Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

Nisam pratio, ne znam o cemu se radi ..... to je vidim manje od 2 dolara, nema ovde leba za 2 dolara. Uglavnom 4-5. Pa to je dobro, ako ce da pojeftini.

Sent from my SM-G955W using Tapatalk
 

Samo se izborite za "normalan hleb"....ovi njihovi, sve nekako sladunjavi, meni se ne sviđaju. Mada oni (Kinezi) retko i koriste hleba u ishrani. Tupsoni. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Constantin said:

E to se zov mudra politika...:high_five:

 

Nije Vučić sjebao niški aerodrom zobg Morave, nego zbog Vansija tj. Prištine pre svega, i Beograda...

Dobro, bilo kako bila - uglavnom i njemu se moze kao i Kinezima. 

Samo - videcemo dokle i jednima i drugima! Kina vec maltretira svoje susede u Juznom Kineskom Moru. 

6 minutes ago, melankolic said:

 

Zato i imaju toliki procenat gojaznih i smrti od nezaraznih bolesti.

I upravo zbog toga zdravstveno svesniji pojedinci na Zapadu (incl. USA) se vode ishranom baziranom na istočnoj tradiciji a ne na crvenom mesu, jajima na oko i slanini.

Samo kada bi ljudi hleb zamenili integralnim pirinčem bi se videla razlika.

Ali jbg teško se odvojiti od grilovanja kao od oružja. Tradicija brale pa i ako je štetna, šta nas bole.

Kineska kuhinja takodje nije bas zdrava - uostalom vidjao sam mnogo debelih Kineza! Japanska, korejanska i Thai - to su najbolje i najzdravije " istocne" kuhinje! 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Doorn said:

"Dobrovoljno" zato sto za njih nema mjesta u Kineskom drustvu. 

Na čemu baziraš tu tvrdnju? A i pokazao sam ti kako se u SAD odnose prema ljudima minijaturnog rasta. Mnogo gadnije nego što je ovaj park. A ja ne tvrdim da je SAD zemlja gde su takve  osobe diskriminisane. 

4 minutes ago, Darth Bane said:

Dobro, bilo kako bila - uglavnom i njemu se moze kao i Kinezima. 

Samo - videcemo dokle i jednima i drugima! Kina vec maltretira svoje susede u Juznom Kineskom Moru. 

Kineska kuhinja takodje nije bas zdrava - uostalom vidjao sam mnogo debelih Kineza! Japanska, korejanska i Thai - to su najbolje i najzdravije " istocne" kuhinje! 

Nije ako pod kineskom kuhinjom računaš "Ludu Kuću" u Bulevaru Zorana Đinđića http://www.ludakuca.rs/index.html. Ako izuzmemo "junk food" koji je svuda nezdrav kineska kuhinja je među najzdravijima na svetu. 

Link to comment
Share on other sites

 Zato i imaju toliki procenat gojaznih i smrti od nezaraznih bolesti.

I upravo zbog toga zdravstveno svesniji pojedinci na Zapadu (incl. USA) se vode ishranom baziranom na istočnoj tradiciji a ne na crvenom mesu, jajima na oko i slanini.

Samo kada bi ljudi hleb zamenili integralnim pirinčem bi se videla razlika.

Ali jbg teško se odvojiti od grilovanja kao od oružja. Tradicija brale pa i ako je štetna, šta nas bole.

 

 

 

Ti si verovatno jedini covek u svemiru koji je moj post shvati ozbiljno.

 

Ovde samo totalna budala moze ozbiljno diskutovati. Nivo odgovara onom IQ sto su finski iirski naucnici izracunali ako se secate Schrodingera koji je to ovde obelodanio. Cini mi se 89.

 

Sto se generalno doseljenika iz Azije tice druga generacija drugarica su slatkisi, jer su na neznu konstrukciju nabacile grudi i zadnjicu koje zbog neuhranjenosti pre nisu imali.

 

Ali treca generacija mozeh ih odma prepoznati, valjaju se po ulicama.

 

Pa oni ce prestici Ameriki po gojaznosti, isto kao Meksikanci, za 10 godina im se u Kini uteostrucio broj, vec imaju 62 miliona bolesno ugojenih.

 

Znas onaj crtani .... "Hrana Bole, hrana ..... "

 

Ovaj Tapatalk je stvarno shitina ......

 

Sent from my SM-G955W using Tapatalk

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Jonnhy Clash said:

Na čemu baziraš tu tvrdnju?

Dovoljno je da se samo malo rukom skloni povrsina da bi se vidjelo kako se odnose prema ljudima sa problemom rasta ili bilo kome drugom sa nekim invaliditetom. Ostaje ti samo opcija da budes raritet u parku i cirkusu. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Ti si verovatno jedini covek u svemiru koji je moj post ozbiljno.

Ovde samo totalna budala moze ozbiljno diskitovati.

Sto se generalno doseljenika iz Azije tice druga generacija drugarica su slatkisi, jer su na neznu konstrukciju nabacile grudi i zadnjicu koje zbog neuhranjenosti pre nisu imali.

Ali treca generacija mozeh ih odma prepoznati, valjaju se po ulicama.

Pa oni ce prestici Ameriki po gojaznosti, isto kao Meksikanci, za 10 godina im se u Kini uteostrucio broj, vec imaju 62 miliona bolesno ugojenih.

Znas onaj crtani .... "Hrana Bole, hrana ..... "

Ovaj Tapatalk je stvarno shitina ......

Sent from my SM-G955W using Tapatalk
 

Užas. Gledam ov debele Kineze i zgražavam se. 

 

 

Just now, Doorn said:

Dovoljno je da se samo malo rukom skloni povrsina da bi se vidjelo kako se odnose prema ljudima sa problemom rasta ili bilo kome drugom sa nekim invaliditetom. Ostaje ti samo opcija da budes raritet u parku i cirkusu. 

 

 

 

 

Nije problem. Samo dostavi relevantne podatke. Onaj video to nije jer i u SAD imaš odvratnih primera kako se tretiraju ljudi sa invaliditetom. Jedan sam ti već pokazao.

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

Samo se izborite za "normalan hleb"....ovi njihovi, sve nekako sladunjavi, meni se ne sviđaju. Mada oni (Kinezi) retko i koriste hleba u ishrani. Tupsoni. 
Nerazumevanje je veliko ...... uopste ne znam o cemu pricas. Ja nemam apsolutno nista protiv Kineza koji ovde dolaze. Vredni ljudi, rade, prihvataju kulturu, obicaje, nikada se za nista ne bune, sve im je ovde dobro...... vecina je vrlo civilizovana, dolaze iz Hong Konga. A ovi iz Kine, pa oni ce raditi po fabrikama i restoranima, treba i toga. Oni se tradicionalno ne skoluju, rade od 12-te :).

Mislim, samo neka dolaze, jos vise ako moze, emigranti ljudi potpuno isti kao sto sam ja.

Oni ne idu na socijalnu pomoc da bi se posvetili sirenju religije i trazenju "prava".

Zna se ovde tacno ko sta (ne) radi.

Pa to je danas na klik misa iz baze podataka.

Tako bi trebalo i da se odredjuju kvote za useljenje.

Meksikanci su recimo jako vredni, sve vise ih dolazi. To je dobro.

Sent from my SM-G955W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  
Ti si verovatno jedini covek u svemiru koji je moj post shvati ozbiljno.
 
Ovde samo totalna budala moze ozbiljno diskutovati. Nivo odgovara onom IQ sto su finski iirski naucnici izracunali ako se secate Schrodingera koji je to ovde obelodanio. Cini mi se 89.
 
Sto se generalno doseljenika iz Azije tice druga generacija drugarica su slatkisi, jer su na neznu konstrukciju nabacile grudi i zadnjicu koje zbog neuhranjenosti pre nisu imali.
 
Ali treca generacija mozeh ih odma prepoznati, valjaju se po ulicama.
 
Pa oni ce prestici Ameriki po gojaznosti, isto kao Meksikanci, za 10 godina im se u Kini uteostrucio broj, vec imaju 62 miliona bolesno ugojenih.
 
Znas onaj crtani .... "Hrana Bole, hrana ..... "
 
Ovaj Tapatalk je stvarno shitina ......
 
Sent from my SM-G955W using Tapatalk
 
 
 
 
 


Meksikanci i Kinezi /Azijati. Dva različita sveta.
Imao sam prilike ovde da se družim sa Azijatkinjom poreklom iz jedne siromašnije zemlje i ona, recimo, nikada nije upotrebljavala hleb i crveno meso, slatko i to neki njihovi kolači samo u posebnim prilikama. Jedini greh joj je bila Coca Cola ali i pored toga pucala od zdravlja. Samo pirinač, kuvano meso, povrće s bambusom u kombinaciji i da vidiš kako nema gojaznosti, dijabetesa, kardiovaskularnih smetnji. Sve obavljala sama biciklom ili peške a ne kao većina bez kola kao bez nogu (isto kao u USA).
Ja to, iskreno, ne bih mogao jer sam konačno ovde upoznao šta znači jesti hleb i kvalitetne mlečne proizvode. A vole domaći mesinu kao i ja.
Za taj porast gojaznosti među Kinezima opet je zaslužan porast standarda i upliv stranih uticaja u kulinarstvo ali i životne navike. Ali opet, zdrava ishrana, meditacija pa čak i život prožet teškim radom da se preživi je niz faktora koji im omogućavaju dugovečnost. Uostalom, eno ti statistika koliko stogodišnjaka imaju azijske nacije a koliko zapadne.
Link to comment
Share on other sites

Aman ljudi...moze li se malo "spustiti lopta na zemlju"?

Dajte da se pokusa diskutovati argumentima. Nije i ne mora biti cilj nuzno pobediti drugog sagovornika. Dosta sam zauzet nekim drugim stvarima na 4umu pa ne stizem da pisem na temi koliko bih hteo,a cenim da bi bilo korisno postaviti neke okvire za raspravu.
Moze li se prihvatiti da je Kina u ekonomskom smislu postigla veliki napredak i svoju ekonomiju transformisala na principima trzisne ekonomije,a da je u politickom smislu to i dalje zemlja pod krutom vlascu Komunisticke partije? Te da je svoj napredak postigla uprkos komunizmu,a ne zahvaljujuci njemu.

Pokusacu u dogledno vreme da prikazem jedan istorijski sled dogadjaja jer je to neophodno za razumevanje porekla promena u kineskoj ekonomiji.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites




Moze li se prihvatiti da je Kina u ekonomskom smislu postigla veliki napredak i svoju ekonomiju transformisala na principima trzisne ekonomije,a da je u politickom smislu to i dalje zemlja pod krutom vlascu Komunisticke partije? Te da je svoj napredak postigla uprkos komunizmu,a ne zahvaljujuci njemu.


Haha ...... pa ja sve vreme samo to i pokusavam da kazem.

Samo to ti nece biti dovoljno, moras priznati dominaciju nase pravoslavne brace Kineza.

Istorija nas veze, 1999.



Sent from my SM-G955W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Dobro,Denise..ti imas obicaj da se zezas malo i cesto i banalizujes neke stvari.

Ja svoje misljenje,stav posedujem,kao i svi mi koje ovde pokusavamo da pricamo. Samo sto mislim da ne mora rasprava da se spusta na taj China v USA narativ i posebno ne na neke ad hominem postove.
 

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eddard said:


 

 


U svemu?!

Ako misliš ovako, u stilu moj tata ima veći, da vodiš dijalog na ovoj temi, onda ćemo šaradu brzo da prekinemo.

Crni Bombarder je ostavio dobar post, vodite se njim.

 

 

Promeniću ja svoje pisanje, nije problem. Ali zašto je samo moje pisanje problem a pisanje u stilu "Kina je konc-logor", "Kineski auti se raspadaju", "Copy-paste tehnologija, ništa ne znaju da naprave" nije? Na ovoj temi ekstremi su na obe strane. A ja ću gledati da ostavljam što više klipova i statistika a manje da se svađam. 

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Aman ljudi...moze li se malo "spustiti lopta na zemlju"?

Dajte da se pokusa diskutovati argumentima. Nije i ne mora biti cilj nuzno pobediti drugog sagovornika. Dosta sam zauzet nekim drugim stvarima na 4umu pa ne stizem da pisem na temi koliko bih hteo,a cenim da bi bilo korisno postaviti neke okvire za raspravu.
Moze li se prihvatiti da je Kina u ekonomskom smislu postigla veliki napredak i svoju ekonomiju transformisala na principima trzisne ekonomije,a da je u politickom smislu to i dalje zemlja pod krutom vlascu Komunisticke partije? Te da je svoj napredak postigla uprkos komunizmu,a ne zahvaljujuci njemu.

Pokusacu u dogledno vreme da prikazem jedan istorijski sled dogadjaja jer je to neophodno za razumevanje porekla promena u kineskoj ekonomiji.

 

Jedno logično pitanje se postavlja. Ako je Komunistička partija Kine kruta kako je transformisala ekonomiju iz planske u tržišnu? Jer slozićemo se valjda da se ekonomija nije sama od sebe transformisala mimo dozvola političke oligarhije.

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

Just now, Jonnhy Clash said:

 

Jedno logično pitanje se postavlja. Ako je Komunistička partija Kine kruta kako je transformisala ekonomiju iz planske u tržišnu? Jer slozićemo se valjda da se ekonomija nije sama od sebe transformisala mimo dozvola političke oligarhije.

Ovo je pravo pitanje,rekao bih.

Rado cu ti odgovoriti cim uzmognem. Vec sam najavio zelju da budem aktivniji na temi,ali trenutno sam nesto zauzet..a ne moze se odgovor satkati u dva-tri reda.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Crni Bombarder said:

Ovo je pravo pitanje,rekao bih.

Rado cu ti odgovoriti cim uzmognem. Vec sam najavio zelju da budem aktivniji na temi,ali trenutno sam nesto zauzet..a ne moze se odgovor satkati u dva-tri reda.

 

 

Rado ću pročitati odgovor. Inače sam naučio neke nove stvari o Kini i njihovom progresu pišući na ovoj temi i pretražujući po internetu.

Evo jednog off topic predloga za moderaciju. Otvorite nam jednu temu koja bi bila svaštarska po svojoj prirodi i gde bi nama forumašima bile tolerisane stvari koje se inače zabranjuju (patkometrija, svađe, stalking) i onda bi možda glavne teme bile kvalitetnije. 

 

Link to comment
Share on other sites

 

14 minutes ago, Jonnhy Clash said:

Ako je Komunistička partija Kine kruta kako je transformisala ekonomiju iz planske u tržišnu?

 Tako što je u nekom trenutku na vlast u partiji dosla pragmaticna ekipa, koja je shvatila da se mogu imati i "jare i pare", i da se sa stalnim rastom standarda ljudskim bićima mogu prodati svakakva sranja. Ako ima nekih sličnosti izmedju USA i Kine, ova je prva. Kada sistem zabaguje, onda se u USA pojavi Trumpetalo , a u Kini bude nekih masovnih egzekucija, pa se  dalje nastvlja u istom pravcu, sve sa pričom o demokratiju u USA, i monolitnosti partije  i sličnim sranjima u Kini.

Link to comment
Share on other sites

 
 Tako što je u nekom trenutku na vlast u partiji dosla pragmaticna ekipa, koja je shvatila da se mogu imati i "jare i pare", i da se sa stalnim rastom standarda ljudskim bićima mogu prodati svakakva sranja. Ako ima nekih sličnosti izmedju USA i Kine, ova je prva. Kada sistem zabaguje, onda se u USA pojavi Trumpetalo , a u Kini bude nekih masovnih egzekucija, pa se  dalje nastvlja u istom pravcu, sve sa pričom o demokratiju u USA, i monolitnosti partije  i sličnim sranjima u Kini.
Ovo je mnogo prihvatljiviji stav od kineskih bajki koje smo do sada slusali.

Samo ja nemam 17 godina da mi Iggy Pop ili ne daj boze nemanja kusturica prodaju mooda za bubrege ........ ako narod voli plastiku ...... daj mu plastiku, daj mu, sto bi rek'o veliki pesnik Antonije, 1000 dzirlo qraca-palaca ......






Sent from my SM-G955W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ako pričamo o zatvorenicima onda moramo spomenuti kampove za prevaspitavanje. Samo ujgura ima preko milion u njima a gde su ostale manjine i politički neistomišljenici. Oni nisu u onoj statistici o zatvorenicima. Ima na YT gomile emisija kako izgleda Kina izvan tih 10-tak najvećih gradova, priličan jad i čemer kao i Rusija izvan Moskve i St.Petersburga, imaš o tim kampovima gomilu videa. Sve je više v-logera koji odlaze u Kinu pa imate i klipove običnih ljudi pošto neki ne veruju medijima koji pišu ono što se njima ne sviđa.

 

Uostalom ako su lideri u svemu zašto su se zatvorili i imaju policijsku državu. Valjda treba da se otvore i svojom superiornom kulturom "osvoje" ceo svet kao SAD za vreme hladnog rata. Čemu zatvaranje političkih neistomišljenika, ako su lider u svemu onda su ti politički protivnici neko ko lupa i nema šanse da ništa postigne ? Najlakše je naći par fotki iz Pekinga i Šangaja koji su nalickani pa onda te slike projektovati na celu Kinu. A baš zato se i koristi BDP jer u jednoj cifri možeš sve da vidiš. A realnost je da je Kina pre koju godinu tek prestigla jednu Srbiju.

 

Inače Kina, po meni, više nije komunistička zemlja. Sad sa ovim izmenama koje je Si uradio oni više liče na neku vojnu huntu iz Srednje Amerike nego na komunističku državu. Koliko su ekonomski napredovali toliko politički nazaduju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Klotzen said:

 

 

Uostalom ako su lideri u svemu zašto su se zatvorili i imaju policijsku državu. Valjda treba da se otvore i svojom superiornom kulturom "osvoje" ceo svet kao SAD za vreme hladnog rata.Najlakše je naći par fotki iz Pekinga i Šangaja koji su nalickani pa onda te slike projektovati na celu Kinu. 

Jesi li nekad bio u Kini ?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Crni Bombarder said:

Aman ljudi...moze li se malo "spustiti lopta na zemlju"?

Dajte da se pokusa diskutovati argumentima. Nije i ne mora biti cilj nuzno pobediti drugog sagovornika. Dosta sam zauzet nekim drugim stvarima na 4umu pa ne stizem da pisem na temi koliko bih hteo,a cenim da bi bilo korisno postaviti neke okvire za raspravu.
Moze li se prihvatiti da je Kina u ekonomskom smislu postigla veliki napredak i svoju ekonomiju transformisala na principima trzisne ekonomije,a da je u politickom smislu to i dalje zemlja pod krutom vlascu Komunisticke partije? Te da je svoj napredak postigla uprkos komunizmu,a ne zahvaljujuci njemu.

Pokusacu u dogledno vreme da prikazem jedan istorijski sled dogadjaja jer je to neophodno za razumevanje porekla promena u kineskoj ekonomiji.

Ovo jeste tacno, samo bih zeleo da istaknem dva momenta:

1. Prvo i prvo, Kina je krenula sa (trzisnim) reofrmama sa vrlo niske tacke razvoja - pa njima su milioni ljudi umirali od gladi do … negde sredine 60-tih. Kada krenes sa tako niske pozicije, ekonomski rast je relativno dosta visok - uostalom ponavljam ono sto je bohumilo vec objasnio - ali mozemo pogledati danasnji ekonomski rast zemalja koje su jos siromasnije od Kine : Bangladesh i Ethiopia su dve zemlje koje mi sada padaju napamet. Dakle - te dve zmelje su po ekonomskom razvoju tamo gde je Kina bila mozd akrajem 80-tih. Zato i oni imaju rast od nekih 9-10 % godisnje - kao nekoc Kina ! Dakle, ako se vec divimo ekonomskom uspehu Kine, ond bi se podjednako trebali diviti ekonomskim uspesima Bangladesha, Etiopije i Kambodze npr. !!!!?!?!?

2. Drugo i drugo, ovde se taj relativni ekonomski uspeh Kine uvelivacava na pijedestal proglasenja Kine supersilom - zemljom koja je u svemu danas takmac SAD-u! Mi taj mit zelimo da pobijemo. U mnogim oblastima, a pogotovu tehnoloskom, Kina jos uvek daleko zaostaje za najrazvijenijim zemljama Zapada, ne samo SAD-a. 

Eto, to su dva bitna momenta. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo ga :

 

 

Zasto je ovo bitno istaci?

Ovo je nacin na koji Kina zapravo "napumpava" svoj GDP - toliko puta velican ovde!

Jer, svaka ekonmska aktivnost u zavrsnom obracunu ulazi u GDP zemlje. 

Nesto slicno - opet povlacim paralelu, danas radi Vucic u Srbiji - to vam je kineski recept! 

On uzima kredite, gradi autoputeve i prekopava Beograd - premesta kocke sa jednog mesta na drugo -

i na kraju 2018 se pokazalo da je rast GDP-a Srbije bio oko 4.3 %! Prilicno solidna brojka , kada ne bi bilo -

bar pola od toga - "presipavanje iz supljeg u prazno"! To isto rade Kinezi. Cak jos grdje. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Darth Bane said:

Evo ga :

 

 

Zasto je ovo bitno istaci?

Ovo je nacin na koji Kina zapravo "napumpava" svoj GDP - toliko puta velican ovde!

Jer, svaka ekonmska aktivnost u zavrsnom obracunu ulazi u GDP zemlje. 

Nesto slicno - opet povlacim paralelu, danas radi Vucic u Srbiji - to vam je kineski recept! 

On uzima kredite, gradi autoputeve i prekopava Beograd - premesta kocke sa jednog mesta na drugo -

i na kraju 2018 se pokazalo da je rast GDP-a Srbije bio oko 4.3 %! Prilicno solidna brojka , kada ne bi bilo -

bar pola od toga - "presipavanje iz supljeg u prazno"! To isto rade Kinezi. Cak jos grdje. 

Čoveče, proizvod je proizvod. To što niko ne živi trenutno tu, ili malo ljudi živi ne znači da neće s obzirom na konstantni rast kineske ekonomije. Ni one 4 zgrade u Beogradu na vodi nemaju veću popunjenost od 10% pa ne znači da neće biti popunjene u budućnosti. "Ghost city" argument je besmislen. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...