Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

Indija jeste, nominalno, najveća demokratska država na planeti. Posle Walmarta, India Post je najveća ljudska organizacija na planeti.

 

Radni zakoni u Indiji, niko ne sme biti otpušten bez državnog odobrenja. Tako, ako neko iz Indije ne odgovara na moje mejlove, da mu nađem menadžera, on ima 250 (dvestotinepedeset) ljudi pod sobom. Sve eksterni kontraktori. Njih se lakše rešiti, bez državne intervencije.

 

Zato od Indije danas ništa.

 

U Kini, znaju oni koji prave iPhone i PC-je, da su tu na dve godine, stanuju u firminim (FoxConn, 2.2 miliona radnika) kao studentskim domovima, dve godine i ćao.

4 hours ago, Darth Bane said:

Kod nas nije u pitanju ljubav vec odbrana zajednickih vrednosti, zasnovanih prvenstveno na slobodi i integritetu individue. 

Pa to i ja mislim. Nije toliko u pitanju pro-kineski stav koliko antiamerikanski. Sutra ako bi se pojavila npr Nigerija ili Indonezija konkurentna Americi u necemu, oni bi bili  i za njih - to je samo da bi se udarila kontra nista drugo! A kazu da na forumu nema antiamerikanizma. 

 

Ma to je tvoja pripravnička konfuzija.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Darth Bane said:

Stvarno je smesno. Samo se cudim otkud tolika ljubav prema Kini?! Sta je to toliko zajednicko izmedju Srba i Kineza? Sta ih to povezuje? Koji je taj kohezivni factor? Zaista zanimljiv fenomen. 

 

Ovo ti je najobicnije spinovanje, bez ikakve argumentacije. Mislio si da Kina ne proizvodi putnicke avione, tako da u stvari nemas pojma o cemu pircas.

Meni je drago da se Kina razvija, zasto bih imao bilo sta protiv toga. Drago je i Amerikancima, jer da nije ne bi ni trgovali sa njima.

Razmisljanje da ce Kina da propadne je tupavo, jer tu zivi milijarda i 350 miliona ljudi, i takac scenario bi se odrazio negativno na cijeli svijet, berze bi krahirale itd.

 

6 hours ago, Hamilton said:

Nista. Prosto, Kina je kao postala neki konkurent u necemu USA, a u svetlu trgivinskih natezanja - Kina je sada Rusija no. 2. 
 

Ova yoyogi brigada ti je po difoltu antiamerikanska i to je polazna tacka za sve njihove stavove. 
 

kina velesila hahahaha 

drzava zvana copy-paste

 

Eto Amerika spala da je brani internet brigada sa Vox-a :roflmao:

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, CLASH said:

Eto brt, sredio sam ti ovo:classic_wink:

 

 

Rast ekonomije 7% duplira GDP za 10 godina. Eto Kine na nivou GDP Amerike za 5 godina od danas .

 

Kini ne treba američka kapitalistička pohlepa za novim tržištima, ima svoje, respektabilno veliko. A Zapadnjaci, tu pokušavaju da se uvuku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Hamilton said:

Koliko vidim jos mladih lepih i uspesnih kao onomad sprivel :lol_2:

 

halo yoyo brigada, cemu kopiranje termina? Ili ste tu copy naviku pokupili od kineza?

 

sve CEO do CEO-a :lol_2:

Ovaj Đuka Bizon humor od dva dinara je uvek aktuelan.

Samo rokaj brate.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Hamilton said:

Koliko vidim jos mladih lepih i uspesnih kao onomad sprivel :lol_2:

 

halo yoyo brigada, cemu kopiranje termina? Ili ste tu copy naviku pokupili od kineza?

 

sve CEO do CEO-a :lol_2:

Druze Hamilton. Kina je danas svetska velesila. Svidjalo se to nekom ili ne. Hajmo da se bavimo malo cinjenicama i podacima a ne da bacamo parole ovde. Koliko se razvila SAD u zadnih 20 godina a koliko Kina? Ajmo malo realnosti. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yoyogi said:

 

 

Rast ekonomije 7% duplira GDP za 10 godina. Eto Kine na nivou GDP Amerike za 5 godina od danas .

 

Ovde su napravljene 3 greske (poredjano rastuci po njihovoj ozbiljnosti):

 

1. Ti drzis GDP SAD konstantnim, tj uzimas da da je rast GDP-a u SAD 0% (mislim da ne moram da objasnjavam zasto je ovo pogresno);

 

2. Ti drzis rast kineskog GDP-a kontantnim, sto je pogresno zato sto se rast Kine usporava, iz najmanje 2 krupna razloga: prvi je sama priroda ekonomskog (i svakog drugog) rasta, koji je mnogo brzi i laksi dok se bere 'low-hanging fruit' - ako proizvodite jedno jaje, a naredne godine proizvedete 2 jajeta vi ste podigli GDP za 100% - nego kada ekonomija dostigne vec odredjeni stepen; ovaj trend je moguce preokrenuti samo uz veliku tehnolosku i poslovnu inventivnost (mnogo originalnih i velikih koraka "od 0 do 1"), sto ekonomija kao sto je kineska, bazirana na kopiranju (na proizvodnji "od 1 do n") za sada nije u stanju da podrzi, i ovo je razlog No 2 zbog kojeg ce rast kineskog GDP-a nastaviti da se usporava (ovo je lep primer upotrebe drugog izvoda u realnom zivotu).

spacer.png

-istorijski podaci + MMF-ova projekcija

 

3. Treca i najveca i greska je koriscenje ukupnog GDP-a umesto GDP-a po glavi stanovnika, gde je Kina 8 puta manja od SAD, pa sad ti izracunaj kad ce je dostici...

 

 

 

 

On 10/26/2019 at 3:52 AM, Yoyogi said:

Kinezi, 39 njih, sve iz kruga dvojke, ostavili svoje ferarije i lambordžinije i ukrcali se u hladnjaču.

 

Misli odakle su bili oni mučenici kojima je i Srbija 90-ih bila dobra. Ima još gorih od takvih, fcuk knows odakle su ti, u Kini ima još 300 miliona ljudi (kao stanovništvo Amerike) do kojih progres još nije stigao.

E ovaj argument me je mnogo nasmejao. Ti nesrecnici koji su poginuli OCIGLEDNO nisu neki koji su sedeli u selu i cekali da 'veliki progres dodje do njih', nego su bili skupili (kako su novine prenele) po 30 000 funti i odlucili da krenu put progresa i boljeg zivota za sebe i svoje porodice, samo izgleda da nisu bili dobro obavesteni da im je PRAVI progres tu pred nosom, nego su zapucali u Englesku? Kina je pretprosle godina (poslednja godina za koju postoje podaci) zabelezila neto migraciju od -1,741,996 (dok SAD, sa kojom se ovde Kina poredi, u istom periodu belezi neto migraciju od +4,774,029) i sto se mene tice ne mora niko nista dalje da mi objasnjava o situaciji u Kini, neka ubede ove ljude u progres i svetlu buducnost i da ne moraju da se zatvaraju u kontejnere i rizikuju glave da bi doplutali do britanija, amerika ili kanada, to ce biti sasvim dovoljno

 

https://data.worldbank.org/indicator/sm.pop.netm?most_recent_value_desc=false

 

-----------------------------------------------------------------------------------

Ludi se ovde, citam, podsmevaju zapadnim vrednostima kao sto su ljudska prava i slobode, ali (na zalost mnogih) te vrednosti su centralni preduslov i za sam ekonomski razvoj i 'bogatstvo naroda' (o cemu je veliki Adam Smit napisao istoimenu knjigu), tako da ce Kina, da bi postala razvijena zemlja prvog sveta najpre morati da postane deo Zapada, kao sto su to postale i sve ostale uspesne zemlje u regionu jugoistocne Azije.

  • Like 4
  • Love 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, bohumilo said:

 

Ovde su napravljene 3 greske (poredjano rastuci po njihovoj ozbiljnosti):

 

1. Ti drzis GDP SAD konstantnim, tj uzimas da da je rast GDP-a u SAD 0% (mislim da ne moram da objasnjavam zasto je ovo pogresno);

 

2. Ti drzis rast kineskog GDP-a kontantnim, sto je pogresno zato sto se rast Kine usporava, iz najmanje 2 krupna razloga: prvi je sama priroda ekonomskog (i svakog drugog) rasta, koji je mnogo brzi i laksi dok se bere 'low-hanging fruit' - ako proizvodite jedno jaje, a naredne godine proizvedete 2 jajeta vi ste podigli GDP za 100% - nego kada ekonomija dostigne vec odredjeni stepen; ovaj trend je moguce preokrenuti samo uz veliku tehnolosku i poslovnu inventivnost (mnogo originalnih i velikih koraka "od 0 do 1"), sto ekonomija kao sto je kineska, bazirana na kopiranju (na proizvodnji "od 1 do n") za sada nije u stanju da podrzi, i ovo je razlog No 2 zbog kojeg ce rast kineskog GDP-a nastaviti da se usporava (ovo je lep primer upotrebe drugog izvoda u realnom zivotu).

spacer.png

-istorijski podaci + MMF-ova projekcija

 

3. Treca i najveca i greska je koriscenje ukupnog GDP-a umesto GDP-a po glavi stanovnika, gde je Kina 8 puta manja od SAD, pa sad ti izracunaj kad ce je dostici...

 

 

 

 

E ovaj argument me je mnogo nasmejao. Ti nesrecnici koji su poginuli OCIGLEDNO nisu neki koji su sedeli u selu i cekali da 'veliki progres dodje do njih', nego su bili skupili (kako su novine prenele) po 30 000 funti i odlucili da krenu put progresa i boljeg zivota za sebe i svoje porodice, samo izgleda da nisu bili dobro obavesteni da im je PRAVI progres tu pred nosom, nego su zapucali u Englesku? Kina je pretprosle godina (poslednja godina za koju postoje podaci) zabelezila neto migraciju od -1,741,996 (dok SAD, sa kojom se ovde Kina poredi, u istom periodu belezi neto migraciju od +4,774,029) i sto se mene tice ne mora niko nista dalje da mi objasnjava o situaciji u Kini, neka ubede ove ljude u progres i svetlu buducnost i da ne moraju da se zatvaraju u kontejnere i rizikuju glave da bi doplutali do britanija, amerika ili kanada, to ce biti sasvim dovoljno

 

https://data.worldbank.org/indicator/sm.pop.netm?most_recent_value_desc=false

 

-----------------------------------------------------------------------------------

Ludi se ovde, citam, podsmevaju zapadnim vrednostima kao sto su ljudska prava i slobode, ali (na zalost mnogih) te vrednosti su centralni preduslov i za sam ekonomski razvoj i 'bogatstvo naroda' (o cemu je veliki Adam Smit napisao istoimenu knjigu), tako da ce Kina, da bi postala razvijena zemlja prvog sveta najpre morati da postane deo Zapada, kao sto su to postale i sve ostale uspesne zemlje u regionu jugoistocne Azije.

To da su zapadne vrednosti preduslov ekonomskom razvoju je glupost. Pogledaj Kinu koliko je jaka i uspesna a nije prihvatila zapadnjastvo. A Indija koja je "kao" prihvatila grca u bedi i siromastvu. Video bih ja Amerikance da imaju milijardu i po ljudi kako bi imali takav GDP po stanovniku. A i GDP po stanovniku je glupost. Tamo ulazi i ono sto Bil Gejts proizvede i ono sto proizvede neki mucenik sto radi za crkavicu. Zna se da je americko drustvo drustvo sa najvecim socio-ekonomskim razlikama i najvecim jazom izmedju bogatih i siromasnih. 

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

"Zapadne vrednosti" su svakako veoma sirok pojam sklon raznim interpretacijama iako se pod ovim terminom uobicajeno podrezumevaju odredjene stvari.
Ono sto sigurno donosi prosperitet jeste karakter politickih (na prvom mestu),a onda i ekonomskih institucija (koje prirodno iz njih proizilaze) tj.njihova uzajamna sprega.

Kineska ekonomija JESTE prihvatila obrazac karakteristican za citav niz zemalja poput Amerike,Engleske (i njenih preko-okeanskih kolonija poput Australije i Kanade),Francuske..ali i Japana ili Juzne Koreje. Svestan si da Kina danas ima kapitalizam @Jonnhy Clash?
K-a-p-i-t-a-l-i-z-a-m koji potice od istog tog,mrskog ti,Zapada.

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Crni Bombarder said:

"Zapadne vrednosti" su svakako veoma sirok pojam sklon raznim interpretacijama iako se pod ovim terminom uobicajeno podrezumevaju odredjene stvari.
Ono sto sigurno donosi prosperitet jeste karakter politickih (na prvom mestu),a onda i ekonomskih institucija (koje prirodno iz njih proizilaze) tj.njihova uzajamna sprega.

Kineska ekonomija JESTE prihvatila obrazac karakteristican za citav niz zemalja poput Amerike,Engleske (i njenih preko-okeanskih kolonija poput Australije i Kanade),Francuske..ali i Japana ili Juzne Koreje. Svestan si da Kina danas ima kapitalizam @Jonnhy Clash?
K-a-p-i-t-a-l-i-z-a-m koji potice od istog tog,mrskog ti,Zapada.

Kina je, koliko ja znam iz klasicne socijalisticke transformisana u mesovitu ekonomiju ali ne mozemo govoriti o kapitalizmu kakav je na zapadu. Nije meni zapad mrzak samo kritikujem negativne pojave na njemu. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Jonnhy Clash said:

ne mozemo govoriti o kapitalizmu kakav je na zapadu.

Ja vam lepo rekao socialni-feudalizam, ili ono kako su nas ucili komunistickoj skoli, gnusni liberalni kapitalizam, gde se majka porodi za strugom, nastavi da doji dete i pravi komade, da bi strucnjaci pricali kako je K... postala bum.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Jonnhy Clash said:

To da su zapadne vrednosti preduslov ekonomskom razvoju je glupost. Pogledaj Kinu koliko je jaka i uspesna a nije prihvatila zapadnjastvo.

Pa taman je 'uspesna' u toj meri u kojoj je prihvatila zapadne vrednosti, evo malo podataka o GDP-u p.c. da se vidi kako stoji Kina u odnosu na zemlje u okruzenju:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

 

Singapore     64,041
Hong Kong     48,717
Japan     39,306
Korea, South     31,346
Taiwan     24,971
China     9,608


...toliko je jaka i uspesna...

 

58 minutes ago, Jonnhy Clash said:

 Video bih ja Amerikance da imaju milijardu i po ljudi kako bi imali takav GDP po stanovniku.

Ne postoji nikakva korelacija izmedju broja stanovnika i bogatstva nekog drustva (ili gdp-a p.c.), samo postoji korelaciju izmedju ljudskih prava/ekonomskih sloboda i drustvenog bogatstva. U slobodnim drustvima stanovistvo je bogatstvo i blagoslov, tamo su ljudi proizvodjaci a ne kamen oko vrata centralnom komitetu.

 

59 minutes ago, Jonnhy Clash said:

 A i GDP po stanovniku je glupost. Tamo ulazi i ono sto Bil Gejts proizvede i ono sto proizvede neki mucenik sto radi za crkavicu.

 

:smiley26:

Ne znas o cemu govoris, ne? To sve isto ulazi i u ukupan GDP, samo sto nam on nista ne govori o zivotnom standardu i ekonomskoj situaciji, dok ne znamo koliko to ljudi stoji iza tog ukupnog proizvoda. To sto Kina ima veci GDP od Svajcarske nije nikakva informacija, dok ne znam da prva ima 150 puta vise stanovnika, tj. dok ne znam da Svajcarska ima tacno 10 puta veci gdp po stanovniku - a to je jedna od najboljih aproksimativnih mera za ekonomsku situaciju i zivotni standard u nekoj zemlji - recju, ako vam neko nudi da birate gde cete od dve ponudjene zemlje da zivite, a da ne znate nista o tim zemljama osim sto ce vam on dozvoliti da postavite jedno pitanje...pitajte koliki je GDP po glavi stanovnika!

 

 

1 hour ago, Jonnhy Clash said:

Zna se da je americko drustvo drustvo sa najvecim socio-ekonomskim razlikama i najvecim jazom izmedju bogatih i siromasnih. 

 

A gde se to tacno zna, na nekim kursevima samoupravljanja i optenarodne odbrane, tamo SE uvek sve zna o Americi? Ovo je naravno notorna besmislica, pa Kina ima vecu ekonomsku nejednakost neko SAD, i to sve pored cinjenice da je prosle godine migracijama izgubila neto 2 miliona siromasnih ljudi, a SAD primila neto 4.5 miliona gologuzana (sto meru ekonomske nejednakosti u SAD cini irelevantnom):

 

Evo Gini koeficijenta za ovu godinu:

 

http://worldpopulationreview.com/countries/gini-coefficient-by-country/

 

United States    45 (Gini Index)

...

China    46.5 (Gini Index)

 

:ajme:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bohumilo said:

Pa taman je 'uspesna' u toj meri u kojoj je prihvatila zapadne vrednosti, evo malo podataka o GDP-u p.c. da se vidi kako stoji Kina u odnosu na zemlje u okruzenju:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

 

Singapore     64,041
Hong Kong     48,717
Japan     39,306
Korea, South     31,346
Taiwan     24,971
China     9,608


...toliko je jaka i uspesna...

 

Ne postoji nikakva korelacija izmedju broja stanovnika i bogatstva nekog drustva (ili gdp-a p.c.), samo postoji korelaciju izmedju ljudskih prava/ekonomskih sloboda i drustvenog bogatstva. U slobodnim drustvima stanovistvo je bogatstvo i blagoslov, tamo su ljudi proizvodjaci a ne kamen oko vrata centralnom komitetu.

 

 

:smiley26:

Ne znas o cemu govoris, ne? To sve isto ulazi i u ukupan GDP, samo sto nam on nista ne govori o zivotnom standardu i ekonomskoj situaciji, dok ne znamo koliko to ljudi stoji iza tog ukupnog proizvoda. To sto Kina ima veci GDP od Svajcarske nije nikakva informacija, dok ne znam da prva ima 150 puta vise stanovnika, tj. dok ne znam da Svajcarska ima tacno 10 puta veci gdp po stanovniku - a to je jedna od najboljih aproksimativnih mera za ekonomsku situaciju i zivotni standard u nekoj zemlji - recju, ako vam neko nudi da birate gde cete od dve ponudjene zemlje da zivite, a da ne znate nista o tim zemljama osim sto ce vam on dozvoliti da postavite jedno pitanje...pitajte koliki je GDP po glavi stanovnika!

 

 

 

A gde se to tacno zna, na nekim kursevima samoupravljanja i optenarodne odbrane, tamo SE uvek sve zna o Americi? Ovo je naravno notorna besmislica, pa Kina ima vecu ekonomsku nejednakost neko SAD, i to sve pored cinjenice da je prosle godine migracijama izgubila neto 2 miliona siromasnih ljudi, a SAD primila neto 4.5 miliona gologuzana (sto meru ekonomske nejednakosti u SAD cini irelevantnom):

 

Evo Gini koeficijenta za ovu godinu:

 

http://worldpopulationreview.com/countries/gini-coefficient-by-country/

 

United States    45 (Gini Index)

...

China    46.5 (Gini Index)

 

:ajme:

 

 

Ma kakav Gini index, GDP po stanovniku. To su statisticki podaci poput onih koje Vucic baca po Pinku i Studiju B. Opet kazem u Americi 100 ljudi drzi 99 posto GDP-ja. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Hamilton said:

Lepo Bohumilo skoluje i to besplatno (nauicio sam i ja nesto upravo) ali dzaba kad se to ne podudara sa paralelnim univerzumom yoyogi brigade. 
 

@bohumilo hvala ti za ove postove. ZAISTA sam nesto novo naucio. Alal vera. 

 

Pohvalno je sto se @bohumilo vratio. Secam ga se ja sa starog foruma. I tamo sam  imao rasprave sa njim oko nekih stavova. Drago mi je zbog tvog novostecenog znanja. Ima jedna novootvorena skola koja se zove wikipedia.org gde se da svasta nauciti i drago mi je da drug Bohumilo koristi blagodeti te skole.  

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, bohumilo said:

Kina je pretprosle godina (poslednja godina za koju postoje podaci) zabelezila neto migraciju od -1,741,996 (dok SAD, sa kojom se ovde Kina poredi, u istom periodu belezi neto migraciju od +4,774,029) i sto se mene tice ne mora niko nista dalje da mi objasnjava o situaciji u Kini, neka ubede ove ljude u progres i svetlu buducnost i da ne moraju da se zatvaraju u kontejnere i rizikuju glave da bi doplutali do britanija, amerika ili kanada, to ce biti sasvim dovoljno

 

Samo sam hteo da ponovim ovaj deo. 

 

U tom smislu, jebao vas taj kineski napredak. Dok god se ta slika ne promeni, za mene Kina ostaje shithole. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bohumilo said:

Pa taman je 'uspesna' u toj meri u kojoj je prihvatila zapadne vrednosti, evo malo podataka o GDP-u p.c. da se vidi kako stoji Kina u odnosu na zemlje u okruzenju:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

 

Singapore     64,041
Hong Kong     48,717
Japan     39,306
Korea, South     31,346
Taiwan     24,971
China     9,608


...toliko je jaka i uspesna...

 

Ne postoji nikakva korelacija izmedju broja stanovnika i bogatstva nekog drustva (ili gdp-a p.c.), samo postoji korelaciju izmedju ljudskih prava/ekonomskih sloboda i drustvenog bogatstva. U slobodnim drustvima stanovistvo je bogatstvo i blagoslov, tamo su ljudi proizvodjaci a ne kamen oko vrata centralnom komitetu.

 

 

Fundamental lack of understanding. Znanje bez konteksta koje se stiče na Google Univeristy.

 

Singapore & Hong Kong su, zbog kompaktnosti teritorije i niskih poreza sedišta svetskih firmi za Asia Pacific. Taj dohodak po stanovniku uključuje prihode stranih banaka i drugih finansijskih institucija. Kada se to izuzme, ni jedan ne prelazi 20,000 dolara po stanovniku.

 

Uzmi Luxembourg, on je evropski ekvivalent, tamo je 115,000 dolara po stanovniku, upravo iz istog razloga a stanovništvo se okreće oko sebe, gleda gde su te silne pare, oni od toga imaju skoro ništa, plate kao u Nemačkoj. Nije malo ali je trećina od onoga što Google pokazuje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yoyogi said:

 

Fundamental lack of understanding. Znanje bez konteksta koje se stiče na Google Univeristy.

 

Singapore & Hong Kong su, zbog kompaktnosti teritorije i niskih poreza sedišta svetskih firmi za Asia Pacific. Taj dohodak po stanovniku uključuje prihode stranih banaka i drugih finansijskih institucija. Kada se to izuzme, ni jedan ne prelazi 20,000 dolara po stanovniku.

 

Uzmi Luxembourg, on je evropski ekvivalent, tamo je 115,000 dolara po stanovniku, upravo iz istog razloga a stanovništvo se okreće oko sebe, gleda gde su te silne pare, oni od toga imaju skoro ništa, plate kao u Nemačkoj. Nije malo ali je trećina od onoga što Google pokazuje.

 

Google University, smer - wikipedia global knowledge. Dok neko ne ode, ne provede neko vreme, ne upozna život, ljude, mentalitet ne treba da se razbacuje sa praznim brojkama. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, bohumilo said:

pitajte koliki je GDP po glavi stanovnika!

 

Bohumilo i ostali, niko ovde ne tvrdi da je Kina dostigla americki standard ili da je tamo bolji zivot, tako da ste promasili temu. Slazem se takodje da je Kina i dalje shithole i da milioni Kineza zele da odu na Zapad.

Medjutim valjda bi se trebalo raspravljati gdje je sada Kina, koliki je njen znacaj na globalnom planu, sta sada dobijamo od Kine, sta mozemo da ocekujemo u vremenima koja dolaze itd.

Ako cemo na svaku raspravu o nekoj drzavi odlaziti u rasprave tipa bolja je bila Nemacke od SFRJ ili Amerika od Kine, onda nema nista od smislenih postova.

 

Gola je cinjenica da su Kinezi ovladali gotovo svom mogucom tehnologijom i ko se imalo razumije u tehniku jasno mu je da nije dovoljno samo nesto izmisliti i da je organizovanje efikasne masovne proizvodnje danas mozda i tezi zadatak.

 

Moje licno iskustvo sa Kinezima sa kojima radim je da je ova nova bogata klasa opsjednuta snobizmom i djeca koja se skoluju u Kanadi se bahato razbacuju novcem, sto se meni ni malo ne dopada, mada je to sve od coveka do coveka, tako da sa njima imam pozitivna i negativna iskustva, kao i sa Indijcima, mada su Indijci sa kojima sam se ja sretao, mnogo strucniji i pouzdaniji. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Eddard said:

Ne moram da odem na Sunce da bih znao da je na njemu vruće. 

 

Čak znam i da je na površini oko 5600°C.

 

Pa ako tako misliš, onda su i ti i šarlatani koji dovlače sa neta stvari koje ne razumeju dobri.

 

Kakva je socijalna i demografska struktura društva na Suncu? Radne navike?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Amigo said:

 

Ovo ti je najobicnije spinovanje, bez ikakve argumentacije. Mislio si da Kina ne proizvodi putnicke avione, tako da u stvari nemas pojma o cemu pircas.

Meni je drago da se Kina razvija, zasto bih imao bilo sta protiv toga. Drago je i Amerikancima, jer da nije ne bi ni trgovali sa njima.

Razmisljanje da ce Kina da propadne je tupavo, jer tu zivi milijarda i 350 miliona ljudi, i takac scenario bi se odrazio negativno na cijeli svijet, berze bi krahirale itd.

 

 

Eto Amerika spala da je brani internet brigada sa Vox-a :roflmao:

A kada si leteo tim kineskim putnickim avionima? Realno gledano na svetskom trzistu Boeing i Airbus nemaju konkurenciju, niti ce je imati jos duzi niz godina. 

Elem, kada smo vec kod kineske ekonomske moci - hajde  da analiziramo kakvu korist od toga ima Srbija. 

Dakle, treba li Srbija da oberucke prihvati kineske investicije - kao u slucaju prodaje RTB Bor, Sartida, izgradnja fabrike guma Linglong kod Zrenjanina i uzimanje kredita za infrastrukturne projekte (krediti za auto-puteve, zeljeznicu i beogradski metro) , ili da se ipak pridrzava evropskih standarda kada su u pitanju investicije iz Kine i drugih zemalja, tj  da se svaka prodaja ili izbor izvodjaca radova svede na transparetni process raspisivanja i dodele tendera a ne na "lov u mutnom" kako se to obicno radi. 

Dakle, u kontekstu najnovijih geopolitickih desavanja , tu se za nas vise postavja pitanje - kakav stav da zauzme zvanicna Srbija : priblizavanje Kini ( i Rusiji - ono sto se cini da trenutno Vuciceva vlada cini ) ili  pak nastavak evroatlantskih integracija?!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...