Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

2 minutes ago, Jonnhy Clash said:

U pravu si. Ali smo bliži šengenskoj zoni bar. Zaboravih da su naši istočni susjedi onomad ušli u EU. Ne znam da li iz Niš ima direktan let do Pekinga ali ako ima onda ste bolji i povlačim se. 

Nema, naravno, novi vlasnici niškog aerodroma iz prestonice su upropastili liniju ka Švedskoj, ali zato ima 5-6 letova do nekakvih sela u Germaniji, kakva "crna" Kina. Da me ne optuže za "anti-amerkanizam" i "rusofiliju" ali uvek biram Aeroflot za ovu destinaciju, najbolji su, i najjeftiniji. Jednom sam samo išao preko Abu Dabija i bogoradio 5-6 sati u onoj rerni...nikad više. Inače, pola Niša je već izbegalo "trbuhom za kruhom" i najčešće su to Malta i sve više Kina. To je podatak za poslednjih 5-6 godina. Samo iz moje bliže okoline, poznanika, njihve rodbine znam stotinak ljudi koji su u Kini...što fudbalskih trenera, što predavača engleskog....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:

Nema, naravno, novi vlasnici niškog aerodroma iz prestonice su upropastili liniju ka Švedskoj, ali zato ima 5-6 letova do nekakvih sela u Germaniji, kakva "crna" Kina. Da me ne optuže za "anti-amerkanizam" i "rusofiliju" ali uvek biram Aeroflot za ovu destinaciju, najbolji su, i najjeftiniji. Jednom sam samo išao preko Abu Dabija i bogoradio 5-6 sati u onoj rerni...nikad više. Inače, pola Niša je već izbegalo "trbuhom za kruhom" i najčešće su to Malta i sve više Kina. To je podatak za poslednjih 5-6 godina. Samo iz moje bliže okoline, poznanika, njihve rodbine znam stotinak ljudi koji su u Kini...što fudbalskih trenera, što predavača engleskog....

Kina će postati ono što je Nemačka bila 70-tih za naše ljude. Pošto je Evropa delimično zatvorena za našu radnu snagu a i neka je što se mene tiče sve više mladih i perspektivnih će odlaziti u Kinu.

Link to comment
Share on other sites

Kina će postati ono što je Nemačka bila 70-tih za naše ljude. Pošto je Evropa delimično zatvorena za našu radnu snagu a i neka je što se mene tiče sve više mladih i perspektivnih će odlaziti u Kinu.
Kad nemaš ništa 1 dime je velika para. Tu si u pravu Kina je veliko "K" za stanovništvo Srbije.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Ne pratis, mada su to vec bajate vesti od pre godinu dana ........ Airbus je ukinuo proizvodnju tog "najveceg" jer vise niko nije hteo da ga kupi, pa cak ni Emirati.

 

Naime, kada se odlucivalo da li praviti najveci putnicki avion, Ameri su malo bolje proucili trziste, odnosno konsultovali avio-kompanije, te dosli do zakljucka da njima "velicina uopste nije bitna" :classic_biggrin:, vec potrosnja kerozina ....... 

 

Ma nisam in mislio na velicinu aviona :classic_biggrin: nego na broj narudzbi, al nema veze, tako da me tvoj odgovor nasmejao jer me podsetio na legendarnog Batu Stojkovica, Sr... ovaj Amer je bio najpametniji i sve je nadmudrio :roflmao:

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Amigo said:

 

Pa pitao si, tj nisi znao, da li prave putnicke avione. Eto vidis da prave. Sve ostalo je ko ima veci. Ok Boing ima za sada veci. :cigar: a Airbus najveci :classic_biggrin:

 

 

Izmedju kineskih investicija i nista, nije se tesko odluciti. :classic_biggrin:

Ajde, majke ti , kazi iskreno: izgooglao si ovo za kineski putnicki avion?! Ja nikad cuo za njega i nije me sramota da to kazem, inace putujem vrlo cesto avionom - jos nisam cuo da to neko koristi (van Kine)? 

Eto Jashare, jesi li ti nekad cuo za taj kineski putnicki avion? Znam da Rusi imaju Tupoljev-a ali osim Rusa ( i zemalja bivseg SSSR-a) ne znam da li ih iko vise koristi? Mislim da mozda Iran ima neke, secam se kad im se pre par godina srusio jedan, rekose da je to bio Tupoljev. 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

Vi ovde diskutujete o tome kako je Kina neuspešna zemlja? [emoji2] Vidim da se kognitivni balončić samo preselio sa jednog na drugi forum.
Od kud ti to, malpre smo se složili da je uspenija od Srbije!

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mljeveni Djetic said:

Vi ovde diskutujete o tome kako je Kina neuspešna zemlja? 😃 Vidim da se kognitivni balončić samo preselio sa jednog na drugi forum.

Ne neuspesna, vec da je daleko od toga da preuzme od USA dominantnu ulogu u svetu. A i da to ne bi bilo  ni dobro za ostatak sveta zbog njihovog sumnjivog sistema vrednosti, nekompatibilnog sa nasim (Zapadnim) shatanjima individualnih prava i sloboda. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Amigo said:

 

Ma nisam in mislio na velicinu aviona :classic_biggrin: nego na broj narudzbi, al nema veze, 

 

Propao pokusaj vadjenja. Uostalom, obe kompanije su u poslednjih 10 godina dobile po 10 hiljada narudzbina, a uspele su da isporuce po 6 hiljada aviona, tako da je broj narucenih u neku ruku nebitan. 

 

Quote

tako da me tvoj odgovor nasmejao jer me podsetio na legendarnog Batu Stojkovica, Sr... ovaj Amer je bio najpametniji i sve je nadmudrio :roflmao:

 

To pod uslovom da ja imam nesto protiv Evrope, ali ja nemam, naravno, ja jesam Evropljanin :s_d: ..... za razliku od tebe cije "strepnje i nade" su usmerene na istok :classic_biggrin: ..... znamo se, sto da se foliramo? Tebe i tvoje su i USA i Evropa gazili, zar nisu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Propao pokusaj vadjenja. Uostalom, obe kompanije su u poslednjih 10 godina dobile po 10 hiljada narudzbina, a uspele su da isporuce po 6 hiljada aviona, tako da je broj narucenih u neku ruku nebitan. 

 

 

To pod uslovom da ja imam nesto protiv Evrope, ali ja nemam, naravno, ja jesam Evropljanin :s_d: ..... za razliku od tebe cije "strepnje i nade" su usmerene na istok :classic_biggrin: ..... znamo se, sto da se foliramo? Tebe i tvoje su i USA i Evropa gazili, zar nisu?

 

Moji i tvoji su isti, i prije i sada:classic_biggrin: rodjeni smo, a verovatno cemo i da umremo kao zemljaci. Dzaba ti sva prica i podmetanje, ja samo nastojim biti realan i objektivan. Zabole mene za Kinu, a i za Cemeriku. To ostavljam tebi jaro😎 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mljeveni Djetic said:

Vi ovde diskutujete o tome kako je Kina neuspešna zemlja? 😃 Vidim da se kognitivni balončić samo preselio sa jednog na drugi forum.

 

Moras me podsetiti gde sam, na oba foruma, napisao da je Kina neuspesna zemlja jer je nemoguce da sam napisao nesto u sta ni sam ne verujem.

 

S druge strane Kina ima 1000 cvetova  problema koje nije jos ni pocela da resava, a morace vrlo uskoro, o cemu ti u Blicu i Kuriru ne mozes nista procitati, oni su rezervisani za vesti tipa "Kinezi izgradili most za 9 dana, Ameri pali na teme" ili "NATO generali se tresu od straha zbog ruske nove smrtonosne zveri".

 

Uspesnost zemlje se takodje mora precizno definisati. Retke su zemlje tipa Zimbabve ili Venecuela recimo za koje mozes decidno tvrditi da su neuspesne. Za Srbiju bi bio problem dokazati da je "neuspesna".

 

Recimo, u Kini samo 43% muskaraca i 13% zena starijih od 65 godina prima BILO KAKVU penziju. Penzioni polu-postojeci sistem je u stanju potpunog raspada i vrlo su ceste pojave neisplacivanja penzija u provinciji, iako se vrlo cesto radi o 13 dolara mesecno, nema ni toliko. Za gradove mora da ima jer ce tamo doci do nereda. Maksimalne penzije tamo idu i do 600 dolara.

 

za 30 godina ce imati 350 miliona penzionera !!! :classic_ninja: To EU i USA zajedno ne mogu isplatiti. S tom razlikom sto americki radnik proizvede 125 hiljada dolara godisnje, a kineski radnik 16 hiljada dolara godisnje. :s_d: Jebiga ........ nije fer.

 

A kako svako komunisticko poigravanje sa prirodom donosi katastrofu ..... secas se da su mogli imati decenijama samo 1 dete. 

 

E vidis .......... na to se, ko na kurac, nadovezalo najbrze starenje stanovnistva u istoriji covecanstva, pa i najveci skok life expectancy sa neverovatnih 44 na 75 godina za 50 godina.

 

Nakalemio se i problem nedostatka 60 miliona zena, zbog abortiranja tih "manje vrednih zivotnih oblika" kako se tamo i danas percipiraju. 60 miliona muskih samaca se, verovao ili ne, smatra ekstremno visokim rizkom za stabilnost drzave. Pa pogledaj sta je nejebica uradila u nekim drugim regionima i kakve je teroristicke manijake proizvela iz razloga mnogo blazih od kineskih, naime tamo zena ima dovoljno samo se izmedju njih i muskaraca isprecila religija.

 

Poslednji pokusaj kineske komunisticke drzave, od pre nekoliko godina, da podstakne radjanje je potpuno propao ......... dan kada ce se prodavati vise pelena za stare nego za bebe, kao u Japanu - se primice.

 

I oni koji se razmnozavaju beze na zapad. Nezamislivo, ali Kina ce 2030 morati da uvozi radnike :roflmao:..... jebiga ..... Ima ih u Indiji jedno pola milijarde mladjih od 24 godine samo oni nece u Kinu, kad vec ne mogu u Ameriku ...... doci ce poslovi kod njih.

 

------------------------------------------------------------

 

E sad ......... ja stvarno ne znam je li to uspesna zemlja ........ uzevsi u obzir sve ..... verovatno si u pravu ........ neuspesna je. Ali ja o tome zaista nisam razmisljao.

 

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Ajde, majke ti , kazi iskreno: izgooglao si ovo za kineski putnicki avion?! Ja nikad cuo za njega i nije me sramota da to kazem, inace putujem vrlo cesto avionom - jos nisam cuo da to neko koristi (van Kine)? 

 

Airbus i Boeing su igrali po ulicama početkom 2000-tih kada su predvideli da će Kini trebati 8,000 aviona. Taj COMAC 919 će da im poremeti računicu za bar 3,000 primeraka. Isporuke su od 2021.

 

Ruski širokotrupni avioni na Utapao Pattaya. Samo do Thai dovezu 2 miliona Rusa godišnje.

 

2019pulkovo01.jpg

 

2019pulkovo02.jpg

 

2019pulkovo03.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Yoyo - baby steps first!!! 

To samo pokazuje da zaostaju (tehnicki) za USA … pa jedno 80-ak godina. Mentalni sklop - jedno 200-250 godina! 

 Jos jedno pravo pitnje je ono sto je Denis naveo gore : koji je rizik od  nejebice za 60 miliona muskaraca u Kini? Nema zena, a treba negde istresti jajca?!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Jednom je jedan moj rođak (upitne demokratičnosti) izjavio kako demokratija nije za svakoga, kako se u nekim državama prosto ne može kalemiti (tu je spomenuo Kinu i Srbiju). Ja sam tada (rane 90’- e u punom zamahu ostrašćenog antimiloševićizma) bio zgrožen tom njegovom izjavom naivno verujući da će to u Kini prosto jednom pući jer ne možeš doveka držati ljude u autoritarnom mraku i prisiliti ih da slepo veruju Partiji.

Međutim, sada, sa ove vremenske distance, sa žaljenjem mogu da konstatujem da je to zaista moguće i da će taj duh uniformnosti čak savladati temelje razvijenih zapadnih demokratija (čega smo danas svedoci čak i u viševekovnim demokratijama, kao što su UK i USA, jer je kako kod običnog čoveka, tako i kod obrazovanih ljudi stalno prisutna tendencija priklanjanja krdu odnosno prelaska na Tamnu stranu - koristim se terminologijom Star Wars serijala- nego borbe sa sopstvenim demonima).

Kina meni sada, onako laički, predstavlja jedan konglomerat ljudske patnje gde je u svakom pojedincu prisutna odanost ideji da svi budu isti (iako je većina svesna da to danas u njihovom korporativno- partijskom svetu nije moguće)  i da se ne dovodi u pitanje vrhovni autoritet.  

Druga stvar, čitam da ljudi ovde predviđaju krah kineskog društva iz raznoraznih razloga. Smatram da je to naivno razmišljanje jer ipak iza te Kine stoje vekovi kulture, pronalazaka koji su potpuno promenili svet (dok je Evropa tavorila u srednjovekovnom mraku crkvene dogme), jedne jedinstvene filozofije življenja zasnovan na strpljivosti i istrajnosti. Varaju se ljudi ako misle da ljudska vrsta napreduje kroz pohlepu, samorazarajuće (po društvo) ludilo jednog Trumpa ili masovno opijanje petkom i subotom (kao izduvni ventil modernog zapadnog čoveka). Kinezi ne gube vreme na moralne dileme. Kod njih prosto ne postoji moralna dilema. Vešto koriste to što zapadne sile ubrzano dižu ruke od zemalja koje su bile iza Gvozdene zavese i svuda gde mogu prave investicione planove koje će po ta društva imati dalekosežne posledice. 
Ljudi su već odavno prestali da brinu o tome da li određeni proizvodi ispunjavaju osnovna merila kvaliteta i sada je bitno samo da je nešto jeftino a funkcionalno. Koliko će to da traje, da li zadovoljava standarde, to je manje bitno a o tome najbolje govori primer da se razlikuje kvalitet robe istog brenda na Zapadu (uklj. severnoamerički kontinent) i na Istoku Evrope. Dakle, nisu Kinezi ti koji su prvi snizili standarde nego zapadne korporacije. Zato i ne čudi da su demokratski problematičnim društvima tako drage kineske investicije.

Edited by melankolic
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Moras me podsetiti gde sam, na oba foruma, napisao da je Kina neuspesna zemlja jer je nemoguce da sam napisao nesto u sta ni sam ne verujem.

 

S druge strane Kina ima 1000 cvetova  problema koje nije jos ni pocela da resava, a morace vrlo uskoro, o cemu ti u Blicu i Kuriru ne mozes nista procitati, oni su rezervisani za vesti tipa "Kinezi izgradili most za 9 dana, Ameri pali na teme" ili "NATO generali se tresu od straha zbog ruske nove smrtonosne zveri".

 

Uspesnost zemlje se takodje mora precizno definisati. Retke su zemlje tipa Zimbabve ili Venecuela recimo za koje mozes decidno tvrditi da su neuspesne. Za Srbiju bi bio problem dokazati da je "neuspesna".

 

Recimo, u Kini samo 43% muskaraca i 13% zena starijih od 65 godina prima BILO KAKVU penziju. Penzioni polu-postojeci sistem je u stanju potpunog raspada i vrlo su ceste pojave neisplacivanja penzija u provinciji, iako se vrlo cesto radi o 13 dolara mesecno, nema ni toliko. Za gradove mora da ima jer ce tamo doci do nereda. Maksimalne penzije tamo idu i do 600 dolara.

 

za 30 godina ce imati 350 miliona penzionera !!! :classic_ninja: To EU i USA zajedno ne mogu isplatiti. S tom razlikom sto americki radnik proizvede 125 hiljada dolara godisnje, a kineski radnik 16 hiljada dolara godisnje. :s_d: Jebiga ........ nije fer.

 

A kako svako komunisticko poigravanje sa prirodom donosi katastrofu ..... secas se da su mogli imati decenijama samo 1 dete. 

 

E vidis .......... na to se, ko na kurac, nadovezalo najbrze starenje stanovnistva u istoriji covecanstva, pa i najveci skok life expectancy sa neverovatnih 44 na 75 godina za 50 godina.

 

Nakalemio se i problem nedostatka 60 miliona zena, zbog abortiranja tih "manje vrednih zivotnih oblika" kako se tamo i danas percipiraju. 60 miliona muskih samaca se, verovao ili ne, smatra ekstremno visokim rizkom za stabilnost drzave. Pa pogledaj sta je nejebica uradila u nekim drugim regionima i kakve je teroristicke manijake proizvela iz razloga mnogo blazih od kineskih, naime tamo zena ima dovoljno samo se izmedju njih i muskaraca isprecila religija.

 

Poslednji pokusaj kineske komunisticke drzave, od pre nekoliko godina, da podstakne radjanje je potpuno propao ......... dan kada ce se prodavati vise pelena za stare nego za bebe, kao u Japanu - se primice.

 

I oni koji se razmnozavaju beze na zapad. Nezamislivo, ali Kina ce 2030 morati da uvozi radnike :roflmao:..... jebiga ..... Ima ih u Indiji jedno pola milijarde mladjih od 24 godine samo oni nece u Kinu, kad vec ne mogu u Ameriku ...... doci ce poslovi kod njih.

 

------------------------------------------------------------

 

E sad ......... ja stvarno ne znam je li to uspesna zemlja ........ uzevsi u obzir sve ..... verovatno si u pravu ........ neuspesna je. Ali ja o tome zaista nisam razmisljao.

 

 

 

Jašareviću, nemo' se ponašaš i iznosiš Informer i Kurir informacije kao svoje znanje.

 

"Nema bilo kakvu penziju", to su seljaci koji nigde nemaju nikakvu penziju, nikada nikome ništa nisu uplatili niti išta očekuju. Njihova penzija su njihova deca, oni su ih pravili pre 1 child policy.

Penzioni fond nije u raspadanju nego u stanju uspostavljanja. Ako baš hoćeš primer gde je penzioni fond uništen, uzmi Srbiju, tamo je na njega bačena atomska bomba i više ni ne postoji. Uništen je, penzije su iz budžeta a penzije stižu.

 

Za pravi nedostatak žena, obrati se Indiji. Tamo po provinicijama ide 100 žena na 105 muškaraca (gde je najbolje) do 100:120 gde je najgore. Po selima voze mini ultrazvuk uređaje na biciklima u bisagama i na megafon najavljuju pregled na licu mesta. I abortus.

 

O starenju stanovištva, Srbija je već tamo gde će Kina biti za 30 godina.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yoyogi said:

 

Jašareviću, nemo' se ponašaš i iznosiš Informer i Kurir informacije kao svoje znanje.

 

"Nema bilo kakvu penziju", to su seljaci koji nigde nemaju nikakvu penziju, nikada nikome ništa nisu uplatili niti išta očekuju. Njihova penzija su njihova deca, oni su ih pravili pre 1 child policy.

Penzioni fond nije u raspadanju nego u stanju uspostavljanja. Ako baš hoćeš primer gde je penzioni fond uništen, uzmi Srbiju, tamo je na njega bačena atomska bomba i više ni ne postoji. Uništen je, penzije su iz budžeta a penzije stižu.

 

Za pravi nedostatak žena, obrati se Indiji. Tamo po provinicijama ide 100 žena na 105 muškaraca (gde je najbolje) do 100:120 gde je najgore. Po selima voze mini ultrazvuk uređaje na biciklima u bisagama i na megafon najavljuju pregled na licu mesta. I abortus.

 

O starenju stanovištva, Srbija je već tamo gde će Kina biti za 30 godina.

 

Sve si u pravu. Bez zayebancije. Samo sto ne mozes da slozis kockice, a sve si ih poredjao.

 

Ja ne bih da to radim umesto tebe, bilo bi potcenjivanje, znam da ti to mozes, bez tudje pomoci.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Denis Jasharevic said:

Sve si u pravu. Bez zayebancije. Samo sto ne mozes da slozis kockice, a sve si ih poredjao.

 

Ja ne bih da to radim umesto tebe, bilo bi potcenjivanje, znam da ti to mozes, bez tudje pomoci.

Jok, treba mi googla da mi ih slaže.

 

Dobijam emailove od The Economist sa 10-ak "teaser" naslova da me navuku da se (ponovo) pretplatim.

 

Jedan od naslova, 14. novembar 2019:

 

State of denial

America’s public-sector pension schemes are trillions of dollars short

Police officers, teachers and other public workers face a brutal reckoning

20191116_FND001_0.jpg
Edited by Yoyogi
dupla slika
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...