pa da ga i oni smeste na njihove nosace...

  Mislim da Ameri vrlo brzo reaguju na Kinesku pretnju u regionu.. uspesno organizuju sve okolne zemlje...

 

Japan je odavno odlucio da kupi F-35 ali npr odbili su americke kompanije u vezi kooperacije oko razvoja F-3 lovca za Japan. Takodje su batalili razmestanje kopnenog Aegis sistema.

 

Jednostavno Japan mnogo rizikuje posto je vrlo gusto naseljen i ima dosta nuklearki, ako zarate sa Kinom Kina ce da gadja npr nuklearke i sta je onda Japan postigao? 

 

Tajvan pak ima problem sto je sve na izvolte Kinezima, njihovi VRB-ovi prebacuju ostrvo. Jedan VBR ispali sest raketa svaka ima vodjenu bojevu glavu od 250kg, to je vise nego sto nose lovci u realnom sukobu, ne treba Kinezima uopste da salju avione protiv Tajvana.

 

Indijci nece F-35 jer Ameri nece da im daju tehnologiju koju traze. Koreja ista prica, Korejanci razvijaju sami svoj lovac 4.5generacije koji ce kasnije postati 5generacija.

 

Inace F-35 se prodaje samo zato sto je nov F-16 osakacen, blok 70 je kriminal. Radarcic koji su ugradili veze nema sa F-35 radarom, takav radar je u F-16 blok 60 ciji su razvoj finasirali Emirati. Lokid nema nikakav interes da investira u F-16 danas (kad su razvilijali blok 60 nisu bili nacisto da ce da dobiju JSF tender).

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, MeanMachine said:

 

Japan je odavno odlucio da kupi F-35 ali npr odbili su americke kompanije u vezi kooperacije oko razvoja F-3 lovca za Japan. Takodje su batalili razmestanje kopnenog Aegis sistema.

 

Jednostavno Japan mnogo rizikuje posto je vrlo gusto naseljen i ima dosta nuklearki, ako zarate sa Kinom Kina ce da gadja npr nuklearke i sta je onda Japan postigao? 

 

Tajvan pak ima problem sto je sve na izvolte Kinezima, njihovi VRB-ovi prebacuju ostrvo. Jedan VBR ispali sest raketa svaka ima vodjenu bojevu glavu od 250kg, to je vise nego sto nose lovci u realnom sukobu, ne treba Kinezima uopste da salju avione protiv Tajvana.

 

Indijci nece F-35 jer Ameri nece da im daju tehnologiju koju traze. Koreja ista prica, Korejanci razvijaju sami svoj lovac 4.5generacije koji ce kasnije postati 5generacija.

 

Inace F-35 se prodaje samo zato sto je nov F-16 osakacen, blok 70 je kriminal. Radarcic koji su ugradili veze nema sa F-35 radarom, takav radar je u F-16 blok 60 ciji su razvoj finasirali Emirati. Lokid nema nikakav interes da investira u F-16 danas (kad su razvilijali blok 60 nisu bili nacisto da ce da dobiju JSF tender).

 

 

Japan je inicialno narucio kopnenu verziju F35 ,  sa klasicnim poletanjem uglavnom da zamene Fantome F4 ali su to prosirili na dodatnih 44 F35 b sa kratkim poletanjem i vertikalnim sletanjem za 2 nosaca helikoptera koje prepravljaju da moze primiti te avione...  Japan je cak trazio i F22 ali njega ameri nikom ne daju, pa su cak trazili i F23 - konkurenta F22ci u nadmetanju za lovca 5te generacije.

 

Mislim da je J. Koreja narucila , i nesto joj vec stiglo kao i Japanu kopnene F35tice... Ali da i oni zele F35 za njihov amfibijski helikopterski nosac..

 

  I ja mislim da Tajvanu nece pomoci mnogo ni ta narudjbina novih F16 blok 70/72  jer im kina moze unistiti aerodrome... bolje da uzmu mobilnu obalnu protivbrodsku odbranu ( Indijski Brhamos npr)

Link to comment
Share on other sites

F-35 se prodaje zato što je za klasu bolji od F-16 a vremenom će zameniti praktično sve američke avione osim "čistokrvnih" lovaca što je ogromna ušteda na logistici i održavanju za SAD vojsku. Problem sa F-35 nabavkom je što je poručeno preko 3.000 aviona a godišnja proizvodnja kada dostigne maksimum (2023. ili 2024.) će biti oko 180 aviona godišnje. Oni očekuju da završe trenutne porudžbine 2035. godine. Mnoge zemlje ne mogu da čekaju toliko dugo a ameri uglavnom odbijaju sve ponude koje ih traže preko reda. Jedino nisam ispratio šta su odlučili da urade sa Turskim kontigentom jer su oni ispali iz igre zbog Erdoganovog ludila.

 

Tajvan jeste na "izvol'te" Kinezima ali je i taj deo Kine odakle bi dejstvovali Kinezi na "izvol'te" Tajvanu. Ovde se zaboravlja da Tajvan ima satelite i vidi šta Kinezi rade i pripremaju a da stvar bude još gora Tajvan ima pristup i SAD satelitima već par decenija. Prelazak desantnih trupa i kasnije zalihe je nešto gde bi Kinezi sigurno imali ogromne gubitke jer bi ti brodovi svi bili na "izvol'te". Postoje mala ostrva između Tajvana i Kine koja drže Tajvanci i koja su pretovrena u vojne baze opremljene modernim radarima i protiv brodskim raketama. Znači prva stvar koju bi morali da urade je napad na ta ostrva ili da invaziona flota pravi krug od 500km oko radijusa Tajvanskih radara čime si još više izlaže potencijalnim napadima.

 

Na duže staze Tajvan bi bio okupiran ali to je upravo i noćna mora Kineza. Ta operacija ne bi smela da traje duže od nedelju-dve inače se izlažu ogromnom riziku jer će se za to vreme Tajvan mobilizovati 100% a i uplitanje drugih država postaje opcija vremenom. Takođe vrlo bitna stvar je da Tajvan živi od ww2 naovamo u tom nekom "opsadnom stanju" da su odlično pripremljeni za odbranu. Imaju modernu mornaricu koja verovatno na mali znak pretnje može da minira sva potencijalna mesta dobra za desant, sva ta mesta imaju izgrađene odbrambene položaje ukopane u zemlju .... Vrlo neugodan zadatak za Kinesku armiju koja nema iskustva ni u jednom vidu vojnih operacija.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

nemam sta dodati  , sem sto mislim da Japan trazi da veci deo F35tica bude pravljen u Micubisiju...  i Fantome i F15 su tako radili pa mogu dobiti i za f35 da to rade... A sto kazes , ako su porudjbine prevelike za SAD a sa druge strane tenzije u aziji pa su velike moguce da ce to dati Japanu. Ipak je Japan  tu kljucni saveznik SADu

 

Sa druge strane mislim da SAD zeli produziti vek proizvodnje F16tici sa ovim novim verzijama..  one sadrze svu novu opremu koju ima F35 ali jedino sto nije Stealth...   Odlicna ponuda za saveznicke zemlje koje su manje platezne moci , a i za dopunjavanje rupa u proizvodnji F35...  Isto rade i sa novom verzijom F15  koji je i dalje vrhunska platforma... Bez obzira na Raptora...  A opet dobra stvar da "pomognu" zemljama koje inace koriste F15 ( i dalje samo odabrane ) da modernizuju svoju flotu

Edited by Doc Holiday
Link to comment
Share on other sites

@Klotzen

 

Ja pominjao invaziju nisam, ja samo razmatram sta Tajvanu znaci ulaganje u jaku vojsku? Cist trosak jer ko sto rekoh sve je Kinezima na izvolte a da Tajvan to neutralise nema teorije jer su to izuzetno mobilni raketni sistemi tu se brzina napustanja polozaja meri jednocifrenim minutima, sto je i razlog sto nemas stelt raketne sisteme iako bi to bilo vrlo lako napraviti, nema nikakve isplativosti u to ulagati.

 

Tajvan ne strahuje od invazije jasno im je da bi to bilo preskupo za Kinu i potpuno neisplativo jer bi Tajvan bio unisten pre svega pogoni za proizvodnju poluprovodnika. Tajvanci strahuju od pomorske blokade Tajvana. 

 

Npr ako bi Amerika drasticno oslabila ili Kina drsticno bila jaca nego danas (npr 2030te) kineske ogromna mornarica bez po muke moze da ostvari blokadu Tajvana. A Tajvan ima poljoprivredu daleko slabiju od Srbije a 30miliona stanovnika. 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Japan proizvodi F-35 praktično od početka, oni su jedan od partnera u tom poslu. Međutim 2018. su doneli odluku da prekinu to jer cena F-35 kod njih nije padala kao što je to slučaj u SAD fabrikama. Kod njih je koštao od 120-145 miliona dolara tokom tog perioda. Međutim prošle godine kada su poručili još 100 komada Micubiši je reorganizovao proizvodnju i prihvatio da to radi po ceni od 86 miliona po avionu što je za nijansu manje čak i od cene u SAD gde je najmosvnija prozivodnja.

 

Znači dobiće malo jeftinije avion plus upošljavaju ljude u Japanu. Win-win. Jedino ne znam da li će moći da proizvode i za izvoz kada odrade one naručene za sam Japan. Japan treba da dobije još oko 150 aviona i na tom broju je izvedena računica za ovako drastično smanjenje cene. Neki sumnjaju u to ali videćemo kada krene prozivodnja.

 

@MeanMachine

 

Pa nije trošak jer upravo ulaganje u prilično veliku armiju za zemlju kao što je Tajvan je ono što Kinu odvraća od napada. Njihov zadatak je da prime prvi udarac i održe se mesec-dva ili duže. Da je Tajvan laka meta davno bi Kina izvršila invaziju pa makar i u ribarskim čamcima pre 50 godina 🙂.

 

Primarni cilj naoružavanja je odvraćanje drugih a sekundarni upotreba u ratu.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Klotzen said:

Pa nije trošak jer upravo ulaganje u prilično veliku armiju za zemlju kao što je Tajvan je ono što Kinu odvraća od napada. Njihov zadatak je da prime prvi udarac i održe se mesec-dva ili duže. Da je Tajvan laka meta davno bi Kina izvršila invaziju pa makar i u ribarskim čamcima pre 50 godina 🙂.

 

Primarni cilj naoružavanja je odvraćanje drugih a sekundarni upotreba u ratu.

 

Kupis par eskadrila lovaca i onda dodje do rata i Kinezi ti zbrisu aerodrume sve sa tim avionima? Sta si postigao? Nista. 

 

Ako pak gradis super bunkere ko Irak opet nista pogodice vrata tih bunkera ko sto se desilo Iraku 1991god. Avioni unutra ostanu citavi ali ne mozes ih koristiti.

 

Pre 50godina to nije bilo moguce, pa je vojno jak Tajvan bio itekako sposoban da odvrati Kinu. Danas uopste nije, bez pomoci Amerike kineske mornarica sutra moze da im uvede pomorsku blokadu. Dzabe Tajvanu bilo sta sto kupuje.

 

Po meni jedino smisleno bi bile podmornice ali imaju samo dve i to bas zastarele.

Link to comment
Share on other sites

Od 400 fajter aviona koje Japan ima , F15, F16 - svi su proizvedeni u Japanu.  "Po licenci".

 

Prijatelj iz Lockheed Martin, njegov posao u Japanu je F-16,  tvrdi da su Mitsubishi Heavy Industries, toliko modifikovali avion da bi američki pilot trebao da ide na obuku da njime upravlja.

 

Ceo cockpit F-16  je kao kada za kupanje. Izvade je celu i stave novu, sa novim instrumentima.

 

Za avio industriju, polovina svih delova civilne avijacije se pravi u Japanu:  Boeing, Airbus, Bombardier, Embraer. Osim motora, 55% sastojaka aviona dolazi iz Japana. Od velikih delova (kao krila) do neprimetnih čipova i elektronike.

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, MeanMachine said:

 

Kupis par eskadrila lovaca i onda dodje do rata i Kinezi ti zbrisu aerodrume sve sa tim avionima? Sta si postigao? Nista. 

 

Ako pak gradis super bunkere ko Irak opet nista pogodice vrata tih bunkera ko sto se desilo Iraku 1991god. Avioni unutra ostanu citavi ali ne mozes ih koristiti.

 

Pre 50godina to nije bilo moguce, pa je vojno jak Tajvan bio itekako sposoban da odvrati Kinu. Danas uopste nije, bez pomoci Amerike kineske mornarica sutra moze da im uvede pomorsku blokadu. Dzabe Tajvanu bilo sta sto kupuje.

 

Po meni jedino smisleno bi bile podmornice ali imaju samo dve i to bas zastarele.

 

 Za vrata od bunkera treba precizno oruzje sto u metar pogadja  koje kina bas i nesto jos uvek nema..  Ali da- moze unistiti aerodrome to stoji...  za Tajvan je najbolja odbrana jaka PVO i jaka protivbrodska odbrana... Obalne protivbrodske rakete veceg ili manjeg dometa..  one se isto mogu pomerati i sakrivati.  Sa raketama veceg dometa mogu gadjati i sa planina u pozadini ostrva...

38 minutes ago, Yoyogi said:

Od 400 fajter aviona koje Japan ima , F15, F16 - svi su proizvedeni u Japanu.  "Po licenci".

 

Prijatelj iz Lockheed Martin, njegov posao u Japanu je F-16,  tvrdi da su Mitsubishi Heavy Industries, toliko modifikovali avion da bi američki pilot trebao da ide na obuku da njime upravlja.

 

Ceo cockpit F-16  je kao kada za kupanje. Izvade je celu i stave novu, sa novim instrumentima.

 

Za avio industriju, polovina svih delova civilne avijacije se pravi u Japanu:  Boeing, Airbus, Bombardier, Embraer. Osim motora, 55% sastojaka aviona dolazi iz Japana. Od velikih delova (kao krila) do neprimetnih čipova i elektronike.

 

 

F2 je drugaciji avion od F16.. samo lici na njega i ima istu koncepciju.. ali je veci , veci raspon krila itd.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

 

Kupis par eskadrila lovaca i onda dodje do rata i Kinezi ti zbrisu aerodrume sve sa tim avionima? Sta si postigao? Nista. 

 

Ako pak gradis super bunkere ko Irak opet nista pogodice vrata tih bunkera ko sto se desilo Iraku 1991god. Avioni unutra ostanu citavi ali ne mozes ih koristiti.

 

Pre 50godina to nije bilo moguce, pa je vojno jak Tajvan bio itekako sposoban da odvrati Kinu. Danas uopste nije, bez pomoci Amerike kineske mornarica sutra moze da im uvede pomorsku blokadu. Dzabe Tajvanu bilo sta sto kupuje.

 

Po meni jedino smisleno bi bile podmornice ali imaju samo dve i to bas zastarele.

 

To bi bio idealan scenario, ali to tako ne funkcionise. Ni SAD u AFG ni Rusija u Siriji nisu uspeli tako da pobede protivnike pa nece ni Kina koja jos kaska za njima ukoliko se ikad odluci za tako nesto. To je za sada nemoguce odraditi za manje od par meseci i po meni nema samse da gledamo taj scenario.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Klotzen said:

 

To bi bio idealan scenario, ali to tako ne funkcionise. Ni SAD u AFG ni Rusija u Siriji nisu uspeli tako da pobede protivnike pa nece ni Kina koja jos kaska za njima ukoliko se ikad odluci za tako nesto. To je za sada nemoguce odraditi za manje od par meseci i po meni nema samse da gledamo taj scenario.

 

Rusija i SAD vode konvencionalni rat protiv pobunjenika to nije isto sto i pomorska blokada. Naravno za sad o tome nema govora, Tajvan je vrlo bitan kineskoj privredi a kineska mornarica iako je drasticno jaca nego ikada pre i dalje nije toliko jaka da americka mornarica odluci da ne intervenise u takvom sukobu.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...