Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

On 7/18/2019 at 6:05 PM, Milenko Puzigaca said:

Mozda ovo na prvi pogled nema veze sa palancanima, i palanackim (ulizickim) mentalitetom, ali ima. A nisam ni hteo da skrecem druge teme pa evo tu. Da li je neko primetio kako su svpski vadikali promenili parole. Ne bih ni znao za to, nego sad sam pogledao njihov sajt zbog ove njihove akcije u vezi novinarke Danasa. Pa pise tamo "srbija da se okane evrointegracija pa da se okrene rusiji, kini i zemljama istoka". Čekaj, 30 godina je bilo "rusija, kina i arapski svet" a sad odjednom "rusija, kina i zemlje istoka" :classic_blink: Nemoj da se igramo. Ili je to tamo prema cemu treba srbija da se okrene tradicionalno  "arapski svet", ili su mrsko USA liberalno i politicki korektno "zemlje istoka". Nemoj da se igramo. Promena termina je uvod u promenu ideologije. Ovo sa promenom termina je uvod u izdaju. Treba da se ispita ko je to smislio i kakva je to (palanacko ulizivacka) sprdacina :lol_2::evil:

 

BTW, ovo sa "sign in anonymously" ne radi od pocetka :classic_smile:

Miljenko - Kina je civilizacija starija od bilo koje zapadne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/21/2019 at 4:18 PM, Yoyogi said:

 

Ti koje nazivas "svrpski radikali" ostaju na vlasti, moje nagadjanje, u narednih bar 5 godina. Nemaju oni nikakvu ideologiju, ko ju je imao, kao Cedomir Jovanovic ili DS, ne prelaze ni  cenzus od 5%.

 

Sadasnja vlast je izabrana od naroda, tu nema price. I bice opet izabrana. To ti je sto ti je.

 

Onda, dobri moj Henry, shvati Kinu, drevnu civilizaciju, 5,000 godina staru, koja smatra da su 95% ljudi budale. Zato tamo nema i nece biti visestranackih izbora a izveli su iz bede 800 miliona ljudi u zadnjih 15 godina.

SNS bagra je dosla na vlast jer je narod zadnji put smogao snage da se izbori za promene te 2012-2013 ako se ne varam. Totalno nezadovoljni DS-om kaznili su ih na izborima dovodeci jos goru bagru na vlast. SAda vise niko i nema volje da glasa niti ima za koga. Promenili su izborni zakon pa sada i ako izadje ispod 50% vlast ima legimitet, a na izbore izlaze poslusni partijski poslusnici i botovi ciji je procenat sve veci. Nema tu kriticne mase za prmene jer nema alternative i iole jake opozicione licnosti koja bi mogla da pokrene "spavace"

 

Kolike su KInezi budale videce za jedno 20-30 godina, kada dovoljno ojacaju a hoce. Meni je fascinantna ta zapadnjacka  nadmenost prema svemu sto nije njihovo. Buducnost je na istoku, nece oni moci da dosegnu standard zapadnih zemalja jos dugo vremena ako se gleda striktno kupovna moc stanovnistva i infrastruktura, ljudske slobode. ALi ce se to sigurno desiti za nekoliko decenija jer je disciplina, marljivost i strpljenje Azijata meni facinantna.  Srbi da imaju pola tog mentaliteta bili bi odavno u EU i imali standard zapadnih zemalja. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Helmet said:

...

Meni je fascinantna ta zapadnjacka  nadmenost prema svemu sto nije njihovo. Buducnost je na istoku, nece oni moci da dosegnu standard zapadnih zemalja jos dugo vremena ako se gleda striktno kupovna moc stanovnistva i infrastruktura, ljudske slobode. ALi ce se to sigurno desiti za nekoliko decenija jer je disciplina, marljivost i strpljenje Azijata meni facinantna.  Srbi da imaju pola tog mentaliteta bili bi odavno u EU i imali standard zapadnih zemalja. 

 

 

Ja sam presao na drugu stranu ogledala i jos bolje vidim to sto pricas. Ima ih ovde (na Forumu) koji su do skoro pricali da su Kinezi genetski predodredjeni da za svet prave gace i carape.

Link to comment
Share on other sites

On 7/23/2019 at 4:58 AM, Yoyogi said:

 

Ja sam presao na drugu stranu ogledala i jos bolje vidim to sto pricas. Ima ih ovde (na Forumu) koji su do skoro pricali da su Kinezi genetski predodredjeni da za svet prave gace i carape.

Hahaah, uskoro ce oni njima siti gace i carape. Kinezi su klasican primer da nije sve do vlasti. RAdan su i disciplinovan narod, imaju zelju da napreduju, uce. Evo ja sam zaljubljenik u tehniku i odavno pratim to trziste. Uzecu za primer mobilne telefone. NA samom pocetku su pravili jeftine kopije poznatih brendova, klonove.MAlo po malo su ucili, usavrsavali se, pa su osnovali svoju kompaniju mobilnih procesora MTK. Poceli su polako da razvijaju i sopstvene brendove, i za nekih 10-tak godina su u samom vrhu. Strpljivi, radni i ne ocajavaju kao mi na svaku prepreku. Takva im je i spoljna politika, generalno kod njih vazi ona narodna "tiha voda, breg roni".

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Helmet said:

Hahaah, uskoro ce oni njima siti gace i carape. Kinezi su klasican primer da nije sve do vlasti. RAdan su i disciplinovan narod, imaju zelju da napreduju, uce. Evo ja sam zaljubljenik u tehniku i odavno pratim to trziste. Uzecu za primer mobilne telefone. NA samom pocetku su pravili jeftine kopije poznatih brendova, klonove.MAlo po malo su ucili, usavrsavali se, pa su osnovali svoju kompaniju mobilnih procesora MTK. Poceli su polako da razvijaju i sopstvene brendove, i za nekih 10-tak godina su u samom vrhu. Strpljivi, radni i ne ocajavaju kao mi na svaku prepreku. Takva im je i spoljna politika, generalno kod njih vazi ona narodna "tiha voda, breg roni".

Kinezi uglavnom kopiraju tudju - i to uglavnom Zapadnu tehnologiju , nista svoje jos nisu izmislili. Samo prekopiraju nesto sto je vec izmisljeno i to naprave jeftinije- jer imaju dovoljno "robova" koji ce raditi za njih.

Mislim da vecina vas jos nije upoznala kineski "biznis model". Oni gde god odu- posle izvesnog vremena dovode svoju radnu snagu i kompanije. Izgrade im smestaj, i ujutru svi direktno iz zgrade u autobuse parkirane ispred- odvoze ih direktno na poso. Uvece opet sa posla odmah u autobuse i nazad kuci. 

Tako da se zivot tih jadnika uglavnom svodi na : poso- kuca, kuca-poso! Disciplina. Nema "bandzanja" sa strane. I svaka nedisciplina se kaznjava. Uglavnom, ti njihovi radnici nisu slobodni ljudi kao mi. 

A kreativnosti tu nema nigde. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

@Darth Bane

 

Nije tacno u potpunosti, kopiraju ali i sami imaju mnogo patenata recimo u oblasti mobilne telefonije.

Ovo za "robovi" je obicna generalizacija. Odavno su oni presli taj nivo i generalno firme nude sve bolje uslove zbog konkurencije. Kina je na dobrom putu da napravi stabilnu srednju klasu i kupovna moc stanovnistva im nepestano  raste. Dosta mladih kod mene iz NP-a ide da radi u Kinu, vecina uci Engleski tamoscu decu, svi imaju pozitivna iskustva i generalno vecina kaze da se iznenadi stepen razvijenosti KIne, posto su imali predrasude kada su isli tamo.

Ti opisa Kinu kao neku robovlasnicku drzavu, ovo je klasicno proseravanje i veruj mi ovo sto si napisao vise vazi za Srbiju i SNS "biznis model" gde nas reklamiraju kao radnu snagu za 200EUR i  teraju da nosimo pelene. KInez ne radi za 200EUR, vec za mnogo vise, i ono sto im je propisano zakonom poslodavac mora da ispostoje inace ode "glava". Ovde kod nas ni odmore nece da daju radnicima, znam mnogo slucajeva gde ti prilikom potpisivanja prvog ugovora potpisujes blanko otkaz, tj blanko papir gde oni po potrebi mogu da napisu bilo sta, ti si ga potpisao. 

 

Pusti ti Kinu, postace sila broj jedan jer ljudi maksimalno koriste svoje prednosti i vode racuna o sopstvenim interesima. I ostale azijatske zemlje slicno napreduju, digitalnu tehniku su uzeli pod svoje, pa pogledaj bespomocno batrganje SAD oko 5G tehnologije, eto bas huawei lider na tom polju spijunira, hau jes nou,  eto ti klasican primer kako Kinezi nisu kreativni...

Edited by Helmet
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darth Bane said:

Kinezi uglavnom kopiraju tudju - i to uglavnom Zapadnu tehnologiju , nista svoje jos nisu izmislili. Samo prekopiraju nesto sto je vec izmisljeno i to naprave jeftinije- jer imaju dovoljno "robova" koji ce raditi za njih.

Mislim da vecina vas jos nije upoznala kineski "biznis model". Oni gde god odu- posle izvesnog vremena dovode svoju radnu snagu i kompanije. Izgrade im smestaj, i ujutru svi direktno iz zgrade u autobuse parkirane ispred- odvoze ih direktno na poso. Uvece opet sa posla odmah u autobuse i nazad kuci. 

Tako da se zivot tih jadnika uglavnom svodi na : poso- kuca, kuca-poso! Disciplina. Nema "bandzanja" sa strane. I svaka nedisciplina se kaznjava. Uglavnom, ti njihovi radnici nisu slobodni ljudi kao mi. 

A kreativnosti tu nema nigde. 

 

Isto se pričalo za Japan 60ih godina i J. Koreju 80ih godina prošlog veka. 

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Helmet said:

@Darth Bane

 

Nije tacno u potpunosti, kopiraju ali i sami imaju mnogo patenata recimo u oblasti mobilne telefonije.

Ovo za "robovi" je obicna generalizacija. Odavno su oni presli taj nivo i generalno firme nude sve bolje uslove zbog konkurencije. Kina je na dobrom putu da napravi stabilnu srednju klasu i kupovna moc stanovnistva im nepestano  raste. Dosta mladih kod mene iz NP-a ide da radi u Kinu, vecina uci Engleski tamoscu decu, svi imaju pozitivna iskustva i generalno vecina kaze da se iznenadi stepen razvijenosti KIne, posto su imali predrasude kada su isli tamo.

Ti opisa Kinu kao neku robovlasnicku drzavu, ovo je klasicno proseravanje i veruj mi ovo sto si napisao vise vazi za Srbiju i SNS "biznis model" gde nas reklamiraju kao radnu snagu za 200EUR i  teraju da nosimo pelene. KInez ne radi za 200EUR, vec za mnogo vise, i ono sto im je propisano zakonom poslodavac mora da ispostoje inace ode "glava". Ovde kod nas ni odmore nece da daju radnicima, znam mnogo slucajeva gde ti prilikom potpisivanja prvog ugovora potpisujes blanko otkaz, tj blanko papir gde oni po potrebi mogu da napisu bilo sta, ti si ga potpisao. 

 

Pusti ti Kinu, postace sila broj jedan jer ljudi maksimalno koriste svoje prednosti i vode racuna o sopstvenim interesima. I ostale azijatske zemlje slicno napreduju, digitalnu tehniku su uzeli pod svoje, pa pogledaj bespomocno batrganje SAD oko 5G tehnologije, eto bas huawei lider na tom polju spijunira, hau jes nou,  eto ti klasican primer kako Kinezi nisu kreativni...

Evo vam ta cuvena kineska tehnologija! Enjoy!

http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.html:808107-Pukla-dizalica-od-40-tona-FOTO

Link to comment
Share on other sites

Huawei je tako razyebao Cisco da su otpustili 60,000 (sezdeset hiljada) zaposlenih. Mora zakonima da im se zabranjuje da rade po Zapadnim zemljama, plase se da oni ne urade ono sto je NSA radila presrecuci Cisco posilkje po skladistima i ugradjujuci bagove za spijunazu.

 

Dok su Ameri masovno isli na pravo i finansije, Kinezi su na inzenjerstvo. Kriminalci sa Wall Street - sta oni znaju da naprave - videli smo 2008.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Jonnhy Clash said:

Kinezi su sposobni da iskopiraju šta god vide. Nema razlike između najnaprednije svetske tehnologije i kineske tehnologije.

 

 

Original ima stila, a kineska nakaza izgleda kao križanac tenka i traktora.

Kinezi mogu kopirati zapadnu tehnologiju (jer vlastite nemaju) koliko hoće, ali stil i eleganciju ne mogu iskopirati nikad.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Yoyogi said:

Huawei je tako razyebao Cisco da su otpustili 60,000 (sezdeset hiljada) zaposlenih. Mora zakonima da im se zabranjuje da rade po Zapadnim zemljama, plase se da oni ne urade ono sto je NSA radila presrecuci Cisco posilkje po skladistima i ugradjujuci bagove za spijunazu.

 

Dok su Ameri masovno isli na pravo i finansije, Kinezi su na inzenjerstvo. Kriminalci sa Wall Street - sta oni znaju da naprave - videli smo 2008.

I 1929.

5 minutes ago, ironside said:

 

Original ima stila, a kineska nakaza izgleda kao križanac tenka i traktora.

Kinezi mogu kopirati zapadnu tehnologiju (jer vlastite nemaju) koliko hoće, ali stil i eleganciju ne mogu iskopirati nikad.

Isti modeli sa drugim znakom, logom. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

Kako dodjoste sa Filosofije palanke na raspravu o azijskim tehnologijama - to ni vama nije jasno.:roflmao:

Bane je postavio neki link gde dokazuje da je kineska tehnologija losa jer je neka dizalica pukla u Boru. 

Ja sam morao da odgovorim na tu generalizaciju i uvredu miliona kineskih inženjera i naučnika.

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Jonnhy Clash said:

Bane je postavio neki link gde dokazuje da je kineska tehnologija losa jer je neka dizalica pukla u Boru. 

Ja sam morao da odgovorim na tu generalizaciju i uvredu milona kineskih inženjera i naučnika.

Takvih primera imas na hiljade. 

I mogu se kladim da problem kod one nesrecne dizalice nije bio u materijalu (mozda i nije kineska) nego u pristupu: pokusali da premase kapacitet dizalice!? I takvi su u svemu. Nije samo dizalica - puko im i kiper napola u Boru. Ruse se zgrade u Kambodzi. Nedavno se i u samoj Kini srusila zgrada....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Darth Bane said:

Takvih primera imas na hiljade. 

I mogu se kladim da problem kod one nesrecne dizalice nije bio u materijalu (mozda i nije kineska) nego u pristupu: pokusali da premase kapacitet dizalice!? I takvi su u svemu. Nije samo dizalica - puko im i kiper napola u Boru. Ruse se zgrade u Kambodzi. Nedavno se i u samoj Kini srusila zgrada....

Dešava se. Velika zemlja, puno grade i rade.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, ironside said:

 

Original ima stila, a kineska nakaza izgleda kao križanac tenka i traktora.

Kinezi mogu kopirati zapadnu tehnologiju (jer vlastite nemaju) koliko hoće, ali stil i eleganciju ne mogu iskopirati nikad.

Tako je! A 5G inaju i Koreanci - Samsung! 

Evo, nek naprave nesto radikalno novo, npr u robotici, astronautici i sl. Ima puno oblasti u kojima mogu da se dokazuju. 

Ako vec imaju toliki "kliker"!? 

Npr sa svim parama koje imaju, oni jos nisu napravili nikakav prodor u astronautici! Poslali par ljudskih misija u orbiti - i to je bila kopija budjavog Sojuza i onda - tajac! 

Nosac aviona - kopija ruskog. Itd.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Darth Bane said:

Naravno. A i vas ce napuniti sa parama i vratiti vam Kosovo. 

Koje nas Bane? Ko smo to mi a ko vi? Moras precizno da se izrazavas. Internet je medij koji zahteva preciznost, konciznost i jasnost. Za sad neka Kinezi samo dolaze. Meni ne smetaju. I kao turisti i kao investitori Kinezi su dobrodosli. A najbolje je da drzava Kina ulaze u Srbiju. 

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Darth Bane said:

Takvih primera imas na hiljade. 

 

Da si genijalac kakav se nadje jedan u milion, takvih u Kini ima 1,400. U Srbiji ih ima 7.

Edited by Yoyogi
ima umesto ia.
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Yoyogi said:

 

Da si genijalac kakav se nadje jedan u milion, takvih u Kini ima 1,400. U Srbiji ih ima 7.

Oni ne mogu dostici Zapadnu kreativnost! U tome je vic.

Drugo su Indusi. Oni imaju veci kliker od Kineza. Od Indusa mozda bude nesto za 50-ak godina! A dotle: Zapad je -Zapad! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darth Bane said:

Oni ne mogu dostici Zapadnu kreativnost! U tome je vic.

 

Nemoj da nas podsecas na one koji su tvrdili da neki narodi imaju falinku u genetskom kodu.

 

Ako si mislio da je sistem taj koji tu kreativnost sputava, Kinezi su tu prepreku prevazisli. Po infrastrukturi, Indija je danas tamo gde je Kina bila 1995. To je bilo prvo. Pre 15 godina Huawei je bila opskurna firma a danas ima switch tehnologiju u malom prstu.

 

Proglaj malo pa kao sto si dovlacio irelevanthe incidente, vidi malo panorame velikih gradova u Kini.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Yoyogi said:

 

Nemoj da nas podsecas na one koji su tvrdili da neki narodi imaju falinku u genetskom kodu.

 

Ako si mislio da je sistem taj koji tu kreativnost sputava, Kinezi su tu prepreku prevazisli. Po infrastrukturi, Indija je danas tamo gde je Kina bila 1995. To je bilo prvo. Pre 15 godina Huawei je bila opskurna firma a danas ima switch tehnologiju u malom prstu.

 

Proglaj malo pa kao sto si dovlacio irelevanthe incidente, vidi malo panorame velikih gradova u Kini.

Dobro, oni sada grade svoje megapolise Amerikanci su svije izgradili jos pre 100 godina!!!

Opet se vracamo na kreativnost: u poslednjih 200-ak godina uglavnom je Zapadna civilizacija bila ta koja je pronalazila nesto novo " from scratch" ! Svi ostali su ili kopirali ili usavrsavali. Recimo Japanci, Koreanci su usvrsavali. Napravili efikasnijim ali nesto sto je vec izmisljeno. Kinezi uglavnom samo kopiraju. Eto, sto ne posalju coveka na Mesec?! Amerikanci su to ucinili jos 1969! Para imaju sigurno, problem im nije u parama . Problem je sto za to treba imati klikere! 

Btw. sto se nebodera tice, najvisi na svetu su u Emiratima a dizajneri i izvodjaci su uglavnom Zapadnjaci! 

Link to comment
Share on other sites

Kina je je imala dva losa veka, u zivotu nacije to je kao seljaku dve nerodne godine. Oporavi se. Tome smo danas svedoci.

 

Kina je imala pismo i papir 1,500 godina pre nego sto je stigao u Nemacku. Svasta se napise i sacuva za 1,500 godina.

 

Put papira (Kina 105. godina pre Nove ere, Nemacka je 1390). Slika je sa zida Muzeja papira u Mino, Gigu, Japan.

 

2019putpapira01.jpg

 

Grcka je izmislila demokratiju, u njeno zlatno doba 40% svih aktivnosti covecanstva je bilo u njoj a pre 5 godina su je preko bureta guzile horde EU cinovnika iz nacija koje tada nisu ni postojale.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...