Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

19 minutes ago, Down With The Sickness said:

 

Izvini, ali nisam te nista razumeo. Ne mogu da odgovorim. 

 

Da, da, ne razumeš. 500 godina ropstva je nekima ušlo u gene, tu i nema šta da se razume - to je normalno kao disanje. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Down With The Sickness said:

Meni iskreno lici na dusevno rastrojstvo, posebno sa slikom kokakole na tajlandskom koju postavljas vec 48-mi put na forumu

 

Al' si se uradio. To je podmetač, ne koka kola.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Yoyogi said:

 

Da, da, ne razumeš. 500 godina ropstva je nekima ušlo u gene, tu i nema šta da se razume - to je normalno kao disanje. 

izvini ali tvoji postovi su jako zbunjujuci. Sta ti u stvari pokusavas da kazes? da treba da stremimo ka kineskom modelu?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

izvini ali tvoji postovi su jako zbunjujuci. Sta ti u stvari pokusavas da kazes? da treba da stremimo ka kineskom modelu?

 

Nikakav model, eto ni dotle nisi dokučila. Jel mora pojedinac da stremi nekom modelu? Otkada mora? A za tebe mora da mora? Šta je pojedinac ako ne stremi nekome modelu ili nekome uopšte? 

Pa sa time se i sprdam, sa tim tim rajetinskim, posle 500 godina robovanja u gene usađenim mentalitetom. Ne možete nekome, nekom modelu, bilo čemu, da ne robujete. Kao onaj iz izraelskog filma koji se uživeo u ulogu komandira logora a u stvari bio i sam logoraš, tako i vi ovde, kao da ste i sami država Amerika, saćete da šaljete ratne brodove i bombardere.

Edited by Yoyogi
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Yoyogi said:

 

Nikakav model, eto ni dotle nisi dokučila. Jel mora pojedinac da stremi nekom modelu? Otkada mora? A za tebe mora da mora? Šta je pojedinac ako ne stremi nekome modelu ili nekome uopšte? 

Pa sa time se i sprdam, sa tim tim rajetinskim, posle 500 godina robovanja u gene usađenim mentalitetom. Ne možete nekome, nekom modelu, bilo čemu, da ne robujete. Kao onaj iz izraelskog filma koji se uživeo u ulogu komandira logora a u stvari bio i sam logoraš, tako i vi ovde, kao da ste i sami država Amerika, saćete da šaljete ratne brodove i bombardere.

Nisam dokucila, ja sam jako glupo zensko pa da me malo obrazujes.

 

Probaj bez beating around the bush. Znaci Kina je super - jel to treba da nam bude cilj? Ako ne gde si ono naveo Singapur, mozda je to idealno drustvo.

Ti se radujes da ce azija postati vodeca kultura, i da svako u njoj treba da bude zahvalan da je na pravom u mestu u pravom trenutku, ako sam te dobro razumela. Zapadna kultura propada i mi smo svi slepi.....

 

Ako gresim, molim te prosvetli me, ali ne sa 500 godina robovanja, i slicnim metaforama  koje su suvise komplikovane za moj mali mozak.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Yoyogi said:

Nisi baš ukapirala, poenta je ovo je azijski vek. To malo kad progledaš, videćeš.

Ne, ja nisam ukapirala, ali vidim da si odbio da odgovoris na pitanja.

 

Ok, znaci nemas argument osim da smatras da ce Kina, Singapur i ko god jos biti dominantni u buducnosti.

 

 

Da li to zelimo? Da li ti podrzavas da to treba da bude tako?

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da spadam u grupu ‘nejakih i ugnjetavanih’ forumasa, sada bih vristao u moderacija grupi da te banuju zbog forsiranja gena, 500 godina i ostalog. 
 

Samo najtuplji nozevi u ladici se loze na komunizam i tu shitholinu. Kini drmati zardjali kavez, bravo AUS. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Angelia said:

Ne, ja nisam ukapirala, ali vidim da si odbio da odgovoris na pitanja.

 

Ok, znaci nemas argument osim da smatras da ce Kina, Singapur i ko god jos biti dominantni u buducnosti.

 

 

Da li to zelimo? Da li ti podrzavas da to treba da bude tako?

 

 

To da sazoveš partijski sastanak sa dnevnim redom "Nejasnoće u ponašanju nekih drugova".

3 minutes ago, Hamilton said:

Da spadam u grupu ‘nejakih i ugnjetavanih’ forumasa, sada bih vristao u moderacija grupi da te banuju zbog forsiranja gena, 500 godina i ostalog. 
 

Samo najtuplji nozevi u ladici se loze na komunizam i tu shitholinu. Kini drmati zardjali kavez, bravo AUS. 

 

Taj rajetinski mentalitet se ovde provlači po forumu svaki dan. Od kuda on? Nisam ga ja izmislio.

 

 

Edited by Yoyogi
partijski, ne partiski
Link to comment
Share on other sites

Pa Kina mora kad-tad da dozvoli neku međunarodnu komisiju ako želi da povrati poverenje posle ovoga. Ako to odbiju biće po defaultu okrivljeni (u javnosti ne nešto oficijelno) u celom svetu a to će itekako uticati na njen imidž. Ja mislim da je ovo upravo pokušaj Australije da ponudi Kini izlaznu varijantu jer Kini jeste politički jako teško da pristane na ovako nešto ako to od nje traže SAD. Ovaj odgovor Kine je jako sumnjiv i potpuno nejasan, moglo se to i učtivo odbiti ako se još uvek uništavaju dokazi 🙂

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klotzen said:

Ovaj odgovor Kine je jako sumnjiv i potpuno nejasan, moglo se to i učtivo odbiti ako se još uvek uništavaju dokazi 🙂

 

Eto vidiš, pa to su i hteli. Zaboravi se da nonšalantno ponašanje (i kolosalan idiotluk Trampa)  pa i ismevanje virusa, pogledaj kako je ova ekipa sa foruma ismevala one kineske bolnice koje se grade za 3 dana. Prve mere van Kine su donete mesec i više dana nakon što ih je Kina uvela na opšte zgražavanje "slobodnog" sveta o drastičnim metodama.

 

Kina je smenila gradonačelnika Vuhana 12. februara i poslala gradonačelnika Šangaja da vodi krizni štab. Guverneri država u Americi još nisu mrdali prstom, tek posle dva meseca su počeli da prkose Trampu i da kritikuju i odbijaju njegove zahteve. Čak i da rade suprotno. To Kini nije bilo moguće, sada Zapad traži nekakvu istragu. Pa na zidu im piše šta ih je snašlo.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Kina samo treba da zabrani svojim proizvodjacima mobilnih telefona da ugradjuju Qualcomm procesore, i eto ti problema. 

 

Ne znam zasto mi brisu postove. Moje pitanje je zasto mislis da bi kompanija ciji je godisnji revenue od Kine oko 15 milijardi dolara sto cini nekih 0.0075 americkog GDP toliko bitna.

 

Pa Coca-Cola je recimo jaca kompanija. Qualcomm je zaista mali. 37000 zaposlenih. U Srbiji imas vecih kompanija.

 

I to se lako resava ....... tarifa na kineske gace i carape 20% i Qualcomm problem resen.

 

Ne mozes ti da izgubis u trgovinskom ratu sa zemljom sa kojom imas 300 milijardi dolara deficit, moze samo ta zemlja da izgubi :classic_biggrin:

Edited by Down With The Sickness
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pisem o tehnologiji, USA je uvela zabranu za Huawei i google servise. Sad se pise da USA daje predlog Englezima da obustavi komponente za Kirin procesor. Zbog toga ja kazem, nista neku Kina uvede zabranu za Qualcomm i stvar je resena. Qualcomm bi propao a Americi to ne ide u korist

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kako misliš da američka firma može da bude skrajnuta (kao nebitna) zato što je 0.0075% američkog GDP? Pa ta firma je nekima sve u životu pa i investitorima. To je privatna svojina.

Taj mentalitet iz koga tvoje  razmišljanje dolazi nije američki, to je komunistički. Sa gledišta nacije, šta je 17 milijardi dolara, pa tako upravo Kinesko vođstvo i razmišlja. 

 

Sajt u Kaliforniji (ne sećam se imena) koji hostuje islamističke sajtove, i gde su oni stavljali svoje objave i videa, dobijao je pretnje od hakera ("Black Hat") da samog sebe ugasi ili će ga oni ugasiti. Vlasnik samo reče: "Dajte mi sudski nalog i gasim odmah". Nikada nije ugašen. Gde je bila država da skoči da ga gasi? Privatna svojina.

 

Link to comment
Share on other sites

Ne radi se samo o Qualcommu. On je tu još i manje bitan. Nego i o Broadcomu, Micronu i Intelu. I kad ih staviš sa Qualcomom na gomilu, vidiš zašto su prvenstveno te firme najebale ako se sve ovo sa čipovima razvije u pravcu u kome će se razvijati. Trgovinski rat je jedno. Da sam Tramp, cepao bih tarife još veće. Šta mi teško. Problem je kada dođe do targetiranja pojedinačnih firmi, pritom ne u nekoj od te dve zemlje, nego globalno. Jer ne gađaš samo tu firmu nego i milion drugih, od čega je pola tvoje. I već vidim GMove svih ovih čipmejkera kako jure narandžastog po ovalnoj sobi i mole. A on ih, do novembra, odjebava. Posle ćemo videti. 

Edited by NMX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Pisem o tehnologiji, USA je uvela zabranu za Huawei i google servise. Sad se pise da USA daje predlog Englezima da obustavi komponente za Kirin procesor. Zbog toga ja kazem, nista neku Kina uvede zabranu za Qualcomm i stvar je resena. Qualcomm bi propao a Americi to ne ide u korist

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 


Docim je Google-u, Facebook-u i ostalim gigantima dozvoljeno da posluju u Kini?

 

jbt

Link to comment
Share on other sites

Kako stoji Boeing....ko im je najveći kupac ? Šta bi se desilo kad bi taj najveći kupac, otkazao sve kupovine....

Kina će, i ako pod velikim pritiskom, teško pristati na nekakvu istragu, pogotovu što u ovom momentu, čini se, a naravno možda ja grešim, nekakva "istraga" treba da potvrdi nečije teorije o Covidu....nema od toga ništa. Možda u nekoj Holivudskoj produkciji i može da "pije vodu" teorija o masovnom slanju turista da bi zarazili ostatak sveta. Dajte malo logike...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Hamilton said:


Docim je Google-u, Facebook-u i ostalim gigantima dozvoljeno da posluju u Kini?

 

jbt

 

Ima razlike. Ogromne. Huaweiu nije omogueno da posluje u Americi takodje. Samo Kina ne brani nikome od njih da posluje van zemlje inkorporacije. Ne zaustavlja proizvodnju ajfona. Ne guši distribuciju bilo kog proizvoda koji se pravi u Kini. Ne zaustavlja prodaju "rare earth" elemenata koji se valjaju silikonskoj dolini i najvažniji su za proizvodnju čipova. 

 

A US sa globalnim merama formalno to radi kineskoj firmi. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darth Bane said:

@Yoyo

Ovo stvarno moze biti vrlo lose za Australiju. 

 

Gadno, ne samo "vrlo loše". A nije tako predstavljeno juče po novinama. Ispade da Australija pobeđuje jer je na WHO sastanku Kina rekla da se slaže da se to istraži. Ali, ne pre nego što  "se steknu uslovi".

To znači, kada se Kina složi, verovatno posle Trampovog smenjivanja, ako ikada. To je isto kao i odbijanje.

A što su zapretili i rade Australiji, ne skida se i niko ne pita Australiju da li misli da su se stekli uslovi da izgubi stotinu milijardi dolara i milione poslova.

 

Naivno i  misleći da je važnija nego što jeste, Australija se silno zajebala. 

Link to comment
Share on other sites

 
Gadno, ne samo "vrlo loše". A nije tako predstavljeno juče po novinama. Ispade da Australija pobeđuje jer je na WHO sastanku Kina rekla da se slaže da se to istraži. Ali, ne pre nego što  "se steknu uslovi".
To znači, kada se Kina složi, verovatno posle Trampovog smenjivanja, ako ikada. To je isto kao i odbijanje.
A što su zapretili i rade Australiji, ne skida se i niko ne pita Australiju da li misli da su se stekli uslovi da izgubi stotinu milijardi dolara i milione poslova.
 
Naivno i  misleći da je važnija nego što jeste, Australija se silno zajebala. 
Znam da zvuci kao teorija zavere, ali uopste me ne bi cudilo da USA ima umesane prste u sve to

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Problem percepcije Zapada u odnosu na Kinu je u tome da je svi zamisljaju kao kazamat iz doba Mao Ce Tunga, a ona je danas toliko udaljena od toga.

Reforme u zadnjih 30 godina su im donele toliki privredni rast, da su preuzeli lako i poslove koji su smatrani exclusivom Zapada: kompjuteri, komunikacije, industrijska i opsta elektronika, inzenjerstvo, visokogradnja, niskogradnja, masinstvo, infrastruktura....

Pri tom - jedna su od najpovucenijih clanica Saveta Bezbednosti i UN sa pravom veta.

Jednostavno - vreme radi za njih.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Znam da zvuci kao teorija zavere, ali uopste me ne bi cudilo da USA ima umesane prste u sve to

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

 

Scott Morrison (PM Oz) je ponavljao neke neistine koje je prvo pričao Pompeo. Da je virus veštački, da su "wet markets" ponovo otvorene, baš u Vuhanu, što nije tačno. Verovatno kontakt na tom nivou. To za ponovo otvorene wet-markets je Kinu posebno razbesnelo, to je iza onoga što su rekli da PM jedne zemlje naseda na rekla-kazala.

Još na početku Trampovog mandata Greg Norman, Australijanac koji živi u Americi, golfer svetske klase i Trampov lični i kućni prijatelj je lobirao da se Australija izostavi sa ban-liste izvoznika aluminijuma (ili gvožđa) u Ameriku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...