Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

2 hours ago, Angelia said:
1 hour ago, Angelia said:

Samo sto nemas informacije, pa ne mozes ni da reagujes.

Da su izasli i rekli Kinezi lazu, vecina bi ih optuzila za rasizam.

 

Ako Američka administracija nije imala informacije o događajima onda treba da ukinu sve obaveštajne službe koje imaju.

Za čuje babe zdravlje oni troše zilion dolara godišnje ako ne mogu da skupe informacije na vreme.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, sasa965 said:

Ako Američka administracija nije imala informacije o događajima onda treba da ukinu sve obaveštajne službe koje imaju.

Za čuje babe zdravlje oni troše zilion dolara godišnje ako ne mogu da skupe informacije na vreme.

Sta si mislio da odu da testiraju mrtve?

 

But American intelligence agencies have concluded that the Chinese government itself does not know the extent of the virus and is as blind as the rest of the world. Midlevel bureaucrats in the city of Wuhan, where the virus originated, and elsewhere in China have been lying about infection rates, testing and death counts, fearful that if they report numbers that are too high they will be punished, lose their position or worse, current and former intelligence officials said.

 

Kako mislis da skupis informacije kad tacna informacija ne postoji?

Link to comment
Share on other sites

@Angelia

Pa upravo to.

Nadgledaš njihove socijalne mreže.

Pratiš šta razgovaraju.

A kad blokiraju grad kažeš šefu ,,;ovo je ozbiljno".

 

 

Nemoj da zaboraviš da je bolest potpuno nova i za Kinu.

Kad su shvatili da je đavo odneo šalu i da  im ljudi umiru kao muve uveli su potpuni karantin .Stavili 30 miliona ljudi u izolaciju (poslednja nedelja januara)ugasili proizvidnju potpuno.

Ti  jasno vidljivi postupci nisu bili dovoljni za alarm na svetskom nivou ?

Šta je trebalo više da se desi?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Darth Bane said:

Dobro, ajde u slucaju Kine da kazemo da nisu imali dokaze. Ali kada je krenulo u Italiji to je vec trebao biti alarm? Kako sada mozemo reci - nismo znali, a nedeljama smo gledali agoniju Italije? 

Da nisi malo izgubio pojam o vremenu? 

Nemam pojma da li razumes da Italija 22og Feb ima oko 80 slucajeva, 16tog marta Kalifornija zatvara barove i sva javna okupljanja, mi smo usli u lockdown 17og. Pre toga su vec otkazivana velika okupljanja i odredjene mere preduzete. To sto se radi o galopirajucem virusu niko nije mogao da predvidi za dve-tri nedelje, bez podataka iz Kine.

Kina je imala podatke nedeljama pre nego sto je i objavila epidemiju.

To sto sad to izgleda kako smo gledali agoniju u Italiji nedeljama je malo iskrivljena realnost. 

Pre dve nedelje ja sam planirala put u Kaliforniju, a pre tri znam ljude koji su se spremali za medjunarodni sajam zdravstva sa 45,000 posetilaca, koji je otkazan u par dana pre pocetka.

 

Znaci prve alarmatne podatke dobijamo pocetkom marta, a reakcija barem ovde je dve nedelje kasnije. To ne znaci da su svi reagovali, ali dosta jesu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Da nisi malo izgubio pojam o vremenu? 

Nemam pojma da li razumes da Italija 22og Feb ima oko 80 slucajeva, 16tog marta Kalifornija zatvara barove i sva javna okupljanja, mi smo usli u lockdown 17og. Pre toga su vec otkazivana velika okupljanja i odredjene mere preduzete. To sto se radi o galopirajucem virusu niko nije mogao da predvidi za dve-tri nedelje, bez podataka iz Kine.

Kina je imala podatke nedeljama pre nego sto je i objavila epidemiju.

To sto sad to izgleda kako smo gledali agoniju u Italiji nedeljama je malo iskrivljena realnost. 

Pre dve nedelje ja sam planirala put u Kaliforniju, a pre tri znam ljude koji su se spremali za medjunarodni sajam zdravstva sa 45,000 posetilaca, koji je otkazan u par dana pre pocetka.

 

Znaci prve alarmatne podatke dobijamo pocetkom marta, a reakcija barem ovde je dve nedelje kasnije. To ne znaci da su svi reagovali, ali dosta jesu.

Ostaje cinjenica Andjo, da smo svi mi pomalo potcenili ovaj virus, ukljucujuci mene.

Ono sto mene sada zabrinjava je situacija u Nemackoj, gde i pored sve njihove ozbiljnosti brojevi ubrzano idu na gore.

Moje razumevanje je da je Kina to suzbila relativno brzo jer je imala completni lock down! Izgleda da je to jedini nacin.

Btw citao sam u jednom clanku, mogu i da ga postujem kasnije, da je 2m distance rule kompletno fake, tj da nicim jos nije naucno dokazano da drzanje 1.5-2.0m rastojanja sprecava prenos virusa jer u slucaju da covek kine ili se zakaslje cestice virusa ostaju da lebde u vazduhu na rastojanju od cak 8m.

Drugo sto je Kina uradila je kompletni lok down svih clanova domacinstva obolelog. Jer, dzabe je oboleli u izolaciji kada on prenosi virus na ostale clanove domacinstva, a ovi kad izadju napolje , na ostale clanove drustvene zajednice.

Dakle, jedini  izlaz oz ovoga je kompletni lock down na jedno mesec - dva! Dok ne pronadju neki efikasan lek a kasnije i vakcinu. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Ostaje cinjenica Andjo, da smo svi mi pomalo potcenili ovaj virus, ukljucujuci mene.

 

Ja nemam pojma sta si ti mislio, ali znam da su svi ocekivali na osnovu podataka iz Kine, da je ovo jos jedan SARS.

I to je ono sto je izazvalo zakasnelu reakciju, ukljucujuci u Italiji. Citala sam i procene strucnjaka da je Kina reagovala 3 nedelje ranije i davala realisticne podatke, Italija nikad ne bi bila u toj situaciji, a sa njom i svi mi.

Kao sto rekoh, lako je ocenjivati nakon sto se nesto desi.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Angelia said:

Ja nemam pojma sta si ti mislio, ali znam da su svi ocekivali na osnovu podataka iz Kine, da je ovo jos jedan SARS.

I to je ono sto je izazvalo zakasnelu reakciju, ukljucujuci u Italiji. Citala sam i procene strucnjaka da je Kina reagovala 3 nedelje ranije i davala realisticne podatke, Italija nikad ne bi bila u toj situaciji, a sa njom i svi mi.

Kao sto rekoh, lako je ocenjivati nakon sto se nesto desi.

Mislim da ne treba ovde igrati "blame-game". Gubi se vreme i energija. 

Desilo se to sto se desilo. Cinjenica br1- Kina jeste kriva!

Ali je cinjenica br2 - zapadni zdravstveni pa i bezbednosni sistem je pukao! Prso je ko naduvani balon! 

Sto pre to ljudi shvate - bolje za njih. 

Zato dok ne pronadju leka - sedeti kuci! To ja za sada najbolja zastita. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

 

Desilo se to sto se desilo. Cinjenica br1- Kina jeste kriva!

 

To nije blame-game, to je cinjenica

1 minute ago, Darth Bane said:

Ali je cinjenica br2 - zapadni zdravstveni pa i bezbednosni sistem je pukao! Prso je ko naduvani balon! 

 

Ne bih to postavila tako, nego da niko nije bio spreman za ovakvu situaciju. Jedini koji su spremni su neki ludaci u Utah koji i onako predvidjaju Armagedon.

Da li smo trebali da predvidimo mogucnost - mozda, ne krivim ja sve redom od Spanske groznice naovamo sto nisu bili spremni, pa ako nisu spremni ni za meteor (a svi znamo da je i to moguce).

 

U svakom slucaju, ja sam negde u startu rekla, ja recimo ne mislim da sam ja u opasnosti, ali svima preporucujem odgovorno ponasanje. Niko od nas ne bi olako shvatio da nekome prenesemo virus a da je ugrozen (ako smo iole normalni)

Link to comment
Share on other sites

Pa mozda ni sami Kinezi nisu znali sve o ovom virusu. Oni su ga suzbili rigidnim merama koji su, eto vecina se slaze, tesko primenljivi u zapadnim uslovima. A ovima na Zapadu je to sve izgledalo ne tako ozbiljno jer je Kina uspela da suzbije virus u relativno kratkom roku - za 2-3 meseca. 

Da su svi primenili kineski nacin mi bismo danas mozda bili vec pri kraju ove pandemije. 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

 

Znaci prve alarmatne podatke dobijamo pocetkom marta, a reakcija barem ovde je dve nedelje kasnije. To ne znaci da su svi reagovali, ali dosta jesu.

The ban on non Australian citizens travelling from China was first announced on February 1 in a bid to try and stop the spread of the coronavirus, which started in Hubei province in China.

https://www.dailyexaminer.com.au/news/31000-chinese-students-arrive-after-ban/3970358/

 

Tesko da nisu znali ako su Australci znali. Meni se vise cini da su bili opusteni - nesto kao AV

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DownUnder said:

The ban on non Australian citizens travelling from China was first announced on February 1 in a bid to try and stop the spread of the coronavirus, which started in Hubei province in China.

https://www.dailyexaminer.com.au/news/31000-chinese-students-arrive-after-ban/3970358/

 

Tesko da nisu znali ako su Australci znali. Meni se vise cini da su bili opusteni - nesto kao AV

 

Tacno! Ovo sam zaboravio - hvala za podsetnik! Zato ovih dana Australia is flattening the curve! 

Link to comment
Share on other sites

U trenucima kada je Kina gorela, Dow i S&P su imali all time high rezultate. Rekord berze, ikada. Kraj januara 2020, kao posledica svih dobriih poteza Trampove vlasti u prethodnih par godina. I jbg, malo hoće da uljuljka to i da se ne obrati pažnja na druge stvari. Dakle, imaš u nekoj Hubei pripizdini karantin gde 60 miliona ljudi (1/5 USA) ne sme nos da izmili iz kuće. To je vest od 23.01. kada je taj karantin uveden. Sve i da nisu imali niti jednu informaciju pre toga (što je zaista nemoguće za silu poput CIA), to je valjda neki signal za uzbunu? A šta mi imamo...imamo Trampa koji počinje ovo ludilo 04.02 (dve nedelje nakon karantina u Vuhanu):

 

 

Jbm mu mater, na stranu sve kineske laži, ako je zemlja poput USA opijena lovom do krova koju je doneo all time high na berzi, propustila da skapira bitnost situacije...onda tu ima mnogo ozbiljnijih pitanja od kineski komunjara i totalitarnog režima. 

 

I što bi rekli na tviteru:

 

Jesus died for our sins, grandpa died for Dow :s_d:

 

Edited by NMX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Darth Bane said:

Btw citao sam u jednom clanku, mogu i da ga postujem kasnije, da je 2m distance rule kompletno fake, tj da nicim jos nije naucno dokazano da drzanje 1.5-2.0m rastojanja sprecava prenos virusa jer u slucaju da covek kine ili se zakaslje cestice virusa ostaju da lebde u vazduhu na rastojanju od cak 8m.

 

 

Sa maskom 2metra je prilicno efikasno stim sto moraju i drugi da nose masku. Bez maske neko ko kija ko konj siri virus samo tako pogotovo ako drugi masku nemaju.

 

@NMX

 

Nije Amerika propustila da skapira opasnost, znalo se sta sledi ali namerno su se pravili blesavi, afera sa senatorima koji su prodali akcije posle brifinga u vezi kovid-19, krajem januara 2020, neki od tih skotova su posle toga na tv-u znatno umanjivali opasnost i pricali da su trenutne mere sasvim dovoljne, najvise u tome se istace senatorka iz Dzodzije koja ce od epidemije profitirati jer je prodala akcije firmi koje su pukle zbog epidemije a kupila akcije firmi kojima skacu vrednost zbog epidemije.

Edited by MeanMachine
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

Dokaz. Sumnje i indikacije nisu dovoljne u zapadnom svetu.

Da.....i tako se prošetaše Irakom i uz par stotina hilhade mrtvih, pronađoše fabrike hemijskog oružja za masovno uništenje...komada nula.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

TV stanica Al-Džazira sastavila je pregled pojave i širenja ovog virusa:

 

Kina je 31. decembra prošle godine alarmirala SZO zbog nekoliko slučajeva neobične upale pluća u Vuhanu, lučkom gradu sa 11 miliona ljudi u centralnoj provinciji Hubej. Virus nije bio poznat.

 

Nekoliko zaraženih radilo je na gradskoj ribljoj pijaci Huanan, koja je zatvorena 1. januara.

 

Dok su zdravstveni stručnjaci radili na identifikaciji virusa usled rastuće zabrinutosti, broj zaraženih premašio je 40.

 

Kineski zvaničnici su 5. januara isključili mogućnost da se radi o ponovnoj pojavi virusa teškog akutnog respiratornog sindroma (SARS) - bolesti koja je nastala u Kini i koja je odnela više od 770 života širom sveta 2002. i 2003. godine.

 

Zvaničnici su 7. januara objavili da su identifikovali novi virus, prenosi SZO. Novi virus nazvan je 2019-nCoV i identifikovan je kao pripadnik porodice korona virusa, koji uključuje SARS i običnu prehladu.

 

Korona virusi su uobičajeni i šire se udisanjem kapljica nastalih kada zaražena osoba kašlje ili kija u blizini drugih ljudi ili dodirivanjem površine na koju te kapljice slete, a zatim dodirivanjem nečijeg lica ili nosa.

 

Kina je 11. januara objavila prvu smrt od virusa, 61-godišnjeg muškarca koji je kupio robu sa riblje pijace. Lečenje nije poboljšalo njegove simptome nakon što je primljen u bolnicu i umro je od srca 9. januara.

 

- 13. januara prijavila slučaj korona virusa u Tajlandu, prvi van Kine, kod žene koja je stigla iz Vuhana.

 

- 16. januara japansko ministarstvo zdravstva prijavilo je potvrđeni slučaj kod čoveka koji je takođe posetio Vuhan.

 

- 17. januara, kada je u Vuhanu zabeležen drugi smrtni slučaj, zdravstvene vlasti u SAD najavile su da će tri aerodroma poćeti s pregledom putnika koji dolaze iz tog grada.

 

Vlasti u SAD, Nepalu, Francuskoj, Australiji, Maleziji, Singapuru, Južnoj Koreji, Vijetnamu i Tajvanu potvrdile su slučajeve virusa sledećih dana.

 

Kina je 20. januara prijavila treću smrt i više od 200 zaraženih, a slučajevi su prijavljeni i izvan provincije Hubej, uključujući glavni grad Peking, Šangaj i Šenžen.

 

U međuvremenu, kineski stručnjak za zarazne bolesti potvrdio je prenos sa čoveka na čoveka državnoj radioteleviziji ČTV, pobudivši strah od epidemije jer su milioni putovali za praznik kineske Lunarne nove godine.

 

Azijske zemlje pojačale su mere za sprečavanje širenja virusa, uvodeći obaveznu kontrolu na aerodromima svih dolazaka iz kineskih područja visokog rizika.

 

Dana 22. januara, broj smrtnih slučajeva u Kini skočio je na 17 sa više od 550 zaraženih. Mnogi evropski aerodromi pojačali su provere letova iz Vuhana.

 

Vuhan je 23. januara stavljen pod efektivni karantin jer su obustavljeni odlasci aviona i vozova.

 

Iste mere najavljene su za još dva grada u provinciji Hubej: Sjantao i Čibi.

 

Peking je otkazao proslavu Lunarne nove godine, počevši od 25. januara, dok su zvaničnici izvestili o prvoj smrti izvan Hubeja.

 

SZO je kasnije 23. januara saopštila da epidemija još nije međunarodno vanredno stanje i da nema "dokaza" da se virus proširio izvan Kine.

 

Dana 24. januara, u Kini se broj umrlih popeo na 26, a vlada je prijavila više od 830 slučajeva zaraze.

 

Broj gradova koji su zatvoreni u Hubeju porastao je na 13, pogodivši 41 milion ljudi.

 

Šangajski Diznilend je zatvoren, a i drugi gradovi najavili su zatvaranje zabavnih parkova. Peking je rekao da će biti zatvoren i deo Velikog zida i druge poznate znamenitosti.

 

Dana 25. januara uvedena su ograničenja putovanja za još pet gradova u Hubeju, čime se broj pogođenih tom zabranom popeo na 56 miliona ljudi.

 

Hongkong je u međuvremenu proglasio vandredno stanje zbog virusa, otkazao proslavu Lunarne nove godine i obustavio veze s kontinentalnom Kinom.

 

Dana 26. januara broj smrtnih slučajeva porastao je na 56, pri čemu je gotovo 2.000 slučajeva potvrđeno otkako su ograničenja putovanja povećana, a Hongkong je zatvorio tematske parkove Diznilend i Okean Park.

 

Novi slučajevi potvrđeni su u SAD, Tajvanu, Tajlandu, Japanu i Južnoj Koreji.

 

Dana 27. januara broj umrlih u Kini porastao je na 106, od toga 100 u provinciji Hubej, objavile su vlasti. Za još 4.515 ljudi u Kini prijavljeno je da su zaraženi. U provinciji Hubej bilo je 2.714 potvrđenih slučajeva, u odnosu na 1.423 dan ranije.

 

SZO je 30. januara proglasio korona virus globalnom vanrednom situacijom jer je broj smrtnih slučajeva u Kini skočio na 170, a 7.711 slučajeva zaraze prijavljeno je u toj zemlji, gde se virus proširio na svih 31 provincija.

 

Indija i Filipini potvrdili su svoje prve slučajeve virusa, sa po jednim zaraženim pacijentom.

 

Dana 31. januara broj potvrđenih slučajeva u Kini skočio je na 9.809. Rusija, Španija, Švedska i Velika Britanija potvrdile su svoje prve slučajeve virusa.

 

Dana 1. februara, broj smrtnih slučajeva u Kini porastao je na 259, sa 11.791 potvrđenih infekcija u zemlji, prema novim podacima koje je objavila kineska zdravstvena služba.

 

Novi slučajevi potvrđeni su u Australiji, Kanadi, Nemačkoj, Japanu, Singapuru, SAD, UAE i Vijetnamu.

 

Dana 2. februara na Filipinima je prijavljena prva smrt izvan Kine, Kineza iz Vuhana.

 

Broj smrtnih slučajeva u Kini porastao je na 304, a obolelih na 14.380 infekcija.

 

Četvoro državljana Srbije evakuisano je iz Vuhana, oni nisu zaraženi i prebačeni su u karantin u Francuskoj, izjavio je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.

 

Kina je 3. februara prijavila 57 novih smrtnih slučajeva, čime je broj umrlih porastao na najmanje 361. Broj slučajeva porastao je na 17.205 u celoj zemlji.

 

Kina je 4. februara saopštila da je broj umrlih porastao na 425 ljudi, a da je na kineskom kopnu zaraženo 20.438 ljudi. Hongkong je takođe prijavio jednu smrt, čime je globalni broj smrtnih slučajeva porastao na 427. Prvi slučaj je potvrđen u Belgiji kod osobe koja je evakuisana iz Vuhana.

 

Dana 5. februara, još letova kojima su evakuisani američki državljani vratilo se iz Vuhana, a SZO je ponovo potvrdila da "nije poznato efikasno lečenje" od korona virusa.

 

U međuvremenu, Kina je prijavila 490 smrtnih slučajeva i 24.324 slučaja zaraze.

 

Dana 6. februara broj mrtvih u kontinentalnoj Kini porastao je na najmanje 563, s više od 28.000 slučajeva kod kojih je potvrđena zaraza.

 

U međuvremenu, vlasti u Maleziji izvestile su o prvom poznatom prenosu sa čoveka na čoveka, a broj zaraženih u Evropi dostigao je 30.

 

7. februara umro je Li Venlijang, lekar koji je među prvima podigao uzbunu zbog korona virusa, a Hongkong je uveo zatvorske kazne za svakoga ko prekrši pravila karantina.

 

Kina potvrdila je da je broj smrtnih slučajeva dostigao najmanje 636, sa 31.161 slučajem zaraze, a kineski naučnici sugerisali su da je pangolin možda jedna karika u lancu infekcija životinja i ljudi.

 

Dana 8. februara u Vuhanu je umro američki državljanin.

 

Japanski državljanin star oko 60 godina za kojeg se sumnjalo da je zaražen korona virusom takođe je umro u bolnici u Vuhanu, saopštilo je japansko ministarstvo spoljnih poslova.

 

Broj smrtnih slučajeva u Kini dostigao je 722, sa 34.546 potvrđenih infekcija.

 

Dana 9. februara, broj umrlih u Kini premašio je epidemiju SARS-a 2002-2003, sa 811 smrtnih slučajeva i 37.198 zaraženih.

 

U Kini je od 10. februara 908 potvrđenih smrtnih slučajeva i ukupno 40.171 infekcija - prijavljeno je 97 novih smrtnih slučajeva u najsmrtonosnijem danu od izbijanja virusa.

 

Predsednik Si Ðinping pojavio se u javnosti prvi put od kako je počela epidemija, posetivši bolnicu u Pekingu i pozivajući na poverenje u borbi protiv virusa.

 

Dana 11. februara SZO je objavila da će se novi korona virus zvati "Kovid-19".

 

U međuvremenu, broj umrlih u Kini dostigao je 1.016, a zabeležen je 42.638 slučaj zaraze.

 

Dana 12. februara japansko ministarstvo zdravlja saopštilo je da je na brodu "Dajmond Princes", koji je usidren u Jokohamina i na kome se nalazi oko 3.700 ljudi, zaraženo njih 175. Na kruzeru je i 14 državljana Srbije i jedan državljanin Crne Gore.

 

Broj smrtnih slučajeva u Kini porastao je na 1.113, a zaraženih na 44.653.

 

Severna Koreja je 13. februara uvela višemesečni karantin za sve strane posetioce i ostale za koje se sumnja da imaju Kovid-19, objavila je zvanična korejska Centralna novinska agencija.

 

Broj smrtnih slučajeva u kontinentalnoj Kini dostigao je 1.300, a zabeleženo je gotovo 60.000 infekcija.

 

U međuvremenu, Japan je potvrdio svoju prvu smrt od virusa.

 

Četvorica Srba iz Vuhana koji su dve nedelje proveli u karantinu u Francuskoj večeras se vraćaju u Srbiju, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, sasa965 said:

Ko je zapadu branio da ozbiljno shvati opasnost?

 

 

KINA.

Sada je svima jasno da su dugo šutili i da su umanjili brojke zaraženih i umrlih.

 

Vatra se gasi odmah, dok se ne proširi a ne čekati i lagati i sada prosipati pamet i glumiti humanitarce.

 

Isto sranje kao SSSR, prvo da vidimo što kaže "partija" pa onda ćemo da upitamo struku.

 

Edited by demag
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, DownUnder said:

The ban on non Australian citizens travelling from China was first announced on February 1 in a bid to try and stop the spread of the coronavirus, which started in Hubei province in China.

https://www.dailyexaminer.com.au/news/31000-chinese-students-arrive-after-ban/3970358/

 

Tesko da nisu znali ako su Australci znali. Meni se vise cini da su bili opusteni - nesto kao AV

 

Pa sta i US je zaustavila letove u februaru, to ja da se virus ne unosi u zemlju. To nema veze sa znanje koliko se brzo siri, i kolika je smrtnost, ili sta je potrebno od opreme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Constantin said:

Kina je 31. decembra prošle godine alarmirala SZO zbog nekoliko slučajeva neobične upale pluća u Vuhanu, lučkom gradu sa 11 miliona ljudi u centralnoj provinciji Hubej. Virus nije bio poznat.

 

Dana 27. januara broj umrlih u Kini porastao je na 106, od toga 100 u provinciji Hubej, objavile su vlasti. Za još 4.515 ljudi u Kini prijavljeno je da su zaraženi. U provinciji Hubej bilo je 2.714 potvrđenih slučajeva, u odnosu na 1.423 dan ranije.

 

 

ovo je prvi virus koji se slabije širi u epicentru i to još dok nije bilo karentene u gradu od 11 milja stanovnika i državi sa 1,3 milijarde stanovnika

nego na periferiji na drugom kraju svijeta uz sva ograničenja i tako ispada da se virus brže širi u nenaseljenoj Švedskoj i po Crnogorskim i Bosanskim zabitima sa 2 stanovnika

 

Gore si napisao kako su talijani organizirali utakmicu Atalanta - Valencija, možeš napisati što je sve organizirao Wuhan od otkrivanja virusa 1.decembra 2019 do uvođenje totalne karentene 23.01.2020?

 

Samo da usporedimo brzinu širenja virusa na istoku i na zapadu.

Edited by demag
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

 

29.02.2020. BBC

 

Na zapadnoj obali Amerike registrovane su tri osobe zaražene korona virusom o kojima se ništa ne zna - što je izazvalo veliku zabrinutost.

Reč je o građanima Kalifornije, Oregona i Vašingtona koji nisu bili u zemljama pogođenim virusom, niti su imali bilo kakav kontakt sa zaraženima.

U Americi je do sada potvrđeno 59 slučajeva korona virusa, navode iz Svetske zdravstvene organizacije.

 

Kod žene sa hroničnim zdravstvenim problemima je u petak dijagnostifikovan korona virus, naveli su zvaničnici Santa Klara okruga u Kaliforniji.

Kako navode, ona u skorije vreme nije putovala u zemlje pogođene virusom, niti je imala kontakt sa nekom osobom koja je tamo bila.

 

Britanski zvaničnici u međuvremenu pokušavaju da utvrde kako se zarazio muškarac iz Sarija, nedaleko od Londona.

Za njega se smatra da je prvi zaraženi u Britaniji - a ni on nije putovao u rizične zemlje, niti imao kontakt sa nekim koji je tamo bio.

https://www.bbc.com/serbian/lat/svet-51691835

 


 

Quote

 

25.02.2020.BBC

 

Kineske vlasti i stručnjaci ne znaju poreklo aktuelne epidemije korona virusa. Konkretnije - ko je „nulti pacijent". Poznat i kao indeksni slučaj, nulti pacijent izraz je kojim se opisuje prvi čovek zaražen virusnom ili bakterijskom bolešću u nekoj epidemiji.

 

Napredak u genetskoj analizi sada omogućuje da se utvrdi poreklo virusa preko onih koje je do sada zarazio.

 

 

Identifikovanje ovih ljudi može da pomogne u bavljenju ključnim pitanjima kao što su kako, kada i zašto je zaraza uopšte izbila. To može da pomogne u sprečavanju dalje zaraze sada ili tokom budućih epidemija.

Da li znamo ko je nulti pacijent u epidemiji korona virusa Kovid-19 koja je izbila u Kini?

Kratak odgovor je - ne.

 

Kineske vlasti su prvobitno javile da je prvi slučaj korona virusa zabeležen 31. decembra i mnogi od slučajeva infekcije nalik upali pluća bili su odmah povezani sa morskom hranom i pijacom na kojoj se prodaju životinje u Vuhanu, u pokrajini Hubei.

 

Međutim, u studiji kineskih istraživača objavljenoj u medicinskom časopisu Lanset, navodi se da je prva dijagnoza Kovida-19 postavljena 1. decembra 2019. godine (mnogo ranije) i da ta osoba „nije imala kontakt" sa pijacom morske hrane na veliko.

 

Vu Vendžuan, viša doktorka iz vuhanske bolnice Đinjintan i jedna od autorki studije, rekla je za BBC na kineskom da je pacijent bio stariji čovek koji je patio od Alchajmerove bolesti.

 

„On je živeo četiri ili pet autobuskih stanica od pijace sa morskom hranom i pošto je bio bolestan praktično nije izlazio iz kuće", rekla je Vu Vendžuan.

https://www.bbc.com/serbian/lat/svet-51631521

 

 

 

Quote

 

Teorije zavere

Od početka se spekulisalo sa poreklom korona virusa.

Na društvenim mrežama pojavili su se video snimci u kojima se tvrdi da su ljudi iz Kine koji jedu slepe miševe prvi oboleli od korona virusa.

Jedan takav snimak prikazuje Kineskinju koja drži skuvanog slepog miša, pre nego što priznaje da je istog ukusa kao piletina.

Ovaj video izazvao je brojne reakcije, a neki korisnici za sve su krivili navike u ishrani Kineza.

Ali ovaj video uošpte nije snimljen u Kini.

Napravljen je 2016. i prikazuje blogerku Vang Mengjun tokom puta na ostrvo Palau.

Zbog aktuelne situacije, Mengjun se izvinila i rekla da je samo pokušavala da pratiocima prikaže način života lokalnih meštana.

U međuvremenu je ovaj snimak skinut sa mreža.

Dosadašnje informacije ukazuju da se virus prvo pojavio na pijaci u Vuhanu, gde su se prodavali riba i meso, ali i žive životinje.

Pojedini korisnici društvenih mreža u Americi čak su pisali kako virus postoji već godinama i da su stručnjaci znali za to.

Jedna od prvih osoba koja je iznela ovakvu tvrdnju je Jutjuber Džordan Sater.

On je podelio link ka patentu iz 2015. koji je podneo Pirbrajt institut iz Engleske, a u kojem se govori i o mogućnosti veštačkog stvaranja slabije verzije virusa koja bi mogla da se koristi za pravljenje vakcine.

Sater je iskoristio i činjenicu da se Fondacija Bil i Melinda Gejts nalaze na spisku donatora Pirbrajt instituta.

„Koliko je novca Fondacija Gejts dala za razvoj programa vakcine prethodnih godina? Da li je bilo planirano da se ovaj virus pusti među ljude? Da li se mediji koriste za širenje straha među ljudima", zapitao se Sater.

Ali ispostavilo se da Pirbrajt patent nema veze sa novim korona virusom, već da se to odnosi na vrstu bronhitisa koji spada u širu porodicu korona virusa.

 

Biološko oružje

Još jedna neutemeljena tvrdnja je da je korona virus deo kineskog programa biološkog naoružanja i da je nastao u laboratoriji Instituta za virologiju u Vuhanu.

Mnogi korisnici društvenih mreža delili su dva teksta Vašington tajmsa u kojima se citira bivši izraelski vojni obaveštajac.

Ipak, nijedan dokaz se ne prilaže uz ovu tvrdnju, a čak i pomenuti obaveštajac navodi da „za sada ne postoje dokazi i indikacije za tako nešto".

List Dejli Star objavio je prošle nedelje sličan tekst u kojem se tvrdi da je virus nastao u tajnoj laboratoriji.

Kasnije je isti list objavio i tekst u kojem se demantuje ova tvrdnja.

BBC Njuz je kontaktirao redakciju Vašington tajmsa za komentar.

Špijunski tim

Još jedna teorija dovela u vezu virus sa istraživačima iz Nacionalne laboratorije za mikrobiologiju Kanade.

Virološkinja Sjanguo Đi, njen suprug i nekoliko studenata iz Kine su navodno izbačeni iz laboratorije zbog „kršenja pravila", navedeno je u izvešaju državne televizije CBC prošle godine.

Policija je, međutim, saopštila da nije bilo nikakve pretnje po javnu bezbednost.

Druga teorija da je doktorka Đi posetila laboratoriju u Vuhanu dva puta u poslednje dve godine, a da sa suprugom, koji se specijalizovao za istraživanje korona virusa, čini „špijunski tim".

Nijedna od vesti nije potvrđena, što je CBC kasnije i objavio.

Video o medicinskoj sestri iz Vuhana

Pojavile su se različite verzije navodnog snimka iz Vuhana u kojem se vide lekar i medicinska sestra u provinciji Hubei.

Najpopularniju verziju je na Jutjub postavio korisnik iz Južne Koreje, sa titlovima na engleskom i korejskom.

Video je kasnije uklonjen.

Žena na snimku nosi zaštitnu uniformu na nepoznatoj lokaciji.

Ipak, njena uniforma nije ista kao one koje nose medicinske sestre u provinciji Hubei.

Veoma je teško potvrditi autentičnost snimka, pošto su kineske vlasti zatvorile Vuhan.

Žena na snimku tvrdi i da je broj zaraženih u Kini veći od 90.000. Zvanični podaci kineskih vlasti navode da je do sada zabeleženo više od 4.500 slučajeva.

https://www.bbc.com/serbian/lat/svet-51292766

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nisu to teorije zavjere.

Ako se ne varam i UK i USA smatraju da je u Kini brojka zaraženih bila 40-50 puta veća

 

Nitko nije rekao da je Kina namjerno lagala o manjem broju zaraženih, možda jednostavno niti oni nisu znali. Niz faktora je u igri.

Mnogi ljudi prehodaju virus...ako se ne varam 80%

 

A između ostalog, prekid međunarodne trgovine, šteti i samoj Kini, kao i svima ostalima. Teorije zavjere ne drže vodu.

svi su u gubitku

Edited by demag
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, demag said:

Nisu to teorije zavjere.

Ako se ne varam i UK i USA smatraju da je u Kini brojka zaraženih bila 40-50 puta veća

 

Nitko nije rekao da je Kina namjerno lagala o manjem broju zaraženih, možda jednostavno niti oni nisu znali. Niz faktora je u igri.

Mnogi ljudi prehodaju virus...ako se ne varam 80%

 

A između ostalog, prekid međunarodne trgovine, šteti i samoj Kini, kao i svima ostalima. Teorije zavjere ne drže vodu.

svi su u gubitku

Ja ne polemišem sa BBC-jem, to su njihovi stavovi, odnosno autora teksta. ali se u mnogome slažem sa napisanim. Moj stav je da su se, većina država, poprilično neozbiljno odnosile na eventualnu pojavu virusa na njihovoj teritoriji.... površno gledanje na stvari, forumaša, me baš i ne interesuje mnogo. Poput onih "pa šta" i sl....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, demag said:

Nisu to teorije zavjere.

Ako se ne varam i UK i USA smatraju da je u Kini brojka zaraženih bila 40-50 puta veća

 

Nitko nije rekao da je Kina namjerno lagala o manjem broju zaraženih, možda jednostavno niti oni nisu znali. Niz faktora je u igri.

Mnogi ljudi prehodaju virus...ako se ne varam 80%

 

A između ostalog, prekid međunarodne trgovine, šteti i samoj Kini, kao i svima ostalima. Teorije zavjere ne drže vodu.

svi su u gubitku

 

 

Pa u celom svetu se racuna da dobar deo zarazenih se ne otkrije, ne vidim sta je tu toliko specificno za Kinu.

 

Elem ako uzmemo da su kineski brojevi samo Vuhan regija, opet sam NY state je to vec presisao i tek ce biti horor. 

 

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...