Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

Toj li je nišljski humor?

Kaže se...Nišlijski...

 

Austrija .. Beć...moj burazer, lično. Poslodavac, porijeklom sa "naših" prostora...bauštela doduše. Posle ih ispalio, nikom nije platio, ali je barem pasoše ostavio u kutiji za cipele u kancelariji koji je unajmio na tri nedelje, dok je intervjuisao nove radnike...posle toga, nit kancelarije, nit firme, nit namještaja...samo dve tetkice koje su angažovane da očiste prostor i začudjeno gledale ljude koji su došli po pare...

 

Svaki posao, na koji se angažuju ljudi preko raznih agencija, a sa naših prostora...pogotovu ako daju neku akontaciju...obavezno "obezbedjenje" je "privremeno" apsigovanje putne isprave...

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Na žalost, u mnogim državama je takva praksa, da poslodavci ovako ili onako pokušavaju da zadrže pasoš radnika, pod raznim izgovorima. 

Rekao bih da takve pojave postoje u gotovo svim drzavama , razlika je u tome da li se sankcionisu ili ne. To sto mi usaglasavamo zakone sa EU je gubljenje vremena i drndanje mare, jer do sada nijedna vlast nije pokazala volju da iste neselektivno sprovodi. To je kao ova prica o satelitskim snimcima i “ilegalnoj” gradnji. Stavljam pod navodnike, jer da ja krenem  nesto da zidam bez dozvole, stvorila bi se tu inspekcija za nekoliko dana,  platio kaznu i morao da srusim. Ovi bre nasipaju nepostojece ulice, dovode struju, vodu, sve to “ilegalno”, pa ce sada to da rese iz satelita.

Saudijci  kada sam bio, pasose nisu oduzimali, ali ti je bila potrebna izlazna viza, koju je morao da obezbedi poslodavac, sto opet ne znaci da takvih pojava nije bilo, ili da ih nema.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Constantin said:

Kaže se...Nišlijski...

Austrija .. Beć...moj burazer, lično. Poslodavac, porijeklom sa "naših" prostora...bauštela doduše. Posle ih ispalio, nikom nije platio, ali je barem pasoše ostavio u kutiji za cipele u kancelariji koji je unajmio tri nedelje, dok je intervjuisao nove radnike...posle toga, nit kancelarije, nit firme, nit namještaja...samo dve tetkice koje su angažovane da očiste prostor i začudjeno gledale ljude koji su došli po pare...

Svaki posao, na koji se angažuju ljudi preko raznih agencija, a sa naših prostora...pogotovu ako daju neku akontaciju...obavezno "obezbedjenje" je "privremeno" apsigovanje putne isprave...

Ajde be pa prisvojni pridevi se pisuju malim slovima a i primer zvani "koj će kom ako neće svoj na svojega" ti i nije neki, možeš ti to bolje ali ti se očito ne da.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Accuphase said:

Ajde be pa prisvojni pridevi se pisuju malim slovima a i primer zvani "koj će kom ako neće svoj na svojega" ti i nije neki, možeš ti to bolje ali ti se očito ne da.

Ma zajebii me s gramatiku...niko ti ništa za to ne kaže...nego redosled slova i to...

Link to comment
Share on other sites

Ja ne znam gde se tako reagovalo, ali trebalo bi još žešće. Čini mi se, ne tako davno beše, da je Vijetnam bio prozivan za eksplotaciju dece u fabrikama...(mislim da beše Adidas)....   Ja bih to bez pardona, samo ne bih palio. U slučaju LL u Zrenjaninu...gospodo i braćo iz daleke nam i prijateljske KIne, imate 24-48 sati da spremite svoj ručni prtljag, ništa više, i nji hao....

 

Kao i onaj slučaj (gde beše, Smederevo) što je menadžer šutnuo nekog našeg inžinjera ???? Napolje bre zbog neprimerenog ponašanja. Ne zato što je Kinez šutnuo Srbina...i da je obratno...samo što ovog našeg ne bih mogao da najurim iz Srbistana...ali ovaj...isto..nji hao. Ovako je prošlo sve sa izvinjenjem i nekakvim "kulturološkim razlikama".... Ja toliko vremena provedoh kod Brata Sija i ne videh da se niko rita u goozitzu...nego se klanjaju, pozdravljao, a kad se naljute, ljute se...ne ritaju se.

Tu je kriv taj inzinjer, trebalo je na licu mesta da ga razbije kao jaje. Da dobro zapamti Balkan. Iskreno, nekada balkanska ratobornost nije tako losa. Ja mislim da je u Boru jedan dobio takve batine da ce dobro da zapamti Srbiju za sva vremena.

 

Ne znam sta je bilo tom inzinjeru u glavi, mene da neko sutne ja ne znam koja sila bi me zadrzala. Pre dve godine mozda kupim ja neku led sijalicu u lokalnom kineskom trznom centru,odem kuci ne radi. Ja se vratim sa svim uljudno objasnim da ne radi i da bih je zamenio. Poce Kinez nesto da se breca i da prica da je otpakovana. Rekoh jeste otpakovana, stavio sam je u fasung, nisam je kupio da je gledam nego da zamenim sijalicu. E tu je poceo nesto da se bacaka i da na kineskom bunca nesto, e sada ne znam da li su oni, kada se malo uzbude i pocnu sa onim njihovim kreveljenjem i glasnim govorom , zaista ljuti ali je meni on izgledao agresivno i automatski mi je pao mrak na oci jer zaista ne podnosim nikakoo kada neko agresivno krene na mene. Bog te pita sta sam mu sve opsovao i krenuo sam sa onom sijalicom u pult da mu je bukvalno nabijem u usta. Decko koji je tu u obezbedjenju, me.je uhvatio i pokusao da zaustavi. Jos neko je tu dotrcao. Uglavnom me je taj Kinez toliko bio iznervirao da sam bio spreman da ga rastavim na proste cinioce. Bolje sto su me zaustavili jer bi verovatno fasovao krivicnu i ko zna sta jos. Posle je dosao menadzer i na vrat na nos mi dao tu sijalicu izvinjavajuci se sa onim njihivom klanjanjem. Uglavnom otad ih ne podnosim.nikako. Ima ih u Novom Pazaru poprilicno,ali niko ne moze da ih vidi, ne socijalizuju se sa lokalcima, imaju te svoje zajednice i definitivno nam kukala majka ako oni zavladaju u Srbiji. Deluju mi kao da nismo sa iste planete, totalno drugacija kultura, mislim da bi bilo jako zajebano da se oni nesto pitaju jer mi deluje da su izuzetno invazivni i da bi morali da zivimo po njihovim pravilima.

 

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Accuphase said:

Ajde navedi neke od tih nekih država u kojima je takva praksa.

 

za Rusiju je to poznata stvar....

 

Nekako mi dolazilo da ovi sto odlaze u Cesku i Slovacku na motanje , pokusavaju ali ipak teze ...  Ali i to ne rade oni vec podizvodjacke firme za koje direktno rade...

Link to comment
Share on other sites

Nego,sto se na ovom topiku cuti o slucaju Shuai Peng,kineske teniserke,koja je pocetkom meseca optuzila (valjda) potpredsednika kineske vlade,i visokog funkcionera KP Kine,za seksualno napastvovanje i od tada joj se gubi svaki trag..pa i glas..

Jel to taj ideal slobode i civilizacije kojem treba da tezimo?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

Kaže se...Nišlijski...

 

Austrija .. Beć...moj burazer, lično. Poslodavac, porijeklom sa "naših" prostora...bauštela doduše. Posle ih ispalio, nikom nije platio, ali je barem pasoše ostavio u kutiji za cipele u kancelariji koji je unajmio na tri nedelje, dok je intervjuisao nove radnike...posle toga, nit kancelarije, nit firme, nit namještaja...samo dve tetkice koje su angažovane da očiste prostor i začudjeno gledale ljude koji su došli po pare...

 

Svaki posao, na koji se angažuju ljudi preko raznih agencija, a sa naših prostora...pogotovu ako daju neku akontaciju...obavezno "obezbedjenje" je "privremeno" apsigovanje putne isprave...

 

 

Jako je cesta pojava da nasi poslodavci maksimalno iskorištavaju radnike koji su takodjer mahom s nasih prostora. Sam sam iskusio takvo nesto tokom studentskih dana kada nas je jedan nas covjek isplacivao na crno po satu i nije nam davao 13. i 14. platu koje su zakonski obavezne kod normalnih radnih ugovora. To sam medjutim rijesio bez vecih problema jednom posjetom radnickoj komori i dobio sve pare koje mi je ostao duzan plus dodatno za pretrpljeni stres. Drug jedan je isto tako prije par godina otisao u Njemacku raditi preko slovenacke firme koju drze nasi ljudi i tamo su bili maksimalno iskoristavani. Od toga da je po 10 ljudi spavalo u dvosobnom stanu (od kreveta na sprat pa do po troje u bracnim krevetima) pa do placanja ispod minimalnih satnica i smanjivanja istih usljed nekih imaginarnih razloga. On je takodjer to rijesio bez problema sa radnickom komorom, dobio sve pare koje mu je ovaj idiot ostao duzan i naknadu za stres. Za oduzimanje pasosa iskreno nisam jos cuo u zemljama EU. Znam za takav slucaj u Azerbejdžanu gdje su nasi ljudi otisli raditi na neku baustelu preko firme iz Srbije i tamo im odmah po dolasku uzeti pasosi, drzani u neljudskim uslovima, nisu bili isplacivani i jos ih nekakvi kao tjelohranitelji cuvali da se ne bi pobunili i trazili ono sto im pripada. Neki su cak i prebijani. To je sve radjeno u suradnji sa vladom Azerbejdžana. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nego, rusofila je bilo oduvek, ali kinezofili su nova pojava.  Zasto su se kinezofili pojavili tek kad su drugovi poceli da ulazu u reklamu i velicajj svoje velike uspehe? Zasto nije bilo tih kinezofila kad su drugovi na trgovima gazili CDeje buldožerima, tenkovima, čime li beše. Eto, meni se tada sviđalo sta se radi u Kini. To tako i treba. Divljaštvo i treba suzbijati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Nego, rusofila je bilo oduvek, ali kinezofili su nova pojava.  Zasto su se kinezofili pojavili tek kad su drugovi poceli da ulazu u reklamu i velicajj svoje velike uspehe? Zasto nije bilo tih kinezofila kad su drugovi na trgovima gazili CDeje buldožerima, tenkovima, čime li beše. Eto, meni se tada sviđalo sta se radi u Kini. To tako i treba. Divljaštvo i treba suzbijati.

Zar se nije 68me mahalo crvenim knjizicama u Maovom stilu i rusila privredna reforma? Dvadeset godina kasnije, oni koji su u tome ucestvovali, od cele stvari su napravili pricu kako se borilo za demokratizaciju drustva.:ss:

Ovde je uvek bilo ludosti na pretek.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Nego, rusofila je bilo oduvek, ali kinezofili su nova pojava.  Zasto su se kinezofili pojavili tek kad su drugovi poceli da ulazu u reklamu i velicajj svoje velike uspehe?

Kod nas su se pojavili po principu neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Cyrus Smith said:

Kod nas su se pojavili po principu neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj.

Dovoljno je da neko podrzi cbeto kocobo i taj je odmah naj-naj za prosecnog sVrbendu. 

Edited by FrediB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, FrediB said:

Dovoljno je da neko podrzi cbeto kocobo i taj je odmah naj-naj za prosecnog sVrbendu. 

CBETO KOCOBO

 

Zaboravio si caps-lock pa sam ti ovo popravio.

 

Apropo oduzimanja pasoša desila se jedna situacija sa radnikom u Bosni koji je obavestio poslodavca da nakon 10+ godina rada ide u Sloveniju na rad, a ovaj ga pokušavao zamoliti da ostane. Kad molbe nisu urodile plodom zapretio mu je da mu neće dati radnu knjižicu, a radnik mu je odgovorio kako ga nikad nije ni prijavio i da on uopšte nema njegovu radnu knjižicu. Tužna situacija, ali neki ljudi nemaju izbora. Treba podržati borbu za prava radnika, ma gde da se ona vodi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Nego, rusofila je bilo oduvek, ali kinezofili su nova pojava.  Zasto su se kinezofili pojavili tek kad su drugovi poceli da ulazu u reklamu i velicajj svoje velike uspehe? Zasto nije bilo tih kinezofila kad su drugovi na trgovima gazili CDeje buldožerima, tenkovima, čime li beše. Eto, meni se tada sviđalo sta se radi u Kini. To tako i treba. Divljaštvo i treba suzbijati.

PRCofili druže a ne kinezofili, Kinezi su i na Tajvanu a oni nam nisu "celicni plijateli".

7 hours ago, Constantin said:

Pa...Kosovo je srce Srbije...šta je čudno?

Jesam li i ja sad, a ?

Pa jel jeste ili nije srce Srbije, možda da prošetaš do dole pa da vidiš i sam kako stoje stvari, nije ti daleko...

Link to comment
Share on other sites

Pa jel jeste ili nije srce Srbije, možda da prošetaš do dole pa da vidiš i sam kako stoje stvari, nije ti daleko...

Ne znam gde je, nikad bio, možda uz neku navigaciju bih mogao da pronadjem, ali to ne menja stvar...НЕДАМО КОСОВО...oni će nama da oporezuju plazmu...ha 

P.S. Zamalo da zaboravim Уа НАТО...OTAN....[emoji2957]

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Crni Bombarder said:

Nego,sto se na ovom topiku cuti o slucaju Shuai Peng,kineske teniserke,koja je pocetkom meseca optuzila (valjda) potpredsednika kineske vlade,i visokog funkcionera KP Kine,za seksualno napastvovanje i od tada joj se gubi svaki trag..pa i glas..

Jel to taj ideal slobode i civilizacije kojem treba da tezimo?

 

Ko tvrdi da treba tome da tezimo?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...