Jump to content

Opozicija u Srbiji - istine, zablude, bojkot i trojanski konji...


Eddard

Bojkot izbora-da ili ne?  

146 members have voted

  1. 1. Da li ste za bojkot izbora koji će se održati sledeće godine?

    • Da
      73
    • Ne
      42
    • Ne znam
      14
    • Ne zanima me
      15
    • Ne želim da odgovorim
      2


Recommended Posts

24 minutes ago, NMX said:

Tačno je i to. I tako će i ostati u DSu. Jer Lutovac nikada neće postati ljuti protivnik. A dokle god Lutovac bude neka vrsta stečajnog upravnika Dragana Đilasa i pristaje na to, ne mora ni da brine da će biti drugačije nego što je danas. Što je ok za njega ali mu stranka neće preći ni 1% sa njim takvim. 

 

Lutovac nema neku harizmu, ali bi DS mogao konacno da krene putem nudjenja neke alternative raznim lider - strankama poput SNS, DJB, Dveri, DSS, SRS, LDP, Nove stranke ... Ideja ljudi okupljena oko evropskih, gradjanskih vrednosti, stranka koja bi bila neki levi centar i u kojoj bi razni ljudi prenosili te ideje.

Stvarno je dosta bilo lidera DS i njihovih sujeta koje ne mogu da progutaju da oni nisu na celu bilo cega, pa prave svoje stranke i ne nameravaju da se povlace iz politike.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, goldberg said:

 

Lutovac nema neku harizmu, ali bi DS mogao konacno da krene putem nudjenja neke alternative raznim lider - strankama poput SNS, DJB, Dveri, DSS, SRS, LDP, Nove stranke ... Ideja ljudi okupljena oko evropskih, gradjanskih vrednosti, stranka koja bi bila neki levi centar i u kojoj bi razni ljudi prenosili te ideje.

Stvarno je dosta bilo lidera DS i njihovih sujeta koje ne mogu da progutaju da oni nisu na celu bilo cega, pa prave svoje stranke i ne nameravaju da se povlace iz politike.

I Jovo nanovo?

Micun treba da zakljuca vrata i okaci kljuc iznad istih.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Klotzen said:

To je dobro što Lutovac nema harizmu, što neupadljiviji predsednik to će ostatak stranke lakše disati. Poslednje što im treba je novi Bota. DS ne treba da bude kopija SNS nego ono što je uvek i bio.

Nije ni Voja Kostunica imao harizmu pa pobedi Slobu koji je bio primer harizmatskog vodje. Narodu se smucila ova vlast i zeli promene a sto neupadljiviji i nekompromitovaniji lider ljudi ce ga lakse prihvatiti. Ja sam za Lutovca kao lidera, ne DS-a vec ujedinjene opozicije. 

Link to comment
Share on other sites

Uz napomenu da nemam potpuni uvid u dešavanja u stranci, ono što je moj neki osećaj u ovom trenutku je da bih svakako podržao Lutovca u ovoj svojevrsnoj Gejm of Trouns. Mogu i da obrazložim: DS sam uvek kapirao više kao neko mesto, lokaciju, trg ili čak kafanu u kojoj bi, po prirodi stvari, trebalo da se okupljaju i da je vode intelektualci - malo obrazovaniji i kultivisaniji sloj društva, sa određenim bekgraundom (isprva su to bili disidenti, jer kako drugačije, profesori, teoretičari, praksisovci), kao mesto na kojem mogu da se sakupe dakle malo mudrije glave i da definišu nešto što je, pogotovo u današnje vreme, gotovo iščezlo: nekakav plan, ne mora to biti old skul ideologija, ali strategiju u najmanju ruku - Kosovo, kako do EU (ne da li, nego kako), kako poboljšati standard, ne nužno samo ekonomski već pre svega borbom za "ergonomičnijim društvom". I to jezgro koje jeste bilo sačinjeno od krema onoga što je Srbija mogla tada da ponudi -  a to, složićemo se, nije bilo baš previše - jeste bilo generator i motor nekih promena i jeste organizovalo opoziciju protiv SPSa, radikala i DBa i SPO-a tokom 90tih i jeste dovelo do stvaranja gomile legitimnih političkih opcija koje uglavnom nisu (izuzev DSSa) duže orbitirale i, na kraju, odigralo presudnu ulogu u svrgavanju SM 2000te (uz obilatu volju sa Zapada). 

 

Samu kratkotrajnu vlast Đinđića sam već više puta komentarisao ovde i ne bih ponovo - bila je to veličanstvena konstrukcija kompromisa koji su mu na kraju, na žalost, došli glave. Iz današnje perspektive sve više naginjem mišljenju da drugačije nije ni moglo, odnosno da je bilo gotovo neizvodljivo iskoreniti kancer debeovštine iz srca društva, države, svih struktura, a pogotovo onih nevidljivih.  Već tu je sama stranka pretrpela dosta, pre svega svojim kadriranjem u sektoru ekonomije, mada sam danas, sa ove distance, i tu spreman da mnogo blagonaklonije gledam na stvari nego onomad - ovo je jednostavno zemlja neobrazovanih pastira i pronaći nekoliko pristojnih, obrazovanih, stručnih i pouzdanih ljudi srpske nacionalnosti je neuporedivo teži poduhvat nego što se meni barem to tada činilo. Ipak uvaljivanje G17 u ključne sektore poput bankarstva i privatizacija i ekonomije uopšte, te zdravstva, kasnije popuštanje pred DSSovski rusofilsko ne-znam-kako-da-ih-nazovem naletima pokazuje da ni tada, tokom perioda vlasti, DS nije bila sposobna da se izbori za veći komad efektivne, prave i opipljive vlasti, kakvu na primer uživa SNS danas, pa čak ni četvrtinu od toga. Upliv i širenje likova poput Vesića, Malog, Trivanke, Vlahovića, Milosavljevića... da ne licitiram imenima, koji su radili posao dok su ostali razmišljali, nije se mnogo poboljšao ni sa prelaskom na Tadićevu fazu. Dve vlade VK i jedna vlada Mirka Cvetkovića i dalje svedoče o nedovoljnoj snazi DS-a, da kao na papiru najjača stranka u poslemiloševićevskom periodu, nametne svoju politiku u potpunosti, što ne znači da ne snosi ogromnu odgovornost za relativno jadne rezultate koji su u tom periodu postignuti,, da ne licitiramo Dulićima, mozgovima za Slađu, sakrivanjem (baš kao i danas!) iza kulta Đinđića - dan danas kada neko kaže Zoran ja se naježim kao jež.

 

Tadić je imao svoju logiku kada je pravio pomirenje sa Dačićem i, iako iz ove perspektive svi znamo koliko je to ubrzalo otvaranje vrata Mordora, nekako se uvek setim činjenice da to tada nije učinjeno vlada SPS - radikali bi bila napravljena već 2008. Taj potpis Tadića je zapravo potpis poraza cele DS - da nije uspela u poslu kojeg se, uz 30 saradnika, latila 2000te. Možda bi stvari bile drugačije da se od starta išlo mnogo oštrije prema SNSu i da im nije pružana podrška u odbacivanju radikalske kože, ali definitivne greške DSovog rukovodstva su već učinjene. Vlada Mirka Cvetkovića, navođenog stručnjacima iz Tadićevog kabineta u tom smislu liči na potez čoveka kojeg je zadesio požar a on se sakriva u orman i čeka da se vatra ugasi. Slabost, loše kadriranje, tolerancija za kraduckanje i slabo mešanje u ekonomiju i zdravstvo i slične core sektore... Sve je došlo na naplatu. Zasluženo za njih kao stranku, dosta nezasluženo za birače te opcije koji nisu jednostavno nikada dobili priliku da vide rezultate politike za koju su glasali decenijama, jer se uvek neko ili nešto isprečavao... Ne mislim tu samo na glasače DS ili LDPa ili GS. DS je po definiciji trebalo da bude nekakav stožer normalnosti. Nije to bio.  Da skratim priču, imam utisak da je sam simbolički značaj DS u srpskoj politici neuporedivo veći od njihovog konkretnog političkog učinka.

 

Previše sam otišao u širinu, ali poenta moje priče je da DS ne posmatram rkoz prizmu klasične političke stranke koju krasi ne znam kakva masovnost i zdušna podrška u narodu. Ono što bi DS mogao još uvek, i 2020 godine, da bude je upravo to: neka kafana, takoreći tabernakl za misleće ljude koji bi, i pored možda niske stope direktne podrške, mogli da budu rasadnik nekih novih politika koje užasno nedostaju Srbiji kao najzaostalijoj zemlji u ovom delu sveta. Balša, Kena i nekolicina užasno starih likova koji su se jednostavno, u najboljem slučaju, pokazali kao jako loši u svom poslu, a u najgorem slučaju vuku za sobom užasne repove (makar i od glasina), ne doprinose po meni ni na koji način samom smislu bitisanja DS-a i promovišu formalizam, održavanje statusa quo i starih načina razmišljanja. Stranka u kojoj bi ostale ove preostale čomićke mi zasita ništa ne znači, dok bi jedna oprana ljuštura, ukoliko bi je Lutovac dobro uglancao i izribao, mogla da primi neke nove bolje demokrate koji bi pokušavali možda ono što njihovi slavni i manje slavni prethodnici nisu uspeli, neko iz neznanja, neko iz pohlepe, a neko jer je jednostavno bio nadjačan - da podučava, da pokazuje kako bi trebalo da se radi, pa makar opet bili manja stavka u vladi ili organizatori velike koalicije sa dva minosrna resora na kraju... Da se vratim da današnju situaciju sa Đilasom i SZS, i iz te perspektive mi deluje bolje da egzistira jedna čista DS, makar i sa 5% dosadašnjih članova i funkcionera i odbora, ali koja bi imala nekakav smisao, dok bi sa dosadašnjim Kenama i Balšama bila samo još jedna manje više beznačajna skupina koja orbitira oko neke opozicione šire koalicije poput SZS i za koju se suštinski nikada ne zna da li će mesec dva pred izbore da pređe na drugu stranu ili ne.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Oni itekako mogu da se nadaju povratku ali za tako nešto moraju pod broj jedan da gurnu u drugi plan ekipu iz (2008-2012) i da krenu sa novim ljudima. Ovako kao što vidimo ta Tadićeva ekipa koja ima podršku nekih 30-40 članova GO će da pravi haos i da nastavi da srozava ugled stranke. Sa takvim previranjima nema dizanja rejtinga jer ako oni prekinu svaku sednicu, jer nemaju većinu, to u javnosti ne može biti shvaćeno kao neka demokratska rasprava. Tek sada mi je jasno zašto je Lutovac odložio zasedanje GO iako sam ga tada kritikovao. Jednostavno nije hteo da daje ovoj ekipi što radi za Vučića pozornicu pre izbora. Ja ih ne bi terao iz stranke ali bi ih smenio sa svih pozicija. Ima i među ovih 190 što podržavaju Lutovca ljudi koji su protiv SZS i/ili bojkota ali su jasno stali uz stranku i ne žele Faraonu da daju besplatne kečeve u ovoj partiji pokera.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

On je odavno u privatnom sektoru :chemistry:a i tata valjda..

 

Tata je hteo da nikluje Srbiju, ali je nekako srecom stopirano jer je hteo da nikluje i Mokru Goru pa se Kusturica pobunio. Imao je vec sve dozvole, a i veze sa SNS vlastima.

Edited by Zvezdinho
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, freethrow said:

 

 

Tadić je imao svoju logiku kada je pravio pomirenje sa Dačićem i, iako iz ove perspektive svi znamo koliko je to ubrzalo otvaranje vrata Mordora, nekako se uvek setim činjenice da to tada nije učinjeno vlada SPS - radikali bi bila napravljena već 2008.  

 

Iz ove perspektive meni je izuzetno krivo sto radikalska ekipa nije doala na vlast 2008. 

Tada bi njih zahvatila ekonomska kriza i njihovi rezultati bi bili jos gori od onoga što je uradila DS. Takodje, Psiho ne bi mogao da razvije toliki uticaj kao sada i 2012. bismo ih MOZDA konacno poslali u istoriju.

SNS je imao nevidjenu srecu da dodje na vlast kada je krenuo oporavak u čitavom svetu a nivo njihove kradje je verovatno veci i od onoga sto su radili Šutanovac, Petrović, Dulić and Co.

 

Ni Feketić, ni poplave ni hapšenje Miškovića ne bi Vučiću u kontinuitetu omogućilo održavanje rejtinga da nema mogućnosti jeftinog zaduživanja države, koje na primer 2008 ili 2009 ne bi bilo moguće....

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Zvezdarac said:

 

Jel ti znas da postoje u tom evropskom parlamentu neke stranke? Jedni su desnicari, neki su levicari, drugi su zeleni itd.?

Orban je npr. poslao podrsku Vucicu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AgroLaki said:

 

Iz ove perspektive meni je izuzetno krivo sto radikalska ekipa nije doala na vlast 2008. 

Tada bi njih zahvatila ekonomska kriza i njihovi rezultati bi bili jos gori od onoga što je uradila DS. Takodje, Psiho ne bi mogao da razvije toliki uticaj kao sada i 2012. bismo ih MOZDA konacno poslali u istoriju.

SNS je imao nevidjenu srecu da dodje na vlast kada je krenuo oporavak u čitavom svetu a nivo njihove kradje je verovatno veci i od onoga sto su radili Šutanovac, Petrović, Dulić and Co.

 

Ni Feketić, ni poplave ni hapšenje Miškovića ne bi Vučiću u kontinuitetu omogućilo održavanje rejtinga da nema mogućnosti jeftinog zaduživanja države, koje na primer 2008 ili 2009 ne bi bilo moguće....

 

Ovo je legit teza o kojoj bi se dalo raspravljati. Mogu da prihvatim tu argumentaciju i znam dosta ljudi koji tako misle. Ja sa druge strane verujem da bi bilo manje - više isto samo što bi sve počelo 4 godine ranije i trajalo bi takođe do sada. Ovo mislim iz prostog razloga što, po 100ti put - ne smatram SRSNS za političku snagu koja zahvaljujući podršci naroda dolazi na vlast i odlazi sa vlasti, već za poslovno-interesno-krimi udruženje, duboko ukorenjeno u strukture iz 90tih, koje je samo čekalo da digne glavu iz šahta u koji je na kratko bilo gurnuto. Ono što je sada, sa naknadnom pameti, verovatno trebalo uraditi je maksimalno korišćenje tih skupo plaćenih 4 godine da se bukvalno svaki dan iskoristi za implementaciju postojećih zakona, donošenje novih, guranje poglavlja kao na traci, ako treba i uz nepovoljno zaduživanje, čišćenje mulja i korišćenje medijske mašinerije za još jače bombardovanje po drugoj strani. Jbg.

 

Edited by freethrow
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sprivel said:

 

Jel ti znas da postoje u tom evropskom parlamentu neke stranke? Jedni su desnicari, neki su levicari, drugi su zeleni itd.?

Orban je npr. poslao podrsku Vucicu.

Poenta je u tome kojoj je strani poslala podrsku,ista ona koja je pre neki dan kritikovala stanje u Srbiji i rezultate izbora daje podrsku onima za koje se opravdano sumnja da rade za AV.

Edited by Zvezdarac
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Zvezdarac said:

Poenta je u tome kojoj je strani poslala podrsku,ista ona koja je pre neki dan kritikovala stanje u Srbiji i rezultate izbora daje podrsku onima za koje se opravdano sumlja da rade za AV.

Ja,ako sam dobro razumeo,shvatam da je to pismo licno Tanje Fajon,a ne kluba socijal-demokratskih stranaka u EP.
Logicno je sto je pisala Suletu,Jerkov,Vuckovicki i BoTi jer njih poznaje dugo&licno..za razliku od Lutovca koji je manje bio prisutan u Briselu poslednjih godina.

No,sve to ne menja cinjenicu da Romario treba da "jako i do samog kraja" u ciscenju DS i pokusaju da mu povrati kredibilitet kod gradjana.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ja,ako sam dobro razumeo,shvatam da je to pismo licno Tanje Fajon,a ne kluba socijal-demokratskih stranaka u EP.
Logicno je sto je pisala Suletu,Jerkov,Vuckovicki i BoTi jer njih poznaje dugo&licno..za razliku od Lutovca koji je manje bio prisutan u Briselu poslednjih godina.

No,sve to ne menja cinjenicu da Romario treba da "jako i do samog kraja" u ciscenju DS i pokusaju da mu povrati kredibilitet kod gradjana.

Meni ovo vise lici na svrastavanje na jednu stranu u sukobu unutar DS a samim tim i u sukobu unutar opozicije,ne verujem da bas nije upucena o cemu se tu radi

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Zvezdarac said:

Meni ovo vise lici na svrastavanje na jednu stranu u sukobu unutar DS a samim tim i u sukobu unutar opozicije,ne verujem da bas nije upucena o cemu se tu radi

Moguce.
Ja ne tvrdim da je drugacije. 

Meni,kao gradjaninu Srbije,to ne menja (moju) perspektivu na stvar..

Link to comment
Share on other sites

Svako slovo ovog saopštenja može da se potpiše. Dok za ovo bude glasalo tih 0,1% Vučić će nas jahati i treba još jače da nas mamuza. Kao nekada ono malo su nas bombardovali, tako i danas može prigodnija analogija da se napravi. Jer dok ne budemo korenje jeli nema ovde ni kozmetičkih promena kakvo je sjahavanje Vučića da uzjaše neki novi Vučić.

Link to comment
Share on other sites

  • Lobotomija changed the title to Opozicija u Srbiji - istine, zablude, bojkot i trojanski konji...
  • 40Wins pinned and unpinned this topic
  • 40Wins locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...