Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

9 minutes ago, Amigo said:

Nije mi jasno zasto bi neko iz nasih krajeva bio protiv Kine? Citam nedavno vijesti kako EU osudjuje sto su negdje u Bosni dogovorili da Kinezi grade neku cini mi se termoelektranu. Nebitno sada sta i gdje, ali pazi ovo EU osudjuje :capone:

 Nek osudjuju. Ko ih sisa. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Amigo said:

Nije mi jasno zasto bi neko iz nasih krajeva bio protiv Kine? Citam nedavno vijesti kako EU osudjuje sto su negdje u Bosni dogovorili da Kinezi grade neku cini mi se termoelektranu. Nebitno sada sta i gdje, ali pazi ovo EU osudjuje :capone:

Pa mozda je jasnije jer je Kina sve ono sto EU nije: jedinstvena, jedno mesto za sve pregovore, ne zanimaju je unutrasnje stvari zemalja gde investira. EU birokratiju to nervira, kada se EU probudi, Kine ce biti svugde oko njih.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ovo sam vec negde napisao, da podsetim ovde: neki skup Amera i Kineza, ekonomski (ne secam se kada i gde a bilo je po finoj stampi pre nekoliko godina), jedan od Americkih zvanicnika izjavi "To sto vi u Kini radite nije komunizam nego kapitalizam!".

Kineski mu ekvivalent odvrati "Mi smo komunisti, mi definisemo sta je komunizam a ne vi Amerikanci".

Link to comment
Share on other sites

Kao i temi "Kako unaprediti Srbiju" i ovu o Kini treba prebaciti na pdf Politika.
Besmisleno je pisati o (kineskoj) ekonomiji bez politicke komponente. Za mene je cak i potpuno promaseno jer su neodvojivo povezane (politika i ekonomija).

Bez obzira na necije simpatije ili animozitete - cinjenica je da je Kina postala globalni igrac i treba da ima zasebnu temu,ali na drugom pdf. Molim moderatore da razmisle o ovom predlogu.

Edited by Crni Bombarder
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U Pekingu, shopping mall, majka nosi dete u rukama a ono, kada vidi nekog sa plavom kosom  kaze :"Mama, vidi, stranac!" i pokazuje prstom.

 

Od 1948. do danas Kina je dala svoje drzavljanstvo 14-storici stranaca (cetrnaest). Toliko drzavljanstava Amerika mozda daje svakog sata.

Mislim da je neki ozbiljni vojni sukob Kine i Amerike bar jednu generaciju od danas, Kina jos nije spremna za to. A  kada bude spremna, pozvace svoje Kineze po svetu da poslusaju maticu koju oni znaju i postuju.

Mozda na nivou izbora u US nije bitno ali dugorocno, kao sto Kina radi, decenijske razlike, to nije uopste naivno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ono sto fascinira je to koliko Kina planira unapred: ne za prvi i eventualno drugi mandat trenutnog presjednika - vec decenijama unapred.

Isto vazi i za ostatak dalekog istoka.

JBG, mnogo starija i mnogo drugacija kultura u odnosu na ove zapadnoevropske - za njih smo deca.

Edited by Kronostime
tippo
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pavaroti said:

Sta to Kina razmislja unapred i po cemu se to zna. Da razmisljaju unpred ne bi dozvoli da imaju toliko ljudi na tako malom podruciju. 

FYI - Kina je tek nedavno odustala od Politike jednog deteta koju je drzala decenijama.

Link to comment
Share on other sites

Mene najvise zanima njihova nauka .

 

Dok oni ozbiljno ulazu u istrazivanje svemira i veoma lako moze biti da ce prvi covek na Marsu biti kinez dotle NASA lupa glavu kako da ima sto vise " obojenih " zena u svojim redovima ... cause diversity .

 

Evropljani .... setimo se kako je bio razapet onaj jadnik koji je upravljao sa prvom sondom koja se spustila na kometu jer je imao "seksisticku" majicu ( golisave zhemske iz nekog stripa ) .

 

Tu samo cekam da neko dodje na ideju da posalje prvog migranta u svemir 🤣

 

Dok je zapad opsednut polit-korektnoscu,Kina ima taj zdravi tehnolosko-naucni pristup .

 

Veoma zanimljivi su mi i Kineski planovi za njihov akcelerator cestica ( Circular Electron Positron Collider ),dvostruko veci ( i "mocniji " ) od LHC u CERNU-u .

 

Ima jos dosta stvari da se otkrije u fizici sem higzovog bozona .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, James Delaney said:

Mene najvise zanima njihova nauka .

 

Dok oni ozbiljno ulazu u istrazivanje svemira i veoma lako moze biti da ce prvi covek na Marsu biti kinez dotle NASA lupa glavu kako da ima sto vise " obojenih " zena u svojim redovima ... cause diversity .

 

Evropljani .... setimo se kako je bio razapet onaj jadnik koji je upravljao sa prvom sondom koja se spustila na kometu jer je imao "seksisticku" majicu ( golisave zhemske iz nekog stripa ) .

 

Tu samo cekam da neko dodje na ideju da posalje prvog migranta u svemir 🤣

 

Dok je zapad opsednut polit-korektnoscu,Kina ima taj zdravi tehnolosko-naucni pristup .

 

Veoma zanimljivi su mi i Kineski planovi za njihov akcelerator cestica ( Circular Electron Positron Collider ),dvostruko veci ( i "mocniji " ) od LHC u CERNU-u .

 

Ima jos dosta stvari da se otkrije u fizici sem higzovog bozona .

Ma, koja njihova nauka pored 20.000.000 studenata na 2914 fakulteta.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_universities_in_China

Sve sto rade- videce se kroz 10.20 godina i imaju dovoljno mudrosti da to sacekaju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Oni su prosto morali,mala zemlja za toliko stanovnika. Dosta podrucija im je trusno i sa mnogo klizista pa je ogroman broj ljudi na relativno malom prostoru. Slican problem imaIndija sad,koja ce za koju ogidnu imati vise stanovnika. To je vise sila moranja nego razmisljanje unpred. Oni tamo u nekim podrucijama ce poceti da jedu karton. Ne znam,nisam neki expert pa da mogu da palamudim o njima, ali mi deluje da ni sami ne znaju bas sta da rade i ako znaju negde to bas i ne ide najbolji nacin. Jezivo je puno njih INdijaca,Pakistanaca, Banglades...nenormalno..

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Pavaroti said:

Oni su prosto morali,mala zemlja za toliko stanovnika. Dosta podrucija im je trusno i sa mnogo klizista pa je ogroman broj ljudi na relativno malom prostoru. Slican problem imaIndija sad,koja ce za koju ogidnu imati vise stanovnika. To je vise sila moranja nego razmisljanje unpred. Oni tamo u nekim podrucijama ce poceti da jedu karton. Ne znam,nisam neki expert pa da mogu da palamudim o njima, ali mi deluje da ni sami ne znaju bas sta da rade i ako znaju negde to bas i ne ide najbolji nacin. Jezivo je puno njih INdijaca,Pakistanaca, Banglades...nenormalno..

:krstipd4:

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Pavaroti said:

Oni su prosto morali,mala zemlja za toliko stanovnika. Dosta podrucija im je trusno i sa mnogo klizista pa je ogroman broj ljudi na relativno malom prostoru. Slican problem imaIndija sad,koja ce za koju ogidnu imati vise stanovnika. To je vise sila moranja nego razmisljanje unpred. Oni tamo u nekim podrucijama ce poceti da jedu karton. Ne znam,nisam neki expert pa da mogu da palamudim o njima, ali mi deluje da ni sami ne znaju bas sta da rade i ako znaju negde to bas i ne ide najbolji nacin. Jezivo je puno njih INdijaca,Pakistanaca, Banglades...nenormalno..

I neka ih. Sto vise neka je Indijaca, Pakistanaca, Kineza. Da se ja pitam omogucio bih im da se naseljavaju i po Evropi i Americi. Jer je to daleko zdravija kultura koja se ne temelji na zapadnim vrednostima i kapitalizmu vec na tradiciji od po 3000 i vise godina. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Jonnhy Clash said:

I neka ih. Sto vise neka je Indijaca, Pakistanaca, Kineza. Da se ja pitam omogucio bih im da se naseljavaju i po Evropi i Americi. Jer je to daleko zdravija kultura koja se ne temelji na zapadnim vrednostima i kapitalizmu vec na tradiciji od po 3000 i vise godina. 

Bila zdravi,  sad su Indijci prenaseljeni i zive vecina u izuzetno losim uslovima. Ti se jos drzis zapadnih vrednosti, posto koristis internet i ostala pomagala za zivot sa zlog zapada. Ne bih se cudio ni da zivis na zapadu. 😎

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Pavaroti said:

Bila zdravi,  sad su Indijci prenaseljeni i zive vecina u izuzetno losim uslovima. Ti se jos drzis zapadnih vrednosti, posto koristis internet i ostala pomagala za zivot sa zlog zapada. Ne bih se cudio ni da zivis na zapadu. 😎

I zapad se jos drzi kompasa, stamparije i baruta - sto to ne odbace?:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Pavaroti said:

Bila zdravi,  sad su Indijci prenaseljeni i zive vecina u izuzetno losim uslovima. Ti se jos drzis zapadnih vrednosti, posto koristis internet i ostala pomagala za zivot sa zlog zapada. Ne bih se cudio ni da zivis na zapadu. 😎

Zivim zapadno od Indije, istocno od Bosne. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darth Bane said:

Opet birate pogresnu stranu. Posle ce opet biti " jaoooj, zasto nas ne vole"!???! 

Koju stranu?

Ja biram ono sto ce mi omoguciti da sto lakse zadovoljim svoje zivotne potrebe.

Da li cu ga naruciti preko Amazona ili AliExpressa - zavisi od cene .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jonnhy Clash said:

I neka ih. Sto vise neka je Indijaca, Pakistanaca, Kineza. Da se ja pitam omogucio bih im da se naseljavaju i po Evropi i Americi. Jer je to daleko zdravija kultura koja se ne temelji na zapadnim vrednostima i kapitalizmu vec na tradiciji od po 3000 i vise godina. 

 

haha, pa cak su i tvoji kineski drugovi skontali da su kapitalizam i slobodno trziste(koliko toliko) cool. Da su ostali verrni ekonomskom aspektu nakazne ideologije, snasla bi ih sudbina svih ostalih komunjarskih shitholina

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Yoyogi said:

Od 1948. do danas Kina je dala svoje drzavljanstvo 14-storici stranaca (cetrnaest). Toliko drzavljanstava Amerika mozda daje svakog sata.

Tačno toliko puta je Amerika bolje mjesto za život od Kine od 1948. naovamo

Edited by Beonegro
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dude said:

 

haha, pa cak su i tvoji kineski drugovi skontali da su kapitalizam i slobodno trziste(koliko toliko) cool. Da su ostali verrni ekonomskom aspektu nakazne ideologije, snasla bi ih sudbina svih ostalih komunjarskih shitholina

Moji kineski drugovi a planiram da ih bude puno jer sam upravo na fejsu osnovao grupu "Srpsko-kinesko prijateljstvo staro vise od 4000 godina" (poslacu link ovde ako je dozvoljeno kad malo napunim sadrzaj) su uglavnom radnici i levicari. I te kompanije koje posluju u Kini su uglavnom prilagodjene komunistickom nacinu i filozofiji poslovanja. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...